Nieuws uit STAD en OMTREK Het verhaal in het Voorlopig geen verbetering van Schiedamse spoorwegsituatie r Speciale aanbieding OVERHEMDEN HERENMODEMAGAZIJN „TIMCO" Speciale aanbieding DASSEN HERENMODEMAGAZIJN „TIMCO" J "N Kunstagenda Kerstklanken Vereniging Eerbied in Gods Huis K. v. K. voor de Beneden Maas vergaderde uit de historie van het Weeshuis VLAARDINGEN OVERSCHIE WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 PAGINA 2 In het Stedelijk Museum vertellen vooral onze schilders van de Gouden eeuw iets over de mensen van hun tijd. 1 Van de Mater Amabilisschool Bestaat 40 jaar JALOERSE ZEEMAN ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 met vast Trubenijs-boord f 5.98 in alle modekleuren. OFFICIëLE PUBLICATIE V erkeersregeling „LIMELIGHT" IN HET PASSAGE-THEATER MONOPOLE THEATER „De vlucht van Kapitein Blood DISTRICTSBESTUUR K. A. J. AFSCHEID C. H. BUSCHMANN GESLAAGD BURGERLIJKE STAND schilderde bij de Maria-flguur in t Ke^- 0003100WaarCllg gCDOUW avond door haar aanwezigheid oP énkele interessante bijzoiicïerliedeii NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 41/2 last rogge of zoveel broden De tv inter van 1783-84 Nuntius diende het vormsel toe Veel werkloosheid ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 in moderne dessins. Rhodia kwaliteit i 2.25; .de 2e das f 0.25, alzo 2 dassen voor i 2.50 WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND INSTITUUT VOOR SCHEEP VAART EN LUCHTVAART Ook volwassenen Belofte op een sterfbed MB BBBHB ui IN ROTTERDAM ZOUTGEHALTE VAN GÏETWATER MISHANDELING DOOR AGENT VAN POLITIE Cassatieberoep vertvorpen Wanneer een museum van een stad zoals Schiedam ergens groot in kan zijn, dan is liet in het houden van tentoonstellingen als de huidige Kerst expositie. Het kopen van meesterwerken gaat uiteraard hoven de finan ciële draagkracht. En al bezit het Stedelijk Museum desondanks waarde volle schilderijen, liet wordt pas ,.rijk", wanneer het in staat is, zulk een uitzonderlijke collectie als die van de bekende Amsterdamse kunstverza melaar B. de Geus van den Heuvel binnen zijn muren te halen. Een fraai schilderij op de Kersttentoonstelling in het Stedelijk Museum: Winterlandschap van Anthonie van Beerstraten, een schilder, die in der gelijke doeken uitmuntte. Het is nu voor de tweede maal. dat deze Amsterdammer een gedeelte van zijn bezit naar onze stad heeft gestuurd. Dit pleit voor het vertrouwen, dat hij in de museumleiding stelt- Wat er ditmaal te bewonderen valt, is weer een keur, welke een hoog denkbeeld geeft van de smaak en de vakkennis van een verza melaar, die zelf inkoopt en volkomen in staat is, de toestand te beoordelen, waar. in zich een schilderij bevindt. Er hangen in het Stedelijk Museum 63 staaltjes van uitnemende schilderkunst, die we stuk voor stuk niet behoeven te beoordelen, omdat de makers er van tot Tweemaal hebben de cursisten van de M. A. school zich op het Kerstfeest voor bereid. Maandag j.l. kwamen ze bijeen in de zaal van de R. K. Volksbond. Onder lei ding van Ria Jansen was gezorgd voor een stijlvolle, sobere versiering. Ook hei programma stond in het teken van so berheid en eenvoud. Pater Willems vertoonde een^ fraaie reeks lichtbeelden „Rond de Kribbe De cursisten verzorgden enkele eenvou dige, doch keurig afgewerkte declamatie- en zangnummers. Na de pauze, m de ge zellig versierde foyer, waar een echte Kerstsfeer heerste, sprak pater Bogaerts de meesters behoren of minstens in de schaduw dier meesters staan. Na alles, wat over een Ostade, een Van der Helst, een Jan Steen etc. etc. geschreven is, kan men bij een beoordeling slechts gemeenplaatsen naar voren brengen. We volstaan daarom met een beschrij ving, zonder lof, zonder critiek, met geen ander doel, dan elk kunstminnend mens op te roepen, in deze dagen naar het Stedelijk Museum te tijgen en zich daar te laven aan 88 bronnen van schoonheid. Deze schoonheid bevat intussen nog vele voorbeelden van de copieerlust des da gelijks levens, welke door onze voorva deren zo graag beoefend werd. Vele van deze schilderijen vertellen een interes sant verhaal over mensen. En dan be doelen we niet in de eerste plaats dat interieur van Adriaan van Ostade met tric-tracspelers. Er is een aantal land schappen, waarop we zeventiende- eeuwse mensen in hun karakteristieke doen en laten bespied zien. In dit verband wijzen we speciaal op het doek van Esaias van de Velde: „Ijs vermaak voor de Oostpoort" te Delft, een tafereel, hetwelk men heden ten dage nog in belangrijke mate aan het verleden kan toetsen. Alleen, de mensen zijn anders en dit vertellen juist de zeven- tiende-eeuwse mensen op dit paneel- Daartegenover is er een Jan Steen, ,.De speelman achter de boederij", waar op een compleet landschap voorkomt, iets, wat men bij deze kunstenaar niet zo vaak ontwaart- Wanneer we hier nog enkele doeken naar voren willen brengen, die een nader beschouwen ten volle waard zouden zijn en elke opmerkzame bezoeker zullen boeien, dan noemen we „Ondergaande zon in een haven van Bretagne", van de hand van Jongkind, de „Rust voor de herberg" van Abraham van Calraet, de twee paneeltjes van J. H- Weissenibruch en de fijnzinnige landschapjes van Willem Roelcfs. Wie graag de groten ziet, verlaat niet teleurgesteld het Stedelijk Museum. Er is een Salomon van Ruysdael, een Jozef Israels (zelfportret), er zijn verschillende Van Goyens, een Jan Brueghel de Oude een Breitner etc. En men vergete beslist niet. eens opmerkzaam die leuke inte- rieurtjes van Alexander Hugo Bakker Korff te bekijken. („Het lezen van de Bijbel" en ..Interieur met goudvissen kom"). Schilderkunstig zijn juist bij de meesters van het tweede plan verrukke lijk exemplaren van genrekunst, waar aan men met een glimlach terugdenkt. Deze van ouds bekende vereniging, welke zorgt voor goede orde en gezag tijdens de kerkdiensten, gaat haar 40- jarig jubileum herdenken. In October 1912 werd er te Schiedam door enkele welvarende personen het initiatief geno men, een vereniging ter dezer stede te doen oprichten, genaamd Eerbied in Gods Huis, daar zulks in die jaren in het ver leden, evenals nog deze tijd hard nodig was, niet alleen voor de jeugd, maar ook meermalen voor oudere personen Na een gezamenlijk overleg werd 'n bestuur gevormd, en de heer C J. Markus nam de leiding als voorzitter op zich, en hij heeft deze functie gedurende 28 jaar ver vuld. Na de besprekingen, in de parochie kerken gevoerd, werd het dienstverband op 25 December 1912 (le Kerstdag) ter hand genomen. De boom, welke ter op richting, door de Schiedamse pioniers ge plant is. is nu opgegroeid tot een boom des levens, met goede vruchten, wel klein in aantal, maar groot in daden. Een kleine feestelijke herdenking mag de vereniging niet onthouden worden, eresaluut, en proficiat aan hen, die in hun geloofsovertuiging, zich geschaard hebben achter het vaandel der vereni ging „Eerbied in Gods Huis". Aangezien de officiële jubeldag, op het Hoogfeest van Kerstmis valt, is het niet mogelijk, een vriendschappelijk feeste lijke bijeenkomst te organiseren, daar die dag niet alleen een kerkelijk feest is, maar ook voor kerstvreugde in de ge zinnen. Daarom heeft het bestuur beslo ten, deze herdenkingsdag te bepalen op Zondag 11 Januari a.s. Er wordt een receptie gehouden, welke zal plaats heb ben op Zondag 11 Januari van 12.00 13.30 uur in het K.A.B.-gebouw, Lange Haven 71. Op de Rotterdamsedijk liep gisteravond een jongeman met zijn verloofde. Hij werd plotseling aangevallen door een in be schonken toestand verkerende Zweedse zeeman, die hem een harde kj^p in het gezicht gaf. De zeeman werd door de poli tie ter ontnuchtering in de post aan de Buitenhavenweg opgesloten. Gisteren werd de eerste paal geslagen I voor de bouw van een brug over de Oude I Maas, de s.g.n. „Botlek brug", die voor Rotterdam en verre omgeving een nieuw industrieterrein zal ontsluiten. In de inzet: Mr. Kesper, commissaris der Koningin in Zuid- Holand, die de „eerste slag" toebracht. Dinsdagmiddag hield in het Handels gebouw te Vlaardingen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bene den Maas te Vlaardingen haar laatste ver gadering in 1952. Ir C. H. Buschmann, voorzitter, opende de vergadering, waarna de notulen wer den goedgekeurd. Hierna begon de voor zitter aan de respectabele stapel ingeko men stukken, daarbij geassisteerd door de heer A. van Minnen, secretaris. Te ver meiden is dat het ministerie op een paar wijzigingen heeft aangedrongen in de win kelsluitingswet voor Vlaardingen. Punt 4 bracht het verzoek, op 8 Januari a.s. een gecombineerde zitdag *ran de Nederlandse en Amerikaanse K. v. K. in het Handels gebouw te Vlaardingen te doen plaats vin den. Voorts werd meegedeeld dat op 9 Januari op initiatief van het gemeentelijk bestuur te Vlaardingen zullen worden om vangen de Belgische consul-generaal met twee attache's. Enige punten uit het be- zoekprogramma luiden: ontvangst ten stadhuize door mr J. Heusdens, burge meester, die de heren over diverse aspec ten van Vlaardingen zal inlichten. Een uur later, omstreeks 11-30 uur, volgt een entvangst in het Handelsgebouw door de Kamer van Koophandel met vertegen woordigers van Handel en Industrie. Ge tracht zal worden de jpezoekers een in druk te geven van de /ontwikkeling van de industrie te Vlaardingen. Hierna wor- BROERSVEST 58 TELEFOON 69642 den twee Vlaardingse bedrijven bezocht. De heer Buschmann wees in dit verband op de prettige samenwerking tussen de Kamer en het Gemeentebestuur. Spoorwegovergang Schiedam Voorzitter en secretaris zijn bij het gemeentebestuur te Schiedam op be zoek geweest. Het grote plan van een nieuw station heeft voorlopig geen kans op verwe zenlijking. In verband met de in te voeren kwartierdienst bij de N.S. wordt wel gestreefd naar verbetering op korte termijn. De verhoging van het perron Den HaagRotterdam is een ontzaggelijk werk, gezien ook de door trekking dezer verhoging over de Schie en de weg aidaar. Het zal zeker nog jaren duren alvorens hieraan kan wor den begonnen en jaren eer het gereed zal zijn. Bij de N.S. kreeg men het zelfde. antwoord. Er wordt nog beraad slaagd over een tussenplan. De voor zitter is over verbeteringen op korte termijn niet optimistisch. Verkiezing kamerleden In verband met Het periodiek aftreden van 13 leden der Kamer op 1 Jariüari a.s. stelden de heren drs H. J. Bonda en W. Versteeg zich niét herkiesbaar. In hun plaats werden resp. gekozen de heren P. J. Bartels, dir. der Bonda's lm- en Ex port N.V.; G. Nederhof, dir. N.V. Revisie- bedrijf „Végé", Spijkenisse; de overige leden werden met bijna algemene stem men herkozen. De heer Buschmann drukte er zijn spijt over uit dat twee heren de Kamer gingen verlaten, de redenen res pecteerde en hij dankte hen voor wat zij voor de Kamer hadden gedaan, ho pende altijd nog op hun medewerking te mogen rekenen. De heer A. G. v. d. Veen, dir. van het Economisch en Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, hield een inleiding over „De economische ontwikkeling van het district der Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas en de taak van het E. T. I. daarop. Hierop zullen wij nog nader terug komen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben besloten: 1. hun besluit van 8 April 1952 tot het vaststellen van een wachtverbod voor het gedeelte van de Lange Haven tussen het pand Lange Haven no. 58 en de Haven- steeg, voor motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, in te trekken; 2. een wachtverbod vast te stellen voor het gedeelte van de Lange Haven tussen het pand Lange Haven no. 58 en de Haven- steeg. Van dit besluit staat voor ieder belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie. Er is in ons blad reeds uitvoerig ge schreven over Charley en zijn jongste filmspruit „Limelight" en gesproken, o.m. op de bijeenkomst die de jongeren van de Torenzaal over dit onderwerp belegden. Nu draait de film dan in Schiedam. Men zal het filmverhaal een beetje wrang vin den, maar toch ook wel mooi. En vele da mes zullen een medelijdend traantje plen gen om het lot van die clown met z'n goeie hart en z'n droevig einde. Om teleurstelling te besparen willen we even vermelden, dat gedurende de feest dagen de tijden der voorstellingen een beetje anders liggen dan normaal. Op de beide Kerstdagen en gedurende het weekend om 1, 3.45, 6.39 en 9.15 uur. Op Maandag en Dinsdag om 2 en 8 uur. Op Woensdag om 7 uur. Met de Kerstdagen vertoont het Mono polo Theater een zeeroversfilm, vervaar digd naar een der romans van de bekende schrijver Rafaël Sabatini. De hoofdrollen worden gespeeld door Louis Hayward, Patricia Medina en John Sutton." Malu Gatica zingt er Spaanse liederen in. Toe gankelijk voor personen boven de 18 jaar. Men schrijft ons: Met ingang van 1 Januari a.s. legt de heer J. Stöpetie zijn functie als districts leider van de K.A.J. neer. Zijn taak zal worden overgenomen door de heer A. van Broekhoven, Stationsstr. 36 a, aan wie alle correspondentie gericht dient le worden. Naar wij vernemen zal de heer C. H. Buschmann, wonende te Schiedam, op December wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nemen als directeur van de Eerste Neder- landsche Kunstmeststoffabrieken te Vlaar dingen. Op die dag is er 's morgens een bijeenkomst voor het personeel en 's mid dags houdt de heer Buschmann een recep tie in de Harmonie te Vlaardingen. De scheidende directeur is zoals bekend voor zitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas. Te Utrecht slaagde voor het vee-art- examen de heer C. v. Most. GEBOREN: Ariaantje J. dr van A. den Hartog en B. Ket. Jan zn van T. v. d. Velden en G. Lans. Arie zn van T. v. d. Velden en G. Lans. ONDERTROUWD: J. C. Bakker 20 j. en C. van Loenen 17 j. L. J. v. d. Brink 27 j. en P. Wiegel 27 j. M. G. van Gehien 23 j. en A. C. Hoppstein 22 j. F. W. Ossenforth 24 j. en H. Schulze 25 j. C. Vis 41 j. en A. J. v. d. Put 30 j. D. N. Visser 44 j. en M. Verweij 42 j. S.J. uit Rotterdam. In warme woorden yy 1*1 T 1 gebeuren. Mevrouw Peek, beschermvrou we der M. A. scholen, luisterde deze door haar aanwezigheid op. Dinsdag waren de cursisten van de J Dagschool present. Dank zij het royale j gebaar, waarmee de heer Jansen, duec- teur der Cartonnagefabriek, zijn cantine j b°schikbaar stalde, was da leiding in staat in een gezellig intieme sfeer haai Jn ons vorig artikel hebben we gezien, dat de Arjnmeesteren der gasten te ontvangen. De meisjes van de R.Katholieken van Schiedam zich tot de lieren Burgemeesteren en de derfde°vooTtreffehjke^leMirfg ^an z/o. Vroedschap hadden gewend met het verzoek om subsidie tot onderhoud v. d. Knaap. i van 'lun armen. We zagen tevens hoe groot dit aantal armen was, en dat de Het werd een waar familiefeest. Ouders, j ]_as over jaar 1781 een tekort van 8489 gulden hoekte. Deze aanvraag familie en vrienden van de nieisjes^a- j Qm gubgidie heeft noga, wag de aarde „ehad ren met bestuur, directrice van houdschool en docenten, verenigd rond de kribbe. Het Kerstspel, door de meisjes zelf op gevoerd, was ontroerend, door de eerbied en toewijding, waarmee het uitgevoerd werd. In diepe stilte luisterden allen verder naar de Koningin, die, zij het per gramo- foon, aller aandacht heenleidde naar de mooie taai van het Kerstevangelie. On der de bekwame leiding van de zang lerares, mevr. Reimering, werden enkele Kerstliedjes meerstemmig uitgevoerd. Ook pater A. Willems, de bezielende moderator, was weer present. Enkele cursisten van de Avondschool waren onder leiding van Ger. Rechters druk in de weer om allen van koffie en feestelijke broodjes te voorzien. Aan het eind van de avond dankte mevr. Taverne, de onvermoeibare presidente, allen, die deze avond hadden doen slagen. Een die deze avond meevierde, voor de gast- speciaal dankwoord kreeg mevr. Janseh, vrijheid, die dit feest mogelijk maakte. Zr G. v. d. Knaap, die zo goed de juiste sfeer wist te scheppen, werd niet verge ten. De meisjes kregen een hartelijke waardering voor hun werk. Ruim 70 gas ten gingen dankbaar naar huis. DAGBtAO VOOR SCWtfPAM- (N OMSrBE*FN 74ste Jaargang No. 22034 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te.Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 59094.,. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, f2 per maand, ƒ0.47 per week. Advertentle-prl.is op gewone kolombreedte 0 15 Der millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per mllltmetei hoogte Bil contract gelden lagere tarieven, welke bil de admi.Mstrat.le of 01,1 de erkende aavertentie-bureaux verUrttgbaar zijn Kathpioenen (kleine advertentiën) tot 2U v/DOrdeo 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 80 woorden Plaatsing uitsluitend bil vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Zoals we reeds mededeelden, werd dit request van genoemde Armmeesteren in de vergadering van de Vroedschap van 5 Januari 1782 in behandeling genomen en besloten het advies daarop in te winnen van de heren burgemeesteren en gecom mitteerde vroedschappen. Deze kwamen 26 Februari d.a.v. in vergadering bijeen, en na deliberatie werd een finale reso lutie daarop uitgesteld, tot een nadere deliberatie. „Men was schijnbaar niet in genomen met deze aanvragen om steun, komende van de zijde der „Roomsgezin- den". Maar men kwam toch 16 April 1782 opnieuw in vergadering bijeen, met het doel op dit request te beslissen. Uit dc deliberatiën, die aan uitvoerigheid uie„s te wensen overlaten, valt ten eerste af re leiden, dat de R. Kath. Armmeesteren met zuinigheid hun kas hadden beheerd dat het „Roomse Armhuis" in 17/4, met 24 „ouderloze" kinderen was geopend, maar dit aantal sedert dat jaar zo was toegenomen, dat genoemde Armmeesteren verplicht waren geweest dit „Armhuijs te vergroten. Besloten werd, te rekenen van 1 Januari 1782 af, aan de R. Kath. Armmeesteren te verlenen jaarlijks 4'i last rogge, of zoveel broden „als uit deselve sullen kun nen worden gebakken", alsmede 300 ton nen turf, terwijl aan de arme kinderen der Katholieken werd vergund onderwijs te genieten op de Stads Armenschool. Aan het slot van deze vergadering werd echter opgemerkt „dat de versogte gattiën en benefitiën alleen maar provisioneel en temporair" waren geaccordeerd. Zo dach ten de vroede vaderen van Schiedam in 1782 over hun Katholieke ingezetenen, die in genoemd jaar reeds 30% van de bevol king van deze stad uitmaakten. In de ver gadering van heren burgemeesteren van 25 November 1782 deelde de Pensionaris Jager mede, dat 20 kinderen uit het R. Kath. Arm- of Weeshuis op de stads Ar menschool waren geplaatst. De winter van 1783 op 1784 was buiten gewoon lang en koud. De vorst viel in op 26 December 1783 met een temperatuur tot 0 gr. Fahrenheit op 31 December 1783. De maand Januari 1784 bracht niet veel verhoging in deze temperatuur, en eerst 20 Februari 1784, viel de dooi in. Het ge volg van de snel invallende dooi waren zer hoge waterstanden, zodat op vele plaatsen, bijv. in de Betuwe en bij Arn hem, het land werd overstroomd. De schade was enorm groot, maar liefdadig Nederland was dadelijk bereid om door collectes deze nood te lenigen. Ook in Schiedam heerste grote armoede onder de ingezetenen gedurende bovenge noemde winter. De beide Armenkamers n.l. die van de Diaconie en van de Magi straat, zagen geen kans meer om hun ar men van het nodige te voorzien. Zij klaag den daarover bij het bestuur van deze stad, en dat was zo overtuigd van de grote armoede, dat het besloot direct met de heren van de Wcth te vergaderen. Door de heren van de Weth werd het besluit genomen op Maandag 16 Februari 1734 een extraordinaire collecte te houden langs de huizen van de ingezetenen, met bevel aan de heren predikanten en pas toors (die van ,,'t Huis te Poort" telde ook nog mee!) de collecte op Zondag 15 Fe bruari 1784 bij hun gelovigen aan te be velen. Zoals we reeds eerder opmerkten, waren de R. Kath. Armmeesters tevens kerkmeesters, en in deze laatste hoedanig heid regelden zij ook de zaken van hun kerk. Bijvoorbeeld vroegen zij admissie aan bij de heren burgemeesteren voor het benoemen van een pastoor of een kape laan. Nu is het bekend uit onze Kath. kerkge schiedenis, dat de Nuntius van Brussel, mrg Caesar di Brancadoro in het tijdperk 1787 tot 1794 op verschillende plaatsen van ons land rondging om het H. Vormsel toe te dienen, waartoe de regering permissie had gegeven. Ook de heren kerkmeesters van de Katholieke gemeente te Schiedam meenden, dat voor hun stad deze gunst eveneens kon worden aangevraagd, en zo richtte de heer Barend Braamkamp zich tot heren burgemeesteren, met het ver zoek de Nuntius in hun kerk het H. Vorm sel te laten toedienen. Dit verzoek werd van 25 gr. Fahrenheit en daalde sindsdien weliswaar, niet afgewezen, maar iri hun vergadering van 25 Augustus 1792 bepaal den zij toch, dat wanneer genoemde cere monie in hun kerk zonder „ostendatie" (uiterlijk vertoon) en in alle stilte werd volbracht, van hun wegen geen „perqui- sitie" gerechtelijk onderzoek) zou wor den gedaan, Volgens pater G. A. Meijer O. P. heeft de toediening van het H Vormsel te Schiedam door mgr Branca doro op 15 October 1793 plaats gehad. Zo naderen we de Franse tijd, en ook Suhiedams ingezetenen hebben gedanst om de vrijheidsboom. De tijd van meer vrij heid voor de katholieken was meer om schreven in diverse publicatiën, dan deze in werkelijkheid was. Dit blijkt zeer duidelijk uit de diverse aanvragen van de Katholieke Armmeesters om subsidie voor hun armen. De eerste aanvraag om subsidie werd 28 Februari 1795 door het voorlopig bestuur van onze stad in be handeling genomen. Vooral de heer Adrianus Meijer (zoon van David Meijer- Schapers) maakte het als armmeester zo bont, dat hij voor korte tijd buiten de stad zijn woning moest opslaan. De eer ste jaren van dit Franse tijdperk waren dure jaren en ergo moeilijke jaren. Veel werkloosheid in de branderijen, die niet meer alle dagen mochten stoken. Het aantal armen werd eerder vermeerderd dan verminderd. En dat begreep koning Lodewijk Napoleon, toen hii in 1806 aan de regering van ons land kwam. Daar moest meer organisatie gebracht worden in de zorg voor de armen. Hij vaardigde 2 Augustus 1808 een decreet uit, waarbij uniformiteit in de armenzorg werd ge bracht. Genoemd decreet bracht echter nog enige moeilijkheden met zich mede, vooral wat betreft de uitvoering van de verschillende verordeningen. Op 9 Januari 1809 werd voor Schiedam reeds bepaald, dat de Arm- en Kerkmeesters een apart college zouden worden. En zo werd bij besluit van B. en W. van H December 1809 bepaald, dat het bestuur van het R.K. Weeshuis hier ter stede zou bestaan uit drie Regenten en drie Regentessen. Ais zodanig werden benoemd de heren Cornelis Joannes Nolet, Adrianus Marvé en Carel Wenneker tot Regenten, en tot Regentessen de dames Joanna Nolet, huis vrouw van dr Jacobus van Waterschoot, Maria Rekers, huisvrouw van Hendrik Engering, en Grietje Rokamp, huisvrouw van Theodorus Fisscher (alias Visser), Tevens werd bepaald, dat deze Regenten en Regentessen hun aanstelling onmiddel lijk in h'et vervolg van het bestuur der gemeente zouden ontvangen. Zulks ge schiedde al bij besluit van B. en W. van Schiedam in dato 10 September 1810, waarbij tot Regentessen van genoemd R.K. Weeshuis werden benoemd de dames Helena Beukers, huisvrouw van Cornelis Joannes Nolet (in de plaats van Joanna Nolet bovengenoemd) en Catha* rina Nolet, huisvrouw van Adrianus Marvé. alias Marrevee (in de plaats van Maria Rekers bovengenoemd). BROERSVEST 56 TELEFOON 69642 Te bevragen bij het Hoofdbureau van Politie (tussen 912.30 en 26 uur) gebrei de want, bruin wollen want, glacé hand- schien, kinderwant, paar kinderwanten, groene sjaal, zwarte glacé handschoen! blauw wollen bivakmuts. In de toekomst zuilen in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart op ge zette tijden filmvoorstellingen worden gegeven Het instituut is nameljjk in het bezit gekomen van een uiterst moderne zwarte hand- j 1"L1?- Sdmdsprojector. De jeugd zal kap, zilveren ring met steen, parapluie, m„i i,fU ergeten en ter gelegenheid voetpomp, kindersandaaltje, huissleutel, j JJf rie WnVkon»aaTtent0°nStellin? "^era Lipssleutel, huissleutel. Reeds eerder merkten wij op, dat in het „Roomse Armhuijs" niet alleen kinderen, maar ook volwassenen werden opgeno men. Dat deze laatstgenoemde personen wel eens in oppositie kwamen met de Vader en Moeder van 't Armhuis óf met de heren Regenten of dames Regentessen, moge blijken uit het volgende: In de vergadering van heren Burge meesters van 22 April 1816 werd ter tafel gebracht, dat er een klacht was binnen gekomen van enige inwoners van het R.K. Weeshuis (men ziet, de naam van „Arm huis" is verdwenen), en we van de dames Elisabeth Bool(e) en Catharina Loman. De eerstgenoemde was 45 jaar en sedert haar 20ste jaar in het Weeshuis opgenomen, terwijl Catharina Loman 21 jaren telde en beiden uit hoofde van ge breken niet in staat waren hunnen kost te winnen. Heren Burgemeesteren be sloten heren Regenten voor zich te ont bieden en wel op Donderdag 25 April a.s Aldus geschiedde, en nadat hun Ea Acht baren de Regenten hadden werd besloten mej. Elisabeth Bool(e) bij de eer ste bekwame gelegenheid over te plaatsen naar het St Jacobs Gasthuis alhier, ter- wijl Catharina Loman in het Weeshuis kon blijven wonen. Een andere kwestie betrof de drie half- wezen van de wed. Johanna Meulman- Heij. Deze kinderen waren uit een ge mengd huwelijk geboren (Johanna Heij was Hervormd) en in de Grote Kerk. dus Hervormd gedoopt. Jan Wilhelm Meui- man. de echtgenoot van Johanna Heij. kwam op zijn sterfbed te liggen, en om alles weer met O.L.H. in orde te maken, vroeg hij aan zijn vrouw, om na zijn overlijden de kinderen Katholiek te laten opvoeden, hetgeen door Johanna Heij werd beloofd. Zo kwamen deze drie kin deren in het R.K. Weeshuis, doch deze daad behaagde niet aan de heren van de Hervormde Kerkeraad. die 7 October 182? een schrijven richtten tot heren Burge meesteren en daarin zich beriepen op art 1 en 2 van het Reglement op het Her vormd Kerkgenootschap. Genoemd schrij ven van de Kerkeraad werd om advies gezonden aan de Regenten van de Ma- gistraats Armen kamer. Deze brachten 5 November 1822 rapport uit aan heren Burgemeesteren. en kwamen daarin tot de conclusie, dat de moeder, Johanna Heij, als algemeen voogdesse. beslist in welke religie de kinderen moeten worden opge voed, dat .de moeder belofte had gedaan aan haar overleden man. en dat men de bedeling aan deze moeder niet mocht onthouden. En aldus verliep deze kwestie als een storm in een glas water. Een van de kinderen. Casper Antonij Meulman, van beroep Brandersknecht, trad 31 Mei 1838 te Schiedam in het huwelijk met Wilhelmina Vrede(n)bregt. L. A. ABMA. Tc bevragen bij de vinders: grijze want, F. Sanders, Lange Haven 9; paar dames handschoenen, H. Westhuis, Da Costastr. 33b; paar kinderhandschoenen, K. Ver kalk, v. Ostadelaan 45c; handschoen, G. van Steenis, Wilhelminaplein 6; witte sjaal, badhanddoek en zwempak, N. West huis, Da Costastraat 39b; grijze dames hoed, L. D. Den Tuinder, Alex Numanstr. 18c; damesparapluie, G. J- v- Schendeien, v. Beverenstraat 25; blauw kmderwantje, A. Bijloo, Singel 225; 1 paar rode kinder wantjes, R. Zandbergen, Ampèrestr. 33a; actetas, N. v. d. Burg Boylestraat 60a; doublé armband, Hageslein, Flat Nieuw- land; gouden ring (Janny 22-4-50), Een- drachtstr. 15c; muntbiljet van 1,—, F. Rombouts, Lorentzlaan 10a; rol cocosloper „Sambas Singel 123; fietspompje, P. Bei- tels, Korte Haven 6; houten hamer, W. Schainhout, Noordvestlaan 8; groene auto ped, filiaal v. Jamin, Aleidastr.; hand pompje C. W. Boot, Hoofdstraat 137; rozenkrans in étui, S. v. Dorst, Boerhave- laan KMb; rozenkrans in étui, dhr Zuid geest, v. Leeuwenhoeckstraat 22b; klein wit poesje, mevr. v. d. Pol, Lange Nieuw- straat 139; bril met gouden montuur en vierkante glazen, v. d. Kraan, Morsestraat 20 m in de Wolken" zal een daarop afgestemd programma worden vertoond van Maan dag a.s. af. DE BUSSEN MET OUD EN NIEUW. Op Oudejaarsavond zuilen de trams en bussen van de RET dus oo-k de stads bus om half twee 's nachts voor het laatst van hun beginpunt vertrekken voor het maken van een volledige rit Op Nieuwjaarsdag wordt Zondagsdienst gereden, waarbij de dienst echter zal worden versterkt. GESLAAGD. Aan de Stichting Klinisch Hoger On derwijs te Rotterdam slaagde voor semi- arts de heer W. van der Heul, alhier. HARINGVISSERIJ Van de haringvisserij kwamen hier bin nen: VI. 85 J. van Duyn, 8 last; VI. 84 A. Visser, 99 kst. vers en 37 last; VI. 56 D. v. d. Pijl, 25 last; VI. 40 G. Woensdregt, 5 last; VI. 142 L. Kuyper, 34 last; VI. 115 G. van Roon, 1 last; VI. 197 C. v. d. Lely, 1 last; V). 80 C. van Oosten, 22 last; VI. 79 D. van Rijn, 2 last; VI. 53 A. Don, 31 last; VI. 71 P. van Embden. 30 last; 3. Men gelieve na het afhalen van de i Visser, 47 last; VI. 14 D. v. d. Plas, 20 last; voorwerpen bij de vinders het Hoofd bureau hiervan in kennis te stellen. TONEEL EN MUZIEK Eerste Kerstdag: Schouwburg, 230 uur: „Wij zijn oprecht" (Rotterd. Toneel) (volw.); 3 uur: „Hendrik IV" (Rotterd. Toneel). De Lantaren, 2 uur: „Het onstuimige hart" (Rotterd. Comedie); 8.15 uur: idem. Luxor, 2 en 8 uur: „Jubel tonen" (Snip en Snaprevue). Tweede Kerstdag: Schouwburg, 2 uur: „De grote tour" (Rot terd Toneel) (niet aanbevolen); 8 uur: „Het geheim van dr Spencer" (Rotterd Toneel). De Lantaren, 2 en 8.15 uur: „Fientje Beule- mans" (Rotterd. Comedie). Luxor, 2 en 8 uur: „Jubeltonen" (Snip en Snap-revue). Koninglnnekerk, 2.30 uur: „Kerstmatinee Ni- colai Orloff (piano) in een Chopin-program- ma. Rivièrahal, 8.15 uur: Bijzonder con cert R Ph. O. o. 1. v Ed. Flipse (Tschai- kowskyprogramma met H. Krebbens). N. Zuiderkerk, 8 uur Kerstconcert m. m. v. Piet v d. Kerkhoff, Rotterd. Kamerkoor, R. K. O. en solisten, dirigent Piet Ketting, str kerk (Westersingel), 2.30 uur: Kerstcon eert Rotte's Mannenkoor m. m. v. Schiedams Mannenkoor, Hans Schouwman dirigeert. Vi. 200 G. den Heijer, 19 last; VI. 112 A. Bot, 38 last; VI. 97 A. van Roon, 24 last; VI. 50 J. Schenkel, 24 last; VI. 208 P. v. d. Zwan, 3 last; VI. 166 A. Westerdijk, 29 last; VI. 61 J. Rog, geen vangst; VI. 199 L. Muis, 47 last; VI. 216 A. Visser. 44 last; VI. 29 D. van Haren, 3 last; VI. 89 M. v. d. Snoek, 11 last; Vi. 132 H. Plugge. 30 last; VI. 70 P. Keus, 15 last; VI. 86 H. J. Poot. geen vangst; VI. 206 A. Kal, 29 last; VI. 190 W. Schaar, 23 last; VI. 207 P. Groeneveld, 23 last; VI. 203 H. van Roon, 35 last. ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Gedurende de Kerstdagen zai voor alle Vlaardingse verlofskundigen dienst wor den gedaan door: mej. Ommering, Schied. Weg 50, tel. 3664; mevr. v. Rixoort, Bin nensingel 25, tel. 2593. Zaterdag 27 December: Schouwburg, 8 uur: „De grote tour" (Rot terd. Toneel) (niet aanbevolen). Aula, Ai'ri lein, 8.15 uur: „Fientje Beulemans" (Rotterd. Comedie). Luxor, 8 uur: „Jubeltonen" (Snip en Snap-revue). KERSTVIERING K.A.B. De leden van de K. A. B. te Overschie worden uitgenodigd tot het bijwonen van een gezellige kerstfeestviering op Zaterdag 27 December a.s. in Schanswijck. O.m. ge- ersteon- tegenheid tot dansen. DOKTERSDIENSTEN 28 DEC. Overschie Centr. en Kleinpolder West dr Z. C. den Boer, Schielaan 7, tel. 43136. Kleinpolder Oost dr J. H. W. Pel, Beenin- gerstraat 40a, tel. 44310. Bergschenhoek Kralingse polder Inlaat Prins Alexanderoolder Kan. gemaal Ringvaart W De hoge raad heeft verworpen het cas-Kra,incI<ewe„ satieberoep van A. van den B„ agent der gemeentepolitie te Naaldwijk, die wegens ,a p 1 mishandeling van enige jongens door het gerechtshof te 's Gravenhage is veroor deeld tot 1 week gevangenisstraf met ont zetting uit het recht ambten bij de politie te bekleden voor de duur van vijf jaren. Kralingre Meije-rink Capeile aan de IJsse] 0.211 0.16» 0 09*1 0 1«1 0 lö4 0 176 9 16« Vlielandseweg 140 Leidse Vliet Veenweg Dorpsvaart 0 1 «f 0 181 0.282

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2