Visjinsky moet plaats maken voor Molotof Osservatore Romano over de dood van Stalin REACTIES op Stalin's dood Nationaal Rampenfonds heeft nog 50 millioen nodig Actie wordt 1 April gestaakt Elf gewonden bij autobotsing Stalin wordt Maandag bijgezet naast Lenin Honderdduizenden bewijzen hem de laatste eer Kipkipik heb je Maar hoeden afrooi Neerlands hoenders v. Maarschalk Worosjilof president der Sovjet-republiek Vrije volken van Europa m H. Vader verschijnt morgen in het openbaar Zaterdag 7 Maart 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Zijn naam blijft verbonden met het lijden van de Kerk" H. Vader bad voor overledene; Eisenhower zond koel telegram Moeten zich juist nu aaneenscharen Altijd meer radio luisteraars Stand van gisteren f 75 millioen Avondmis voor bedrijfs groepen Een der wagens was gestolen Goed WEERBERICHT Nog geen twintig uur na het in het officiële Sovjet-Russische communique genoemde tijdstip van het overlijden van maarschalk Stalin, heeft Radio-Moskou omgeroepen, dat Georgi Malenkof tot premier van de Sovjet-Unie is aangewezen. Als vice-premiers ferijgt hij naast zich Beria, Molotof, Boelganin en Kaganowitsj. Laatstgenoemde is een schoonzoon van de overleden premier. De benoeming van Malenkof tot opvolger van Stalin als voorzitter van de raad van ministers heeft in politieke kringen geen grote verrassing gewekt. Wel had men de kans groot geacht, dat Stalin door het driemanschap Malenkof-Beria-Molotof zou wor den opgevolgd, maar men noemde dan toch de naam van Malenkof voorop omdat er verschillende aanwijzingen voor waren, dat hij de laatste jaren veel aan invloed ge wonnen had. Hij werd wel Stalin's beschermeling genoemd. Verrassender waren de andere benoemingen, welke Radio-Moskou bekend maakte. Pre sident Sjwernik wordt opgevolgd door maarschalk Worosjilof. Het ministerie van bin nenlandse zaken zal voortaan ook het departement van veiligheid omvatten en onder leiding staan van Beria. Deze gevreesde man behoudt dus zijn greep op het politie apparaat. Vooral heeft het sterk de aandacht getrokken, dat Molotof benoemd is tot minister van buitenlandse zaken, welke portefeuille hij overneemt van Visjinsky, die perma nent afgevaardigde naar de V.N. wordt. De nieuwe premier De positie van Visjinsky "f' Steun nog volop nodig voor de Uno Nog steeds geruchten Het door ons gesignaleerde bericht van de „Daily Express", volgens hetwelk Tito een pantserdivisie naar de Albanese grens gezonden zou hebben met het oog op ""geregeldheden in Albanië, is van offi ciële zijde te Belgrado als „fantasie zon der enige grond" gebrandmerkt. Wel zou de activiteit van opstandelingen In Al banië zijn toegenomen. Analyst NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met aanvankelijk enkele verspreide buitjes. Matige tot krachtige, later afnemende wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend hier en daar lich te vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zondag 8 Maart: Zon op 7.11 uur. onder 18.32 uur. Maan op 2.43 uur, onder 9.38 uur. Maandag 9 Maart: Zon op 7.09 uur, onder 18.33 uur. Maan op 3.47 uur, onder 10.32 uur. alenkof neemt de oppermacht over De benoemingen werden bekend ge maakt in een communiqué. Dat dit reeds zo spoedig na het overlijden van maar schalk Stalin werd gepubliceerd, bewijst dat de kwestie van de opvolging reeas lang geregeld was. In het communique wordt onder meer gezegd, dat net >>m al1 land en voor de partij zo moeilijke uur van het allergrootste belang ls te voor komen, dat de werkzaamheid van rege ring of partij wordt onderbroken. Daar om is een aantal maatregelen, die de orga nisatie van de regering en de partij be treffen, getroffen en een aantal benoemin gen gedaan". Er is een uit tien leden bestaand presi dium van het centrale comité van de com munistische partij gevormd. Lid zijn: Malenkof. Beria, Molotof, Worosjilow, Perwoekhin, Mikojan, Chroesjtsef, Boel ganin, Kaganowitsj en Saboerof. Dit presi dium telde voorheen 36 leden. Perwoekhin krijgt de zorg voor de elec- trische industrie. Mikojan wordt minister van binnen- en buitenlandse handel. Chroesjtsjef zal zich wijden aan het cen trale partijcomité. Maarschalk Boelganin krijgt de leiding van het ministerie van oorlog. Saboerof wordt minister voor de machinebouw. Pegof, een tot nog toe In het Westen zo coed als onbekende figuur, is benoemd tot secretaris van het presidium van de op perste Sovjet. Zijn voorganger Gorkin wordt adjunct-secretaris. Ex-president Sjwernik zal worden „aan bevolen" voor de functie van voorzitter van het Sovjet-vakverbond. Tenslotte deelde Radio-Moskou nog mede, dat de vierde zitting van de op perste Sovjet op 14 Maart a.s. te Moskou zal worden gehouden. Georgi Malenkof, die Stalin opvolgt als premier werd de laatste jaren als de rechterhand van de maarschalk be schouwd. Hij is 51 jaar oud. In 1941, toen hij benoemd werd tot candidaat van de opperste Sovjet, was zijn naam in het buitenland vrijwel onbekend. Gedurende de tweede wereldoorlog heeft hij achter de schermen een uitermate belangrijke rol gespeeld en in 1946 werd hij lid van het politieke bureau. Vooral door enkele redevoeringen, die hij in 1949 hie.ld, trok hij sterk de aan dacht van het buitenland op zich. In een (Telefonisch van onze correspondent) Het Vaticaan onthoudt zich ook thans van officieel commentaar. De „Osservato re Romano" van hedenavond wijst erop, dat het overlijden van maarschalk Stalin voor alle mensen, maar in de eerste plaats voor de katholieken, een opwekking be tekent om te zwijgen en zich te bezinnen in het aangezicht van de „majesteit van de dood", die nu eenmaal 't definitieve einde betekent van alle menselijke macht. En met name de gelovigen gevoelen zich op dit moment bewogen door een christelijk gevoel van medelijden; zjj richten zich tot God, de Heer van leven en dood; zjj bui gen het hoofd en bidden. Want, aldus de Osservatore, „de naam van Stalin zal voor altijd verbonden blijven aan het stilzwij gende, hevige lijden van de Kerk". Alle katholieken ter wereld zenden thans gebeden op tot God, in innige vereniging met het zichtbare hoofd van de H Kerk opdat de fundamentele rechten van de vrij heid uiteindelqk weer mogen worden toe gekend aan de gelovigen en aan de Kerk Het valt op, dat de gedachten van de leidende persoonlijkheden in het Vaticaan middelpunt van de strijdende Kerk, zich' Uit alle werelddelen komen de reacties op het overlijden van Stalin De meeste staatshoofden hebben een bewijs van deel neming naar Moskou gezonden. De H. Vader bad gistermorgen na de Mis In zijn privé-kapel voor de ziel van de overledene, voor wie Hjj Gods barmhar tigheid afsmeekte. De president van de V.S., Eisenhower, beperkte zich in zijn boodschap aan Mos kou tot één enkele zin, waarin hij zijn „officiële condaleantie" betuigde, zonder de gebruikelijke woorden als „betreuren" en „eerbied voor de overledene" te ge bruiken. Minder koel jegens de man, die tijdens zijn leven de incarnatie was van de bedrei ging van het Westen, was de Franse pre sident Vincent Auriol, die het volgende telegram naar de Sovjet-leiders zond: „Ik doe U het rouwbeklag van Frank rijk toekomen. Het prachtige aandeel dat uw illustere landgenoot heeft ge leverd aan de zijde van onze bondgenoten in de strijd voor een gezamenlijke over winning bij het leiden van het Sovjet- russische volk door zovele beproevingen, zal in aller herinnering blijven". De Oostenrijkse president Theodor Koerner, die de Russen in zijn land heeft was nog vriendelijker en telegrafeerde naar Moskou: „Wil mijn diepgevoelde medeleven aanvaarden alsmede de verze kering, dat het Oostenrijkse volk geheel medeleeft in het grote ongeluk dat het Sovjetrussische gezin is overkomen". Radio Peking maakte het nieuws van Stalin's overlijden pas twaalf uur later bekend. Premier Tsjoe En Lai bezocht de Sovjet-ambassadeur Panjoesjkin voor con- doleantie. De leider der Chinese nationalisten, Tsjang Kai Sjek, vernam het nieuws van Stalin's overlijden in zijn verblijf in de bergen even buiten Taipeh. Eén van zijn raadgevers verklaarde: „Wij geloven dat Stalin's dood géén onmiddellijke verande ring in de internationale gang van zaken zal brengen. De Russische communisten houden zich aan een onwrikbaar tiid- rooster. dat Stalin heeft opgesteld". Volgens premier Nehroe van India heeft de wereld een figuur van buitengewoon formaat verloren. De geschiedenis van Rusland, ja van de hele wereld zal steeds het stempel dragen van zijn streven en verrichtingen". In Tokio heerst de overtuiging dat Sta lin's dood er wellicht toe kan leiden dat de Chinese leider, Mao Tse Toeng de lei der wordt van het Aziatische communisme niet zozeer richten op de figuur van Stalin, voor wie men in alle stilte gebeden heeft, dan wel op de hoop „dat thans de mensen, kinderen van een en dezelfde Vader, de wegen van verbondenheid en broederschap zullen mogen terugvinden, die de enige wegen zijn, welke werkelijk tot een toe komst van vrede, van gerechtigheid en liefde kunnen voeren". Wat de Osservatore vanavond schrijft mag men wellicht als de officieuze com mentaar van het Vaticaan beschouwen. Maar de eigenlijke mening van de Vati caanse exponenten leert men pas goed kennen in een persoonlijk gesprek. En dan vallen twee dingen sterk op. Ten eerste: dat men erkent dat de smartelijke geestelijke omstandigheden, waarin ver schillende christelijke waaronder enkele zuiver katholieke naties zich bevinden, inderdaad gegronde reden vormen voor 'n gevoel van bitterheid en dat dit gevoel maar al te veel motieven levert om aan „iemand" de verantwoordelijkheid voor deze trieste omstandigheden toe te schrij ven. Op de tweede plaats, dat het over lijden van Stalin problemen schept, die on gekende consequenties voor de toekomst van de gehele wereld met zich kunnen brengen. Ma" me" is vervuld van een wat men 5?\"christelijk optimisme" en men ba- 2 .?p. de overtuiging, dat zelfs daar drum- lstere krachten wikken, uitein- schikt. En gecn^enkfUp ™orzieni§heid be" firas» enkele hoop op ware paci- „.J.Jvrijheid van geweten en erkend en herstehT V°lledig W°rden Over de zuiver politieke gevolgen laat men zich op het Vaticaan niet uit. Men doet met mee aan de talrijke speculaties betreffende de consequenties van Stalins dood voor bijvoorbeeld de satellietstaten of inzake de mogelijkheid tot een wijziging (ten goede of ten kwade?) in Ruslands bui tenlandse politiek. Maar men doet zeer zeker ook niet mee aan de onverwachte tendens om het zelfs een verdienste van Stalin te noemen, dat de koude oorlog niet tot een warme oorlog overging, zoals in vele kringen wordt ver kondigd. Men blijft zich bewust, dat de koude oorlog tot nu toe doelbewust door Sovjet-Rusland werd gaande gehouden, tot onberekenbaar nadeel van de gehele mens heid. En daar men mag aannemen dat deze politiek voor het grootste deel die van Sta lin zelf was, hoopt en verwacht het Vati caan, dat zfjn verdwijnen van het wereld toneel een historische ommekeer zal te weeg brengen. Of dit evenwel zonder nieu we en mogelijk nog grotere smarten zal geschieden, dat zal de toekomst Ieren. En hier ligt de taak van de ware christen: in het aanhoudend en vertrouwvol gebed, ervan, uitgesproken ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de October- revolutie, maakte hij gewag van de Rus- ische vooruitgang op het gebied van de atoomenergie; in de andere voorspelde hij, dat e<?n derde wereldoorlog „het graf van de kapitalistische wereld" zou worden. In 1952 w®rd hij gekozen tot rapporteur van het 19de partijcongres, een functie, die tot dan toe uitsluitend door Stalin per soonlijk werd vervuld. Dat was de eerste maal, dat het Westen in hem een moge lijke opvolger van de maarschalk ging zien. Malenkof kleedt zich bijna altijd In de partij-uniform, zoals Stalin dat gewoon was te doen. Hij staat bekend om zijn gereserveerdheid en koelheid. Vooral de positie van Visjinsky heeft in buitenlandse Politieke kringen reden gege ven tot speculaties. Op het eerste oog was men geneigd in het feit, dat hij als minis ter van buitenlandse zaken is afgezet en vervangen door Molotof, een degradatie zien; maar andere politici willen aan de benoeming van Visjinsky tot permanent gedelegeerde bij de V. N. groot belang hechten. Men acht het niet onmogelijk, dat deze benoeming het gevolg is van het Russische voornemen om grotere aandacht te gaan besteden aan de Ver. Naties. Het is immers algemeen bekend, dat Visjinsky de beste communistische woordvoerder ter V. N. is. Hjj is er bijvoorbeeld een meester in elke kans op propaganda uit te buiten. Behalve gedelegeerde bij de V. N. zal Visjinsky ook de functie van onder-minis ter van buitenlandse zaken vervullen, te zamen met Malik en Koeznetzof. Visjinsky ontving het bericht van de benoemingen vlak voor het vertrek van de „Liberte", het Fransche schip waar mede hij uit New-York vertrok op terug reis naar Moskou. Kort voordat hij zich inscheepte, had hij in de politieke com missie der V. N.-Assemblée een herden kingsrede gehouden. Aan het begin van de zitting werd een minuut stilte in acht De kruiser ,J)e Ruiter vertrok gistermorgen van Rotterdam voor ren eerste proefvaart. De „De Ruytcrop de Nieuwe Waterweg, bij Hock van Holland op weg naar zee. Bondskanselier Adenauer heeft de on zekerheid omtrent de politieke ontwikke ling in de Sovjet-Unie aangegrepen om via de radio nog eens een krachtig plei dooi te houden voor het Europese leger. „De vrije volken van Europa moeten zich juist nu aaneenscharen. De onzekerheid van de nieuwe toestand vergt, als nim mer tevoren, het voeren van een duide lijke en vastberaden politiek", aldus de bondskanselier. Overigens gaf Adenauer als zijn vaste overtuiging te kennen, dat de Westduitse bondsdag het E.D.G.-verdrag en de over eenkomsten van Bonn zal bekrachtigen. De betreffende wetsontwerpen komen negentien dezer in derde lezing in behan deling. „Daarna zullen Italië, Nederland en wellicht nog enkele landen volgen. In dien nu de volksvertegenwoordigingen van drie of vier der E.D.G.-staten het verdrag hebben bekrachtigd, zal het de Franse nationale vergadering veel ge makkelijker vallen dan thans hetzelfde te doen. Hoe meer het Verenigde Europa vaste vormen begint aan te nemen, des te gemakkelijker r.al het de overgebleven staten vallen ook hun zegen hieraan te schenken", zeide hij. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland heeft weer eens een nieuwe mijl, ditmaal de een en driekwart millioen, overschre den. Op 1 Maart j.l. beliep dit aantal namelijk 1.753.201 tegen 1.738.895 op 1 Februari. Op 1 Februari van dit jaar waren er 487.875 aansluitingen op het rijksradio- distributienet tegen 488.115 op 1 Ja nuari. Hier is dus opnieuw een kleine daling ingetreden- genomen. Voordien hadden vele gedele geerden de Rus hun leedwezen betuigd. Aan boord van het schip speelde zich, volgens een ooggetuige, een dramatische scène af. Visjinsky, die verklaarde dat het bericht van de benoemingen volko men nieuw voor hem was, zou de Oost- europese diplomaten, die hem uitgeleide deden, een voor een hebben omhelsd, terwijl de trjnen hem over de wangen liepen. Intussen begeeft Gromyko, de Sovjet ambassadeur in Londen, zich naar New- York om zich bij de Sovjetrussische V.N.- gedelegeerden te voegen. Vrijdagmorgen heeft H.M. Koningin Juliana op paleis Soestdijk een bloemenhulde in ontvangst geno men, haar gebracht door „Flora" en „Keukenhof". Het Centrale Bloem bollen Comité beschouwt dit als de eerste manifestatie van het inter nationale „Flowerfestival" 1953. Jhr dr O. E. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter van „Flora" 1953, overhandigt H. M. de bloemen. Rechts de heer H, J. Voors, secre taris-penningmeester van de Alge mene Vereniging van Bloembollen cultuur. Zoals reeds verwacht werd heeft het Nationaal Rampenfonds besloten de actie fondsenwerving ten behoeve van de wa tersnoodramp per 1 April a.s. stop te zetten. Hoewel dit betekent, dat nieuwe acties tot fondsenwerving na 31 Maart a.s. niet meer vanwege het N.R.F. zullen worden gestimuleerd, houdt zulks niet in, dat acties, die op grond van de aanvan kelijke opzet zich automatisch voortzet ten (zoals overwerk-, salariskorting-, ver koopacties enz.) dan wel op basis van die opzet eerst na genoemdt datum zouden beginnen dienen te worden gestaakt of opgeheven. Evenmin zal het N.R.F. na 31 Maart geschonken giften weigeren, deze zullen uiteraard nog dankbaar wor den aanvaard. Dit is gisteravond medegedeeld door de directeur van het Nationaal Rampen fonds, luitenant-generaal B. D. P. Alons, via beide radiozenders. De overtuiging dat de vele en grote activiteiten, opgezet met de bedoeling het rampenfonds in staat te stellen de grote noden als gevolg van de watersnoodramp te lenigen, niet onbeperkt kunnen voort duren, grondt het N.R.F. op de overwe ging, dat de ongelimiteerde voortzetting van deze acties niet zal nalaten invloed uit te oefenen op het economisch leven in al zijn sectoren. Daarbij moet noodza- lijk worden geacht, binnen niet te lange tijd weer de weg te effenen voor de cha ritatieve organisaties, die geheel of ge deeltelijk afhankelijk zijn van de offer vaardigheid van het Nederlandse volk. Intussen mag uit het feit, dat het N.R.F. besloten heeft per 31 Maart a.s. de actieve fondsenwerving te staken, niet worden afgeleid dat het Rampenfonds van inzicht is, dat de stand van de toe gevloeide middelen reeds thans de ver wachting kan wekken, als zou het N.R.F. binnenkort in staat zijn alle in de per soonlijke sfeer liggende grote noden in de rampgebieden volledig te lenigen. Immers ofschoon het inzicht in de to tale omvang van de geleden schade in de persoonlijke sfeer nog slechts zeer ge ring is, kan veilig worden aangenomen dat, wil het N.R.F. zijn taak in deze op bevredigende wijze kunnen vervullen, minstens een bedrag van 125 millioen nodig zal zijn, dat is dus 50 millioen bij het gisteravond bereikte bedrag van ruim 75 millioen. Hoewel het N.R.F. op basis van ver schillende factoren, om de na 31 Maart a.s. nog in gang zijnde acties, alsmede de nog uit het buitenland te ontvangen giften, meent in de nabije toekomst nog op redelijk grote bedragen te mogen re kenen. heeft het niettemin in dit stadium de steun van het Nederlandse volk nog nodig. Hoezeer het Rampenfonds ook onder de indruk is gekomen van de in de afge lopen weken gebleken spontane en grote offervaardigheid in het gehele land, het meent, met de grote nog te lenigen noden voor ogen, nog eenmaal op het (Van onze Amsterdamse redactie). In navolging van het buitenland, waar Avondmissen al een zeker burgerrecht ge kregen hebben, zal te beginnen met het feest van St Jozef, 19 Maart a.s.. ook in Amsterdam op geregelde tijden en wel voorlopig de eerste Vrijdagen van de maand een Avondmis worden gelezen. Ar beiders die 's morgens niet ter kerke kun nen gaan, zullen dus toch ook de eerste Vrijdag kunnen vieren. Het is niet de be doeling deze H. Mis te populariseren doch te reserveren voor groepen uit die be drijven, waarin een bedrjjfsaalmoezenier werkzaam is. Nederlandse volk een algemeen beroep te mogen doen, om te trachten in de vóór 1 April a.s. nog resterende tijd, het bedrag ad 125 millioen zo dicht mo gelijk te benaderen, aldus deelde de directeur van het Rampenfonds mede. Naar Reuter uit Vaticaanstad seint, zal de H. Vader morgen Zijn eerste openbare audiëntie, sedert Zijn jongste ziekte in trad, (nu zes weken geleden) verlenen. De audiëntie-gangers zullen zich op het St. Pietersplein verzamelen. Het zijn deelnemers aan 'n boeren- en landarbei derscongres, dat te Rome wordt gehou den. De Paus zal Zijn zegen geven vanaf de middenloggia van de St. Pieter. Andere pelgrims en ook inwoners van Rome zul len zich stellig op het grote plein ver dringen om de Paus weer te zien en Zijn zegen te ontvangen. Donderdagavond omstreeks half elf heeft op de Rijksweg no 4 in de gemeen te Oegstgeest een ernstige autobotsing plaats gehad, waarbij elf personen werden gewond. Tien van hen werden met ziekenauto's naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar er vijf, die ernstig waren ge wond, ter verpleging moesten worden opgenomen. Een der wagens, een Ci- troën, bleek afkomstig te zijn van diefstal. Tussen 5 uur en half 10 was Donder dagavond op 't Plein te 's Gravenhage een auto ontvreemd, toebehorend aan een Hagenaar. Van de daders ontbrak elk spoor. Het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin ligt sinds gistermiddag drie uur (pl. tijd) opgebaard in de indrukwekkende zuilenhal van het Paleis der vakverenigingen. De erewacht hij de haar wordt betrokken door ■egerings- en partijleiders, ministers, maarschalken en generaals. De eersten, !ie de wacht betrokken, waren Malenkof, Beria, Molotof, \Y orosjilof, Kliroesjtsjef, Boelganin, Kaganowitsj, Mikojan en Sjvernik. Het stoffelijk overschot zal Maandag worden bijgezet. Dit zal geschieden om 12 nar pl. tijd, dit is 10 uur Nederlandse tijd. Het zal rusten op het Rode Plein, naast dat van Lenin, aldus meldt het Sovjetrussische persbureau Tass. Tot en met Maandag zal in de gehele Sovjet-Unie worden gerouwd. Alle amusementsbedrijven moeten die dagen gesloten blijven. de hal der zuil binnen. In doodse stilte liepen zij langs de baar. Op de achter grond werd de treurmars vah Chopin gespeeld. De zuilenhal blijft dag en nacht open voor het publiek. De erewacht wordt om de vijf minuten afgelost. De meeste ambasadeurs en gezanten te i I Moskou hebben Vrijdag bii de Soviet-re- kilometers. Ze kwamen op het Rode gering hun deelneming betuigd met het Plein tezamen en traden twee aan twee I overlijden van Stalin. De Zweedse ambas. Een uur nadat het stoffelijk overschot emidden van bloemen was opgebaard, .rokken de eerste Russen langs de baar om hun overleden leider de laatste eer te bewijzen. In dikke rijen stonden zij buiten in de sneeuw te wachten tot zij werden binnengelaten. De rijen zwijgen de mensen, die langzaam opschoven, had den een gezamenlijke lengte van zestien sadeur bracht in zijn hoedanigheid van deken van het corps diplomatique de collectieve cordoieanties van het corps over. In verschillende landen o.m. in Oos- tennjk, waar dit trouwens tot heftige protesten van de bevolking heeft geleid -reVde regering officieel rouwbetoon voorgeschreven. In Nederland, Groot- Brittanme en Zweden niet, omdat Stalin geen staatshoofd was. Hij was het hoofd van de regering. Staatshoofd, althans in ïi 'ïV mas de inmiddels door Maar schalk Worosjilof Sjwernik. Deze Citroën was nu enkele uren la ter betrokken bij dit verkeersongeval bij Oegstgeest. In de wagen zaten twee Haagse jongelui, de 18-jarige los werk man H. M. en de 18-jarige R. B„ zonder beroep. De eerste wist met een gapen de hoofdwond te ontsnappen, doch weird s avonds door de politie van zijn bed gelicht. Zijn metgezel werd ter plaatse aangehouden. In de auto waren voorts nog drie lifters gezeten, o.w. twee militairen. Beide jongelui hadden de auto op het Plein gestolen en waren m de richting Oegstgeest gereden, ter wijl zij onderweg lifters meenamen. Drie van de zes inzittenden van de andere auto, die door de ontvreemde wagen werd aangereden, werden ern stig gewond. De Citroën werd geheel vernield, de andere auto werd zwaar beschadigd. Zij zijn beide in beslag genomen. vervangen president Het gerucht, dat ongewone Joegosla vische troepenbewegingen langs de Al banese grens plaats vinden, blijft niet temin hardnekkig aanhouden. Vluchte lingen uit Albanië verklaren, dat de Al banese bevolking het bericht van Stalins dood zonder spijt en zelfs met enthou siasme heeft ontvangen. Volgens vluchtelingen uit Bulgarije zijn in dat land speciale veiligheidsmaatrege len getroffen. Troepen patrouilleren door de straten van Sofia en de politie in het gehele land heeft de oproep ontvangen haar waakzaamheid te vergToten. mijn Die OP een vergadering stootte buurman mij aan en fluisterde: kerel is goed voor de Uno: die praat al een kwartier, zonder iets te zeggen Wy schrokken werkelijk van deze waarderingvoor de Uno en om het effect wat te verminderen antwoordden wij.mt ervaring als journalist, dat in- Leidingen haast nooit interessant zijn Dus maar wachten op de rest' Aangezien wij niet ambtshalve aan- weztg waren en dus eigenlijk niet be hoefden te luisteren, gingen wij er eens goed voor zitten. Wij dachten aan de Uno en droomden over de Uno. Een mijnheer sprak heel uitvoerigalles was vol aandacht; de instemming bleek al gemeen, want men knikte schier zonder uitzondering van „ja". Plotseling stond de Rus Visjinsky op, sloeg met z'n vuist op tafel en schreeu w de: „neen!" Toen schrokken alle andere leden wakker: hun instemming bleek bestaan te hebben in knikkebollen! Wij werden ook wakker, keken naar onze buurman en die sliep. Die kerel was dus ook goed voor de Uno!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1