Eén dag per jaar is Rockefeller Centre gesloten mm I: De Kerk neemt stelling tegen het communisme Dalla Torre over de katholieke plicht de eenheid te bewaren Arnhem heeft Internationale PTT op bezoek 'W- ^SikiU 't- Alleen met blaasbalgen nc' mi WÊÊm Groot verzamelaar van kleine zaken Zaterdag 6 juni 1953 pagina 11 --rA»' Hoiiderdzestigduizend mensen Laag- en hoogwerkers n 11* l&Hü i Tot de nok gevuld Anderhalf jaar geëist wegens brandstichting Congressisten 27 landen Directoraat-Generaal van Oorlog v tV r lam#s «m*1 A -M. w--4,- r 'ih. - '-yrV- - B '"'I 43-S5* >^^2 - ^2 "t Bij de schoonmaak in het Rockefeller Centre is 't groot ste karwei het poetsen van de bronzen standbeelden, als b.v. het meterhoge van Atlas. En een keer is er een ware op winding ontstaan over het schoonmaken van het stand beeld „Man en Natuur" van Carl Miller. Dit beeld laat een ruiter zien die luistert naar een zingende vogel, zittend op een boom boven zijn hoofd. De vogel beweegt werkelijk zijn vleugels en zingt ieder uur, daarbij geholpen door 'n verborgen afdraaiende gramo- foonplaat van een Mexicaanse nachtegaal. Maar ook de man en de natuur moesten eens aan de schoonmaakborstel ge lovenen een grote brief ging naar de beeldhouwer met de vraag hoe het geval behandeld kon worden. In 'n brief antwoordde Miller met vlammende woede, dat als er maar één schoonmaakster van zijn beeld een patine zou af- poetsen, hij Rockefeller Cen tre een proces zou aandoen. Na vier bladzijden dreigemen ten eindigde hij met toe te staan, dat het stof met blaas balgen verwijderd zou wor den. En „Rockefeller Centre Inc." liet 't aldus geschieden. „Man en Natuur" zijn nu weer zonder stof te bewonde ren. ii 'f*g i I i i - -- Hel lót der democratie 7 Juni: Italië naar de stembus Eenheid! uit Twee stoelen en tafel op een speldeknop 101 Adviezen gevraagd De lieer S. D. Duijverman benoemd tot Directeur-Generaal Stadswijk zonder inwoners.... (Van onze correspondent) NEW-YORK, 16 Mei. Elke vreemdeling, die maar een of tvxee dagen tijd aan New-York kan spenderen, en die graag het meest bezienswaardige van déie stad zou willen zien, zal "Oor-de New-Yorker zonder mankeren naar Rocke feller Centre gestuurd worden: een stad in de stad..., een stuk moderne architefctüur, zo indrukwekkend ('at men er een soortgelijke bewondering voor gevoelt als voor de Egyptische pyramiden. Er is een merk waardige sereniteit in de architectonische lijnen van dit stadscentrum, dat zich over een groep van 15 Reusachtige gebouwen uitstrekt, waarvan liet hoogste 120 verdiepingen heeft. In alle seizoenen en weers- f'ernmingen van de dag heeft het centrum zijn eigen atmosfeer. In de zomer buigen zich duizenden over de exotische bloemen in Re „tuin" van het Centre, of mén zit er op banken vredig als in een dorp te conver seren. In de herfst en winter hangt ieder, die even tijd heeft, over de balustrade van de aan het einde van deze tuin in de straat gezonken ijsbaan, waar de ganse dag, als in een Breugeliaanse scène in fleurige costumes .„kinderen aan de hand van instructeurs schaatsen Ieren, of sterren uit film- en cabaretwereld niet. kampioenschaatsers optreden. En in de lente kijken New-Yorkers er naar uit wanneer op de plaats van de ijsbaan parasols met tafeltjes zullen ver schijnen. Rockefeller Centre is een stadsdeel dat jonge poëten lyrisch kan stemmen, zij het wanneer zij in de hete zomer, over de Plaza slenteren, waar vlaggen van alle landen ter wereld wapperen, zij het wanneer zij in de late lierfstnamiddag, als nevels over de toppen van de gebouwen zinken, aan de voet van het reusachtige Atlasheeld blijven mijmeren, dat voor het „Internationale Huis" staat. v t - A v *&S,: 4i' n* C :2: W a --S&f Merkwaardig genoeg en weinig Vl'eemdelingen weten dat woont er ®een sterveling in dit Centre, al wordt et dagelijks bezocht door meer dan ^®O.DOO mensen, waarvan 32.000 er wer- pt. In de 15 gebouwen van Rockefeller entre bevinden zich 26 restaurants, 3 Radiostations, een hospitaal, een gym nasium, een garage met zes verdiepin kje, een politiestation en een postkan- ^°or. Er zijn talloze fraaie winkels in de t\vee mijl lange straten, die buiten langs ?ri binnen door of onder het Centrum '°Pen. Acht mooie tuinen en zelfs een btmstig aangelegd beekje bevinden zich °P daken van verschillende gebouwen, het beekje kabbelt ergens óp een elfde Verdieping. Tenslotte bevat het Centrum Wog het allergrootste theater van de we reld: „Radio City Music Hall" een Pracht gebouw met hoge weidse hallen, Met talloz^ salons waar men rustig kan schrijven of lezen, kan rusten op divans eh elegante chaise-longues, of de kunst werken: muurschilderingen, beeldhouw werken en mozaieken, kan bewonderen. pP het dak van dit gebouw vindt men M de lente balletdanseressen in het zon netje liggen, en zij krijgen er een brui ner tint dan menigeen die op het land Woont. Waar nu dit Centre is verrezen, stond nog maar dertig jaar geleden een hoop Vervallen huizen. John D. Rockefeller 'r maakte toen serieuze plannen om die huizen op te ruimen en er een nieuw Sebouw voor de Metropolitan opera ''eer te zetten. Voor de duur van bijna honderd jaar huurde hij ëen stuk grond 'tussen de 48e en 51e straat en de 5e en Avenue) en betaalde daarvoor jaar- hjks 3.300.000 dollar. Toen hij dit con-' Rfact gesloten had, maakte de finan- j'ele catastrophe van 1929 de uitvoering van het opera-project onmogelijk. - Op een of andere wijze moest Rocke- "Oer iets aan het geweldige financiële verlies doen, en, verziend man als hu X'as, gaf hij aan de beste architecten als jyallace Harrison, Henry Hofmeister, °rbett, Fouilhoux e.a. opdracht om Wni ontwerpen voor te leggen van een P'an voor grote kantoorgebouwen. Al- xen?s ontwikkelde het project zich tot ,Vat het later werd, soms door niet voor- rt'ene omstandigheden. Zo had een van architecten het idee om het Centre kenen met hele verdiepingen voor eigen gebruik) en om enig idee te krijgen van de complexiteit van het beheer dezer gebouwen, behoeft men maar te weten dat er b.v. 28.000 telephoons zijn, 16.500 ramen, die schoon moeten gehouden worden en 215 liften, die voor het ver voer in deze wolkenkrabbers moeten zorgen. Dagelijks rijden 700 vrachtwa gens de geweldige ondergrondse ruim- Avondlyk uitzicht vanaf één der ge houwen in Rockefeller Centre. Geheel links de Chrysler Tower en rechts het Empire State Building. ten van het Centre binnen om er goede ren af te leveren, alleen voor de huur ders bestemd. Om het die huurders naar de zin te maken, zijn 1800 man aan per soneel noodzakelijk, 100 bewakers en detectiven, waarvan sommige met draagbare telephoons rondlopen, om in staat te zijn direct met de controle kamer van het Centrum contact te krij gen. Deze controle-ruimte is een be zienswaardigheid op zichzelf, en de lie den die daarin werken weten precies wat er in het gebouw omgaat, dank zij het ingewikkelde systeem van bellen, lichten, telephoon en alarmen. Er is een van de modernste inbraak- en brand-alarmen In het Centrum en wanneer iemand het gebouw tracht te verlaten over een van de talloze brand trappen, wordt dat automatisch op het controlebord gesignaleerd, zodat een be waker bijtijds kan nagaan of een inbre ker, dan wel een onschuldig bezoeker op zo'n trap verdwaald is. Deze con troleruimte ontvangt een gemiddelde van 300 telefoontjes per dag van huur ders en daaronder zijn soms zeer boze huurders. Telefonisten van het Centrum zijn er op getraind om de klachten met het uiterste geduld en de grootste tact te behandelen. Zo belde - lacht u niet, dit is een ernstige klacht! - een woe dende dame op om te melden dat wind en regen haar raam, dat open stond, bin nen stormden. Waarop de dienstdoende telefoniste de dame in kwestie aller voorzichtigst het lumineuze idee aan de hand deed om het raam te sluiten. En ziedaar, alle stormen en woedetranen waren over. Een ander klaagde dat een licht in de hal van de 38e verdieping hem hinderde, waarop de controle be leefdelijk het licht onmiddellijk uit draaide. Nog een andere dame belde op omdat haar man maar niet voor het eten terug kwam en zijn telefoon in zijn kantoor niet beantwoord werd. In de controlekamer ging men via lichtsig nalen en spreekbuizen aan het werk en de echtgenoot werd in levenden lijve op gediept aan een biljarttafel in een an dere ruimte van het gebouw. De dienst vaardigheid van het personeel gaat zelfs zo ver dat hulp in romantische affaires wordt verleend. Een bewaker vond een snikkend jongmeisje in een lobby. Dis creet informerend wat de oorzaak was van zoveel verdriet in Rockefeller Cen tre, hoorde hij dat het meisje een af spraak met een soldaat had, maar hem nergens kon vinden. Onmiddellijk en hoffelijk ging de controle aan het werk. Alle bewakers en detectives in alle lob bies werd bevolen naar een soldaat te zoeken - en zowaar, een er van ont dekte de verloren rondwandelende held van het Amerikaanse leger. Aldus kon een „happy ending" aan een droef avon tuur worden gegeven. Onder het personeel Van het Rocke feller Centre bevinden zich 700 lieden, die de gebouwen schoon moeten hou den. Anders uitgedrukt, die dag en nacht moeten zorgen dat het equivalent van 3.750 huizen met zes vertrekken schoon blijft. Behalve electriciëns, inge nieurs en timmerlieden bevinden zich twee mannen daaronder, wier taak Uit niets anders bestaat dat het kauwgom van muren en stoepen te halen en twee andere, die niets doen dan ciga- rettenstompjes oprapen. Er is een per fect schoonmaak-systeem uitgewerkt, waarvoor per maand 2.800 pond zeep, r - ar m 1% Boven: Het gigantische Atlas beeld in Rockefeller Centre. Rechts: De fraaie tuinen tussen de hoge blokkedozen van beton, staal en hardsteen. ruim 2000 liter boenwas en 450 liter ko perpoets verbruikt worden. Klokslag zeven uur iedere avond ver spreidt zich het schoonmaakleger over de gebouwen. Niemand hoeft op handen en voeten vloeren schoon te maken, het vloerwerk wordt door grote stofzuigers, boen- en vloerwasmachines gedaan. Het personeel is verdeeld in „laag- en hoog werkers". M.a.w. de laagwerkenden maken alles schoon tot-zover ze> kunnen reiken, de hoogwerkenden klimmen op ladders om muren en richels en lampen te reinigen. De inhoud van prulleman- den wordt nooit zo maar geleegd. Die wordt in zakken gedaan (800 om het precies te zeggen) waaraan nummers van kantoren en verdiepingen worden bevestigd. Twee dagen lang wordt die vuilnis niet vervoerd van het gebouw, want in die prullemanden komt nogal eens wat kostbaars terecht. Een keer haalde men er zelfs 80.000 dollars waar de aan diamanten uit te voorschijn.... 1 mm. meeste chique winkelstraat van de 4-d te geven, een straat die met de Rue te 'a Palx. of Bondstreet kon vergele- O®11 worden. Daarvoor ontwierp hij Cvars door het Centre een weg, die, J^wel deze nooit bekend werd door 'O winkels, niettemin beroemd Is ge- t„''rden om de prachtig aangelegde tui- daarin. Deze weg wordt één keer in J,,,; jaar twaalf nur lang voor het .®Uek afgesloten, alle deuren die op de uitkomen zijn eveneens afgesloten. W geschiedt opdat aldus, volgens de bo-V de straat geen publiek, maar privé- hiij van de familie Rockefeller kan "«ven. De gebouwen zijn tot de nok gevuld et 1100 huurders (een „huurder", wel e Verstaan, kan een radiostation bete- III (Slot) (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Juni 3953. „Het Communisme bewijst in al zijn uitingen en daden het volstrekt anti-humane en onverzoenbare anti-christelijke karakter van het Marxisme.... Het is derhalve de heilige en onontkoombare plicht van al diegenen, die er de kennis en de bevoegdheid voor hebben, om de grote massa van liet kiezersvolk voor te lichten opdat het goed wete aan welke zijde in werkelijkheid de ware vrijheid te vinden is.... Wie de-christelijke beschaving wil redden, en veiligstellen kan en mag op geen enkele wijze met het Communisme samenwerken...." aldus een herderlijk schrijven van de Risschop van Acfjuapendente, die hierin zijn gelovigen „op zware zonde" verbiedt om op de met name genoemde Italiaanse Communistische Partij te stemmen bij de naderende Parlementsverkiezingen. De plaatselijke..communistische candi- daten hebben na het véi'schjjnen van deze Herderlijke Brief de' bisschop officieel aangeklaagd wegens het overtreden van enkele artikelen van de kieswetten, van het Concordaat en (dus) van de grond wet. Het is duidelijk, dat dit de nieuwe tactiek is van de partij in deze verkie- zings-campagne. Het gehele Episcopaat van Puglie, onmiddellijk gevolgd door dat van Calabrië en de bisschop van Asti waren reeds- eerder aangeklaagd. En er zullen nog tal van dergelijke aan klachten komen: als straks de zekere vrijspraak komt, zijn de verkiezingen reeds lang achter de rug Men heeft de kerkelijke autoriteiten, (niet alleen de Italiaanse bisschoppen, doch ook het Vaticaan) in 1948 verwe ten, dat zij hadden nagelaten hun ge lovigen tijdig en met voldoende duidelijk heid te wijzen op hun plicht. Ook het fameuze Decreet van het H. Officie, waarbij de Excommunicatie wordt uit gesproken over allen, die op welke wijze dan ook het Communisme aanhangen, steunen of propageren, kwam aldus ve ler mening In feite te laat. Het kwam inderdaad eerst nd de critieke verkie zingen van April 1948 (En na de om wenteling in Tsjecho-Slowakije.,.,..). Of dit verwijt gegrond is, doet thans weipig meer ter zake. Vast staat in ieder geval, dat de Kerk thans zeer zeker niet te laat is gekomen. En dat Haar ver maningen en waarschuwingen aan dui delijkheid niets meer te wensen over laten. In vorige artikelen hebben we Uiteen gezet, hoe de partijgroepering op het a^or'tLCü,3311 de vooravond dus van de verkiezingen drie grote „blokken" te zien geeft. Op de eerste plaats de extreem-linkse oppositie, die gevormd ,d00r de Communistische Partij, (P.C.I.). en de Nenni-Socialisten (P.S.I.) Dgzo DGidG hebben uit zuiver-tactische overwegingen besloten om ditmaal met afzonderlijke lijsten uit te komen. Een farce, (die overigens nog velen zal mis leiden), want het,staat vast, dat het de communisten zijn, die de zetels zul len verdelen Op de tweede plaats is daar het „blok" van de democratische centrum-partijen: de Democrazia Cristiana, de Republikei nen, Liberalen en Sociaal-Democraten. En ten slotte dgn nog het „blok" dat de extreem-rechtse oppositie vormt en waar in de Sociale Beweging, (M.S.I.), en de Monarchistische Partij, (P.N.M.) zich bevinden. Deze rechtse combinatie zal nauwe lijks een 10 pet van de stemmen op zich kunnen verenigen. Maar deze 10 pet zouden van doorslaggevende betekenis kunnen blijken, indien de beide opposi ties zich na de verkiezingen aaneen zou den sluiten om zodoende wellicht toch nog het vereiste quotient van 50 pet plus- één-stem te bereiken. (En gezien het vol slagen ontbreken van „principen". zowel bü rechts als bij links, waar alleen de politieke opportuniteit-van-het-ogenblik de koers bepaalt, is zulk een alliantie zeker niet ondenkbaar)... Er bestaat dus een reëel gevaar voor het lot van de democratie in Italië want het is overbodig om de consequen ties voor dit katholieke land te schet sen van een eventueel samengaan van de beide opposities. Tegen dit gevaar waarschuwt de regering en doet dit op politieke gronden: het behoud van de zo duur betaalde vrijheden en van de onaf hankelijkheid en in laatste instantie van de vrede. De Kerk daarentegen gaat dieper. En, zoals gezegd,"er wordt thans zeer duide hjke taal gesproken. Het communisme een niets-ontziende strijd tegen de Kerk, Het is derhalve aan de gelo- vlgen in geweten (en op zware zonde) verboden het communisme op weike wijze dan ook te steunen. Ook op nega tieve wijze, door (en hier gaat het thans om) bijvoorbeeld niet te stemmen of door zodanig te stemmen, dat de stem verloren gaat. Hieruit volgt, dat het de plicht van de katholieken is om hun stem uit te brengen op de katholieke par tij, op de Democrazia Cristiana dus. Volgens velen is het zelfs niet geoorloofd om te stemmen op een der drie „kleine" partijen hoewel de Democrazia Cris tiana zich met deze heeft verbonden. Deze laatste stelling is op gezagheb bende wijze verdedigd door de Osser- vatore Romano, in een serie hoofdarti kelen van de hand van zjjn hoofd redacteur, graaf Dalla Torre. Hierin wordt op klemmende wijze aange toond, dat de katholieken in de om standigheden van vandaag en tegen over de ernstige gevaren, die de Iterk bedreigen, slechts één piicht hebben: n.l. een volstrekte eenheid van optre den en handelen. Geen gelovige, die zich werkelijk bewust is van zijn over tuiging, mag of kan zijn stem onthou den aan de katholieke party van De Gasperi. En tot de vele katholieken, „die ge noeg hebben van de „Democrazia Cristia na", (die ten slotte alléén het land ge regeerd heeft in de afgelopen vijf jaar); tot hen, die ontevreden zijn of persoon lijke rancune of antipathie koesteren te gen bepaalde exponenten van deze party zegt de Osservatore, evenals de vele bisschoppen in hun vermaningen trou wens: juist door allen één te zün en door een zo groot mogeiyk aantal stem men aan deze partij te geven, zal niet alleen de mogelykheid, of liever nog de zekerheid, worden geschapen tot het her stellen van begane fouten en het alsnog- uitvoeren van wat werd nagelaten maar zal de party bovendien een zeer grote morele kracht verkrugen en zul-, len vooral ook zij, die door de katho lieken tot afgevaardigden in het Parle ment worden gekozen, zich dieper be wust zyn van hun verantwoordeiykheid en van hun plicht! Tegen de 31-jarige kunstmesthandelaar G. D. uit Winschoten heeft de officier van Justitie bij de Groningse rechtbank gis teren een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist wegens brand stichting. Ongeveer een jaar geleden arresteerde de gemeentepolitie te Winschoten een aantal personen, verdacht van handel in verdovende middelen. Daarbij bleek, dat G. B., die zich daarmee ook had inge laten, de dupe was geworden en in deze handel een bedrag van ongeveer 14.000 had „verloren". Bij het onderzoek kwam bovendien aan het licht, dat hij verschillende branden heeft gesticht en wel in het bijzonder een brand, die op 28 Maart 1952 in zijn pak huizen had gewoed en waarbij voorraden kunstmest, granen, zakken, machines e.d. waren vernietigd +ot een waarde van 255.000.terwijl aan het gebouw waar van het middelste gedeelte uitbrandde, een schade werd aangericht van ongeveer 45.000.—. Er is thans ook een civiele zaak gaande tussen de liquidatoren in het faillissement van verdachte met de firma van B te Rotterdam over de vraag wie eigenaar van de goederen w Deze vraag is -name lijk van groot belang met het oog op de uitkering door de verzekering. Uitspraak in de strafzaak op 18 Juni. (Van onze correspondent). In de stadsschouwburg te Arnhem, weike voor deze gelegenheid volkomen is veranderd om de vele congressisten te kunnen ontvangen, is gisteren om elf uur het Internationale Postcongres ge opend. De schouwburgzaal was op een bijna fantastische wjjze ingericht en ge- pavoiseerd met vele vlaggen van de deel nemende landen. Het toneel was bestemd voor de cabines, waarin de verschillende tolken hadden plaats genomen. Aan iedere zitplaats was een koptelefoon gemonteerd, zodat de af gevaardigden naar wens het gesproken woord in het Engels, Frans of het Spaans konden beluisteren. Er waren tweehonderd afgevaardigden uit 27 verschillende lan den. Ook Rusland Polen en Joegoslavië hadden afgevaardigden gezonden. Bij acclamatie koos het congres tot voor zitter ir J-. D. H. va-n der Toorn, hoofd directeur van Algemene Zaken en Radio bij het staatsbedrijf der P.T.T. en tot vice- DE miniatuurstad „Madurodam" in Den Haag heeft bezoek gehad van een deskundi ge b(j uitstek. Het was de heer Jules Charbneau uit San Francisco, een 69-jarige Amerikaan, die vertelde de eigenaar te zijn van „de grootste verzameling kleinste voorwerpen" ter wereld. Op doorreis van de Brit se kroningsfeesten naar Kopenhagen was hij een halve dag in Den Haag en het spreekt vanzelf, dat „Madurodam" in de eerste plaats zijn belang stelling trok. Vier wereldreizen heeft hy in de afgelopen halve eeuw gemaakt verzameling van oU.UUU miniatuur-voorwerpen bijeen te krügen. Zeven millioen mensen hebben er in de loop van de ja ren in bewondering naar staan kijken. Zijn verza melwoede is hem aange boren. Nauwelijks zeven jaar oud had hij al een collectie tomahawks en PÜlen, die hij had gevon den op de boerdery van zijn vader in Michigan. Nu heeft hü de kleinste radio-ontvanger in de wereld, een miniatuur van de drukpers van Benjamin-Franklin, twee stoelen en een tafel op een speldeknop, 104 let ters op een ruimte niet groter dan de punt van een naald, 'n in Amster dam geslepen diamant van 1/500 karaat, een naam, geschreven op een mensenhaar en 29994 andere miniaturen en cu riositeiten, die binnen kort zullen worden on dergebracht in een mu seum, dat speciaal voor dat doel in San Francis co zal worden gebouwd. OOK met het klim men van de jaren blijft Charbneau in stijl: zün visitekaartje is niet groter dan een vier kante centimeter en hy schryft met de kleinste vulpen t^r wereld: nog geen vyf centimeter ?g;..die overigens goed schrijft. Als hy over zyn verzameling praat, haalt hy uit zün zakken mi niaturen ter illustratie. Een van zyn jongste aan winsten is een exem plaar uH 1840 van „The English Bijou", dat klei ner is dan de helft van een lucifersdoosje. Uit zjjn portefeuille komt een curiositeit van een heel andere soort: een splin ter hout, die afkomstig heet te zijn van het 11e eeuwse schip „Mayflo wer". Naast zjjn hobby heeft hij ook tüd voor dingen van ernstiger aardhy is voorzitter van de raad voor de bouw van atoom- bomvrije schuilkelders aan Amerika's Westkust. De directie van „Ma durodam" heeft hem bij het afscheid een passend geschenk overhandigd een miniatuur vaasje met (miniatuur) tul pen voorzitter de heer E. M. Webster, hoofd van de Amerikaanse delegatie. Minister Algera, die het openingswoord uitsprak, heette de congressisten welkom als de vervaardigers en beschermers van het netwerk van telegrafie, dat de gehele aarde omvat. Hierdoor hebben de mensen in de gehele wereld de gelegenheid op een snelle manier in contact te treden met andere mensen. De telegrafie, aldus de minister, ofschoon de oudste tak van telecommunicatie, geeft er nog steeds blijk van springlevend te zijn. De vijfde plenaire vergadering werd gesloten met in totaal 30 problemen waar omtrent advies moest worden uitgebracht. Thans, bij de zevende plenaire vergade ring, is om niet minder dan 101 adviezen gevraagd. De minister herinnerde er vervolgens aan, dat de vergadering een eventuele samenvoeging van het C.C.I.T. met het C.C.i.F., zijn zusterorganisatie op het ge bied van de telefonie, zal bespreken. Ten slotte dankte hij voor de hulp, die Neder land na de ramp van 1 Februari j.l., ook uit de telecommunicatiesector, heeft ont vangen. De rede van minister Algera werd be antwoord door de oudste afgevaardigde van het congres. Z.Exc. Giuseppe Gneme, minister van P.T.T. in Italië. Bij het Ministerie van Oorlog is ingesteld een directoraat-generaal van oorlog, waar aan o.a. is opgedragen: de coördinatie en de regeling van alle tot de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht behorende financiële en economische aan gelegenheden en de administratie in de ruimste zin; de coördinatie van de aan de ooriogsbegroting ten grondslag liggende programma's, alsmede het toezicht op de uitvoering van deze begroting; de interne credietopneming; de coördinatie van E.D.G.-aangelegenheden en de bevordering van efficiency. Deze reorganisatie is het gevolg van de uitbreiding van een aantal aangelegen heden, welke zowel het Ministerie van Oolog als het ministerie van Marine regar deren, alsmede van de intensivering van het internationale overleg o.m. verband houdende met de voorbereiding van de Europese Defensie Gemeenschap. Tot directeur-generaal van Oorlog is, met ingang van 1 Januari 1953, benoemd de heer S. D. Duijverman, tevoren plv. secretaris-generaal van Oorlog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 11