Franse katholieke arbeiders laten nu niet meer af Geen „gelijm maar bouwen Drents predikant slachtoffer van geraffineerde schilderijen- zwendel Arbeidersjeugd in Europa Nederlandse sigaren in België „Niets met de geheimzinnigs lading van Flying Enterprise De heer Hamilton Mack doet de geschiedenis uit de doeken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grijpkraan greep cle lading na vele slapeloze nachten Geen dumping door loonverschil in beide landen Vrijdag 4 September 19o3 WEERBERICHT De staking, welke Frankrijk V) gedurende drie weken geteisterd leeit, heeft niet alleen de volle instemming van de katholieke vak beweging genoten, zij wordt nu nog door haar en andere katholieken met sympathie begroet. Nog dagelijks wordt van katholieke zijde ^ei"klaard, dat er geen enkele reden bestaat spijt te hebben over betgeen men begonnen is. Integendeel, de uitdrukkelijke waarschu wing kan men in de Lichtstad over het algemeen horen, dat de doel einden van het streven naar sociale hervorming door de staking nog eens duidelijk onder de aandacht zijn gebracht en dat men er geen genoegen mee zal nemen, als door een aantal incidentele verbete ringen van het ogenblik aan het verlangen der arbeiders tegemoet W'ordt gekomen. Over dit vraagstuk behoeft geen ""zekerheid meer te bestaan, nadat "et Katholieke vakverbond, de 0-P.T.C., in een communiqué te bennen heeft gegeven, dat de be weging haar eigen verantwoorde- dikheid voor de gang van zaken op z'eh neemt. Maar van bijzondere betekenis is voor de goede ver waander de zinsnede: ,Het federale bureau acht het noodzakelijk de d'uk van de vakverenigingen te bandhaven en wel in vormen, die aan de omstandigheden zijn aange past om te komen tot de verwezen lijking van de doelstellingen, waar door de staking begonnen is". Alleen ontgoocheling »De stoffelijke en geestelijke el lende der arbeidersklasse zo zegt d® K.jy, neemt sedert geruime tijd onafgebroken toe in alle volks wijken. Vele jaren lang heeft de arbeidersklasse van Frankrijk slechts ontgoocheling gekend. Haar rechtmatige verwachtingen zijn verraden; ,je contracten waarin zij Partij waren, zÜn verscheurd of ontkend. Haar geest van ver zoeking js dikwijls gewond door de onverbddelijkheid en de ver blindheid van werkgevers en ver tegenwoordigers van de openbare macht. Zodoende zijn de levens- 0I"standigheden van Je arbeiders Van maand tot maand hachelijker geworden. Ellende heerst in een groot aantal arbeidersgezinnen, terwijl een beperkt aantal rijkaards en genieters een verblindende luxe ten toon spreidt". Zwakke geneesmiddelen Kostbare doeken bleken waardeloze reproducties Kunstrelaties ..leenden" 88 mille Udense schoolkinderen wereldkarnpi oen Het beste opstel over Engelse Kroningsfeest Zware straffen geëist Zending en eenwording onder de loupe „Verbroedering Oostenrijk Hl België wil protectio nistische maatregelen 48-urige werkweek verplegend personeel - Begrijpelijke onwetendheid van Carlsen De firma Sorima aangezocht Slapeloze nachten Beet! Avondmis ter opening van verkennerskerk Nieuw troephuis op buiten- centrum te Overasselt Carlsen gelooft het nog niet De vveerverwachting van hët KNMI* geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk wat lichte re gen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 5 September: Zon op 5.58 u., onder 19.19 u.; Maan op 2.40 u., onder 18.11 u. Vw. NIEUWE SCHIE DAMSC H E COURANT. Harde STRIJD tegen hard lot .j.. 0 Wat immers is de inzet van deze staking Setveest? Zijn het inderdaad de bezui- Singsdecreten van Laniel geweest? De C.F.t.C. geeft toe, dat zij deze decreten a's aanleiding heeft genomen. Maar zij bam ze, omdat zij de gewettigde vrees koesterde, dat deze decreten het beg'.n gouden vormen van nieuwe lasten, opge legd aan de klasse der werknemers. De arbeiders zijn vastbesloten niet langer eenzijdig offers te brengen, zoals zij tot °P heden steeds moeten doen. D®. Katholieke Actie der arbeiders tAction catholique ouvrière). een der ge specialiseerde takken der Katholieke Actie in Frankrijk, heeft na de opheffing der staking een verklaring het licht doen zien, waarin zij de deelneming der katho lieke arbeiders aan de staking rechtvaar digt. De K.A. erkent, dat zij niet recht streeks in de staking betroknen is geweest, omdat het haar taak niet is technische op- dssingen van economische en politieke Problemen op te stellen. Maar zij staat geestelijk volledig achter haar leden, die 'n de vakorganisaties aan de strijd heb- den deelgenomen. ,,De arbeidersklasse aldus gaat de K.A. verder ls deze staking begonnen otn daarin verandering te brengen. Dat wil dit zeggen: zij ijvert ervoor, niet alleen, dat de ellende en de onrechtvaar digheid een einde nemen, maar ook dat de oorzaken van deze ellende en recht vaardigheid worden weggenomen". Aan de Christenen, die hij de strijd be trokken zijn, de strijd, die niet met deze staking geëindigd zal zijn. vraagt de K.A. tenslotte zich niet van de doelstellingen van rechtvaardigheid en nefde te laten afdringen, omdat deze hun actie recht vaardigen en hun waarachtige kracht vormen. Een onverdachte en objectieve vertolker van de gevoelens der katholieken hebben de arbeiders gevonden in de hoofdredac teur van La Croix, Père Gabel, die in een bezadigd overzicht van de situatie schreef: „De eerste indruk van de algemene situatie na 20 dagen staking is de wanverhouding tussen de maatregelen, welke zijn genomen om aan de staking een eind te maken en de eisen van het ogenblik. Men heeft de scherven aan elkaar gelijmd, samenge- naaid, de tegeltjes weer vastgemetseld. stutjes aangebracht. Men heeft geknutseld en de boel wat opgeflikt, terwijl er ge bouwd moest worden. Onze geneesmidde len, onze oplossingen staan klaarblijkelijk in geen verhouding tot de ernst van het kwaad of de omvang van de problemen of aan de nijpendheid der ellende". Het blad beweert dan, dat de regeringen van de laatste jaren niets anders zijn ge weest dan verzamelingen van 30 verschil lende strevingen, belangen, groepen, mach ten, ambities en vriendjes, geschaard rond Auriol. Regeren is een grootse visie heb ben op hetgeen bereikt moet worden en daarna komt de kunst van het manoeu- ren. „Maar bij ons heeft men voorname lijk manoeuvres uitgevoerd". „Wel is waar", zo wordt verder be toogt, „is het veelvuldig voorgekomen, dat in de strijd partijen zich hebben op geworpen als uitsluitende verdedigers van de belangen der groepen, die zij vertegen woordigden. Dat is natuurlijk fout want ieder moet er ten alle tijde rekening mee houden, dat men van de overheid slechts kan eisen, dat zij het algemeen belang dient. Maar van de andere kant moet men de overheid ook weer niet kunnen ver wijten, dat zij de offers altijd eenzijdig en aan dezelfden oplegt". Met het vooruitzicht tenslotte, dat in October een nieuwe staking in Frankrijk dreigt en de zaken nog meer gecompli ceerd zullen worden dan zij nu reeds zijn, stelt men van katholieke zijde alles in het werk om te komen tot een oplossing van de concrete moeilijkheden voor de grote massa der Franse arbeiders. Terwijl de regering Laniel succes hoopt te behalen door verlaging van prijzen, verkregen door vrijwillige medewerking van alle leiders van productie en handel, worden in vele katholieke kringen genoemde voorstellen met schouderophalen beantwoord. Men ge looft, dat voor het slagen van een soort gelijke actie eerst het scheppen van een gunstig klimaat nodig zal zijn, d.w.z. een algemene bereidheid om door onderlinge hulp bij te dragen tot oplossing van de moeilijkheden. Daarom dan ook stelt de katholieke vakbeweging naar voorstellen op een ander plan en wenst zij, naar het voorbeeld van Nederland, een samenspraak van werkgevers en werknemers, eventueel onder auspiciën van de regering. Van onze correspondent) Twee Haagse kunsthandelaren, de gebroeders C. de Z. en J. de Z. stonden gisteren, samen met hun vader, de 67-jarige sier-kunstenaar C. H. de Z. uit Utrecht en de 32-jarige Arnhemse koopman Th. S. in Assen terecht omdat zij in de jaren 1950, 1951 en 1952 een Drents predikant voor ongeveer 88.000 hadden weten op te lichten. Zij gaven de dominé, die hun enige malen grote geldbedragen leende, zogenaamd waardevolle schilderijen in onderpand. In feite waren dit echter vrijwel waardeloze reproducties. de beeltenis van Koningin Juliana. Deze waren bestemd voor export naar Canada (Van onze correspondent) De zesde klas van de St Petrusschool aan de Kapelstraat te Uden, waarvan de heer H. B. Schenk hoofd is, heeft een on gekend succes geoogst. De leerlingen uit het schooljaar 1952'53 hebben onder leiding van de heren onderwijzers M. H. v. Heugten en Cl. v. Merwijk deelgenomen aan de wereldprijsvraag, die bij gelegen heid van de kroningsfeesten in Engeland werd georganiseerd door een Engelse fa briek. De bedoeling was een opstel te maken over Engeland en de kroningsfees ten. De zesde klas slaagde er in een uit- gebreid opstel samen te stellen, verlucht met tekeningen en foto's. Het werd een werkstuk van 22 foliovellen. In zes hoofd- stukken hebben de jongens volgens het takensysteem alles bijeengebracht, het geen ze over Engeland konden bemachti gen. Kranten, illustraties, folders van reis- bureaux hebben zij daarvoor gebruikt en ze schroomden zelfs niet het gezantschap om materiaal te vragen. Het resultaat is enorm. Zij schiepen een leerzame en blij vende herinnering aan de kroning van Koningin Elizabeth en hebben dit op zulk een bijzondere manier gedaan, dat het werkstuk onder de vele duizenden als het beste is bekroond. Dezer dagen heeft het gezantschap dit nieuws medegedeeld en het is begrijpelijkerwijs met veel vreugde door de school begroet. De kampioens- prijs bestaat uit een „knots" van een beker De vleugel van het Air-France vliegtuig, dat, op weg va)i Parijs naar Saigon, neerstortte in de Franse Alpen, ligt in een nauw dal van de berg Comet. Alle passagiers en de leden der bemanning werden gedood, op de achtergrond hangt nog rook van het vliegtuig, dat geheel uitbrandde, nadat het tegen de berg was opgevolgen. In de volle rechtszaal, waar de wanden waren getooid met de bewuste stukken, begon de zitting gistermorgen met het voorlezen der dagvaardingen. Hieruit bleek o.a. dat de gebroeders De Z. de hoofdschuldigen waren in deze oplich- tingsaffaire. Met allerlei gefantaseerde verhalen wisten zij de argeloze predikant geld uit de zak te kloppen; nu eens was het voor een reisje naar Amerika, waar een der zoons een schilderij goed zou kunnen verkopen, dan weer voor een ori_ ginele Rembrandt, die ze ergens in Duits land voor een zacht prijsje te koop wis ten. Vader De Z. klopte de dominé f 2500 uit de zak, die hij zogenaamd nodig had voor de vervaardiging van plaquettes met drum buiten- In navolging van het te Enschede ge houden JU-CO-concours voot bands, waaraan verschillende landse corpsen hebben deelgenomen heeft de jeugd van Enschede zelf een concours gehouden. 45 Imitatie-drum bands namen deel aan dit concours, dat was georganiseerd door zakenlieden, ter gelegenheid van een braderie win kelweek J. De jeugd heeft de afgelopen vacantgeheel aan dit concours gewijd. De belangstelling was enorm. Voor de tweede maal komen de leidsters, leiders en aalmoezeniers van de V.K.A J en K.A.J. in de West-Europese landen bijeen om gezamenlijk te beraadslagen over de arbeidersjeugd van Europa en de taak van Katholieke Arbeiders Jeugd beweging. Verleden jaar vond de eerste Europese conferentie te Kleef plaats. Hierop volgde als eerste resultaat een specifieke confe rentie van jonge mijnwerxersleiders te Haubourdin in Frankrijk en thans zal de tweede Europese K.A.J.-conferentie door gaan in Nederland en wel van 6 t/m 12 September op „Drakenburgh". Het programma vermeldt o.a. studie en bespreking over de taak van de Katholieke Arbeiders Jeugdbeweging In Europa. Be sprekingen over de jongeren van 13 tot 17 jaar, de arbeidersbeweging, emigratie, de Europese jeugdcampagne, het Schuman- Dlan en de militaire dienst Door de Unesco zijn beurzen beschikbaar gesteld voor deelneming <>an de confe rentie door K.A.J.-leiders can Cuba, Ca nada. Philippijnen, Senegal en India. Koningin Juliana zal Maandag een dele gatie van de Conferentie in audiëntie ont vangen. Donderdag zyllen de deelnemers een bezoek brengen aan de Philipsfabrie- ken te Eindhoven. Vrijdagavond zal een contact-avond plaats vinden met 1000 jonge arbeiders en arbeidsters can Amsterdam in Krasnapolsky. De avond wordt verzorgd door de K.A.J. van Amsterdam. Delegaties uit Frankrijk. Engeland. Duits land, België, Zwitserland, Spanje, Portu gal, Italië, Ierland, Schotland Malta. Zwe den, Oostenrijk, Luxemburg, Saarland en Nederland, gezamenlijk ongeveer 100 in getal, nemen aan de conferentie deel. Voor Zweden, waar nog geen nationale K.A.J. bestaat, maar een begin gemaakt is door Nederlandse Kajotters, zal ook een Neder landse delegatie deelnemen Het is overi gens typerend, dat overal ter wereld Nederlanders te vinden zijn die aan het K.A.J.-werk deelnemen. Daarom zal men hier te lande in de toekomst meer aan dacht gaan wijden aan de opleiding van hen. die gaan emigreren. Mgr Cardijn zelf verzorgt de hoofd inleiding tijdens deze conferentie, welke een uiteenzetting inhoudt over de zending, die de K.A.J. en V.K.A.J. n Europa heb ben te vervullen. Verder staan er belang rijke inleidingen op het programma be treffende de éénwording der K.A.J. in Europa. En S. tenslotte had een schoon verhaal over een tante in Toronto, die een echte Rembrandt te koop had voor f 22.000. Veertigduizend gulden had de tante al ontvangen en of dominé nu voor de res terende acht mille kon zorgen Deze deed het weer en moest zich hiervoor ten slotte zelf in de schulden steken. Eerst toen de predikant volkomen berooid was, gingen hem de ogen open. De behandeling van deze zaak vorderde een gehele dag en pas in de avonduren vielen de eisen. Deze waren voor de hoofddaders de 43-jarige C. de Z. en de 35-jarige J. de Z. respectievelijk 3 en 2 jaar met aftrek, voor de vader C. H. A. de Z. 7 maanden met aftrek en voor Th. S anderhalf jaar met aftrek. De rechtbank doet op 17 September a.s. uitspraak. In sommige streken van Oostenrijk is het de Sovjet-soldaten thans toegestaan met de bevolking te „verbroederen". Dit was tot nog toe verboden. De soldaten mogen daar Oostenrijkse bioscopen, café's en gezinnen bezoeken en met Oostenrijk se meisjes omgaan. Ook mogen zjj op be paalde tijden burgerkleding dragen. De maatregel zal wellicht binnenkort voor de gehele Sovjet-zome van Oosten rijk gaan gelden. Voorts zijn alle beper kingen op het zenden van pakketten naar Oostenrijkse krij.gsgevamgenen im de Sov- je Unie door de Sovjet-autoriteiten op geheven. Hoewel de sigarenproductie in België gedurende liet afgelopen jaar, mede door de accijnsverlaging, aanzienlijk is gestegen en het niveau dier productie in verhouding tot vóór de oorlog, zelfs gunstig afsteekt tegen de huidige bezettingsraad in de Nederlandse industrie, verklaarden de Neder landse vertegenwoordigers van de sigarenindustrie zich gedurende de afgelopen jaren bij herhaling bereid met de Belgische collega's maatregelen onder ogen te zien, in verband met de toeneming van de uitvoer van Nederlandse sigaren naar België. Zoals bekend, wijten de Belgen de naar verhouding grote verkoop van Nederlandse sigaren op de Belgische markt aan het loonverschil tussen België en Nederland, waardoor de Nederlandse industrie in staat zou zijn op niet reële wijze in België te concurreren. Bij wijze van noodmaatregel heeft de Nederlandse sigarenindustrie zich gedurende de eerste helft van dit jaar een vrijwillige contingentering opgelegd. Deze maatregel werkt echter zo verstarrend en druist zo in tegen de geest van de douaneovereenkomst, die immers een vrije uitwisseling van goederen vooropstelt, dat van continuering na 1 Juli geen sprake kon zijn. trie en dat daaraan aansluitend een mi nimum prijsregeling zou worden getrof fen. De Nederlandse industrie verklaarde Ach bereid de prijs van haar sigaren op Op 2 Juli j.l. werd te Antwerpen doorde Belgische markt minstens vast te de Belgische en Nederlandse sigarenin- j stellen op een niveau, dat wordt verkre- dustrie protocollair vastgelegd, dat op j gen door de Nederlandse prijs met het korte termijn een onderzoek zou worden ingesteld naar het loonverschil in de Nederlandse en Belgische sigarenindus- tussen Nederland en België vastgestelde loonverschil te verhogen. Op deze wijze zou in ieder geval worden bereikt, dat Met ingang van 1 October a.s. wordt de werkweek van het personeel in ver- plegingsinrichtingen teruggebracht van 51 uur op 48 uur. „Om de zending dollarbiljetten ter waarde van ongeveer één millioen gulden, die anderhalf jaar geleden met de Flying Enterprise naar de bodem van de zee verdween, is volkomen ten onrechte een waas van geheim zinnigheid ontstaan", verklaarde Donderdag de man, op wiens initiatief de succesvolle berging uit het wrak geschied is. Hij is de Engelsman G. Hamilton Mack, de directeur van het Antwerpse filiaal der Engelse firma Messrs Tyler en Cy (Insurance adjusters, een schade-expertise bureau) en hij was Donderdag voor zakelijke besprekingen te Amsterdam. Zijn uiteenzetting kwam in het kort op het volgende neer: Zwitserse banken ver zonden in December 1951 per post de zending dollarbiljetten naar Amerika. Het betrof een volkomen legale, normale retournering van bankbiljetten naar hun land van herkomst. De Zwitserse banken verzekerden de kostbare zending zoals gebruikelijk is voor ieder risico tijdens het transport bij verschillende maatschappijen, Belgi sche, Engelse en Nederlandse. Ongeveer een maand na de verzending kwam men tot de ontdekking, dat het geld niet in Amerika was aangekomen, doch spoorloos was verdwenen. De Zwit serse banken spraken daarop de verze keringsmaatschappijen aan. Op verzoek van de assuradeurs stelde vervolgens het schade-expertise bureau Messrs Tyler and Cy een onderzoek in. Het spoor liep naar Hamburg en men kon met zekerheid vaststellen, dat de zending aan boord van de op 10 Januari gezonken Flying Enterprise geladen was. Daarop gingen de verzekeringsmaat schappijen er noodgedwongen toe over de gehele schade uit te betalen aan de ge dupeerde eigenaars: de Zwitserse banken. Dat kapitein Kurt Carlsen of zijn su perieuren in New York. de firma Is- brandtsen, niets wisten van de zending bankbiljetten, mag nauwelijks verbazing wekken. Immers, een kapitein kent slechts de aanwezige zakken van wat hjj aan post vervoerd. Welke papieren, brie ven of documenten zich daarin precies bevinden, is voor hem van geen belang. Dat men de eigenaars van de gezonken Flying Enterprise anderhalf jaar geleden niet meteen op de hoogte heeft gesteld, kan evenmin verwondering wekken. Er zullen talloze firma's zijn geweest, wier goederen met het schip verdwenen zijn. Die firma's beperkten er zich toe bij haar verzekeringsmaatschappijen een eis tot schadevergoeding in te dienen. Even min lichtten de assuradeurs of de firma Tyler de pers in. Een expertise-bureau houdt er nu eenmaal niet de gewoonte op na het publiek in te lichten over schade, die zijn opdrachtgevers (de assuradeurs) hebben geleden. De gedupeerde assura deurs gevoelen daar evenmin behoefte toe. Hoewel in Januari 1951 meteen dé vraag gesteld werd of men nog een deel van de lading zou kunnen lichten, ging niemand er toe over, ook Isbrandtsen zelf niet. Men meende, dat de berging op on overkomelijke moeilijkheden zou stui ten, aangezien het schip bijna 80 meter onder de zeespiegel lag. Doch de heer Hamilton Mack liet het idee niet los. Hij wendde zich tot de as suradeurs, die hem destijds opdracht tot onderzoek hadden gegeven met het plan een poging te wagen de bankbiljetten op te diepen. Bankbiljetten kunnen n.l. maandenlang in de zee liggen zonder dat ze daardoor noemenswaardig beschadigd worden. „Er is maar één bergingsfirma, die dit doen kan", zo zeide deze expert. .,Dat is de Italiaanse firma Sorima in Genua. Zü zijn experts in de diepzee-berging." De verzekeringsmaatschappijen namen na lange overweging en besprekingen het voorstel aan. De berging zou beginnen, wanneer de weersomstandigheden gunstig waren. Aangezien de zomer reeds ver streken was, wachtte men een jaar lang. Toen toog de „Rostro", het Italiaanse ber gingsvaartuig, vanuit de Franse haven Morlaix er op uit. Dat was in Juli j.l. Met een „asdic"-apparaat, vond men binnen een week de plek, waar het wrak lag. Aan de hand van hun telefonische aan wijzingen liet men vanaf de „Rostro" een lading dynamiet zakken, die, dank zij de duikers precies daarop het op zijn zij liggende doch niet gebroken schip kon worden geplaatst, waar men een gat wilde aanbrengen. Nadat de lading tot ontplof fing was gebracht en het gat geslagen liet men van bovên af een enorme grijp kraan zakken. Opnieuw gaven de duikers aanwijzin gen, zodat de grijpkraan tenslotte in het gat verdween. Dan werden de armen ge sloten en trok de „Rostro" de vangst naar boven. Dat zowel de assuradeurs, die de op dracht tot de berging hadden gegeven, als de heer Hamilton Mack, die zelf op de „Rostro" aanwezig was, slapeloze nachten hebben gehad over het risico, dat zij na men, behoeft geen betoog. Als men er niet in slaagde de pakken bankbiljetten op deze wijze op te duiken, dan zou de kost bare poging opnieuw een grote schadepost zijn. Geen wonder, dat men telkens, wanneer de kraan boven water kwam, met kloppend hart de vangst ging doorzoeken. Wat die kraan allemaal opdiepte is een apart verhaal waard. Naar bekend kwa men er vele kostbore volkswagens boven, veelal verpletterd en altijd waardeloos. Ze werden dan ook meteen weer over boord geworpen. Maar op een dag lieten de grijparmen van de kraan met allerlei papieren en zakken ook acht zware pakketten op het dek vallen. En in die pakken zaten on geveer 750.000 aan dollarbiljetten. Het bergingswerk was met succes bekroond. Twee pakketten rusten (ook nu nog) in het wrak. „De biljetten waren absoluut niet be schadigd", vertelde de heer Hamilton Mack. „Ze konden zo weer worden ge bruikt. Dat ze gedroogd moesten worden is een fabeltje." Vervolgens haalde hij uit zijn tas twee gereproduceerde platen van landschap pen, afgedrukt op kunstdrukpapier. Ze leken fonkelnieuw. Ook die zijn uit het wrak opgediept bij honderden. Hoewel ze anderhalf jaar 80 meter onder de zeespie gel hebben gelegen, waren ze volkomen onbeschadigd. Waarschijnlijk waren ze be stemd voor de vervaardiging van kalen ders. De berging is dus een compleet succes geworden. Niet alleen het grootste ge deelte van het geld terug, doch tevens heeft de „Rostro" er allerlei andere goe deren opgediept, die eveneens (uiteraard tegen een bepaalde vergoeding voor het bergingswerk) aan de eigenaars, dan wel aan de verzekeringsmaatschappijen, die de schade al ruim een jaar geleden hebben uitgekeerd, worden geretourneerd. Messrs Tyler en Co zitten nu nog met 1500 bijna onbeschadigde fraaie Zwitser- 't lagere Nederlandse loon als concurre rende factor op de Belgische markt zou worden uitgeschakeld. In de Woensdag te Eindhoven gehou den bijeenkomst van werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandse sigarenindus trie, welke bijeenkomst onder leiding stond van ambtelijke vertegenwoordi gers van de ministeries van Economische Zaken in België en Nederland, is de uit slag van het door een accountants-com missie ingestelde onderzoek naar het loonverschil in de Belgische en Neder landse sigarenindustrie, vastgesteld. Hoewel het betreffende onderzoek slechts zeer oppervlakkig kon worden ingesteld, waarbij met name weinig aan dacht kon worden besteed aan de effi- ciency-verschillen, kon als voorlopig re sultaat worden aangenomen, dat het loon voor de fabricage van de Nederlandse sigaar ongeveer 63 pet hoger ligt in Bel gië dan in Nederland. De Nederlandse industrie verklaarde zich onmiddellijk bereid om op grond van het vastgestelde verschil een minimum prijsafspraak te maken en de waarborg te scheppen, dat de Nederlandsee sigaren op de Belgische markt niet goedkoper zou den worden aangeboden dan 't geval zou zijn, indien bij de vervaardiging van die Nederlandse sigaren de Belgische lonen en sociale lasten zouden zijn betaald. Vastgesteld werd tevens, dat ter be reiking van dit doel de Nederlandse si garen in België zouden moeten worden verkocht tegen een prijs, die minstens 30 pet hoger ligt dan de prijs, waarvoor diezelfde sigaren in Nederland worden verkocht- Van Belgische zijde werd geconstateerd dat reeds thans de prijs van de Neder landse sigaren in België aanzienlijk hoger ligt dan in Nederland en zelfs zo, dat de voorgestelde regeling practisch weinig prijsverhogingen in België teweeg zou brengen. Vastgesteld moest dan ook wor den, dat de toenemende export van Ne derlandse sigaren naar België niet gewe ten kan worden aan het loonverschil in de beide landen, aangezien dit loonver schil niet in een daarmede corresponde rende lagere prijs tot uiting komt. Onder deze omstandigheden meende de Belgische sigarenindustrie dat het weinig zin had om de oorspronkelijk voorgestel de minimum prijsregeling te effectueren. De vertegenwoordigers van de Belgische industrie verklaarden alleen baat te kun nen vinden bij maatregelen van protec tionistisch karakter, waarbij met name gedacht werd aan contingentering of in voerheffing. De vertegenwoordigers van de Neder landse sigarenindustrie en met haar de vertegenwoordigeres van het ministerie van Economische Zaken, zijn op deze ver langens niet in kunnen gaan, zich er daar bij op beroepend, dat dergelijke protec tionistische maatregelen niet passen in het kader van de douane-overeenkomst tussen de beide landen. De Belgische industrie wil thans nagaan in hoeverre de Belgische overheid in staat en bereid is, terzake van de protectionis tische verlangens van de Belgische siga renindustrie bij de Nederlandse regering stappen te ondernemen. Zaterdagavond zal het historische kerkje se horloges, waarvan de verzenders niet van Persingen in de Ooypolder bij Nij bekend zijn, „Zal het publiek nu weer denken, dat het dus wel een zwarte zending horloges zal zijn?" vroeg de heer Hamilton tot slot. Kurt Carlsen, de kapitein van de ge zonken „Flying Enterprise", zei Donder dag te Singapore de berichten over de berging van grote sommen gelds, die zich aan boord van het schip zouden hebben bevonden, niet te geloven. Ook achtte hij de suggestie, dat zijn schip vijf km is ge dreven van de plaats waar het gezonken is, ongeloofwaardig. Maar Carlsen vernam het nieuws over de berging even tevoren en wist uiter aard nog niet, wat de heer Hamilton Mack hierover in Amsterdam te berde bracht. megen met een plechtige Mis als St Joris- kerk van de Katholieke Verkenners 'in ons land in gebruik worden genomen. Het kerkje werd het afgelopen jaar onder toe zicht van Rijksmonumentenzorg en onder leiding van ir J. G. Deur en ir C. Pouderoyen geheel gerestaureerd. De kos ten daarvan, alsmede die van de inrichting van het kerkje voor de eradienst, konden voor het grootste deel worden betaald uit de opbrengst van de in 1952 gehouden actie „een heitje voor een karweitje", waarbij de jongens zelf geld verdienden voor hun beweging. Van de opbrengst van „heitje karweitje" 1953 werd op het buitencentrum Giiwell St Walrick te Overasselt een troephuis ten dienste van leiderscursussen etc gebouwd, dat Zondagmiddag door de hoofdcommis saris H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, officieel zal worden geopend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1