Fier leden van de bemanning geridderd Internationaal leger aan Israëlische grens? Communisten van A-zone bevreesd Tito's plannen ondoorgrondelijk LUILEKKERVLU CHT In feiten en cijfers Middenstand vraagt sociale rechtvaardigheid Vervoersproblemen in de K.S.G. MEER DOEN met dezelfde middelen LEKHAVEN Liftmaster gezocht voor snel afwerken van een loonronde tr- aangevaren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 22 October 1953 WEERBERICHT Om 14 uur 57 minuten 11 seconden raakte de Damme vaderlandse bodem Weer in de mist Nederlandse volk leefde mee Regelmaat Succes door samen werking j$p^w v.Rossem's Groenten en fruit in W est-Duitsland Intussen blijft hij aandringen op vi j f mogendheden-o v erleg Beroep op de Tweede Kamer Mgr Giobbe naar Rome Rode vrees Beneluxconferentie in November Zij schrijven maar vat Analyst STREVEN NAAR DIRECTE INTERNATIONALE TARIEVEN Betere methode door betere organisatie Eisenhower afzijdig van Congresverkiezin gen Binnenlandse tarieven NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weervérwachting van het KNMI, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Droog weer met plaatselijk opklaringen maar in de nacht en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. In het alge'meen iets lagere temperaturen des nachts met in het Noord-Oosten van het land een kleine kans op lichte nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Vrijdag 23 October: Zon op 7.18 uur, onder 17.30 uur; Maan op 17.24 uur, onder 8.50 uur. Triomferende Liftmaster weer terug op Schiphol (Van onze Amsterdamse redactie I Nog geen drie minuten voor liet officiële schema zette gezagvoerder H. Kooper de Liftmaster „Dr Ir M. H. Damme"' gistermiddag op de thuis haven Schiphol en daarmee was de winnende bemanning van de Christ- vhurch-race weer thuis. Direct na aankomst spoedde dr A. Plesman, president-directeur van de K.L.M., zich naar de leden van de bemanning toe om hen geluk te wensen met de overwinning en hen welkom te heten °P vaderlandse bodem. Voor de machine stelde de 17-koppige bemanning, onder wie de drie stewardessen zich op, waarna de klanken van het Wilhelmus klonken1 over Schiphol, dat nog een heetje in de mist lag en waar ongeveer drieduizend belangstellenden aanwezig waren om degenen, die de grootse aeronautische prestatie hadden verricht, toe te juichen en te verwelkomen. Minister Algera deelde in zijn welkomst- en huidewoord mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd gezagvoerder II. Kooper, de eerste °fficier, J. Griffith, de eerste radio-telegrafist J. Kiepe en de boordwerk- 'uigkundige eerste klas H. v. d. Ham te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Persoonlijk speldde de minister de uitverkorenen de onderscheiding op de revers van de donkerblauwe uniformen. Gistermiddag heer de de ,,dr ir M. H. Dammeterug op Schiphol waar de bemanning werd gehul digd. Mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat sprak de bemanning toe en speldde vier van de leden de versierselen, behorende bij de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau, op. Toen om zes minuten voor drie de K. L. M.-Liftmaster „Dr Ir M, H. Damme" een ererondje boven Schiphol vloog, was het zicht tamelpk goed, maar toch hing er nog een flauwe mist, die bij velen ongetwijfeld het jaar 1933 in de geest opriep, toen de „Pelikaan" met gezag voerder Smirnoff zulk een uiterst kun- Slge landing in de zware mist maakte. kon men het toestel zien aankomen ®n voor de ICA-hall, waar een ereplat- rorm was aangelegd, steeg de spanning, de Damme in zicht kwam. Een ',aJiaanse radioreporter sprak in vloei- ;.nde woorden voor de microfoon en wed- Uverde 0m in zijn eentje eenzelfde en thousiasme op te brengen als de duizen- den aanwezigen, onder wie de jeugd een °vergrote plaats innam. De K.L.M.-harmome, die op 20 r e jraari j l. werd opgericht, en nu zijn debuut maakte, stond stram in gloed nieuwe overalls uniformen zijn er nog niet aangetreden om de beman ning te verwelkomen. Familieleden ston den met anjers klaar om hun resp. echtgenoten en verloofden een bloe menhulde te brengen. Achter het met bloemen en palmen versierde erepo dium wapperden de Engelse, K.L.M., Ne derlandse en Nieuw-Zeelandse vlag. Toen de Liftmaster voor het platform taxiede, snorden de filmcamera's; hoe den en handen tverden gezwaaid en de landing strap, die met bloementuilen in frisse herfsttinten was gesierdwerd doorgerold. Op het ogenblik, dat de cabinedeur openzwaaide, brak een luid gejuich zich baan en een zee van dui zenden armen begroette gezagvoerder Kooper, toen hij glimlachend naar alle kanten zwaaiend op net bordesje van de trap verscheen. Intussen was „de baas'' naar voren gekomen om zijn bemanning als eerste bij thuiskomst de hand te schudden. Op de hem eigen wijze had hij voor elk een persoonlijk woord. „Goedenmiddag, wel thuis. Jul lie zullen wet blij zijn, dat je er weer bent". Even later voegde ook minis ter Algera zich bij dr Plesman en schudde Kooper en de zijnen hartelijk de hand. De bemanning stelde zich voor het vliegtuig op en toen. terwijl al len stram, stonden, weerklonk over het vliegveld het Wilhelmus. Daarna was h<-t naenblik voor de wachtende fami lieleden om de teruggekeerden te ont- V„"'aen die zich vervolgens naar hun erezetels begaven om te luisteren naar de verschillende speeches. Minister Algera begon met mee te delen, dat hij had gelezen, dat de bemanning huldigingen erger vond dan de hele race. Dit is begrijpelijk, omdat zij van mening zijn, dat zij alleen maar hun plicht heb ben gedaan. Maar de Nederlandse rege ring en het Nederlandse volk voelen, dat hier iets groots is verricht. De prestaties van de bemanning zijn in den lande dan ook met grote belangstelling gevolgd. Hier is, aldus de minister, tentoongesteld een keur van regelmaat, veiligheid en snel heid. Het Nederlandse volk is trots op de luchtvaart evenals het dat is op zijn zee vaart. Bij beide treft men aan een gezonde zin voor avontuur. Maar daarnaast ook degelijk verantwoordelijkheidsbesef en dat dit tijdens de Christchiirchrace is ge toond, dankt men aan de K.L.M m z«n geheel en aan deze bemanning van de Damme in het bijzonder. De Nederlandse regering wenst de K.L.M. dan ,j[igter met het behaalde resultaat. De eindigde met de vier ondersch leden van de bemanning de versierse verbonden aan het Ridderschap in ue Orde van Oranje Nassau op te spelden. Namens burgemeester d'Ailly van Amsterdam, sprak wethouder mr G. van 't Huil enkele woorden van welkom. Hij releveerde aan de Melbournerace, waar bij de Nederlandse kleuren zo voortreffe lijk werden hooggehouden. Ook voor Am sterdam, aldus de wethouder, is de afge lopen tocht een goodwill-flight geweest en hij hoopte, dat de goede samenwerking tussen de K.L.M. met Amsterdam zal blij ven bestaan. De president-directeur der K.L.M., dr Plesman, merkte in zijn speech op, dat langs de oude Amsterdam—Batavia-route vele prestaties zijn geleverd, die het hart sneller hebben doen kloppen. De vlucht naar Christchurch, die echter vijftig per cent langer is, had ook zijn eigen mérites Zelden is een vlucht uitgevoerd met zo'n regelmaat als onder gezagvoerder Kooper is gepresteerd. Hij heeft het vanmiddag nog eens willen onderlijnen, zo sprak dr Plesman, door precies drie uur op Schip hol te zijn. De vlucht Londen—Christchurch heeft maar honderd uur geduurd. De K.L.M. heeft dit jaar reeds 12ü;l)0G uur achter de vleugels. Maar de Christchurchrace heeft getoond, wat het maximum kan zijn. Toch wilde dr Plesman er tegen waarschuwen de K.L.M. als een club van racers te zien. Het werk gaat gewoon door, al wordt er wel eens een feestdag tussendoor gegooid. Bijna vergat hij nog de bemanning als aandenken een asbak met het model van de Liftmaster te schenken en aan de vrouwelijke leden een poederdoos. Dr ir M. H. Damme dankte de beman ning nog voor de wijze, waarop zij zijn naam over de wereld hebben gevlogen. Hij verheugde zich er over, dat de KLM in zijn 34-jarig bestaan zo jong was ge bleven. Namens het hoofdbestuur van de Kon. In gewoonlijk welingelichte kringen te Damascus is Woensdag verklaard, dat Libanon een nota van generaal Ben- r.icke. stafchef van de wapenstilstand s- commissie der V.N. in Palestina, heeft ontvangen, waarin instelling van een in ternationale strijdmacht, wordt voorge steld, die toezicht zou moeten houden langs de grenzen van Israël met de Ara bische staten. De strijdmacht, die onder de V.N. zqgi staan, zou de vrede en de neutraliteit van de gedemilitariseerde zones bewa ren. Generaal Bennicke had meegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten van hun kant bereid zijn het voorstel te aanvaarden. De politieke commissie van de Ara bische Liga. die Woensdagavond te Am man is bijeengekomen onder voorzitter schap van de Jordaanse premier, heeft de volgende agendapunten besproken een algemeen overzicht van de grens incidenten sedert Januari; het bloedbad in het dorpje Kibia; de door de J°r_ riaanse regering genomen maatregelen: de huidige toestand van het Jordaanse leger en van de burgerwacht; de situatie rond Palestina, in het licht van de be sprekingen in de Veiligheidsraad der Ver. Naties. De gisteren uit protest tegen de Israëlische aanvallen gehouden alge mene staking in Amman, de hoofdstad van Jordanië, heeft aanleiding gegeven tot enkele incidenten. Betogers gooiden stenen naar de Franse ambassade en het Amerikaanse bureau voor hulp aan ten achtergebleven gebieden. Ook trachtten zij de Britse ambassade aan te vallen, maar deze poging werd door het ingrij pen van Jordaanse militairen verhin derd. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Advertentie. f. 1.40 an f. 1.- Naar verluidt willen de fruit- en groen- tenproducenten in de Bondsrepubliek opnieuw trachten de Bondsdag te bewe gen tot het aannemen van een wet tot I ordening van de markt in groenten en fruit. Ook in de vorige Bondsdag is daar op reeds aangedrongen, doch het is nog niet tot een behandeling van de verzoe ken gekomen De Duitse producenten willen door zulk een wet de bui'enlandse concurrentie zoveel mogelijk uitschake len. Ned. Ver. voor Luchtvaart overhandigde ir P. Cuypers de leden van de beman ning de penning voor bijzondere presta ties op luchtvaartgebied. En terwijl de motoren van de komende en gaande vliegtuigen ronkten, terwijl de vlaggen wapperden en de duizenden aan wezigen gespannen luisterden, sprak de sympathieke en bescheiden gezagvoer der van de winnende Liftmaster, H. A. A. Kooper. namens de bemanning enkele woorden. Allereerst dankte hij Koningin Juliana voor de onderscheidingen, welke hem en 3 leden van zijn bemanning ten deel zijn gevallen. Daarna dankte hij ook voor de vele waarderende woorden, die zijn gesproken: ..Wij weten, dat heel Nederland onze vlucht vol spanning heeft gevolgd. Waar schijnlijk is de spanning hier in het land groter geweest dan bij ons aan boord." Gezagvoerder Kooper betreurde het, dat de Hastings de strijd moest staken, omdat dit een kist was, die in de gaten moesi worden gehouden, hoewel de KLM-Liftmaster in Karachi al een paar uur was „ingelopen". Het succes, aldus de gezagvoerder, is te danken aan de samenwerking. Hierna maakte hij voor degenen, die mee heb ben gedaan aan de prijsvraag ten behoeve van de Stichting Mytyl voor het gebrek kige kind, bekend, dat hij om precies 14 uur 57 minuten en 11 seconden Ned. tijd de Liftmaster op de grond had gezet. Dr Plesman kreeg de ehequé, die ge zagvoerder Kooper was overhandigd als winnaar van de handicaprace, waarbij hij nog opmerkte, dat de wijze, waarop de gelden zijn besteed, een grote indruk heeft, gemaakt in Nieuw-Zeeland. Na het officiële gedeelte volgde nog een intieme receptie, waarbij de bemanning j een glas dronk op de goede afloop en nog verschillende geschenken in ont vangst nam. Westerse militaire waarnemers in Belgrado, die gaarne zouden willen weten of maarschalk Tito ernstige voorbereidingen treft om de zone-A van Triëst binnen te trekken indien Italiaanse militairen dit doen, staan verbijsterd over de zwijgzaamheid en geheimhouding inzake de voor bereidingen van dc Joegoslavische troepen in het gebied van Triëst. Hoewel Joegoslavische regeringsfunctionarissen hebben bevestigd, dat in Kroatië en Slovenië reservisten zijn opgeroepen, weigeren zij te zeggen hoe groot dit aantal is. Westelijke militaire waarnemers zijn van mening, dat het ver beneden de 100.000 ligt. De snelste afhandeling op de grond tijdens de race geschiedde door de grondploeg in Rome, die de tanks in veertien minuten bijvulde. De langste stop werd gemaakt in Bris bane n.l. 28 minuten. Drie keer heeft de Liftmaster de zon op zien gaan, n.l. vlak na Bagdad, bij Singapore en een uur voor Christchurch. Het weer tijdens de race is in het algemeen gord geweest, behalve dan een buitje hij Athene en op het laat stetraject. De winden waren over het algemeen vrij ongunstig, vooral op het traject RangoonDjakarta. De gemiddelde kruissnelheid is 1,61, km geweest, de gemiddelde hoogte, waarop is gevlogen, was 1,750 meter Het hoogst heeft het toestel gezeten tussen Brisbane en Christchurch n.l. 5900 meter. fvdens de gehele race heeft de Liftmaster on.ler h. mogen van gen. weg heeft gemaakt om slecht weer te vermijden. De viermotorige Liftmaster verbruikte 82.000 liter benzine dus nog geen j liter per kilometer en 1150 liter olie. 1,00 Koppen koffie zijn er tijdens de vlucht uitgeschonken, 300 koppen thee, 225 koppen soep, 206 glazen sinaas appelsap. 200 glazen bier, sodawater en melk. 300 glazen limonade. Er werden 150 lunches, soupers en diners gereserveerd en 800 stuks fruit en 330 repen chocolade verorberd. Het is bekend dat in het noordwestelijke gebied van Joego-Slavië een grote voor raad wapenen en uitrusting aanwezig is. Men meent te weten, dat het militaire opperbevel van Zagreb, waaronder ook het gebied van Triëst valt, ongeveer 11 divisies ter beschikking heeft, voorzien van Ameri kaanse uitrusting, zoals tanks, zware artil lerie en vliegtuigen. Het grootste deel van het leger bevindt zich echter nog steede aan de grens bij het „IJzeren Gordijn" en het zou moei lijk zijn verplaatsing van deze troepen geheim te houden. Het onder Joegoslavische controle staan de radiostation van Capodistria in de door Joego-Slavië bezette zóne van Triëst, heeft Woensdagavond bekendgemaakt dat de eerste vier bataljons vrijwilligers uit het achterland van de zóne Woensdag zijn beëdigd. In de door de geallieerden bezette zóne meldden zich Woensdagavond drie Italia nen bij de autoriteiten voor de vluchtelin gen. Zij zeiden uit de Joegsiavische zóne te Studenten in de Italiaanse hoofdstad vluchten voor een charge van de politie, die hun demonstratie uit elkaar slaat. De studenten hielden een betoging tegen Tito waarbjj zij gebruik maakten van spandoeken en borden met opschriften als: „Zone B. dreiging van de dood" met doodskopen ..Tito's dreiging maakt ons niet bang; lang leve Istria". Tevens eisten zij van de geallieerden vervulling van de belofte dat Zone B onder Italiaans bestuur komt. onder het maximale ver- 181,0 pk per motor gevlo- was 2°06oekmfStaiets *\e 'S gevlogen, rechte verbinding tussFFstopplaat senomdat men enkele - sioppiaaz keren De Kon. Ned Middenstandsbond heeftning s en wordt gehouden met de moei- zijn gisteren in Amsterdam gehouden lijke positie van het midden- en kleinbe drijf, welke dringend verbetering behoett, teneinde deze groep het reservoir van zelfstandige ondernemingsgeest en als zo-j danig een essentiële factor in ons volks bestaan te doen blijven. dringt er btf uw Kamer op aan, onder verwijzing naar het in Mei gepubliceerde fiscale urgentieprogram voor de midden stand, die maatregelen te treffen, waar door ook voor deze groep van de bevol king wordt gedaan, wat uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid geboden is, waarbij o.m. te denken ware aan verlich ting in de sector van de vereveningshef fing. De Pauselijke internuntius, mgr Paolo Giobbe, is dezer dagen voor een verblijf van enkele weken naar Rome vertrokken. jaarvergadering de volgende motie met algemene stemmen aangenomen, welke daarna telegrafisch ter kennis van de Tweede Kamer is gebracht: He algemene ledenvergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond spreekt als haar mening dat, dat de voorstellen tot huurverhoging en belastingverlaging, te ■amen met het effect der loonsverhoging van vö f procent, voor de midden- en kleinbedrijven een lastenverzwaring in- h'uden, hl welke incning zjj zich ge schraagd ziet door de becijfering van het Economisch Instituut voor dc Midden stand. dat hierdoor het door de regering be oogde doel in dit voor de werkgelegen heid zo zeer van belang zijnde deel van het bedrijfsleven niet wordt bereikt, dat mitsdien door de regering, hetgeen o.m. cok blijkt uit uitlatingen van enkele hftrer leden, op onvoldoende wijze reke- zijn verbannen, omdat zij hadden gewei gerd zich bij de vrijwilligers bataljons aan te sluiten. De Joegoslavische ambassadeur te Washington, Vladimir Popovic, maakte gistermiddag bekend, dat de ministers van buitenlandse zaken der westerse „grote drie", na hun besprekingen te Londen aan Italië en Joego-Slavië een uitnodiging hadden gezonden om verte genwoordigers aan te wijzen voor vijf- mogendhedenbesprekingen over het vraagstuk-Triëst. Later zeide hij, dat het nog niet zover was, doch dat de weste lijke „grote drie" nog over het samen stellen van een agenda, die eventueel voor zulk een conferentie zou kunnen dienen, beraadslagen. De ambassadeur herhaalde verscheidene malen, dat hij er op vertrouwt, dat de con ferentie door zal gaan en alles zal worden gedaan om te trachten een voor allen aan vaardbare oplossing te vinden. Hij was van mening, dat ieder oponthoud voor het hou den van de conferentie „niet slechts scha delijk, maar zelfs buitengewoon gevaarlijk zou 2ijn". Volgens hem dienden de vijf mogend heden bijeen te komen, vóórdat het Brita- Amerikaanse besluit om de zóne-A aan Italië over te dragen, wordt uitgevoerd. „Want anders zou de conferentie geheel zinloos zijn", aldus de ambassadeur. „Ik heb liever, dat Italië Triëst over neemt, dan Joego-Slavië. Wanneer Tito komt, worden de communistische leiders allen opgehangen of in een concentratie kamp opgeborgen". Deze sombere woorden sprak gisteren de leider van dc aan Mos kou onderhorige communistische partij te Triëst, Vittorio Vidali. Hij liet uitkomen, dat zijn partij er de voorkeur aan zou geven indien Triëst een vrije stad werd, onder een door de Ver. Naties aan te wijzen gouverneur, zoals dit in het met Italië gesloten vredesverdrag is bepaald. De vergadering van het ministeriële Be- nelux-comité, waarin besprekingen zullen worden gehouden ter voorbereiding van de Beneluxconferentie, als vervolg op de Beneluxconferentie van Juli j.L, is thans voorlopig vastgesteld op 16 November te Den Haag. Het ministeriële Beneluxcomité bestaat uit de ministers van buitenlandse zaken, van economische zaken en van financiën. Z ONDER daarvoor een argument aan te voeren, brandmerkt het maand blad „Katholiek Leven" de Katho lieke Pers in haar geheel, omdat zij de belangen van het grote gezin niet zou verdedigen, speciaal op het gebied van woningbouw. Zie zo, daar gaan toij weer met ons goede gedrag.' Daarvoor hebben de Katholieke bladen zich uitgesloofd om zich achter de gezinspolitiek van de K.V.P. te stellen welke ook de wo- ningbouw omvat. En zonder ons zelf een pluim op de hoed te willen steken, mogen wij toch zeggen, dat in dit hoekje vele malen de handschoen werd opgenomen, als ons verdediging van de belangen van het grote gezin noodzakelijk voorkwam. Maar enfin, boze mensen zijn er altijd en als men in de narigheid zit, zoekt men veelal een zondenbok om die in de verkeerde te vinden. Zo b.v. een inzender, die ontstemd is over het gedrag van bepaalde Katholieken, die niet het recht zouden dienen. Hij schreef ons reeds eerder daarover, toen wij constateerden in verband met dc wet- houdersverkiezing, dat de Katholie ken van de andere partijen helaas dikw\ils geen recht hebben te verwach ten. Onzerzijds werd inzender geant woord, dat dit twee geheel verschil lende onderwerpen zijn. In zijn jong ste brief worden wij nu betiteld als iemand, die een stukje schrijft en dan weer indommelt. En daarmede is het weer eens „fijn" gezegd. Bovengenoemd maandblad zette boren zijn aanklacht als titel: „We zeggen het m aar". Wij zouden willen antwoorden: ,,Zij schrijven maar wat De commissie van deskundigen voor vervoer van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap vergadert op 21, 22 en 23 October te Luxemburg. De taak van deze commissie kan op het ogenblik als volgt worden omschreven: 1- Vaststelling van directe internationale vrachttarieven voor het vervoer binnen de gemeenschap; 2. Onderlinge afstemming van de bin nenlandse vrachttarieven voor kolen en staal. Zoals bekend zijn in Februari iin aan sluiting op de eerste werkzaamheden van de commissie, dloor 'het Hoge Gezagsor gaan de voornaamste discriminaties op het gebied van het vervoer afgeschaft. Deze" discriminaties hielden verband met ■het feit, dat in een en hetzelfde land ver schillende tarieven werdten toegepast, naar gelang het vervoerde product van' bin nenlandse dan wel van buitenlandse her. komst was, alsmede naar gelan« de plaats van 'bestemming. Op het ogenblik zijn directe internatio. na-Ie vrachttarieven ombekend. Er zij hier aain herinnerd, dat de vrachtprijs voor 'n (Van onze Utrechtse redacteur.) De Contactgroep Opvoering Producti viteit heeft haar schepen waarop een tentoonstelling onder de naam „Alle hens aan" dek" is ingericht, die duidelijk maakt, hoe iedereen van zijn werk meer profijt kan trekken, thans in Utrecht gemeerd. Men is begonnen met een tour- -née door Limburg en Brabant en na Utrecht zal een bezoek aan Den Haag 'Delft en Rotterdam worden gebracht. I Op werkelijk originele wijze is aan schouwelijk gemaakt, dat men met de zelfde middelen meer kan doen, zodat hogere productiviteit heus niet wil zeg gen harder werken. Met verschillende voorbeelden is dui delijk gemaakt, welke belangrijke be sparing aan materiaal te verkrijgen is door met meer inzicht te werk te gaan. Het komt dus inderdaad aan op een goed gebruik van zijn hersens. Hetgeen niet een denigreren betekent van hen, die het tot nu toe volgens een gebruikelijke methoden deden, maar de expositie wil alleen een aansporing zijn zich eens t.e bezinnen op een idee om het efficiënter te doen. Heel veel bedrijven zijn door een be zoek aan deze tentoonstelling al tot uit voering van andere methoden gekomen, die materiaal en tijd hebben bespaard. Overigens geldt „opvoering van product tiviteit" niet alleen voor het bedrijfs leven, maar ook voor het gezin en als men op deze tentoonstelling de mogelijk heden daartoe onder ogen krijgt, moet men bekennen, dat het vaak het ei van Columbus is. De noodzakelijkheid om tot een zo hoog mogelijk rendement van onze arbeids prestaties te komen, wordt gedemon streerd aan een sprekende grafische voor stelling van onze bevolkingsgroei ge middeld een millioen mensen om de tien jaar en de geestige suggestieve, maar ware voorstelling van het beetje voedsel, dat wij slechts konden consu meren, als we het van eigen land moesten hebben. Dit laatste geldt eveneens voor kleding, bouwen en allerlei noodzakelijke maatschappelijke instellingen. In aansluiting op deze tentoonstelling stimuleert de COP campagnes in de be drijven zelf teneinde door zelfwerkzaam heid, beveiliging en zindelijkheid tot betere productie te komen. Verder worden voor verschillende be drijfstakken eigen productiviteitscentra opgericht. Voor de vlasindustrie is een dergelijk centrum reeds tot stand ge komen, terwijl aan de voorbereiding hiervan wordt gewerkt in de confectie- industrie, de bouwnijverheid en de kleine metaalindustrie. De Amerikaanse president, Eisen hower, heeft Woensdag op een perscon ferentie medegedeeld, dat hij niet aan de verkiezingscampagne voor de verkiezin gen voor het Amerikaanse congres in November 1954 zal deelnemen. Hij zeide, dat bij niet, zoals vele andere presiden ten, plaatselijke candidaten zal steunen door in hun districten te spreken. i-n-te-rnatlomaal transport wordt bepaald door de nationale tarieven, welke grote verschillen van land tot la-na vertonen en de toepassinig van het systeem van de z.g. gebroken vra-chtprijsbe're'kenmig. Hier onder wordt verstaan, dat bij grensover schrijding van het vprvoe-rde product de vracht in het tweede l-amd wordt bere kend, als-of het va-naf de grens werd ver zonden. Het is een bekend feit, dat de spoo-r- wagv-ra-chttairieven zodanig zij-n opgesteld, dat d-e eerste kilo-meters aanzienlijk duur der zijn dan d-e rest van 'het parcours. Hieruit vloeit voort, dat de vrachtprijs voor een vervoer, waarbij een grens wordt overschreden, aanzienlijk hoger is. dan dóe voor een vervoer over een gelij ke afsta-nd, doch geheel bi-nnen d-e gren zen van een land. Dit vra-chtve-rschil kan naar schatting enige honderden Franse fre-n-os per ton vervoegde .goederen bedra gen. Het is duidelijk, dat deze toestand dient te w-o-rden gewijzigd, wil een normale werking van een vrij concurrerende markt mogëlijk zijn. Dit nu kan door d-e instelling van een direct internationaal tarief warden bereikt. Bij d-e opstelling van d-e binnenlandse vrachttarieven hebben overweg.ngen van bininenlan-ds-eco-n-omische aard een grote rol gespeeld (bevoordeling van een be paald productiecentrum of van een be paalde h-a-v-en). Bovendien lopen ook d-e principes, w-aarop d-e ta-ri-efberekening berust, in hoge mate uiteen. Zo wordt in so-uim ge landen in d-e vracht rekening gehouden m-e-t -het soortelijk gewicht v-an de goede ren k-olen en cokes in a-ndere landen n-iet. Het is bekend, dat de vracht een groot -gedeelte van d-e orijs -fran-co b-es.em- miing" v-an alle z vare goederen verte genwoordigt- V-o-or bepaalde producten, zoals met name g-ewalst staal, bedraagt het a-ao>d-eel van de vracht 20 a 25 procent van de prijs „franco geleverd". De commissie voor vervoer dient haar conclusies en voorstellen inzake dit com plex van vraagstukken vóór 25 October 1954 aan het Hoge Gezagsorgaan voor te leggen. 11 111 Het 5417 ton metende Nederlandse m.s. „Lekhaven" is gisteren in de Baai van Santos in dichte mist in aanvaring geko men met het 4834 ton metende Duitse vrachtschip „Max Bomhofen". Beide schepen liepen zware schade op en moesten naar de kade worden gesleept. De boeg van de „Lekhaven" werd open gescheurd- Van het Duits-e schip werden de stuurinrichting en het roer vernield, alsmede de onderkomens van de beman ning De botsing geschiedde, toen de „Lek haven", die geladen is met cement en stukgoederen, de haven binnenvoer, ter wijl de „Max Bornhofen" naar zijn lig plaats manoeuvreerde. De „Lekhaven", die verleden jaar in da vaart werd gebracht, is eigendom van da N. V Gebr. van Uden's Scheepvaart- es Agentuurmaatschappij te Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1