Vermomd in burgercolbert Ger de Roos op talentenjacht Rotterdam MEER DAN EEN DUBBELTJE Melkauto's rijden „illegaal" „Veluwse bussen lijken op bokslokalen" O.-Duitsland onteigent weer kerkelijk bezit Stad van Hawaiian-muziek „Zo iets heb ik nog nooit beleefd" PAGINA 5 WOENSDAG 29 APRIL 1953 Op tijd doen Oranjewijzigde koers KAPITEIN C. C. GOEDEWAAGEN geen schuld Te laat om te seinen In late avonduren Passagiers worden lastig gevallen was uiteindelijk de oorzaak van deze aanvaring. Deze met talrijke voorbeelden van naar zijn mening gelijke gevallen geadstrueer de verdediging, werd gevolgd door een repliek van de inspecteur-generaal, die o.m. het argument ontzenuwde, als zou de „Ruys" eerder de bakboordmanoeuvre hebben moeten maken. „Juist door dèt te doen, zou kapitein Goedewaagen ge zondigd hebben tegen artikel 21. Na een nieuwe repliek van baron Van der Feltz, was het woord aan de raads man van kapitein Goedewaagen, mr G. J. Lyklama a Nijeholt, die begon met te zeggen, dat hij zich van een oordeel over de kapitein van de „Oranje" onthouden zou, en bovendien geen opmerkingen over de koersschrijver kon plaatsen aan gezien de wederpartij weinig „fair" ge weest was met het verstrekken van de gegevens in deze. Zijn betoog kwam hierop neer, dat een gezagvoerder datgene wat hij moet doen op tijd moet doen en niet op een manier, dat een ander schip daarvan schrikt. „Dit was ditmaal gebeurd, maar de ge volgen van manoeuvres, die de „Ruys" eens hadden moeten demonstreren „wat varen was", waren dan ook niet uitge bleven Waarna te kwart over zeven de voor zitter zich in de benauwd warme zaal van zijn zetel verhief en aankondigde later op de dag uitspraak te zullen doen. De twee eenzamen, door een jarenlang leven op de brug waarschijnlijk gewoon aan deze eenzaamheid, stonden stijf op uit hun stoelen, liepen langzaam op de deur toe. Enkelen schudden de zwaar gebouwde kapitein Goedewaagen, die morgen weer varen zou, de hand. De kleine, grijze kapitein Hemmes leek iets ouder. Andermaal zouden zij weer, uiteinde lijk geheel alleen, beslissingen moeten nemen, waarvan misschien honderden mensenlevens en het behoud van kapi tale schepen afhingen. De Kootwjjkse veehouders op de Ve- luwe zitten met een moeilijk probleem. Ze moeten volgens de wettelijke voor schriften hun melk leveren aan de zui velfabriek, maar volgens andere bepa lingen is dit echter onmogelijk. De weg tussen Kootwijk en Nieuw Milligen de Heetweg is namelijk opeens tot B-weg gedegradeerd en daarmede ver boden geworden voor de man die met zijn vrachtauto de melkbussen placht op te halen. Het is met de melk in Kootwijk altijd een rare geschiedenis geweest; jarenlang tot zelfs na de oorlog, leverden de boe ren hun melk uitsluitend aan de bevol king van het kleine Kootwijk, totdat de Heetweg werd verhard. Toen Iconden melkauto's het dorp binnenrijden en werden de veehouders verplicht hun melk aan de fabriek af te leveren. Deze maatregel ontketende heel wat protes ten. maar men schikte zich tenslotte. De veehouders vragen zich nu af, waar ze met hun melk naar toe moeten. De ene instantie verbiedt hun aan de bur gerij te leveren en een andere instantie ontneemt hun de mogelijkheid om aan de fabriek te leveren. Er zijn al reques- ten verzonden aan het gemeentebestuur en aan het ministerie van Landbouw en in afwachting van een Salomonsoordeel rijdt de melkauto illegale ritten „Geen plaatsen meer voor Oranje- Ruvs" luidde het laconieke bordje aan de trap 'van de Amsterdamse Koopmans beurs. Binnen vonden de talrijke belang stellenden, directies van scheepvaartmaat schappijen, scheepvaartexperts, vertegen woordigers van verzekeringsmaatschap pijen, leden van de gezagvoerders-vereni ging en journalisten met moeite een plaats. Er waren talloze figuren, die ken nelijk alleen maar „vermomd" waren in een burgercolbert of zelfs, oud en ge- Pensionneerd, in hun hele houding nog Verrieden, dat ze hun halve leven een brug onder de voeten hadden gehad. Iets over half elf verhieven de aan wezigen zich, toen de Raad voor de Scheepvaart, onder voorzittersschap van bir. J. Offerhaus, professor in het Han dels- en Zeerecht aan de Amsterdamse Universiteit, de zaal betrad voor de slot- Scte van dit drama. Na de botsing hadden de betrokken par tijen zoals normaal, reeds een buitenge wone scheepsverklaring afgelegd (in de eerste haven die zij aanliepen), de inspec teur van de Scheepvaart in de respectieve thuishavens had deze bestudeerd, de zaaa Was daarna doorgegeven aan de i"spe*~ teur-generaal voor de Scheepvaart, en deze had de zaak verwezen naar de Kaxd Voor de Scheepvaart, ter onderzoek, ter lering en indien de bevindingen dit zou den wettigen, ter.,, correctie van de «chuldig bevonden partij. Als eerste werd gehoord de 56-jarige ge zagvoerder van de „Oranje", de heer H. Hemmes, die met een enigszins hese *t«m, spelend met zijn bril, vertelde hoe hij vlak voor middernacht op de brug ge komen was, in verband met de nadering Van het tegenliggend, uit Indonesië op thuisreis zijnde, passagiersschip „Willem ituys". Het was een mooie maannacht, helder zicht, Oostenwind, windkracht 2. De „Oranje" liep haar volle 21,2 mijl op uit reis naar Djakarta. Van kapitein Hemmes kwam, zoals hij volmondig toegaf, de beslissing om de koers van de „Oranje" zodanig te wijzi gen, dat de „Oranje" en de „Ruys", die elkaar anders op een mijl of zes zouden zijn gepasseerd, op een afstand van pl.m. 2 mijl voorbij zouden varen, bakboord aan bakboord (of „rood op rood" met de resp. linkerzijden naar elkaar toe). Hij ham daartoe zelf het commando over, stuurde het schip een bakboordkoers (naar links). Voorzitter: „Is het niet gevaarlijk om Zo dicht bij een ander schip te passeren?" Hemmes: „Het was niet mgn bedoeling om zó dicht te komenwij doen dit niet alleen voor de passagiers, maar ook Voor ons zelf Men had de „Ruys", waarmee reeds op grote afstand door middel van een morse lamp naamseinen gewisseld waren, toen 3 streken over bakboord in de peiling, had bovendien nog een ander schip ontdekt, dat in dezelfde richting als de „Ruys" voer, spoedig door dit schip werd inge haald, en dat volgens kapitein Hemmes verder bij de beslissingen, welke hij nam, geen enkele rol speelde. dwars op de koers van de „Ruys"). Nog nooit, beweerde hij, had hij een dergelijke manoeuvre van de „Oranje" meegemaakt. Voorzitter: „Toen u zag, dat de „Oranje" bij u wilde komen, hebt u toen nog een tegemoetkomende beweging gemaakt?" Goedewaagen: „Inderdaad.de mee- liggende vrachtboot was toen gepasseerd, en we zijn toen van 329° geleidelijk naar 309° gezwenkt.Ik was in de veronder stelling dat we elkaar bakboord aan bak boord zouden passeren. Voorzitter: „Volgens uw stuurman is er op de brug enige aarzeling geweest. U hebt gezegd: „Ja wat wil je nou eigen lijk?" (doelend op de „Oranje") Goedewaagen: „Dat heb ik gezegd mijn tweede stuurman heeft oen geant woord: „Hij zal op het laatste moment nog wel stuurboord overgaan. In mijn 38-jarige ervaring heb ik nooit een schip zo zien draaien als de „Oranje". Dat schip kon die stuurboord-manoeuvre nooit meer halen. Ik heb toen half bakboord gegeven, later „hard over bakboord". Ik gaf dat voor de „Oranje" sterk stuurboord uit zou gaan. Ik meende dat de „Oranje" voor mij zou over gaan. Voorzitter: „Kapitein Hemmes b^veert eerder met draaien te zijn begonnen". Goedewaagen: „Dat moet ik hem helaas tegensprekenik kan me niet aan de De Zutphense politierechter veroor deelde E. uit Deventer tot een gevange nisstraf voor de tijd van twee maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangen neming, omdat hjj in Twello een mede passagier in een autobus had lastig geval len. „De automarkt te Apeldoorn is een bron van ellenden die veel misdaad met ileh meebrengt" zei de officier van Ju stitie tijdens de behandeling van deze zaak en terecht, want er gaat de laatste tijd geen week voorbij of in Zutpben worden strafzaken behandeld, die ver band houden met dit Apeldoornse insti tuut- Zo gebeurt hot herhaaldelijk dat Dims- dagsavonds buspassagiers worden lastig gevallen door lieden, die bij hun bezoek aan de automarkt te diep in het glas heb ben gekeken. Tot deze categorie behoort blijkbaar ook deze E. De man was zelf niiet ter zitting verschenen, maar een politieman vertelde hoe het feit zich heeft toegedragen. Toen de wachtmeester instapte, zat achter in de bus een groepje vervelende lieden, die steeds vervelender werden. Toen het optreden van deze lie den al te ergerlijk werd. beslot»: de wachtmeester in burger in Twello te stoppen om geüniformeerde collega's ter assistentie te roepen. Tijdens het uitstappen stompte E. de verbalisant naar het oog. Door snel rea geren kon deze voorkomen, dat zijn oog werd getroffen. Hij liep echter een hoofd wond op. De officier van Justitie zei in zijn requisitoir, dat in dat geval poging tot zware mishandeling is ten laste gelegd, omdat dan onmiddellijke gevaagene- ming mogelijk is. Dit feit is te ernstiger, omdat de bussen fcn de late avonduren steeds meer op bokslokalen gaan lijken. De V.A.D.-bus sen genieten in dit opzicht zelfs een zekere mate van beruchtheid, aldus de officier. Spr. vorderde tenslotte een gevangenis, straf voor de tijd van twee maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. De politierechter veroordeelde E. con form deze eis. De communistische autoriteiten van Oost-Duitsland hebben bevel gegeven, dat een R.K. tehuis voor ouden van dagen vóór Donderdag a.s. ontruimd moet wor den. Herhaalde protesten van kerkelijke zijde hebben niets geholpen, doch bleven zelfs onbeantwoord. Het tehuis zon de negende katholieke instelling zijn, welker bezittingen sinds het begin van dit jaar onteigend werden. De bisschop van Ber lijn heeft opdracht gegeven tot verzet tegen de ontruiming. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Protestantse Kerk in Oost-Duits land haar jeugdgroepen zal handhaven, ondanks de felle actie van het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken, waar van wij gisteren melding maakten. Men verwacht echter, dat de groepen officieel zullen worden verboden, zodra de rode machthebbers een „wettelijke grond" zou den hebben gevonden. De Evangelische bisschop dr Otto Dibe- lius heeft in een open brief gezegd, dat de aanval op de kerkelijke jeugdbeweging een aanval op de Protestantse Kerk zelf betekent. De Oostduitse grondwet, aldus de bisschop, geeft aan de „Junge Ge- meinde" het recht van vergaderen en van het bespreken van alle vraagstukken, dis het menselijke leven betreffen. Er hing géén bordje met „stilte, opname". Maar de spanning, waarmee gisteren in het Groothandelsgebouw te Rot terdam de microfoons werden toegezongen en toegespeeld, was geen halve toon lager dan die in Hilversumse studio's tijdens een rechtstreekse uit zending. Ger de Roos, de talentenjager van de K.R.O., had zijn val in de gedaante van een „tape-recorder" op de tweede etage van het imposante gebouw opgesteld en vele tientallen, die van mening waren, dat het licht van hun vocale of instrumentale talenten reeds al te lang onder de korenmaat ver borgen was gebleven, bleken maar al te gaarne bereid, zich. door deze muzikale Nimrod te laten vangen. Wat Ger <ie Roos betreft wordt het van jongelui, die na een aanvankelijk jachtseizoen, dat hem van verleden jaar succes meenden, dat zij de hele wereld September af naar 25 verschillende ste- aan hun voeten hadden, maar die hun den van ons land voerde, in Rotterdam kans vergooiden, omdat zij zich niet wil- gesloten. Vandaag en morgen houdt hij den inspannen, liggen voor het grijpen, nog van des middags 4 uur tot 's avonds Niets is grilliger dan het publiek en niets 10 uur zitting om de prestaties van de is vergankelijker dan de roem, vooral op ruim 200 vocalisten, instrumentalisten en het gebied van de lichte Muze. Daarvan ensembles, die zich tot nog toe bij de weet Ger de Roos uit zijn langdurige prak- K.R.O. hebben aangemeld, op de geduldige tijk mee te praten, band vast te leggen en dan is de K.R.O.- ii Talentenjacht officieel ten einde. Ieder Heeft een kans Want geduldig is de geluidsband van Maar hij biedt de kans aan ieder, die Ger de Roos. Even geduidig als het papier haar grijpt wij en jn Rotterdam is het waarop u deze regels ziet afgedrukt. Het <je eerste de beste keer al raak. Een grote verschil ts echter, dat die band de Hawaiian-ensemble uit Rotterdam-Zuid geluiden kan reproduceren, die er via de draagt wat nerveus zijn instrumenten naar microfoon in zijn ..gesneden zoals dat de microfoon De technicus van Ger de in de vaktaal heet en dan beseft men pas Roos g<K,ft zj, aanwjjzingen: „Kalm aan dat velen zich geroepen achten, maar dat maar Zach, (tot de bassist) en weinigen zijn uitverkoren om zich in de za[rht sIaan (tot de guitarist), maar nor- aether te doen horen. maal zingen". Hun eerste les in microfoon- Eigenlijk een cursus Na een korte onderbreking om een „Eigenlijk zou er een cursus moeten hetere opstelling rond de microfoon te worden georganiseerd om de besten onder krngen, begint de geluidsband opnieuw te de deelnemers verder op weg te helpen", draaien. meende Ger de Roos, als wij hem vragen klinkt wel aardig luidt het oor- naar de resultaten van zijn jacht, die hem, van Ger de Roos. Hij is nooit uit buiten Rotterdam, een buit van 2331 aan- hundig in zijn loftuitingen, maar voegt er meldingen heeft opgeleverd onmiddellijk aan toe: „Jullie komen op Want degenen onder de deelnemers, die ®en Zaterdagmiddag voor d,e microfoon menen, dat ze er al zijn. wanneer ze in maar ;le ™et g^ld hebben' Het ka" W6' de gelegenheid worden gesteld om zich maan duren via de microfoon niet alleen op de band, Met wisselend SUCCes maar ook inssde aether te doen horen, vergissen zich deerlijk. Willen zij ooit iets In bonte afwisseling en met even wisse- bereiken, dan moeten ze hard studeren en lend succes treden ze achtereenvolgens onophoudelijk oefenen. De voorbeelden voor de microfoon: vocalisten en instru- KAPITEIN H. W. HEMMES „Schuld ligt bij mijn collega" (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, Dinsdag. Een eindeloze dag, waarop de Raad voor de Scheepvaart zich scru puleus speurend over de gebeurte nissen van tien korte, enorm belang rijke minuten boog, en duizenden kompaskoersen in de benauwde ruimte klonken (soms bijna onver staanbaar, omdat de beide partijen met de rug naar de „publieke tri bune" zaten). Prof. mr 3. Offerhaus, een oudere man met rose konen, een dunne mond, die soms nauwelijks zichtbaar de glimp van een glimlach vertoonde, en koele onderzoekende Ger ae Roos gaat zijn talentenjacht voor de K.R.Ö. officieel in Rotterdam be sluiten. Drie jeugdige accordeonisten, die nauwelijks over hun instrumenten kunnen heenkijkenvoor zijn microfoon in het Groothandelsgebouw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5