Geboortecijfer onder midden- groepen stijgt Rust in de Sing-Sing; felle strijd in de pers Ex-premier Pinay probeert het opnieuw I ER IS WIL OM ECHT TE ZIJN Bermuda-conferentie opnieuw uitgesteld Drie inzittenden in omgeslagen jeep verdronken Twee uur kunstmatige adem- mocht niet baten haling Mgr Huibers uitte zich optim istisch over onze jengel Kath. Werknemende Middenstand dringt aan op uitspraak van commissie-Beaufort Maandag 22 Juni 1953 v.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verbetering is nu mogelijk Zijn gewicht in kaas waard? Bende liet trein ontsporen Na de executie der Rosenbergs Ruggesteun van belangrijke politieke aanbevelingen Spoorwegverkeer weer normaal Mgi' Huibers doet beroep op de jeugd Frankrijk krijgt tot begin Juli de kans Vreselijk auto-ongeluk bij Woerden Modder belemmerde liet reddingswerk Bloedbad in gevangenis te Bagdad Chicago beleefde warmte-record Zó vielen de punten WEERBERICHT Typisch menselijke factoren De aanval van prof. Zeegers De verwarring wekt zorg Elf doden op Java HÜH m mMM sJPSSI Twee doden bij het zwemmen Nederlander in Zweden verdronken Verkeerde manoeuvre, vier gewonden Wielrijdster onder tram wagen Meisje veroorzaakte botsing Bejaarde man door trein gegrepen Twee jongetjes verdronken Voetbal-uitslagen der eerste klassers KAMPIOENSCOMPETITIE De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke lot matige veranderlijke wind. Vrij warm. Dinsdag 33 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 17.44 uur, onder 1.11 uur. NIEUW DAMSCHE COURANT v ferentiatie. Snr refereerde daarbij aar (Van onz.P Utrechtse redacteur) De précaire positie, waarin de middengroepen van verschillende schakeringen verkeren, is voor de R.K. Standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand aanleiding geweest gisteren te Utrecht een congres te organiseren, dat veel belang stelling genoot en ook werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de St. Adel- bertvereniging, de Kath. Middenstandsbond, de K.A.B. en de Kath. Boeren- en Tuindersbond. Een andere bedoeling van het congres was uiting te geven aan de eenstemmig heid met het standpunt van de Commissie voor de Middengroepen uit de K.V.P., dat als oorzaak van de noodtoestand ook kan gelden de relatief geringe organi satie-macht. De voorzitter, de heer A. van der Donk uit 's-Hertogenbosch verklaarde daarom In tegenstelling met andere geluiden, de standsorganisatie als een noodzakelijkheid van de eerste orde te beschouwen. Met een der inleiders, drs Th. J. Platenburg vroeg hij zich af of de nu door de regering aangekondigde maatregelen tot verbetering van de positie der midden groepen als het begin van volledig herstel beschouwd kunnen worden en bovendien of deze wel door het particulier bedrijfsleven gevolgd zullen worden. Het zal zeker üodig zijn. dat de regering hiervoor bestaande belemmeringen wegneemt. dat door de heer Platenburg voor de K.V.P. is uitgebracht, ter sprake De in leiding van de brochure van prof. Zee- gers wenste de heer Platenburg zonder meer voorbij te gaan, doch wat de eigen lijke inhoud betreft, merkte hij op, dat zowel het standpunt van prof. Zeegers als van spr. juist kan zijn. Het gaat er alleen om, waarvan men uitgaat en wat voor doel men voor ogen heeft. Rector C. M. Klaver uit Amsterdam hield een voordracht over de betekenis van de standsorganisatie in het algemeen, die nodig is om het katholicisme in zijn totaliteit te beleven. Om het christendom volledig te bele ven is voorlichting nodig. Men moet komen tot een geestelijke godsdienstige vernieuwing om in de moderne wereld het christendom te doen spreken, het geen in de geëigende groepen van de standen plaats dient te vinden. Naarmate de plaats van de middengroepen zich scherper in de maatschappij gaat afte kenen, dienen deze 7-ich te bezinnen op de apostolische plicht om met andere groepen van het christendom te getuigen. De katholieke standsorganisaties zijn bij machte, zo betoogde rector Klaver ver der, om aan het humanisme paal en perk te stellen. Pater Colsen heeft eveneens een vurig pleidooi voor een hechte standsorgani satie gehouden, zij het ook met enige dif- Het congres nam na de inleiding van drs Platenburg een aan de regering, de Stichting van de Arbeid, de Kath. Ka merfracties, de Kath. Vakcentralen van werkgevers en werknemers te zenden resolutie aan, waarin erop gewezen werd dat de ongemotiveerd grote daling van het reële inkomen voor de hier bedoelde groepen ook ten detrimente van het algemeen belang een beletsel vormt om overeenkomstig hun betekenis en waarde voor de samenleving te blijven existeren. Voorts, dat bij de l.uidige materiële positie der middengroepen enige bezits vorming in het algemeen uitgesloten moet worden geacht, zoals ook het ge val is bij de andere groepen werknemers. Verontrusting werd uitgesproken over liet feit, dat zes maanden na het ver schijnen van het laatste deel van het rap port der K.V.P., van regeringszijde sterke twijfel werd geuit ten aanzien van de mogelijkheid om het vraagstuk van de beloning der Middengroepen ten aanzien van de loonzijde op te Iossën. Te kennen werd gegeven overeenkomstig dit rap port. dat nationaal-economisch gezien thans de mogelijkheid aanwezig is om met verbetering van de materiële positie van de Middengroep ook van de loonzyde te beginnen. Daarom werd met klem by de regering op verbetering aangedron gen, zodat een richting wordt bepaald en een stimulerend voorbeeld wordt gege ven. Verzocht werd tenslotte bij de in overweging zijnde maatregelen om de bezitsvorming te bevorderen de Werkne mende Middenstand te betrekken. Drs Platenburg heeft daarvoor uit voerig de rapporten van de K.V.P. res pectievelijk ten aanzien van de financiële positie en de intellectuele positie van de middengroepen besproken. Hjj wees er daarbij op, de grote ach terstand aanduidend van de salariëring ten aanzien van 1938, toen de beloning van de middengorepen in verhouding tot andere werkende groepen evenmin billijk was, dat het moeilijk vast te stellen is, hoe hoog de beloning van de mediale groepen moet zijn, De gewone werk- classificatie is daarvoor niet voldoende, omdat typische menselijke factoren hier een rol spelen. De numerieke uitkomsten bij de keu ring van de lichting 1952 heeft een dui delijke indicatie gegeven, niet alleen om trent het aantal studerende kinderen in de middengroepen, maar ook wat hun natuurlijke begaafdheid betreft. Voor grote gezinnen met studerende kinderen is de bestaande nivellering van zeer ern stige aard omdat hier voor de studie niet meer geput kan worden uit de sfeer van versobering buiten de noodzakelijke le vensbehoeften. Met nadruk ontkende de heer Platen- b-rg, dat de middengroepen slechts 1 ine of kleinere gezinnen zouden heb- Gesproken kan worden van gemiddeld 4 kinderen per gezin. Van 1880 tot 1937 is het algemeen geboortecijfer weliswaar gedaald, maar sinds 1940 is een stijging waar te nemen. Het geboortecijfer is volgens de heer Platenburg onder de ar beiders dalend, maar stijgend onder de middengroepen. Men mag op een gelei delijke toeneming van het kindertal in de middengroepen hopen, wat maatschap pelijk winst betekent, maar voor de ouders een zware taak inhoudt. Ook de heer Platenburg beklemtoonde de betekenis van een krachtig aaneenge sloten werknemende Middenstand, omdat men zoveelmogelijk zelf verzorgend moet werken. Bij de gedachtenwisseling kwam naar aanleiding van een in „DE MAASBODE" van Zaterdag gepubliceerd artikel de aanval van prof. Zeegers op het rapport, (Van onze Haagse redactie) Ka voor de vuist weg zijn ope ningsspeech te hebben uitgespro ken, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mansholt, een rondgang over ,.De Melkwegge maakt. Op de oud-Alkmaarse markt werd hem niet alleen een Goudse kaas door het Melkmeisje en aan zijn echtgenote een veldbouquet - aangeboden, doch ook werd hij op een kaasberry ge plaatst en vervolgens in de waag schaal gezet. Alkmaarse kaaswe- c/ers kweten zich van deze taak. Geen zware gewichten, doch malse kazen gebruikten zij als tegenge- wicht. De bewindsman bleek 9S kg kaas waard te zijn, welke hem cadeau werden gedaan. „Een valsche waghe is den Deere eenen gronwel daer en te- ghen een vol ghewicht is Zijn wel- behaghen"zo staat te lezen op de muur van het middeleeuwse marktpleintje. Laten we hopen, dat. deze spreuk ook in dit geval vol ledig toepasselijk is geweest. De boeren sullen het ongetwijfeld be amen. doch menige middenstander zal bij het vernémen van dit feit ren zuinig gezicht trekken. ferentiatie. Spr. refereerde daarbij aan het oordeel van dr Poels. In een tweede resolutie, die ter ken nis gebracht zal worden van het Hoog waardig Episcopaat en de Commissie Beaufort, werd gewezen op de relatief geringe organisatiemacht van de Mid dengroepen, werd met zorg de be staande meningsverschillen ten aanzien van de organisatievormen der katho lieke werknemers van verschillende stand en maatschappelijke commissie geconstateerd, met een verwijzing naai de jongste verwarring wekkende pu blicaties en polemieken rondom het probleem der standsorganisaties. Voorts werd een dringend beroep ge- daan op alle tot de Middengroepen be horende werknemers om zich overeen komstig het meermalen uitgedrukte verlangen van het Episcopaat onver wijld aan te sluiten bij de voor hen ge- eigende R.K. Vak- en Standsorgani satie. terwijl tot slot de hoop werd uit gesproken, dat de door het Episcopaat ingestelde Commissie-Beaufort de haar opgedragen arbeid met bekwame spoed zal beëindigen. Elf doden en 38 gewonden waren de slachtoffers, toen Zondagmiddag de snel trein van Jogjakarta naar Bandung ont spoorde. Een bende had, tussen Leles en Eebakdjero, een rail weggebroken en opende het vuur, nog voor de trein, waar van de locomotief en een bagagewagen kantelden, ontspoorde. De stoffelijke resten van Julius en Ethel Rosenberg, die op beschuldiging van atoom-spionnage op de electrische stoel zijn terechtgesteld, werden Zaterdag door de 7X-jarige moeder van Julius opgeëist en zijn naar een rouwkapel te Brooklyn overgebracht. Hier hebben zij tot Zondag avond opgebaard gelegen. Leden van het comité, dat tot het einde voor een her ziening van de doodvonnissen heeft ge streden, hadden de dodenwacht betrokken. Vandaag zijn de stoffelijke resten op de begraafplaats van Weliwood, nabij Fam- ringdale in de staat New York, bijgezet. Kort voor hun terechtstelling hebben de Rosenbergs hun testament opgesteld ten overstaan van twee getuigen, functionaris sen van de Sing Sing-gevangemis. De in houd van de testamenten is niet ge publiceerd. Het is thans weer rustig in de grote gevangenis. De extra-afdelingen bewakers en leden van de federale politie, die voor, tijdens en na de executie, in de omtrek van het gebouw patrouilleerden, zijn teruggetrokken. Intussen duurt de strijd over de juist heid van het vonnis en vooral over de vraag of de gevolgde procedure wel ge lukkig was, onverminderd voort. In dé gehele communistische pers wordt gespro ken van een „dubbele moord", maar ook in niet-communistische bladen (vooral Franse en Britse) wordt critiek geleverd op de executie. De Amerikaanse ambassades in ver schillende hoofdsteden werden geduren de het Weekeinde door de politie be waakt met het oog op mogelijke aan vallen door demonstranten. Tot dusverre zijn echter geen berichten over ernstige incidenten ontvangen. In Italië hebben communistische vak bonden hun leden opgeroepen, h'et werk een kwartier neer te leggen als protest tegen de executie. De leden der anti-com munistische vakorganisaties zullen ook een dergelijke staking houden, doch als protest tegen het Russische optreden te Oosl- Berlijn. Gisteren heeft de zomer met ee prachtige en u-arme dag zijn intrede gedaan in 195.3. Kind en hond zoeken verkoeling in het water A is-. President Auriol van Frankrijk heeft de conservatieve ex-premier Antoine Pinay verzocht een regering te vormen. Pinay is de vijfde politicus, die zal trachten een einde te maken aan de regeringscrisis, die begon toen het kabinet Mayer op 21 Mei zijn ontslag aanbood. Zoals men weet heeft Pinay verleden jaar tien maanden lang als premier een bezuinigingspolitiek „om de frank te redden" gevoerd. De laatste maanden blijkt Pinay's populariteit zeer te zijn toegenomen, zodat men hem een grote kans van slagen geeft. Een en twintig Franse politieke leiders, onder wie enige' oud-premiers, zijn Zater dag onder voorzitterschap van Paul Rey- naud bijeengekomen om te trachten een manier te vinden om mede te werken aan 't beëindigen van de rampzalige kabinets crisis. Na enige tijd trokken de socialisten zich uit de gedachtenwisseling terug om dat de door hen gedane voorstellen een ongunstig onthaal hadden ondervonden. Intussen heeft de commissie van de Franse Nationale Vergadering, die de voorstellen tot grondwetsherziening be spreekt, Vrjjdag een belangrijke wijziging in het artikel goedgekeurd, waaraan de huidige kabinetscrisis geweten wordt. Het amendement, dat men 28 stemmen tegen 9 werd aangenomen, staat toe, dat de be noeming van de premier, die zijn minis ters van te voren heeft gekozen, voortaan met eenvoudige meerderheid wordt beves tigd. Thans moet de aangewezen premier een volstrekte meerderheid krijgen en kan hij pas daarna zijn kabinet samenstellen. Dezer dagen hebben drie in burger ge stoken Russen getracht een Tsjechische vluchteling van zijn flat in de Ameri kaanse sector in Wenen te ontvoeren. De Tsjech, Jaraslov Lukas, gaf zich ech ter niet meteeji gewonnen, en vocht voor zijn vrijheid, één der aanvallers een steek gevend. Het incident vond plaats in de drukke Lorchenfolderstrasse, een passe rende fotograaf maakte deze opname. Overzicht van de plaats van het incident, waar M.P.'s van de verschillende mo gendheden de situatie bespreken. Daar de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan en aan de electrische boven leiding bij Weesp Zondagmorgen om II uur gereed zijn gekomen, is het treinverkeer tussen Amsterdam en Bussum weer nor maal. „We mogen dankbaar zijn voor wat is bereikt en ik heb hoop op de toekomst, speciaal ten aanzien van de jeugd. Want de jeugd is vervuld met de wil om echt te zijn. Zij wil haar Katholiek geloof echter tonen met de daad. Daarom doe ik een beroep op deze jeugd, maar ook op de ouderen". Deze ontroerende woorden sprak Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, tijdens de Katholieke Landdag van West-Friesland en Noord- Hollands Noorderkwartier, ter gelegenheid van „Honderd Jaar Kromstaf" in de Vei linghal te Blokker, waarbij ongeveer 3000 katholieken uit de kop van Noord-Holland, trouw aan de bisschop beloofden. Te Londen is officieel bekend ge maakt, dat de openingsdatum van de conferentie der Westelijke „grote drie", die volgens de aanvankelijke plannen midden Juni op de Bermuda-eilanden zou worden gehouden maai in verband met de Franse regeringscrisis werd uit gesteld tot 29 Juni, thans na overleg tussen Washington en Londen is bepaald op 8 Juli. Gehoopt wordt, dat Frankrijk tegen die tijd een regering heeft, die een minister van buitenlandse zaken naar Bermuda kan afvaardigen. Na-ar verluidt was Churchill persoonlijk tegen een nieuw uitstel. H-j wilde haast achter de conferentie zetten. President Eisenhower echter wenste Frankrijk op nieuw de tijd te geven. In Parijs is het bericht van het nieuwe uitstel met zekere verademing ontvangen, daar men gevreesd had, dat de conferentie op 29 Juni door zou gaan, zodat Frankrijk niet veel. kans zou hebben om te Bermuda vertegenwoordigd te zijn door een minis ter van een nieuw kabinet, die als zodanig met autoriteit kan spreken. Met een schijn baar volkomen ongegrond optimisme re kent men er op, dat in het begin van de volgende maand de regeringscrisis wel tot het verleden zal behoren. Met klem drong mgr Huibers er op aan. op velerlei terrein de eenheid te bewaren, ook wanneer dit wel eens offers kost ten aanzien van het eigen belang. In een ma gistrale herdenkingsrede schetste prof. dr Asselbergs (Anton van Duinkerken) het ontstaan van de kerkelijke hiërarchie in Nederland, van het herstel daarvan in 1853, de betekenis van de bisschoppelijke hiër archie voor een christenvolk, en de be tekenis van de bisschop. Wat hiërarchie betreft wees de spreker er op, dat de ge lovigen er zelf veel aan kunnen doen of ze een land leven waar het Evangelie wordt verkondigd of in een land waar het tegen overgestelde het geval is. Wat de bisschop pen betreft wees prof. Asselbergs er met nadruk op, dat deze door de handoplegging de apostolische heiliging heeft gekregen en daarmede gezonden is door Christus en Zijn Kerk. Daarom ook is de waarde van het priesterschap en vooral van het bis schopsambt zo groot. Prof Asselbergs ging deze middag ook nog dieper in op zijn onlangs afgelegde verklaring, dat de Katholieke organisa ties slechts steigerwerken zijn. Ook thans bevestigde hij dit en voegde er aan toe dat dit zeer belangrijke steigers zijn. die nodig zijn om een gebouw op te trekken. Het organisatieleven, speciaal dat van de Katholieken kent een hoger beginsel Prof. Asselbergs besloot zijn rede met een beroep op de aanwezigen, met de zelfde onbevangenheid en trouw het ge loof van onze ouders te bewaren en dooi te geven aan onze kinderen. Met een pontificaal Lof, gecelebreerd door mgr Huibers, werd deze middag be sloten. (Van onze correspondenten) ten vreselijk auto-ongeluk, waarvan de oorzaak tot op heden nog niet on worden opgehelderd, heeft Zondagmorgen om kwart voor elf aan drie personen iet leven gekost. Een tot personenauto omgebouwde jeep met vier inzittenc rn, die op weg waren naar een familiefeest in Woerden, raakte in deze gemeente van de z.g. Boerendijk in de daarlangs lopende Krom wijkerwetering. De jeep sloeg over de kop in de ongeveer 1,50 m. diepe wete ring en slechts de bestuurder wist zich uit liet omgeslagen voertuig te redden. Met behulp van ijlings toegeschoten omwonenden trachtte men het voertuig te kantelen, teneinde de drie andere inzittenden te bevrijden. Toen men daar eenmaal in geslaagd was, bleken, na twee uur lang tevergeefs toegepaste kunstmatige ademhaling, de levensgeesten geweken te zijn. De drie slachtoffers zijn allen afkomstig uit Gouderak. Het zijn de 78-jarige weduwe de J.-S., haar 49-jange ongehuwde zoon T. de J.„ en haar 76-jari-e zwager P. H„ weduwnaar. Het ongeval geschiedde vlak bij het huis waar het familiefeest gevierd zou worden. De bestuurder, die uiteraard zeer over stuur was, kon geen verklaring geven van dit vreselijke ongeval. „Voor ik wist wat water, en ik weet nog niet hoe ik er uit ben gekomen". Aanvankelijk werd, bjj het zoeken naar de oorzaak, gedacht aan een gesprongen band of een defect aan de stuurinrichting, maar het onderzoek van de rijksverkeers- poiitie wees uit, dat de jeep geen enkel mankement vertoonde. Het reddingswerk werd zeer bemoeilUkt door de dikke mod- er gebeurde", vertelde hij, „lagen we in 'tderlaag, die het kantelen van het omge slagen voertuig bijna onmogelijk maakte. De stoffelijke overschotten van de drie slachtoffers zijn naar het Algemeen Zie kenhuis te Woerden overgebracht. Tijdens het zwemmen in zee bij het Bloe- mendaalse strand is Zaterdagmiddag de ongeveer 46-jarige Duitse tekenleraar Th. F. uit Herne verdronken. Het slachtoffer, dat een vrouw en twee kinderen achter laat, was in gezelschap van een collega leider van een groep van ongeveer 25 jon gens, leerlingen van een gymnasium te Dortmund, die een excursie door ons land maken. Aangenomen wordt, dat de heer F. in zee een hartverlamming heeft gekregen. Een Amsterdammer en een inwoner uit Landsmeer brachten het slachtoffer naar het strand waar leden van de Bloemen- daalse reddingsbrigade geruime tijd nog kunstmatige ademhaling hebben toegepast. Bij het zwemmen in een afgelegen klei- groeve nabij de Duitse grens te Belfeld is Zondagmiddag verdronken, de 17-jarige H. C. uit Tegelen. Een tragische bijzonderheid is, dat het slachtoffer gisteren jarig was. Het lijk is enkele uren later opgehaald. Bij Wagenborgs rederij te Delfzijl is be richt binnengekomen dat waarschijnlijk een der schepelingen van het m.s. „Egbert Wagenborg", de 18-jarige A. M. uit Wil- dervank is verdronken. Het schip lag te Vanern in Zweden toen de schepelingen in ne Vanernsee gingen vissen. M. ging in een kano naar boord om proviand te halen. Sindsdien is hij spoorloos verdwenen. Vier personen, die betrokken waren bij een gecompliceerd verkeersongeval op de weg 's-Hertogenbosch-Utrecht nabij Hage- stein, moesten gistermorgen met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis te Utrecht worden vervoerd. Een gevaarlijke manoeuvre van een chauffeur was oorzaak van het ongeval. De chauffeur is na het ongeval doorgereden. Zondagmorgen reed nabij Hagestein een ongeveer 70-jarige bromfietser in de rich ting Utrecht. In dezelfde richting reed een personenauto. Deze raakte de bromfietser waardoor de berijder op straat werd ge slingerd. Een tweede auto, die ook uit de richting Den Bosch kwam, trachtte de be jaarde bromfietser te ontwijken. De be stuurder remde krachtig en gooide het stuur om, waardoor de auto met vrij grote snelheid tegen een boom botste. Drie in zittenden werden vrij ernstig gewond. Tezamen met de bromfietser werden zij naar Utrecht vervoerd. Zaterdagmorgen is 'n ongeveer 45-jarige wielrijdster door tot nu toe onbekende oor zaak onder de bijwagen van lijn 10 terecht gekomen in het Frederik Hendrikplant soen te Amsterdam. De achterste wielen van de wagen overreden de vrouw. De wagen moest worden opgetakeld, alvorens men het slachtoffer kon bevrijden. Met spoed is ze naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek ze te zijn overleden. Doordat Zondagavond omstreeks zeven uur een twaalfjarig logeetje van de tam. A. in Leuvenheim, gemeente Brummen, plotseling de weg overstak, terwijl uit de richting Dieren twee luxe-wagens nader den, heeft zich een ernstig verkeersonge val voorgedaan- Eén ernstig gewonde en twee lichtgewonden moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. De eerste wagen remde uit alle macht om het overstekende meisje te ontlopen en kwam daardoor dwars over de weg te staan. De achterop-rijdende wagen reed de eerste wagen in de flank, waar door deze kantelde en met de wielen naar boven kwam te liggen. De éne wa gen die van Finse nationaliteit was, werd alleen van voren beschadigd. Van de in zittenden werd niemand gewond. Een 22- jari'ge jongeman, die in de andere auto zat, werd ernstig aan de linkerhand ge wond, terwijl een inzittende dame snij- wonden opliep. Het twaalfjarige meisje werd in ernstige toestand naar het alge mene ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Het ongeval veroorzaakte op deze drukke weg een grote verkeersstremming. De 69-jarige J. K. uit de Tulpstraat te Oss is Zaterdagavond om ongeveer tien minuten over acht door de Dieseltrein uit de richting Den Bosch aangereden. Het ongeval geschiedde op de met knip perlichten beveiligde onbewaakte over weg aan de Kortfoortstraat. Ernstig gewond werd hij naar het St. Anna-ziekenhuis overgebracht, waar hij nog dezelfde avond is overleden. De zaak is in onderzoek bij de politie; waarschijn lijk is hardhorigheid van de man oorzaak van het ongeluk. Zondagmiddag is de vierjarige E. R. uit de Kinkerstraat spelenderwijs in het water van de Da Costakade te Amster dam geraakt. Toen het knaapje uit het water werd opgehaald bleken de levensgeesten te zijn geweken. Het achtjarig zoontje van de familie M. uit Helmond is gistermiddag in de Zuid-Willemsvaart gevallen en verdron ken. Het ventje was gaan vissen en heeft vermoedelijk tijdens een spelletje de vaste grond onder de voeten kwijt ge raakt. Politie en burgers trachtten de jongen nog te redden doch de pogingen bleken vergeefs. Toen een schipper met een dreghaak het ventje op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Bij ongeregeldheden in de gevangenis van Bagdad zijn 7 communistische ge vangenen gedood en 73 bewakers, politie mannen en gevangenen gewond. De ge vangenen waren ontevreden omdat zij naar een andere gevangenis buiten de stad zouden worden overgebracht. Zfj ver zetten zich en vochten met de bewakers. De politie werd te hulp geroepen, maar desondanks gaven de gevangenen hun strijd niet op, met het vermelde nood lottige gevolg. Het muisje blijkt nog een staartje te hebben, want uit protest tegen het op treden van de politie hebben de advocaten van Bagdad zich Zondag niet naar het gerechtsgebouw begeven. Ook uit andere delen van het land worden onrust en ongeregeldheden gemeld. De regering schijnt echter de toestand meester te zijn. Zij is Zaterdagnacht in spoedzitting bij eengeweest en heeft besloten censuur op d'e pers in te stellen. Chicago beleefde Zaterdag de warmste dag uit zijn geschiedenis, toen de thermo meter 104 gr. Fahrenheit (ongeveer 40 gr. Celsius) aanwees. Te New York steeg het kwik tot 96 gr. Ook uit andere steden in de Oostelijke en Zuidelijke staten der V.S. werden zeer hnge temperaturen ge meld. Te Mineral Wells (Texas) werd zelfs een temperatuur van 105 gr. F. ge meten. „mdhovenRCH 02 SpartaVitesse 1—2 PROMOTIEWEDSTRIJDEN' A: VeendamOosterparkcrs 2—2 B: DFCVolendam 34 C: Helmond—WH 2—3 BaronieDosko12 D: QuickRigtersbieek 22

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1