Bij proefmobilisatie 20.000 man onder in Augustus: de wapenen Vordering van 500 particuliere voertuigen Bonn beleeft het einde van een droom van rijkdom Zwaar weer in de Russische satellietlanden Politie-chef Peter van het toneel verdwenen Vreselijke Gewonnen oorlog kwaad dan balans van puin brengt meer goed Tram heeft in 1958 richting aanwijzers TOMATEN en het Engelse invoerverbod Belofte kwam niet uit. Diamantmaker tias een bedrieger Onvast weer Kanaalwater uit de keukenkraan Woensdag 22 Juli 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oefening „Drietand" Vervaardiger van „synthetische diamant" bleek een geniale bedrieger De oproep tot eenheid Beul van kardinaal Mindszenty blijkt in ongenade gevallen Hilde Benjamin erver ,Fechner's fout" Partisanen-actie aan Pools-Duitse grens? Wijziging van verkeersreglement in Moeilijkheid der ordening op internationale basis liet Staatsblad Rijden op Flakkee Britse regering zal voortaan tijdiger waarschuwen 6 WEERBERICHT K.. Ruim 2100 wagens zorgen voor vervoer „X-Day" Vordering voertuigen Middelburg onthutst Brandweer beging een vergissing Schrijven van K.V.P. aan K.N.P. en Katholieke Warkgemeenschap Géén stakingsrecht in de Oostzone Wat de wereld verdeeld houdt Achterverlichting Streven naar internationale ordening Kantonrechter deelde vele straffen uit De weerverwachting van het KNMI, geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele regen buien, hier en daar vergezeld door onweer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Vrij koel. Donderdag 23 Juli: Zon op 4.48 uur, onder 20.44 uur. Maan op 18.51 uur, onder 0.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Derde divisie weer in uniform DEN HAAG, Dinsdagavond. (Van onze verslaggever). Circa twintigduizend militairen (nu nog burgers) van de derde divisie zullen begin Augustus, na de afkondiging van de proefmobilisatie de juiste datum wordt uiteraard streng geheim gehouden het burgerpak met het uniform moeten verwisselen en zich, zoals de aanplakbiljetten en het radio-omroepbericht zullen gelasten, onmid- dellijk naar hun onderdeel moeten begeven. Tevens zullen in het kader van deze grootse mobilisatie-oefening, die gehouden wordt om na te gaan of de na de tweede wereldoorlog in ons land gevolgde werkwijze de gewenste resul taten afwerpt en of de mobilisabele eenheden inderdaad binnen de kortst mogelijke tijd in staat van paraatheid kunnen worden gebracht. Vijfhonderd motorvoer tuigen van particulieren worden gevorderd, hoewel de overdracht aan het leger alleen op papier zal geschieden d.w.z. de vordering administratief. Met een paar uur is men er van af. is alleen De militairen, die bij deze oefening be trokken zijn, hebben al een waarschuwing ontvangen, terwijl tevens, reeds in Januari j.l. het Centraal Sociaal Werk geversverbond werd ingelicht. Uiterlijk 15 Augustus zullen de mobilisanten weer in hun woonsteden zijn teruggekeerd. De noodzaak, deze proefmobilisatie juist in de vacantie-tijd te houden, waar in velen minder snel bereikbaar zijn, vloeit voor een groot gedeelte voort uit de omstandigheden dat men slechts dan kan beschikken over scholen, die ij de legering van de mobilisanten van ër0 belang zijnzonder daarbij het onderw .1 ernstig te stagneren. Na afloop van de mobilisatie-oefening zal de eventuele schade aan de gebouwen zo snel mogelijk aan het betrokken school bestuur worden uitgekeerd. De derde divisie, die als embleem je drietand voert men heeft daarom aan deze oefening de naam „Drietand" ge geven zal in twee fasen worden op geroepen. Het eerste mobilisatie-telegram zal de opkomst gelasten van de kern der onder de wapenen te roepen eenheden Deze kern 20 tot 30 procent van het totaal omvat de commandant met zijn Ook de vordering der particuliere voertuigen zal per aanplakbiljet worden bekend gemaakt. Het is de bedoeling dat de eigenaar zich met zijn wagen naar een aangegeven vorderings-centrum be geeft, waar de overdracht op papier ge schiedt. Een militaire chauffeur komt dan met een militair voertuig uit een vredes-onderdeel voor deze wagen in de plaats. De auto's zullen, op de dag van de vordering, voor 12 uur 's middags weer zijn vrijgegeven; in de auto's zul len géén militaire chauffeurs rijden. De omvang van deze manoeuvre moge blijken uit het feit, dat 1031 jeeps, 392 vrachtauto's van ton en 743 van 214 ton voor het vervoer van de 20.000 mili tairen zullen zorgen. In de mobilisatie magazijnen zullen 6996 geweren en 7.500 karabijnen worden uitgereikt. Hoewel de uitrusting van de divisie niet voor 100% in orde zal zijn doordat zendingen uit de Verenigde Staten nog niet zijn ontvangen en de industrie nog niet alle opdrachten heeft kunnen uitvoeren, zal zij zeer goed zijn. Aan de oefeningen, die na de proef mobilisatie volgen, zullen geen tankafde lingen deelnemen. Voor de pieuwe Centu- rion-tanks zijn nog geen onderdelen be schikbaar en de bemanningen hebben hun opleiding voor deze tank nog niet vol tooid. De proefmobilisatie heeft mede ten doel het opperbevel van de Noord-Atlantische Verdrags-organisatie te tonen dat het in Nederland gevolgde mobilisatie-systeem dat afwijkt van de in verschillende andere landen gebezigde methoden in de prac- tjjk voldoet. Waarnemers van de Ver dragsorganisatie, die de oefening bijwonen zullen de gelegenheid krijgen zich van de Nederlandse methode op de hoogte te stellen. Hoewel men daar natuurlijk nooit hele maal in kan slagen is toch getracht deze mobilisatie zo realistisch mogelijk te doen „Op een gouden presenteerblad brengen wij onze verdedigingsbijdrage naar Amerika". Zo moet de Westduitse minister van economische zaken, professor Ltldwig Erhard, hebben gejubeld toen de eerste „synthetische diamant" op 2 September 1950 in Duitsland heette te zijn gewonnen. Was SwaltotaSitatTmTnsch'ap'Sen b£ j *Let een wonder dat Erhard welgemoed met de Duitse „diamantmaker" last met de verzorging van het materiaal j Hermann Meincke en de eerste firmanten van diens diamantfabriek een en de kwartiermakers. De rest van het „]as champagne dronk op het succes en op de gouden toekomst onderdeel wordt opgeroepen met tweede telegram- De kleuren van deze aanplakbiljetten, oranje voor de eerste oproep en wit voor de tweede, correspon deren met die van de verzonden waar schuwingen en de lastgevingen. De mobilisanten zullen op hun last geving per trein naar de mobilisatie centra reizen; voor de militairen uit Am sterdam, Rotterdam en Den Haag zullen extra treinen worden ingelegd. Het K.N.M.I. deelt mede: Subtropische lucht, die Maandag ons land was binnengedrongen, heeft gisteren voor één van de warmste dagen gezorgd, die deze zomer tot dusverre heeft op geleverd. In Brabant bereikte het kwik op sommige plaatsen 30 graden. In Woensdrecht werd zelfs een maximum temperatuur van 31 graden waargenomen Dit stralende zomerweer heeft zich niet lang kunnen handhaven. Het hogedruk- gebied, dat ons een dag zijn gunsten toon de, heeft zich verplaatst naarZuid-Oost Europa, waar nu volop zon is en heeft West-Europa prijs gegeven aan de invloe den van een Oceaan-depressie, die met haar fronten gisteren in Engeland en van daag ook in ons land voor minder aan genaam weer gezorgd heeft. Het centrum van deze depressie bevond zich vanoch- >»nd bij Schotland. Het beweegt zich langzaam in ongeveer Noord-Oostelijke richting en zal nog enige tijd zijn stempel op hé' weer '.n ens land lijven drukken. We verwachten dan ook onvast weer met buien, afgewisseld door opklaringen en geen hoge temperaturen. Maar.... de uitvinder staat thans voor de rechtbank te Bonn als bedrieger te recht, want de diamanten, die de minister getoond waren, waren al te echt geble- 'ken! Zij stamden namelijk uit Zuid-Afri- ka en waren door Edeltraut Meincke, een nicht van de bedrieger, heimelijk in de oven gestopt waarin het „zeer geheime proces van de diamantbereidmg zich moest voltrekken. Meincke en zijn schone nicht moesten voor het gerecht toegeven, dat zij op deze listige manier voor het oog van een con trole-commissie drie diamanten hadoen opgevist uit de as die na de hokus pokus in de oven over bleef. Meincke won daar mede groot vertrouwen van het ministerie van economische zaken, dat hem een ka zerneterrein in Bonn ter beschikking stelde om zijn fabriek in te richten. Het complex werd hermetisch afgesloten om het „procédé" te beschermen en een uit echte deskundigen bestaande commissie, werd door de diamantproducent geweerd, omdat ze „hem anders maar zouden na doen". Het geld stroomde hem na het „ge slaagde experiment" toe. Had hij voor dien slechts twee oud-officiere.n kunnen overhalen 85.000 Mark bijeen te brengen, nu meldden zich plotseling nog dertig fir manten aan. Zo werd in 1951 in Bonn de „Hamak Diamant Gesellschaft" gesticht. De geldgevers brachten bijna een millioen Mark bijeen en zagen een glansrijke toe komst. Meincke had hun namelijk beloofd, dat hii spoedig in staat zou zijn jaarlijks voor 33 millioen dollar aan diamanten te produceren uit waardeloze grondstoffen De zuivere winst daarvan zou dertig mil Iioen dollar bedragen Anderhalf jaar lang wist Meincke het vertrouwen te behouden, alhoewel het diamant maken min of meer zijn twaalfde ambacht was. Hij was namelijk begonnen als kleermakersleerling, was daarna bij de politie, vervolgens cliënt van diezelfde politie, wegens diefstal, privé-detective, ingenieur, wapendeskundige, beambte bij de Russische bezettings-autoriteiten en vervolgens bij de Britse. Meincke voerdt-. ten onrechte de titel van ingenieur. Zijn broer trad frauduleus op als landbouw ingenieur en zijn vrouw als arts. De achterdocht kwam pas op. toen Meincke anderhalf jaar niets anders deed dan machines installeren in de nieuwe fa briek en grote salarissen aan zichzelf en zijn familieleden uitkeren zonder noch tans het „geslaagde" diamant-experiment nog eens te kunnen herhalen. Minister Erhard gelastte toen een onderzoek, dat alle deelhebbers aan de diamantenonder neming spoedig uit hun dollardromen deed ontwaken. Het millioen is inmiddels grotendeels verdwenen, maar ook voor het gerecht bleef Meincke volhouden, dat hij in sfoat zou zijn synthetische diamanten te iflfk aken. verlopen. Op de omstandigheden, dat bij de a.s- opkoms-t alle verbindingen goed zullen functioneren, zal, indien het ernst is wellicht niet kunnen worden gerekend, doch men ontmoet dan niet het drukke burgervervoer van thans. Wat betreft het tijdstip: men moest deze mobilisatie aan kondigen en in tjjden van politieke span ningen komt een mobilisatie ook niet on verwacht. Bovendien de juiste datum, X- Day, wordt door de heren van de Gene rale Staf met grote angstvalligheid diep geheim gehouden, getuige wel de wjjze waarop men vanmiddag, tijdens een pers bijeenkomst, vernuftige vraagjes dien aangaande hardnekkig bleef pareren Gistermiddag is te Middelburg brand uitgebroken in een lompenpakhuis van de N.V. Polak en Zonen aan de Schoorsteen- vcgerssingel. In een ogenblik stond de lompenloods in lichterlaaie en brandde, ondanks het feit, dat de brandweer met groot materieel en met zes stralen het vuur aantastte, geheel uit. Duizend balen geperste jute gingen verloren, alsmede honderd ton blank plaatijzer en een hoe veelheid aluminium. De brandweer slaagde er in een belendende lompen- loods, die geheel met wol gevuld was, te behouden. De brand had een voor Middelburg merkwaardige nasleep. Zoals bekend, is juist j.l. Zaterdag het laatste tankschip dat uit Holland drinkwater voor Walcheren aanvoerde, kunnen vertrekken, omdat de drinkwatervoorziening weer vrijwel nor maal is. De brandweer bluste de brand aanvankelijk met leidingwater, maar toen daarvan onvoldoende aanwezig bleek om met zes stralen te kunnen spuiten, ging men over op kanaalwater. Men vergat daarbij de verbinding met het Middel burgse waterleidingnet af te sluiten en daar de druk, door de brandspuit ontwik keld, groter was dan de druk, ontwikkeld door de pompinstallatie van de waterlei ding, zijn de Middelburgse waterleidingen vol met kanaalwater gelopen. Per ge luidswagen werd gisteravond aan de be volking van Middelburg bekend gemaal%, dat het uiterst gewenst was het drink water, precies als in de rampdagen, weer te koken. De stad was door een en ander tamelijk onthutst. Het bestuur van de Katholieke Volks partij heeft naar aanleiding van de oproep tot eenheid onder de Katholie ken. door Kardinaal de Jong op 16 Mei gedaan, aan het bestuur van de K.N.P. en van de Katholieke Werkge meenschap in de P.v.d.A. het volgende schrijven gezonden: „Hierdoor mogen WÜ uit naam van het bestuur der Katholieke Volkspartij meedelen, dat wij gaarne contact met U zouden willen opnemen over en naar aan leiding van de verklaring van Z. Em. de Kardinaal, afgelegd op 16 Mei j.l. Indien ook Uwerzijds bereidheid tot dit contact bestaat, dan stellen wij ons voor na Uw desbetreffende ant woord met U overleg te plegen over een passende datum. m Broeder J. v. d. Lans S. J.+ Gisteren is op 64-jarige leeftijd overleden de uit Den Haag afkomstige eerw. broeder J. v. d. Lans S.J., die 47 jaar geleden in de So ciëteit van Jezus intrad. Een groep Engelse militairen uit Birmingham keert over de Waalbrug naar Nijmegen terug. Op de achtergrond de pas gerestaureerde Waalbrug. Het bericht, dat generaal-majoor Tibor Poescze tot opvolger is benoemd van ge neraal-majoor Laszlo Piros als chef van de Hongaarse geheime politie, bevestigt voor het eerst de reeds geruime tijd in omloop zijnde berichten, dat de beruchte politic-chef Gabor Peter maanden ge leden in ongenade is gevallen. Nooit is men officieel van Peter's val en van Piros' benoeming op de hoogte gebracht, maar men meende uit het feit, dat Piros bij openbare gebeurtenissen de plaats innam, die voordien door Peter was ingenomen te mogen afleiden, dat deze laatste was verdwenen. Gabor Peter heeft in Hongarije een waar schrikbewind uitgeoefend. Hij stond be kend om zijn verwatenheid en grenzeloze ijdelheid, welke eigenschappen hij combi neerde met een ijskoude wreedheid ten aanzien van zijn talrijke slachtoffers. Hij was de organisator van de grote zuive ringsacties. Een van zijn slachtoffers was kardinaal Mindszenty, over wiens proces hij de supervisie had- Piros, die als een krachtige persoonlijk heid geldt is thans samen met Gyoere onder-minister van binnenlandse zaken, ?v onder Ernoe Geroe, die als vice-premier en lid van het Polit-bureau tot dusver gold als dé tweede man in de Hongaarse leiding na Rakosi. Van Geroe is bekend, dat hij nauwe relaties onderhield met de in ongenade gevallen Sovjet-leider Beria. Waarnemers zien dan ook in Piros' be noeming een manoeuvre om Geroe te isoleren en zijn positie te verzwakken. De nieuwe Oostduitse minister van jus titie, Hilde Benjamin, heeft haar in on genade gevallen voorganger, Max Fech- ner, er van beschuldigd gepoogd te heb ben „de fascistische staatsgreep van 17 Juni" te rechtvaardigen als een staking In een Dinsdag gepubliceerde toespraak tot ambtenaren van haar ministerie, hail Hilde Benjamin gezegd, dat Fechner s fouten hadden geleid tot een gevaarlijke neiging tot clementie onder de rechter lijke functionarissen. Zoals bekend heeft Fechner in een vraaggesprek na 17 Jun gezegd, dat de Oostduitse grondwet net recht staking erkent, Dit had, zegt than-* Hilde Benjamin, onrust onder de bevol- king teweeggebracht en geleid tot ns weder oplaaien van de ongeregeldheden (Van onze speciale correspondent) PAU, Dinsdag; Is de algemene bezorgdheid voor het behoud van de vrede er de reden van, dat geen der Franse Katholieke sociale weken een zo grote, ook inter nationale belangstelling heeft gekend als deze veertigste? Men weet niet meer of men in vrede of in oorlog leeft en de vrees en daar uit voortvloeiende vermoeidheid der volken vertraagt de opmars der Naties naar hun eenheid. Maar die geschiedenis was ervooral een van de nederlagen. Er is na 19-0 een periode van succes geweest, maar in 1931 ving die van de mislukkingen aan. Toen wonnen de dictaturen veld. Een Imperia listisch Japan; een fascistisch Itahe, een nationaal-socialistisch Duitsland De invloed daarvan bleef niet uit, mede als gevolg van het isolationisme van Amerika De ondergang van de Volkenbond was te wijten aan het bestaan van aanvals- zuchtige grootmachten, aan de fundamen tele onvolmaaktheden der democratische landen, aan de middelmatigheid der rege- Die wanorde en verdeeldheid moeten in „„ino-oiironHVioiri de materiële en ideologische grondslagen ringen, maar ook aandeontj0er®1^nd_he2 onzer samenleving worden'gezocht en op dit terrein is de directeur der Franse Er is geen belangrijker gelegenheid tot internationaal en nationaal samentreffen van de sociale werkers, geleerden en orga nisatoren dan op het ogenblik hier te Pau, waar zich onder de hoge gasten de nen. De moderne oorlogen worden, door een alles en allen opeisende inspanning vanzelf totale oorlogen. Maar de daaruit voortvloeiende schade betreft niet de mensen en goederen alleen, Gisteren is dan verschenen het staats- van richtingaanwijzers zullen moeten zijn bladl waarin is opgenomen de wijziging voorzien, is vastgesteld op I Januari 195f Van het wegenverkeersreglement, welke op 1 Augustus in werking zal treden. Over de regeling voor de rpwieien met huipmotoren, welke daarin o.a. is opge nomen, is dezer dagen reeds bericht. Ter aanvulling van de betrokken naeaeaelin- gen zij nog opgemerkt, dat de berijder van een rijwiel met hulpmotor er aan moet denken, dat hij ten aanzien van ae voorrang met een wielrijder is gelyk ge steld. In het gewijzigde wegenverkeersregle ment wordt voorts duidelijk tot uitdruk king gebracht, dat door een motorrijwiel °ok al is het voorzien van een zijspanwa- gen. geen aanhangwagen of oplegger mag borden voortbewogen. Mochten tot nu toe door de landbouw- motorrijtuigen drie aanhangwagens wor den meegevoerd, dit aantal is voor de uit gebreide categorie op twee bepaald. De 'engte van het motorrijtuig met daarach ter gekoppelde aanhangwagen(s) is van 22 meter teruggebracht tot 18 meter De datum, waarop electrische trams 1958. Deze termijn houdt verband met de tijd, welke nodig is om alle tramrijtuigen een keer in revisie te hebben gehad. Een stilstaand voertuig, waarvan de achterverlichting in het ongerede is ge raakt en dat niet onmiddellijk van de weg kan worden geduwd, moet worden aange duid door een voorwerp, op de weg ge plaatst op ongeveer 30 meter afstand van het voertuig of de oplegger in de richting van het achteropkomende of, indien aan de linkerzijde moet worden stilgestaan, in de richting van het tegemoetkomende verkeer. Dit voorwerp moet voor dit ver keer goed zichtbaar rood licht uitstralen of rood reflecteren. Plaatsnaamborden zullen behalve een Nederlandse tekst ook een tekst in de Friese taal mogen hebben. Onder de categorieën motorrijtuigen waarvoor geen rijbewijs is vereist, is op genomen een categorie motorrijtuigen, welke niet sneller kunnen rijden dan 20 kilometer per uur. nuntius, mgr Marella, en verschillende maar leiden tot de massale bevolkingsver- bisschoppen uit het buitenland bevinden Men verlaat het klooster, waar het con gres wordt gehouden, nauwelijks, zo boeiend zijn de vergaderingen, waarop geen debat plaats heeft, daar ze uitslui tend voor de doctrinale voorlichting dienen. Het nuttigste zijn misschien de ontmoe tingen in de parken, welke, tijdens de wandeling, leiden tot onderlinge bespre kingen. Bij het historisch en sociologisch onder zoek inzake het vraagstuk van oorlog of vrede zijn de eerste congresdagen vooral gekenmerkt door de terugblik in het ver leden. Prof. And ré Lateille, hoogleraar aan de universiteit van Lyon, heeft de critiek op het verleden magistraal gele- verd in een uitgebreide rede, die op het congres een zeer diepe indruk heeft ge maakt. Spreker gaf een^ ontzettend beeld van de waarheid van Fénéion s woorden: „Er is geen oorlog, zelfs geen die gewon nen werd, die aan staat en gemeenschap niet méér kwaad dan goed doet." Prof. Lateille maakte de balans op van de jongste oorlog. een verschrikkelijke balans met puinen, waarvan men zich de omvang niet kan voorstellen, met slacht offers in de tientallen millioenen. Met een verlies aan goederen en welvaart. Het sacraal karakter der oorlogen is verdwe- plaatsingen en tot de verstoring van het economische en politieke evenwicht. De nationalisten worden tot in het wanhopige aangewakkerd; bij de oude volken tot zelfverdediging, bü de jonge, pas tot be schaving komende volken tot bevrediging van onmatige zclfstandigheiöseisen. Dat alles leidt tot het miskennen van de inter nationale samenwerking, met het gevolg dat de supra-nationaie geest, die de Kerk zoekt wakker te roepen, moet terugwijken en dus eveneens het begrip van humani teit. De realiteit van de jaren na de tweede wereldoorlog, gedurende welke men niet meer de hoop durfde opwekken, die met de mislukking van de Volkenbond was ondergegaan, is veel teleurstellender dan gevreesd werd. De wapenstilstand is verre van universeel. De strijd duurt voort 'n China, Korea en Indo-China; en ook de „koude oorlog" oorlog, die zijn naam niet durft dragen woedt voort. En terwijl de volkeren naar vrede hunkeren en hem aan de regeringen vragen, voelen die zich zelfs niet meer in staat, bij het kletteren van de bewapening, hun stem te doen horen. Zij geven zich over aan wan hoop, of althans aan dadenloosheid en dat in een tijdperk, waarin de technische vooruitgang nooit gekende welvaarts mogelijkheden opent. volksactie, pater Bigo, S.J., een zeer be trouwbaar voorlichter. Het congres be groette hem met geestdrift als inleider, nu zijn belangrijke werk over het Marxisme, dat zo pas verschenen is en dat hem a proefschrift heeft gediend om in de Pa- rijse Alma Mater een doctorstitel te be komen, algemeen diepe indruk maakt. Zich bepalend tot de tegenwoordige in ternationale tegenstellingen, onderzocht een andere spreker, de heer Georges Le Brun Keris, de juiste vormen van die tegenstellingen- De verrotting van de vrede ligt zowel in de sterke industriali satie als gevolg van de oorlog, die de ge hele materiële kracht van een volk op eist, als in het binnendringen in een volk van vreemde idiologieën, door middel van de propaganda. De middelen voor die beide werkingen zijn de psychologische oorlog, de propa- gandastrijd, het „ijzeren gordijn"; ook de baatzuchtige vredespropaganda, het op roepen van interne opposities, terrorisme, de bedreiging met atoomoorlog. Zelfs de internationale organismen wor den voor oorlogszuchtige doeleinden ge bruikt en die instellingen zelfs worden wormstekig. In de „koude oorlog zit een ernstige interne oorzaak tot het verhitten der hoofden. Al deze grote moeilijkheden, evenals de voorwaarden voor het vreed zaam naast elkaar bestaan der volken werden door inleider uitvoerig besproken. Het is dus een belangrijke taak van deze „week" te onderzoeken, hoe het met het streven naar een internationale -r- dening staat. Prof. Emile Giraud, de be kende autoriteit van de faculteit der rech ten, die deel uitmaakt van het secreta riaat der V.N., heeft aan het congres zeer omstandig de geschiedenis geschil derd van de pogingen, aangewend om tot internationale organisatie te komen. der openbare mening van de democrati sche volken. Van de thans bestaande internationale organisaties heeft prof. Marcel Merle van de rechtsfaculteiten van Bordeaux een overzicht gegeven. Hij acht de rol dier in stellingen bijzonder voornaam, want door haar kan slechts de evoluerende struc tuurhervorming plaats hebben, die voor 'n internationale ordening noodzakelijk is. De Westberlijnse bladen „Telegraf" en „Nacht-Depesche" maken melding van gewapende acties der Poolse partisanen in het Duits-Poolse grensgebied. Volgens de „Nacht-Depesche" hebben Poolse par- tisanen-afdelingen de plaatsjes Hirchfelde en Seifhennersdorf in de streek rond Oberlausitz bezet. Bij deze verzetsgroepen zouden zich ook Tsjechen, Duitsers en gedeserteerde Rus sen hebben aangesloten. Volgens dit blad, zouden de Russen met jachtvliegtuigen tegen de partisanen optreden. De „Telegraf" meldt vuurgevechten, die omstreeks 16 Juli zouden hebben plaats gevonden in de wouden van Niesky, vlak bij Goerlitz, en bij Laustitz. Hier zouden aan Poolse zijde slachtoffers gevallen zijn. Voorts zouden de verzetsorganisaties de bruggen, die als grensovergang fungeren, te Deutsch-Ossig en te Deschka in de lucht hebben laten springen. Volgens be richten uit Goerlitz zouden de Sovjet troepen daar het plaatselijk ziekenhuis als militair hospitaal hebben ingericht. De verzetsgroepen roepen via clandes tiene zenders de Duitse bevolking in het betrokken gebied op tot kalmte. De actie, zo wordt verklaard, is uitsluitend tegen de Sovjet-troepen gericht. De bestuuders van motorvoertuigen op Flakkee zullen uit hun doppen moeten kjjken en er zorg voor moeten dragen dat zfj, enerzijds de verkeersvoorschrif- ten goed in acht nemen en anderzijds dat zij uitsluitend met prima remmen, stuurinrichtingen, verlichting enz. op de weg komen. In de afgelopen weken werd een soort razzia onder het wegverkeer gehouden door een verkeersbrigade van de rijkspo litie en die spoorde nogal wat overtre dingen op. De delinquenten hadden zich, Dinsdag voor de kantonrechter te Som- melsdijk te verantwoorden en daarbij zijn straffen uitgedeeld, die niet mis wa ren. De vervangend kantonrechter, mr Müller uit Oud Beijerland en de Ambte naar O.M. uit Rotterdam, mr de Jong, I namen deze overtredingen zeer hoog op en eisen en uitspraken liepen op tot zo hoge bedragen als tot heden maar zelden in dit kanton genoemd werden. Zelfs het verweer van enige verdachten dat de voertuigen zeer te lijden hebben gehad van de watersnood had maar weinig cle mentie tot gevolg. Vooral op slechte rem men hebben rechter en O.M. het niet begrepen! Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Biewenga (A.R.) betreffende de stopzetting door de Engelse regering van de invoer van Nederlandse tomaten heeft minister Mansholt medegedeeld, dat voor de stopzetting de Engelse regering met het oog op de prijsontwikkeling van to maten op de Engelse markt aan de Ne derlandse ambassade verzocht had na te gaan of aan Nederlandse zijde maatre gelen konden worden genomen om de uit voer van tomaten te beperken. Op 6 en 7 Juli werden voorstellen gedaan om de be perking te doen plaats vinden door het stellen van minimum-veilingprijzen. Han gende het overleg hierover nam de En gelse regering toch het besluit om tot stopzetting over te gaan. Dit besluit werd aan de Nederlandse ambassade op 7 Juli 5.31 uur n.m. meege deeld; het kwam om 8 uur n.m. ter ken nis van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarna de organisaties van het bedrijfsleven onmid- 1 dellijk op de hoogte werden gebracht. Bij de Engelse regering is er met klem op aangedrongen de partijen, die op 8 Juli des morgens voor Engeland waren geveild en die zelfde dag verscheept werden, toe te laten. Dit is door de Engelse regering geweigerd. Het plotseling stopzetten van de invoer, hetzij omdat het contingent is uitgeput, hetzij op grond van de prijsontwikkeling in verband met de binnenlandse aanvoer, is een onderdeel van het Engelse invoer systeem voor groenten. Aan de Engelse regering is verzocht te overwegen, of in de toekomst de ambassade eerder van een a.s. invoerverbod op de hoogte kan wor den gesteld, opdat het bedrijfsleven tijdig kan worden ingelicht. Dit is toegezegd. Voorts zal in nauw overleg met het bo» drijfsleven en de Engelse autoriteiten ge tracht worden door vrijwillige exportbe perking te voorkomen, dat de prijsont wikkeling op de Engelse markt tot on tijdige stopzetting aanleiding geeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1