Actie tegen papieren Katholiek afdammingsplan bij parlementaire commissie gevaar De voedselcrisis in O.-Duitsland „Nederland stemt over Verenigd Europa Opkomst in Delft en Bolsward valt nog niet tegen Staatsloterij deelde zes ton aan prijzen uit Productie en werkgelegenheid als vredeswapenen Fanatieke communisten bleken onhandelbaar in het kamp Briefwisseling Generaal Clark- Rode Kruis gepubliceerd dagblad VOorasch/edam en omstreken Sr*van Rode Kruis kreeg in Korea geen kansen voor vredeswerk Rotterdam kreeg er f 250.000 van Woensdag 1/ December .1 v.>2 Steekproeven in de "V.S. vreesaanjagend Huldeblijk voor Pater Henri de Greeve Het vergiftigingsgeval te Berkel Tweeduizendste vlucht naar Verre Oosten Hamami afgezet Reportages over veel buitenlandse zenders Truman waarschuwt voor verslapping in de bewapening Hertog van Windsor niet bij kroningsfeest Over het geallieerde optreden op Koje Nationalisatie Engelse kolenmijnen K.R.O.-studio weer in gebruik Groningse kustvaarder gezonken Ned. emigranten in Australië vonden werk üüSi WEERBERICHT Op Eerste Kerstdag 60 jaar Apotheek van gearresteerde arts vernietigd Program van 6 punten Fortuinlijk Rotterdam Ook voor televisie-programma s Bemanning werd door Ziveeds schip gered ISeen-stemmers en wegblijvers In afwachting Enthousiasme in Bolsward De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- ot sneeuwbuien. Aanvankelijk tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noord-West. Weinig ver andering in temperatuur. DONDERDAG 18 DECEMBER: Zon op 8.44 uur, onder 16.30 uur. Maan op 10.24 uur, onder 17.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dc Amerikaanse regering heeft de strijd aangebonden tegen de vloed van Hechte literatuur, waarmede de Verenigde Staten evenals dc rest van de Wereld wordt overstroomd. Een parlementaire commissie onder voorzitter schap van senator E. C. Galhings uit Arkansas stelt thans een uitgebreid onderzoek in naar de omvang, die de slechte lectuur heeft aangenomen, naar de invloed ervan en naar de mogelijkheden van een effectieve bestrijding. De radiospreker en stichter van de „Bond zonder Naam", de Z.Eerw. Heer Henri de Greeve, vertoeeft reeds lange tijd voor herstel van zijn geschokte ge zondheid in een door vrienden geschonken huisje in de Meerwijk onder „Berg en Dal" te Nijmegen, dichtbij het studiehuis der paters Montfortanen. Op Eerste Kerst dag zal hij zijn zestigste verjaardag vieren, niet echter in de Meerwijk, maar ln. familiekring. Er heeft zich een comité gevormd, om <e jarige ,een blijvende herinnering aan te bieden van dankbaar Nederland In de circulaire, die verzonden is voor het bijeenbrengen van gelden voor dit hulde blijk komen onder meer de namen voor van prof. dr J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr L. 1G. Kortenhorst voorzitter der Tweede Ka mer, prof. dr J. A. Veraart en mr E. M. J. Sassen tilt Deo Bosch, oud-mimster en oud-Kamerlid. Naar wij vernemen, is de volledige apo theek van de arts O. te Berkel (Z.H.) die, zoals bekend is, wegens verdenking van moord op zijn echtgenote in arrest wordt gehouden, gisteren op last van de genees kundig hoofdinspecteur vernietigd. Zoals men zich zal herinneren, waren bij hét onderzoek in een groot deel der aan wezige geneesmiddelen sporen cyaankali Ongetroffen. Er werd in de apotheek nog een fles zwaar vergif aangetroffen, die Vermoedelijk nog uit de praktijk van de Vorige dokter afkomstig is. Gebleken is, dat van de tijdschriften voor de jeugd 10®/o misdadig en gevaarlijk moet worden geacht. Vijftig Amerikaanse steden hebben reeds op eigen initiatief een zuiveringsactie ondernomen. Uit het bui tenland zijn talrijke protesten binnenge komen tegen de lectuur-export uit de Ver. Staten. In speciale zittingen pleegt de commissie overleg met organisaties en instanties, die min of meer rechtstreeks bij het litera tuurprobleem zijn betrokken, zoals godsdienstige genootschappen, uitgevers, ouderorganisaties etc. De commissie wordt reeds overstroomd met beeldromans, pocketbooks, geïllus treerde tijdschriften en weekbladen, door burgers uit het gehele land toegezonden, met de eis iets te doen, waardoor dc pro ductie van dergelijk leesvoer wordt stop gezet. Steekproeven in kiosken en boekwinkels hebben de parlementaire commissie ove rigens bewijzen in overvloed geleverd. Adviseur der commissie, H. Ralph Bur ton verklaarde, dat de lectuur, die daar verkocht wordt, boekjes en tijdschriften omvat, met passages zo obsceen, dat hij ze in een openbare zitting niet durfde voor lezen. Vooral voor jeugdige personen moet dat soort leesvoer hoogst verderfe lijk worden beschouwd. De commissie zal dan ook met de grootste ernst nagaan of en in hoeverre deze lectuur in handen der jeugd komt. Pater Thomas J. Fitgeraid uit Chicago werd verzocht voor de commissie te ver schijnen als vertegenwoordiger van de machtige Katholieke Mannen Organisatie in de V. S. Jarenlang is pater Fitgeraid censor geweest van de Nationale Organi satie voor goede lectuur, opgericht door de Amerikaanse bisschoppen. Deze orga nisatie vervult ongeveer dezelfde taak ais de Idii in Nederland. Pater Fitgeraid gaf in een zestal punten de mogelijkheid aan de stroom van on deugdelijke lectuur geheel af te dammen. Ten eerste dienen de uitgevers zelf in overleg met de geëigende organisaties een code op te stellen, waaraan zij zich bij publicaties houden. Van de andere kant moet de publieke opinie wakker worden gemaakt voor de gevaren, die haar van de zijde der on zedelijke literatuur bedreigen. De posterijen moeten gemachtigd wor den zendingen van dergelijke lectuur te weigeren. De wet, die het vervoer van deze lectuur met staatsvervoermiddelen verbiedt, moet uitgebreid worden in die zin, dat ook het particulier vervoer daaronder valt. Alle vervoer van ondeugdelijke publicaties moet daarom strafbaar worden gesteld. Pater Fitgeraid bepleitte tenslotte de op richting van een staatscommissie, die voortdurend het congres van het probleem der lectuurvoorziening op de hoogte houdt. In haar rapport aan het congres besloot de commissie tot een plan van actie, bijna identiek aan de voorstellen van de Katho lieke Mannen-organisatie. Tijdens een repetitie, die werd ge houden van de rit, die Konmgm Elizabeth sal maken op de dag van haar kroning, liepen officie ren, gewapend met stopwatches, potloden en opschrijfboekjes naast de koetsen. Zij noteerden alle on derdelen van dc tocht, en timeden nauwkeurig elk gedeelte van de rit. Wanneer het zover is, zal men zeker niet onbeslagen ten ys komen.... Op de 21ste December des avonds om negen uur zal van het vliegveld Schiphol de tweeduizendste retourvlucht van de K. L. M. naar het Verre Oosten een aan vang nemen sedert op 10 November 1945 dc vliegdienst op dat traject werd hervat. De machine, die op 21 December zal op stijgen is bestemd voor Tokio. Zij zal op eerste Kerstdag uit de hoofdstad van Japan de terugreis naar Nederland aan vaarden en daarmede de tweeduizendste retourvlucht een feit maken. Op deze in totaal vierduizend reizen zijn 195.653 passagiers vervoerd, 4.102.263 kg. vracht en 3.364.273 kg. post. In het ge heel zullen na het beëindigen van deze vierduizend vluchten 53.271.579 kilometer zijn afgelegd in 151.433 uren. Naast deze geregelde lijndienstvluchten heeft de K. L. sinds de bevrijding nog circa vijfhonderd reizen gemaakt naar het Midden- en Verre Oosten. Daarbij zijn vervoerd 15.622 passagiers, 534.773 kg. vracht en 150.782 kg. post. Er werd 2.505.565 kilomet r gevlogen in 7300 uur. Het Oostduitse kabinet heeft Dinsdag avond het ontslag van de voormalige mi nister va,n bevoorrading dr Karl Ilaraann en zijn staatssecretaris voor voedselvoor ziening Rudolf Albrecht officieel bekend gemaakt. Beiden zijn twee weken geleden ge schorst hangende een onderzoek naar de voedselcrisis in Oost-Duitsland. Thans is bekend gemaakt, dat een onder zoek naar de werkzaamheden van het mi nisterie van bevoorrading „desorganise rende activiteit van vooraanstaande func tionarissen en uitgebreide activiteit van misdadige elementen in het ministerie" aan het licht heeft gebracht. De zaak is voor verdere maatregelen naar de autori teiten van de staatsveiligheidsdienst ver wezen. In de mededeling van het Oostduitse ka binet worden de berichten uit West-Berljjn over de arrestatie van Hamann niet be vestigd. Hoewel op Albrecht scherpe crltiek wordt geoefend, is uit het onderzoek niet gebleken, dat hij opzettelijk gesaboteerd heeft. Een onderzoek met betrekking tot de levensmiddelenindustrie had „grote te kortkomingen en tekorten" aangetoond. De liberale democratische partij, de met de communisten heulende rest van de vroegere liberale partij, waarvan Hamann voorzitter was, heeft Dinsdagavond dr Hamann geroyeerd. Hij zal ook zijn zetel in de Volkskamer, het Oostduitse „parle ment", verliezen, aldus meldt het Oost duitse persbureau A.D.N. Naar het hoofdkwartier van het West berlynse vakverbond meedeelt, hebben Zaterdag ongeveer 2000 Oostduitse arbei ders in Maagdenburg het werk neergelegd als protest tegen de afschaffing van kerst gratificaties. De politie maakte een einde aan de staking door de betrokken fabriek, de „Buckay-WoIf'-machinefabriek te be zetten. De arbeiders in de Oostduitse genatio naliseerde bedrijven zullen dit jaar niet de traditionele kerstgratificaties ontvan gen. In plaats daarvan kunnen de arbei ders premies verdienen, indien ze bijzon dere arbeidsprestaties leveren. Van onze verslaggevcrsl DELFT, hedenmiddag Vandaag is dan de grote dag. Voor het eerst wordt in Nederland oen stemming gehouden over de wenselijkheid van een Verenigd Europa. Het is nog maar een proefsteinming en twee middelgrote gemeenten, Delft en Bolsward zijn daarvoor, zoals bekend, uitverkoren. Daar zijn de burgers vandaag ter stembus gelogen om buil antwoord te geven op de vraag: Meent u, dat de Europese volkeren bepaalde gemeenschappelijke belangen voortaan gezamenlijk dienen te behartigen en wenst u daartoe een verenigd Europa onder een Europese overheid en met een democratische vertegen woordiging, te omschrijven in een Europese grondwet? Na een stormachtige nacht met strie mende regen ontwaakte Delft vanochtend bij vrij gunstig weer, al maakte de straffe wind het verblijf op straat verre van aangenaam. Het moge wat alledaags klin ken om hier een ,,weerpraatje" te hou- Gouverneur Van "Waardenburg van Nieuw-Guinea arriveerde gisteren voor >n verlof van twee maanden op Setup not «an hnol «fAArln rta <t* Bil had ZOWCl (Van onze verslaggevers In de drie grote steden van ons land, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, zijn gisteren tientallen, die voor de zoveelste maal hun geluk hij de Staats loterij hadden beproefd, op een prettige manier opgeschrikt uit hun „financiële dromen" door dc mededeling dat Vrouwe Fortuna zich over hen ontfermd had. Want in de 517de Staatsloterij, vijfde klasse, veertiende lijst, is gisteren, zoals wij reeds meldden, in de vier series een prijs van een ton en een van een halve ton gevallen. De honderdduizend viel op nummer 16843 en die van ijftigduizend op 7325. Tezamen kwam er dus zes ton uit de bus en al dit geld kwam terecht in de drie grote steden. Daar waren de winnende loten ten minste verkocht. De vier (oten met de honderdduizend bleken resp. verkocht te zijn door de volgende collecteurs: De heer J. v. d. Kamp, Jan Hendrikstraat 93, Den Haag (serie A); de heer J- Griekspoor, Bergse- iaan 270 Rotterdam (serie B); de heer J. Smit, Haarlemmerweg 3, Amsterdam (se rie C)de heer B. v. d. Bergh, Mijnsheren- laan 177c, Rotterdam (serie D). De vijftigduizend werd verkocht door: mevr. H. Vlot, Olympiaplein lOlf, Amster dam (serie A); de heer G. Paardenhaar, Zuidbinnensingel 157, Den Haag (serie B); mevr. A. Sick, v. Brakelstraat 121, Den Haag (serie C): de heer J. Griekspoor, Bcrgselaan 270, Rotterdam (serie D). In Den Haag zijn ruim vijftig inwoners in de grote prijzen gevallen. De heer Van der Kamp verkocht het lot, waarop de honderdduizend viel, in kleine coupures. Ongeveer dertig Hagenaars zijn nu de gelukkige eigenaars van een deel van het winnende lot, dat door de heer Van der Kamp jn „tientjes" en „twintigjes" was verkocht. De vijftigduizend, die. viel op het lot, dat door de heer Paardenhaar was verkocht, wordt in zeer kleine porties verdeeld. Zo zijn er b.v. drie Hagenaars, die een „twintigje" moeten delen en acht personen zelfs één „tientje". Van mevr. Sick zullen deze week zes mensen vijftig duizend gulden in ontvangst kunnen ne men. Zij verkocht aan een persoon een half lot van het nummer 7325 en aan vijf andere Hagenaars de rest. Wat Rotterdam betreft, hier is vrouwe Fortuna wel heel royaal geweest. Twee en een halve ton gingen naar de Maas stad. De collecteur Van den Bergh kon gisteren een clubje arbeiders van een kleine fabriek gelukkig maken, omdat zij een deel van de honderdduizend gewon nen hadden. Zij moeten de buit met twin tigen delen en krijgen nu voor de Kerst dagen elk een sommetje van 2125 uit gekeerd. De heer Griekspoor had gisteren wel een heel goede dag: hij had zowel van de honderdduizend als van de vijftig duizend een heel lot verkocht. Om zes uur gisteravond stormde een groepje van 30 arbeiders bij hem binnen, die een half lot hadden van de vijftigduizend. Het andere halve lot was gekocht door een clubje van ongeveer vijf mensen uit ditzalfde groepje. De winnaar van de honderddui zend was gisteravond nog niet komen op dagen. Amsterdam wist anderhalve ton in de wacht te slepen. In een groot bedrijf heerste onder de leden van de personeels vereniging uitgelaten vreugde, toen be kend Werd, dat zij op een heel lot de. vijf tigduizend had gewonnen. Mevrouw H. Vlot van het Olympiaplein had aan de personeelsvereniging dus een „dikke" klant gehad. De loten van het nummer, waarop de honderdduizend viel, werden verkocht door de heer Smit van de Haar lemmerweg. Gistermiddag wist hij, dat een dame, die voor de eerste maal „mee deed", een twintigje had. De collecteur had het lot gesplitst verkocht op de eer ste dag van de verkoop. Maar wie de for tuinlijke bezitters zijn van het halve-, het kwart-, het tiende- en de twee andere twintigste loten, was hem gisteren nog niet bekend. president Truman heeft Dinsdag te triash<ngton in een rede voor de „Indus- |q e'e raad van de strijdkrachten" ver- q,,_rd, dat het Amerikaanse program voor dcfensiemobilisatie in dc afgelopen en een half jaar niet in die mate is aJf:breid, als hij had gehoopt. De pro- IW le van militaire goederen is echter VanMrt zevcn maaI z0 boog als bÜ het begin de Koreaanse oorlog. hit,,6- President weet de vertraging in de Sr :voer ing van het program aan een te eptimisme van" de functionarissen tna„ de aankoop bij het opstellen van de j».pen. rt*. l3 verklaarde zich er echter voorstan- gestreefd het doel waarnaar -u zo hoog mogelijk te stellen, ook al '>e°OBri blijken, dat het niet in de l hij fijd bereikt kon worden. °We 0efende critiek op generaal Eisen- ;i<wr' zonder overigens diens naam te zonder overigens ;'02in Wegens uitlatingen tijdens de ver- r<èg<;ri8scarnpagne, dat de V.S. onder de V°r>r bg van Truman zich geplaatst zagen P'etteren "ationaal bankroet en een ver- S'dent e°de belastingdruk. Volgens dè. pre- v,;rgt het huidige bewapenings program nog lang niet zoveel als het land in geval van nood zou kunnen opbrengen. Uitspraken, dat de V.S. het huidige be wapeningstempo niet kunnen volhouden, noemde Truman „zeer gevaarlijke woor den", omdat deze zouden kunnen leiden tot het besluit om het defensieprogram te besnoeien tot een peil, dat lager ligt dan hetgeen de nationale veiligheid be hoeft. Tenslotte verklaarde de president dat de V.S. hun leiderschap in de strijd tegen het communisme kunnen handhaven, zolang zij hun „productieve en groeiende economie met werkgelegenheid voor allen" kunnen handhaven. De hertog van Windsor, die als Edward VIII van 20 Januari tot 10 December 1936 heeft geregeerd nog zonder gekroond te zijn, heeft doen weten, dat hij en de her togin van Windsor, niet aanwezig zullen zijn bij de kroning van Elizabeth II, in Juni a.s„ omdat volgens gebruik de kroning van een koning of koningin van Groot-Brittannië niet wordt bijgewoond door de souverein of voormalige souverein van.een slaat. Eerst thans is te Gcnève dc briefwissc- '>ng gepubliceerd, welke in Meien Juni van dit jaar is gevoerd tussen de Inter nationale Commissie van het Rode Kruis en de vertegenwoordiger van het Rode Kruis te Tokio enerzijds en de geallieerde opperbevelhebber, generaal Mark Clark anderzijds over de behandeling van dc krijgsgevangenen te Poesan en op het eiland Koje, waar zoals bekend in April en Maart van het vorig jaar en April van dit jaar ernstige ongeregeldheden uitbra ken. In hun schrijven constateren de ver tegenwoordigers van het Rode Kruis, dat van geallieerde zijde inbreuk is gemaakt op de conventie van Genève. Generaal Clark verklaart in zijn antwoord de rede nen waarom aan de V.N.-opperbevci in dezen geen verwijt kan worden gemaakt. In het schrijven van de vertegenwoordi ger van het Rode Kruis in Tokio, wordt o.m. gezegd dat hem, „bij een persoonlijk bezoek aan een 'kamp van communistische krijgsgevangenen te Poesan, is gebleken, dat krijgsgevangenen in ziekenverblijven tekort aan levensmiddelen en .water had den en dat tegen andere patiënten schok- granaten zijn gebruikt". Generaal Clark zegt in zijn op 12 Juni gedateerd schrijven, dat fanatieke com munisten de leiding van het bezochte kamp in handen hadden en dat dezen zich tegen elke poging, om orde en rust te herstellen, hadden verzet. Hij wees er op dat deze communisten de kampleiding hadden belet de ziekenverblijven te betre den, waardoor de zieken niet voldoende levensmiddelen en water 'kon worden ver strekt. „De Rode-Kruisvertegenwoordigers heb ben verscheidene dagen lang vergeefs gepoogd de medewerking der commu nistische krijgsgevangenen te verkrij gen", vervolgt generaal Mark Clark. „Deze vertegenwoordigers en uzelf was er één van waren het er over eens dat de kampen onder toezicht moesten worden gebracht, doch zij kon den niet aangeven hoe. Er waren ge noeg levensmiddelen en water voor de krijgsgevangenen beschikbaar, doch men belette ons het hun te verstrekken. Toen was tevens het punt bereikt, waar op deze openlijke uitdaging van ons gezag niet langer kon worden verdragen, wil den wij in staat zijn onze verplichtingen tegenover de krijgsgevangenen na te ko men. Amerikaanse troepen, die zorgvuldig voor hun taak waren geoefend en die er nadrukkelijk op gewezen waren, dat zij hun taak met slechts het allernoodzake lijkste minimum van geweld moesten ver vullen, hebben uiteindelijk de orde in de communistische krijgsgevangenen-kampen hersteld. Hierbij werd toen agressieve krijgsgevangenen gezamenlijk hardnekkig verzet boden, gebruik gemaakt van traan gas-bommen en schokgranaten. Het zal u bekend zijn, dat schokgranaten geen wa pen zijn, dat in de strijd te velde wordt gebruikt. „Zij versplinteren niet". En generaal Mark Clark besloot: „Ik ben er zeker van dat u er mede in zult stemmen, dat elke vorm van geweldple ging, hetzü tussen dc communistische krijgsgevangenen onderling, of tussen hen en de geallieerde bewakers, rechtstreeks het gevolg was van het wangedrag dezer communisten" De vroegere eigenaren van de kolen mijnen in Engeland, welke 6 jaar gele den door de Labour-regering zijn ont eigend, zullen een nieuwe uitkering krij gen van*£ 28 millioen aan 3'A pet staats papier 1977/80. De totale uitkering na de nationalisatie zal daardoor komen op 210 millioen. (Van onze correspondent) Nog voor de aanstaande Kerstdagen zal de grote K.R.O.-studio. die op 21 Mei van dit jaar door brand gedeeltelijk werd ver woest, weer in gebruik worden genomen. Men heeft het inwendigè van de zaal on gewijzigd gelaten om aan de zeer goede acoustiek niets te veranderen. Ook is de controlekamer, die reeds sinds lange tijd moest worden vernieuwd, onder handen genomen en van een volkomen moderne apparatuur voorzien. De podiumruimte van de studiozaal is aanzienlijk vergroot en de stoelen in de studio zijn gemoderni seerd. Een belangrijk voordeel van deze verbouwing is, t men de studio voortaan ook voor televisie-uitzendingen kan ge bruiken. De VARA zal voorts op Maandag a.s. een hoorspel-studio in gebruik nemen, welke kan wedijveren met de meest mo derne studio's in Europa. (Van onze correspondent). De Groningse gustvaarder „Spica", eigenaar dc heer J. Hoving te Groningen is gistermiddag om zes uur op de Noord zee 180 mijl ten Oosten van Glasgow ge zonken. Het schip was onderweg van Middleborougli naar Gootenburg. Het had een lading ijzer aan boord. Vermoe delijk is deze lading gaan schuiven. De bemanning bestaande uit zes mannen is vanmorgen omstreeks negen uur, na dc hele nacht in sloepen te hebben rondge dobberd, gered en opgenomen door het Zweedse schip „Laponia". De bemanning bestond uit: H. Vos, kapitein te Groningen: H. Hooven, stuur man te Sappemeer; W. Tunmer, machi nist te Schoenoord; W. Winkel, matroos te Koham; H. Oolinga, kok te Losdorp; A. Visser, matroos o.g. uit Den Helder. Het Franse persbureau A.F.P. heeft vernomen dat het grootste deel der 700 Nederlandse emigranten, die de laatste drie maanden in West-Australië zijn aan gekomen, reeds werk gevonden heeft. Een groot aantal is in de landbouw werk zaam. Men rekent er op na de Kerstda gen ook werk voor de overigen te vin den. In de omgeving van Notham, waar een groot kamp is, hebben 600 immigran ten van verschillende nationaliteit werk gevonden in fabrieken, hotels, bij de spoorwegen en op het land. De Nederlandse delegatie, die de openingszitting van de N.A.V.O. in het Palais Chaülot te Parijs bij woonde: v.l.n.r. minister Staf, mi nister Beyen, minister Van de Kieft en de permanente vertegen woordiger van Nederland jhr A. W. L. Tjar da van Starkenborgh Stachouwer. den. doch zulks heeft ditmaal ongetwij feld wel zin, omdat het weer en de toe stand van de straten van veel invloed zijn bij de opkomst van het kiezersvolk. De regen had intussen dit voordeel ge bracht, dat de straten schoongespoeld wa ren van de sneeuwbrij van gisteren. Hoewel het moeilijk is om uit de eerste indrukken aan de 22 stembureaux iets de finitiefs te melden, overheerst de gedach te dat de opkomst van de stemgerechtig den niet zal tegenvallen. Toch waren er bureaux, vooral in de buitenwijken, waar het aantal kiezeressen en kiezers, dat in de ochtenduren kwam stemmen, niet groot was. De twee rijdende stembureaux von den bij de gestichten en ziekenhuis veel belangstelling. Uiteraard was het tussen de middag, toen men zich gemakkelijker vrij kon maken wat drukker dan in de ochtend. De stembureaux zijn echter tot vanavond acht uur open, zodat er ruim schoots gelegenheid bestaat om het ja woord uit te spreken. Dat verreweg het grootste deel van de „kiezers" zich voor een Verenigd Europa zal uitspreken is o.i. wel haast zeker, on danks het feit, dat de communisten een scherpe agitatie voeren tegen dit referen dum, door middel van schreeuwende pamfletten. Hoewel niet gevreesd behoeft te worden, dat zij met deze opgeschroefde propaganda zieltjes winnen voor hun „neen-stem-agitatie" kan verwacht wor den dat de communisten zelf deze ge legenheid niet zullen laten voorbijgaan om het traditionele Russische „neen" ook in Delft te doen klinken, al is het dan slechts op papier. Aan de andere kant ontmoet het referendum tegenstand van het Ge reformeerd Politiek Verbond, welks le den bezwaar hebben tegen de huns in ziens misleidende vraagstelling en zorg koesteren voor de positie van het Huis van Oranje bij het tot stand komen van een Verenigd Europa. Dit Verbond omvat echter lang niet alle gereformeerde kie zers. Bovendien werd op een gisteravond gehouden vergadering door deze tegen standers niet aangespoord om tegen te stemmen doch alleen maar om weg te blijven. Verder is Delft in afwachting van de dingen die komen zullen. Maar dan van avond pas. Omstreeks 9 uur hoopt men de uitslag te kunnen bekend maken. Het ge meentebestuur heeft zich opgemaakt om de hoge gasten, welke het heeft uitgeno digd, te ontvangen. Of het er veel zullen Z(jn,"W(j weten het nog niet. De Belgi sche oud-minister Spaak heeft afgezegd. Wel heeft minister Luns toegezegd zullen komen en ook worden tegen de avond verschillende autoriteiten ver wacht, die vandaag in Bolsward vertoef den. BOLSWARD, hedenmiddag In Bolsward wordt op het ogenblik met groot enthousiasme gestemd. Reeds van morgen om acht uur stonden de eerste stemmers voor de deur van 't stembureau, ofschoon het weer zeer slecht was. Bij het grootste stembureau in Bolsward is al ruim 16 pet. van het totaal aantal stemmen binnengekomen. Vanmiddag wordt minis ter Beel met enkele Kamerleden en eery delegatie van de Nederlandse Raad der Europese beweging, in de Friese „Euro pese" stad verwacht. De omstandigheden zijn, wat het weer betreft, niet erg gunstig. Gisteravond is een dik pak sneeuw ge vallen, vannacht heeft het geregend, zodat de sneeuw is veranderd in een brei-achtige massa, waardoor 't vervoer over de straat zeer bemoeilijkt wordt. Een aardig voorval deed zich nog voor: een 85-jarige heer kwam op een gegeven ogenblik ontsteld het stemhokje uit om te verklaren, dat hij een verkeerde bril op had, omdat hij op het biljet zelf niets kon onderscheiden. Bij onderzoek bleek toen, dat men hem bij vergissing een misdruk in handen had gegeven, waarop niets stond. Getroost en gerustgesteld kon de oude heer toch zijn stem uit brengen. Naar ons nog werd medegedeeld, zal vandaag via de grootste 38 Amerikaa >e zenders een directe vijf-minuten-repo: Sage over de stemming in Bolsward worden ge geven. Ook worden uitzendingen verzorgd in Luxemburg, België, Engeland, de Ara bische wereld en West-Duitsland. De communistische partij heeft ook in Bolsward geageerd. Vannacht werden b i de inwoners pamfletten huis-aan-huis ver spreid, waarin de Bolwarders worden op gewekt niet aan de stemming deel te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1