Vrees voor agitatie en opstand GEVEN OF NEMEN? En hoe vindt u hemd RECORD-AANTAL stemmen in Italiaanse verkiezingen Limburgse Bedevaart naar Lour des in het zilver Instelling van een egalisatiefonds voor ingevoerd schroot Churchill zal vier voorstellen doen voor Bermuda-conferentie Meer dan 2000 landgenoten vertrokken vanmiddag naar Maria's Genadeoord DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prins Bernhard gaf les in beschaving aan weggebruikers Dinsdag 9 Juni 1953 Ontploffingen in Seoel Hollandse Nieuwe voor Koningin Juliana Generaal Kruis genoveva van Ook Bidault eist achttien maanden Hoge Autoriteit greep in Prins Bernhard leidde Veilig-Verkeersweek in Arbeider bekneld tussen spoorwagons Geweldige toeloop op liet laatste nippertje Politie zoekt Meine Pot serechtigden-In Turij" wds liet 92 Pct'in Florenee 94- Ook 230 blinden gaan mee Nieuw scliip voor Y.N.S. 115,3 MILLIOEN Er zijn twee zeer hevige ontplof fingen voorgekomen in de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel. Eén der explosies deed zich voor nabij het huis van president Syngman Rhee. Alle lichten in de stad gingen uit. Volgens later uit Seoel ontvangen berichten hebben drie niet-ge- identificeerde vliegtuigen deze ont ploffingen veroorzaakt. Ze hebben zeven bommen op Seoel geworpen, kort nadat president Syngman Rhee in een toespraak had ver klaard, dat Zuid-Korea de oorlog ondanks een eventueel bestand zal voortzetten, omdat „geen eervolle vrede aanvaardbaar is zolang Chi nese communisten op T Koreaanse schiereiland mogen achterblijven". Groot doch afhankelijk leger Geruchten over vervroegd ontslag BRABANT Nieuw spel van Antoon Coolen Duitse en Italiaanse inkoop organisaties zijn verboden De conferentie van premiers van het Britse gemenebest, te Londen bijeen, heeft eenstemmig besloten premier Churchill te machtigen het volgende voor te stellen op de te houden conferentie van Bermuda: 1. Dat er vóór de herfst een confe rentie van „de grote vier" wordt gehouden; 2. Dat geen enkele voorwaarde wordt verbonden aan het uit nodigen van de Sovjet-Unie; grond van een Russische en een Westelijke garantie; 4. Dat communistisch China wordt toegelaten tot de Ver Naties. „THANK YOU, DEAR" Centrumpartijen bedreigd Liefdewerk van O. L. Vrouw van Lourdes Zij, die zijn voorgegaan Zieke kinderen pelgrimeren Schoo?i maar,.,.! A?ialyst WEERBERICHT Z.H. Exc. mgr 3. H. G. hemmens, bisschop van Sfeer van onrust in Zuid-Korea zich van onvriendelijke daden jegens vreemdelingen onthouden. In het gehele land worden vandaag demonstraties ge houden tegen het voorgestelde bestand. Alle zaken zijn gesloten tn het werk ligt stil. Volgens een parlementslid is deze betoging „een demonstratie van het natio nale gevoel, gelijkend op de grote opstand tegen de Japanners in 1919". Volgens uit New York afkomstige radio berichten is te Pan Moen Djon overeen gekomen, dat de oude, in November 1951 opgestelde wapenstilstandslinie in Korea, zal worden gewijzigd aan de hand van het verloop der huidige frontlinie. Wanneer definitieve overeenstemming over een nieuwe bestandslinie is bereikt, Na de belangwekkende berichten, die uit Korea kwamen en de ver wachting hebben gewekt, dat nu spoedig een wapenstilstand zal worden gesloten, is er plotseling weer „stilte" gevallen, al heerst er spanning in Zuid-Korea. Gisteren zijn de wapenstilstandsonderhandelaars te Pan Moen Djon 12 minuten bijeen geweest voor hun verdere besprekingen over een volledige bestandsovereenkomst, nu de krijgsgevangenenkwestie door de onder tekening van een accoord is opgelost. Op verzoek van de Noordelijken zijn gisteren de beraadslagingen te Pan Moen Djon tot heden verdaagd. De toestand in Zuid-Korea zelf kan worden gekenschetst door: nerveuze stemming onder de bevolking en vrees voor agitatie en opstand. De vliegtuigen slaagden er in onopge merkt boven de stad te komen. Te laat werd luchtalarm gegeven. Het duurde een half uur. Te Seoel werd algemeen aan genomen, dat de vliegtuigen communis tische waren. Voor zover bekend, hebben de explosies tenminste twee doden en vijf gewonden onder de burgerbevolking ge- eist. Uiteraard vraagt men zich af, wat de Zuidkoreaanse weermacht op het ogen blik zonder de hulp der Westelijke ge allieerden waard zou zijn. Vast staat, dat het een van de best uitgeruste legers m Azië is, maar het is wat dat betreft zo goed als volkomen afhankelqk van de Ver, Staten. Het Zuidkoreaanse leger telt momenteel ■«öo.ooa man gevechtstroepen en 600.000 man ondersteunm'gstroepen. Elke dag komen er ongeveer 700 goedgeoefende sol daten bij. Toen de Noordelijken op 25 Juni 1950 over de 38ste breedtegraad trokken, telde het Zuidkoreaanse leger slechts 25 000 man, slecht uitgerust en ongeorga niseerd De opbouw van het Zuidelijke leger is voor het overgrote deel aan de Amerikanen te danken. In de strijd zijn meer dan 100.000 Zuid- Koreanen gesneuveld. Honderdduizenden anderen bevinden zich in Noordelijke krijgsgevangenschap. Militaire deskundigen zijn van me ning, dat binnen twee jaar een Zuid koreaanse strijdmacht van een millioen man zou kunnen zijn gevormd. Of het land dit economisch zou kunnen dragen, is zeer de vraag. Men zegt, dat voor iedere jongeman, die onder de wapenen wordt geroepen, een gezin van vier personen ten laste van de Ver. Naties komt. Zuid-Korea heeft ook met een tekort aan officieren te kampen. In elke Zuid koreaanse divisie dient thans een 12-tal Amerikaanse officieren. Als de V.N.- troepen geheel worden teruggetrokken, zal er in het Zuidkoreaanse leger een moeilijk op te vullen leegte ontstaan. Op een persconferentie heeft Rhee een beroep op dc bevolking gedaan, om geen vijandigheid jegens buitenlanders in Ko rea te tonen. Alle Zuidkoreanen moeten Gistermiddag zijn aan H.M. Koningin Juliana op het paleis Soestdijk twee oranje geverfde tonnetjes haring aan geboden door de burgemeester van Vlaardingen, mr J. leusdens. In de deputatie, die deze haring ten paleize bezorgde, bevonden zich de schip per van de VL 70, de heer P. Keus, die de haring had gevangen, alsmede de opperrijkskeurmeester van Vlaardingen, de heer W. Don en de reder van de VL 70, de heer D. Kwakkelstein. De Koningin ontving het gezelschap hartelijk en infor meerde naar de haringvangst in het alge meen en naar de plaats, waar de meeste en waar de aangeboden haring werd ge vangen H M. nam voor H.M. Prinses Wil- helmina, die eveneens ten paleize Soest dijk verblijft, ook twee tonnetjes in ont vangst. Bij' de aanbieding waren aanwezig mevrouw N. Smitt-Avis, particu ier secretaresse en W J. baron van Heecke- ren van Molencate, particulier secretaris van H.M. de Koningin. zal een wapenstilstandsovereenkomst wor den getekend en zal er een einde komen aan de vijandelijkheden in Korea. Het Zuidkoreaanse kabinet is gisteren in buitengewone zitting bijeen gekomen tezamen met afgevaardigden der Zuid koreaanse Nationale Vergadering, die daarvoor uit Poesan naar Seoel waren gereisd. Een motie werd goedgekeurd waarin o.m. dankbaarheid wordt betuigd jegens de Verenigde Staten voor de aan Z.-Korea verleende hulp en de wens wordt geuit dat president Syngman Rhee zo spoedig mogelijk een samenkomst zal heb ben met president Eisenhower, om hem de toestand uit te léggen, terwijl moet worden gepoogd een oplossing van het Koreaanse vraagstuk te vinden. Voorts heeft de vice-voorzitter der Z. Koreaanse Nationale Vergadering, Joen Tsji-Joeng, verklaard, dat het parlement, dat thans nog te Poesan zetelt, voortaan te SAel moet vergaderen. (Van onze Haagse redactie). Op het ogenblik gaan geruchten, dat mi nister Staf een wijziging van de bevorde- ringswet voor officieren zou overwegen welke, nadat deze wetsw^ziging is voor gesteld, aan en goedgekeurd is door het parlement, het mogelijk maakt, dat aan generaal mr H. J. Kruis ongevraagd eervol ontslag kan worden verleend. Zoals bekend, werd generaal Kruis in 1951 uit zijn functie als chef van de generale staf ontheven, doch weigerde hij zelf ontslag uit de militaire dienst te vragen. Wij hebben ons te bevoegder nlaatse om inlichtingen gewend, doch men had op deze geruchten geen commentaar. Op onze uitdrukkelijke vraag werd ons medege deeld, dat men deze geruchten noch be vestigen. noch ontkennen kon. Voor „De Kersouwe" te Heeswijk, schreef Antoon Coolen eeh nieuw open luchtspel Genoveva van Brabant. Het wordt deze zomer in het natuurtheater opgevoerd. De regie is toevertrouwd aan Jo van Erp uit Den Bosch. De abdijheei Michiel van Helvert, verzorgt het décor. De Franse politicus Bidault, die door pre sident Auriol is aangewezen als kabinets formateur en die morgen de Nationale Vergadering om de investituur zal vragen, heeft gisteren verklaard dat hij „of een re gering van lange levensduur of geen rege ring zal vormen". Hij zal de Nationale Ver gadering verzoeken om maatregelen, die de levensduur van zijn kabinet voor een tijd van achttien maanden garanderen. Zoals men weet, heeft Reynaud dit ook gedaan, maar de Nationale Vergadering wilde niet op zijn voorstel ingaan. Waar nemers te Parijs geven Bidault echter een tamelijk goede kans. De Hoge Autoriteit der Europese Ko len- en Staalgemeenschap heeft in een thans in het Publicatieblad der gemeen schap afgedrukte beschikking van 19 Mei j.l. haar goedkeuring gehecht aan een overeenkomst terzake van de invoer van schroot uit derde landen binnen de ge meenschap en tot de instelling van een egalisatiefonds voor ingevoerd schroot. De overeenkomsten, gesloten tussen de ruw-ijzer en s'aalproducerende onder nemingen van de zes Schuman-landen tol het stichten van een egalisatiefonds en van een paritair bureau van verbruikers en handelaren zijn door dit besluit goed gekeurd. Het egalisatie-stelsel, dat het mogelijk moet maken voor de verbruikers in de Schuman-landen het benodigde schroot te kopen tegen prijzen, die in een passende verhouding staan tot de maximumprijzen, welke de Hoge Autoriteit voor het binnen de gemeenschap beschikbare schroot heeft vastgesteld, moet haar werking beginnen Prinses Margretha van Denemarken is bp volksstemming door middel van een grondwetswijziging aangewezen als kroonprinses. Tot nu toe kende de Deense grondwet slechts mannelijke troon op volgers. met terugwerkende kracht tot 15 Maart 1953. Tegelijk met deze goedkeuring zijn twee verbonden van inkooporganisaties van schroot, die inmiddels in Duitsland en Italië waren opgericht, door de H. A. ver boden. Het verbod is gegrond op de over weging, dat deze twee organisaties een verdeljng van het beschikbare schroot ten doel hebben, welke niet geoorloofd is bin nen de vrije Europese markt. Van dezelfde gedaehtengang gaat de H. A- uit in een officieel communiqué over de regeling van de schrootaankopen in Frankrijk. Wegens de kabinetscrisis is in dit land het besluit van de Franse mi nister van industrie en energie van 13 Maart nog niet ingetrokken. In dit besluit werd voorgeschreven, dat de aankopen van schroot in Frankrijk dienen te ge schieden door bemiddeling van de Union des Consommateurs de Feraille de France. De regeringscommissaris bij deze Union heeft echter instructies ontvangen, dat hij ervoor moet zorgen, dat de kopers van schroot in Frankrijk in volle vrijheid bin nen de gemeenschappelijke markt hun schrootleverancier kunnen kiezen. Do Union heeft er alleen voor te waken, dat de door de H. A. vastgestelde maximum prijzen worden geërbiedigd. In hetzelfde Publicatieblad is tenslotte nog een beschikking opgenomen, die aan de in België gelegen cokesfabrieken toe staat haar prijzen, zoals vroeger, aan lo l passen aan de plaatsen van verbruik .5. Dat een op Ossnig van het Duitse i peze vergunning voor de Belgische cokes- vraagstuk Wordt voorgesteld op j fabrieken geldt tot uiterlijk 31 October (Van onze correspondent). 1953. Nauwelijks helemaal twaalf uren oud. of Antonius van Steen had al hoog bezoek in zijn geboortehuis op de Groene Hilledijk 257a in Rotterdam. Maar ja. hij was dan ook de met veel vreugde in heel Rotterdam begroete 700.000ste inwoner. „Is 't geen prachtige jongen!"lijkt de gelukkige moeder wel te zeggen tot mevr. Van Walsum, de echtgenote van burgemeester Van Walsnm tlinks op de achtergrond) van de Maasstad, die daar gisterenmiddag reeds op kraam visite waren. V kunt er van op aan, dat iedereen het daar in die kraamkamer compleet mee eens was en het is begrijpelijk, dat ook vader Van Steen (rechts), gisteren bovendien zelf jarig, met trots zijn zoon Antonius beziet. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister avond als beschermheer van het Verbond voor Veilig Verkeer de verkeersweek 1953 via de radio inSeleid- Het is een goede traditie geworden, loop der jaren uitgegroeid tot ee g beurtenis, waarvan de betekenis voor net algemeen belang in brede kringen wordt erkend. Zij is als het ware bet hoogte punt van de strijd, welke iedere dag van het jaar door het verbond, daarin ge steund door overheid en politie, wordt gevoerd voor de goede zaak van de vei ligheid van de weg. Bijzondere aandacht, aldus de Prins, zou ik willen vragen voor de ethische in stelling van de weggebuikers allemaal tegenover het begrip „voorrang". Duide lijker geformuleerd stel ik u daarom de vraag: nemen wij voorrang of geven wij voorrang? Ik geloof, als zij zo gesteld is, dat beantwoording van deze vraag niet erg moeilijk is. Het is miin bedoeling om met deze vraag het probleem voorrang te brengen op een niveau, dat uitgaat boven dat van recht en van reglement. ..Thank you, dear", zei koningin Elizabeth en met een handdruk be dankte zij het Nederlandse meisje, dat de Engelse vorstin op haar rijtoer door het Zuid-Oostelijk deel van Londen een bouquet rode, witte en blauwe bloemen had aangeboden. Het meisje, de 16-jarige Thea Gazenbeek uit Arnhem, .was gekleed in nationale klederdracht. Zij brengt op het ogenblik haar vacantie door bij een Engelse familie in Londen. In Arnhem is Thea een der velen, die daar de graven van de in 1944 gesneuvelde Britse parachutisten onderhouden. Ik raak hiermede andere begrippen, na melijk die van fatsoen en beleefdheid aan. begrippen van zelfbeheersing en van sportiviteit. Begrippen, welke worden gedragen door de innerlijke beschaving van het individu. Een dergelijke houding, waarbij de ethische opvatting van de ge dragingen op de weg voorrang heeft bo ven het gebruik van zijn rechten zonder meer, zal heel veel moeilijkheden en heel veel misverstand voorkomen. Prins Bern hard besloot met de wens, dat deze levens houding steeds meer de levenshouding zal worden van alle weggebruikers De laatste uren, «lat de stembureaux geopend waren, hebben een Tijdens rangeerwerkzaamheden in hetmisschien wel beslissende wending aan de Italiaanse verkiezingen gegeven. Was, naar wij gisteren reeds meldden, de opkomst der kiezers Zondag maar j uiterst matig, zodat het aantal uitgebrachte stemmen toen hoogstens 60 pet van het aantal kiesgerechtigden bedroeg, Maandag had opeens een grote toeloop plaats en toen '9 middags om 2 uur de stemlokalen werden gesloten, bleek dat hij deze verkiezingen een zo groot aantal personen hun stem hadden uitgebracht als maar slechts zelden in de geschiedenis van Italië is voorgekomen. In de grote steden stemde gemiddeld 90 pet van «Ie kies- Het tellen van de stemmen voor de se naat is onmiddellijk begonnen. De stem men voor 't huis van afgevaardigden wor den daarna pas geteld. De grote opkomst is in het voordeel van de partijen, welke zijn vertegenwoordigd in de regering-De Gasperi. Van communistische zijde worden thans natuurlijk beschuldigingen geuit bovengrondsbedrjjf van de mijn Laura te Eygclshoven, geraakte Maandagavond de 30-jarige arbeider F. v. Deick uit Kerk- radeHaanrade bekneld tussen twee spoorwegwagons. Hij liep dakrbjj zulke ernstige verwon dingen op dat hfj ter plaatse overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. (Van onze Haagse redactie). De totale uitslagen van de verkiezingen zpn op het ogenblik nog lang niet bekend. Nadat ongeveer een kwart van het totale aantal stemmen voor de senaat was ge teld, was volgens een onofficiële opgave de stand als volgt: Centrumpartijen: 2.718.188 (47,2 pet); Linkse partijen (comm. plus linkse soe.j: 2.320.048 (40,4 pet); Rechtse partijen: 711.586 (12,4 pel). De centrumpartijen hebben volgens deze cijfers dus minder dan de helft der stem men. In het Zuiden hebben de neo-faseisten en monarchisten stemmen gewonnen, hetgeen de centrumpartijen beneden de vijftig procent hield. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft de opsporing, aanhou ding en voorgeleiding te zijnen parkette gelast van dc 30-jarige Meine Pot, wiens verblijfplaats sinds enige tijd onbekend is, ter voortzetting van dc zaak-Harjono. over „vervalsing". In de rode pers staan talrijke verhalen over geestelijken, die verscheidene malen zouden hebben ge stemd. De verkiezingen hebben een kalm ver loop gehad. Van ernstige incidenten is geen melding gemaakt. (Van onze Limburgse redacteur) De telefoon staat niet stil. Telkenmale neemt Sjang Maassen kalm de haak van het toestel en begint: „Met de Limburgse Bede vaart naar Lourdes". Naar gelang de persoon, die hij aan de lijn heeft, voert hij liet gesprek in algemeen beschaafd of de zangerige streektaal, die hij beide perfect be heerst. Tijdens de laatste paar dagen vóór de grote uittocht naar Maria's Ge nadeoord aan de Gave begint, wordt liet kantoor aan de Bogaardenstraat te Maastricht méér opge beld dan verder in liet gehele jaar De organisatie komt grotendeels op deze on dernemende Limburger neer, die vanmiddag voor de vijf en twintigste keer naar Lourdes vertrok, als technisch leider van de bedevaart, waaraan dit maal 2312 mensen deelnemen. „Een heel wat groter aantal dan in 1921, toen we voor de eerste keer gingen zegt hij, tussen een paar telefoongesprekken door. „We pelgri meerden toen met 477 man naar Lourdes. O. L. Vrouw heeft onze onder neming zichtbaar willen zegenen". en zakeljjk. Een groep Limburgers, voor namelijk afkomstig uit Maastricht, had zich kort na de vorige wereldoorlog bij een Belgische bedevaart aangesloten. Deze reis was hun minder goed bevallen. Zij gevoelden behoefte om in eigen ver band naar Lourdes te reizen! Op zijn initiatief werd tot dit avontuur want Roermond, terwijl hij tijdens een vorige bedevaart, de pelgrims aan de grot van Lourdes toespreekt. WE vragen hem waaraan deze bede vaart, die dit jaar haar zilveren ju bileum viert, haar ontstaan te dan- ken heeft. Hij vertelt ons dat. Beknopt dat was het in het begin besloten. Sjang wist zich van de toestemming van Z.H. Exc. mgr L. Schrijnen z.g. te ver zekeren en kreeg van Roermond's bis schop pastoor Schrijen uit Eygelshoven als geestelijk leider toegewezen. Een bedevaart naar Lourdes is pas „echt" wanneer daaraan door zieken wordt deelgenomen. Daarom richtte Sjang Maassen met J. Schroder die nog steeds de leiding over de ziekenafdeling heeft -in 1925 het „Liefdewerk van O.L. Vrouw van Lourdes" op, dat tot taak kreeg on- en minvermogende zieken in staat te stellen met de Limburgse be devaart naar de Grot van Massabielle te gaan. Bij gelegenheid van dit zilveren jubileum wérd bekend gemaakt, dat van de ruim 5000 zieken, die aan deze pel grimage hebben deelgenomen, bijna 3300 daartoe door dit Liefdewerk in staat werden gesteld. Tevens trachtte deze organisatie voor het vervoer der patiënten zich het aller beste materiaal aan te schaffen dat maar gevonden of geconstrueerd kon worden. Met trots legt Sjang Maassen ons een passage uit de jaargang van „Stemmen uit Lourdes" voor, waarin een uitvoerig verslag werd opgenomen van het bezoek, dat het bestuur van de Catalonische „Hospitaiidad de Nuestra Senora de Lourdes" destijds aan de Limburgse zie- kentrein heeft gebracht. De heren waren zo enthousiast over de magnifieke in richting die zij te zien kregen, dat zij aanstonds twee volledige hangbedden een draagstoel en enig keukenmateriaal op zicht vroegen en tevens het verzoek indienden dat alles voor hun Spaanse ziekentreinen te mogen namaken. Als men verder leest, dat deze Spanjaarden dat jaar met niet minder dan 22 treinen naar Lourdes waren gekomen en dat zich onder de elfduizend pelgrims duizend zieken bevonden, dan maakt dit compli- ment aan de voortreffelijke organisatie der Limburgers nog meer indruk! Wanneer deze editie verschijnt zijn de drie bedevaartstreinen reeds de grens bü Eysden gepasseerd. In de ziekentrein samengesteld uit Belgisch materieel rijdt een hospitaalrijtuig mee. De goede renwagon is in een complete hotelkeu ken omgetoverd: voorzien van een kolen- fornuis, warmwaterreservoirs en mo derne koffieketels zoals men te op het buffet van een restaurant ziet staan. Artsen, apothekers, gediplomeerde ver pleegsters, voortrekkers, gezinsverzorg- stërs, brancardiers, intormières en andere bereidwillige helpers en helpsters sloven zich uit om de zieken op hun wenk te bedienen. Ter herdenking van het 25- jarig bestaan van de K.K. Blindenbond St. Odilia nemen ditmaal 230 blinden met eigen begeleiders aan de bedevaart deel. Van de R-K. Boerinnenbond uit Limburg gaan 300 deelneemsters mee. Bijzondere dank is de Limburgse Be devaart verschuldigd aan Z.H. Exc. mgr J. H. G. Lemmens, die sedert zijn be noeming tot bisschop van Roermond steeds de bezielende en centrale figuur is geweest, die zich door zijn hartelijke en ongedwongen omgang de sympathie van alle pelgrims blijvend verworven heeft. Monseigneur wordt de laatste jaren trouw vergezeld door mr dr F. Ifouben, commissaris der Koningin in Limburg, Op dit jubileum past het enige perso nen te gedenken, die zich in het verleden voor de „Limburgse" zeer verdienstelijk hebben gemaakt. We denken b.v. aan dr Van der Heyden z.g., in leven directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Maastricht, die aan de instal latie van de ziekentrein belangrijke ver beteringen heeft aangebracht; aan wijlen pastoor Ribbergh, de geestelijke leider; aan pater Rothoff S.M.A., die tot 1937 aalmoezenier der Brancardiers is geweest; aan dr D. van Vugt, aan wie jarenlang de medische leiding was toevertrouwd en die 2 Mei 1945 in het concentratiekamp te Sandbostel in Duitsland overleed; aan de hoogeerwaarde heer Leo Moonen, secretaris van het Bisdom Roermond en aalmoezenier der Brancardiers, die in 1945 te Bergen-Belsen zijn leven voor de zaak van de vrijheid en recht moedig heeft op geofferd; tenslotte aan Brancardier Rich. Hulsman, die 28 April j.l. te Nijmegen na een smartvol ziekbed overleden is. Op het zilveren jubileum heeft het bestuur besloten ter ere van O.L. Vrouw dit jaar een tweede bedevaart naar Lour des te organiseren, welke uitsluitend be stemd is voor ongeneeslijk zieke kinde ren, die niet ouder zijn dan vijftien jaar. Deze heeft van 28 September tot en met 5 October plaats. Z.H. Exc. mgr Lem mens, die de tocht meemaakt, zou graag zien, dat een zo groot mogelijk aantal kinderen van on- en minvermogende ouders meegaat. Wie een kleine zieke voor deze kinderbedevaart wil adopteren kan dit persoonlijk aan de bisschop laten weten. De prospectus kan worden aan gevraagd bij de Stichting Limburgse Be devaart naar Lourdes, Bogaardengtraat 36, Maastricht, De N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij te 's-Graven- hage heeft aan de N.D.S.M. (Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij) te Amsterdam de opdracht verstrekt tot het bouwen van een enkeischroef motor vrachtschip van circa 10.500 ton draag vermogen. Het schip zal worden uitgerust met een Storkmotor van circa 7200 a. p.k., die op zware olie zal kunnen lopen. Het schip zal voorts accomodatie bieden aan 12 passagiers en worden ingericht voor het vervoer van ongeveer 3.000 ton lading olie in bulk in de dieptanks. De oplevering zal medio 1956 geschie den en de dienstsnelheid van het schip zal ongeveer 16 mijl bedragen. Tot nu toe is bij het Nationaal Ram penfonds een bedrag van 115,3 millioen gulden binnengekomen, hetgeen 100.000 meer is dan dc opgave van jongstleden Zaterdag. Staatssecretaris van Rhyn en minis ter v. d. Kieft hebben weer schone beloften gedaan. In een nota aan de Tweede Kamer schrijven zij n.l., dat de regering er naar zal streven om de de finitieve regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen op 1 Juli 195Ii in te voeren. Hierdoor zal 'n nieuwe ver lenging van de noodwet, welke vele be zwaren heeft, kunnen worden voorko men. Het is nog wel meer da.i een jaar tot 1 Juli 195j, doch gezien het langzaam malen va>i de departementale molen mag toch een gematigde tevredenheid bij deze belofte opwieken! Maar het wordt schoner, als nog een toezegging wordt gedaan en wel op kor ter termijn. Genoemde staatssecretaris en minister delen n.l. tevens mede. dat de regering de vraagstukken, welke zich bij de kinderbijslag in het algemeen voordoen, ernstig in onderzoek heeft. Deze worden thans bezien in het gehele complex i>an de maatregelen voor huur verhoging. waarbij ook de lonen en de kinderbijslag onder het. oog moeten worden gezien. De regering hoopt, dat het mogelijk zal zijn het gehele comvlex per 1 Januari 19 5 j in werking te doen treden. Dat is allemaal heel mooi, doch het gaat er nu maar om, hoe het onderzoek en speciaal de beslissing zal uitvallen. Wanneer er echter b.v. ten aanzien van het vraagstuk van de kinderbijslag voor zelfstandigen svrake is van het advies van de «ociaol-Econom'sche Raad, dan wordt ons optimisme getemperdImmers de Katholieke leden staan daarin eren eenzaam als de K.V.P.-fractie in het var- lement, wanneer het de gezinspolitiek betreft. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen, hier en daar met onweer. Overwegend matige Noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Woensdag 10 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur. Maan op 2.50 uur, onder 20.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1