Rode vlieger ging niet op Volksgezondheid sloot het begrotingsdebat af Directeur ten onrechte van stemming uitgesloten Symbool van vrijheidsliefde Wij, ondernemers, zijn ongerust Minister schept humanisme in Zeer ernstige bezorgdheid confessionele kringen kansen voor de kazerne EISENHOWER BENOEMT TOPFIGUREN voor DEFENSIE KONINGIN ONTHULT VERZETS- MONUMENT TE AMSTERDAM Onzevrijheid 'iigoed boven al. De hele wereld beseffe dat Zaterdag 20 December 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen hoger subsidie voor de Kruis verenigingen De affaire-Van Herwaarden Februari-staking in beeld gebracht Vrees voor werkloosheid wegens hoge belastingen Bezwaren der ouders tegen dienst vervulling onnodig vergroot Een halve ton voor het personeel „Big business"-element versterkt Analyst WEERBERICHT Overheid en Kruisverenigingen Nog steeds Wolter som Slotwoord Geest- en lichaamskracht fe SYMPTOOM VAN ANGST! De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zondagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met nu en dan op klaringen, maar ook tijdelijk enige regen. Matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Aan houdend zacht weer. Zondag 21 December: Zon op 8.45 uur, onder 16.31 uur. Maan op 11.38 uur, onder 22.19 uur. Maandag 22 December: Zon op 8.46 uur, on- f_~r 16.31 uur. Maan op 11.52 uur, onder 23.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANTi Thans doorzetten met de P.B.O. r 'g-GRAVENHAGE, 19 December 1952. Nadat we zeven weken lang enige kilometers redevoeringen over ons hoofd hadden laten gaan, kwam hedenmiddag het lang verwachte einde van de begrotingsmarathon met de afdeling Volksgezondheid van het Departement van Sociale Zaken. Maar de Kamer had onverdroten nog twee uur nodig, voordat de staatssecretaris voor de Volksgezondheid op de gemaakte opmerkingen kon gaan antwoorden. Deze opmerkingen be troffen de sclioolartsendienst en de schoolpsychologische dienst, de sub sidies aan de Kruisverenigingen, de ziekenhuisfinanciering, de verpleegsters opleiding en nog zo het een en ander. De schoolartsendienst en de schoolpsy chologische dienst waren reeds summier besproken bij de begrpting van Onderwijs. Er werd nu door dr Mol (K.V.P.) be toogd, dat een integratie van deze dienst in het onderwijs noodzakelijk was en dat deze moest worden aangepast aan de structuur van ons onderwijs. Met een confessionele differentiatie dus. Dit is nodig zei dr Mol, opdat wij bij de ont wikkeling hiervan de boot niet zullen missen. Deze vraagstukken grijpen veel dieper in in het gezin en daarom is con fessionele differentiatie hier meer dan ooit noodzakelijk. Er moet voor deze za ken samenwerking zijn tussen .de parti culiere organisaties van onderwijs en van gezondheidszorg en op hoger niveau tus sen de beide betrokken departementen. Niet enthousiast was dr Mol over de uitbreiding van het overheidsapparaat tegenover de matige subsidiëring van de Kruisverenigingen, die nog zo ongeveer op het vooroorlogse peil staat. Indien de Kruisverenigingen met de overheid moe ten samenwerken, dan moet niet eenzij dig het overheidsapparaat worden uitge breid en daarnaast aan de particuliere organisaties verder gaande steun wor den onthouden. Het argument van de regering is hier, dat de particuliere or ganisaties wel moeten bedenken haar zelfstandigheid en zelfwerkzaamheid te bewaren, die zogenaamd in gevaar zou- den komen door hoge subsidies. Het IS duidelijk, dat dit slechts een argument is om een hogere subsidie te kunnen weige ren. Als men weet, dat de subsidie aan het Wit-Gele Krul» slechts 18000 be draagt en die aan het Groene Kruis 20.000 terwijl de Kuisverenigingen in het land zelf aan contributie jaarlijks tien millioen bijeenbrengen, dan Is het duidelijk, dat dit argument van de re gering slechts een middel is om de af wijzing van subsidieverhoging te ca moufleren. Het offer van tien millioen, dat de particulieren jaarn)"8 brengen is een voldoende bewijs, dat er geen sprake van is, dat de zelfwerkzaamheid en zelfstandigheid zouden dreigen ver loren te gaan. Over de ziekenhuisfinanciering was dr Mol iets gunstiger gestemd. Maar het garantiebedrag moest toch wel worden verhoogd en versneld, omdat onze bevol king zich steeds uitbreidt, om de nieuw bouw en de uitbreiding in sneller tempo tp doen verlopen. Het wetsontwerp betreffende de zieken huisfinanciering, dat dit jaar nog zou ko men. zou volgens dr Mol de overheidsbe moeiing tot een minimum kunnen beper ken. Voor de subsidie aan de nieuwe ver pleegsters opleiding vroeg dr Mol of het daarvoor beschikbaar gestelde geld niet d- eerste keer zó kon worden verdeeld, dat zij, die in dit opzicht pionierswerk hadden verricht wat meer zouden krij gen. te meer omdat de beide andere ge projecteerde opleidingen nog nauwelijks waren begonnen. De schoolartsendienst had overigens aller aandacht. De heer Fokkema (A.R.) zeide, dat de schoolartsendienst in Lim burg geen algemene dienst mocht zijn, dit in tegenstelling tot de heer Van Lien- den (P.v.d.A.) die meende, dat dit maar versplintering zou geven. Hij zou dit al- Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteravond in het Metropole Theater te Den Haag de gala-première bijgewoond van „De Geluidsbarrière". Deze voorstelling werd eveneens bijgewoond door de hoofdver tolkster Ann Todd en de regisseur en ?roducent Mr David Lean. Links: Z.K.H. 'rins Bernhard en achter hem, de hoofd rolvertolkster Ann Todd en de regisseur Mr David Lean. leen kunnen goedkeuren voor wat de schoolpsychologische dienst betreft. De heer Zegering (V.V.D.) meende, dat de verplicht verzekerden te snel naar de dokter lopen en raadde daartegen aan deze verzekerden zelf ook iets te doen betalen. De heer Van Lienden evenwel wenste 'verplichte verzekering voor alles. Ook de kwestie van de tandtechnici kwam natuurlijk weer ter sprake. In zijn antwoord zeide staatssecretaris Muntendam met betrekking tot de school artsendienst, dat hij niet zal bevorderen, dat een huisarts enkele scholen voor zijn rekening zou nemen. Hjj zou niet naar de oude tüd willen teruggaan. Dit werk ver eist een speciale sociale geneeskunde. Een nieuwe cursus voor opleiding tot kinder hygiënisten zou hij gaarne bevorderen, maar reeds in een vroeger stadium moet de opleiding hierop zijn ingesteld. Er circuleert een wetsontwerp voor geneeskundig schooltoezicht op de depar tementen, dat geënt zal zijn op een ge heel nieuw te ontwerpen Gezondheids wet. Een definitieve wettelijke regeling is ook in overweging over de tandheel kunde. Een bevoorrechting bij de subsi diëring van de verpleegstersopleiding voor het pionierswerk van de opleiding in Voorburg, wilde de staatssecretaris niet in overweging nemen. Wij leefden in de maand van „eerlijk zullen wij al les delen", meende hij. Ook minister Suurhoff antwoordde op enkele opmerkingen en wel op de kwes tie van de subsidies voor de particuliere organisaties. Als men pleit, zo zei hij, voor particulier initiatief dan moet men ook de nadruk leggen op dat initiatief. Dat is echter o.i. door de Kruisvereni gingen meer dan voldoende gedaan met het genoemde bedrag van tien millioen. Meer steekhoudend lijkt ons dan ook het overigens te veel gebruikte en daar door wat versleten argument van de mi nister, dat de middelen van de Overh'eid nu eenmaal beperkt zijn. Minister Suurhoff deelde aangaande het revalidatiecentrum ,,de Hoogstraat" mede, dat hij nog niet kon zeggen, wan neer dit zou worden opengesteld. Er moesten nog besprekingen worden gehou den. Van de replieken werd tenslotte maar afgezien en de begroting van Sociale Za ken werd z.h.st. aangenomen. Bij de ontwerpen, die vooraf meestal met een hamerslag waren afgedaan, was een wijziging van het pachtbesluit, wat natu ralisatie-ontwerpen en een wijziging van de wet op de Bedrijfsorganisatie. Dit be trof het handhaven van de Woltersomse organisaties als overgangsmaatregel. Enige afgevaardigden spraken hierbij de vrees uit, dat hierdoor een vertragingsactie zou kunnen ontstaan ten opzichte van de nieu we P.B.O.-organen en men vroeg of de vak- en ondervakgroepen nog wel reden van bestaan hadden. Minister De Bruijn antwoordde hierop, dat bij de S.E.R. reeds 20 ontwerpen tot instelling van bedrijfschappen in behande ling waren en dat nog zeventien aanvragen waren ingediend. Hoe spoediger de Wolter somse organisaties zullen verdwijnen om plaats te maken voor P.B.O.-organen, hoe beter vond de minister. Hij was het met de heer Verkerk (A.R.) eens, dat er scherp toezicht diende te worden gehouden op taken en functies van de Woltersomse organisaties. Zo men in dit opzicht onwil lig zou zijn, dan beschikte de regering over het vernietigingsrecht en ook nog over andere middelen. Er behoefde dus geen ongerustheid te bestaan. Het wets ontwerp werd daarna z.h.st. aangenomen. Uit mededelingen van de voorzitter kwam vast te staan, dat het wetsontwerp betreffende de Europese Defensiege meenschap zeer spoedig bij de Kamer zal worden ingediend. In verband met de belangrijkheid van dit ontwerp be noemde de voorzitter een commissie van onderzoek bestaande uit negen leden. De communisten probeerden ook een plaats te krijgen in deze commissie, maar de voorzitter zeide eenvoudig dat de benoeming van commissies behoorde tot de praerogaticven van de voorzitter. De vlieger ging dus niet op. (Van onze Haagse redactie). De Hoge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak betreffende het stem recht op de aandelen in de N.V. Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken te Hillegom en daarbij het cassatieberoep ingesteld door jhr mr dr J. R Clifford Koek van Breugel en W. van Waveren tegen het arrest van het Hof te Amster dam d.d. 26 Juni 1952 verworpen. Gelijk bekend had een minderheids groep in genoemde N.V. op 12 Mei 1952 een algemene vergadering van aandeel houders uitgelokt, op welke vergadering de gehele Raad van Beheer werd ge schorst en een nieuwe tijdelijke raad be noemd. Dit was mogelijk geworden, door dat men drie dagen voor de vergadering eerst tegen de N.V. een uitspraak van de president van de rechtbank te Haarlem had weten te verkrijgen, waarbij het de heer J. A. van Herwaarden te Aerden- hout als grootste aandeelhouder verboden werd op zijn aandelen, welke door de Justitie te Haarlem in beslag waren ge nomen en naar de griffie van de recht bank waren overgebracht, stemrecht uit te oefenen. De N.V. Van Herwaarden is onmiddellijk van dit in kort geding gewezen vonnis in beroep gegaan bij het gerechtshof te Am sterdam, dat bij voormeld arrest van 26 Juni 1952 het vonnis van de president vernietigde en besliste, dat ook op de door de Justitie in beslag genomen eh zich ten tijde van de vergadering ter griffie van de rechtbank bevindende aandelen stemrecht kon worden uitgeoefend. Volgens het Hof was de heer Van Her waarden dus ten onrechte op bedoelde aandeelhoudersvergadering van de stem ming uitgesloten en dientengevolge waren alle op die vergadering genomen beslui ten nietig. De Hoge Raad heeft zich thans met die zienswijze van het Hof te Am sterdam verenigd en het tegen het arrest door de wederpartij ingestelde cassatie beroep verworpen. En zo kwam tenslotte het einde van een zeven weken lange begrotingsbehandeling waarbij vele vergaderingen waren gehou den van 's middags één uur tot diep in de nacht, eenmaal zelfs tot 's nachts half vier. Maar nu kon de voorzitter het slotwoord spreken aan het einde van het jaar, voor dat de Kamer op Kerstreces ging. Dr Kortenhorst wees hierbij op de waarde van deze begrotingsbehandeling', zijnde het budgetrecht van de Kamer als oorsprong van de parlementaire democra tie. De regering kan daardoor niet eigen machtig optreden en heeft te allen tijde de Volksvertegenwoordiging nodig om in harmonisch samenspel het algemeen belang te dienen. Zou de Kamer niet voor het einde van het jaar klaar komen met de begrotingen, dan zou zij de regering dwingen tot ongecontroleerde eigenmach tigheid. Men moest deze haastige behan deling van de begroting dus niet zien als een sportieve hobby van de voorzitter zelf. Wel rees de vraag of voor sommige ministeries het middel van tweejaarlijkse begrotingen niet zou kunnen worden in gevoerd. Dit dan aangevuld met debatten betreffende nota's over brandende vraag stukken. Ook vroeg de voorzitter zich af of de algemene politieke beschouwingen niet beter direct na de Troonrede zouden kunnen worden gehouden en dan zonder schriftelijke voorbereiding. In de verslagen werden nog te veel details behandeld, waarover ook door mondelinge vragen in lichtingen konden worden verkregen. De voorzitter herinnerde daarna aan het afscheid van de heer Th. Sanders, de voor zitter van de Algemene Rekenkamer, het verlengstuk van de parlementaire con trole. Hij herdacht de oudere afgetreden leden, de heren Serrarens en Joekes en nog eens opnieuw de heer Terpstra. Hij herinnerde eraan, dat drie vroegere Kamerleden nu geroepen waren tot het ministersambt als dienaren van de Kroon en noemde vier zieken: mevr. Fortanier de Wit en de heren Gerbrandy, Van den Born en Van der Weyden. Hij bracht dank aan de stenografen en aan de parlemen taire redacteuren- en maakte voor deze laatsten de vergelijking met planeet Satur- nus en zijn ringen. Zo zijn de parlemen taire redacteuren de trouwe wachters, die de reis door het politieke luchtruim in onafgebroken beweeglijkheid meemaken. Onze vaart bepaalt de hunne, aldus de voorzitter en wij Zijn te hunnen opzichte wel zeer veeleisend geweest. Tenslotte deelde dr Kortenhorst mede, dat het in zijn Voornemen lag de Kamer behoudens onvoorziene omstandigheden niet eerder bijeen te roepen dan op 3 Febr. Voor behandeling zullen dan klaar zijn de volgende wetsontwerpen Verlaging van de vereveningsheffing. Wijziging Lager-Onderwijswet. Tweede Technische Hogeschool. Rechtshandelingen Landbouwgronden. Wijziging Motonijiuigenbelastingwet. Zondagswet. Ontslag bij arbeidsovereenkomst. Kleuteronderwijs. Wijziging Hoger-Onderwijswet. Wijziging M.O., H.O.- en Pensioenwet. Ontwerp wet bescherming van leerlin gen tegen besmettingsgevaar. Wegnemen van Staatloosheid. Wijziging van het vervreemdingsbesluit Onroerende Zaken. Dr Kortenhorst besloot zijn toespraak tenslotte met het kleine lekendicht: Wat ik vandaag U wensen moet kunt zelf gij het best bedenken, wat gij begeert is allicht goed, maar God, niet ik moet 't schenken. F. S. (Van onze Amsterdamse redactie) Stil vielen de vlokken natte sneeuw gis teren op het J. D. Meyerplcin in de hoofd stad, toen H. M. Koningin Juliana, die ver gezeld was van Z. K. H. Prins Bernhard, om half drie de vlag van de hoofdstad met het devies „Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig" wegtrok, waarna de aanwe zigen in stilte keken naar het monument dat door dc beeldhouwer Mari Andriessen is vervaardigd en dat een dokwerker voor stelt. Dit beeld wil in herinnering houden de Februari-staking van 1941 en tevens een hulde zijn aan de slachtoffers, die daarbij vielen. Vier oud B. S.-ers hadden reeds een half uur vóór de plechtiêheid dc erewacht rond dit monument betrok ken. Zwijgend kwamen later een peloton oud-B. S.-ers en de Politiekapel in gala- uniform aanmarchercn. En daar, op de plaats, waar men steeds opnieuw wordt herinnerd aan het lot van de vele Joodse stad- en landgenoten, klonken de tonen van het „Wilhelmus" en viel de stilte, om dat men zich bewust was, dat dit monu ment niet zo maar een materiële kristal lisatie van een waardevolle herinnering is. Met treffende bewoordingen uitte burge meester d' Ailly de gevoelens van de aan wezigen. Met trots en dankbaarheid wordt men vervuld als men dit monument be schouwt. Trots, omdat op die gedenkwaar dige dag in Februari 1941 een aigemeen verzet tegen de onderdrukker begon. De overrompeling van Mei 1940 had Neder land en ons volk in verwarring gebracht. Met moeite zochten wij, aldus mr d'Ailly, zo van vrijheidsgedachten doordrongen, naar een houding in het ons opgelegde stelsel van maatregelen. Er was een ver warring in de geesten en leiding ontbrak. Maar toch was men zich van één ding bewust, nl. van dat van de gelijkheid van rechten van alle burgers en toen de uit zonderingsbepalingen voor de Joden wer den uitgevaardigd, werd het volk zich be wust van de aantasting van dit grote be ginsel. De ziel vén dé bevolking was ge raakt. Heldhaftig trad men in de bres voor de verdrukte medeburgers, vastberaden bleef men in het grote beginsel, barmhar tig zorgde men voor de vertrapte mede burger, waar dit mogelijk was. Zo brak de staking uit. De gezonde geest en lichaamskracht, die zo duidelijk in dit beeld spreken, geven de juiste uitdruk king van de gevoelens van opstand tegen de schending van heilige rechten. In deze figuijr is belichaamd de ontwakende kracht van de mens, die zich tot dusverre nog niet van zijn houding bewust was. Het is niet het beeld van een man, doch symboliseert de ziel van een volk, het Ne derlandse volk, dat in de eeuwen van be wind van het Oranjehuis, deze beginselen door zijn vorsten heeft zien uitdragen. Na deze woorden onthulde H. M. Ko ningin Juliana het monument. De voor zijde is gericht naar het Waterlooplein en draagt als inscriptie „1941, 25 Februari". Op de achterzijde staat „Februaristaking 1941. Daad van verzet der burgerij tegen de Jodenvervolging door de Duitse be zetter". Nadat het koninklijk paar en de burge meester kransen aan de voet van het beeld hadden gelegd, stelde de burgemeester de beeldhouwer Marl Andriessen aan het Ko ninklijk Paar voor. De Koningin en de Prins bezichtigden het beeld van alle zijden en onderhielden zich, voor zij naar de ambtswoning van de burgemeester reden, nog korte tijd met de heer Aadriesen. Na hun vertrek begon een défilé van genodigden en belangstellenden langs het beeld en werden door nabestaanden van de tien mannen, die als represaille voor de staking door de Duitsers zijn gefusil leerd, en door oud-verzetsorganisaties bloemen neergelegd. De minister van Oorlog heeft mede gedeeld en verzocht door aanplakking hieraan bekendheid te geven, dat voor het volgen van vormings-, kern- en bezin ningsbijeenkomsten van het Humanistisch Thuisfront vier dagen uitzonderingsverlof aan militairen kan worden gegeven en dat bovendien een gulden extra per dag wegens gemis aan levensmiddelen ban worden uitbetaald. Deze mededeling is toegezonden aan de commandanten van de garnizoenen Middelburg, Wezep, Olde- broek, Nunspeet, Ermelo, Havelte, Amers foort, Assen, Oirschot en Wittenberg. Tegelijk met de mededeling van de minis ter is een schrijven van het Humanistisch Thuisfront aangeplakt, waarin tevens een gedeeltelijke reiskostenvergoeding in uit zicht wordt gesteld. Deze maatregelen van het ministerie van Oorlog, aldus verneemt het K.N.P. van alleszins bevoegde zijde, wekken alom in den lande in confessionele militaire krin gen grote ontstemming en ongerustheid. Immers dergelijke privileges werden tot nu toe slechts verleend voor godsdienstige cursussen en nooit voor enige niet-gods- dienstige bijeenkomst van een Thuisfront. Men acht het een gevaar, dat bij een voor het merendeel Christelijk leger publiciteit en faciliteiten worden gegeven voor een a-godsdienstige, of zelfs, zoals vaak van humanistische zijde is medegedeeld, anti godsdienstige vorming. Men vraagt zich af, hoe dit te rijmen is met de verantwoor delijkheid van de minister om te trachten voor de Christelijke jeugd, die op onvol wassen leeftijd de kazerne betreedt, de Christelijke levenswaarden niet hei minste gevaar te laten lopen. Het bezwaar, dat bij vele ouders uit moreel oogpunt aan de dienstvervulling vastzit, wordt daardoor onnodig vergroot. Bovendien vraagt men zich af of deze maatregelen verenigbaar zijn met artikel la van het Reglement op de Krijgstucht, waarin eenieder bij de krijgsstand wordt verplicht tot het hooghouden van de gods dienst als de bron van alle geluk en ware moed. Naar het K.N.P. verder verneemt, heeft de minister van Oorlog laten weten, dat het Humanistisch Thuisfront voor een der gelijke vorming nog dit jaar over een be drag van 3500,— zal kunnen beschikken. Bovendien is toegezegd, dat voor het vol gend jaar ook de Marine voor deze cursus in humanistische vorming in aanmerking zal kunnen komen. Voor 1954 is de sub sidie nu reeds op 7500,gesteld. Verder wordt ons medegedeeld, dat in het kamp Nunspeet elke avond op last van de com mandant twee legertrucs ter beschikking staan om de militairen in de gelegenheid te stellen humanistische cursussen te vol gen. Van Katholieke zijde wordt aan de Katholieke militairen het bezoek aan humanistische vormingscursussen in de sterkste mate ontraden. Op de Kon. Lederfabriek „Oisterwijk" te Oisterwijk (IN.B.) werd Vrijdag het jubileumfeest gevierd van 36 zilveren en 29 30-jarige jubilarissen onder de werk nemers. Bij deze gelegenheid werd door de directie meegedeeld, dat zij 50.000 had gestort in het Spaar- en Bouwfonds der firma. Zoals steeds tegen Kerstmis verschijnt ook dit jaar weer een no. v. d. Heemaf- post, een goed verzorgde publicatie van de N.V. Heemar te Hengelo, waarin tal van bijzondere producten van het bedrijf „getoond" worden door beschrijvingen en foto's en waardoor de belangstellende le zer weer geheel op de hoogte wordt ge bracht van wat er in de loop van het jaar aan het bedrijf veranderd is, of wat er aan is toegevoegd. Zoals gebruikelijk heeft de directeur, ir Keus, een actuele economische beschou wing aan al het technische doen vooraf gaan onder de titel „Over het wezen van de schijn". In de eerste na-oorlogse Hee- mafpost schreef ir Keus: „Bevrijd, maar nog niet vrij" en het is opmerkelijk, dat de vrijheid inderdaad nog niet bereikt is, zo schrijft ir Keus. Het beste bewijs hier voor acht hij dat alle maatschappelijke geledingen zich tot het uiterste inspannen om een weg naar vrijheid te zoeken of sterker nog, aan te wijzen. „Er zijn nu onlangs weer stemmen op gegaan om de progressie in de sedert 1945 gevoerde politiek nog te laten toenemen. Niettegenstaande de mislukkingen wil men ook de investering aan een centrale leiding toevertrouwen en zulks op een ogenblik, waarop de uitholling door te hoge belastingen, met tengevolge daarvan onvoldoende kapitaalvorming, duidelijk aan de dag treedt. De onderneiner zou dan „toezichthoudend ambtenaar" wor den en indien hjj zich van zjjn verant woordelijkheid voor de onderneming en alle daarbij betrokkenen bewust is, kan hij met deze degradatie geen genoegen nemen". Ir Keus verklaart dan, dat het investe- ringsvraagstuk, met dat van de financie ring, in een stelsel van geleide economie tot de moeilijkste problemen behoort waarvoor de ondernemer zich gesteld ziet en waarvoor hij alléén verantwoordelijk heid moet kunnen dragen. Hoe kan een centrale instantie voor al deze onderne mingen deze verantwoordelijkheid over nemen, zo vraagt hij zich af. Hij verklaart dan, dat volledige werk gelegenheid en sluitende betalingsbalans utopieën zijn, omdat volledige werkgele genheid geen stabiele doch stijgende prij zen eist, die de consumptie stimuleren met andere woorden inflatie tot voor waarde heeft, terwijl een sluitende beta lingsbalans een harde gulden en stabiele prijzen vraagt. Men moet hieruit, aldus ir Keus, niet opmaken, dat de werkgevers in Nederland werkloosheid voor staan. Hij wil slechts betogen, dat er voldoende drang naar een behoorlijke productiviteit aanwezig dient te zijn en dat voldoende arbeidsreserve minstens zo belangrijk is als een middelen- en meteriaalreserve. Het gaat in de economie niet om zeker heid, maar continuiteit. Wjj, ondernemers, zijn ongerust, aldus ir Keus. De vrees voor toenemende werk loosheid als gevolg van de hoge belastin gen is zeker niet ongegrond. „Slechts een eerherstel van het risico, dat wil zeggen de erkenning van de toeneming van het risico en het openen van wegen, waardoor het mogelijk wordt dit te dragen, leidt naar vrijheid". Generaal Eisenhower heeft gisteren de drie onderministers van de minister van defensie, resp. voor leger, vloot en lucht macht, benoemd. De 53-jarige Robert Stevens, thans lid van de directie van de „General Electric" en textielfabrikant, wordt onder minister voor 't leger. De 42-jarige Robert Anderson, directeur van de Federal Reserve Bank in Texas, die tijdens de ver kiezingen uit het democratische kamp naar Eisenhower overliep, wordt onderminister voor de vloot, terwijl Harold Talbot, voor zitter van de raad van bestuur van de North American Aviation Cy en lid van de financiële commissie van Chrysler Corp., als onderminister voor de luchtmacht zal optreden. Tenslotte koos Eisenhower Hoger Kycs, vice-president van General Motors, tot plaatsvervangend minister van defensie, zodat na de reeds eerder benoemde minis ter van defensie, Wilson, die president van General Motors was, de twee topfuncties in handen komen van de twee leiders van 's werelds grootste autotrust, terwijl ook twee der juist aangewezen onderministers uit de „big-business'-wereld komen. Eisenhower is overigens nog eerst pas begonnen met het verdelen van de posten voor het komende republikeinse bewind. Het Congres moet aan de tot dusver ge dane keuze van de generaal nog zijn goed keuring hechten. De alle verïvachtingen overtroffen hebbende deelneming aan 't referendum over de Europese eenheid in de steden Delft en Bolsward is een symptoom ge noemd; een bewijs, dat het volk zich ver- trouivd gemaakt heeft met het grote idee van een Federatief Europa en so n Verenigd Europa wenst. Wij willen dit geenszins ontkennen. Toch menen wij op nog een ander symp toom bij dit drukke ja-stemmen te kun nen ivijzen en deze onze prognose vindt mede grond in enkele opmerkingen, wel ke op stembiljetten en in de stem bu reaux gemaakt zijn. Deze toch hadden veelal betrekking op Rusland en naar onze mening heeft bij vele kiezeressen en kiezers, die hun stem uitbrachten voor 'n Verenigd Europa, de gedachte ge leefd aan de leuze: „Een Verenigd Euro pa eeyi sterk Europa". En dan sterk te gen Rusland! Hier is geen sprake van een agressie gedachte tegenover de Russen, Men heeft ongetwijfeld medelijden met de on derdrukte volkeren achter het IJzeren Gordijn, maar o.i. staat de vraag open, of allen wel bereid zouden zijn tot be duidende offers om bedoelde landèn te bevrijden. Voor alles teil nren leven in vrijheid en vrede, welke ons volk vooral in de be zettingstijd heeft leren waarderenIn dc communistische agressors ziet men en terecht -de grote belagers van de democratische vrijheden en de vrede. En daaromhet verlangen naar een sterk Europa! Bij velen zullen ook andere factoren, zoals de economische en verdere voor delen van een Federatief Europa hebben medegesproken, maar de grote massa....: wij geloven hier vooral dan de vrees voor de Russen! En wy vinden het een verschrikkelijk iets, dar zij die ren Sovjet-Paradijs be loven. de mensheid in een hel van angst doen leven....!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1