Kath. staatkundige eenheid om hogere belangen noodzakelijk „De wereld moet met sociale gerechtigheid veroverd worden" Lawines en overstromingen teisteren West-Europa PINAY STELT NOG EEN VERTROUWENSKWESTIE Globemaster bij Larson (V.S.) neergestort RUMOER IN DE PROVINCIE GRONINGEN ARRESTATIES OP CUBA Eenheid is NIET maar "n kivestie van geldverschuiving v_ Geen specialistische hulp in ziekenhuis voor verplicht-verzekerden Van de 116 inzittenden 36 gedood Communistische herrieschoppers ver storen gemeenteraadsverga cl eringen De Bey is gezwicht Maandag 22 December 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr Olierook: Staak hersengymnastiek must Bijzonder actuele punten Alpinisten omgekomen: grote schade in Bordeaux Stalin 73 jaar Woedende kreten in parlement Na 42 dagen verpleging Aartsbisschop van Lemberg gearresteerd GROOTSTE VLIEGRAMP DER GESCHIEDENIS Mgr Oddi uit Joego slavië vertrokken mm Urmoiid staat blank Tsjechische „held thans „verrader" Zó vielen de punten Samenzwering ontdekt WEERBERICHT V Sociale beweging heeft politiek apparaat nodig „Niet pessimistisch, maar ook niet al te optimistisch'' SAMENSCHOLINGSVERBOD IN F1NSTERWOLDE .-/> -- 1 1 Dijk bezweek voor het Maas-watér Zegel aan Franse hervormings plannen gehecht V oetbal-uitslagen van de Eerste-klassers De wéerverwachtlng van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond luidt: Zwaar bewolkt met nu en dan regen of mot regen, maar later enkele verspreide opklarin gen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Zachter, voornamelijk in de nacht en ochtend. Dinsdag 28 December: Zon op S.46 u., onder 16.32 u.; Maan op 12.06 u., onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, ociale liefde zij leidsvrouwe (Van onze Utrechtse redacteur) In de eerste wetgevende vergadering van de K.V.P. na de verkiezingen, een bijzondere Partijraadsvergadering, die Zaterdag te Utrecht gehouden werd, is zeer breedvoerig en van alle kanten de huidige politieke situatie: wat men zou kunnen noemen de crisis van de eenheid der katholieken, hekeken. Leidraad waren daarbij twee voortreffelijke redevoeringen van dr A. Olierook pr. en mr Jan Derks, die duidelijk maakten, dat de noodzaak van eenheid gelegen is in de hogere katholieke beginselen. Na een levendige gedaehtenwisseling, waarbij verschillende actuele proble men ter sprake werden gebracht en aangedrongen werd op een vaste lijn in de politiek, kwam de Partijraad, zij het na veel moeite tot een resolutie, dat de K.V.P. krachtiger dan ooit in grote eensgezindheid moet streven naar toepassing van de door haar aanvaarde beginselen, omdat daardoor 's lands belangen en die van het katholieke volksdeel op de beste wijze worden gediend. de natuurwet en de Openbaring, waar van w(j geestdriftig in het openbaar ge tuigen, niet uit hoogmoed, maar uit ge loof. Deze getuigenis moet daarom zo groot mogelijk zijn. Bij de verwezenlijking van ons ideaal zijn we dan ook altijd opgetreden als een eenheid; een veel zijdige eenheid weliswaar, maar die haar knooppunt vindt in onze beginselen. Maximale beïnvloeding is vooral in onze dagen een dure plicht, nu socialistische en humanistische ideologieën wereldver overingen maken. De hoogste goederen moeten we in eenheid verdedigen en pro pageren. Zichtbare getuigenis Onze eenheid is een zichtbare getuige nis van de waarde van onze godsdienstige en sociale beginselen. Formulering en in tegrale toepassing van die beginselen in de practijk eist, dat we als een gesloten eenheid optreden. Elke sociale hervorming, zo ging dr Olierook voert, moet als uitgangspunt nemen, dat de maatschappij uit verschil lende groepen bestaat. Als grote begin sel geeft de katholieke maatschappijleer de sociale rechtvaardigheid met als grond de sociale liefde. De sociale liefde moet de leidsvrouwe zijn bij het vaststellen van allerlei ver wat zal dit alles baten als de sociale be weging niet kan bouwen op een politiek apparaat, dat in staat is de katholieke maatschappijleer te verwezenlijken. Het voorschrift van de Bisschoppen, dat de sociale ofganisaties niet aan poli- i tiek doen, wil niet zeggen, dat zij zich van alle belangstelling voor de staatkun de moeten onthouden. Het spreekt van zelf dat onze maat-1 sehappüleer moet worden toegepast met inachtneming van tijd en omstandighe- een middel moet zijn om het algemeen 1 den. Deze periode kent een weelde van gebruiksrecht tot gelding te brengen en .problemen, maar een troost is. dat de het wezen van een v loon, waarbij het. loonsysteem wordt aan gevuld met delen in de winst. De sociale rechtvaardigheid, die de ziel zal moeten zijn van de nieuwe sociale ordening, door vVV'Vrii ui j iothnitiak» inaatschnnniileer Jaannnr een I !n Utrecht is Zaterdag een buitenqewone vergadering gehouden ran de partijraad echtvaardtg geztns- ^thoKeke maab^appjj^r ^oor^en KnthoUekr VoL Party ter bespreking van de huidige positie van de K.V.P - - De foto geeft een beeld tijdens de rede van dr. A. Olierook (geheel links), verder van links naar rechts: mr. J. Dcrks; prof. mr. C. Romme; dr. L. A. H. Albcring (secretaris); en de heer W. J. Andriessen (voorzitter). de P.B.O. te verwezenlijken, moet bij in dividuen en gemeenschappen ingang vin den door een permanente activiteit van onze stands- en vakorganisaties. Vandaar de dwingende noodzaak van deze organi saties, omdat wij katholieken geloven, dat men de orde met natuurlijke middelen alleen niet kan herstellen. Het is een verblijdend verschijnsel, dat de noodzakelijkheid van samenwerking der verschillende standen in de organisa ties steeds meer wordt ingezien, maar naar gelang <le groep wel eens anders zijn. Wanneer w> splitsen is het middel echter duizend maal erger dan de kwaal. Ei'zal nooit een program zijn, dat allen bevredigt. Maar is het ooit mogelijk ge weest het algemeen belang te dienen zonder offers te brengen? Dr Olierook spoorde daarom aan tot eendracht van sociale beweging en een heid van politieke partij, eigen belangen prijs te geven en het onderlinge geharre war en gekrakeel, dat vaak een spel met woorden en begrippen is, een aange naam schouwspel voor hen. die aan her sengymnastiek doen, een geestestournooi, dat aan de zaak van Christus onherstel bare schade kan doen, te staken. (Zie vervolg pag. 3). Aan de katholieke Eerste en Tweede Kamerfracties wordt daarbij verzocht alles te doen, wat redelijkerwijze moge lijk en verantwoord is, om in de huidige parlementaire periode de volgende pun ten uit het werkprogram der partü, als bijzondere actueel, te verwezenlijken: Het krachtig medewerken aan econo mische, politieke en militaire integratie van het vrije Europa; de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie; het bevorderen van een actieve werkgelegenheidspoli- tiek; het voeren van een doelbewuste gezinspolitiek; het voeren van een door tastende woningbomvpolitiek. met in achtneming van het daarmede verbonden huurprobleem; het verlichten van de las ten van het bedrijfsleven, door een daar toe geëigende fiscale politiek; het krach tig bevorderen van de belangen der Mid dengroepen, overeenkomstig de verlan gens. neergelegd in het derde rapport van de commissie Middengroepen der K.V.P.; het bevorderen van een vrijere loonvorming; het voeren van een krach tige en rationele middenstandspolitiek; het daadwerkelijk bevorderen van be zitsvorming! het definitief regelen van het pënsioénvraagstuk en bet herzien op korte termijn van de onhoudbare verou derde classificatie-regelingen. Bij het overzien van de onenigheid en verwarring in het katholieke volksdeel, die al voor de verkiezingen heerste en het daarop volgend verlies van het stem- menaantal, is dr Olierook niet pessimis tisch, maar ook niet al te optimistisch. In Brabant daalde het stemmenper centage van de K.V.P. van 77,2 in 1948 tot 69,8 in 1952; in Limburg van 81,5 tot 75,4. Het stemmenpercentage, dat de P.v.d.A. in 1952 in Brabant haalde, was 15 tegen 10,5 in 1948 en in Lim burg 12,8 tegen 8,6. De katholieke maatschappijleer, van waaruit dr Olierook de staatkundige situatie beschouwde geeft voor vraag stukken. als de verhouding tussen indi vidu en gemeenschap, menselijke, vrijheid en zedelijke gebondenheid, subsidiariteits beginsel, het gezinsleven, de verhouding tussen economie en moraal en het eigen domsrecht, de hoogste normen aan. Onze levensbeschouwing is gebouwd op hebben aan verschillende mensen het leven gekost en hier en daar grote schade aangericht. Het verlies aan mensenlevens was het gevolg van de talrijke lawines, die op ver schillende punten in het Europese Alpen gebied plaats vonden. Vijf mensen raakten bedolven onder een lawine van de 2900 meter hoge Zugspitze in Zuid-Duitsland. Ondanks de moedige reddingspogingen, welke bij een gierende storm werden ge organiseerd, slaagde men er niet in nog 'n spoor van de slachtoffers terug te vin den. Terzelfder tijd was een groep van 16 ervaren Tyroler-bergklimmers op zoek naar een 22-jarige Oostenrijkste student, die bij een afdaling van de Seefeldjochl in Oostenrijk, niet ver ten Zuiden van de Zugspitze, door een misstap een sneeuw- verschuiving ontketende. Ook van dit slachtoffer ontbreekt elk spoor. Het derde ongeluk vond plaats in de Franse Pyreneën, waar een Italiaanse ar- beider werd meegesleurd door een lawine, houdingen. Dr Olierook besprak voortswelke neerviel op een werkkamp op 1800 de diepe zin van privaat-eigendom, dat meter hoogte. De uiterst ongunstige weersomstandig- Hevige overstromingen veroorzaakten heden in een groot deel van West-Europa j erote schade in Bordeaux, waar men de Zondag sierde maarschalk Stalin zijn 73-ste verjaardag. De kranten brachten met grote op maak de namen der winnaars van de Sta- linprijs van. dit jaar, een prjjs. welke drie jaar geleden werd ingesteld „ter verster king van de vrede1'. Onder de zeven win naars bevinden zich Yves Farge, een vroegere Franse minister van voedsel voorziening en voorzitter van de bewe ging der vredes-partisanen, de Ameri kaanse zanger Paul Robeson, Elise Branco, lid van de Braziliaanse vrouwen federatie en Johannes Becher, de officiële Oostduitse „staatspoëet". De winnaars krjjgen een diploma, een gouden medaille en een prijs van 10.000 roebel (ongeveer 90.000 gulden). Radio-Moskou besteedde zoals gewoon lijk weinig aandacht aan de verjaardag. Opnieuw heeft premier Pinay de ver-logsinvaliden en de uitbreiding van het trouwenskwestie verbonden aan één van woningbouw-program zijn regeringsvoorstellen. Het voorstel zelf getuigt reeds van moed: het beoogt de accijnzen op alcohol met 25 pet te verho gen. Ten koste uiteraard van de toch reeds noodklagentle wijnbrouwers, maar niet minder van de Franse alcoholconsii- ment. Hij dupeert dus practisch de gehele bevolking. Aan dit voorstel dan nog de vertrouwenskwestie te verbinden grenst aan vermetelheid. Maar hii doet het voor een tweetal hoogstbclangrjjke zaken, n.i. verbetering van de pensioenen der oor- De Ziekenfondsraad heeft zich bezig ge houden met dp vraag, of verplicht-ver zekerden van algemene ziekenfondsen recht hebben op de verstrekking van klinisch-specialistische hulp, verleend w perioden, gedurende welke de verpleging in een ziekenhuis niet voor rekening van de verplichte verzekering plaats vindt. In het bijzonder is hierbij gedacht aan de verpleging in een ziekenhuis na de 42ste dag. Gelet op de wettelijke bepa lingen, is de Ziekenfondsraad tot de con clusie gekomen, dat bovenbedoelde vraag ontkennend moet worden beantwoord. Hoewel overtuigd van de wenselijkheid Van een voor de verzekerden gunstiger en ook logischer regeling, acht de raad een wijziging van de voorschriften voor alsnog jiiet mogelijk, gezien de finan ciële toestand van de verplichte verzeke- ring. Daar niet alle fondsen eenzelfde ge dragslijn volgen, heeft de Raad v°° ,s bepaald, dat fondsen, welke bovenbedoel de vraag tot dusverre ten onrechte be vestigend hebben beantwoord, van 1 ja-1 ïluari 3953 af niet langer gerechtigd zfln. de klinilch-specialistische hulp. verleend in perioden, gedurende welke de verple ging in een ziekenhuis niet door de ver- j pliehte verzekering wordt betaald, voor rekening van de hoofdverzekering te j Verstrekken. Bij wijze van overgangsregeling zijn l deze fondsen gerechtigd, dit nog wel te doen met. betrekking tot verzekerden, die op 1 Januari 1955 in een ziekenhuis worden verpleegd. Verplicht-verzekerden, die zich ook voor klinisch-specialistische hulp na de 42ste dag willen verzekeren, kunnen dit doen, door een aanvullende verzekering te sluiten. De minister van wederopbouw zei: Frankrijk moet kiezen tussen woningen ën drank. Ik wil, dat de vrouwen weten welke afgevaardigde drank boven huizen stellen" De stemming zal vandaag nog niet in behandeling komen. Vandaag, Maandag, zal eerst nog over twee andere pun ten, waaraan de vertrouwenskwestie verbonden is, gestemd moeten wor den. De vergadering van Zondag was buitengewoon bewogen. Van de ban ken van vertegenwoordigers van de wijnstreken, ongeacht hun politieke kleur, kon men kreten horen als „chanteur" en dergelijke. Naar het K.N.P. verneemt, heeft de Poolse politie Maandag 15 Dec. j.l., de aartsbisschop van Lwow (Lemberg), mgr E. Baziak, gearresteerd. Het bericht van deze arrestatie is tot dusver niet officieel bevestigd. Evenmin is bekend op welke gronden hjj gevangen zou zijn genomen. De 62-jarige prelaat resideerde niet meer te Lemberg. daar de zetel van zijn aartsbisdom op last van de Russische be zetting naar Lubaczow was verplaatst. ergste ramp sedert vijftig jaar beleefde. Ook langs de Loire, de Dordogne, de Vicnne kwamen overstromingen voor. In Bordeaux staan sommige wjjken meer dan een meter onder water Honderden hectaren van de aanliggende akkers en wijngaarden zijn verwoest. Tientallen families moesten evacueren. Ondertussen droegen de zware regenbuien er toe bij om de dijkbewakingsdienst het werk zo moeilijk mogelijk te maken. Als de regen aanhoudt, zo werd officieel me degedeeld, dan kon de overstroming een catastrofale omvang aannemen. Pater de Bruin in zorgen Door de ernstige overstromingsramp, welke in Bordeaux en omgeving woedt, is ook de arbeiderswijk, waarover onze redacteur J. W. Hofwijk onlangs zo'n schrijnende repor" s, gaf, zeer zwaar ge troffen. De parochie van O. L. Vrouw van Lourdes, die in deze reportage een be langrijke rol speelde, ziet zich plotseling voor geheel nieuwe zorgen geplaatst. Bij het telefonisch onderhoud, dat wij Zon dagnacht met pater Lucas de Bruin, oud- Rotterdammer en thans in deze parochie werkzaam, hadden, vernamen wij van de grote nood. Een dijk was doorgebroken en het water had met zoveel kracht een uitweg gezocht, dat o.m. een spoorbrug werd vernield. Door deze dijkdoorbraak is het water thans enigszins aan 't zakken. Wie zich de troosteloze toestand, door Hofwijk's reportage beschreven, herin nert, zal zich de zee van ellende, die thans in dit gebied heerst, kunnen voorstellen. Pater Lucas hoopt en vertrouwt, dat zijn landgenoten hem niet in de steek zullen laten, en waagt het onze lezers te her inneren aan zijn Nederlandse gironummer: 167159, Postbus 157, Rotterdam. T")p nlaats var» he»f nnoelulr hr»nr1 ir» Vio Zaterdagmiddag, even vóór half drie (Ned. tijd) steeg een gigantisch vliegtuig van het type Globemaster op van het vliegveld Larson, in de staat Washington, voor een „Routinevlucht" naar San Antonio in Texas. Aan boord bevonden zich 11 militairen, in de beste stemming vanwege het Kerstverlof, dat zo even was ingegaan. Enkele ogenblikken later het toestel was juist los van de grond gekomen zagen verbijsterde toeschou wers, dat de Globemaster vreemd begon te doen. De machine zakte, richtte zich weer op, kwam tenslotte in een „glide" en sloeg met een zware klap tegen de grond. De grootste vliegramp in de geschiedenis had plaats gevonden. Onmiddellijk vatte de luchtreus vuur en stond na enkele minuten in lichter laaien. Reddingsploegen, die Onverwijld naar de plaats van de ramp uitrukten stonden machteloos. Er viel niets meer te redden. De droeve balans vermeldde 86 doden en 24 gewonden, van wie de helft er ernstig aan toe is. Slechts zes van de 116 inzittenden bleven ongedeerd. men zullen niet gepubliceerd worden voordat de naaste bloedverwanten op de hoogte zijn gebracht. Een tragische omstandigheid is, dat de vlucht voor de passagiers een „buiten kansje" betekende. De Globemaster moest een routine-vlucht maken en men greep die gelegenheid aan om de op ver voer wachtende verlofgangers alvast „mee te geven". De weersomstandigheden, waaronder de vlucht begon waren ongunstig. Er hing een dikke sneeuwlucht en een laag wolkendek. Onmiddellijk na het ongeluk begon de sneeuw te vallen en overdekte het vlakke gebied en de vliegtuigresten. Over de oorzaak van dit ontstellende ongeluk is nog niets bekend. De deskun digen van de Luchtvaart-veiligheids dienst staan voor een raadsel. Zij hebben de lichtgewonden en ongedeerd gebleven inzittenden ondervraagd, maar de mees ten weten zich niet veel te herinneren. Het ging allemaal veel te vlug. Voordat men eigenlijk besefte, dat de reis begon nen was, had het ongeluk reeds plaats gevonden. Sommigen zijn als in een droomtoestand naar buiten gekomen, an deren herinneren zich alleen nog hun strijd om de stoelriemen los te maken of om zich van hun hinderlijke parachutes te ontdoen. Eén of twee hadden de te genwoordigheid van geest om, toeri zij zelf als door een wonder het brandende toestel hadden verlaten, terug te keren om nog enkele kameraden te redden. Volgens de leider van één der red dingsploegen moet de Globemaster op zijn kant zijn neergekomen. H\j gaf als mogelijkheid, dat het toestel een bocht naar links had willen maken en met de punt van zijn vleugel de grond geraakt heeft. Het gevaarte is met zulk een kracht, neergesmakt, dat behalve een gaaf stuk van dè staart, niets meer heel 5„,rw™v.„ T is gebleven. Het was in veie kleine stuk- j gp Zaterdag -0 December Joego- ken uiteengespat en de brokken lagen totSlavië verlaten. 400 meter in de omtrek. i Het vertrek geschiedde op grond van Identificatie-experts zijn thans druk I verbreken der diplomatieke betrek- bezig vast te stellen wie de slachtoffers1 f, zijn. Vele lijken zijn onherkenbaar ver-klngen tussen de H. Stoel en de Joego- brand of op andere wijze verminkt. Na-riavische regering. De plaats van het ongeluk bood in het sombere winterse weer een trieste aan blik. Dit is het tiende ongeluk in dit gebied sinds 7 November. Het is Let tweede met een Globemaster sinds 23 November. Op die dag stortte een dergelijk toestel in Alaska neer, waarbij 52 inzittenden om kwamen. Senator Russell heeft inmiddels het voorstel gedaan dit type aan de grond te houden, totdat de reden van de on gelukken bekend is. De Globemaster C124 is 40 meter en heeft vleugel-spanwijdte van 57 meter. Het toestel kan 200 man met volle uit rusting vervoeren en bovendien in de laadruimte nog een lichte tank, of een 15 milimeters-kanon meenemen. De kos ten van deze viermotorige luchtreus be dragen 1,8 millioen dollar. De tragische vermaardheid van het grootste vliegtuigongeluk te zijn had tot dusver de vliegramp bij Cardiff in Wales, in 1950. Daarbij kwamen 80 inzittenden, voetbalsupporters op weg naar huis, om het leven. De tijdelijke zaakgelastigde van het Vaticaan bij de Joego-Slavische regering te Belgrado, mgr Silvio Oddi, heeft vol gens berichten van dagbladen in Bel- (Van onze correspondent) Het is de laatste dagen op verschillende gemeenteraadsvergaderingen in de pro vincie Groningen zeer rumoerig geweest. De communisten trachten op alle moge lijke manieren de gemoederen op te hit sen, maar tot dusver zijn ze in deze opzet niet geslaagd, omdat de rijkspolitie op haar hoede was en onmiddellijk kon in grijpen. Het begon in Beerta, waar de communisten eisten, dat de steunuitke ringen verhoogd moesten worden. Hoe- 86 van de tt6 personen aan boord ran een C-12J, „Globemaster' een groot transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht zijn Zaterdag om viet leven gekomen, doordat liet; toestel bij Moses Lake in de staat Washington, even na het opstijgen neerstortte en in h and, vloog. Dit is de ergste vlieg ramp, die ooit is voorgekomen. Van de .12 overlevenden zijn er velen zwaar gewond. Deze radio grafisch overgebrachte tele foto geeft 'n beeld va/n de verwoesting; ov dr volkomen versplinterde romp is nog het kenteken van de Amerikaanse luchtmacht zicht baar. wel de voorzitter toegezegd had, dat de zaak onder ogen gezien zou worden, was men hiermede niet tevreden. Aan het eind van de gemeenteraadsvergadering werd de burgemeester tegen gehouden, toen communisten, die op de publieke tri bune hadden gezeten, hem de weg ver sperden. Men eiste directe betaling van geld, eventuele voorziening met dekens en brandstof. Ook in Veendam werd de publieke tri bune bevolkt door tachtig communisten. Op de agenda prijkten n.i. enkele punten over uitkeringen aan werklozen, kort voor de vergadering ingediend De politie had evenwel voorzorgsmaatregelen getroffen en daardoor kwam het hier niet tot onge regeldheden en bleef het bij bijvalsbetui gingen en geschreeuw. De communistische belangstelling op de publieke tribunes van de raadszalen in de gemeenten Winschoten en Bellingwolde was ook groot, maar ook hier bleef alles rustig. Wei hebben de C.P.N.-leiders uit Finsterwolde getracht in hun eigen plaats rumoer te ontketenen, door een honderd werklozen op te ruien. Geprobeerd werd om op het gemeentehuis te Finsterwolde een rel te ontketenen, maar ook hier was de Rijkspolitie op alles voorbereid. Het gemeentehuis werd be waakt, de diertsttoegangen waren afgeslo ten. Men slaagde er weliswaar in via een achterdeur de secretarie binnen te drin gen, maar dit voorval was tevens aanlei ding voor de burgemeester om een samen scholingsverbod uit te vaardigen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de eerstvolgende dagen in verschillende plaatsen in Oostelijk Groningen nog meer demonstraties door de communisten op touw zullen worden gezet. Dit met de be doeling om hogere steunuitkeringen en kerstgratificaties te eisen, waarbij onmid dellijke betaling van geld wordt gevraagd. (Van onze correspondent) Zondagmiddag om vijf uur bezweek te tjrmond in Zuid-Limburg een provisorisch aangelegde dijk onder de druk van de sterk wassende Maas. Binnen een uur stond het grootste gedeelte van Urmond blank, waardoor vele bewoners van de gemeente geheel geïsoleerd werden. Het klooster van dc Paters Conventuelen, werd nu nog slechts bereikbaar langs een hoger gelegen pad via de kloostertuin. Men heeft met man en macht moeten werken om het vee in veiligheid te brengen. In de afgelopen maand is het Maaswater zodanig gestegen, dat op vele plaatsen de oeverlanden van het winterbed geheel overstroomd zijn. De stuwen in de rivier zijn allen buiten werking gesteld, de scheepyaart is aanzienlijk verminderd en ondervindt vee] schade van deze water stand. De Bey van Tunis is Zaterdag ge zwicht voor de Franse druk en heeft een gedeelte van het Franse hervormingsplan goedgekeurd. Hjj overhandigde de twee gezegelde decreten, het eerste voor her vorming van gemeenteraden en het twee de voor districtsraden, aan De Boissesson, de Franse plaatsvervangende resident- generaal, die hem in zjjn paleis te Car thago de „laatste kans"-nota van de Fran se regering kwam overhandigen. Voorts beloofde de Bey, dat htj „in de nabije toe komst" zjjn zegel zou hechten aan onge veer 60 wetten, voornamelijk op financi eel gebied, die de afgelopen acht maanden zijn blijven liggen. Aldus een bekendma king van een Franse woordvoerder, na de terugkeer van De Boissesson uit Carthago. 80 Het Tsjechoslowaakse blad „Rude Pra- vo" meldt de arrestatie van Jaroslav Sos- nar, beschuldigd van spionnage en ver raad. Sosnar is een nauwe medewerker van Slansky geweest. Tot 1947 was hij com munistische afgevaardigde in het parle ment. Hij moest echter aftreden en werd tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat gebleken was, dat hij briefbommen gezon den had aan de toenmalige minister van buitenlandse zaken. Jan Masaryk. de plaatsvervangend premier Zenkl en de minister van Justitie, Prokop Drtina, Ma- saryks secretaris had het pakje echter zo voorzichtig geopend, dat het niet ont plofte en de politie werd toen gewaar schuwd. A: DOS—Ajax 2—Z 2—2 1—0 Zwolse BoysNEC 0—0 Volewjjckers—Ensch. Boys 0—1 B: 1—3 5—1 Haarlem—AGOVV 1—1 Go AheadHeerenveen 1—2 't GooiBe Quick 1—5 StormvogelsLeeuwarden 3—3 Blauw WitElinkwijk 2—0 C: 2—0 1—5 2—2 2—3 U 0—1 2—0 5 2 NACHermes-D VS 2—2 ADO—TEC 1—1 3—2 3—0 Ook in Vlagtwedde is het tot onaange naamheden gekomen. Voordat de raads vergadering werd geopend, kwam een Admiraal Rodriguez Calderon. hoofd I diend had voor het brengen van wat veiKaueima van de Cubaanse marine, heeft Zaterdag vreugde aan de armen. Het geld was door aantal personen achter het gemeentehuis j medegedeeld, dat Aguila Ruiz, voormalig 1de leden 7.a" de. voormalige regering a y ~-JJ- J- I Socarras Uit de staatskas genomen, aldus Batista. te Sellingen bijeen. Geduiende de raads- marincchef, en negen voormalige marine- ver«a_de.!*? rOfficieren gearresteerd zijn, beschuldigd van revolutionnaire activiteit. Volgens de en vrouwen de besprekingen bij, die ge voerd werden over adressen van commu nistische zijde, waarin steunuitkeringen en kerstgratificaties werden geëist. Toen deze adressen voor kennisgeving waren aangenomen, verlieten de mannen en vrouwen de raadszaal, maar evèn later werd de burgemeester gewaarschuwd, dat zij zich naar het bureau van Sociale Za- I ken hadden begeven en daar de kantoren en de wachtkamer warén binnengegaan. Zij weigerden ook de kantoren te veria officiële verklaring was gepoogd een op stand in het leger en de marine te ver wekken. President Batista, die zelf door een re volutie aan de macht is gekomen, ver klaarde Zaterdagavond, dat hij ér sedert vier maanden van op de hoogte was dat „slechte Cubanen" wapens in de Verenig de Staten kochten. Hij zeide het „droevig" te vinden, dat het geld, dat hiervoor was In verband hiermede kan worden ge wezen op het bericht, dat de politie te Mamaroneck, in de Amerikaanse staat New York, een particuliere munitie-op slagplaats heeft ontdekt en drie personen, onder wie een 'munitiehandelaar, heeft aangehouden. Het arsenaal bevatte dui zenden anti-tank granaten, geweerpatro nen en vele napalmgranaten. Volgens de politie had de munitiehande laar verklaard, dat de munitie bestemd was voor de Cubaanse oud-president So- carras, die door Batista werd afgezet. Te- ten. De voorzitter gaf daarom opdrachtbesteed vier millioen dollar niet genover verslaggevers verklaarde de han- aan de politie om de mensen te verwijde- ten goede was gekomen voor de hulp ver- I delaar echter, dat hij dit niet had ge ren. Na enige aandrang hebben ze daar- j lening aan de slachtoffers van de jongste I zegd en dat de munitie bestemd was voor aan voldaan. wervelstorm of. nu met Kerstmis, ge-„een gewone verzamelaar".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1