Salzburg, een Tuin van Barok BINNENHUIS Trouw aan een oude roeping Mogelijkheden voor Nederlandse zakenlieden in Venezuela Met bezwaard hart vertrokken Grote kwestie nog niet afgedaan Een Kerstvertelling van K. v. JV. Inkomstenbelastingheffing bij over dracht van aanmerkelijk belang De camera op t buitenland H1 WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 PAGINA 14 J. MEIJS directeur van katholieke hotelvakschool NIEUWE GEHEIM KAMERHEER Eeuwenoud kruispunt SPOORLIJNEN BIJ APEL DOORN WEER „VEILIG" Dief van aardleidingen gearresteerd WETHOUDER VAN GENNEP NA AANRIJDING OVERLEDEN ONDERDIRECTEUR VAN „OMMELANDEN" VEROORDEELD Duizend gulden boete „ORANJE" NAAR INDONESIë Oudejaarsavond in de Middellandse Zee Vlak bij ouderlijke woning JONGETJE GEDOOD DOOR VRACHTAUTO Volkscultuur MrMilius: „Tentoonstelling in Mexico was uitstekend visitekaartje" „Waar blijven de Nederlanders met hun koffertje GELD „VERDIEND" AAN ANDERMANS NOOD G. CASPERSZ f Een ivrevel-wekkende bepaling PHILIPSDIRECTEUR IN MEXICO WEER VRIJ MR J. M. H. BARON VAN HEEMSTRA INBRAAK IN COOPERATIE- GEBOUW 2500.- uit brandkast gestolen THOLEN HEEFT MEER WERKGELEGENHEID NODIG v: Tot directeur van de Katholieke Middel bare Hotelvakschool te Maastricht is be noemd de heer J. Meijs, leraar in de Franse taal. De vroegere directeur de weleerw. heer J. Spronck, is door de bisschop van Roermond benoemd tot regent van het in stituut. Beide benoemingen gaan in oo 1 Januari a.s. De hotelvakschool telt thans 71 leerlingen. (Van onze correspondent) Z.H. de Paus heeft benoemd tot Geheim Kamerheer drs J. W. Goessens, oud-direc teur van het Bisschoppelijk College te Roermond. Mgr Goessens was van 1922 tot 1945 directeur van dit bekende onderwijs instituut dat het vorig jaar zijn eeuwfeest herdacht. Onder zijn bestuur werden zowel het onderwijs als de gebouwen uitgebreid tot de huidige omvang cn het leerlingenaan tal meer dan verdubbeld. Reeds eerder werd mgr Goessens door de bisschop be noemd tot kanunnik bij het kathedraal kapittel. Het oude stadsdeel van Salzburg, zoals het ligt aan de oever van de op deze foto juist onzichtbare oever van de Salzach: in de luwte van de Mönchsberg, waarop de machtige beschermend troont. Middeleeuwse vesting Hohe-Salzburg (Van onze redacteur) SALZBURG, December 1952. De romantische reiziger, die Oostenrijk bezoekt, kan er, zelfs wanneer het doel van zijn reis van meer prozaïsche aard is, eenvoudig niet aan ontkomen, dat zijn eerste aandacht gevangen wordt door de herinnerings tekens van een eens stralende cultuur. De enkeling, die deze stelling in haar algemeenheid meent te moeten aanvechten, zal er onverwijld mee instemmen, zodra hij verneemt, dat Salzburg hier als uitgangspunt bedoeld werd. I bestaat thans de taak het publiek op te voeden, om nog kunstmanifestaties moge lijk te maken. Dat maakt een groot ver schil! Maar het Salzburgse volk steekt nog altijd vol begaafdheden, zegt men niet zonder trots, en het is daarbij niet nodig om op de uitzonderlijke Festspiele te wijzen Zie maar om U heen, verzocht men ons, naar onze theaters, koren, uitgeverijen. Luister uit hoeveel huizen nog muziek komt en tel eens na, hoeveel belangrijks mannen Salzburg, ook in het recente ver leden, voortbracht. Gelukkig het land, voegen wij er aan toe, welks regenten voorgaan in eerbied voor de geestelijke prestaties van hun onderdanen! L. W. Salzburg in de maand December mist de bruisende beweeglijkheid van de Festival- tijd, wanneer het „inwonertal" tijdelijk verdubbeld is. Ook al weet men, dat de vaste bevolking er sinds 1937 met 40.000 personen tot een aantal van 120.000 is aangegroeid, en dat er een, door de na oorlogse Oostenrijkse verhoudingen be gunstigd, industrialisatie-proces aan de gang is. het maakt niettemin de indruk van een stil, enigszins nadenkend gestemd stadje, waar men op Zondag de burgerij door de smalle Gassen van het oude stadsdeel kan zien flaneren. Voor de sou- vernir-winkels verdringen zich geen vreemdelingen; het huis, waar Salzburg's wonderkind Mozart werd geboren staat verlaten, en men kan de prachtige kerken binnenlopen, zonder te botsen op scharen mede-buitenlanders, die onder de ver klaringen van de gids de tijd korten met fotograferen. Gelegen aan de Alpenweg over de Tauern naar Italië bewaakte Salzburg in vroeger eeuwen een der grote toegangs poorten naar het Zuiden. Men leefde daar eeuwenlang in het trotse zelfbewustzijn, dat men niemand naar de ogen had te zien, noch de Oostenrijkse Keizer, noch de Duitse vorsten. Tot het begin der 19de eeuw hadden de bisschoppen van Salzburg ook het wereldlijk heft in handen. En deze geestelijke vorsten, die enerzijds de onaf hankelijkheid van hun klein gebied angst vallig behoedden, waren anderzijds de ruimblikkende minnaars van de schone kunsten en van een weelderige hofpraal, die van Salzburg Oostenrijk's kostbaar „Schmuckstück" maakten. Zij trokken ge leerden en kunstenaars aan naar hun Ro me boven de Alpen". En zij slaagden erin op de kleine oppervlakte van het oude stadsgedeelte tegen de wand van de door de machtige Hohesalzburg beheerste Mönchberg een blijvend monument voor hun Maecenas-werk te bouwen. Naast de opgepakte, door schilderachtige straatjes, poortjes en gangetjes doorsneden burger- wijk, ligt daar de Dom en de oude residen tie der Salzburgse prelaten, door 'n geraf fineerde ruimtewerking van het stadsplan De Apeldoornse politie heeft een dief gearresteerd, die gedurende lange tijd kans heeft gezien de koperen aardleidin gen langs de spoorlijn Apeldoorn-Amers- foort en Apeldoorn—Deventer te slopen. Het spoorwegverkeer had door deze dief stallen ernstig nadeel kunnen ondervin den. Het is de 33-jarige J. T. uit Apeldoorn, die dit soort diefstallen op grote schaal heeft gepleegd. Het koper verkocht hij tegen een zacht prijsje aan de 36-jarige opkoper H. D. uit Apeldoorn, die het op zjjn beurt weer doorverkocht aan de 38- jarige opkoper A. K., eveneens afkomstig uit Apeldoorn. Alle drie zijn in verzekerde bewaring gesteld. Een grote partij koper kon worden achterhaald en in beslag genomen. Op zijn 61ste verjaardag is de heer A. van Hout te Gennep overleden. De vorige week had hij ernstige verwondingen opge lopen, toen hij door een auto op de Rijks weg onder Milsbeek werd aangereden. Sedert April 1950 was de overledene wet houder van de gemeente Gennep. In 1931 deed hij zijn intrede in de Raad. Als gering in bediedenis en van weinigen profijteverzuim de de Schriften te verhalen hoe Maria, leunend ten schoudere van den kommer-zwaren Jozef, hijgend een iceinig van 't vele gaan en met droefheid in hare oogen van lang, verdrietig do len, kwam voorbij het huisje van twee zeer arme lieden; toen ze, reize-moe en in de pij nen van 't nakende baren, schreed, door Bethleëm dat in zacliten sneeuw lag, en zocht dewijl haar onbekend was de voor-beeldende wil van Hem, die hunne schamelheid zou lei den naar den stal en kribbe, die Hij verkoren had voor ge boorte-huis en wieg,) zocht de goede Herberg, die de veilige rust voor haar, en Dien ze droeg, kon worden. En Zoo kiva.ni ze voorbij het huisje van twee zeer arme lie den, die waren een oude man en dezes vrouw. En toen die vrouw, door het venster dat den schoonen, geel- grijzen weg, donzig in den sneeuw, toonde, zag dolen in de stil-mistige schemering die even lichtte nog, deze andere vrouw die groot ging, toen kreeg ze zeer diep medelijden; en ze sprak, zich keerend naar heuren man die gebogen zat in de dempend-dalende duisternis der kamer Er gaat een vrouw voorbij, die zal baren; zij ziet er moede uit, en de man die naast haar gaat is vol kom mer. Ze zijn niet van deze streek, want. mijn geheugen zou ze spoedig thuis wijzen. Ik ken ze niet." De man stond op van zijn stoel, naar 't venster gaande, zag hij hoe dood-moe Maria scheen, en hoe kommer-gébo- gen de nek van Jozef. Hij sprak: „Het zijn arme lieden. Zij gaan een kind hebben". En keerend naar de trieste- rige duisternis der kat.ier: „Wij hebben geen kinde ren De vrouw bleef, aangedaan, turen. Het was een oude, goe de vrouw. Maria en Jozef waren reeds ver, éen grauwbeeld ge worden in de doezeling van den wasgrijzen avond-lucht. En de oude vrouw zei, ziende hoe Maria tegen Jozef zwaar der nog aanleunde: Zij draagt een zwdre vrucht...." Ze ging wêer zitten in de ijl stille kamer. En beiden, haar man en zij, dachten toen dat ze de dwalen de reizigers hadden kunnen nooden, binnen te komen. En de vrouw dacht, hoe het kind ddar ware geboren, bij heel-zacht lampe- licht, en hoe zij het bij glanzend vuur hadde uit- geheet en gebakerd; en de man dacht, in zijne treurigheid, hoe hij nooit kinderen had noch kende. Maar Maria en Jozef dwaalden heel ver reeds en de twee arme menschen hadden ze niet binnen geroepen. (Van onze correspondent) Het kort geding, dat de coöperatieve condensfabriek „Friesland" te Leeuwar den heeft ingesteld tegen de onderdirec teur van de „Ommelanden" te Groningen, de heer B. V., is door de condensfabriek gewonnen. De rechtbank heeft in deze zaak Dinsdag uitspraak gedaan en de vor dering toegewezen, waardoor de heer V. de dwangsom van duizend gulden zal moe ten betalen alsmede de kosten van het geding. Voorts is in dit geval lijfsdwang van toepassing geacht, en wel voor de eerste overtreding voor de duur van veertien dagen en daarna voor de wettelijke ter mijn van één jaar. Zoals bekend was het feit dat de heer V. na enkele jaren bij de condensfabriek te hebben gewerkt overging naar de „Ommelanden", waarbij de directie van de condensfabriek van mening was dat hier het met dit bedrijf overeengekomen concurrentiebeding werd overtreden, aan leiding tot dit geding. Zaterdag zal het m.s. „Oranje" van de Stoomvaartmij „Nederland" voor de laat ste maal in 1952 van Amsterdam naar Indonesië vertrekken. Ook aan boord van Amsterdam's vlagge- achip zal de jaarwisseling niet ongemerkt voorbijgaan. Op Oudejaarsavond, als het schip zich in de Middellandse Zee ter hoogte van Algiers bevindt, zal aan de passagiers een souper worden aangeboden, terwijl de vaderlandse oliebollen ondanks de belangrijk hogere temperatuur, niet gullen ontbreken. Onder de passagiers be vinden zich negen paters. Het schip wordt 17 Januari te Tandjong Priok verwacht. Gistermiddag stak het vijfjarig jongetje E. D. uit de Durbanstraat te 's-Graven- hage, niet ver van zijn ouderlijk huis on voorzichtig de rijweg van de Schalkbur gerstraat over. Hi) geraakte daarbij onder de achterwielen van een met stenen ge laden vrachtauto en werd op slag gedood. weids van karakter. De gastvrijheid, ver leend aan bouwmeesters en kunstenaars uit het Duitse Noorden en Italiaanse Zui den heeft dit met kerken en paleizen be- kranste stadje tot een bloeiende synthese I gemaakt van de Germaanse en de Latijnse geest. Zelfs in het winterse December- weer ligt de oude stad aan de Salzach voor de bezoekers open als een „tuin van ba rok" aan de rand der bergen. Thans is de oude macht en praal van Salz'ourg reeds voorbij. De ondankbare tijd heeft de namen van vele grote mannen i uit zijn verleden uit het geheugen der mensen gewist, gemakshalve de naam van I zijn grote zoon Mozart met Salzburg ver eenzelvigd en de prachtige gebouwen aan de vreemdelingenindustrie gelegateerd. Maar hoeden we ons voor overdrijving! Men mag niet beweren, dat Salzburg is bezweken voor de verleiding, die van elk groots verleden uitgaat, n.l. om het voor bije zo te verabsoluteren, dat men er de huidige cultuurpolitiek om vergeet, voor zover deze iets meer inhoudt dan het mummificeren en commercialiseren van dat verleden. Er leeft in Salzburg nog al tijd het besef, dat men er een Europese traditie op creatieve wijze heeft voort te zetten. De internationale Hochschule en, vooral, de door Hugo von Hofmansthal en Max Reinhardt in 1920 gestichte Fest spiele, ontsproten aan eenzelfde gedachte, als eens de vorstelijke prelaten bezield moet hebben: Salzburg te maken tot een ontmoetingsplaats van traditie en moderne kunst uit alle delen van Europa. De Festspiele vormen hier de bekroning maar in zekere zin ook de buitenkant van. Het is als het ware het applaus van het publiek, dat niet weet van de verborgen inspanning, om dit applaus te verdienen. In de oude bisschoppelijke residentie zijn thans de burelen van de Landesre- gierung der provincie Salzburg onderge bracht. „Provincie" is eigenlijk een on voorzichtig woord, waartegen iedere rechtgeaarde Salzburger zal protesteren. Oostenrijk is een bondsrepubliek, Salz burg vormt daarvan 'n deelstaat, bestuurd door een eigen „regering". Dat het onaf hankelijk verleden der Salzburgse politici er nog eens bijzonder toe drijft, de toe gemeten autonomie geringschattend en onvoldaan te bezien, spreekt wel vanzelf. Intussen heeft men in de voormalige re sidentie niet slechts de onafhankelijk heidszin, maar ook de bewuste zorg voor de schone zaken des levens van de oude bewoners geërfd. Dr Josef Klaus, de jonge Landeshauptmann, is één van die, geluk kig nog talrijke, Oostenrijkers, voor wie beschaving en cultuur niet een luxe is, die men zich, als men wil, eventueel naast „zijn werk" kan veroorloven. Voor hem is het een hoofdzakelijk levensklimaat, dat in alle levensverrichtingen tot gelding komt, zowel in de wijze waarop de boer zijn land bebouwt, waarop men met el kaar omgaat, waarop de familiekring mu ziek maakt, als in de belangstelling, die men stelt in het werk van geleerden en kunstenaars. Dr Klaus is er van overtuigd, dat Salz burg zijn rol als Europees-christelijk fo rum slechts kan blijven spelen, als 't er in slaagt een werkelijke volkscultuur in stad en omgeving te behouden, die met de hoogste cultuurmanifestaties in een wer kelijke en innige verhouding staat en er de voedingsbodem voor is. Het geniale indi vidu rijst pas omhoog, als talloze naam lozen zijn weg bereiden, zegt hij, wijzend op het voorbeeld van Salzburg's grootste zoon Mozart, wiens verschijning nauwe lijks verbaast na de eeuwenoude muziek traditie van de bisschoppelijke liturgie en hofluister, waarmee de bevolking ver groeid was. Het oude Maecenas-type raakt uitge storven en de overheid is helaas een 1e schrale vervangster. In plaats van een weelderige patronage van kunstmanifes taties, welke uit zichzelf publiek trokken, (Van onze Utrechtse redacteur) „Mijn persoonlijke indruk is, dat de in Mexico gehouden Nederlandse tentoon stelling een voortreffelijke demonstratie is geweest van de mogelijkheden, die het bedrijfsleven van ons land biedt, zo wel in kwaliteit als in verscheidenheid. Het is een van de allerbeste visitekaar tjes geweest, die Nederland de laatste jaren in het buitenland heeft afgegeven". Dit verklaarde ons mr J. Milius, direc teur van de Kon. Ncd. Jaarbeurs, die in gezelschap van Prins Bernhard in Oc tober mee naar Mexico vloog, daarna nog een bezoek bracht aan Venezuela, Curacao, Aruba en Suriname en Vrijdag j.l. met de „Cottica" in ons land terug keerde. Uit talrijke besprekingen, die mr Mi lius gevoerd had, is hem gebleken, dat Nederland een belangrijke bijdrage kan leveren tot de industrialisatie van Mexico en Venezuela. Wil ons land daar echter iets bereiken, dan zullen onze vertegenwoordigers er echter zelf heen moeten gaan. De Duitsers ontwikkelen daar reeds een grote activiteit, met welke concurrentie we rekening zullen moeten houden. Venezuela vooral biedt grote mogelijk heden voor de vestiging van kleine in dustrieën, met gebruikmaking van Ne derlands kapitaal en Nederlandse tech nical-assistances. Het is echter wel zaak, dat men hierover eerst bij de Venezola- nen zelf te rade gaat en de heer Milius achtte het gewenst, dat de leiders van onze industrie daar zelf eens gaan kijken, waarbij voor kleine industrieën een com binatie gevormd zou kunnen worden. Aan de economische outillage van onze gezantschappen in de door mr Milius be- niet veel meer te bereiken is. ligt wel de mogelijkheid voor economische ex pansie. Op Curagao is de Nederlandse import door de oorlog, toen het eiland op Ame rika was aangewezen, sterk teruggelo pen. Toch zag de heer Milius mogelijkheden om de export naar Curagao, evenals naar Aruba, te vergroten, waarvoor persoon lijk bezoek wel weer gebiedende eis is. Meermalen had men de heer Milius de vraag gesteld, waar de Nederlanders met hun koffertjes, zoals vroeger, blijven? Op Suriname was de heer Milius onder de indruk gekomen van de polder-Wage- ningen, waar een oerwoud is ontgonnen en nu de eerste boerderij wordt uitgege ven. Een handicap is het ontbreken van goede wegen. Met deze polder hoopt men evenwel tot een behoorlijke rijstopbrengst te ko men, wat voor Suriname van grote be tekenis is. Door de gezamenlijke in spanning der boeren kan hier veel bereikt worden en de heer Milius geloofde, dat ook de Nederlandse boerenstand hier voor krachten kan leveren. De Haagse rechtbank heeft gisteren de kantoorbediende J- J. van W. veroor deeld tot een jaar met aftrek. Van W. had in een courant per adver tentie geld te leen aangeboden tot een bedrag van 150 Kwamen er reflectan ten dan moesten deze eerst 5 storten, zogenaamd voor „informatiekosten". In werkelijkheid stak v- W. dit geld in zijn zak en van leningen kwam niets. De officier had een jaar en negen maan den geëist. eerst bijna Cas- Op 19 December j.l. is, naar thans bekend is geworden, op 86-jarigeleeftijd de heer G. P. J persz, overleden. De heer Caspersz was directeur van de Semarang-Joana, de Oost Java, de Serajoedula, en de Sema- rangCheribon Stoomtrammaatschap pijen. Voorts bekleedde hij bestuursfunc ties bij de Kon. Paketvaart Maatschappij, Werkspoor en de Rotterdamse Tramweg Mij. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De inkomstenbelasting beschouwt iemand die tezamen met zijn naaste verwanten meer dan een vierde van het nominale kapitaal ener N. V. heeft, zo ongeveer als de eigenaar van het bedrijf. Indien deze aandeelhouder zijn aandelen- Aan de rand van de residentie der vroegere vorst-bisschoppen van Salzburg ligt, uitgehouwen in de rotsen, het stille Sankt Peter-kerkhof. Hier vonden de oude prelaten, die Salzburg zijn luister gaven, hun laatste rustplaats in hoe kan het andersbarokke graftomben. bezit verkoopt en hiermede winst behaalt, zochte landen ontbrëekt nog veel, daar dan belast de wet deze winst als bedrijfs- men niet over voldoende krachten be- winst. Kortweg duidt men dit aan als schikt om onze industrie van voorlich- de belasting van het aanmerkelijk belang, ting te dienen en daarom achtte hij het j Het is duidelijk wat de wetgever met zeer gewenst, dat de regering voor de j deze bepaling voor heeft. Hij wil voor- nodige aanvulling zorgt. In de landen, j komen dat men zijn bedrijf als N. V. ver waar in politiek opzicht voor Nederland In aansluiting op het bericht van de Raad van Bestuur der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken inzake de arrestatie van de heer L. van R., directeur van Philips Mexico, deelt men ons van de zijde van Philips Eindhoven thans nog het vol gende mede: „Uit een zoeven uit Mexico ontvangen telegrafisch bericht blijkt, dat de actie tegen deze Philips-functionaris bevredi gend is beëindigd. Dat er geen enkel delict is bedreven en dat de heer van R. on middellijk in vrijheid is gesteld. Hoge Mexicaanse autoriteiten hebben voorts hun erkentelijkheid uitgedrukt over het feit, dat de directeur van Philips van geen enkele schikking heeft willen weten, doch dat hij er de voorkeur aan heeft gegeven in hechtenis te blijven totdat het recht zijn loop zou hebben gehad. Dit feit voor al heeft de integriteit en het prestige van Philips in dit land nog verhoogd. ZO HEEFT DAN de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties deel één van haar jaarlijkse bijeen komst besloten om straks na een lang durig Kerstreces voor deel twee terug te keren. Bjj de aanvang van de Assemblee schreven wjj reeds, dat de agenda zo uit gebreid was. dat men er in de normale tijd nauwelijks gereed mee zou kunnen komen. Het is erger dan we verwacht hebben: een aantal punten van de twee de rang is afgehandeld, maar de hoofd punten: Korea en ontwapening staan nog steeds op de agenda; het tweede is zelfs nog niet in ernstige behandeling genomen. Men zal zich wel niet vergissen, als men meent en schrijft, dat verreweg de meeste afgevaardigden met een be zwaard hart vertrekken en over enige weken met een even bezwaard hart zul len moeten terugkeren. Want hoewel iedere politicus, wie de wereldvrede lief is, onvoorwaardelijk zal wensen en ho pen, dat de Verenigde Naties blijven voortbestaan, hij beseft tegelijkertijd, dat de Verdeelde Naties, dit zou een juis ter naam zijn het onder de gegeven omstandigheden niet veel verder zullen brengen dan een derde wereldoorlog voorkomen. Misschien zelfs is het woord „voorkomen" nog ietwat te sterk, ten minste als het in positieve, constructieve zin wordt opgevat; want de grote taak, welke de Verenigde Naties zich hebben gesteld, zich onder de dwang van de we reldverdeeldheid hebben moeten stellen, is uitermate beperkt geworden en staat in feite buiten de z.g. grote politiek, waarin toch ook de wereldvrede is ge legen. Op het secundaire niveau doet de UNO veel en veel goed werk en tenslotte zal dat op den duur zeker tot de versteviging van de wereldvrede leiden; welvarende volken zijn gemeenlijk niet oorlogszuch tig; men verliest niet gaarne wat men heeft en gewapende conflicten vernieti gen onvermijdelijk elke welvaart: twee wereldoorlogen hebben dit afdoende be wezen. Maar het is nu eenmaal een feit, dat er veel te weinig werkelijk welvaren de volken in de wereld zijn en een der benauwende gevolgen van deze situatie is, dat de vrede uitermate labiel is. De gevaren dier labiliteit kunnen alleen op het hoogste plan: dat van de grote inter nationale politiek weggenomen of ten minste aanzienlijk worden verkleind. Als men de naoorlogse Algemene Vergade ringen echter nauwlettend heeft gevolgd, ontkomt men niet aan het pijnlijke ge voel, dat daar voorlopig weinig of niets te verwachten is. Het is daar ja tegen neen en neen tegen ja. Zo lang in deze penibele situatie geen radicale wijziging komt, blijft de vrede labiel. Men heeft in de afgelopen jaren veel over de koude oorlog gespro ken; nu gewaagt men al van een koude vrede, waarin de koude oorlog nog min stens tien jaren zal worden voortgezet, zo is althans de Churchilliaanse opvat ting, Als daarna een waarachtige vrede zou kunnen worden totstandgebracht, zou men met de moeilijkheden van de eerstvolgende tien jaar nog genoegen kunnen nemen; de wereldgeschiedenis kent langere perioden van onrust en on zekerheid. Maar men heeft geen enkele waarborg, dat na dat tijdperk het licht van de vrede over de wereld zal stralen. Het is mogelijk zo'n koude oorlog bijna onbeperkt te doen voortduren, tot de tegenstander er meer dan genoeg van krijgt en tot gewapend geweld overgaat. Nu verkeren we in de gunstige omstan digheid, dat het uitgedaagde land de Verenigde Staten is, dat als het op oorlog aankomt, een maximum aan geduld en verdraagzaamheid kan presteren, terwijl de Sovjet-Unie nauwkeurig berekent, hoever het kan gaan zonder een hete oorlog te ontketenen. Maar helemaal zonder gevaar is dat spelen met vuur toch nooit van het bewind-Eisenhower zal zijn. In feite is het dus zo, dat telkens van de vier jaren, waarin de Algemene Verga dering bijeenkomt, tweemaal de Ver enigde Staten door de wijze, waarop Amerika zijn president kiest, tot een gevaarlijke bijna-machteloosheid zijn ge doemd; is het derde jaar met het oog op de aanstaande verkiezingscampagne, in het vierde omdat het oude regiem al dood is, terwijl het nieuwe nog niet leeft. De Amerikaanse methode dateert van anderhalve eeuw terug, maar past niet meer bij Amerika's positie in onze mo derne wereld. Misschien dat het nieuwe Congres de zaak eens in onderzoek neemt. Zelfs het werk in de Verenigde Naties zou er mede zijn gebaat. monit en de stille reserves belastingvrij realiseert door overdracht van zijn aan delenbezit. Tot zover is er geen reden tot wrevel. Indien men echter in de wet leest dat verliezen» welke bij vervreemding van een aanmerkelijk belang zijn ontstaan, van de opbrengst van de aandelen, m»ar uitsluitend inhoudt dat, indien deze op brengst negatief is. dit verlies niet In mindering mag worden gebracht op an dere inkomensbestanddelen. De bepaling komt dus eerst in aanmerking nadat uit gemaakt is of een transactie met het aan merkelijk belang in een bepaald jaar winst of verlies heeft opgebracht. Men mag dus de winst op een of meer aan delen in een bepaald jaar behaald wèl terdege compenseren met het verlies op een of meer aandelen in hetzelfde jaar geleden. Op deze gronden vernietigde de Hoge Raad de uitspraak van de Raad van Beroep. Hoewel teruggebracht tot bovengenoem de proportie, blijft de wetsbepaling dat de fiscus overigens met verliezen geen reke ning behoeft te houden, een doorn in het Met ingang van 23 Februari a.s. is mr J. M. H. Baron van Heemstra» thans amb tenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Leeuwarden, be noemd tot chef van het kabinet van de Burgemeester te Utrecht. Mr Baron van Heemstra, die de leeftijd van 36 jaar heeft, is een zoon van de oud-Commissaris der Koningin in Gelderland. bij het vaststellen van het inkomen xiii e t00g. Herhaaldelijk komt het voor dat in aanmerking genomen worden, komt het - - billijkheidsgevoel in opstand. De fiscus neemt zijn aandeel als er winst is. maar geeft niet thuis indien er verlies is! Is dit al erg genoeg, erger maakte het nog een inspecteur en de Raad van Beroep te Amsterdam. Een belastingplichtige ver kocht 'in een zeker jaar 12 aandelen. Op één van deze 12 stukken maakte hij een winst van 300 op de 11 andere verloor hij per stuk f 50. In saldo leed hij dus een verlies van f 250. De inspecteur stelde zich nu op het standpunt dat hij ieder aandeel op zich zelf moest beschouwen en derhal ve met het verlies op de 11 aandelen niets te maken had. Hij voegde dus bij het aan gegeven inkomen de winst van 300 door de belastingplichtige gemaakt op het ene stuk. Het verlies op de elf andere stukken verwaarloosde hij. Genoemde Raad van Beroep gaf de in specteur gelijk op grond van de hierbo ven geciteerde bepaling, dat de wetgever met verliezen geen rekening wenst te hou den. Gelukkig kwam de correctie van de Hoge Raad. Bij een arrest van 29 October J-I. wist de Hoge Raad voornoemde bepa ling binnen de juiste grenzen in te per ken. Het College overwoog nl dat deze wetsbepaling niet betreft de vaststelling ET GROTE BELANG van de Ver enigde Naties in deze gedachten- gang nu is. dat zij als het ware een thermometer zijn, waarop men graad voor graad kan lezen, hoe koud de koude oorlog is, of de temperatuur stijgt, of op een bepaald ogenblik de koude naar kookhitte dreigt over te slaan. Aan beide zijden van het ijzeren gordijn heeft men het. oog voortdurend op r"??e thermo meter gevestigd. In de Veiligheidsraad mag men daarnaast een barometer zien. waarop men kan lezen of er weer een storm op komst is. Momenteel staat deze op regen en vooral mist; een onprettige maar niet bijzonder gevaarlijke situatie zodat men zelfs op dit ogenblik eer adempauze schijnt te hebben. Maar he' blijft zaak onophoudelijk waar te nemen Niet zonder betekenis is, dat bij de her vatting van de Algemene Vergaderinr de Verenigde Staten, welke naast dr Sovjet-Unie de machtigste figuur van dr UNO zijn, weer een daadkrachtig bewinc1 zullen hebben. Eigenlijk was het een dwaze vertoning, dat in New York de wereldorganisatie vergaderde, terwijl eer van de twee machtigste leden practisch tot geen bindend besluit in staat was, terwijl men nog slechts in heel algemene lijnen kan vermoeden, welke de politiek i iemand in een bepaald jaar een gedeelte van zijn aanmerkelijk belang vervreemdt met verlies en in het volgend jaar een ander gedeelte met winst. In dat geval be hoeft de fiscus zich van het verlies niets aan te trekken. Het is begrijpelijk dat een dergelijke gedragslijn bij de betrokkenen wrevel wekt. Het wordt tijd, dat de wetgever zich hierop bezint cn met een wetswijziging deze onbillijkheid opheft. Of het spoedig zal gebeuren, is gezien de vele deside rata op dit gebied twijfelachtig. INDUBIO. (Van onze correspondent). Een bakker van d.e coöperatie te Mel- derslo, gem. Horst, die Dinsdagmorgen in alle vroegte aan het werk wilde gaan, vond tot zijn verbazing vier deuren van het coöperatiegebouw geforceerd en ver nield, terwijl een ruit van het kantoor bleek te zijn uitgesneden. De bakker waarschuwde onmiddellijk de politie en bij onderzoek kwam vast te staan, dat er 's nachts een inbraak was gepleegd en dat er uit de brandkast een bedrag van 2500 was gestolen. Blijkbaar heeft de ongenode bezoeker eerst getracht achter om binnen te komen, vier deuren ge forceerd en het toen moeten opgeven, waarna hij aan de andere kant is binnen gedrongen door een ruit uit te snijden. Hoe de inbreker het geld uit de brand kast heeft kunnen halen, is een zaak die de politie thans uitzoekt, daar de safe niet was geforceerd. De coöperatie was ver zekerd tegen diefstal. Het door de beeldhouwer Gerard van Aalst ver vaardigde bronzen borst beeld van mr dr IV. G. A van Sonsbeeck, oud burgemeester van Breda, iat dezer dagen aan het gemeentebestuur van de Baroniestad is overgedra gen en dat een plaats zal krijgen in het park, dat naar de oud-burgemeester is genoemd. De Provinciale Staten van Zeeland heb ben de begroting van de provincie voor 1953 goedgekeurd. Bij de beantwoording van de sprekers verklaarde gedeputeerde mr A. J. van der Weel dat Zeeland, wat de woningbouw betreft, zeker niet achter gesteld wordt bij de andere delen van Nederland. Voor de periode van 1954 tot en met 1956 worden 1236 woningen toege wezen, dat wil zeggen 412 per jaar. De heer Van der Weel deelde voorts mede, dat waarschijnlijk op 1 April a.s. een be gin wordt gemaakt met de levering van lange afstandsgas uit Sluiskil in Zeeuwsch Vlaanderen aan midden-Zeeland. De gedeputeerde A. Lockefeer deelde mede, dat n. der bezien zal worden of aan de veerdienst Zierikzee-Katseveer op Zon dag uitb iding moet worden gegeven. Hij verklaarde voorts, dat voor het schep pen van een blijvende werkgelegenheid industrialisatie onontbeerlijk is. Dat geldt met name voor het eiland Tholen, waar over weinige jaren, wanneer hier niet ingegrepen wordt, 20% van de beroeps bevolking werkloos zal zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 14