Clandestiene blaadjes met gevaarlijk karakter RUSSISCHE SPECIALE „HERVORMINGS ADVISEURS" IN BERLIJN? I Proces te Krakau Sovjet-stijl verliep m Ernstige brand de haven van Poesan Letland onder Sovjetheerschappij Nieice wegen zelfs die van PBO worden niet vlug aangelegd ■rv üt illliiilii SCHADE AAN „WILLEM RUYS VALT MEE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN SBH A3? §1 Zaterdag 31 Januari 1953 WEERBERICHT "N Er is gedurende de laatste weken nog al een en ander te doen over de vervolgingen, waaraan de protestanten in Columbia zouden zijn blootgesteld. Helder licht op deze aangelegenheid werpen nu een officieel rapport uit Columbia benevens mondelinge verklaringen van de gezant van Columbia in Den Haag, Z. Exc. Carlos Vera Villamazar tegenover een verslaggever van liet Katholiek Nederlands Persbureau. Eigen fouten verdoezeld Laster tegen Kerk en politieke inmenging A PIIIPPIP Internationale hulp voor de vluchtelingen Goocheldieren in „verzekerde' bewaring n Krijgt Tsjang Kai Tsjek de vrije hand? Wordt >,neutraliseringsorder'' ingetrokken? Dipliterie nog lang niet bedwongen Alleronwaarschijnlijkste zelfbeschuldigingen Begin Maart vertrek naar Indonesië Meer varkensmarkten open Varkenspest verder terug gedrongen Het gunstige verloop van de varkens pest inaakt het mogeiyk het gebied, waarin vryelijk varkensmarkten mogen worden gehouden, verder uit te brei- l den. Blijkens een beschikking in de Staatscourant van Vrijdag worden met ingang van heden de beperkende bepa lingen te aanzien van het houden van varkensmarkten opgeheven in de pro vincies Limburg, Noord Brabant, Zeeland en het gedeelte van de provincie Noord Holland benoorden het IJ en het Noord zeekanaal. KOUD EN WARM Analyst Amerikaanse soldaat doodgeranseld Verklaringen van ontsnapte schipper Na stoeipartij H.B.S.-leerling uit Leerdam overleden VEEHOUDER RAAKTE ZONDER KOEIEN i De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zondagavond, luidt: Guur weer met wisselende bewolking en nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot stormachtige wind tussen West en Noord-West. Zondag 1 Februari: Zon op S.21 uur, onder 17.27 uur. Maan op 20.28 uur, onder 9.03 uur. Maandag 2 Februari: Zon op 8.19 uur, onder 17.29 uur. Maan op 21.37 ur, onder 9.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Er zou „Godsdienstvervolging heersen in Columbia „Ik hoop van ganser harte, dat het rapport van Eduardo Ospina S.J., professor aan de Xaverius Universiteit te Bogota, over de z.g. vervolging van Protestanten in Columbia en de navolgende antivoorden in staat- zijn een tegenwicht, te scheppen tegen verkeerde voorstellingen en valse of tendentieuze publicaties, die gedaan zijn in de Nederlandse dagbladen met betrekking tot de godsdienstige of politieke situatie in Columbia." Aldus de gezant. „Hebben er tussen Katholieken en Protestanten in Columbia gevechten plaats gehad?" was een der vragen, wel ke aan de gezant werden voorgelegd. „Indien zij al hebben plaatsgehad, dan zijn zij toch van geep enkel belang, om dat het in de meeste gevallen ging om mondelinge protesten, die door Katho lieken voor de Protestantse kerkgebou wen werden uitgebracht. Het moet als een uitzondering worden beschouwd, wanneer een Katholiek in actie is geko men. en in die gevallen, waarin dat wel gebeurd is, is er geen enkele Protestant persoonlijk letsel toegebracht". Deze verklaring weerspreekt op on dubbelzinnige wijze de berichten van het Evangelisch Verbond in Columbia, welks leider, Quirota, met zekere regelmaat t buitenland in beroering tracht te bren gen over de vervolging, waaronder cm Protestanten in Columbia te Wd?n z - - - .bulletins" zijn, voi Ospma b-J- Co- ge- den hebben. Deze gens het onderzoek, dat Prof„ ~fn„esteid te Bogota vorig najaar ke?"itenianH=e naar aanleiding van de P. campagne tegen de Kat{\, erdacht lumbia, van het begin af verdacn wees*. Zij worden qua" als clandestiene blaadjes slechts naar den vreemde gestuurd, waar het zeer moeü.jk is ze te verifiëren. Bovendien worden rij samengesteld door de geïnteres seerden zelf en ten behoeve van hen, die eenzelfde religie belijden en ze niet gemakkelijk zullen bestrijden. In alle haast worden beschuldigingen in Columbia verzameld en in de wereld verspreid, daar, waar de laster het gemakkelijkst wordt aanvaard. Terwijl met zekerheid tot op heden kan worden vastgesteld, dat er in cM laatste jaren slechts weinig gewelddaden tegenover Protestanten zijn gepleegd, kunnen enkele daden van terreur als het werpen met stenen, brandstichting en zelfs moord toch niet worden ontkend. Zij zijn door de bisschoppen ver oordeeld en worden door de staat ge straft. Deze daden, zegt prof Ospina S.J., vin den hun werkelijke oorzaak in het op treden van de Protestanten zelf, omdat: 1. De Protestanten beweren, dat zij de H. Schrift komen onderwijzen aan de Columbianen. die bijna allen Katholiek zi.in en het Katholicisme als staatsgods dienst hebben- Deze Columbianen voelen zich daar door zo zwaar beledigd over dit optre den, wijl de uit Angelsaksische landen komende zendelingen niet kunnen ont kennen, dat in hun landen meer dan 100 millioen personen zonder godsdienst le ven. Bovendien verspreiden deze zende lingen godslasterlijke pamfletten over Paus, H. Eucharistie en Maria. 2. De protestanten zijn altijd in politie ke kwesties verwikkeld, zodat de bulle tins. Welke in het buitenland worden verspreid, opsommingen zijn van feiten, die door politiek-belanghebbenden wor den verteld. „Hebben de Protestanten inderdaad verbindingen met de Liberale Partij in Columbia?", zo luidde een tweede vraag, voorgelegd aan de __Columbiaanse gezant. (De Liberale Partij ;s de oppositie partij in Columbia, waarvan zowel Ka tholieken als anderen lid zijn. Zij be strijden met Zuidelijke heftigheid de Conservatieve Partij, die aan de macht is). „Er zijn twee soorten van re- Gisteravond vertrok Z.K.H. Prins Bernhard per K.L.M. van Schip- nol naar Amerika om aldaar enige tentoonstellingen te openen. V.r.n.l. Z.K.H.havenmeester Del- laert en de piloot van de prins, Majoor Sonderman. la ties tussen de Protestanten en de libe ralen. Vooreerst hebben zij een ideologi sche verwantschap, die uitgaat naar ab solute en onbeperkte vrijheid van gods dienstuitoefening en het verlangen, dat de politieke invloed van de kerkelijke hiërarchie worde beperkt; ten tweede doen zich verscheidene gevallen voor van sympathiek meeleven, zoals is ge constateerd en bewezen, tussen libera len en Protestanten waar het ging om verzat tegen de normale maatregelen, die door de overheid werden genomen Het antwoord op de volgende vraag moge dit nóg verduidelijken- „Nemen de Protestanten op enigerlei wijze deel aan de „guerilla's of benden" en andere gewelddaden, die in sommige Columbiaanse gebieden voorkomen?"- „In sommige gevallen hebben uit het buitenland komende Protestanten hulp verleend aan liberale oproeren. Dit is in 1950 bewezen. Toen vertoefde mr Pres ton Smith (U.S.A.) in de „Llanos" en gaf o-a- speciale aanwijzingen om die mensen te leiden of de plannen der re gering te dwarsbomen". Tenslotte zij opgemerkt, dat prof. Ospina door een nauwkeurig onder zoek nog enkele gevallen, die speciaal katholieke priesters betroffen, en door een bestudering der bericht geving over de vervolging in bet algemeen tot de conclusie komt: „Aan de hand van recente en be- i trouwbare documenten is bewezen, dat Quiroga's Bulletins (Evangelisch Verbond van Columbia) mank gaan aan critisch onderzoek en overvloeien van onjuistheden, verkeerde stellingen van zaken hederr'. en onwaar- In Mei 1940 zette de commandant van de Engelse torpedojager „Va lentine" zijn oorlogsbodem aan de grond om de Duitsers het schip niet in handen te spelen. Momenteel worden in de Westerschelde voor Terneuzen hardnekkige pogingen gedaan het stalen karkas van dit schip te bergen. In de afgelopen week hebben twee drijvende bokken het „afgezaagde" achterschip van de torpedojager gelicht en op een zandbank gezet. Tevergeefs hebben de „Arend" en de „Condor" met 450 ton hefvermogen gisteren aan het 72 meter lange voorschip gezeuld, dat met het achtereind op de kust moet worden gezwaaid. Een dezer dagen zal 'n nieuwe bergingspoging worden gedaan. voor - -- Uit gewooniyk goed ingelichte bron is vernomen, dat reeds enige weken een af vaardiging van de Russische communis tische partij i„ Berlijn verblijft om met Oostduitse communistische leiders her vorming en plannen voor het bestuur der Oostduitse Socialistische Eenheidspartij te bestuderen. Uit dezelfde bron is vernomen, dat het bestuur van deze Socialistische Eenheids- A"> De „verdwijnmaniak" van het Circus Strassburger zal het in de eerstkomende dagen zonder mate riaal moeten stellen. Toen Donder dag 't tot verdwijnen bestemde klein vee, bestaande uit een konijn en een loopeend. bij de douane binnen kwam, belde een grensbewaker de directie van het circus op om te vertellen dat men reeds bij de con trole de beide beestjes had laten verdwijnen, niet gelijk de gooche laar dat van plan was in het „niet", maar toch minstens even veilig in het douanekantoor van de hoofd stad. Het reizende tweetal, dat zich nu in „verzekerde bewaring" be vindt, 'bleek namelijk niet in het bezit te zijn van geldige gezond- heidspapieren en zonder deze is het ongeoorloofd de Nederlandse bodem te betreden zelfs als men van plan is om beroepshalve zeer bin- nenkort toqji weer te verdwijnen.... A partjj op het ogenblik nagaat, hoe de in vloed van de party op het regeringsappa raat kan worden vergroot en doeltreffen der kan worden gemaakt. Intussen zijn Vrijdag weer 1.350 Oost duitse vluchtelingen in West-Berlijn aan gekomen. Sinds 1 Januari bedraagt het to tale aantal thans 24.000. Tot degenen, die Vrijdag aankwamen, behoren Georges Zech, plaatsvervangend hoofdredacteur van de „Brandenburger National Zeitung" en dr Ernst Maetschke, liberaal-democraat en ambtenaar van het ministerie van handel. In Washington deden Vrijdag hardnek kige geruchten de ronde als zou presi dent Eisenhower besloten hebben tot op heffing van de z.g. neutralisering van Formosa, welke bij de aanvang van het Koreaanse conflict door president Tru man was gelast. Op 27 Juni 1950 gaf deze namelijk be vel aan de zevende Amerikaanse vloot om in de wateren rond Formosa te pa trouilleren, en vroeg hij tegelijkertijd aan de nationalistische regering op het Mr G. J. van Heuven Goedhart, de Ne- eiland zich van elke operatie tegen het derlandse hoge commissaris der V.N. i Chinese vasteland te onthouden, voor vluchtelingenzaken, heeft West- I Eisenhower zou door intrekking van Duitsland inmiddels „actieve hulp" beloofd deze order beogen voor de Formosa-re- om het hoofd te bieden aan het probleem der Oost-Duitsers, die naar West-Berlijn zijn gevlucht, aldus heeft een woordvoer der van de Westduitse medegedeeld. Ook de „Ford Stichting" zal een „aan zienlijke som geld" ter beschikking stel len en wel voor de snelle bouw van houten huizen van Zweeds model, ten behoeve van de vluchtelingen in West-Duitsland. De „American Joint Distribution Com- mittee", de door de Russen gewraakte I Joodse hulporganisatie, is Vrijdag begon nen met de uitvoering van een program, gering de weg vrij te maken voor even tuele. invasie-operaties. De perschef van de president, James regering Vrijdag Hagerty, verklaarde echter op een persconferentie desgevraagd absoluut van niets te weten. De Staatscourant van Vrijdag bevat dat voorziet in ïinan^le hülpwi'hët'vér- i ®en 0P?a,Y«- van Cet aanlal gevallen van 1 bnoyvioftn.nl.-.. '/lOL'tfln riitAM /Ia tirnolz non strekken van voedsel, kleding en onderdak voor de naar West-Berlijn uitgeweken Oostduitse Joden. Volgens een woordvoer der van de hulporganisatie komen dage lijks gemiddeld twintig Joden in Berlijn aan, van wie de meesten ouder zijn dan vijftig jaar. Hij zeide, dat er nog ongeveer 2.500 Joden zijn in Oost-Duits- land en Oost-Berlijn. besmettelijke ziekten over de week van 18 t.m. 24 Januari j.l. Hieruit vermelden we, dat in die week in totaal nog 72 ge vallen van diphterie voorkwamen en wel ro j in Overijssel 2, Gelderland 5, Utrecht 7, 'Noord-holland 12 (7 te Amsterdam), Zuid- i holland 23 (10 te Den Haag en 7 in Rot terdam), Noordbrabant 6 en Limburg 17 (9 te Heerlen). Op Dinsdag 27 Januari heeft, zoals gemeld is, de militaire rechtbank van Krakau in Polen drie priesters en drie leken schuldig verklaard aan spionnage en verraad. Zoals bekend werden een geestelijke, Josef Lewito en twee leken, Michael Kowalik en Eduard Chachlica, ter dood veroordeeld, de paters Wit Brzycki en Jan Pochopien en een jonge vrouw, Stephanie Rospond. werden re spectievelijk veroordeeld tot 15, 10 en De omvang van de schade, die de „Willem Ruys" by de aanvaring met het M.s. „Oranje" op 6 Januari j.l. in de Ro de Zee heeft opgelopen, biykt steeds meer mee te vallen en de herstelwerk zaamheden in het grote dok van Wil- ton-Fijenoord te Schiedam hebben dan ook een vlot verloop. Indien de weersomstandigheden gunstig blijven, zal het schip n.I. in de tweede ■week van Februari reeds het dok kun nen verlaten en naar de Lloydkade ver trekken. In verband hiermede is de eerstvol gende vertrekdatum drie dagen ver vroegd, zodat de „Willem Ruys" nu reeds, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, op Woensdag 4 Maart a.s. van Rot terdam naar Ceylon, Malakka en Indo nesië zal vertrekken. Kapitein C. Goedewaagen zal op deze reis wederom als gezagvoerder optreden. Het nadere onderzoek in het droogdok -heeft ook uitgewezen, dat er niets aan de „Willem Ruys" is ontwricht of ontzet. Op de beschadigde plaatsen is het vooroorlogse materiaal alleen maar verbogen of zelfs geheel verfrommeld, maar er is geen stukje gescheurd. Ook buitenlandse technici, die het sohip in het dok hebben bezichtigd, spraken h-un be wondering uit voor de solide bouwme thode, die door de Nederlandse scheeps werven wordt toegepast. De „Willem Ruys" werd in 1939 bij de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen op stapel gezet en daar na de oorlog afge bouwd. Het schip kwam in December 1947 in de vaart. 8 jaar gevangenisstraf. Enkele gedeel ten uit het proces werden door de com munistische radio te Warschau uitge zonden. Het Zwitserse persbureau Kipa, die deze uitzendingen heeft opgevan gen, trekt hieruit verschillende conclu sies. De gelijkluidendheid der bekentenis sen, de toon waarop de beklaagden spraken, de onwaarschijnlijke inhoud van hun verklaringen wyzen er op, dat ook hier de slachtoffers voor de ver horen zün rijp gemaakt op de onmen selijke wyze, die in dergelijke proces sen gebruikelijk is. Verscheidene be schuldigden spraken, alsof zy luide stukken voorlazen, die tevoren waren klaargemaakt. Hun bekentenissen waren doorspekt met uitdrukkingen, die vreemd klinken in de mond van Katholieken en zeker in die van een priester. Zo spraken verscheidene priesters over het „Heilige Vaticaan" in plaats van over de Heilige Stoel; enige zinswendingen wekten de indruk, alsof zij rechtstreeks uit het Rus sisch waren vertaald. De getuigen van wie enigen in de ge vangenis zijn opgesloten, waren even eens volkomen „in stijl". Zij legden ver klaringen af, die zo goed als niets met het. proces te maken hadden. Sommigen getuigden tegen de H, Stoel en anderen tegen de oorlogszuchtige geest van Ame rika. Eén der beschuldigden legde o.m. ver klaringen af tegen wijlen kardinaal Sa- pieha. Toen de voorzitter der rechtbank hem ondervroeg omtrent de bezoekers, die deze kardinaal ontving, noemde hij onmiddellijk opperofficieren van de Ame rikaanse generale staf, twee Amerikaan se kardinalen, kardinaal Griffin enz., al len wel zeer onwaarschijnlijke bezoekers; een andere beschuldigde herkende een geweer, dat men hem voorlegde, als een wapen, dat zijn eigendom was geweest en dat Kardinaal Sapieha in het water zou hebben gegooid!Weer een ander wist onder de personen, die door Kardi naal Sapieha ontvangen zouden zijn, nie mand anders te noemen dan een groep voortvluchtige verzetsstrijders, die door de communistische regering veroordeeld is, en bovendien noemde hij nog uit Polen gevluchte politici. Het grootste deel van het proces bleek indirect tegen de in 1952 overleden Poolse Kardinaal Sapieha gericht, die ervan be schuldigd werd wapens te bewaren in zijn bisschoppelijk paleis, contact te heb ben onderhouden met Engelsen en Ame rikanen. dollars te hebben ontvangen van de Paus, zonder ze te gebruiken voor de Poolse soldaten, voor wie ze bestemd waren; spionnen te hebben beschermd, samengewerkt te hebben met de nazi's; naar buitenlandse zenders te hebben ge luisterd en kunstschatten onder zich te hebben gehouden. Het proces was verder gericht tegen mgr Gawlina, titulair aartsbisschop van Manammo, oud-legerbisschop van Po len, die tegelijk met het Poolse leger is uitgeweken en thans te Rome verblijf houdt, en tegen de opvolger van Kardi naal Sapieha. mgr Baziak aartsbisschop van Lvvow, Vicaris Capitularis van Kra kau, die in de gevangenis van Warschau is opgesloten. Van deze werd tijdens het proces een acte voorgelezen, waarin de bisschop zich van voor hem zeer onwaar schijnlijke misdaden beschuldigt. Wie in staat was de uitzending van het proces rechtstreeks te volgen, kreeg de indruk, dat het proces en de veroordelin gen van Krakau op 27 Januari de start is van een uitgebreide campagne tegen het Poolse Episcopaat, juist nu vele bis schoppen in de gevangenis zuchten, al dus Kipa. In het centrale en westelijke deel van ons land, begrensd door het Noordzee- kanaal, het IJ, het IJsselmeer, het Ketel- diep, de IJssel, de Rjjn stroomafwaarts, de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg, blijft het houden van markten voor fok- en opfokvarkens verboden. Het vervoer van varkens uit het gebied waar de varkensmarkten geschorst zijn! naar het „vrije" gebied blijft verboden. Het marktverbod geldt niet voor slachtvar- kens. met een levend gewicht van ten minste 72 kg. evenmin als de verbodsbe palingen te aanzien van het vervoer naar het vrije gebied", voor zover de slacht- varkens rechtstreeks naar een slachterij worden vervoerd. OVER de „koude oorlog" wordt veel al gepraat als een soort steekspel van zenuwen, waarbij de partijen elkander injecties toedienen door spel den- en spijkerprikken om dan de reacties af te wachten in de hoopdat de tegenstander over z'n zenuwen heen- raakt en aldus het spel verliest. In het dagelijks taalgebruik kwalificeren wij dit weieens met een vrij onparlementair woord, hetwelk verband houdt met een besmettelijke ziekte, die gelukkig vrijwel niet meer voorkomt. Doch aan oen „koude oorlog" lijkt heel wat vast te zitten. Het schijnt ook niet zo eenvoudig om deze te roeren. In Amerika heeft President Eisenhower tenminste een commissie benoemd voor de „psychologische strategie in de kon- de oorlog", omdat, naar de president verklaarde, het sinds lang zijn overtui ging is, dat op dit terrein een geconcen treerde en krachtige poging moet wor den ondernomen ten behoeve van de vei ligheid ra« de Ver. Staten en de andere vrije landen. Alle ministeries en instan ties van de regering wordt verzocht met de commissie samen te werken. Zo ziet men, dat Eisenhower zich nog al warm maakt voor de koude oorlog. In tegenstelling met ons. gewone mensen, die z'n „koude oorlog" tot zekere hoogte koud laat. aangezien zolang een oorlog „koud" blijft, het er niet warm aan toe gaat. Natuurlijk is dat niet goed, want ook door een koude oorlog kunnen wij uit eindelijk lelijk in de kou komen te staan.' Hopelijk zullen wij echter nog lang kunnen blijven zeggen ten aanzien van de oorlog als die tenminste niet te beëindigen valt „Het blijft m-ar koud. Drie Noordkoreaanse krijgsgevangenen hebben in een kamp op het geruchtma kende eiland Koje een Amerikaanse sol-jvérf gingen dc'luchTiiTdoor'de'hitte daat doodgeranseld, aldus is Vrijdag door het hoofdkwartier der V. N. te Tokio be kend gemaakt. Volgens de bekendmaking was de sol daat bezig, gevangenen uit hun onder komens te halen voor een gebruikelijk onderzoek. Toen een afdeling Amerikaan se militairen verscheen, brachten enkele Noordkoreaanse gevangenen uit eigen be weging de soldaat, die gewond was, naar buiten. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek hij overleden te zijn. Vrijdagavond heeft in Poesan, de be langrijkste geallieerde aanvoerhaven voor het Koreaanse strijdtoneel, een grote brand gewoed, die een groot deel van de stad verwoest heeft en ongeveer 60.000 personen dakloos heeft gemaakt. Eén goed was. voeder. Er wordt in Er is vooral tekort aan vee- Letland veel gesproken „Elke nacht verdwijnen er in de Sovjet- Russische republiek Letland mensen, die door de geheime staatspolitie van hun bed worden gelicht", deelde de schipper van een Letlandse treiler mede, die een week geleden met zijn vaartuig een ha ven van het in de Oostzee gelegen Zweed se eiland Gottland is binnengelopen. „Er hebben echter in de laatste tijd geen j nieuwe wegvoeringen zullen plaats vin wegvoeringen op grote schaal plaats ge- den. vonden". j Elke twee maanden komt er een an- „Steeds meer Letlanders trekken van dere bemanning te varen op de in de het platteland naar de steden, in hoofd- posttzee vissende Letlandse treilers. Men zevende van de stad is door de brand ge teisterd. Volgens de eerste berichten is het aan tal slachtoffers „niet hoog". Brandweerlieden, die te kampen hadden met een tekort aan water, probeerden liet vuur te stuiten door gebruik te maken van aynamiet. Opslagplaatsen van benzine en Slechts doordat de wind ging draaien is de stad voor nog grotere verwoestingen gespaard gebleven. De brand woedde op nog geen 80 meter van de Amerikaanse ambassade, die ge spaard bleei" nadat gebouwen ïn de om trek met bulldozers geslecht waren en de brand ïn. dit gebied op deze wijze gestuit werd. Een stoeiparty tussen twee leerlingen van de Rijks H.B.S. tc Dordrecht heeft het leven gekost van de 18-jarige F. K. uit Leerdam. De 21-jarige medescholier draai de de das van de Leerdammer zo vast om diens nek. dat K. kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoirband raakte. K. heelt zieh toen nog naar zijn klas begeven, maar werd daar onwel, waarna men dc jongen naar het zieken huis in Dordrecht liet overbrengen. Van- over een nieuwe oorlog Geruchten hier i i omtrent worden in horfS vXreid **- het Leerdamse ^henhuis door de echtgenoten van in Letland wer kende Russische beambten. DP Letten zelf vrezen dat er, in geval van oorlog, zaak omdat daar meer levensmiddelen te verkrijgen zijn. Dit is een gevolg van de politiek der Russen, die de steden bo ven het platteland bevoordelen. Het leeuwendeel van de voortbrenging der gemeenschappiyke boerderijen gaat naar de steden en wordt daar verkocht. In sommige delen der Sovjet-Unie zien op gemeenschappelijke boerderijen te werk gestelden wel kans niet alle land bouwproducten aan de beambten af te dragen. Dit is echter in Letland onmo gelijk. daar het toezicht te scherp is Onder de op de gemeenschappelijke is hiermede in de afgelopen zomer be gonnen. toen vijf Letlandse vissers met hun treiler Gottland wisten te bereiken' gebracht. Twee Leerdamse medici achtten overbrenging naar Utrecht evenwel nood zakelijk. Tijdens de reis daarheen is het slachtoffer overleden. Gisteren aldus de mededelingen van deze Letland-veehouder se treilerschipper. De schipper, afkomstig uit de Let landse haven Libauw wist een week geleden Gottland te bereiken, na zijn uit vier koppen bestaande bemanning, onder bedreiging met een revolver, in het vooronder te hebben opgesloten. Hij en drie andere Letten, die zich, met zijn voorkennis, in het ruim hadden ver borgen, hebben tot de Zweedse autoritei- boerderijen werkende landarbeiders vindt ten het verzoek gericht als politieke men vrijwel geen Russen. Deze werken vluchtelingen in Zweden te mogen blij- of in de steden, of zy hebben leiding ge-ven. Dit verzoek is thans in behandeling, vende posities in de landbouw. De vier andere opvarenden van de trei- De afgelopen zomer was in Letland j Ier zijn, met hun vaartuig, naar Letland koud en nat, waardoor de oogst niet teruggekeerd. zijn vijftig koeien van een te Maartensdijk afgeslacht, omdat zioh op het bedrijf een geval van mond- en klauwzeer had voorgedaan en net vee tegen deze veeziekte niet was ingeënt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1