s Mensen grootste avontuur aanstaande, zeggen de geleerden Er wordt hard gewerkt aan pla heelal nnen voor sprong in Op het nieuwe schip f 500 tegen thans f 700 per ton m KARDINAAL MINDSZENTY WEIGERT VRIJHEID Een klap en ze lagen in n hoek Overlevenden van Catalina-ramp waren voor Kerstmis thuis I Zaterdagse mijmeringen ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 PAGINA 3 „Expedities naar de planeten", nieuw boekwerk, dat de aandacht vraagt Reeds herhaaldelijk hebben we aandacht besteed aan de vraag stukken, welke verbonden zijn aan het streven van de mensen, om zich buiten de dampkring van de aarde te begeven. In de loop van dit jaar hebben we verschillende boeken besproken, gewijd aan wat „de ruimtevaart'" wordt genoemd en tevens de nieuwste theorieën en technische snufjes naar voren gebracht. Speciaal Wernher vori Braun, de Duitse V 2-geleerde, die door de Amerikanen naar hun land werd gehaald, brachten we naar voren als de man, die in dé ontwikkeling van de ruimtevaart een grote rol speelt en thans voor spelt, dat we binnen afzienbare tijd naar de maan zullen vliegen. Hij geloofde dit reeds, toen hij voor Hitler met V 1 en V 2 experi menteerde, in het befaamde laboratorium van Peenmünde aan de Oostzee, dat later door de Russen en de Amerikanen met de grond gelijk zou worden gemaakt. Intussen wordt ijverig voortgebouwd op de principen, indertijd in dat laboratorium ontwikkeld. En allengs bereiken ons uitgebreide publicaties over het grootse werk, dat vaak in alle stilte en menigmaal ook in een sfeer van grote geheimzinnigheid verricht wordt. Het doet ons genoegen, ditmaal een nieuw boek over de ruimtevaart te kunnen aankondigen, geschreven door een lid van de Engelse Vereniging voor de Ruimtevaart, in ivelks vertaling een lid van de Nederlandse, gelijk namige vereniging een belangrijk aandeel heeft gehad. Het heet: „Expe dities naar de planeten" Actueel werk Jules Verne voorbij Theorieën uit vroeger eeuiven m Lagere kostprijs Ned. Walvisvaart Te oppervlakkig Voorzichtig met onmogelijk Juridische problemen Alhoewel in eerste instantie de maan toch het eerste doel zal zijn, waarheen de ruimteschepen zich zul len bewegen, zitten hier en daar de juristen reeds gebogen over de juri dische problemen, welke de wereld ruimte zal opleveren. Er is bereids het voorstel gedaan, om de wereld ruimte en de planeten tot gemeen schappelijk eigendom van alle volken te v<V laren, zoals dit met de ocea nen en zeeën werd gedaan. Observator IjQJDXA/VI* VOOR DAMES EN HEREN de haarlotion, die de wereld veroverde Vraag óók Stilbépan, de volmaakte biolo gische haarcream, in tube of pot voor de ideale haarverzorging. Ook mgr Gross en mgr Beran geven roden geen kans Hersen ontstekin g bij babies Gevaar door inenten niet bedwongen Militairen richtten schade van 10 mille aan Ongeluk gebeurde in glijvlucht tussen bergpieken Muziek als preek Als kinderen gehandeld Zondebokken En morgen? Ham Prikker. Klap opgevangen MBw ROEPSTEM der ruimte niet langer te weerstaan Van dit boek kan gezegd worden, dat het hoogst actueel is. Niet alleen wat het onderwerp betreft: de ruimtevaart, doch tevens dank zij een samenvatting up to date van alles, wat vooral gedurende de laatste jaren omtrent het brandende vraag stuk is gepubliceerd. Alleen, we menen met de vertalers van inzicht te moeten verschillen, wanneer ze constateren, dat er hier te lande nog geen literatuur over dit onderwerp be staat. We wijzen hen in verband hier mede op Scully's boek ..De jacht op de vliegende schotels", dat ze trouwens zelf aanhalen en op -De sprong in het heelal" van de Amerikanen Willy Ley en Ches- ley Bonestell (vertaald door J. de Groot) medewerkte aan de vertaling van „Expdities naar de planeten". Mochten ze een tweetal boeken nog niet als lite- ratuur aangemerkt willen zien. er zijn in tal van kranten en tijdschriften min of meer wetenschappelijke artikelen ge publiceerd over ruimtevaart en ruimte schepen. waaronder van de hand van be kende Nederlandse geleerden. Arthur C- Clark geeft intussen in zijn „Expedities naar de planeten" (The Ex ploration of Space) een uitstekend en tot dusver uniek overzicht van hetgeen er zoal in de loop der jaren en.... der tijden is geschreven en gedaan omtrent het grote avontuur, dat thans binnen af zien/bare tijd alle avonturen van het mensdom op deze aarde zal gaan bekro nen: zijn doorkruisen van het heelal. Vergeleken bij hetgeen Jules Verne fantaseerde in zijn befaamde boek „De Reis naar de Maan (etc.)" is hetgeen Clarke aan theorieën ontvouwt en aan feitelijke gegevens mededeelt. eenvou dig. fantastisch. Zijn boek laat zich in menig hoofdstuk als een roman lezen. Trouwens Clarke weet. wat het schrijven van een roman is. Hij behoort tot de populair-wetenschappelijke auteurs, die in de Angelsaksische wereld het aanzijn hebben gegeven aan een nieuw genre in De mens in een ruimtepak, die zich met behulp van een „handstraal motor' voortbeweegt. de letterkunde, de z.g. scientific fiction, waarin een schrijver als H. G. Wells reeds meesterwerken heeft geleverd. Dat zijn „fictie", zoals ook bij vele zijner collega's, op wetenschappelijk onderzoek is gebaseerd, bewijst dit boek in tal van opzichten. Hij slaagde er daar van het zeventiende-eeuwse Nederland te dien aanzien te noemen. Men interes seerde zich toen reeds voor reizen naar de maan. En in die tijd werd vanwege een „maanboek" Engeland reeds het ver wijt van imperialisme naar het hoofd ge gooid. In „Expedities naar de planeten" kun nen we tal van interessante bijzonder heden savoureren, vlot verteld over onze aarde en haar buren. Over de principes van vuurpijl en raket. (De eerste werd in de Middeleeuwen door de Chinezen uitgezonden), over de weg naar de pla neten, het ruimteschip, de weg naar de maan, navigatie en communicatie in de wereldruimte, het leven in een ruimte schip, de exploratie van andere zonne stelsels etc. etc. Het lunaire type ruimteschip doorsnede. „Het blijft een heel belangrijk punt om uit de zee olie en vet te produceren", zo werd van bestuurszijde verzekerd aan aandeelhouders in de heden gehouden jaarvergadering der Nederlandsche Mij voor de Walvischvaart. In antwoord op vragen uit de vergade ring onderstreepte het bestuur de beteke nis van de traanproductie voor onze olic- en vetvoorziening. Als de nieuwe walvis vaarder, die eind volgend jaar bij Wilton- Fjjenoord in Rotterdam op stapel wordt gezet, aan de vangst gaat deelnemen, zal de traanproductie kunnen worden opge voerd tot 25.000 a 20.000 ton per seizoen, hetgeen tien proeent betekent van de to tale jaarlijkse Nederlandse vetbehoefte. Het nieuwe schip zal waarschijnlijk voor liet eerst in het seizoen 1955/56 naar de vangstwateren van de Zuidelijke IJszee kunnen vertrekken. mm Van aandeelhouderszijde werd uitdruk king gegeven aan appreciatie voor de door het bestuur betoonde „durf en energie, waardoor de naam van Nederland in het buitenland wordt hooggehouden". De voorzitter, C. J. baron Collot d' Escury, sprak woorden van waardering voor de gehele bemanning van de „Willem Ba- rendsz". Onder moeilijke omstandigheden, en onder leiding van de nieuwe kapitein, aldus de voorzitter, is op het schip veel werk verzet, dat alle bewondering ver dient. Aandeelhouders vernamen voorts, dat, volgens de bestaande verwachtingen, de productiekosten, die thans op de „Willem Barendsz" 700 per ton traan bedragen op het nieuwe schip tot ƒ600 per tor zullen kunnen worden gereduceerd, het geen neerkomt op 70 pereent der pro ductiekosten van de huidige walvisvaar der. i Met het grotere schip zal een intensiever gebruik kunnen worden gemaakt van r' overvloedige vangstmogelijkheden op I paalde dagen van het seizoen, aangezi de verwerkingscapaciteit van de nieu drijvende traanfabriek dubbel zo groot zijn als van de „Willem Barendsz", nl. 80 ton per dag. Over de traanprijzen werd meegedd dat de daling is veroorzaakt door spuien van voorraden, nadat de regei gen onder invloed van de Korea-situ.' grote voorraden olie en vet voor voedin doeleinden hadden aangelegd. Statistisch is er evenwel geen red om een verdere prijsdaling te verwachter want de wereldbevolking neemt sterker toe dan de productie van oiicn en vetten. Tenslotte werd nog onderstreept, dat er de Europese landen alles aan gelegen is om voor eigen vetvoorziening te zorgen. Het boek zou niet compleet zijn ge weest zonder een beschouwing over de merkwaardige verschijnselen, die vlie gende schotels zijn. Deze beschouwing is volkomen realistisch en aan de recente theorie van prof. Menzel van de Harvard I Universiteit is veel plaats ingeruimd, te recht- Zoals bekend, voert deze geleerde het fenomeen op een vorm van luchtspiege ling terug,, daarbij wijzend op waarne mingen, reeds in de vorige eeuw hier omtrent gedaan. Jammer inmiddels, dat hij in het hoofdstuk „Rechtvaardiging van doel en middelen enigszins Amerikaans oppervlakkig redeneert. We zo uien graag hebben gezien, dat de uitgever het standpunt der katholieke theolo gie (zoals die kort geleden in gezag hebbende aticaanse kringen naar voren werd gebracht) inzake 't men selijke leven op andere planeten en het probleem der Verlossing nader had doen toelichten. Het zou aan de actualiteit en de waarde van hel hoek alleszins ten goede zijn gekomen. Nu front de katholieke lezer onwille keurig de wenkbrauwen, vooral wanneer hij zo terloops vindt vermeld, dat de psy. chologie van Freud in haar uitwerking op het menselijk denken de onmiddel lijke. practische resultaten verre over troffen heeft. Een uitspraak, die toch wer kelijk enige nadere verklaring zou be hoeven en nog een weerslag is van het indertijd zo gepropageerde alleen zalig makende Freudisme- Een gewaarschuwd lezer zal voor het overige ongetwijfeld ten zeerste van dit boek kunnen geiYieten, dat ook voor technisch en mathematisch geschoolde lezers veel moet bieden. De Uitgeverij ,,Pax Romana heeft het keurig verzorgd en fraai geïllustreerd, zodat het een waardevol geschenk is. bij in, zijn stof methodisch te verwerken en reeds bij het begin de aandacht van zijn lezers te boeien. Neem b.'V. het hoofdstuk over de voorgeschiedenis van de ruimtevaart, waarin de opvattingen van de antieken over het heelal verwerkt zijn. Hij geeft voorts blijk, goed op de hoogte te zijn van de publicaties in later eeuwen en hij vergat niet, het aandeel Verschillende hoofdstukken zouden we graag zo uitvoerig mogelijk willen weer geven. Daar is b.v. het verslag over het Tweede Internationale Astronautische Congres, clat te Londen gehouden is Wernher von Braun zond er een over zicht in van de mogelijkheden, welke er op het gebied van de ruimtevaart zijn waarin hij oa. opmerkte, dat speculaties omtrent „atomische raketaandrijving" de eerste 25 jaar wat voorbarig zijn, hoewel men voorzichtig moet wezeri met het woord „onmogelijk". Deze opmerking is zo pas nog bevestigd door het tot ontplof, fing brengen door de Amerikanen van een waterstof- ofwel hydrogeenbom, waarvan men gedacht had. dat het nog wel ettelijke jaren zou duren. Wernher von Braun gaf in zijn over- zicht van de techniek inzake de bouw van ruimteschepen tevens een aantal interessante bijzonderheden over de wer king van de V 2. Het zou ons werkelijk te ver voeren, zo hier over te nemen. Deze technicus en geleerde, die thans aan het hoofd van het bureau van het Amerikaanse, leger voor raketwapenen staat en dus een belangrijke positie in neemt, is intussen een der velen, die zich mef het probleem der ruimtevaart bezig houden. Het Londense congres bewees, dat talrijke geleerden en technici zich er voor interesseren. We noemden reeds de British Interplanetary Society, ofwel Britse Vereniging voor Ruimtevaart. Ze is lang niet de enige op haar gebied. Er bestaat zelfs een federatie van ruimte vaartverenigingen en ook ons land kent een dergelijke vereniging, die waarlijk niet alleen fantasten tot leden heeft. De oudste vereniging is d' American Rocket Society- Ze werd in 1928 opge richt- De Britse Interplanetary Society dateert uit 1933. In 1951 is de Neder landse opgericht. Het ligt in de bedoe ling, op de duur tct een Internationaal Astronautisch Instituut te komen, met financiële steun van de Unesco, welke dan weer, naar men hoopt, de regeringen voor de plannen ten aanzien van de ruimtevaart interesseren zal. Het secretariaat van de Federatie is in Zwitserland gevestigd, waar zich ook reeds een centraal wetenschappelijk- teohnisch archief bevindt. De verschillen de verenigingen wisselen haar gegevens geregeld uit. Eén moeilijkheid is inmiddels opgelost. Men meent de hoogte te kunnen aanne men, waarop de wereldruimte begint. Dit is op 100 kilometer. Volgens het huidige luchtrecht heeft elk land zeggenschap over de lucht er boven. Maar er is boven de 40 kilometer al geen lucht meer, dus. In een tweede artikel hopen we nog het een en ander uit „Expedities naar de planeten" te vertellen en tevens over een nieuwe, opzienbarende ontdekking, n.l. dat er op Mars inderdaad plantengroei, dus leven zou bestaan. In 41 landen een enorm succes) Overal ter wereld schrijven artsen Stilbépan haarlotion voor, omdat vaststaat, dat geen enkele der verouderde lotions op zo'n doel treffende wijze genezing kan brengen bij haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing. Stilbépan is geen gewone haarlotion. Stilbépan is een geneesmiddel met hormo nale werking. Koop vandaag nog een flacon Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, Aartsbisschop Gröss van Katosca en aartsbisschop Beran van Praag hebben de vrijheid geweigerd, die hun door de communisten is aangebo den, op voorwaarde, dat zü bereid zou den zijn op het vredescongres te Wenen te verschijnen. Ook andere hooggeplaat ste Hongaarse en Tsjechische en Slo waakse geestelijken, die om hun geloof in de gevangenissen en concentratiekam pen achter het IJzeren Gordijn vertoe ven, hebben dit aanbod afgewezen. Al dus verneemt de „Standard", het te Zo stelt men zich een ruimtestation voor. Het toestel links is het bovenste gedeelte van een vrachtraket, dat de terugkeer van het sta-tionpcrsoneel naar de aarde mogelijk moet maken. Ruimte-taxi's brengen de verbinding tot stand, zoals men eveneens op de plaat kan zien. Dublin verschijnende Katholieke week blad. Reeds enige tijd geleden kon het K.N.P. melding maken van berichten, volgens welke de communisten van zins waren Kardinaal Minszenty op het vredescon gres te laten spreken. Thans blijkt, dat de communisten alles in het werk hebben gesteld dit plan tot uitvoering te brengen. Aan kardinaal Mindszenty is het eerst ge vraagd op het vredescongres te willen verschijnen en daar te spreken tegen het Noord-Atlantisch Verdrag, en de Katho lieken van het Westen op te roepen Stalin als hun verlosser te zien. Toen men bij hem geen succes oogstte, heeft men zich tot mgr Gröss, de in 1951 veroordeelde aartsbisschop van Kalosca, gewend, die eeneens weigerde. Ook bij de gevangen aartsbisschop van Praag, mgr Beran, stuitten de communisten op botte weige ring. Nog 50 priesters, die in de gevangenis van Vac verblijven, hebben het verzoek gekregen en afgewezen. V' "et gevaar voor hersenontsteking (en cephalitis) is geenszins bedwongen, ook niet door het inenten van kinderen in 4i 5eIstr 'evensjaar. Uit de officiële statistiek blijkt dat er zich in 1949 zes encephantis-gevallen voorgedaan hebben bij kinderen in het eerste levensjaar, waarvan er vier. dus ruim 66 pet., ge storven zijn. oor 1947 bedroegen deze ejjfers eveneens zes, met een sterfteper- tage van 50. Deze cijfers in aanmerking nemend, achtten enkele lveede Kamerleden, al dus slaat te lezen in Jiet voorlopig ver slag van de Tweede Kamer lot wijziging van de inentingswet 1039, het niet ver antwoord met (ie vaccinatie voori te gaan. Op grond zowel van principiële als van medische bezwaren konden zij dan ook hun medewerking aan dit wetsont werp niet geven. Z'ri drongen er op aan, elk jaar het aantal encophalitis-gevallen, dat zich in het daaraan voorafgegane jaar voordeed, Ie publiceren en daarmede dus niet jaren te wachlen, gelijk thans gebruikelijk is. Militairen hebben tijdens oefeningen op de Gooise heide een schade van 10.000 toegebracht aan een der rijwielpaden. Dit is voor de Vereniging tot aanleg en on derhoud van rijwielpaden aanleiding ge worden om een protestschrijven te sturen aan het departement van Oorlog. Deze vernieling is de ernstigste welke men de laatste maanden in 't Gooi heeft gecon stateerd; het is voor de vereniging on doenlijk deze beduidende schade uit eigen middelen te herstellen. (Van onze Amsterdamse redactie) gaat eigenlijk te vlug met zo'n vliegtuig. Op de vooravond van Kerstmis landde Het ongeluk gebeurde Vrijdagavond 9.20 op Schiphol een Hjntoestel van de KLM uur plaatselijke tijd Cn we kwamen dat een achttal bijzondere passagiers weer 1 in veilige haven bracht. Het waren de tere<,ht op een klein plateautje van circa „Het was de bedoeling om op Cyprus te landen. Wij waren daar ongeveer een uur vandaan, toen het gebeurde. Maar niemand heeft het aan zien komen." Na deze woorden maakte korporaal Olthof aanstalten om weg te gaan en met een hartelijke groet vertrok hij naar Hoorn om een echt Zalig Kerstfeest te vieren, blij weer thuis te zijn. Het stoffelijke overschot van sergeant Roeby is in Syrië achtergebleven. Het ligt in de bedoeling dat het naar Nederland zal worden overgebracht om met militaire eer te worden begraven. MUZIEKMINNEND Rome stond in de afgelopen dagen in het teken van de feestelijkheden rondom de 80ste ver jaardag van mgr. Lorenzo Perosi. Van zich verklaarde de wereldberoemde com ponist: ,Jk ben maar een eenvoudig dirigent en daarom schrijf ik mijn mu ziek maar heel gewoon. Er is tegen woordig zoveel rompslomp voor nodig om een compositie te publiceren. Boven dien zijn mijn werken niet als populaire muziek bedoeld voor het grote publiek, maar meer als een preek, die men in de kerk gaat beluisteren". Dit kan in derdaad de korte samenvatting van ge heel Perosi's brillante carrière worden genoemd, dat hij. de priester, van God spreekt door middel van zijn muziek. Dit heeft hij nu reeds meer dan 60 jaar gedaan. Sedert tientallen jaren worden zijn werken over de gehele wereld uit gevoerd in kathedralen, basilieken, ker ken en kapellen tot meerdere eer van God fn tot stichting van de gelovigen. AARTSBISSCHOP Hurley van Dur ban sneed in een rede tot dc organisatie van katholieke ouders ook het rassen probleem aan. Hij merkte daarbij op: De blanken in Zuid-Afrika hebben als kinderen gehandeld. Wij kunnen niet langer de toekomst negeren, noch de consequenties van 't feit. dat wij negers in dienst hebben genomen en hun enig onderwijs hebben laten genieten. Wij .ouden misschien graag op de oude roet van apartheid 'willen doorgaan, naar wij kunnen niet. Dc aartsbisschop hekelde hierbij in het bijzonder de mi gratie-arbeid, waardoor geheel het Afrikaanse gezins- en maatschappelijke, 'even uiteen is gerukt. Zuid-Afrika plukt ut de vruchten van deze aparthridspoli- 'iek in de vorm van relletjes en onlusten, rroorzaakt door de ontn'ortrldr negers, lie elk maatschappelijke stabiliteit heb ben verloren. NU KUNNEN regering en parlement cIdus mgr. Hurley, wel als de zondebok ken dr woestijn worden ingestuurd, naar de schuld ligt in feite bij de blon ken in Zuid-Afrika zelf. omdat zij door 'lint opvattingen deze toestand hebben nogelijk gemaakt. „U mort dr negers zien als mensen", zo verzekerde hij..Als nensen met menselijke gevoelens, vat- 'iaar voor slagen en beledigingen, be zorgd voor hun gezin, hun werk, voor hun zonen, die zij niet meer de baas kunnen, voor hun dochters, die ontering en. schending van haar vrouw-zijn als ren normale levcnsvoonraardc beginnen te zien". Ook negers wensen hun rechten als mens erkend te zien. Geef ze eens on gelijk vandaag. MORGEN is het weer Zondag. En dus niet op de laatste, plaats weer offers voor de nieuwe kerken. Het epis tel van de Zondag onder het octaaf van Kerstmis herinnert oits aan de verlos sing uit de slavernjj der zonde, zodat we mogen zeggen nu: Abba, d.i. Vader Zonen zijn we geworden cn geen slaaf meer zijn we. Het evangelie karakteri seert de Christus als gesteld tot Val en opstanding van velen. Voor welke kant kiest get Voor de rest na deze zware kost een nieuwe, heerlijke Zon dag met een gelaat als van iemand, ver vuld van wijsheid en genade Gods. overlevenden van het vliegongeval met de 200 meter in het vierkant. De piloot. Cataiina der M.L.D. die vorige week op'maakte juist een soort glijvlucht tussen dei het Libanese Cedres bergmassief veronge- bergpickcn door cn dat is onzP reddinR gc. I weest. We zaten toen midden in het bergmassief veronge lukte, n.l. l.t.z. vlieger le kl. J. F. Schui ling, uit Breda, Lt.z. vlieger 2e kl. A. Haan, uit Wassenaar, l.t.z. vlieger 2e kl. H. Scheeren, uit Vught, de majoorvlieg- tuigmaker J. Visser, uit Arnhem, de kor poraals-vliegtuigmaker K. Olthof, uit Sid- deburen en J. Dekker uit Hoorn, de kor poraaltelegrafist .1. Müller, uit Nijmegen en de matroos-telegrafist eerste klasse F. „Wat heeft u die nacht gedaan en waar heeft U die doorgebracht?" „Het was ai donker en omdat het Cedres-massief in de buurt van een dorpje dat geloof ik Dahr el Adib heette, waar een skischool gevestigd was". Ros, uit Amsterdam. Nadat het KLM-toestel voor de douane hal was gedraaid, werden de mannen har telijk begroet door de vertegenwoordiger ontzettend koud was we zaten op een hoogte van 8500 voet zijn we met z'r. de minister van Oorlog en Marine 1 allen in het gehavende toestel gekropen, l.t.z. 1 kl. F. Margadant. In de hal kregen de mannen wat geld en werden de verlof passen uitgereikt. Tijdens en na deze ceremonie hadden wij de gelegenheid een woordje te wisselen met korporaal Olthof, die een min of meer witte tulband om zijn hoofd had. „Wjj waren op thuisreis van Nieuw Guinea. Zelf ben ik daar 13 maanden ge weest, hoewel de diensttijd eigenlijk anderhalf.jaar is. Plotseling hoorden we een klap en lagen we in een hoek van het vliegtuig. Het eerste wat ik me daarna I realiseerde, was dat ik nog leefde. Het waarin gelukkig geen brand uilgebroken was. De volgende dag zijn er 4 man naar beneden gegaan om hulp te krijgen. Daar na zijn de gewonden opgehaald en naar dat dorpje gebracht, waar we twee dagen zijn gebleven. Twee van ons zijn naar het hospitaal gegaan om een beetje opgeknapt te worden. Daarna zijn we naar Beiroet gegaan". „Hoe kwam het dat sergeant Roeby uit Zandvoort is verongelukt?" „De sergeant zat voorin, want hij be stuurde het toestel. Hij heeft voor ons eigenlijk de klap opgevangen. Wij zaten in het middengedeelte". „Hoe kwam U in Eyrië terecht?" a», ut'i- tci c; iv. u luitenant ter zee vlieger tweede klasse A. de Haan, luitenant ter zee vlieger eerste nnfrif Schwhng. gezagvoerder van de Cataiinavliegboot, korporaal K Olthof cn vervolgens tweede luitenant ter zee tweede klasse H. R. M. Scheeren Staande y.l.n.r.: majoor rhegtuigmaker J. J. Visser, korporaal J. A. Dekker, vliea- tmgtelegrafist F. M. Ros en korporaal vliegtuigtelegrafist J. Mueller,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3