„Chuck"' Harman bracht eerste Super Nieuwste Connie naar K.L.M.-aanwinst laat alle straalverkeersvliegtuigen achter zich Schiphol Terug uit Sovjet-gevangenschap Lord Salisbury neemt waar op het Foreign Office Nachtvorstschade in tuinbouw bedrijven Voor den dag met grieven Bouwperiode Breedband weldra afgesloten 87 1- R a mpslach toffe rs mogen heus niet al vergeten worden v. K.A.B. waakt voor vrije Ziekenfonds keuze Prins Bernhard naar de Antillen Kardinaal Stepinac stervende? Nationaal Rampenfonds: 122,6 millioen Dinsdag 30 Juni 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Proton" half Augustus in bedrijf Vliegende villa Beste toestel waarin ik ooit heb gevlogen99 Vier en dertig Nederlanders komen naarhuis Vöórcoiiferentie van ministers van buiten landse zaken der Grote Drie nu „Bermuda" is uitgesteld Het de kip Slachtoffers kunnen financiële hulp krijgen Analyst Christie gaat niet in beroep :1" WEERBERICHT Reeds na 48 dagen C.A.A.-certificaat Géén straaleffect Deze bijzondere constructie maakt de compound-motor tot de meest economische krachtbron. Het is zelfs zo, dat de nieuwe Super Connies van de K.L.M. dank zy dit economische en zuinige motortype ei en in staat zullen zijn, de thans in ge bruik zijnde straalverkeersvliegtui gen er over grote afstanden vol komen uit te vliegen. Niet alleen dat zij over grote afstanden sneller zullen blijken, doch ook de be talende lading zal groter kunnen zijn. F an 3 tot 8 Augustus Gezondheidstoestand zeer verslechterd EEN WIJZE RAAD d- De weervenvachtlng van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Aanhoudend warm met veranderlijke bewol king en plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Woensdag 1 Juli: Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur; Maan op 23.14 uur, onder 9.51 uur. COURANT (Van onze Amstejamse laredactie) Voor het eerst in de vliegtuighistoridandde gistermiddag in Europa een Super Constellation, aangedreven do> compound,!.1 junioren. Het gebeurde op Schiphol, waar onder grote belangelling var. den. ^ische dienst van de K.L.M., de P.H.-T.F.S. „Proton", nder comma"'-iUo van de Canadese K.L.M.-gezagvoerder C. C. Harman "u« 35jaar oud is en luistert naar de bijnaam „Chuck" de trotse luchtreus op de betonbaan neerstreek. Maandagavond om vijf minuten over tien Nederlandse tijd was het toestel met 70 passagiers aan boord uit New York vertrokken; het landde om kwart over vier op de Amsterdamse luchthaven, nadat de „Proton" de afstand in 14j|- vlieguur bad afgelegd. „Het kan wel veel sneller", verklaarde gezagvoerder „Chuck" na aankomst op Schiphol, „maar de pantries zijn nog niet in orde zodat we tot tweemaal toe voor voedsel moesten landen. Het oponthoud op de grond is weliswaar niet begrepen in de 14^ uur, doch het cirkelen boven de vliegvelden voor het landen vergt tijd". (Van onze luchtvaartmedewerker) De opvallend lange romp van de Super Connie, het langste ver keersvliegtuig ter wereld, de romp meet niet minder dan 34'/2 meter is voorzien van een bij zonder fraaie beschildering van ge heel nieuw ontwerp. Een ander direct in het oog springende bijzonderheid vormen de vensters, die voorheen rond, thans vierkant uitgevoerd zijn. Ruim 85 pCt groter dan bij zijn voorganger, verschaffen zij de inzittenden een royaal uitzicht en laten zij het dag licht ook in ruime mate in de ca bine doordringen. De passagiers cabine is smagkvol ingericht. Ver deeld in vijf compartimenten, van elkaar gescheiden door schotten van edele houtsoorten, maakt het geheel een intieme en verfijnde in druk, die nog verhoogd wordt door de vloerbedekking en stoffering. Tijdens nachtvluchten is de cabine geheel verlicht door diffuus licht, zodat de reizigers een sfeer aan treffen, die het reizen van een ver moeiende bezigheid maakt tot een genotvolle sensatie. Deze super-airliner is bovendien een in hoge mate veilig toestel. Ontworpen voor een maximaal startgewicht van ruim 60 ton, werd een der proefvluchten uitgevoerd met een totaal gewicht van meer dan 65 ton. Volbelast is de Super Connie na een aanloop van iets meer dan 1000 meter los van de grond. Vliegend op slechts twee motoren, kan zelfs nog 73 meter per minuut geklommen worden, terwijl' op drie motoren vliegend, alle vliegeigen- schappen behalve de snelheid volkomen behouden blijven. De maximaal bereikbare hoogte is 7500 meter, waarhij dan de cabine- druk overeen komt met de atmos feer op 2500 meter. De aankomst van deze Super Connie heeft lang op zich laten wachten; de „Electron", die oorspronkelijk als eerste zou arriveren, bleek een mankement te vertonen, toen zfl de vorige week in New York voor vertrek gereed stond. De „Elec tron" is echter nu ook weer in orde en zou vanmorgen op Schiphol arriveren. De volgende toestellen in het geheel zjjn er 13 besteld zullen daarop met regel matige tussenpozen worden afgeleverd. Ter verwelkoming waren op Schiphol onder meer aanwezig: de heer B. Besangon technisch directeur van de KLM, de hèer J. Luymes, directeur technisch bedrijf der KLM, het hoofd van het vliegbedrijf de heer P. Smitselaar en de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer Dellaert. Gezagvoerder Harman was van oordeel dat de Super-Connie een buitengewoon gemakkelijk toestel was om mee te vliegen. Gedurende de reis had het een constante snelheid van 465 kilometer per uur, terwijl het zich stabieler gedroeg dan een gewone Connie. Of de Super-Connie in één ruk van Amsterdam naar New York zou kun nen vliegen, betwijfelde hij. De praktijk zou het moeten uitwijzen. In twee dagen tijds had de bemanning, die uit 11 perso- nen bestond, een uur of zes speciale trai ning gehad om zich in het nieuwe toestel in te vliegen. Gezagvoerder Harman zal nu hier nog een paar weken les moeten geven aan zijn collega-piloten om hen met deze Super- Connie vertrouwd te maken. Toen wij „Chuck" Harman vroegen hoe hij de Super-Connie vond antwoordde hij dat het het beste toestel was dat hij ooit had gevlogen. Ongeveer half Augustus zal de „Proton" in vol bedrijf komen in de dienst Amster damNew York. Zoals bekend, is de KLM de eerste maatschappij ter wereld, die de Super- Constellation, voorzien van compound motoren, ontvangt. In verband hiermede is het wel interessant op te merken, dat dit type thans al een „record" op zijn naam heeft staan. In een testperiode van nauwelijks 48 dagen werd het CAA-certifl- caat; het bewijs van luchtwaardigheid voor passagiersvliegtuigen, verleend. Een pres tatie, die nog nimmer door enig ander ver keersvliegtuig is geëvenaard. De motoren vormen zonder enige twij fel wel de clou van dit vliegtuig. Zjj stel len de machine in staat de reisduur op Atlantische trajecten met meer dan twee uur te bekorten. In de berichten, welke onlangs in de pers verschenen, werd de suggestie gewekt, dat de nieuwe Super Constellations uitgerust zouden zijn met motoren, die tevens een straaleffect leveren. Dit is echter in tegenstelling tot de Convair-Liners ab soluut niet het geval. Het betreft hier een normale ster-zuiger motor, waarbij de uitlaatgasseri uit de cy linders worden opgevangen in een drietal uitlaatbuizen. In deze uitlaatbuizen zijn evenzoveel turbines ingebouwd, die door de snelstromende gassen in beweging worden gebracht. Deze turbines zijn door middel van assen en een tandwielkoppe ling weer verbonden met de motoras en zij hebben dus uiteindelijk alleen tot taak de energie, die nog in de wegstromende uitlaatgassen aanwezig is, terug te voeren tot de propeller. Op deze wijze wordt dan ook geheel gratis, d.w.z. zonder dat dit 'n druppel brandstof kost, extra vermogen naar de propeller gevoerd. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede; De regering van de Sovjet-Unie heeft aan Hr Ms ambassadeur te Moskou mede gedeeld, dat een groep van 34 per sonen van Nederlandse herkomst, die zich sinds het einde van de oor log in de Sovjet-Unie bevonden als gevangenen of geïnterneerden, tus- Officieel is te Londen medegedeeld, dat Lord Salisbury is benoemd tot w aarnemend Brits minister van buitenlandse zaken. Hij zal dit ambt waar- 80 1'jnlijk tot de komende herfst wanneer, naar de officiële aankondi ging eerwacht, Anthony Eden de portefeuille van buitenlandse zaken weer onder zijn beheer zal nemen vervullen. richt bnadatmdeS„Werd d°°r, Churchill ver- bedoeling om de „vaart" die wfl met ons ho°gte was gebrachT'van de commenfaar! 1 B"mUIda"V0°rstel aan de inlernati°naie welke de leider der socialistische oppositie P°'itiek hebben gegeven, te handhaven m het Lagerhuis, Clement Attlee, had gegeven op de ziekte van minister Eden en het tijdelijke rust moeten houden door Sir Winston zelf. Attlee had er op aangedrongen, dat er een plaatsvervanger zou worden benoemd voor de tijd, dat minister Eden zijn werk zaamheden niet zou kunnen verrichten. H'J was van mening, dat het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken te allen tijde onder leiding van een der meest ervaren kabinets-ministers behoort te staan en hij achtte dat vooral thans van groot belang. De benoeming van Lord Salisbury geeft een duidelijke aanwijzing van Churchill's vertrouwen, dat Eden in staat zal zijn in de komende herfst zijn ambt van mi nister van buitenlandse zaken weer te vervullen Eden heeft Maandag het zie- i 15 *e ®os'on, waar hij geopereerd is, verlaten, maar za 1 voorlopig nog rust moeten houden. In het bovenvermelde Lagerhuisdebat wai de kanselier van de schatkist Richard Butler voor het eerst als waarnemen'' premier van Groot-Brittannig opgetreden. Hij kondigde aan, dat op het ogenblik Besprekingen worden gevoerd over een tpoedige vóórconferentie tussen de West», lgke Grote Drie over de lopende proble men. Groot-Brittannië zal daarop ver tegenwoordigd worden door de markies van Salisbury. Op een vraag van Attlee zei Butler, dat de conferentie van Bermuda door de rust kuur van Churchill is uitgesteld en het op de vóórconferentie alvast bepaalde dringende vraagstukken van gemeen schappelijk belang zouden kunnen wor den behandeld. Waar en wanneer deze conferentie zou worden gehouden kon hjj nog niet zeggen, maar het was de Britse sen 1 en 10 Juli a.s. in Berlijn zal aankomen: De namen van de repatriërenden zijn: Johan de Blauw, geb. 23.5.24; Arend Boer 3.3.24; Johannes Steven de Groot 5.30.11; Hans Robert .Willem Grebel 19 20 Severien Hamer 2.3.24; Bernardus 'Idink 4.7.23; Jan Willem Ilcken 16.5.21; Cornell* Marie Jacobs 1.9.22; Hendrik Th. Jongman 3.12.16; Theodorus J. Ketels 28.2.20; Kees Keulen 1.9.24; Willem Jan Klaassen 5.12.20; Dick van der Klooster 28.11.22; Joh 5 <£0elman 28'8'2°; Adrianus Joh. Kok 24.9.27; Petrus Kooymans 1.10.06; Joh. Kuppen 16.1.24;Henri Jac. van der Kuy] 6.9.14; Lamb. Mar. Linthorst 4.2.20; Hen- drikus A- H. Lueassen; 28.11.13; Cornelis P. van Sintmaartensdijk 20.1.21- Heinrich Peter Mauel 13.7.26; Piet Mertens 27.3.20' Albert Middelhof 24.5.25; Joh H Mosterd 21.1.23; Gerardus Joh. Mulder 6Al™ Dam mes de Neef 18.8.22; Jacob van Ojik 12.8.21; Willem A. Popyus 28.4.98; Reinder Reu- merman 15.9.23; Jan Pieter Staartjes 19.7.22; Ch. Joh. F. Wagner 24.9.22; Anne Westra 6.3.19; Francois Levinus de Zomer 20.6.19. turner In verband met medisch onderzoek en administratieve formaliteiten kan de groep eerst enige dagen later in Nederland wor den verwacht. De familie werd verwittigd. MSmi Maandagmiddag is op Schiphol 't eerste Super Constellation Verkeersvliegtuig van de K.L.M. aangekomen. Het is de ..Proton", die door <lr K.L.M. zal wor den gebruikt op de lijnen naar Noord- en Midden-Amerika en Zuid-Afrika, en in de toekomst naar 't Verre Oosten. De Proton is het eerste van de 13 nieu we vliegtuigen, alle Super Constellations uit de Lockheedfabrieken te Burbank (Cal.), dat op Schiphol arriveerde. De Super Constellation op het platform van Schiphol. De huidige straalmotor is nog steeds een slokop en dit brengt mee, dat b.v. een vliegtuig als de Engelse Comet over een zeer grote brandstofvoorraad moet be schikken. En.waar brandstoftanks zit ten, is geen plaats meer voor betalende lading. Dit komt wel duidelijk tot uitdruk king, wanneer we zien, dat de Comet b.v. 25640 kg lading meeneemt, waarvan slechts 6100 kg betalende. Deze enorme hoeveel heid brandstof is bovendien nog vrij snel verbruikt, zodat- op. een lang traject ver scheidene malen moet worden geland om te tanken, wat weer de reisduur aanmer kelijk verlengt. De pure jet is dan ook economisch nog niet voor de volle 100"/» verantwoord. Dit wordt ook door veel maatschappijen in gezien en het is typerend, dat in vergelij king met de Engelse Jets de Super Connie door twee maal zoveel maatschappijen is aangekocht. Nederland behoeft er dus geenszins angst voor te hebben, dat de KLM op het verkeerde paard heeft gewed en de buitenlandse concurrentie in de ko mende tijd niet meer aan zou kunnen. Op advies van de commissie „Fruitteelt" heeft de hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw, zich bezig gehouden met de moeilijkheden, welke zjjn veroorzaakt door de nachtvorstschade. Het is n.l. gebleken, dat in tal van gebie den vooral de fruitteelt zeer ernstig is getroffen. Het meest hierdoor gedupeerd zjjn de gespecialiseerde fruittelers, die uitsluitend of vr(jwei uitsluitend de fruitteelt als bron van inkomsten hebben. Verschillenden van hen zullen tot het najaar 1954 moeten wachten, voordat zij weer inkomsten krij gen. zodat voor hen ernstige liquiditeits moeilijkheden dreigen. Dit alles spreekt temeer, wanneer men daarbij in aanmer king neemt dat de fruitprijzen in 1952 in het algemeen laag waren en dat in goede jaren de belastingdruk een reservevor ming bemoeilijkt. Op deze gronden heeft de hoofdafdeling zich beraden over de te treffen maatrege len, waarbij men tot de conclusie kwam, dat er naar gestreefd moet worden, de ge dupeerden, die in ernstige moeilijkheden zouden geraken, op gemakkelijke voor waarden aan crediet te helpen om te voor zien in het noodzakelijke bedrijfskapitaal. Nog even is overwogen of het mogelijk zou zijn voor de toekomst de mogelijkheid te openen dit risico te verzekeren, doch men was algemeen er van overtuigd, dat dit verzekeringstechnisch onuitvoerbaar was daar het meestal zeer moeilijk is vast te stellen of en in hoeverre de nachtvorst schade heeft veroorzaakt. Naar aanleiding van deze besprekingen is contact opgenomen met de tuinbouw- adviescommisie van het borgstellingsfonds. Van de bespreking in deze adviescommis sie kunnen wij nog het volgende mede delen. Toen in 1952 tal van fruittelers door ha- gelschade werden getroffen, heeft het be stuur van het borgstellingsfonds het stand punt ingenomen, dat het in het belang is van de goede ontwikkeling van de inten sieve land- en tuinbouw aan credietwaar- dige land- en tuinbouwers, die een gezond en goed lopend bedrijf bezitten, indien zij door omstandigheden buiten hun wil of toedoen tijdelijk in financiële moeilijkhe den zijn geraakt, tengevolge waarvan zij de normale verzorging van hun bedrijf niet meer kunnen voortzetten, de helpende hand te reiken. Zij, die zich in deze po sitie bevinden, aldus dit bestuur, kunnen een aanvrage indienen ter verkrijging van een borgstelling ten laste van het borg» stellingsfonds voor de landbouw. Naar ons werd verzekerd, vallen dege nen, die in hun bedrijf door nachtvorst zjjn getroffen, onder deze omstandigheden. Ook zjj kunnen zich dus wenden tot het borgstellingsfonds. Getroffen fruittelers en tuinders dienen zich te richten tot de di recteur voor de Tuinbouw, Benoorden- houtseweg 30 te Den Haag. Door het borgstellingsfonds zal er dan naar gestreefd worden voor de getroffe nen een zo goed mogelgke oplossing te vinden om uit de moeilijkheden te geraken. L1 EN professor uit Rusland, om, pre- I j cies te zijn prof. Koelikowsky uit Moskou, heeft een lezing gehouden te Amsterdam. Men zou kunnen vragen: hoe komt die hooggeleerde in Neder land f Och, onze regering is blijkbaar niet bang voor een „pottenkijker" van achter het IJzeren Gordijn. En dat Mos kou hem liet gaan, is een waarborg, dat deze professor alleszins betrouwbaar wordt geacht in communistische krin gen. Trouwens, het ging over planeten en andere hemellichamen en.sterren stralen overal!" Welnu, volgens het verslag in ,(De Waarheiden laten wy eens aanne men, dat het de waarheid is was het onderwerp van „de boeiende lezing", die prof. „P. G." Koelikowsky van de Lomo- nossow-Universiteit te Moskou in nog wel het iJToninklyk" Instituut voor de Tropen te Amsterdam hield: „de oor sprong van planeten en andere hemel lichamen". Wat de rode professor allemaal over de kosmogonie (de wetenschap van het ontstaan der aarde en andere lichamen) zcide, was louter materialistisch, aan gezien deze hooggeleerde uiteraard als communist meer in hemellichamen ge looft dan in de Hemel zelf. Daarom werd er over God, de Schepper van He mel en aarde, niet gesproken. Maar hopelijk komt dat nog! Prof. Koelikowsky beëindigde n.l. zijn causerie met het xaste vertrouwen uit te spreken, dat de kosmogonie in staat zal zijn het „mysterie van het ontstaan van het heelal te ontsluieren". Nu is voor ons, dat „mysterie" geen geheim vanwege onze kennis door het Geloof. En als pro- fessor even nadenkt, zal hij het „ei van Columbus" spoedig getikt hebben. Het is immers het aloude bewijs van het ei en de kip. Het ei komt van de kip en de kip van het ei. Doch eens moet de „eerste" kip zijn gemaakt! Als de professor dat nu maar vast houdt, zal een verdere studie hem het „mysterie" van het ontstaan van het heelal kunnen ontsluieren en hem de weg wijzen naar de Schepper van het heelal, Die er was voor het heelal ontstond. Het is o.i. alleen maar een ..mysterie", dat de hooggeleerde heer uit Moskou dat nog niet door heeft! De grote Willibrordusklok, geschenk van katholiek Nedêrland aan de basiliek van Echternach, werd Zondag door Z.H. Exc. nigr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht gewijd. Opname van deze plechtigheid. In de Verbondsvergadering van de K.A.B. tè Utrecht werd gisteren meege deeld, dat van een daartoe ingestelde Commissie een Nota inzake eventuele toelating als lid van niet-practiserende katholieken bij het dagelijks bestuur in studie is genomen. Na behandeling van deze kwestie in het Verbondsbestuur komt de zaak opnieuw aan de orde in een Verbondsvergadering Het Verbondsbestuur verklaarde met de minister van Sociale Zaken van oor deel te zyn, dat een gezonde coördinatie van bet ziekenfondswezen uitermate ur gent is. Onder, gezonde coördinatie wordt dan een zodanige regeling verstaan, dat een economisch onverantwoorde ver snippering van krachten worde voorko men of opgeheven, maar met behoud van de zelfstandigheid der fondsen en volle- dige ontplooiïngsmogelükheid voor prin cipieel gerichte fondsen als die van de iN.A.ri. Een ziekenfondscoördinatie, welke de vrge ziekenfondskeuze belemmert moet op een krachtig verzet van de K.A.B. rekenen. Bjj de algemene beschouwingen werd op verschillende punten, die de voorzitter de heer J. A. Middelhuis in zjjn door ons gisteravond reeds gepubliceerde rede be. handeld had, ingegaan. Gemaand werd tot voorzichtigheid ten aanzien van de kleine bonden in de Ned. Vakcentrale, waarbg vaak hoofdarbeiders of beambten zgn aangesloten, die voor aansluiting bij een van de drie grote vak centrales niets voelen. De heer Middelhuis meende, dat men de ontwikkeling dienaangaande moet af wachten en het toch niet op de weg kan liggen van de K.A.B. deze betrekkelijk onbelangrijke vakcentrale hij het overleg in te schakelen. Gewezen werd op de economisch zwakke groepen, die geholpen moeten worden als men tot een vrge loonvor ming komt. Van de zijde eer katholieke kellnersorganisatie werd gevraagd loons verhogingen als compensatie van de huurverhoging bindend voor te schrij ven, waarbp ook rekening wordt gehou den met garantie-lonen. De heer Zwanikken protesteerde tegen onvriendelijke uitlatingen in het blad van de A.R.K.A. en in het jaarverslag van de Kath. Werkmeestersbond aan het adres van de K.A.B. Als men grieven heeft moet men die in de Verbondsver- gadering openlijk uitspreken en anders maar de K.A.B. verlaten. De voorzitter was het ermee eens dat grieven in de Verbondsraadsvergadéring besproken moeten worden, wat ook de opvatting van het A.R.K.A.-bestuur was dat tijdens een onderhoud een zeer reëel standpunt innam. Maandagavond is in Willemstad offi cieel bekend gemaakt, dat Z. K. H. Prins Bernhard in de periode van 3 tot 8 Augus tus een kort bezoek aan de Nederlandse Antillen za) brengen. De prins zal dan o.a. het beeld ont hullen, dat door Nederland aan de Antil len is geschonken als dank voor de hulp die tijdens de oorlog door de Antillen aan Nederland is verleend. Daar 1952 in hoofdzaak nog in het teken van de opbouw stond, worden in het ver slag van de N.V. Breedband, over de pe riode 1 October31 December 1952 ver schillende inlichtingen verstrekt, die op het lopende jaar betrekking hebben. Tot op heden konden de bouw en de montage overeenkomstig het programma worden voltooid. De warmbandwalserij is op 1 October 1952 met de productie begonnen. Ook de bouw van de overige delen van dé fabriek is intussen nagenoeg geheel beëin digd. In de loop van Februari en Maart kwamen de beitsërjj, de koudbandwalserij de gloei-ovens en de nawalsen in bedrijf' Men vertrouwt, dat ook het proefbedrijf in de vertinnerij zeer spoedig een aanvang zal kunnen nemen. Daarmee zal dan de bouwperiode zijn afgesloten. De aanloop van de walsergen is tot dus verre bevredigend. Door het vlot op gang komen van de productie kon men naast binnenlandse orders ook belangrijke ex portorders boeken. De snelle start van de warmbandwalserij maakte het mogelijk de hoofdproductie der walserij voor dunne platen van de Kon. Ned. Hoogovens reeds op 1 Mei 1953 te beëindigen. Nu deze pro ductie is overgenomen, zal de „Walserij Oost" nog slechts hulpdiensten voor Volgens berichten uit Joego-Slavië kardinaal Stepinac, de verbannen aarts bisschop van Zagreb, langzaam sterven de. Een verzoek van het episcopaat aan Tito om toe te staan, dat de kardinaal voor herstel van zgn gezondheid enige tüd kan doorbrengen in de Sloveense Al pen, zou zijn afgewezen. Verder is bekend geworden, dat kar dinaal Stepinac evenmin toestemming heeft gekregen zgn geboortedorp Krasic te verlaten voor een medisch onderzoek in een ziekenhuis te Zagreb. De minister president van Slovenië, M. Marinko, zou volgens dezelfde bron tijdens een verga dering van de Joegoslavische communis tische party hebben verklaard, dat „het niet lang meer zou duren, voordat de slechte invloed van kardinaal Stepinac geheel verdwenen zal zgn". Hg voegde eraan toe, dat de kardinaal de lente van het volgend jaar niet meer zou beleven Vermoedelgk lijdt kardinaal Stepinac aan een longaandoening. In April reeds werd uit Wenen een bericht ontvangen dat de kardinaal ernstig ziek was. In de loop van de vorige week is een bedrag van J 5.800.000 in het Nationaal Rampenfonds gestort, waardoor het tota le bedrag, waarover het fonds thans kan beschikken, is gestegen, tot 122.6 millioen gulden. John Christie, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord, zal niet in hoger beroep gaan. Wel zal hg aan de minister van binnenlandse zaken, sir Da vid Maxwell Fyfe, verzoeken om de ko ningin te adviseren hem gratie te verlenen, waardoor dan de doodstraf in levenslange gevangenisstraf zou worden veranderd.. Aldus werd gisteren door de verdediger van Christie meegëdeeld. Advertentie Breedband verrichten. De bedrijfsrekening laat over de pe riode 1 October—31 December 1952 een overschot van J 516.785, indien deze re kening slechts belast wordt met de nor male afschrijvingen per ton product en men de initiële kosten afzonderlijk ecti- vieert. Dit overschot wordt voor 58.337 aangewend voor extra afschrijving op fabrieksgebouwen en installaties en voor 458.448 voor afschrijving op oprich tingskosten en dienst der leningen bene vens op diverse kosten tijdens de bouw. Men hoopt het restant van de initiële kosten zo snel mogelijk uit de resultaten af te kunnen schrijven. Na de tot stand gekomen vergroting van het aandelenkapitaal tot 125.000.000 werd bij de Staat der Nederlanden nominaal 15.000.000 en bij de Kon. Ned. Hoogovens nominaal 5.000.000 a pari geplaatst, waarvan volstorting medio December j.l. plaats vond. Van het op lange termijn ge contracteerde vreemde kapitaal werd een Vlua een larlinn Lerinninn bedrag van 46.000.000 in de loop van 1952 en lading Lexington ciga- opgenomen. De resultaten gedurende de re"es van America s best tobaccos aanloopperiode gaven aanleiding de even- naar Zuid-Korea. Dat houdt de eens op lange termijn afgesloten crediet- mnoJ _r j „__j overeenkomst met de Herstelbank groot moe, ei" ln en de vrede is zó ƒ5.000.000 per 1 Juni 1953 op te zeggen, i getekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1