Weer krachtige nota aan Praag Maatregelen tegen eventuele volgende grensschendingen Vijfde colonne Brits Viking-toestel kreeg waar schuwingsschoten Stroom Herkingen dicht Militaire hulp nu definitief ten einde WESTEN IS VOORLOPIG NOG DE MINDERE a w Oud-SS -ers willen Bredavluchte- lingen helpen Episcopaat keurt plannen goed Nog hetzelfde cds gisterenslechts üvee beetjes erger v.. Zitting Opperste Sovjet een dag uitgesteld Wordt koffie duurder? Boomstammen versperden spoorweg Gottwald ernstig ziek ZONNIG WEER Zaterdag 14 Mkart 1953 &AGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V.S. eisen excuus, bestraffing van de daders en schadevergoeding Gevangen Albanees over de onrust in zijn land Drié luchtincidenten op Donderdag Zou luchteorridor inderdaad verlaten hebben K.V.P.-dijk dicht! Analyst Ridgway waarschuwt nogmaals: Steeds meer gaten dicht Vermomd naar Zuiden" Eeuwfeest Herstel Hiërarchie Het krakeel bij de A.V.R.O. WEERBERICHT *"N De V. S, hebben Tsjechoslowakije Vrijdag meegedeeld, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland ,,de nodige maatregelen zullen nemen" om nieuwe aanvallen op de grens door Tsjechische vlieg tuigen te voorkomen, aldus werd medegedeeld in een tweede Ameri kaanse protestnota, welke Vrijdag door de Amerikaanse ambassadeur te Praag op het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken is overhandigd. VAN ZEELAND NAAR V.S. Juist terug van Stalin's begrafenis Bij Zierikzee Veer Numansdorp Den Bommel liet Reeds vier kardinalen en 27 bisschoppen hun komst toe zegden Aftreden van voorzitter geëist De vveerverwachting van het KNMI geldig tot Zondagavond, luidt: Koude nacht met zware nachtvorst. In de ochtend hier en daar mist. daarna overwegend zonnig weer met in de middag normale tempe- raturen voor de tijd van het jaar. Zwakke tot matige wind draaiend naar Zuidelijke richtin gen. Zondag 15 Maart: Zon op 6.55 uur. Onder 18.44 I uur. Maan op 6.36 uur, onder 19.15 uur. baandag 16 Maart: Zon op 6.53 uur, onder 18.46 uur. Maan op 6.51 uur, onder 20.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Volgens de Amerikaanse nota waren de beide „Thunderjets" opgestegen om een onderzoek in te stellen naar een onbekend vliegtuig, dat op een radarscherm was waargenomen. Eén der Amerikaanse toe stellen werd door een „Mig" van achteren aangevallen en op nog geen honderd me ter afstand beschoten. De vlieger van de beschoten Amerikaanse straaljager wist met zijn valscherm in de Amerikaanse zóne van Duitsland te landen. „Dit be wijst onomstotelijk, dat de twee „Migs" de zönegrens overvlogen en de Ameri kaanse vliegtuigen boven de Amerikaan se zóne hebben aangevallen", aldus de nota j De Amerikaanse regering brengt de Praagse autoriteiten ook nog in herinne ring, dat het Tsjechoslowaakse ministe rie voor de luchtmacht in 1951, na het voorvallen van een reeks grensincidenten, een order heeft uitgevaardigd, waarin het de vliegers wordt verboden de Ame rikaanse zönegrens dichter dan ongeveer twintig kilometer te naderen. „Het mi- 111 de nota wordt geëist, dat de Praagse regering haar verontschuldigingen zal aanbieden voor het. Dinsdag jl„ omlaag schieten van een Amerikaanse straal jager door twee Tsjechoslowaakse „Mig"- gevechtsvliegtuigen. De verwachting wordt uitgesproken dat de Tsjechoslo waakse regering maatregelen zal treffen om in de t-ekomst dergelijke Incidenten te voorkomen. Ook verwacht de Ameri kaanse regering dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten „onverwijld disciplinaire maatregelen zullen nemen, om herhaling tegen te gaan". De Amerikaanse regering verwacht ver der dat. „aangezien duidelijk is gebleken dat de Tsjechoslowaakse regering ver antwoordelijk is voor de vernieling van het omlaag geschoten Amerikaanse toe- Mei, zij onverwijld schadevergoeding zal betalen voor het aldus vernielde Ameri kaanse bezit". Het Tsjechoslowaakse tegenprotest dat de omlaag geschoten Amerikaanse „Thun- derjet" het Tsjechoslowaakse luchtruim nabij de Westduitse grens zou hebben geschonden, wordt in de Amerikaanse dota verworpen. Verklaard wordt, dat ae imlaag geschoten straaljager en een an der, begeleidend vliegtuig, zonder onder breking op een Amerikaans radarscherm lijn gevolgd en dat géén van beide toe stellen de Tsjechoslowaakse grens ook blaar een enkel ogenblik heeft overvlogen. nisterie heeft toen toegegeven, dat de Tsjechoslowaakse vliegtuigen bij ver scheidene gelegenheden de zönegrens hebben geschonden. De opvallende grensschending van 10 Maart jl. toont evenwel aan, dat de Tsje choslowaakse regering weer is vervallen in haar vroegere gewoonte om bij lucht ruimschendingen een verkeerde voorstel ling van zaken te geven- Ook is haar vroegere order blijkbaar niet meer van kracht", aldus de nota. Radio-Moskou deelde hedenmorgen vroeg mee, dat de voor vandaag vastge stelde zitting van de Opperste Sovjet eerst morgenmiddag zal worden gehou den. De vergadering moet, zoals bekend, de benoeming van Malenkof tot premier goedkeuren. Tot dusver zijn geen redenen voor deze wijziging bekend geworden. De Belgische minister van buitenlandse zaken. Paul van Zeeland, is Vrijdagavond per vliegtuig naar Washington vertrokken voor een officieel bezoek. Dat de communistische vijfde colonne ziQg immer doende is zich in vitale be drijven in te spinnen om deze door op ging te verlammen en aldus In op dracht van Moskou onze economische belangen te schaden, is dezer dagen weer eens gebleken uit de oprichting van een nieuwe zogenaamde neutrale vereniging van PTT -personeel. Het onderzoek im mers naar de neutraliteit dezer vereni ging gaf 'n merkwaardige overeenkomst tc zien. Degenen, die op een persconferentie mededeling deden van de oprichting van deze nieuwe vereniging, welke de naam draagt van „Ons Belang", waren de heren Slagter Out en Overvest, zoals later bleek: leden van het „landelijk comité", waardoor de nieuwe vereniging voorlopig wordt geleid. Wie deze heren zijn? De heer Slagter: oorspronkelijk anar chist; later een vooraanstaand lid van de C.P.N. en E.V.C. Hij was lid van de landelijke raad van de E.V.C. en voor zitter van de P.T.T., afdeling van de Bond van Nederlands Overheidsperso- neel-E.V.C. te Amsterdam. De heer Out: districtsbestuurder van de C.P.N en vooraanstaand lid van de E.V C. Ook „neutraal" dus I Hij werd nog in 1951 candidaat gesteld voor de Bondsraad van deze vakcentrale. De heer Overvest: aangesloten bij en vooraanstaand lid van de Bond van Ne derlands Overheidspersoneel (B.N.O.P.l- E.V.C. „Ons Belang" heet de vereniging van deze drie communistische voormannen en onze nuchter denkende Nederlandse T T T.-mensen zullen deze naam waar schijnlijk de enige waarheid vinden in dit warnet van leugens, dat zij de PTT - mensen op de mouw willen spelden op bevel van Moskou. Dat net hun belang is, d.w.z. een communistisch belang, ne men wij onmiddellijk aan; maar onze vrije Nederlandse P T T.-mensen zullen Waarschijnlijk wel zo vrij zijn daar niet in te trappen. Gisteravond deelde een woordvoerder van de British European Airways te Ber lijn mee, dat Donderdag een Vikinkg-toe- stel van zijn maatschappij, van München op weg naar Berlijn in de luchlcorridor boven Oost Duitsland een aantal Russi sche militaire vliegtuigen had ontmoet, die waarschuwingsschoten hadden afge vuurd. Een Britse vertegenwoordiger van het luchtvaart-veiligheidscentrum te Berlijn had onmiddellijk bij zijn Russchische col lega een protest ingediend. Het toestel had geen schade opgelopen en was veilig in Berlijn geland. Dit was het derde incident tussen de Westerse en Russische vliegtui gen boven Duitsland op één dag. Volgens een woordvoerder van de Britse Hoge Commissie ligt de zaak in dit geval evenwel anders, dan bjj de Russische schijnaanval op een Linroln-bommenwcr- pcr bjj Kassei en het neerschieten van de Lincoln-bommen werper tussen Bleckede en Lauerburg aan de Elbe. De Viking, zou, volgens deze zegsman, de grenzen van de 30 km brede luchteorridor naar Berlijn inderdaad te buiten zijn gegaan. Een woordvoerder van de B.E.A. wilde zo ver niet gaan doch moest toegeven, dat het toestel zich wel tot aan de grens gewaagd had. Hij zou het resultaat van het onderzoek afwachten alvorens een definitief standpunt in te nemen. Over het Russische optreden zeide hij: „Ze lieten wel hun tanden zien, maar ze beten niet!' Inmiddels heeft de 2de geallieerde tactische luchtmacht, welke Britse, Neder landse en Belgische eskaders omvat, bevel gekregen de zone-grens tussen Oost en West Duitsland niet dichter dan lot op 10 mjjl te naderen. In politieke kringen te Londen en te Washington neigt men meer en meer tot de mening, dat de herhaalde grensschen dingen van communistische vliegtuigen waarbij ook nog door Joego-Slavië ge melde grensschendingen door Hongaarse vliegtuigen kunnen worden gevoegd een weloverwogen toeleg van de nieuwe Russische regering verraden, waarvan de bedoeling zou zijn niet slechts het Westen, maar ook en vooral de satellietstaten en het eigen binnenland te overtuigen van de zelfverzekerdheid van het bewind-Malen kof. Op deze wijze zou de Russische rege ring hopen aan te tonen dat zij de krach tige politiek van Stalin met dezelfde eens gezinde kracht voortzet. De mogelijk resulterende ongerustheid in de Westelijke wereld over dit agressieve optreden zouden de Russen hopen te kunnen aan wenden als een middel om de totstand koming van de Europese Defensiege meenschap te vertragen Twee Albanese officieren, kapitein Soilli en luitenant Lacks, die volgens Joe goslavische inlichtingen; naar Joegoslavië zijn gezonden om een spionnagecentrum op te richten en daar door de Joegoslavi sche veiligheidsdienst zijn ontmaskerd, hebben Vrijdag te BelgrSdo de gelegenheid gekregen voor Joegoslavische en andere journalisten een persconferentie te hou den. Kapitein Soilli vertelde dat het Alba nese leger volkomen ,in handen van de Russen is. Ook leiden de Russen het so ciale, economische en politieke leven van het land. Deze toestand zou een op stand onder de Albanese bevolking heb ben uitgelokt. T Volgens de kapitein hébben gewapende opstandelingen zich steeds meer de Boeka, Boerel en in de omgeving van Scutari doen gelden. Ook in Noord-Albanië nam hun activiteit toe. Uit herhaalde zuiveringen in het leger blijkt, dat het Albanese regiem tegenstan ders in de boezem van de strijdkrachten zelf heeft, aldus Soilli. Zoals gemeld heeft de Amerikaanse re gering de prijscontrole opgeheven voor consumptiegoederen inclusief koffie. Te Washington verwacht men dienten gevolge een stijging Van de koffieprijzen. In kringen van de Amsterdamse koffie handel, blijkt het bericht uit Washington de nodige beroering te hebben verwekt. Kennelijk verkeert men sterk onder de in druk van de mogelijkheid dat ook hier met een hogere binnenlandse koffieprijs moet worden rekening gehouden. Althans zo werd ons verzekerd, stelt men allerwe gen hardnekkige Pogingen in het werk om nog tegen de oude prijs koffie aan te kopen. De handel tast echter nog volko men in het duister hoe de prijs zich zal ontwikkelen. Hoe Waren die noteringen? Het doorgaande treinverkeer tussen Arnhem en Utrecht was sinds vanmorgen vijf uur gestremd. Deze stremming was een gevolg van de versperring van de spoorbaan even buiten Arnhem door een aantal boomstammen, die van een goede renwagen zijn gegleden en dwars over de spoorbaan warenk omen te liggen. De spoorwegen hadden enige tijd nodig om deze ongeveer twintig metér lange stam men op te ruimen. Het werk was extra moeilijk doordat de spoorlijn ter plaatse tussen naar boven lopende taluds ligt. De stammen moesten doorgezaagd worden voor men ze kon verwijderen. Tussen Arnhem en Wolfheze werd met bussen ge reden. ONS is gevraagd, de Loupe eens te richten op de gemeenteraadsverkie zingen. En inderdaad schijnt het ons verkieslijk toe betreffende dit onderwerp te rade te gaan. Immers de stemming voor de Vroed schap dient als hoogst belangrijk bestem peld te, worden. De nu en dan gehoorde opmerkingdat het „maar om de Raad gaatis absoluut fout. Ook in de ge meenteraad toch komen bij herhaling vraagstukken aan de orde. waarbij ons princiep een hartig woordje moet mee spreken. Zulks behoeft o.i. geen betrff»; de historie heeft deze stelling reeds raak bewezen. Evenzo, dat, wanneer princi piële vraagstukken aan de orde komen, de oude ..linkerzijde" nog steeds links blijkt te staan. Bovendien valt helaas, als het zaken betreft, waaraan een „Rooms luchtje" wordt geroken, even min steeds op de voormalige rechtse coalitie-genoten te rekenen. Willen wij sterk staan en onze belan gen zo krachtig mogelijk kunnen verde digen, dan dienen wij te zorgen, volko men in staat te zijn om onze eigen boontjes te doppen. Het gat in de K.V.P.-dyk, geslagen bt; de Tweede Kamer-verkiezing moet dicht en.de beurzen mogen gerust geopend worden om iets bij te dragen voor de zo hoog nodige propaganda.' In de generaal de Bonskazerne te Grave heeft H.M. Koningin Juliana Vrijdag aan het daar gelogeerde regiment zware infanterie Chassée het nieuwe vaandel uitgereikt. Het nieuwe vaandel wordt overgedragen aan de regimentscomman dant, luitenant kolonel J. Hofs, welk moment hier in beeld is gebracht. Achter H.M. de chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, adjudant-generaal N. A. Rost van Tonningen. fFanneer vandaag de laatste militairen uit Steenbergen en omgeving zijn vertrokken, betekent dat tevens het definitieve einde van de militaire hulp aan het door de watersnood getroffen gebied. De ducks, die het Amerikaanse leger in bruikleen had gegeven, gaan terug naar Duitsland. Vooral op Schouwen heeft men een dankbaar gebruik gemaakt van een zestal ducks, die vandaag weer door de Amerikanen zijn overgenomen. Toen enkele weken geleden de militaire hulp officieel als geëindigd werd beschouwd, bleef een aantal manschappen, onder leiding van kapitein Hindriks in Steenbergen achterter verdere hulpverlening bij Sint Philips- land en op Schouiven-Dirveland. De opperbevelhebber der NATO-strijd- krachten in Europa, generaal Ridgway, heeft na afloop van de NATO-stafoefe- ning „CP x 2" een toespraak gehouden tot de hoge officieren die de oefening hebben bijgewoond. Hij wees er op, dat er „geen wapen of categorie van wapens bestaat, welke op zichzelf voldoende zouden zijn om West- Europa voor een aanval te vrijwaren". „Wij zullen voorlopig in West-Europa nog op vele punten de mindere zijn van In de erehal van het bloemenpaleis van „Flora 1053 Heemstede" heeft H.M. de Koningin Vrijdagmiddag de internationale bloemententoonstelling geopend. De Koningin werd ontvangen door de voorzitter van de directie van „Flora 1953" jlvr dr O. F. A. II. van Nispen tot Pannerden, die een inleidende toespraak hield en nadien H.M. verzocht het lint, dat toegang gaf tot het bloemenpaleis, te openen, aan welk verzoek de Koningin vol deed. Na de plechtigheid maakte Koningin Juliana een rondgang tijdens welke zij werd rondgeleid door de voorzitter jhr dr van Nispen tot Pan nerden (links een mogelijke aanvaller", vervolgde Ridgway, „en daarom moeten wij het zoeken in een betere opleiding onzer troepen, vindingrijkheid, besluitvaardig heid en gedegen leiding". De NATO-opperbevelhebber wees er verder op dat „militaire bevelhebbers de beslissing hunner regering moeten aan vaarden, doeh dat zij gehouden zijn in onverbloemde bewoordingen te wijzen °P de gevolgen in militair opzicht, indien burgerlijke gezagsdragers, om politieke of economische redenen, niet geneigd zijn de raad hunner militaire leiders op te volgen". Ook de voorzitter der commissie van Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, heeft, na de oefening een toe spraak gehouden, waarin hij onder meer uiting gaf aan de hoop dat de volgende NATO-stafoefening „ook za] worden bij gewoond door aanvoerders en stafofficie ren van een Europees leger, opgebouwd uit de contingenten van zes Europese staten". Enkele dagen na zijn terugkeer uit t|°skou, waar hij zijn voormalige mees- ^.r Staiin had begraven, heeft president "tent Gottwald van Tsjecho Slowakije «„If "I een ernstige instorting gehad. luchtigheid in winterse openlucht schijnt it'"1 .geen goed gedaan te hebben. In t,., skou-stijl opgestelde bulletins, nnder- door het presidium der Tsjecho- tl^aakse regering en van de communis- (kj e Partij, meldden achtereenvolgens, j Gottwald Donderdag „ernstig ziek" is boorden („zware longontsteking en i(j "ris") en dat zijn toestand VrUdag ern- blo,er is geworden tengevolge van een b!ot!,eling opgetreden verlaging van zijn •h^ddruk, gepaard gaande met een alge- I ^et Verzwakking van de bloedsomloop. «le,d 'natste bulletin van hedenochtend, *el,l vast, dat de situatie onveranderd j ['li eA*n was. Men heeft 'n borstpunctie 'oe,i("ot'w'ald uitgevoerd en hem een ranspusie gegeven. van de meest vooraanstaande 1 2" Patr-an Tsiet'ho Slowakije behandelen eh «nöe't bulletins zijn mede door Intussen duurt het herstelwerk aan .dij ken en het dichten van gaten onvermin derd voort. En vaak met succes Zo werd gisteren in eerste instantie 'n gat gedicht te Burghsluis bij de haven van Burgh op Schouwen. De dijk is weliswaar nog niet tegen stormvloeden bestand, maar het water stroomt nu tenminste de polder Burgh niet meer binnen. Deze kan nu worden drooggemalen; een werk, dat volgens verwachting nog enkele we ken in beslag zal nemen. Om even na elf gisterenavond is het ook gelukt het stroomgat tussen Herkin gen en Nieuwe Tonge te dichten, dank zij het feit, dat de gehele bevolking alle krachten heeft ingespannen. Naar schat ting waren vijfhonderd mensen in de weer om het gat te stoppen. Dit zijn on geveer alle mannen, die van de beide dor pen in staat zijn tot dat werk. Naar schatting van een waterbouwkundige hoofdambtenaar stroomde per etmaal on geveer 10 millioen kubieke meter water door dit gat. Dit is evenveel als door de Nieuwe Waterweg Van twee kanten was met het dichten van het toen nog 25 meter brede gat be gonnen, n.l. van de zijde van Herkingen en van de kant van Nieuwe Tonge. De burgemeesters, die naast de wethouders, artsen, boeren en alle weerbare mannen bij dit werk meehielpen, wierpen de laat ste zakken in het gat. Daarna kon men beginnen met het versterken van de opge worpen dam, door middel van basaltblok ken. Deze dichting betekent, dat met het droogmalen kan worden begonnen van de polder Klinkerland. Deze is ruim 1000 ha groot. Ook zal nu een aanvang kunnen worden gemaakt met de wederopbouw van Herkingen en Nieuwe Tonge. Boven dien kan men dan de hoofddjjk, waarin gaten zitten van honderden meters breed, met een zandzuiger dichtspuiten. Mariapolder zijn watervrij gemaakt. Men is op de dfbogste gebieden in enkele pol ders reeds begonnen met het bewerken van de grond en het inzaaien van de nieuwe oogst. De pogingen om het gat in de West- havendijk bij Zierikzee te dichten gaan nog steeds voort. Bakken worden neer gelaten om de stroom in de bres te bre ken. Vier grote en een kleine werden reeds neergelaten en in een kring om het gat gelegd. Tussen deze bakken ont staat een stroomversnelling, doch om te voorkomen, dat hier weer diepe geulen worden uitgeslepen, worden kleinere zinkstukjes neergelaten, terwijl de bak ken vol met zand worden gespoten. Deze werkzaamheden zijn evenwel sterk van weer en wind afhankelijk. Bij Vianen op Duiveland, waar een gat van ongeveer 40 meter was ontstaan, heeft men een dam kunnen leggen, na dat men daaraan drie weken heeft ge werkt. Deze provisorische afsluiting is men nu bezig te versterken. Deze dich ting is van belang, omdat men de sluis ter plaatse kan behouden, evenals de ge bouwen van het gemaal- De polderdelen Duivenwaard. Oude land van Sommelsdijk en Oudeland van Middelharnis op Goeree-Overflakkee zijn thans bijna drooggemalen. In minder dan veertien dagen is hierdoor een opper vlakte van 2700 hectaren land vrijgeko men van overstromingswater. Naar de ANWB bericht, zal met in gang van Maandag a.s. de veerdienst Nu mansdorpDen Bommel, de verbinding tussen de Hoekschewaard en Overflak- kee, weer onderhouden worden. De dienstregeling luidt thans als volgt: af vaart Den Bommel: 8.30, 11. 13.40. 16 en 18 uur. Afvaart Numansdorp: 7-15, 945, komende vloed te kunnen keren. Naar mate het water steeg, werd de verwach ting, of de dam het zou houden, pessi mistischer. Tot tweemaal toe werd door het wassende water een gat in de dam ge slagen, doch het gelukte in beide geval len het onheil te keren. „Het was een dub beltje op z'n kant, maar hij heeft het ge houden", zo gaf ons een van de uitvoer ders te verstaan. Pas na volledige dichting kan met het herstel van de gaten en sluis in de zee dijk een begin worden gemaakt. De Vijdtpolder loopt thans nog steeds onder water bij vloed, doch zal dan drooggemalen kunnen worden, waar voor men de beschikking heeft over twee pompen elk met een capaciteit van 100 kubieke meter per minuut. Deze pom pen zijn dringend nodig, omdat practisch al het water uit de omliggende polders en de hoger gelegen gebieden via de Vijdtpolder naar de Wester-Schelde moet worden afgevoerd- De overige polders, zoals de Zuid- en Nieuwe Zuidpoider, de Noordpolder, de - - Nieuwe Hinkelenoordpolder en de Anna 12-15, 14.50 en 17 uur. De „Deutschlandbrief", een neo-nazis- tisch Westduits maandblad, heeft een be roep gedaan op „alle kameraden" om „de Nederlandse kameraden (de uit de strafgevangenis van Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers) alle mogelijke hulp te geven". Het blad. dat zich ..het strijd- n Dubbeltje op Z n kant orgaan voor het rijk cn de Duitse le- Na een urenlange ingespannen arbeid is vensvrijheid noemt. zegt. dat de ont- het gisteren ook gelukt een nooddam op:SnaPtcn -vermomd en naar het Zuiden te werpen aan de Noordkil. een geul naar'gezonden moeten worden. Volgens het het haventje van Ossendrecht in West- blad zÜn er -duizend manieren om hen Brabant. De afsluiting werd des morgens te helpen voor al degenen, die met ver omstreeks kwart voor acht voltooid, doch geten zijn, dat zij in moeilijke tijden aan hierna volgden nog enige spannendeonze zijde stonden ogenblikken. Omstreeks elf uur had men De .,peiitsch,andbrief is door het Ne- met zand en klei de becijferde hoogte van 1 dersaksischc ministerie van Binnenlandse de nooddam bereikt. Men hoopte nu de Zaken al? ..het orgaan van de onder- grondse SS-organisatie ..Das Reich" be- bestempeld. Uitgever van het blad zou zijn Erik Krause, alias Hek Rau, die op het ogenblik in een Beierse gevangenis een straf uitzit. Hoofdredacteur is Rudolf Schrader- Vosz; hij woont in Barcelona. O Naar het K.N.P. verneemt, heeft het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat tij dens de op 12 Maart gehouden bisschops conferentie de plannen voor de eeuwfeest viering van het herstel der bisschoppe lijke hiërarchie in ons land, op enkele ondergeschikte punten na, geheel goedge- keurd. Alleen het tijdstip waarop de pon- tificale H. Mis op Hemelvaartsdag zal I worden opgedragen, wordt iets later. De kerkcollecte, waarom de Stichting 1853- 1953 heeft verzocht nu de radio-actie in verband met de watersnoodramp werd stopgezet, wordt in alle kerken van Ne derland gehouden op Zondag, 19 April a.s. faculteit te Nijmegen op 26 April. De plechtige H. Mis van Requiem echter, die het comité „Honderd jaar Kromstaf" zich op Vrijdag. 15 April, gedacht had, zal in verband met gerezen moeilijke omstandig heden bezwaarlijk doorgang kunnen vin den. Naar het K.N.P. verder uit betrouwbare bron verneemt, is de belangstelling in het buitenland voor de eeuwfeestviering reeds nu bijzonder groot. Reeds hebben vier kardinalen en 27 bisschoppen in beginsel bun komst toegezegd. Verwacht mag ech ter worden, dat het aantal De weervooruitzichten voor Zondag zijn niet ongunstig. Drogere lucht uit Duits land en Polen stroomt nu langzaam naar ons land. In verband daarmede kunnen morgen flinke opklaringen verwacht wor den. De aangevoerde lucht is evenwel iets kouc -r en in de komende nacht moet dan ook op zware nachtvorst gerekend wor den met temperaturen van 2 tot 4 graden onder nul, plaatselijk wellicht nog iets lager. Als gevolg van deze sterke afkoe ling zal er zich hier en daar mist vormen, die in de ochtend echter weer oplost waarna het weer overwegend zonnig zal zijn. Het tiet er naar uit, dat het hogedruk- gebied boven Europa, dal nu al zeer lange tijd het weer in onze omgeving bepaalt, zich nog zal handhaven. Daarmede sa menhangend blijft de kans op neerslag gering. De EHBO houdt haar bekende Steentjes- bisschoppen aanmerkelijk groter zal wor- actie voor de opbouw van de medische den. Het secretariaat van het landelijk comité var, act:e uit de Avro-leden. gewest Zaan streek, heeft gisteren een schrijven aan het Avrorbestuur gezonden, waarin vele leden uit de Zaanstreek het aftreden van de voorzitter, de heer G. de Clercq, eisen. Zij achten het bovendien gewenst een algemene ledenvergadering te houden in het centrum van het land. tot het benoe- deelnemende men van een onpartijdige commissie, d e een onderzoek naar de moeilijkheden zal instellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1