BIJ KAMERVERKIEZINGEN één Katholieke lijsttrekker? s Werelds populairste airliner Vrachttarieven daalden verleden jaar scherp Nachtelijke storing bij Apeldoornse gasfabriek 9 JANUARI 1943 Reorganisatie van de partijraad 9 JANUARI 1953 Voor naaste toekomst betere vooruitzichten Sergeant-fourier ver kocht rijksgoederen DONDERDAG 8 JANUARI 1953 PAGINA 4 Gebruikers van gasverwarmingen en geysers uit bed gebeld K.V.P. en K.R O. V o orkeur stemmen Partijbestuur De Kamerverkiezingen BREDASE KATH. MIDDEN STANDSVERENIGING IN HET GOUD ststemmmg TWEE DIRECTEUREN BIJ ROTTERDAMS TONEEL VERVROEGDE INDIENING BRITSE BEGROTING Mgr. ODDI OPNIEUW BIJ H. VADER NIEUWE VEERBOOT VOOR DE HEMBRUG Begin April vierde pont in Veisen REORGANISATIE BIJ SOCIALE DIENST VAN „OORLOG" VORST BELEMMERT SCHEEPVAART OP IJSSELMEER DE RADIO-REDE VAN Dr. W. DREES In de nacht van Dinsdag op Woens dag viel tengevolge van een sto ring bij de gasfabriek in Apel doorn de gasvoorziening in verschillende wijken van deze uitgestrekte gemeente uit. De gasdruk viel om half drie bijna geheel weg. Na een minuut of tien had men het euvel verholpen maar deson danks werd er toch groot alarm gesla gen, omdat men bevreesd was voor gas- verstikking bij gebruikers van gasver warmingen en gasgeysers. Deze gebrui kers werden daarom vannacht stuk voor stuk uit bed gebeld door het opgeroepen personeel van de gasfabriek, dat hierbij geassisteerd werd door de Apeldoornse gemeen te-poli tie. Door de storing was er ook lucht ge komen in de gasleidingen, hetgeen aller lei ongerief veroorzaakte tot hedenmor gen een uur of elf. Een der gevolgen hiervan was het weigeren van gasver warmingen en onregelmatige druk in de leidingen. voor het voorzitterschap der partij de heer W. J. Andriessen en stelde voor de vervulling van het ondervoorzitterschap de volgende dubbeltallen samen: 1. prof. dr J. Gielenprof. dr F. v. d. Ven; 2. Chr. Matsermr dr Ch. v. Rooij. Voor het lidmaatschap van het partij bestuur stelt het partijbestuur de volgen de dubbeltallen voor: 1. Th. S. J. Rooij— J. A. Koops; 2. C. G. A. MertensA. ,T. de Goey; 3. J. A. MiddelhuisJ. W. v. d. Akker; 4. mr P. J. M. Aalbersemr E. v. Breukelen; 5. F. H. Terwindtdr N. Daalderop; 6. J. J. de WitJ. H. M. Derksen; 7. mej. mr W. M. W. v. Lp.n- schotmej dr A. de Waal; 8. mej. F. Bergervoet—mej. B. Kleuters; 9. mej. C. Stringamej. M. Stolman; 10 pater mag. dr S. Stokman O.F.M.pater prof. dr L.. J. C. Beaufort O.F.M.; 11. mr E. M. ,T. A. Sassen—prof. mr L. G. A. Schlich- ting. De Kring Dordrecht stelt voor bij het bestuur van de K.R.O. stappen te onder nemen, teneinde te bewerkstelligen, dat aan de K.V.P. meer zendtijd ter beschik king wordt gesteld, aangezien uit de prac- tijk blijkt, dat de propaganda voor de KVP door de radio beslist onvoldoende is. Til burg heeft een voorstel van dezelfde strek king ingediend. Het Partijbestuur merkt hierbij op, dat het met de Kring Dordt van oordeel is, dat van de zijde van de KRO grotere belang stelling voor de politielt zeer gewenst is. Het heeft aan het D.B. reeds geruime tijd geleden verzocht hierover contact met het KRO-bestuur op te nemen. Buiten de schuld van het D.B. dat daarom twee maal heeft verzocht is dit contact nog niet tot stand gekomen. Het D.B. hoopt thans spoedig een bespreking met 't KRO- bestuur te zullen hebber. Wanneer een der voorstellen voor de komende Partijraadsvergadering van de K.V.P. (30 en 31 Januari a.s. te Utrecht) wordt aanvaard, komt er een belangrijke reorganisatie van de Partijraad. Het be stuur stelt namelijk voor een bestuursraad te vormen, welke in zijn geheel deel zal uitmaken van de Partijraad. De bestuurs raad echter zal een organisatorische, de Partijraad een politieke taak krijgen. De bestuursraad wordt samengesteld uit het partijbestuur aangevuld met vertegen woordigers van de kringen; de partijraad uit de bestuursraad en dertig andere le den, die over hel land verspreid wonen en door het partijbestuur worden geko zen. Nu ten aanzien van de Tweede-Kamer verkiezing een wijziging is gebracht in de regeling met betrekking lot de voor keurstemmen, wil het partijbestuur iets dergelijks ook doen voor de gemeente raadsverkiezingen. Voorgesteld wordt te bepalen, dat een candidaat, indien hij door voorkeurstem men wordt gekozen zijn benoeming niet zonder toestemming van het. afdelings bestuur zal aanvaarden, tenzjj hij een stemmenaantal heeft verkregen, dat tenminste de kiesdeler bedraagt. Het afdelingsbestuur zal een candidaat, die door voorkeurstemmen is gekozen, doch de kiesdeler niet heeft behaald, toestaan zijn benoeming te aanvaarden tenzij de samenstelling der fractie wat haar des kundigheid en haar weerspiegeling van de verscheidenheid van het katholieke volksdeel betreft, daardoor ernstig zou worden geschaad. Prof. Romme zal in deze vergadering een overzicht geven van de staatkundige toestand en van het parlementaire werk, terwijl ook een nieuw partijbestuur zal worden gekozen. Het Partijbestuur stelt als candidaat Met betrekking tot de Tweede-Kamer verkiezingen komt het partijbestuur met een tweede belangrijk voorstel. Het wil namelijk, dat de candidatenlijsten via sa menvoeging van kringen zodanig wordpn samengesteld, dat zo mogelijk 6 tot 8 ver kiesbare plaatsen worden verkregen (met uitzondering voor de grote steden en Lim burg). Een gevolg van deze maatregel zou zijn een geringer aantal lijsten en dit op zijn beurt zou grotere mogelijkheid bie- len voor algemeen bekende lijsttrekkers. Het P.B. wil zelfs, dat bovendien regle mentair mogelijk worde gemaakt, dat er voor het hele land één lijsttrekker komt. Op Dinsdag 27 Januari gaat de afdeling Breda van de Katholieke Middenstands vereniging haar gouden jubileum vieren en houdt dan tevens haar traditionele Gildendag. Om kwart voor negen draagt de geeste lijke adviseur een plechtige H. Mis op in de kathedrale kerk, waarna om tien uur de vakafdelingen in vergadering bij eenkomen. 's Middags om twee uur recipieert het bestuur van de gouden ver eniging in ..Modern". Tot slot is 's avonds een ..Gouden Middenstands Show" in „Concordia". Constellation aan haar vloot toe te voegen. «RlW Omdat de K.L.M. tot een der grootste ter wereld be hoort, konden we de Con stellation dan ook al kort na de oorlog, in 1946, op Schiphol begroeten. De Constellations van 1946 zjjn alle reeds door de K. L. M. afgevoerd en vervangen door moderner types als de Constellation 649 en 't laat ste type 749. Doch we leven snel en vooral in de luchtvaart is dat goed te merken. De K. L. M. zat om nog moderner materieel verlegen. Vlieg tuigen, die sneller en ver der vlogen met meer betaalde lading aan boord. De K.L.M. stond echter niet alleen, ook andere maatschappijen hadden deze verlangens. Lockheed haaide daarom de zelfde Constellation, die op 9 Januari 1943 voor het eerst de lucht in ging, weer eens voor de dag en rolde dit prototype op nieuw in de grote fabriekshal Dp nieuwe Super-Constellation", waari n» de KLM een serie besteld heeft, toont zijn kracht! Het enor me motorvermogen van 13.000 PK maakt het mo gelijk om met 's werelds grootste passagiers-vlieg tuig op de Britse Brabazon na deze bijna on gelofelijke steile start uit te voeren. Straks onder KLM-vlag vliegend zullen ook zij hun aandeel leveren om het devies Safety Firstin ere te houden. Het afgelopen jaar wordt door reders over het algemeen teleurstellend ge noemd. Verleden jaar Januari waren er reeds tekenen die op een daling van de vrachttarieven wezen. Zo werd bijv. toen al een kleinere Europese vraag naar steenkool uit N. Amerika vóórspeld. Door niemand werd echter voorzien, dat de tarieven zo sterk zouden dalen, dat de scheepseigenaren zich voor het feit ge steld zagen óf met verlies te varen óf de schepen op te leggen. In financiële kringen te Londen doet liet gerucht de r'onde, dat de Britse mi nister van financiën in verband met het stijgende begrotingstekort het voorne men zou hebben het tijdstip van indie ning van de begroting voor 1953/54 bij het Lagerhuis met twee maanden te ver vroegen. Normaal wordt de begroting medio April ingediend. En 7,ie, de technici zaagden de machine middendoor; plakten er een stuk tussen en het Super-Constellation prototype stond gereed voor de eerste vlucht. Bijna 6 meter js dc machine langer geworden, in totaal langer dan de inmiddels al bekend geworden Stratocruiser van Boeing, die toch wel als een enorme luchtreus gold. Doch Lockheed had meer, pijlen op zijn boog. De Super-Constellation zou ook in snelheid een behoorlijke stap voorwaarts maken. De buitengewoon krachtige Wright Compound-motoren van 3250 P.K. per stuk worden thans in de nieuwste Super- Constellations ingebouwd. Hier kunt U de nieuwe Super-Con- stellation van binnen bekijken. We kunnen niet anders zeggen dan dat het geheel een zeer gezellige en geriefelijke indruk maakt. Mgr Oddi, de uit Joegoslavië uitgewe zen chargé d' affaires van de H. Stoel, is samen met de gewezen secretaris der nun tiatuur te Belgrado opnieuw door de H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. De Paus heeft zich wederom uitvoerig laten inlichten over de situatie van de Kerk in dat land. ,,De laatste jaren verschijnt voor deze krijgsraad een stroom van na de oorlog benoemd beroepspersoneel, dat zich op deze wijze een carrière ziet ontnomen", aldus de president van de krijgsraad te velde West, lt.-kol. mr Van Eek. Dit keer waren het drie leden van het garnizoensdetachement te Utrecht, nl. ser geant J. H. en de korporaals J. B. en A. A., die terecht moesten staan in verband met heling en verduistering van rijksgoederen. De hoofdfiguur hierbij was de sergeant, die als fourier de rustkamer beheerde en daaruit kledingstukken, schoeisel, lakens en kussenslopen had verkocht. Een van de kopers was korporaal A. De marechaussee had berekend, dat A. het rijk voor 1000.benadeeld had, volgens verdachte beliep dit bedrag echter vijf a zeshonderd gulden. Korporaal B. had samen met de sergeant- fourier militaire jassen verkocht aan een opkoper. De auditeur-militair noemde H.'s beheer als fourier meer dan schandelijk. Volgens de berekeningen der marechaussee heeft hij het rijk ongeveer 5000.schade be rokkend. De krijgsraad veroordeelde H. tot twee jaar gevangenisstraf, B. tot een jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk en onder toezichtstelling en A. tot zeven maanden met aftrek. Alle drie werden zij verlaagd tot de stand van soldaat en ontslagen uit de militaire dienst. In de loop van deze maand zal een reorganisatie van de sociale dienst van het ministerie van Oorlog worden vol trokken, waardoor het aantal van 21 ge westelijke kantoren van deze dienst zal worden teruggebracht tot 14. Opgeheven zijn met ingang van 1 Ja nuari de kantoren te Dordrecht en Haarlem, met ingang van 4 Januari dal te Venlo, met ingang van 18 Januari zullen worden opgeheven de kantoren te Hengelo, Nijmegen en 's-Hertogenbosch en met ingang van 25 Januari het kan toor te Middelburg, Deze kantoren zul len worden ondergebracht bij andere kantoren. Door de aanhoudende vorst wordt het aantal schepen dat het IJsselmeer be vaart steeds geringer. Alleen enige zeer sterke motoren en een sleepboot met twee tankscheepjes, bemand niet ervaren IJsselmeer-schippers, zijn gisteren uit Amsterdam vertrokken. Indien de vorst aanhoudt dan zal zeker de scheepvaart op het IJsselmeer geheel stil komen te liggen. Het ligt in de bedoeling van de Rijks waterstaat de grote motorveerboot, die in ui pueis;tna Rn gS6I uea jauiozeu ap Nederland is gearriveerd, in te zetten bij het veer van de Hembrug in het verkeer Amsterdam-Zaanstreek. Deze grote veer boot, die oorspronkelijk bestemd was als aanvulling van de veren in Velsen, wordt thans in Amsterdam verbouwd. Men is na onderzoek van de vervoer- cijfers tot de conclusie gekomen, dat de verkeersintensiteit bij het veer Amster dam-Zaandam, die vroeger 75 pet van de Velsense intensiteit bedroeg, aanzienlijk toeneemt. In het eerste halfjaar van 1952 werd reeds 99 pet van de verkeerssterkte in Velsen bereikt. Een voortgaande toe neming wordt verwacht. Bovendien krijgt Velsen over een paar jaar zijn tunnel, zodat daar grote kapitaalsinvesteringen voor de nieuwe aanlegsteiger ten dienste van de Donaupont niet verantwoord wor den geacht. Het ligt in het voornemen van de Rijks waterstaat zo mogelijk begin April een vierde pont in Velsen in te leggen, Dr W. Drees zal zijn radiorede over het gerepatrieerdenvraagstuk hedenavond om 20.05 houden, niet om 20.25 uur, zoals giste ren abusievelijk is gemeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4