Breek die goedverwarmde tent in Panmoendjon af „Maak je geen zorgen om mij.. E„ Geweeklaag van doedelzakken Overbevolkte boerderij aan de Noordzee Besmette koekjes en vogels Truman werpt last af Zes invalieden maken geen athleet Vergiftigde rijstvelden De hand met de kroontjespen Verschuivingen Nederland) y*' Lr WOENSDAG 31 DECEMBER 1952PAGINA :asablanca ALGER IE PYgNCYANG a N.KOREA •sariwon PANMOENJON I I IZ. KOREA ww-l11 ■HOMOI W»* LANCSON*# }m LOCBINH 'HANOI Laos was weinig, dat ons nog schokken kon. Voortlevend in het barre klimaat van de koude oorlog, gehard tegen het alarm over toenemende spanningen, uiterlijk sceptisch tegenover berichten omtrent enige verbetering in de wederzijdse betrekkingen, luisterden wij weinig geïnteresseerd naar de woorden van de „Prawda", die de Amerikanen „kanibalen" noemde, waren allang de tel kwijt, toen Jakob Malik zijn 52stc veto uitsprak, geraakten weer gewoon aan de nieuwe rode hetze over een „Westerse bacteriënoorlog" In dit jaar 1952 publiceerde een grote Canadese krant drie dagen lang op de voorpagina onder precies dezelfde kop precies hetzelfde nieuws uit Korea. Wanneer men ditzelfde tweemaal gedaan had met een strip, een voetbalverslag, het echtschei- dingsverhaal van een filmster, zou de telefoon niet stilgestaan hebben. Thans was er geen lezer, die protesteerde. En de wereld, die in vuur en vlam gestaan had over het proces Mindszenty, sloeg grotendeels het nieuws over toen mgr Bossilkov, of wat de „wetenschappelijke procesvoorbereiding" van hem overgelaten had gretig zijn zelfbeschuldigingen formuleerde. Eenzamer nog dan de Hongaarse Kardinaal, want dit nieuwe geval was „oud nieuws" En waarom mocht men aan boord van een schip in de Pacific niet grinniken om de nieuwe naam van een reusachtige, oranje bal, die een heel eiland vergruizelde en een hitte verspreidde, welke men 50 km. verder nog voelde: de eerste door mensen gemaakte zon? de waterstofbom? „Wij noemden het ding >,Lulu", schreef een zeeman naar huis „Moe ben je, Joseph...." zegt de offi cier zacht en bijna vertederd, wanneer hij ver na middernacht de eensaam wa kende figuur nadert, wiens gedachten bij zijn volk, bij de miïlioenen tussen Elbe en Chinese Zee vertoeven. Langzaam heft de aangesprokene het hoofd, zijn aan tientallen miïlioenen zo vertrouwde vaderlijke trekken ontspan nen zich. ..Maak je geen zorgen om mij", antwoordt hij, „ik houd het nog honderd jaar uit..." Close up van de camera: het hoofd met de katachtige, Slavisch ondoorgron delijke gelaatstrekken vult het film-doek, kijkt de zaal in. Maar niemand kent het raadsel van die blik en ook de nieuwe Russische film „Joseph Stalin" onthult slechts, dat „de grootste mens, die de wereld ooit heeft voortgebracht, onze leider en vader" Jo seph Djugashvili nooit vermoeid zal ra ken... Op die stormachtige Nieuwsj aars ochtend van het jaar 1952, waarin een kleine koppige Deen, Kurt Carlsen, een zaam op het ontredderde wrak van de „Flying Enterprise", de wilde waterhori zon afzocht naar de volstoom ter assis tentie voortjagende sleepboot „Turmoil" ontwaakte de wereld met een groot aan tal oude problemen. Terwijl Nieuwjaarsboodschappen van „gematigd optimisme" spraken vanwege een „herstel van het machtsevenwicht tussen Oost en West" en de vooruitzichten van een spoedige vrede in Korea, ratel den dc mitrailleurs langs het Suezkanaal, sloeg de Britse commandant Erskine, op wiens hoofd door een links Egyptisch blad een prijs van 1000 was gezet, met tanks en artillerie het verzet in Ismailia kapot en cisten horden opgewonden be togers in de straten van Cairo een onmid dellijke oorlogsverklaring. Churchill besprak in Washington de verontrustende situatie in Malakka, de financiële crisis in Groot-Brittannië en polste Truman over een nieuw contact der Grote Drie. Het „Shepheardhotel brandde en de vonken sloegen over naar Tunis, waar Frankrijk, dat na de dood van generaal de Lattre de Tassigny ook in Indo-China te-. INDO'CHINA genslag op tegenslag incasseerde, de broeiende onwil van de Bey tegenover zich had en ongeregeldheden tegen het „Westers juk" het beroep op de Verenigde Naties kracht bijzetten. Geen nieuws meer was de schemeroorlog in Korea, waar men reeds zes maan den syllabe voor syllabe over wa penstilstandsvoorwaarden vocht en thans na de vliegveldkwestie, het probleem der 11.000 UNO-gevangenen (incompleet) en de eindeloos veel langere lijsten der krijgsgevangenen in geallieerde handen ter tafel bracht. „Breek die goedverwarmde tent In Panmoendjon af," mompelden de half be vroren holendieren, de ogen bijna dicht tegen de intense kou, „en laat ze buiten komen onderhandelen1 In totaal waren er toen reeds 343 Ne derlanders vermist, gewond of gesneu veld, en min of meer nauwkeurige bere keningen leerden, dat de Koreaanse oor log aan beide zijden 1.907.400 man had ge kost. „De jongen bloedde idt zijn oogholten; beide ogen wa ren weggeschoten en hij huilde toen ik hem een honderd meter 'van de verbandplaats vond. Terwijl ik met hem praatte, klommen twee hospitaalsoldaten met moeite tus sen de rotsen naar hem toe, probeerden hem naar de post te brengen. Ik trachtte hem wat gerust te stellen: de jongen was pas vijf maanden in liet leger. Ik zei dat allés wel in orde zou komen. „Het komt niet terecht," zei hij uitgeput terwijl hij met een vuile hemdsmouw probeerde zijn bloedend gezicht af te vegen. „Ik had het platoon met mijn mitrailleur moeten steunen en ik had een pracht plek gevonden, waar ik ze bijna elke meter kon volgen. Ik zag de luitenant voorop lopen; hij nam de patrouille mee over een kleine heuvel en ik wist dat daar een hinderlaag moest zijn als er een was. Toen zag ik de hinderlaag, zes of acht Chinezen kwamen overeind met hun machinepistolen Amerikaanse ma chinepistolen waren het en begonnen op ons te schie- (Foto David Douglas Duncan „Life") fen. Daarvoor had ik nou net die post betrokken en ik kreeg ze fantastisch in het vizier. Ik wist dat mijn eer ste roffel bovendien de patrouille zou waarschuwen. Maar ik was nog nauwelijks begonnen of ik werd door iets ge troffen. Het deed niet veel pijn in het begin, maar ik kon niets meer zien. Ik wist niet dat ik blind was. Nou weet ik het, nou doet het ook zeer...." „Wat zullen ze nou van me denken t" onderbrak hij schor van pijn en onzekerheid zijn verhaal. „De enige mitrailleur in het hele onderdeel om hen te beschermen en ik kon niet zien om ermee te schieten. Ik voel me rot, ik heb ze in de steek gelaten... het was stom- ik ben een lafaard geweest..." Hij kroop half overeind op een elleboog en schreeuwde plotseling: ,J)aar komen ze weer!" En toén was hij dood...." (Uit een reportage van een Amerikaanse oorlogs- v correspondent in Korea) Een Amerikaan, wiens zoon posthuum was onderscheiden, wilde de medaille niet aanvaarden, geloofde niet in medailles. In Nederland ging de koffie van de bon. draaide de 20.000ste plaat van „De Speel tuin", vertrok Dr Drees naar Amerika, en hoorde men de woedende automonsters in een der zwaarste rallyes op Monte Carlo afscheuren. 33 Mijl van Kaap Lizard zonk de „Enterprise", 'n Amerikaanse million- nair, Tommy Manville, maakte plannen om te trouwen met de vrouw, waarmee hij vrij recent tweemaal had geluncht, en dat zou dan zijn negende worden, en op „De Maasbode" gaf een onbekende een enveloppe af, verdween nog vóór men had kunnen constateren, dat daar f 1000.— in zat voor een Carmelitessencel in Beek. Mossadeq liet negen Britse consulaten sluiten, zei „Nee" toen de wereldbank aanbood om onder bepaalde voorwaarden de heropening der olie-installaties te fi nancieren, speelde in een steeds dieper bankroet zijn riskant „va banque" spel verder. In Kenya vernam Prinses Elisabeth de plotselinge dood van haar vader en ter wijl vorsten en staatshoofden op 15 Februari de verscheiden George VI naar zijn laatste rustplaats volgden, wee klaagde over een grauwe doodstille we reldstad de rouw der doedelzakken. Op een der grafkransen stond „Farouk, Koning van Egypte en de Sudan" De 14 NATO-landen op 20 Februari te Lissabon bijeen, kozen Parijs tot defini tieve hoofdzetel, besloten tot de bouw van een 200-tal straaljager- en atoom- bommenwerperbases, en werkten een ge meenschappelijk verdedigingsplan uit, dat o.m. vóór het einde van 1952 50 divi sies en 4000 vliegtuigen ter beschikking zou stellen aan SHAPE, cijfers, die in twee jaar tijds verdubbeld zouden zijn. Bovendien stelde men zich achter het toekomstige Europese leger (EDG), waaraan ook Duitsland 12 „groupements" (divisies) zou afstaan. „De dageraad is gekomen..." zei Acheson in de zonnige Portugese hoofdstad, maar aan de kim stapelden zich reeds de eerste zwaar weer wolken op: Frankrijk achterdochtig te genover Duitsland, Duitsland, dat volko men gelijkberechtiging wenste, en boven dien geen afscheid nemen wilde van de Oostduitse landgenoten. „Deze wereldoorlog is in feite al be gonnen", zei Jakob Malik in de UNO. Tot één millioen soldaten, tot ruim 1700 vliegtuigen (waarvan 900 jets) hadden de Roden tijdens de wapenstilstandson derhandelingen hun Koreapotentiëel reeds opgevoerd, waarschuwden intelli- gencerapporten. En het nieuws uit Pan moendjon meldde „één stap vooruit, één stap achteruit etc. etc." „Het leven is hier sinds de souvereini- teitsoverdracht moeilijker geworden", gaf Sharir toe. „en de welvaart is voor de meerderheid van het volk verder ver wijderd", waarna Indonesië zich in een kabinetscrisis over aanvaarding van MSA-gelden, opnieuw van het Westelijke kamp distanciëerde, en Dr Drees ver klaarde niet te geloven in een oplossing voor het slepende Nieuw Guinea-pro- bleem. Wij werden zevende in de Olympische winterspelen, argumenteerden pro- en contra over de „Groep Steenberghe", wier accoord met de KVP tot latere te leurstellingen en dreigementen van KAB- zijde leidde, en waren ongerust over het stijgend aantal werklozen. Voor de woningbouwleningen werd vlot 70 millioen bijeengebracht en in df „overbevolkte boerderij aan de Noord zee" (zoals een CH-pessimist in de Eersti Kamer ons land omschreef) werd op 14 Maart het eerste kievitsei gevonden- Di onverklaarde ramp met het op 22 Maari bij Frankfort neergestorte KLM-toeste. „Koningin Juliana" bracht rouw over ons land. het eerste vliegtuig landde op een drijvend Poolijsveld, en geleerden bestu deerden de reacties van vijf apen, die in de neus van een V 2 de stratosfeer wer den ingejaagd. Twee weken lang was het alziend televisieoog, waren ook de ogen van heel de wereld gericht op de gloeiend hete benauwde conventiehall in Chicago, waar „Mr Delegate" Eisen hower en Stevenson als candidaten voor het presidentschap koos. Tot de weinige aangename her inneringen aan zijn aflopende ambts periode behoorde zeker Truman's gast heerschap voor ons Koninklijk paar. Op 30 Maart (,,I have done my damn dest") verraste de Amerikaanse presi dent een 6000-gasten-diner der democra ten met de mededeling, dat hij zich niet opnieuw candidaat zou laten stellen, schudde de gewone boerenjongen uit Missouri, de kampioen van de kleine man, de last af, welke een verwarde we reld op zijn schouders had gelegd. Drie dagen na Truman's verrassende mededeling begroette hij ons Koninklijk paar. Tijdens die tocht van kust naar kust zou Koningin Juliana 63 maal het „Wilhelmus" horen, 10 grote redevoerin gen houden („een mensheid in nood moet op Uw oordeel kunnen vertrouwen", zei ze tot het Congres), en zelfs in een tijd, dat de eerste verkiezingshartstochten en Truman's „machtsmisbruik" om de drei gende staalstaking te voorkomen, zoveel krantenkolommen eisten, kreeg zij een enthousiaste pers. In de milde voorjaarslucht (Pasen zo enorm druk dat honderden touristen hier in hun auto moesten overnachten) klon ken ook uit Moskou ongewoon vriende lijke woorden: Rusland, reeds zo begaan met het lot van Duitsland, nodigde een aantal West-Europese zakenlieden uit, deed zeer aanlokkelijke voorstellen, waardoor echter tevens het embargo te gen alle landen achter het gordijn zou worden doorbroken, en op een Ameri kaanse vraag antwoordde Stalin boven dien dat de oorlog niet dichterbij was dan twee-drie jaar geleden. Elke dag kon een wapenstilstands- accoord verwacht worden, zeiden rode journalisten in Korea. Een van de laatste legerbulletins van de commandant van In de Achterhoek haalde men Westerling uit zijn onderduikplaats, de mislukte her halingsoefeningen in Oirschot bezorgden minister Staf een warm kwartiertje in de Kamer en de eerste bijzonderheden werden vrijgegeven over het 75 ton zware atoom kanon (vier maal zo accuraat als normale artillerie). Op 26 Mei stonden er in Bonn minder accurate waterkanonnen klaar tegen relle tjes, toen Eden, Schuman, Acheson en Adenauer daar de contractuele overeen komsten tekenden, die het bezettingssta tuut moesten vervangen. Zeven jaar na de onvoorwaardelijke overgave van een murw gebeukt land, dat onmetelijke ellende gebracht had over heel de wereld, was dit land in Westelijke ogen weer vrij en souverein, leefde men er beter dan de Engelse over winnaars, was de Reichs Mark harder dan de Franse franc, werd West-Duits- land- weer gelijkberechtigd op voorwaar de dat het zich zou aansluiten bij zijn voormalige vijanden om de bres in hun defensiesysteem te dichten tegen een nieuwe vijand. Op papier althans werd deze bres ge sloten, toen de dag daarop in Parijs het Europese Defensie Gemeenschapsverdrag (E.D.G.) getekend werd, dat aan de 6 deel nemende landen (Benelux. Frankrijk, Italië, West-Duitsland) een gezamenlijke land-, zee- en luchtmacht schenken zou onder een gezamenlijke generale staf. Adenauer (de „A" van „Allemagne") tekende het eerst, hoorde boven het gekras der diplomatenpennen reeds de krijsende protesten van Grotewohl, die vanuit het" Oosten dreigde met een Duits Korea van de Westduitse socialist Schumacher, („zes invalieden kunnen ook in het E.D.G. nog niet één athleet vervangen"), die schreeuwde: „Wie dit contract aanvaardt, houdt op Duitser te zijn!" Relletjes in Hamburg en Essen, en aller Was de hand van de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken gevaarlijk toen ze plotseling het Westen een nota overhandigde, welke aandrong op een spoedig vredesverdrag met Duitsland? Was dit een antwoord op Lissabon? Een poging om Duitsland uit het Westelijke kamp te houden? Betekende dit, zoals Frankrijk's Schuman zich afvroeg een koerswijziging, en moest men het nog eén keer proberen? Tien dagen duurde het voor het Westen een antwoord had opgesteld en nadere toelichting vroeg: zou Duitslands éénwording mogelijk zijn zon der vrije verkiezingen? Wat werd het lot der Oder-Neisse gebieden? Zou een ver enigd Duitsland zijn eigen buitenlandse politiek mogen bepalen? Het Russische antwoord ging accoord met een commissie der vier machten om de mogelijkheden tot vrlie verkiezingen te controleren, wees een UNO-commissie af. Men had ervaringen te over met ob structiemogelijkheden in een viermach- ten-commissie, was teleurgesteld, en Adenauer, koers stoer West, werd zelfs niet geschokt door een (mislukte) bom aanslag. al liet het zwaar weer van de binnenlandse pressie niet op zich wach ten. Er brak een nieuwe crisis in Tunis uit, en boven de feestvreugde om de Van Rie- beeckfeesten in Zuid-Afrika, kraakte de electrisch geladen atmosfeer waarin plotseling 't scheld woord „Na zi" naar de harde boe- rekop van Malan blik semde, toen deze zich niet neer wilde leggen bij de uitspraak van het Hooggerechtshof, dat zijn oplos sing om de anderhalf millioen kleurlingen door vier blanken te laten vertegenwoor digen, onwettig was. Malik spoot vitriool met zijn onthul lingen, dat de geallieerden in Korea en China zwaar besmet ongedierte, koekjes, spinnen, vlooien en vogels zouden hebben gedropt. En in de stilte, welke over de bespre kingen in Panmoendjon viel (geheim, om de Communisten, zo gevoelig voor' ge zichtsverlies, te sparen) klonk rauwer nog de vertwijfelde schreeuw: „Medic!" („dokter!"), over het niemandsland tus sen de beide linies. Alleen de Amerikanen hadden al 105.000 man verloren. Later besefte ik pas", aldus de nieuw gekozen President der Verenigde Staten Eisenhower tijdens een verkiezingsspeech, „later besefte ik pas hoe arm wij vroeger thuis geweest moeten zijn, maar het is de glorie van Amerika, dat we het ons als kleine jongens nooit gerealiseerd hebben. „Je hebt overal rondom je de kansen voor het grijpen", zeiden onze dappere ouders, „neem ze, waar ben je'bang voor"En Eisenhower greep zijn kans. het 8e US-leger, Generaal Van Fleet, zou dan een brief zijn. welke hij liet publi ceren in de normale bekendmakingen: „Lieve Moeder", stond erboven, „dit is een brief aan een soldatenvrouw. Er hoe ven dus geen tranen op vergoten te wor den. Ik ga naar Korea; de tijd is geko men om Uw man mijn hulp aan te bie den..." Zo nam de 26-jarige le Luitenant Van Fleet afscheid van zijn moeder. In een van de eerste Lentenachten keerde hij niet terug met zijn B 26 bom menwerper. Voor het eerst waagden zich de MIG's weer over de Yalu, in Oslo zag de „vredes conferentie" documentaires over de bac teriënoorlog, en na 18 geheime zittingen barstte in Panmoendjon de optimistische bom: de Roden waren woedend, dat de lijst van gevangenen, die niet terug wilden tienduizenden Noord-Koreaanse en Chi nese namen bevatte. En men vocht gewoon door. Vliegtuigen opereerden ook in Malakka, besproeiden er in het oerwoud de padi- velden der rebellen met vergif, en de nieuwe Britse gouverneur, Templêr, sloeg hard toe, legde in Tanjong Malim 20.000 mensen huisarrest op, aangezien de rebel len kennelijk opereerden met steun der burgerbevolking. Na lang wikken en wegen verklaarde Adenauer zich vóór een conferentie der grote vier. verbond daaraan echter de voorwaarde van vrije verkiezingen, geen neutralisering van Duitsland, revisie der Oder-Neisse-bepalingen, kondigde aan in middels gewoon te zullen doorgaan met de lopende besprekingen over het geallieerde vredescontract met de grote drie. Clark Gable scheidde van zijn vierde vrouw, Opa Klyzing werd wereldkam pioen pijproken (17 April), de sigaren zou den goedkoper worden en Nederland leed een nederlaag in de hel van Deurne (42). ogen op het eiland Berlijn, dat de eerste branding van de Rode zee moest opvan gen. In Leipzig marcheerden „Blauwhem- den" van Zaisers Volkspolizei, die vast beraden „Greift zum Gewehr, Kamera den" zongen, de Oost-West telefoonver binding werd afgesneden, Britten omsin gelden een rode radiostudio in West-Ber- lijn en een monsterachtige „tondeuze" schoor met bruut, niets ontziend geweld een isolatiestrook van 1500 km lengte kaal tussen Oost en West. Het litteken dwars door Duitsland wat voor wereld was dit! werd diep en duivels methodisch weer open gereten. Een Britse geleerde van het interplane taire genootschap bestudeerde een methode om met de bewoners van andere planeten te praten, stelde voor aanvankelijk niets dan I II III IIIIII uit te zenden tot ze het begrijpen zouden, maar men begreep onze taal vijfhonderd kilometer verder al niet meer! In Parijs verwelkomden de communisten Eisenhowers opvolger, Ridgway („le mi- crobien"). veegden 8000 politieagenten de straat schoon, arresteerden Duclos, die in zijn auto een zender, een pistool, een ploertendoder en twee dode duiven had. Eden vloog naar Berlijn en West-Europa herinnerde zich onbehagelijk bepaalde zinsneden uit het (later als vals ontmas kerde) „Fechtelerrapport", dat Europa zo zwak achtte, dat de Russen het in, drie dagen onder de voet konden lopen en meende dat oorlog vóór 1960 onvermijde lijk was. Was het wonder dat er reeds meer dan een millioen gramofoonplaten ver kocht waren van Johnie Ray's tophit „Cry", wiens gemelodiseerde delirium- tremens-stijl en larmoyante Mister- Emotion-kreten over heel de wereld de „fans" tot tranen roerden f Op 27 Mei luidden 400 klokken over Bar celona het 35e Internationale Eucharis tische Congres in. Er was rumoer om het Amsterdamse bestuur van de Katholieke middenstands bond en de Eerste Kamer verwierp de zeteluitbreiding; 'n mijnlamp met de woor den „Glück Auf" vormde de vuurwerk apotheose van de gouden Staatsmijnfees ten en op 14 Mei speelden wij gelijk tegen Zweden. De Amsterdamse Beurs werd tot nader order gesloten en door ontevreden heid in de visserijwereld kwam vlaggetjes dag in gevaar. 21 Mei opende de Koningin het Amsterdam-Rijnkanaal, werd Den Haag opgeschrikt door een moordaanslag op de Indonesische militaire attaché en gaf professor Romme in Bolsward het start schot voor een verkiezingsactie, die feller dan gewoonlijk toch niet halen zou bij die welke de Verenigde Staten reeds toen in een frenetieke Sint Vitusdans bracht. Radio-Pyongyang zond de bekentenissen uit van twee gevangen genomen US-hac- teriepiloten, maar het was ander nieuws uiteraard niet dat van sneuvelende sol daten hetwelk plotseling de schijnwer per der wereldbelangstelling terugzwaaide naar Korea. In een der enorme, 80.000 man grote krijgsgevangenenkampen werd de Ame rikaanse commandant, generaal T. Dodd gekidnapt en 78 uur vastgehouden door de rebellen, een ijlings naar Koje over gevlogen andere generaal begon te on derhandelen met de rebellenleider, gaf toe dat er inderdaad bloed ge vloeid was (er waren reeds vroeger onlusten onder drukt) maar terwijl het hele verre Oosten gnuifde over dit gezichtsverlies, greep Mark Clark, Ridgway's opvolger in To kio, persoonlijk in, zond „Stier" Boat- ner met keiharde parachutisten naar 't eiland, stuurde ook Britten en Canade zen en liet meedogenloos toeslaan. De onverklaarde oorlog ging zijn derde jaar in, alleen de periode na de wapen stilstandsbesprekingen had het Westen 30.000 man gekost, en toen klonk op een nacht de blinde woede van 500 bommen werpers, die gewaagd dicht bij de riskante grens van Mandsjoerjje 5 Koreaanse krachtstations bombardeerden. Andermaal protesteerden de Engelse socialisten en ook Churchill zelf was pijn lijk verrast, dat men de juist uit Korea teruggekeerde minister Alexander niet ge waarschuwd had. In het Westen demonstreerden woedende Zweden voor de Russische ambassade over het neerschieten van twee ongewapende vliegtuigen boven de Oostzee. En temidden van al die wederzijdse beschuldigingen, de steeds feller wordende nota's, de onzeker heid en machteloosheid, schreef een hand met een gewone kroontjespen een bood schap aan het Russische volk. Paus Pius XII wijdde Rusland toe aan het Onbevlekt Hart van Maria. Het was een verwarde wereld, maar wij beseften het nog nauwelijks. Gide en Mo ravia kwamen op de index, Opa Macfad- den sprong op zijn 83e verjaardag in een rode pyama per parachute de Seine in, de nieuwe tophit heette „Kiss of Fire" en twee operasterren sloten het eerste tele visiehuwelijk, zongen een ontroerend duet „Sweethearts", waarna vijf dagen later de echtscheidingspapieren getekend werden. Er waren plastic gordijnen met gegaran deerde geurende bloemenopdruk er waren nieuwe chorophylpillen, waardoor ook de hond voortaan reukeloos zou zijn en om te bewijzen dat ze geen bangerikken waren, schoten twee opgeschoten vlegels in New York een hun volkomen onbekende man neer. In Nederland stortte tijdens de oefe ning „Bluebird" een Nederlandse thunder- jet op een Brits marinevaartuig, wat 16 mensen het leven kostte (er waren ver ontrustend veel ongelukken met straalja gers, ook in Engeland). In een vliegende storm ging de Ronde van Nederland van start en Rotterdam (nog steeds geen vlieg veld) kreeg eindelijk zijn nieuwe burge meester. Mossadeq, wiens olie door de in beslagname van de eerste „blokkadebre ker", de tanker „Rose Mary" in Aden, weer in het middelpunt van de belangstel ling stond, pleitte in Den Haag persoonlijk voor het Internationale Hof, dat zich later niet bevoegd verklaarde. Het brood werd één cent duurder en de ontevredenheid van de middenstand deed ook in Nederland de verkiezingshartstochten hoog oplaaien. Na dat Willem II landskampioen geworden was en Piet Bruin (met de grote oren) vier jaar tegen zich had horen eisen, ging men Nederlands-degelijk ter stembus. Maar het conservatieve Nederland, wars van alle grote verschuivingen, zorgde dit maal voor een verrassing: de P.v.d.A. won drie zetels, onttroonde de K.V-P. als groot ste party en deelde zijn winst o.a. met de K.N.P. van Weiter. Drees werd formateur, de Braakman ging dicht en heel Nederland volgde de Nederlandse ploeg in de Tour, de hoofd artikelen vol venijn over wie de schuld had van de verbroken Katholieke eenheid grotendeels aan de vakmensen latend. 366 DAGEN WERELD GESCHIEDENIS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3