Eerst moet de christelijke moraal worden vernietigd „Heropvoeding" van de jeugd met duivelse methoden Geen top-hits" op de beiaard Voor de natte moeson begint De gevolgen van slechte woningtoestanden Mc V. N. - Assemblee koos Hammarskjoeld Luxemburg heeft zich in gala gewaad gestoken Volijverige comités lieten niets aan het toeval over D ONTSNAPT UIT DE SOVJET-GREEP (VI) De klokkenist straatmuzikant van liet goede soort Dreigend Vietminli tegen Laos Orde van Malta aanvaardt beslissing van kardinalen Warm afscheid voor Trygve Lie kan helaas niet iedereen een bed garanderen men Opheffing Rijn-Main- expres lijwpro^ De jeugd bedreigd Shakespeare moet zich aanpassen f'umh" Vemrktr°"d "tVoteT Die t ook ••Hotel Kikelet". Tussen hemel en aarde i„?an dr ^an der Eist voort met de mcr,Vv!L be,iaard te zingen, die hij, als ten noemi01rf *de konin8 der instrumen- Ztt dUrJ.de te vei'heffen tot keizer, Een nieuwe hymne CHURCHILL VERVANGT EDEN PARIJS: Liever uit dan thuis Visjinsk't bleef zuur Brood is broodnodig Een rijk programma Belangrijke verbinding met achterland K.V.P. BIJ DE ALKMAARSE RAADSVERKIEZINGEN WOENSDAG 8 APRIL 1953 PAGINA 3 (Van onze correspondent) Dr Ortutai Gyula is tie cultusministcr van HongarijeHij is de grote propagandist van de vrije liefde en daarom bijzonder geschikt om de gelovige Hongaren van God naar de duivel te voeren. Dat Veres Péter, vroeger een boerenarbeider, nu minister van oorlog is, verbaast u waar schijnlijk niet meer. Voor een land, dat practisch reeds is ingelijfd in bet grote Russische rijk, waar men alleen de schijn heeft op te houden van een zelfstandige staat te zijn. komt het er niet op aan, wie er minister ]s- Hij heeft immers alleen maar te onderschrijven indien hij kan schrijven wat Moskou beveelt. Mocht Veres nu op dit ogenblik geen minister van oorlog ineer zijn, dan moet u mij dat niet kwalijk nemen, an is hij ongehoorzaam geweest, hij heeft dan één keer niet willen doen v''!c meesters van het Kremlin decreteerden en is afgezet. Wat er dan met hem gebeurt, weet niemand. -o is het met zovelen gegaan. de Russen in 1945 binnenkwamen m Hongarije te „bevrijden", zijn er tal loze mensen opgehangen. Eén van hen was de beroemde legerbisschop mgr Za- urayetz. Deze man was beroemd in H011- Bariie. Hjj was een fjguur> een man, die via invIoed had op de soldaten en een naar bÜ de gratie Gods. Hij was de man van de „Asterrevolutie". Asters bloeien eerst in de herfst en in °e herfst van 1918 had er een revolutie plaats, waarbij Béla Kun, de communist, de macht in handen kreeg en een com munistische radenregering vormde, die negen maanden lang schrik en dood ver spreidde. Het was méér nog dan Horthy mgr Zadravetz geweest, die door zijn in vloed op het leger een einde maakte aan deze bloedige communistische regering. In 1945 27 jaar later toen de Russen Hongarije binnentrokken, bleek, dat zij d=t niet hadden vergeten en het hem ook n-'mmer hadden vergeven. Toen kwam de w-aak Mgr Zadravetz werd gearresteerd ongehangen. Met talloze anderen, met "6Jfrmunisten een "kening hadden ei te vereffenen. Maar ook tenslotte U"r r"n de communisten begrijpen en ,.>d,7fer->g0ed' dat men niet alleen t°~re,,v k? jen volk regeren kan met VW- vi" bioed, met uitbuiting en sla- l- Men kan een volk dwingen twaalf per dag te werken, door het anders levensmiddelenbonnen, d-w.z. zijn j te onthouden. Men kan een volk n?n kennis te nemen van de commu- Iccldor en van de communisti- sünif r' ^en kan bet v°lk °P allerlei e manieren verhinderen zijn gods- enst te belijden. Men kan het zijn kin- ren ontnemen om ze communistisch op voeden, maar men begrijpt zeer wel, dat men daartegenover ook iets geven moet. En dat doet het communisme in Hon garije, zegt Nagy. Het geeft vacantie. Iedere arbeider, vertelt hij mij, heeft recht op veertien werkdagen vacantie. En die mag hij doorbrengen in een door hem zelf uitgekozen oord ergens in Hongarije op kosten van de staat. Hij betaalt niet méér dan zeven of acht forint per dag voor de onkosten der or ganisatie, een luttel bedrag dus. Voor de rest heeft hij in het hotel, dat hem wordt aangewezen alles vrij, eten en drinken zo- Veel hij wil. De reis er heen maakt hij met andere arbeiders in een speciale trein en ook dat kost niets. —Drie keer, zegt Nagy, heb ik zo'n va cantie meegemaakt. Men kan aan het be gin van de zomer opgeven waar men heen wil, naar de Balaton, of naar het Matra- gebergte, naar Lifafüred of Mezökóvesd- kan" verhinderen 117' dat CC" volk te belijden. Maar a godsdienst openlijk nog „iet hct RC,oof van deze '4 is nu hct duivelse daarvan trJi.» crpizen' door middel ken. raeht men dit laatste te berei- te begrijpen, wat er gebeurt als men sen die het hele jaar als slaven zijn behandeld, die geen behoorlijk huwe lijk meer hebben kunnen beleven, om dat man en vrouw beiden op een fabriek werken, op verschillende uren mis schien, zodat zij elkaar practisch niet meer zien, plotseling in zulk een weelde en luxe worden overgeplaatst en dan eensklaps de mogelijkheid voor zich zien om te doen wat zij willen. Dat moet kapot. Daar wordt de moraal dan ook grondig ondermijnd en met de moraal het geloof. Hoe kan het anders? Maar kunnen echtparen dan niet sa- m??fZwCantle gaan?- vraag ik. aVantlo Zegt hi-'- Ze krijgen hun vacantie op verschillende tijden- Nog erger. Hetzelfde doet men met kin aeren. De ouders worden verplicht hun kinderen in de grote vacantie naar een jeugdvacantiekamp te zenden. Daar leven kinderen yan beiderlei kunne van veertien, vijftien jaar ge meenschappelijk. Dat ®ijn kinderen, die de puberteit nog niet te boven zijn. Zij zijn niet alleen overdag samen, maar ook 's nachts als zij op dezelfde zaal slapen. Er wordt immers luide verkondigd, dat het valse schaamte gevoel van de katholieke Kerk moet worden uitgeroeid, dat er maar één schoonheid bestaat en dat is die van een gezond lichaam. Daarom ook wordt er zo ontzaglijk veel aan sport gedaan. Zij beseffen zeer wel, dat in de tegenwoordige tijd sport prestaties een doelmatiger propaganda middel zijn dan wetenschap of cultuur. Vroeger maakten geleerden en kunste naars een land bekend en beroemd, thans sportmensen. Ook dat is een voordeel van hoogopgevoerde lichaamscultuur. De sport staat hoog aangeschreven in Hongarije. Naast de oude bekende voet balclubs „Ferencvaros", dat nu „Edos" •1 eI? .AHPest" zijn er nieuwe opge richt als „Dynamo" en „Vasas". Maar menseri. gaan alleen naar de oude clubs, die zij nog altijd als niet commu nistisch beschouwen. Bij de zuiver com munistische clubs komen slechts enkele honderden mensen. En hoe staat het met de cultuur en de wetenschap? Ook daarop heeft het communisme de hand gelegd. Arbeiders krijgen bijvoorbeeld van tijd tot tijd vrijkaarten voor het theater. Maar het communisme is zó totalitair, dat het zich niet alleen beperkt tot het huidige geslacht, maar zich ook uitstrekt tot het verleden. Er zijn bijvoorbeeld nog opvoeringen van Shakespeare, Mo lière en Hauptman, maar passages, die niet passen in de communistische ideolo gie worden eenvoudig geschrapt of her schreven. De blinde Zwolse beiaardier W. Cré- man las vlot, doch duidelijk zijn in brail- le-schrift gezette voordracht over het re pertoire voor het carillon en verklaarde zich vierkant tegenstander van het spelen van schlagers. (Van onze Utrechtse redacteur) Een gure wind blies in de Kloosterhof van de Domkerk langs het beeldhouw werk boven de ramen en maakte zin voller het. gebaar, waarmee St. Maarten zijn mantel deelde met de naast zijn paard neergeknielde naakte bedelaar, j Geen zoetsappige lekkernijtjes, maar ook Een kleine jongen gevoelde zich er zo j geen top-hits van radio of film. Er be- toe aangetrokken, dat hij in een school- j staat een nauwe verwantschap tussen het 1Cl. J.'i 4/-t v</-v <-> 11-i nnorL'noVlKnMn TT.n van he't^h' rn'ss<\'1ien wel eens gehoord BaUtonLmódi^Fr h,fe' AKik*let" - In dat hotel heb ik één van miin vi- canties doorgebracht. Ik had er prachtige kamer. Alles was gratis Al leen wat men buiten het hotel gebruikt is voor eigen rekening faeorui ct Maar de kamers waren zo verdeeld dat zij waren bezet beurtelings door I man en een vrouw en lil» i? een hadden tussendeuren',"die met on"lw waren. °P u hebt niet zoveel fantasie nodig om Wanneer men, zoals deze man, behoort tot de arbeiders, die verantivoordelijk voor het onderhoud van de Clifton suspension Bridge, die zijn boog lio meter hoog boven de rivier de Avon te jftetol spant, moet men stalen zenuwen hebben. Óns „fotomodel" heeft blijkbaar i» het geheel geen last van zijn zenuwen, misschien is het bij hem wel een kwestie v<tn „alles went!" Dc brug zal worden daeen en de «v neu versierd met duizenden gekleurde lamp- het woord var) de Itahaanse schaver schrift dit toneeltje neerkrabbelde. En van de hoge Domtoren parelden klanken van het carillon, dat beurtelings werd bespeeld door H. Teygeler, de beiaardier van Nijkerk en Barneveld en Rien Rit- ter, de beiaardier van Delft en Leiden. Wij hoorden „Het Heerken van Mal- deghem", een oud-Nederlands lied „Früh- lingslied" van Mendelssohn en vele andere bekoorlijke melodieën. In deze stemmige omgeving zou „De speeltuin" ons waarschijnlijk een beetje draaierig hebben gemaakt, maar nu gin gen wij met een hart vol vreugde, omdat schone klanken ons hadden beroerd, naai de vergadering van de Ned. Klokkenspel vereniging om met vele beiaardiers in een studiebijeenkomst te luisteren naar enkele antwoorden, die gegeven werden op de vraag „Wat zal de beiaard spelen Ja, en daar is heus de kwestie opgewor pen of men op een beiaard wel een film- of radioschlager kan horen. Er zijn voor- en tegenstanders. Het was een vergadering, zo gemoede lijk als het spel van een beiaard. Het meest trof ons de vriendschap van de beiaardiers, wat bleek uit de hartelijheid, waarmei! zij elkaar begroetten. Dr W van der Eist, die voorzitter is, onderbrak heel rustig zijn openingsrede, toen Jan van Balkom het kleine vergader zaaltje binnenstapte, om hem even g9e~ dendag te zeggen. Nu was het ook of in eens een carillon aan het tingelen sloeg, toen de brede figuur van die Bossche naar met een gulle lach en een vrolijk ge snater in de deuropening verscheen. aarde vVaardler niet tussen hemel en nodig en derii C,rmUziek is echter stilte eraan dat vrnder Elst herinnerde Het onderwijs op de lagere scholen is communistisch geworden. De oude onderwijzers, die men maar even kon missen, zijn direct ontslagen en zo no dig vervangen door jonge krachten zonder diploma, die van onderwijs wel geen begrip hadden, maar die aan de hand van communistische leerboeken, die al direct herschreven werden, onderwijs gaven. Overigens is dat na tuurlijk maar een overgangsmaatre gel. Intussen worden er nieuwe onder wijskrachten opgeleid en in zover men zich moet behelpen niet de oude leerkrachten, zijn deze verplicht ieder jaar in hun vacantie een maand het „Szeminarium" voor communistische ideologie te bezoeken. Geschiedenisboeken zijn herschreven en vervalst. Vroegere kloosters en ka tholieke colleges zijn nu z.g. volkscol leges, internaten, waar vooral kinderen uit de provincie kunnen studeren, meest al gratis, maar waar het morele peil be neden iedere critiek is. De mogelijkheid tot studie aan een uni versiteit is zó verdeeld, dat er nu nog slechts 20 pet jongemannen uit de midden klassen worden toegelaten, 80 pet van het aantal studerenden moeten kinderen zijn uit arbeiderskringen. Met dit alles in mijn gedachten denk ik aan dat mooie gedragen Hongaarse volks lied, de hymne, die altijd gezongen werd en die een aanroeping was van God, een bede om hulp tot de Allerhoogste: „God zegen de Hongaar met een blij hart en met overvloed, reik hem Uw bescher mende arm, als hij strijdt met de vijand. Het noodlot heeft dit volk reeds zo lang achtervolgd, breng het nu blijde jaren; dit volk heeft reeds yoor het verleden èn voor de toekomst geboet". Dit laatste schijnt wel niet zo te zijn, vvant wéér is het Hongaarse volk overwel digd en strijdt het tegen een vijand, dui velser dan ooit; een vijand, die het alles, óók zijn geloof, wil ontnemen. De communisten hebben wel begrepen, dat zij dit volk zijn „Hymne" niet opeens kunnen ontnemen. Communisten hebben de tijd; zij werken langzamer dan het nazisme deed, maar zij werken ook zeker der. Natuurlijk kan in deze staat zulk een hymne, die een aanroeping is van God, niet blijven bestaan. Dus heeft men een nieuwe hymne gemaakt, de „Mars van de Republiek", die bij alle plechtige ge beurtenissen eerst wordt gezongen en die als volgt luidt: „Verdrukking, het lot van knechten, dit was gedurende duizend jaar het leven hier. Ook als de lijfeigene en zijn kind neer vielen, bleef het land van de nietsnutten. Het volk droeg de lasten. Wie terugziet in het verleden, ziet slechts wonden, wee en leed. Vooruit dus, moedig op ten strijde, dit geeft ons leven een andere zin. Van de lippen van millioenen klinkt vol ver trouwen: leve de Republiek". Hiermee heeft men een volkslied, waar uit God Ie uitgebannen en waarin met het duizendjarige glorievolle verleden van het land wordt afgerekend. Zo lang zal men dit laten zingen, tot het vlees en bloed van de mensen is geworden zoals de oude hymne. Eerst dan zal men die oude hymne, die een gebed is tot God, uit de harten van de mensen bannen en zal de oude hymne sterven. God geve, dat dit niet zal geschieden. toreninstrument en het godsdienstige volksleven, zodat men carillon-muziek niet als oppervlakkig amusement moet be schouwen. Alles goed en wel oordeelden zowel mr de Waar> als Jan van Balkom, maar het repertoire voor het carillon is toch maar zeer beperkt. Is de beiaard misschien niet te plechtig, vroeg de eerste zich af en zou niet meer publiek er belangstelling voor krijgen, indien de mensen ook eens een bekend wijsje hoorden Er kan toch een strenge selectie gemaakt worden. De bei aard is een volksinstrument bij uitstek. De heer Créman had van zijn leraar trou wens ook eens als les mee gekregen steeds te bedenken, dat de klokkenist een straat muzikant is. Maar van het goede soort, voegde de heer Créman er onmiddellijk aan toe. Wij menen, dat Jan van Balkom een heel wijs woord sprak, toen hij zei, dat de beiaardier zich niet alleen naar de tijd van het jaar moet regelen, maar de smaak ook moet richten naar plaats en gewoon ten. Hij betreurde het, dat de regering het carillon niet als een volwaardig in strument heeft erkend en ook, dat vee) klokkenmuziek privé-bezit van beiaar diers is. Wellicht is hier een taak voor de Ned. Kiokkenspelvereniging. Lang is over deze problemen nog gedis cussieerd, maar alle moeilijkheden wer den opzij geschoven toen men luisterde naar de beiaardbespeling door Jan van Baikom en W. Créman, waarmee deze stu die-dag in goede harmonie besloten werd. Naar een Franse militaire woordvoer der te Hanoi heeft meegedeeld, hebben de Vietminh-opslandelingen rondom Moe Tsjau, 120 kilometer ten Westen van Hanoi, een strijdmacht van 40.000 man samenge trokken, die, naar men vermoedt, gebruikt zal worden voor een offensief tegen Laos, de Noordwestelijke staat van Indo-China. Gezien het feit, dat over ongeveer 6 weken de natte moeson begint, neemt men aan dat de opstandelingen binnen een week hun aanval moeten beginnen, willen zij hun doel bereiken. Een groot offensief tegen Laos, waar de communisten tot dusverre een geringe activiteit hebben ontplooid, zou vrijwel automatisch een grootscheepse terug tocht der Franse Uniestrijdkrachten uit de Tonkinese delta met zich mede bren gen. In Laos wordt veel opium gewon nen, die een rijke bron van inkomsten voor de communisten zou betekenen. voor het smeerd werden. Wat zal de marktdagen en ge- beiaardier spelen Op liedjes, meer plechUge muz^kTp Jcs, die zullen bijdragen tot de feest vreugde tijdens de kroning. Amicis ..De tijd zingt" De Maltezer Orde, die met de Congre gatie der religieuze orden in dispuut was over haar status, beeft aan de Paus mede gedeeld, dat zij zich neerlegt bij de beslis singen van de raad van kardinalen, welke in December 1951 door dc H. Vader werd benoemd om het geschil te onderzoeken, aldus werd in de „Osservatoro Romano" medegedeeld. Volgens de beslissing der kardinalen zul len in de status der orde zekere wijzigin gen worden aangebracht „welke haar oe- ter in slaat zullen stellen haar traditie van negen eeuwen, gewijd aan het dienen der christelijke beschaving en der katho lieke zaak. voort te zetten". De kwestie is indertijd ter hand geno men door de genoemde Congregatie, nadat deze een klacht ontvangen had van een lid der orde, dat van zijn functies was ontheven. De toenmalige grootmeester van de orde, prins Chigi, verzette zich tegen het onderzoek, dat hij een inbreuk op de souvereiniteit der orde achtte. Toen prins Chigi korte tijd later kwam te overlijden, werd de verkiezing van een opvolger op verzoek van de Congregatie door de Paus uitgesteld, hangende het onderzoek door de raad van kardinalen. Een grote aanval zou echter voor de op standelingen ook grote moeilijkheden op leveren wegens de lange afstanden tot hun bevoorradingsbases en het slechte wegen net. Moe Tsjau ligt 50 kilometer ten Noor den van de grens van Laos. Het zou, vol gens de Franse woordvoerder, de meest stoutmoedige aanval der Vietminh zijn. Officieel is door het Foreign Office be kend gemaakt, dat premier Churchill tij dens de ziekte van minister Eden het mi nisterie van buitenlandse zaken zal be heren. ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! LEVERT CC - AMSTERDAM (Van onze correspondent) PARIJS, Dinsdag. fEN moet lang met Fransen heb ben omgegaan om enigszins hun mentaliteit te kunnen benade ren. Er is geen land. waar men zo weinig op de schijn Kan afgaan als Frankrijk. Als men er 's Zondags de talloze en fraaie auto's ziet uitrijden, dan zou men denken dat het een land is van algemene welvaart. De 10.000 nieuwe wagens, die, nu het buitenland minder afneemt, iedere maand afge leverd kunnen worden, verdwijnen snel onder het publiek en dat ver klaart hoe bijvoorbeeld Zondag j.l. één enkele weg uit Parijs, die naar het Westen, door niet minder dan 49.000 auto's is gepas seerd. Men kan er echter op rekenen, dat 'n schrik barend groot deel der on- of jonggehuwden, die per auto een bui tenluchtje gaan schep pen. geen eigen wo ning hebben. Ze zijn al blij bij de ouders te kunnen blijven inwo nen, of moeten zich met een zolderkamertje tevreden stel len. Toch kost een auto gemiddeld de helft van een nieuw huisje! Men is hier nog niet zo ver als in Amerika, waar nagenoeg iedereen zijn wagen heeft; maar wel meent iedere Fransman, dat een auio zo ongeveer het eerste is, dat hem toekomt. Die zelfde Fransman woont over het al gemeen genomen, allerellendigst. Frankrijk heeft nu eenmaal de treu rige reputatie achteraan te komen met de woningbouw, terwijl de be staande woningen bijna allemaal bouwvallig oud zijn. En alhoewel iedereen zich over de woningschaar- ste beklaagt, is elke beweging om tot betere woningtoestanden te komen uitgebleven. Dezelfde Fransen, die bereid zijn ontberingen te lijden, tot de honger toe, om zich toch maar n auto te kun nen aanschaffen, hebben voor wo- ninghuur niets over. Die wordt een voudig als een hatelijke belasting be schouwd, ten voordele van de eigenaars, voor wie men geen goed woord over heeft. ftiog onlangs heeft een statistiek een zonderling beeld gegeven van wat een Fransman met zijn .nkomsten doet. Dat in het land van de goede wijn de fijne fles de meest begeerde gezel is, als het er op aankomst de voet op de weg van de weelde te zetten, zou men zich nog kunnen indenken. Maar dat het Franse volk de grote verscheiden heid van geestrijke flessen zodanig aanspreekt, dat het 520 milliard francs dus meer dan een half milliard guldens voor geestrijke vochten uitgeeft, doet ons de ogen uitwrijven. Even verbijsterend is het bedrag, dat in rook op gaat. In het afgelopen jaar heeft de Franse bevolking voor de sigaret, de tabak en de sigaar 140 milliard francs betaald. Dat de fiscus daarbij braaf geholpen heeft, doet aan het opzienbarende van de cijfers niets af. Waar men de woning voor méér noodzakelijk zou houden dan de siga ret en het aperitief, zou men kunnen veronderstellen dat voor de huisves ting minstens zoveel werd besteed als voor drinken en roken tezamen. De huiseigenaren hebben zich echter met 50 milliard moeten tevreden stellen. En hoe gering dat cijfer is, wordt vooral erg duidelijk als men bedenkt, dat de Fransen voor hun plaats in de bioscoop 35 milliard hebben uitgege ven. En dan te bedenken dat het grootste deel der uitgaven aan de auto werd besteed, niettegenstaande die uitgave slechts een deel der gezinneD betreft. E minister-presi dent, René Mayer heeft bij zijn be zoek aan president Eisenhower zeer te recht gezegd, dat een der middelen om in Frankrijk het commu nisme met succes te bestrijden, zou zijn: de Fransen goede wonin gen te geven en dat 't dus zeer wenselijk zou zijn dat Amerika Frankrijk aan credieten voor woningbouw hielp.. President Eisenhower is een hoffelijk man en hij zal wel niet gezegd hebben: „Als jullie eens wat minder rookten en wat minder de „zinc" beezochten. Op de vijf glazen één minder, op de tien si- garetten twee, dan zou al 132 milliard geven, waar men voor de woning bouw vergeefs naar zoekt. Op die wijze redeneert alleen de Fransman als hij nog geen auto heeft. Dan wil hij op alles bezuinigen tot op zijn eten toe. En daarom verschijnen er elke dag veel nieuwe auto's op straat, zodat men er in Parijs geen raad meer mee weet. Men kan ze op de spitsuren zelfs niet meer met vrucht gebruiken. Maar de auto is nu eenmaal de eer ste behoefte geworden, al was het maar om Parijs te kunnen ontvluch- ten. Hoe vreemd het ook klinke, de Parijzenaar is nu eenmaal een buiten man; zijn ideaal is in de provincie een optrekje te hebben of er althans te kunnen kamperen. En gezien de toenemende omvang, wordt dat plezier steeds duurder be taald. Want ook in dat opzicht gaat Frankrijk Amerika na doen: de lange lijst van ongelukken en doden, die de geregelde uittocht naar buiten kost! Voor laatstleden Zondag was dat tien doden. Men vreest een Amerikaans cijfer voor de Paasvacantie. Nu de auto in de stad zelf hoe lan ger hoe minder te gebruiken is. ai was het maar om de parkeermoeilijk- heden, rijden de meeste wagens slechts uit gedurende het week-einde. En velen der bestuurders worden daardoor Zondagsrijders. Waarschu wingen baten niet. En houdt de men sen maar eens vast in een Parijs met zulke woningtoestanden Onder het applaus van alle afge- scheidende secretaris-generaal. Trygve vaardigden en van de volle publieke Lie, die op zijn gewone plaats gezeten, tribune las de voorzitter der V. N.- de zitting bijwoonde. Bij deze gelegenheid Assemblee, Lester Pearson, de uitlslag j grepen verschillende gedelegeerden de voor van de geheime stemming over de j gelegenheid aan om Lie. die nu met nieuw te kiezen secretaris-generaal der 10.000 dollar per jaar op pensioen gaat. V. N. De uitslag stond bij voorbaat vast: j dank te zeggen voor zün grote verdien de Zweed Dag Hammarskjoeld wiens sten jegens de V- N. candidatu .r de instemming van de Sovjet-Unie had weten te verwerven, werd (met 57 tegen één stem. bij één onthouding) gekozen. Wie de enige tegenstemmer was. is niet zeker, men vermoedt, dat het Nationalistisch China is geweest. Guatemala was afwezig. Een van degenen die juichten bij het vernemen van het resultaat was de De leider der Russische delegatie, Visjinsky, was de enige, die zure woor den had voor dit afscheid. Hij begon met Hammarskjoeld volledige steun en mede werking toe te zeggen. De Sovjet-Unie. zo zeide hij, heeft er vertrouwen in dat de heer Hammarskjoeld zich in zun (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG, Woensdagmorgen. Duizenden Belgen zijn reeds tijdens het afgelopen weekeinde naar Luxemburg gegaan om alvast te genieten van een voorspel op het feestelijk vertoon van het aanstaande huwelijk van erfprins Jean met de Belgische Prinses Josephine Char lotte. Dat is echter niet meegevallen, want degenen, die gehoopt hadden de stad al volop in haar feestgewaad te vinden, zijn gedeeltelijk bedrogen uitgekomen. De Luxemburgers, die realisten zijn, voelden er nl.I. niets voor te vroeg met versierin gen voor de dag te komen, die een prooi van wind en regen hadden kunnen worden voordat de grote dag was aangebroken. Dat wil evenwel niet zeggen, dat er nog niet veel gedaan was, integendeel. Op verschillende punten van de stad Luxemburg werden tribunes gebouwd, welke aan plus-minus 8.000 personen plaats moeten bieden. Die tribunes staan er en tarten regen en wind. Hetzelfde is het geval met triomfbogen, o.m. een zeer monumentale bij het ruiterstandbeeld van koning Willem II in de onmiddellijke omgeving van het groothertogelijk paleis. Ook talrijke zuilen en pijlers waren reeds opgetrokken, die als decoratieve motieven o.m. de groothertogelijke krooon, de wapenschilden van het jonge bruidspaar en hun monogram zullen dragen. Maar het ontbrak daar met de Paas dagen nog aan vlaggen, kleuren en wim- I peis. Met het aanbrengen daarvan heeft men sinds gisteren een begin gemaakt i en men wil. dat heden. Woensdagmiddag, als de vorstelijke en andere hoge gasten zullen arriveren, geheel de stad, als we dat. zo mogen uitdrukken, in haar gala gewaad zal steken. Nagenoeg voltooid waren tijdens de Paasdagen al de versieringen in de vi trines der magazijnen in de hoofdstraten. aaF tronen tussen de meest uiteenlo pende artikelen foto's van het prinse- 'tlKe paar. voorwerpen met hun beelte- zoa's speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde zakdoekjes. ?!f, baanden lang hebben allerlei hun hersens gemarteld om alles P a".)n te regelen en een goed verloop te doen hebben. Men schijnt letterlijk niets aan het toeval te hebben overgela ten, want behalve realisten zijn de Luxemburgers ook zeer methodische mensen. Waar laat men de gasten? Het loglespropleem, waarover wjj het reeds eerder hebben gehad, stelde zich niet alleen voor de gewone man, maar ook voor de prinselijke invite's. Zullen de Koninklijke families van Nederland en België de nacht van Woensdag op Donderdag in het groothertogelijk paleis doorbrengen, anders was het gesteld met andere hoge gasten, die bij vooraanstaan de particulieren, maar vooral in de grote hotels moesten ondergebracht worden. Nu zijn deze laatste permament voor een groot deel in beslag genomen door de leden en het personeel van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal gemeenschap en men kon die sinjeurs toch zo maar niet aan de deur zetten. Tenslotte heeft men dan toch alles nog keurig kunnen regellen. Doch wat de plus-minus honderd vijftig duizend toeschouwers betreft, die worden verwacht, die moeten zelf maar hun weg vinden. En ook dat zal wel in orde komen, hoopt men. als velen er nu maar toe willen besluiten en dat zal wel moeten om de nacht door te brengen in de auto's en de autocars, waarvan er nagenoeg twintigduizend worden verwacht en die aan de rand der stad zullen moe ten parkeren. Zojuist werd met het o°8 ,°P ^ies nog besloten dat al de hotels, restau rants en café's geheel de nacjï' 7„ar Woensdag op Donderdag en van Donder dag op Vrijdag mogen geopend b])Jvaw Personen, die geen bed vonden en ook niet in auto's terecht konden, zullen het daar wel met een stoel en niet het hoofd op een herbergtafel kunnen stellen Di laafqfp brenct in ieder geval dit voor deel mede, dit deze categorie wensen al vast verzekerd is geen dorst te zullen ^Twée uur vóór en één uur na de stoet zal het publiek niet op de bekende Abels- brug. noch op het viaduct, noch op de Roosénveltiaan worden toegelaten. Deze domineren n.l. de afgrond van de onge veer 50 meter dieper gelegen vallei van de Petrusse en men wil voorkomen, dat onvoorzichtigen op de borstwering zou den gaan staan of dat door gedrang de leuningen het zouden begeven, wat do delijke vallen in de diepte ten gevolge zou kunnen hebben. Het is ook verboden flessen mede te brengen, waarvan de scherven mensen zouden kunnen kwet sen. Ouders werden dringend aange maand niet met al te kleine kinderen naar de stoet te komen. Er worden tal van Rode Kruisposten ingericht, uitge rust met ambulancewagens. Nog steeds worden de kijkgragen aan gezet ook zelf mondvoorraad mee te brengen, want ondanks de restaurants en tweehonderd openluchtwinkels, die door een duizendtal personen zullen worden bediend, voorziet men, dat met alle hongerigen zullen kunnen worden gespijsd. Er zal verder een bijzonder oog in het zeil worden gehouden op zakkenrollers, voor wie manifestaties als die van a.s. Donderdag in zekere zin gesneden brood zijn. De belangstelling, die niet alleen in België en Luxemburg, maar ook in verschillende andere landen voort dit huwelijk bestaat, wordt het best ge ïllustreerd door het feit. dat niet min der dan ongeveer vierhonderd journa listen, radioreporters, fotografen en cineasten perskaarten hebben aange vraagd. De verlichting van het koor en het altaar in de kathedraal is op zodanige wijze uitgevoerd, zeide men ons, dat films in kleuren kunnen wor den opgenomen. Speciale films zullen worden gedraaid om in de Belgische en Luxemburgse scholen te worden vertoond. i Voor de receptie in het groothertogen- i lijk paleis na het huwelijk, waarop vier- honderd personen werden uitgenodigd, heeft men een muur tussen het paleis en het aangrenzende parlementsgebouw moeten afbreken om voor al die invite s plaats te vinden. Heden Woensdag- en morgenavond zullen de valei van de Petrusse, als mede de aangrenzende rotsblokken der oude vestingmuren, historische en andere gebouwen feëriek door Philips worden verlicht, die ook de voor de sonorisatie der plechtigheden zorgt. Donderdag avond zal op de heuvel van de Drie Eikels nagenoeg gedurende een uur een magnifiek vuurwerk worden afgestoken, zoals men nog nooit in Luxemburg heeft gezien. Heden, Woensdag, om 12 uur, vertrekt uit het Zuidstation van Brussel de ko ninklijke trein van België met de leden der koninklijke familie en de jonge bruid, die aan het grensstation van Klein Bettingen in de trein door haar prinse lijke verloofde zal worden begroet. Te half drie worden op het vlieg veld van Findel, even buiten Luxem burg, H.M, Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden verwacht, die door Prins Felix van Luxemburg en diens dochter prinses Elisabeth zul len worden afgehaald. Ook de meeste andere vorstelijke en prinselijke gas ten worden vandaag per spoor, per vliegtuig of per auto te Luxemburg verwacht. Op verschillende plaatsen der stad wor den vandaag al openluchtconcerten gege ven. Het officiële gedeelte concentreert zich hier Woensdagavond in een gala diner in het groothertogelijk paleis, waarbij 122 vorstelijke, prinselijke en andere personen van hoge rang zullen aanzitten Een eigenlijk diner zal er morgen, na de huwelijksplechtigheden niet meer zijn, maar, zoals wij gezegd hebben, een grote receptie met royaal voorziene buffetten, eveneens in het groothertogelijk paleis. Bjjna vlak tegenover het paleis op de Koning Willem II-plaats, vanwaar men 'n door de beiaardier van de Mechelse Sint Romboutstoren op beiaard van de Lu xemburgse kathedraal te geven concert zal kunnen horen, zal laat in de avond de volksvreugde zich nog kunnen uiten in een groot volksbal. En terwijl in de stad vol gonzende ge luiden van de feestroes de uiting der al gemene vreugde om dit prinselijk huwe lijk haar hoogtepunt zal bereiken, ver wacht, op een twintigtal kilometers van de stad, nabij het dorpje Setsdorf een in de bossen gelegen landelijk kasteel met bijzonder rustieke omlijsting het jonge prinselijke paar. belangrijke functie door de beginselen van het Handvest zal laten leiden en gevrijwaard zal blijven voor elke in- mengiog van buitenaf. Visjinsky achtte het niet het ge schikte moment, om in bijzonderheden te treden t. a. v. het aftreden van Lie, dat. ..ongelukkigerwijze nogal.ge ruime tijd te laat is." Volgens de Russische spreker had Lie een tijd lang de post van secretaris-generaal ,op onwettige wijze bezet". Door zo te doen toonde hij de plicht van secre taris-generaal, zoals omschreven in het Handvest, te negeren", meende hij. Tenslotte spraken o.m. nog vertegen woordigers van India, Indonesië, Turkije en de Philippijnen woorden van lof tot de scheidende secretaris-generaal. Trygve Lie werd daarop met een aan houdend applaus begroet, toen hi; zelf het woord nam en dankzegde voor de hem betuigde erkentelijkheid. „De spanningen van de tijd, waarin wij leven, de maoht van de vernietigende krachten, welke de vrede en de bescha ving bedreigen zijn zo geweldig, dat het ooize plicht is, geen enkele deur onge opend te laten voor een vollediger gebruik van alle hulpbronnen ter ver sterking van de vooruitzichten op vrede, die in het Handvest der V. N. kunnen worden gevonden. Het was om u de gelegenheid te geven, een deur te openen, die reeds sinds 1950 was gesloten, diat ik vier maanden geleden mijn ontslag indiende", aldus Lie. die hieraan toevoegde, dat hij zijn functie aan zijn opvolger zal overdragen' „zonder spijt en met een onverminderd geloof in de toekomst der organisatie". Hij bracht vervolgens hulde aan de leden van het secretariaat. „Er zijn pijnlijke berichten, dat de Rijn- Main-expres vrij zeker zal worden opge heven", verklaarde mr Van der Mandele in de gisterenmiddag gehouden vergade ring van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. „Wij hebben", zo vervolgde hij, „zeer uitvoerig gemotiveerde bezwaren aan de Nederlandse Spoorwegen en de minister van Verkeer en Waterstaat doen weten. De Rijn-Main-expres betekent een buitengewoon gunstige verbinding met het achterland. Vooral de trein, die in de middag vertrekt is van uitermate groot belang voor de scheepvaartmaatschappij en. De passagiers, die dikwijls in de och tend in Rotterdam debarkeren en verder moeten reizen, hebben er een uitstekende verbinding aan. De ochtendtreinen, die van Hoek van Holland komen, zijn wel wat ai te vroeg. Het merkwaardige is, dat er wel een trein uit Den Haag gaat rij den." Wij weten, aldus mr Van der Mandele, dat deze gang van zaken ook betreurd wordt door de N.S. Het is een kwestie, die voor een belangrijk deel veroorzaakt wordt, doordat de N.S. wegens verbinte nissen met andere maatschappijen op dit gebied geen meerijdend restauratierij tuig kunnen ontvangen." Ook in Alkmaar heeft de groslijststem ming van de K-V.P. tot gevolg had, dat van het politiek advies is afgeweken. De heren Fr. A. H. Otten en F. F. Spieker- man, die niet geadviseerd waren, zijn thans resp. nr 3 en nr 7 op de lijst gewor den, die er als volgt uitziet: G. van Slin gerland. mr A. J. M- Leesberg. Fr. A. H. Otten, C. Venneker, G. de Zeeuw, I. Vleu gel, F. F Spiekerman, mej. M. Kamphuij», J. J. Zandbergen, P. J. Nagengast, D. J. Woldendorp, W. de Boer, B. B. v. d. Berg, P. J. Groen, mr A. V. M. Leesberg jr, i. Tromp, P- J. Hildebrand, mej. C. Henne- man, J. Martin en P. Zeegers. De heren Fr. Otten en F. Spiekerman hadden resp- 53 en 22 voorkeurstemmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3