Vijf of zes Januari te Berlijn Bondskanselier Adenauer heeft het thans ter inzage zï.sassftïM""'" kunstanthraciet Met hout en rubber kunnen we overweg Nederlandse speelgoedindustrie niet meer onbetekenend Leeuw op reis Botsing had tragische gevolgen Drie personen gedood, vijf zwaar en één licht gewond Vallend water brengt actie op Schouwen-Duiveland r hpii Zakkend water op cle eilanden toont triest beeld Wervelstorm bracht dood en verwoesting Staatsmijnen beginnen productie van wmm Maandag 7 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN n__ Confereren bij kaars licht Lage waterstanden veroorzaken moeilijk heden Benoemingen Bisdom Haarlem Terugbetaling van zuivelfondsheffing Reuk- en rookloze brandstof Voorlopig op bescheiden schaal mrnr WËêmËm Waarde van eigen productie overtreft die van invoer „Ik vind het een griezelige bedoening", zegt de kapitein woMn "Z i S"' NEDERLAND IN DE MIST In volle vaart op tegenligger Een huis als Sinterklaas geschenk Vier straaljagers neergestort Dispensatie op Nieuwjaarsdag Verwoestingen erger dan verwacht- V WEERBERICHT Be ministers Eden, Foster Dulles en Bidault hebben Zondag op de conferentie van Bermuda overeenstemming bereikt over een antwoord op het Sovjet-voorstel voor vier- mogendhedenbesprekingen, te houden in Berlijn. Het ont- werp-antwoord is ter kennisneming toegezonden aan de West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer. Het is heden morgen door de Franse hoge commissaris te Bonn, Francois Poncet, aan de bondskanselier overhandigd. Men gelooft, dat alle drie de ministers instemmen met Berlijn als plaats. De datum bood zekere moeilijkheden, daar Dulles de conferentie op 5 of 6 Januari a.s. zou willen laten beginnen, terwijl Bidault de 17 Januari te houden presidentsverkiezingen in Frankrijk en de daarop volgende regeringswisseling zou willen afwachten. Het schijnt echter, dat de Franse delegatie toch heeft ingestemd met de datum van 5 of 6 Januari, „mits Parijs hiermee accoord gaat". In Oost-Duitsland heeft men direct op het bericht uit Bermuda gereageerd. De Oost-Duitse radio-omroep noemde de aanvaarding van het Sovjet-voorstel ,?eeu overwinning voor de zaak van de vrede en een nederlaag voor de aanhan gers van de Europese defensiegemeenschap' Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraf am Sonntag" heeft de zo juist uit Moskou teruggekeerde Sovjet-Russische hoge com missaris in Oost-Duitsland, Semjonof, de opdracht gekregen organisatorische voorbereidingen te treffen voor het hou den van vier-mogendhedenbesprekingen te Berlijn. Hij zou uitgebreide volmachten voor het uitvoeren van zijn opdracht hebben gekregen. Wat besproken werd Knowland: Twijfel Vele doden in Amerikaanse stad Binnenscheepvaart ondervindt ernstige nadelen In de loop van 1954 zullen de Staatsmijnen zeer waarschijnlijk een nieuw product op de markt brengen, een rookloze en reukloze brand stof namelijk, synthraciet genaamd, die gelijkwaardig is aan prima anthraciet en deze volledig kan vervangen, aldus het bedrijfsblad „Nieuws van de Staatsmijnen". BMHb - Scheiding zou hufl dood betekenen Pracdsch geen luchtverkeer Ernstige stagnatie voor de scheepvaart Passagiers „renden' boot vlot St. Nicolaas gedwarsboomd Niets ongewoons De weerverwaehting, medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en hier en daar nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Maandag 7 December: Zon op 8.33 uur, onder 16.29 uur. Maan op 9.54 uur, onder 17.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Grote drie op Bermuda keurden antwoord aan Moskou goed De conferentie op Bermuda is niet zon der de nodige spectaculaire verrassingen verlopen. Vrijdagnacht zaten de „grote drie" en hun adviseurs bij kaarslicht te confereren, niet om het een beetje gezellig te maken, doch omdat er een storing was in de electriciteitsvoorziening. Premier Laniel van Frankrijk kon aan de besprekingen van Zaterdag en Zondag niet deelnemen, omdat hij kou had gevat en het bed moest houden. Minister Bidau't nam zijn plaats in aan de conferentietafel met Eisenhower en Churchill. Direct deed het gerucht de ronde, dat Laniels ziekte er een van diplomatieke aard was, maar een Franse woordvoerder sprak dat ten stelligste tegen. „Hoe kan het dan, dat 'n Amerikaanse fotograaf de premier in de tuin foto grafeerde, slechts korte tijd voordat de conferentie met Churchill en Eisenhower zou beginnen?", aldus werd aan de woordvoerder gevraagd „Beslist onmo gelijk", was het antwoord. Toen de foto graaf zich echter zelf meldde en volhield dat hij de foto werkelijk op het bewuste tijdstip had gemaakt en daarna direct naar zijn krant in New York had ge- stuurd, begon de woordvoerder, na aan- vankelijk zijn „onmogelijk, nog te heb ben volgehouden, te weifelen. „Ik weet in elk geval, dat de premier, toen ik enkele uren later in zijn appartementen kwam, in bed lag", was het laatste woord van de Franse zegsman. De lijfarts van Churchill, Lord Moran, had de zorg voor Laniel op zich genomen. De ziekte van de Franse premier schijnt in elk geval niet van ernstige aard to zijn. Zondag heeft hij nog niet aan de conferentie deelgenomen, maar bericht werd, dat zijn toestand bevredigend is Zijn vrouw heeft daarom het plan, om naar haar man toe te gaan, opgegeven en ze blijft in Parus. Ook nogal sensationeel was de beris ping die president Eisenhower de Franse delegatie gaf voor haar loslippigheid, til) protesteerde er tegen, dat P""'on van de geheime besprekingen van YrUd*s l! 'en ..lek" in de Franse delegatie aanPe™ ter ore waren gekomen. Naar van dit protest hebben de woor strikte orders gekregen, niet mee gen dan er in de officiële, uiterst b communiqué's dagelijks wordt ges Toen de correspondenten luid hun misno - gen hierover te kennen gaven, deea cie Amerikaanse woordvoerder een dringend beroep op hen om zich bij het besluit neer te leggen. Een ander „lek".... Een der mannen van de militie van het eiland, die de op dracht had het hoofdkwartier van de drie grote regeringsleiders te bewaken, werd door zijn commandant slapend aange troffen...» Alleen dank zij z'n goede staat van dienst zal de man niet voor een krijgs- Alles wijst er op,a t °dPe dde'topfiguren over de antwoord-nota aan de Sovjet-Unie en, in verband daar mee, de te houden viermogendheden- conferentie. Volgens AFP zou op de officiële be spreking van de drie ministers de kwestie Triëst ter sprake zijn gekomen. Dulles en Eden zouden in overleg met Bidault, heb ben besloten, Italiaanse bestuursambte naren in Triëst in functie te laten treden, zodra de voorgestelde vijf-mogendhcden- conferentie inzake het omstreden gebied zal zijn begonnen. Het oordeel der belang hebbende landen is inmiddels gevraagd. Voorts bespraken de ministers de vet dediging van Europa tegen potentiële communistische agressie. Lord Ismay woonde, in zjjn functie van secretaris generaal van de N.A.T.O., deze bespre kingen als adviseur bij. Lord Cherwell, Churchills adviseur op atoomgebied, heeft Vrijdag en Zaterdag besprekingen gevoerd met de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie Lewis Strauss. Beide man nen hebben echter niet aan de officiële besprekingen deelgenomen. Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft Zondag voor het eerst melding ge maakt van de conferentie. Gezegd werd, dat de Westelijke mogendheden het Sovjet-voorstel voor een viermogend- hedenconferentie in Berlijn hadden aan vaard. De invloedrijke senator William Know- land, republikein, heeft, nogal voorbarig, zijn twijfel uitgesproken aan de waarde v„n e.en eventueel accoord met Moskou „Het is de vraag of wij er verstandig aan zouden doen een verdrag met de Sovjet- Unie te sluiten. Dit land heeft tussen 1925 en 1950 negen niet-aanvalsverdragen, elf bondgenootschappen, drie protocollen en andere overeenkomsten, welke het ver plichtten niet aan 'n oorlog deel te nemen, benevens een neutraliteitsaccoord geschon den", aldus verklaarde hij. „De Ver- Staten moeten geen overeen komst met de Sovjet-Unie sluiten, tenzij de Sovjetrussische strijdkrachten uit de Oost-Europese staten worden teruggetrok ken en de volken van deze landen in staat zijn gesteld door vrije verkiezingen een eigen regering aan de macht te brengen", zo meent de senator. De stad Vicksburg in de Amerikaanse staat Mississippi is Zaterdag door drie zware wervelstormen geteisterd Voor zo ver bekend zijn 26 personen om het leven gekomen en ongeveer 220 gewond. Men vreest, dat nog 7 lijken onder de puinho pen liggen. Ongeveer 937 gebouwen zjjn verwoest. De schade wordt geraamd op 25 millioen dollar. De storm vernielde in de zakenwijk van de stad twaalf hele huizenblokken. Op verscheidene punten ontstond brand. Een van de ingestorte gebouwen was een bio scoop, waarin zich 73 personen, onder wie 34 kinderen, bevonden Van onder de puin hopen vandaan kon men het gegil van ge wonde en angstige kinderen horen. Ook het 130 kilometer ten westen van Vicksburg gelegen gebied van N.O.-Loui- siana werd getroffen. Hier werden 11 per sonen gewond. Talrijke huizen werden vernield. De aanhoudende lage waterstanden op Waal en Rijn veroorzaken ernstige nadelen voor de Rijnvaart. Alle schepen op de bin nenvaart varen met halve vrachten. De stand van dc Waal bij Nijmegen was Za terdag 5.80 plus N.A.P Deze stand bena dert de laagste stand van de Waal sinds 1947. De kosten van de vrachten zijn ver dubbeld, waardoor grote schade wordt ge leden. Vooral het Oosten des lands, dat bijna niet meer langs het water te bereiken is, wordt benadeeld. Voor bouwmaterialen bijvoorbeeld moeten nu vrachtauto's wor den ingelast. Een vrachtschip van 1000 ton heeft een gemiddeldie diepgang van onge veer 2.40 m. De vaardiepte op de ÏJssel is thans 1.25 tot 1.40 m., op de Rijn 1.60 tot 1.25. Op de route Arahem-Rijnkanaal-Am sterdam 1.25. De Waal had Zaterdag tus sen Nijmegen-St rthories een vaardiepte van 2.23 en tussen Nijmegen-Lobith 2 00 meter. De Duitse Rijn heeft een vaargang van 1.10 tot 1.60. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerw heer P. J. de Kok, die rector was van het St Martinus- gesticht te Naaldwijk Aldaar is tot rector benoemd de zeereerw. heer J. C. Vijver berg. Tot pastoor te Rotterdam (H. Fran- cis-eus van Assisië) is voorts benoemd A Hooyschuur; tot pastoor te Andijk W G Minnebo die kapelaan was te Rotterdam (O. L. Vr. On-bevl. Ontv.); tot rector te Schiedam (Huize St Liduina) W. G. Vet. die kapelaan was te De Zilk. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft besloten, in afwachting van de definitieve afwikkeling van zuivelfonds IV een bedrag van ruim 18 millioen gul den ten laste van dit fonds uit te keren. Deze uitkering zal geschieden aan diege nen, aan wie in het melkprijsjaar van 2 November 1952 t.m. 31 October 1953 de zuivelfondsheffing is opgelegd. De uitkering komt neer op: a. f 0.10 per °/o vet per 100 kg melk over alle gedurende het melkprijsjaar van 2 November 1952 t.m. 31 October 1953 door veehouders aan zuivelfabrieken en stan- daardisatiebedrijven afgeleverde melk >f room; b. f 3.30 per 100 kg kaas over alle gedu rende het melkprijsjaar van 2 November 1952 t.m. 31 October 1953 door boerenkaas producenten bereide kaas; c. f 0.375 per 100 liter over alle geduren de het melkprijsjaar van 2 November 1952 t.m. 31 October 1953 door melkveehouders rechtstreeks of via slijters in consumptie gebrachte volle melk. Een overzicht van het gevaarlijke kruis punt te Laren, waar nu, zoals wij Zater dag berichtten, verbeteringen zullen worden aangebracht. De weg waarop de tankauto rijdt, is de Rijksweg No. 1. Een file van auto's op de voorgrond berijdt de weg van Hilversum naar Laren; vlak ernaast wacht een groepje wielrijders op het moment, dat de weg veilig zal zijn. Dit nieuwe product is volgens het blad resultaat van omvangrijk researchwerk, gevolgd door uitgebreide semi-technische proeven. Het zal voorlopig slechts op be scheiden schaal kunnen worden vervaar digd. Men zal er echter naar streven de productie-capaciteit voor synthraciet ge leidelijk te vergroten. De kunstanthraciet, die in de meest gangbare afmeting van de echte anthra ciet in de handel zal worden gebracht, kan op den duur van grote betekenis worden voor de huisbrandvoorziening van Neder land, aldus verwacht het blad. Aan de tegenwoordige grote vraag naar anthra ciet kan door onze eigen mijnen niet wor den voldaan, terwijl ook elders in de we reld aan deze huisbrand een tekort be staat. Door in plaats van anthraciet de gelijkwaardige synthraciet te stoken, zal men het tekort aan prima huisbrand in ons land na verloop van tijd in belang rijke mate kunnen opheffen, aldus het blad. Vóór de oorlog was ons land wat speel-1 De rubberspeelgoedindustrie, goed betreft voor een zeer belangrijk deel j jaar voor een waarde van rond Dezer dagen is aan een 250-tal werkers- aan de dijken van Schouwen-Duiveland ter gelegenheid van de dakdichting een herinnerings-plaquette uitgereikt: De tekst luidt: bovenzijde: 1 Februari6 November 1958, (boven het kaartje van een geteisterd Schouwen-Duiveland) Daaronder „Luctor et Emergo". Aan de achterzijde staat vermeld: ,Jn de wor steling om een stiel herstel van de water- heringen zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafdTroonrede 1953. Daaronderaangeboden door de geza menlijke polderbesturen van Schouwen- Duiveland. leeuw, bestemd VO°r de dierentuin te Djakarta, vervoerd De J^°"% sische dierentuin krijgt er een oopje bij cadeau, omdat de leeuw, die oy Klant met dit aapje samen m een hok woonde, zo aan zijn Kleine vriendje is gehecht, dat deze Ko ning der wildernis waarschgnnjK reeds binnenkort van heimwee zou sterven, als hij van zijn speelmak kertje werd gescheiden. En ook het aapje zou geen levensdoel meer heb ben en spoedig wegkwijnen. Daar om gaan ze nu samen de grote reis maken Een korte scheiding zal toch echter- noodzakelijk zijn, want de leeuw wordt in een stevig hok aan dek van de „Japara" vervoerd, het geen in dit jaargetijde voor het aap je dodelijk zou zijn. Daarom krijgt „Joko tot Gibraltar een warmer schip 6 aa'1 boord van het Uloyd- Maar daarna zal de gezagvoer der, kapitein G. L. Slothouwer uit Wassenaar, zijn onafscheidelijke passagiers persoonlijk weer bij el kaar brengen. ,Maar alle verant woordelijkheid laat ik voor die mijn heer Klant", zegt de kapitein, „want ik vind het maar een grie zelige bedoening". aangewezen op import. Deze had in 1938 een waarde van f 2,9 millioen. terwijl de uitvoer slechts 90 000 bedroeg. Toen gedurende de oorlog de invoer ge heel stil kwam te liggen, kwam de Neder landse speelgoedindustrie tot grote bloei. Vooral de vervaardiging van houten en kartonnen speelgoederen nam een grote vlucht Hoewel na de oorlog tal van bedrijven weer verdwenen, heeft zich thans toch in ons land een industrie ontwikkeld, die zich vooral wat betreft het houten speel goed, ten volle kan meten met de buiten landse concurrenten, zowel in prijs als in kwaliteit. Ook Is men zich in ruimere mate gaan toeleggen op de fabricage van speel goed van paedagogische aard. Metalen speelgoed, vooral het mecha nische (spoortreinen e.d.) wordt in ons land slechts in zeer bescheiden omvang vervaardigd. De jarenlange ervaring en de uitgebreide outillage van de buiten landse fabrieken, die reeds van oudsher mechanisch speelgoed vervaardigen, maakt concurrentie vrijwel onmogelijk, zodat ons land voor dit artikel nagenoeg geheel op het buitenland, voornamelijk Duitsland en Japan, is aangewezen. Het verkeer, zowel in de lucht, als te land en op het water heeft Zondag grote hinder ondervonden van de dikke mist, waarin Nederland gehuld was. Veel erger was het tragische ongeluk, dat zeer waarschijnlijk tenge volge van deze mist, gistermiddag gebeurde op de Rijksweg 15 tussen Hardinxveld en Gorinchem. Daar botsten om 5 uur twee personen-auto's op elkaar. De gevolgen waren verschrikkelijk. Een Amsterdams echtpaar werd gedood, van een Rotterdams echtpaar verloor de man het leven, ter wijl de vrouw zwaar gewond werd. Twee andere echtparen en een kleuter, die in de tweede auto zaten, werden eveneens zwaar gewond, alleen de kwetsuren van een van de beide mannen zijn minder ernstig. Dc heer C. Vis, handelsreiziger uit Rot terdam reed met zijn echtgenote en de familie Zeylemaker-Zwart uit Amsterdam in zijn auto op dc rijksweg toen hi) een voor hem rijdende auto wilde passeren Hij verplaatste daartoe zijn wagen naar de linkerweghclft, maar waarschijnlijk door dc mist zag hij een reeds op korte afstand rijdende tegenligger niet. Hij botste In volle vaart op deze auto. Drie inzitten den van de auto uit Rotterdam werden op slag gedood; mevr. Vis moest met ern stige verwondingen naar een ziekenhuis in Dordrecht gebracht worden. Van de vijf personen, die in de tegenlig ger zaten, blijken er vier ernstig gewond te zijn. Van één echtpaar is de naam nog niet bekend. Van het andere echtpaar, ge naamd Langezaal uit Den Haag werd de vrouw zeer ernstig, doch de man licht ge wond. Het vierjarig kindje van dit echt paar liep ook ernstige verwondingen op Deze vijf gewonden zijn naar het zieken huis in Gorinchem vervoerd. De auto's werden zwaar beschadigd. Wat de verkeersstremming door de mist betreft, op Schiphol kwam slechts één ma chine binnen, een toestel van de Kon. Shell, dat 's middags om twee uur op de luchthaven neerstreek. Alle inkomende passagiersdiensten kwamen te vervallen De toestellen van de K.L.M. zijn op de bui tenlandse luchthavens blijven staan. Uitgaand verkeer was er wel. Overdag vertrokken van Schiphol 13 machines. terwijl Zondagavond ook de K.L.M.-ma- chines naar New York en Djakarta gereed werden gemaakt voor de start. Het scheepvaartverkeei over het IJsel- meer is eveneens ernstig gestagneerd. Bij de Oranjesluizen passeerde sinds Zondag middag 4 uur geen enkel schip meer. In de middag was een aantal schepen uitge varen voor de tocht over het IJselmeer, maar Zondagavond omstreeks half zeven lag daarvan een 25-tal verankerd op het Buiten-IJ, omdat het onmogelijk was de reis voort te zetten. Aan de andere kant van de hoofdstad, in het Noordzeekanaal was weinig scheep vaart. In IJmuiden kwamen enige kleinere zeeschepen op de radar binnen. Tegen het vallen van de duisternis konden zij de reis naar Amsterdam door het kanaal zij het zeer langzaam voortzetten. De Texelse boot, de „dr Wagenmaker" had gistermiddag 20 minuten vertraging, doordat zij op weg naar Oude Schild in de mist op de Waddenzee aan de grond is gelopen. Het schip is weer vlot gekomen doordat de passagiers enige malen in massa naar stuurboord zijn gerend. De mist dwarsboomde Sinterklaas ook De Goed Heiligman zou Zondag met drie zwarte Pieten per parachute in de legerplaats Ermelo arriveren, maar hij heeft van dit voornemen moeten afzien omdat het vliegtuig niet kon opstijgen. Hij kwam nu maar per auto. die per f 1 mil lioen produceert, voorziet voor een be langrijk deel in de binnenlandse behoefte, speriaa] wat betreft ballen. Het overige rubbel speelgoed wordt nog veel ge ïmporteerd. In 1952 bedroeg de totale import van rubbel speelgoed bijna 600.000 De voor naamste leverancier van rubber speelgoed is Japan. Hiertegenover stond een uitvoer van ruim 300.000, hoofdzakelijk naar de BLEU Het Nederlandse speelgoed wordt voor een belangrijk deel geproduceerd in fa brieken, die zich ook toeleggen op de ver vaardiging van andere artikelen zoals bijv in de rubbersector, rijwielhanden, schoen zolen en -hakken e.d., in de metaal- en houtsector schaatsen, gereedschappen en andere hout- en metaalwaren Het is daar om niet wel mogelijk afzonderlijk ge detailleerde cijfers te geven over de personeelsbezetting en de totale productie wat betreft de fabricage van speelgoed. Wel kan gezegd worden, dat de Neder landse industrie per jaar voor ongeveer 15 millioen aan speelgoed produceert, waarbij vooral het houten product een belangrijke rol speelt De in- en uitvoer van speelgoed vertoont het volgende beeld: INVOER UITVOER (In millioen) 0,09 0,2 0,2 0,5 0,8 2,1 2,2 1952 11,0 2,6 1953 le halfjaar 4,6 1,2 De belangrijkste leverancier van speel goed is West-Duitsland, dat meer dan de Ihelft van onze totale speelgoed-import voor zijn rekening neemt en vooral mecha nisch speelgoed levert, evenals Japan Een andere belangrijke leverancier is Groot- Brittannië en voorts ook Oost-Duitsland, waarvandaan vnl. houten artikelen, zoals blokkendozen, worden ingevoerd. De Nederlandse export van speelgoed is in de eerste plaats gericht op de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie. waarheen bijna de helft van de totale uitvoer gaat. Verdere belangrijke afnemers zijn West- Duitsland Indonesië en Groot-Brlttannlë. Het grootste deel van de export bestaat uit houten speelgoed. Voorts exporteerde Nederland bijv. in 1952 nog voor een be drag van 265 000 aan poppen en ruim 300.000 aan gezelschapsspelen. Het St. Nicolaasmiddagje heeft voor jubilerende personeelsleden van een Utrechtse batterijenfabriek wel een bij zonder karakter gekregen .Tussen de St Nicolaasbedrijvigheid, verbonden aan het uitreiken van pakketten voor het gehele personeel, en de gebruikelijke gasten, be vond zich ook een ietwat ongewone gast De St Nicolaasliedjes verstomden toen een echte notaris het podium betrad om offi cieel, met getuigen en al, een even echt huis in Tuindorp Maartensdijk als ge schenk van de directie over te dragen aan een zilveren jubilaris. Hieraan was voor af gegaan de jaarlijkse uitdeling van gou den pols- en andere horloges aan jubilaris sen met tien dienstjaren, ditmaal een twaalftal. Voor een tweede zilveren jubi laris. die reeds eerder in het bezit van een huis was gesteld, werd een ameublement binnengedragen. Naar wij vernamen, is het ontvangen van een eigen huis als St Nicolaas- geschenk bij dit bedrijf niets ongewoons. In de 25 jaren van het bestaan zijn er reeds twintig, geheel vrij op naam, cadeau gedaan. Bjj Lawrenceville in de Amerikaanse staat Georgië zijn Zondag vier straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht, die in formatie vlogen, neergestort. De vliegers vonden de dood. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van deze on gelukken. Omdat 1 Januari 1954 op een Vrijdag valt, ligt het in bet voornemen van bet Hoogwaardig Episcopaat om aan de ge lovigen dispensatie te verlenen in het ont houdingsgebod. Ook na de 6luiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk zijn de werk zaamheden op Schouwen-Duiveland on onderbroken doorgegaan. In de eerste plaats wordt met spoed gewerkt aan de versterking van de buitendijken op de plaats waar dit nodig bleek. Daarnaast is de aanleg van een nieuw stelsel van bin nendijken en verbindingswegen in volle gang Hiertoe worden in enkele gevallen oude binnendijken weggegraven en de hierdoor vrijkomende grond wordt ge bruikt om op andere plaatsen nieuwe du- ken aan te leggen. Deze werkzaamheden brengen veel activiteit met zich, temeer daar een groot gedeelte van de grond per schip wordt aangevoerd Er heerst dan ook een grote drukte in de havens o.m. in Zie rikzee, waar tot laat in de avond een aan tal op de kade geplaatste draglines bezig is met het overslaan van deze grond uit de schepen ln vrachtwagens. Ook het herstel van de geheel of gedeel telijk verwoeste wegen gaat gestadig voort. Hier en daar maakt men ook van de ge legenheid gebruik om verbindingen te ver leggen, teneinde een meer efficient ver keer voor de toekomst te bewerkstelligen. De droogvallende polders gaan thans eveneens meer aandacht vragen. De ver woestingen zijn erger dan men verwachtte, hetgeen blijkt nu de dorpen en alleen staande boerderijen en huizen geleidelijk aan boven water komen. Waar herstel mogelijk is. worden de woningen onmid dellijk weer wat toonbaar gemaakt door de modder en het zand. dat hier en daar in een ongelooflijk dikke laag is achtergeble ven, eruit te verwijderen. Bij het opruimen van de huizen wordt medewerking verleend door internationale hulpploegen, welke zich hier buitengewoon verdienstelijk maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1