Ov er w eg vraagstuk spoorwegvi j and no 1 Weggebruikers zijn vaak te onvoorzichtig Eerste stap tot conferentie der grote vier in dc Tien iaar „Open Deur hoofdstad Artsen en fondsen vrasen onder- houd met minister ntaranzsiSHii! Bossche bakkersgezellen zullen niet staken Min. Suurhoff reorganiseert aan vullende werkgel egenheidspol itiek Arbeidsvoorwaarden gelijk die in het vrije bedrijf aan „Serviam", de stalen dienstbode VOOR N.S. WAS 1953 BEVREDIGEND JAAR o5.V«> s O WOONWAGENMEISJE WORDT ONDERWIJZERES E J Er komen meer vrije kruisingen, halve bomen, knipperlichten en natriumverlichting Amerikaans Congres weer bijeen RUWE HUID, Groot gebrek aan bouwmaterialen Weinig begrip Inleidende besprekingen te Berlijn begonnen Limburgse kleiwaren- industrie bedreigd Burgemeester Alberts hersteld Baby zag levenslich t in K.L.M.-vliegtuig Etalage in dienst van het Evangelie De cijfers waar het Meteoor aan de hemel Aardschok in België Patroons uit Brabant jen Overijssel gaan D.U.W. WORDT OPGEHEVEN Ambtelijke bemoeienis tot minimum beperkt protesteren Brand in Scheveningse meubelfabriek Opmerkingen bus intgoud Hagenaar construeerde afwasmachine DONDERDAG 7 JANUARI 1954 PAGINA 3 Meer zitplaatsen Halve bomen het veiligst Meer vrije kruisingen V ooruitzichten Brachter Wald voor militair gebruik? Spoorwegvijand no. oiii gaat Publiek te onvoorzichtig PASTOOR L. BEUNE VIOLIST LIET ZIJN VIOOL „STELEN" Kampschool in Breda geopend Opzegtermijn in acht nemen Provinciale commissies blijven Tilburgs brood 1 cent duurder Ook in Kampen protest (Van onze Utrechtse redacteur) Ondanks de ondervonden tegenslagen, waarbij natuurlijk allereerst aan de watersnood moet worden gedacht en andere moeilijkheden, zoals ontspo ringen e.d., die „ons diep in liet vlees snijden", zoals de-president, ir F. Q. den Hollander op de traditionele Nieuwjaarsbijeenkomst met de pers ver klaarde, is 1953 voor de Ned.'Spoorwegen een bevredigend jaar geweest. Dc cijfers, zowel in financieel als technisch opzicht, hebben de verwachtingen overtroffen. Het clectrificatie-plan is practisch voltooid en de verwachting bestaat, dat voor liet eind van dit jaar de stoomtreinen door electrische of diesel-electrische tractie zijn vervangen. Veel is ook gedaan aan wat men in het algemeen „beveiliging" zou kun nen noemen en de N.S. zijn nu meer dan te voren in staat de treinenloop beter in de hand te houden, waabij niet zo zeer de snelheid is op gevoerd, maar wel een grotere frequentie is bereikt, waardoor er voor de treinreizigers minder oponthoud is. treinen op openbare overwegen voor, waarbij 37 doden vielen, tegen in 1952 118 aanrijdingen met 39 doden; in 1951 93 aan rijdingen met 26 doden en in 1939 146 aan rijdingen met 3(3 doden. Bij de beoordeling van deze cijfers moet rekening worden gehouden met de toegenomen verkeers- intensiviteit en met het feit, dat 1951 een gunstig jaar is geweest. Het aantal aan rijdingen bij gesloten overwegbomen was in 1953 aanzienlijk geringer dan in de vorige jaren, waarop de verbeterde ver lichting een gunstige invloed heeft gehad Op de openbare overwegen zijn in 1952 en 1953 ruim 2000 technische verbeteringen en vernieuwingen uitgevoerd. Door het maken van 18 nieuwe vrije kruisingen op punten, waar nog geen kruisingen beston den, is bereikt, dat géén nieuwe over wegen zijn ontstaan. Dertien overwegen zijn vervangen door vrije kruisingen. Bij Het moest de heer Den Hollander van het hart dat de taak van de Spoorwegen veelal slecht wordt begrepen en beter dan discussiëren of schrijven over de gang van zaken bij de N.S. vindt hij „eens in de trein te gaan zitten", om aan den lijva mee te maken, wat de moeilijkheden zijn Als typisch kenmerk van het bedrijf in het huidige stadium beschouwt ir Den Hollander, dat het hoe langer hoe homo gener wordt, d.w.z. dat de spoorwegen niet langer hun voornaamste aandacht aan de hoofdlijnen hebben te besteden, maar ook op zijlijnen in aanraking komen met levendige krachtige concurrenten. De op merking van de president der N.S., dat men naast een autobus van 1953 niet een trein van 1900 kan plaatsen, sprak te dien aanzien boekdelen. Zulks brengt echter belangrijke consequenties met zich mee, hetgeen volgens de heer Den Hollander maar zelden goed begrepen wordt. Met de diesel-tractie zal het eerst in het Noorden worden begonnen, omdat het gebruik van kolen daar het duurst Is, doch de heer Den Hollander beveshgde hetgeen wij reeds dezer dagen hebben gemeld dat in November 1954 ook Bim bU^e voorgekomen on^ge,matigheden betreft, wees ir Den Hollander er op, dat deze in zoverre het spoorwegpersoneel hier'fouten heeft gemaakt, naar het index cijfer gemeten, in 1953 minder waren dan het jaar daarvoor. En dat, terwijl het aan tal gereden trein-kilometers was gestegen van 61 millioen tot bijna 65 millioen. In vergelijking met het buitenland slaat ons land in dit opzicht geen slecht figuur. Overigens blijven de N S., die eind vorig jaar 33.200 man in dienst hadden, zich tot het uiterste inspannen om deze onregelmatigheden te voorkomen. Bij de 160 millioen reizigers, die in 1953 werden vervoerd, is het te begrijpen, da er wel eens klachten binnenkomen en voor zover die speciaal gaan "^er gebrek aan plaatsruimte in de trein, hebben -.1 „nllp aandacht. Het nieuwe materiee., Hat in bestelling is, omvat 16.000 zitplaat sen- doch menmoet hierbij "if vergeten, Hat er ook oud materieel uit de diens, m0et worden genomen. Bij de aflevering van het nieuwe materieel, waarvoor uit sluitend in Nederland orders zijn geplaa.st moet men rekening houden met de capa citeit van onze industrie. Belangrijk was de mededeling van ir Den Hollander, dat juist Woensdagmor gen een bespreking met de hoogste ver tegenwoordigers van de Belgische Spoor wegen had plaats gehad over een elec trische dienst AntwerpenRoosendaal en Maastricht-Luik. De verwachting be staat dat de verwezenlijking van deze genoemd. j j" een corps overwegwachters, dat ten volle voor zijn taak is berekend en het per soneel wordt periodiek psychisch en me disch gekeurd. De meeste onregelmatig heden op overwegen ontstaan echter door onvoorzichtigheid van het publiek. Be kend is, dat vele mensen op het laatste ogenblik onder dalende overwegbomen willen doorgaan. In 1951, 1952 en 19o3 vonden hierdoor resp. 159, 229 en 201 aan rijdingen met dalende bomen Plaats- waarbij schade ontstond en resp. 15, 26 en 24 personen verwondingen opliepen. Ook negeren nog steeds talrijke wegge bruikers de knipperliehtinstallaties, wan neer deze waarschuwen, dat een trein in aantocht is. In 1953 kwamen 132 aanrijdingen met 59 overwegen is natriumverlichting aan gebracht en 42 overwegen zijn verbreed Verder is op 200 plaatsen het uitzicht op onbewaakte overwegen verbeterd en ruim 50 pet van de bewaakte overwegen hebben nu bomen met Scotchliteborden. Het toepassen van een automatische beveiligingsinrichting, waarbij het Ame rikaanse systeem van halve bomen de beste beveiliging blijkt te zijn, z,al op aanzienlijk grotere schaal dan in de afgelopen jaren, geschieden. Daar ook de automatische knipperlichtinstallaties een goede beveiliging bieden, zal met het aanbrengen daarvan in een opnieuw verbeterde uitvoering op daartoe aan gewezen overwegen worden voortgegaan- De verwachting bestaat, dat dit op thans nog onbewaakte overwegen in een tempo van 10 a 12 per jaar met rijkssubsidie zal geschieden. Het ongeval op de overweg in Schie- broek, waar toch een knipperlichtinstal latie is, weet ir Den Hollander, al moeten de N.S. hiervan de schuld op zich nemen, aan een noodlottige samenloop van om standigheden, een geval, zoals hij nog nooit in zjjn „spoorwegpractijk" heeft meegemaakt. In 1954 zullen ongeveer 200 bewaakte overwegen van natriumverlichting worden voorzien. Het einddoel is om de verlichting van alle rond 950 bewaakte overwegen te moderniseren. Enkelvoudige rode knipper lichten zullen in 1954 bij ruim 100 bewaak te overwegen worden aangebracht. Hetis de bedoeling, dat op de duur ongeveer 500 van de bewaakte overwegen hiervan zul len worden voorzien. Ook met de verbre ding van overwegen en het maken van be tonnen bevloeringen wordt voortgegaan. Te Vlaardingen-Oost wordt de overweg van de Schiedamse dijk en te Alkmaar die van de Bergerweg door een onderdoorgang vervangen. Plannen voor het kruisvrij maken van overwegen bestaan o.a. voor Tilburg en Delft. Door de sterk gestegen frequentie van het trein- en wegverkeer is het ech ter dringend nodig, dat een aanzienlijk groter aantal bewaakte overwegen, zoals in Haarlem, Roermond, Bussum, Breda en Bilthoven, door ondertunneling, over brugging of baanverhoging op den duur wordt vervangen. Dit vraagstuk, op de eerste plaats van finhnciële aard, is door de minister van Verkeer en Waterstaat in studie genomen. Vertegenwoordigers van de hoge commissarissen der Ver. Staten, Frank rijk, Engeland en de Sovjet-Unie zijn heden, Donderdagochtend, op het Britse hoofdkwartier in Wcst-Berlijn bijeengekomen voor hun eerste be sprekingen over technische regelingen van de voorgenomen conferentie van ministers van buitenlandse zaken der „grote vier". De vertegenwoordiger van de Sovjet- russische hoge commissie te Berlijn, Ser gei Dengin, liet Woensdagmiddag weten, dat hij bereid was Donderdag met de drie westelijke commandanten bijeen te komen. De betrokkenen zijn de Britse generaal-majoor Charles Coleman, de Franse generaal Pierre Manceaux-Demiau en de Amerikaanse generaal-majoor Tho- mos Timberman. Wat genoemd wordt „de technische voorbereidingen" betreft in het bijzonder de keuze van de plaats der voorgenomen vier-mogendheden-conferentie, de orga- satie van het secretariaat en de regelin gen inzake de pers. Naar men meent te weten, zouden de vertegenwoordigers van de drie westelijke hoge commissaris sen voornemens zijn, ook de kwestie van de verbindingen tussen West- en Oost- Berlijn ter sprake te brengen. De bijeenkomst heeft plaats in het Olympisch Stadion, waar het Britse hoofdkwartier te Berlijn is gevestigd. Tijd en plaats van de bijeenkomst van van daag waren voorgesteld door de Britse commandant, generaal Coleman. Volgens diplomatieke kringen te Lon den zullen de westelijken zich eensgezind verzetten tegen de Sovjetrussische eis om korte tijd na de definitieve bijeenkomst der „grote vier" een vijf-mogendheden- conferentie met communistisch-China te beleggen. Zoals bekend heeft de Sovjet- Unie aangekondigd, dat minister Molotof dit Russische stokpaardje op de Berljjnse conferentie zal gaan berjjden. Het Westelijke standpunt is, dat commu nistisch-China eerst op een politieke con ferentie inzake Korea een bewijs moet le veren van zijn vreedzame bedoelingen. In eerste instantie zullen de Westelijken er naar streven de besprekingen te Ber lijn te beperken tot het Duitse vraagstuk, dat zij beschouwen als de toetssteen voor de Sovjet-Russische oprechtheid. Men ver wacht, dat zij Rusland krachtige waarbor gen zullen bieden tegen eventuele Duitse agressie. Daarna zal het Westen het pro bleem van de onafhankelijkheid van Oos tenrijk ter sprake brengen. In kringen van kleiwarenfabrikanten in de streek Tegeien> Belfeld, Reuver en Swalmen is enige ongerustheid ontstaan over plannen van de Britse bezettings autoriteiten in Duitsland ten aanzien van een militair gebruik van bet Duitse Brach ter Wald. Een twintigtal kleiwarenfabrie- ken betrekken de benodigde klei voor ee« aanzienlijk deel uit deze streek. Via spe ciaal daartoe aangelegde smalspoorlijntjes wordt de grondstof uit Duitsland naar de fabrieken in Nederland gebracht. De concessies voor het exploiteren van kleigroeven in 't Brachter Wald zijn voor namelijk in Nederlandse handen. Wanneer men hiervan zou moeten afzien zou dit voor de kleiwarenindustrie en in wijder verband ook voor de bouwnijverheid in Nederland een gevoelige slag betekenen. Met belangstelling wacht men het re sultaat af van onderhandelingen, die thans te Düsseldorf tussen de betrokken Neder landse en enige Duitse fabrikanten ener zijds en de Britse bezettingsautoriteiten anderzijds worden gevoerd. Naar ver luidt zou de houding van de militairen niet onwelwillend zijn. Men heeft goede hoop, dat de bestaande militaire instal laties in het Brachter Wald niet verder zullen worden uitgebreid in de richting van de kleigroeven. Burgemeester P. Alberts va,ti de gemeen te Rucphen, nud-wethouder van Schiedam en algemeen penningmeester van de KVP, die het laatste jaar op medisch advies vol ledige rust heeft moeten houden, is her steld. Hjj zal deze week zjjn ambtsbezig heden voor zijn gemeente en voor de KVP hervatten. Mevrouw J. Johannes-van Gelderen heeft gisterochtend in het K.L.M.-vlieg- tuig D C. 6 B „Jan van Riebeeck" het leven geschonken aan een dochter. Het toestel was op weg naar Montreal. De bevalling geschiedde tien minuten vóór de „Jan van Riebeeck" op het vliegveld van Gander op New Found.land een tus senlanding zou maken. Moeder en kind maken het uitstekend. Mevrouw Johannes, echtgenote van een Nederlandse politie-functionaris was Dins dagavond van Schiphol vertrokken. Zij was op weg naar Curacao. Moeder en kind worden thans verpleegd in 't zieken huis te Gander. Het is niet de eerste maal, dat een baby in een K.L.M.-vliegtuig is geboren. Reeds eerder werd een nieuwe wereldburger ge boren aan boord van een K.L.M.-toestel, dat op weg was naar Manilla. (Van onze Amsterdamse redactie) p het Hoogfeest van de verschijning des Heren (Feestdag van Driekonin gen), herdacht de „Open Deur" in de hoofdstad het feit, dat 10 jaar geleden de pioniers van dit moderne missionne- ringswerk de eerste voet aan Amster damse wal zetten. Ter gelegenheid hier van wordt a.s- Zaterdag 9 Januari om kwart over zeven, een plechtige Avond mis opgedragen, in dc „Papegaai" (11.11 Petrus en Paulus), temidden van de leer lingen en oud-leerlingen. Dc „Open Deur", een instelling, die zich ten doel stelt, het verstrekken van inlichtingen op geloofsgebied aan katho lieken maar vooral aan niet-katholieken, heeft gedurende het afgelopen decennium Het voornaamste deel van zijn bespie kingen wijdde de N.S.-president aan overwegvraagstuk, dat hij fPoolweg vijand no. 1" noemde. Daar de lengte van het spoorwegnet in exploitatie op net ogenblik 3210 km. bedraagt waarop 72-4 kruisingen met de weg voorkomen, is ge middeld om de 440 km. een kruising rail- weg aanwezig. Op de 460 vrije kruisingen zijn aanrijdingen tussen een wegverkeers- middel en een trein echter uitgesloten en ook op de 3435 particuliere overwegen doen zich geen bijzondere problemen voor, zodat de gevaren schuilen in de overige 3329 overwegen, die openbaar zijn. De beste oplossing is, ook econo misch gezien, vrije kruisingen, hetgeen echter niet altijd nodig is en om finan ciële redenen niet altijd mogelijk. Wat „een geld kost en waarop de heer Den Hollander blijlt hameren, is het in acht nemen door de weggebruikers van meer discipline en een uiterste voorzichtigheid, wanneer zij overwegen passeren. Toegegeven, dat ook overwegwachters fouten maken zij sluiten ongeveer 1 op de 80.000 keren, dat een trein een overweg zal passeren, de bomen niet of laat moeten automobilisten, ook al een overweg niet zijn gesloten, toch zeker hun snelheid beperken. De politiek van de N-S is gmdit op het verkrijgen en in stand houaeu gesprongen handen,kloven. (Van onze Amsterdamse redactie) Vertegenwoordigers van de organisaties van algemene ziekenfondsen en van de Landelijke Huisartscnvereniging hebben gisteren diepgaande besprekingen gevoerd over de moeilijkheden, ontstaan door het besluit van dc minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waardoor de tussen dc partijen getroffen overeenkomst is op geschort. Deze besprekingen hebben er toe geleid, dat dc partijen gezamenlijk aan de minister een onderhoud hebben verzocht. Aanvankelijk waren de huisartsen en de ziekenfondsen, zoals bekend, tot overeen stemming gekomen om het honorarium per jaar te verhogen tot 7 per ziel voor de eerste 3000 fondspatiënten en 5 per ziel per jaar voor het resterende aantal. Dit zou dan betekend hebben dat de kosten hieraan verbonden, zouden bedragen: 7.016.772 maal 7 ofwel 49.117.404 en 771.813 maal 5 ofwel 3-859.065. Dit zou in totaal voor alle verplichte en vrijwillig verzekereden een bedrag uitmaken van 52.976.469. Minister Suurhoff is echter tegen deze regeling in beroep gegaan zodat de Kroon voor drie maanden dit voorstel heeft ge schorst. De minister deed toen een tegen zet, welke hierop neerkomt: voor de eer ste drieduizend fondspatiënten zou het ta rief worden verlaagd tot 6.50 per ziel per jaar. Dit betekende een totaal bedrag van 49.468.083. Nog verder ging de minister met het subsidiaire denkbeeld om voor de eerste 2400 fondspatiënten 7 per ziel per jaar te berekenen en voor het resterende aantal weer J 5. Dit betekende een be drag van- 6.290.239 maal 7, ofwel 44.031.673 en 1.498.346 maal 5, ofwel f 7 491 739 Totaal 51-523.403. Een ver schil dus met het geschorste voorstel van 1.453.066. van en Totaal De zeereerw. heer L. Beune, pastoor der parochie van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal, is van de laatste H.H. Sacramenten voorzien De patiënt die aan een hartkwaal lijdt, is Maandag j.l. ter observatie opgenomen in de Maria- stichting te Haarlem. Dinsdag verergerde zijn toestand zodanig, dat bediening nodig leek. Gistermorgen echter was de pasto >r er na een rustige nacht veel beter aan toe een totaal aantal van 1100 gedoopten en ongeveer 450 non-paschanten in Amster dam tot de Kerk teruggebracht. Op 't ogenblik werken er acht paters van de H. Familie aan dit omvangrijke bekeringswerk, en het is niet het minst aan de directeur en oprichter pater drs J. v. d. Steegt te danken, dat de „Open Deur" zo'n groot succes mocht boeken. Een kunstzinnig uitgevoerde etalage heeft men dienstbaar gemaakt aan de ver kondiging van het Woord Gods. Deze etalage is geen vorm van proselytisme (opdringerige bekeringsijver) of een vorm van handel drijven met het Evangelie, maar zij wijst op de ondoorgrondelijke rijkdom van Christus, en getuigt van het „Goede Nieuws", dat van de daken ver kondigd moet worden. Men kan twisten over deze wijze van apostolaat, men kan niet ontkennen, dat op deze manier velen, die hier anders niet „gepakt" zouden zijn, in aanraking met de waarheid zijn ge bracht. De etalage moet zijn een net, dat uitgeworpen wordt, in de city van een wereldstad, om de mensen die „van goede wil" zijn, voor Christus te vangen. Op vele andere wijzen, we noemen hier bijv.: het persoonlijk contact met een priester, H.H. Missen met uitleg, enz., komt men in aanraking met vele zoe kenden. Pater Beernink M.S-F. deelde ons o.m. nog mee dat persoonlijk onderricht door een priester een van de voor naamste bases van een eventuele bekering of terugkeer vormde. Ervaring in de ziel zorg wijst uit, dat godsdienstige onwetend heid de weg baant naar geloofsafval en geloofsverzwakking- Geloofskennis behoeft nog geen geloof te betekenen, omdat dit laatste een louter bovennatuurlijke aangelegenheid is. De priester, volgens het woord van St. Paulus de „uitdeler van Gods Geheimenissen", is j daarom de persoon bij uitstek om de zoe kende in de mysterievolle tuin van de ge loofswaarbeden binnen te leiden. Moge God deze aparte hoek in zijn wijn- waard bijzonder blijven zegenen. Het Amerikaans Congres is gisteren het nieuwe zittingsjaar begonnen. Datl dit plaats vond in een wel bijzonder ernstige sfeer komt, omdat dit nieuwe zittingsjaar vele belangrijke, misschien zelfs beslissende ogenblikken zal ken nen. Het zal geheel in het teken staan van de in November te houden verkiezingen en de te verwachten meningsverschillen tussen tie republi keinen en democraten over de politiek der V.S. Teneinde het vertrouwen van de kiezers te behouden, heeft president Eisenhower een beroep gedaan op zijn partij om een „dynamisch en vooruitstrevend" wet gevend program aan te nemen, dat hij in de loop van deze maand in een aantal boodschappen aan het congres zal schet sen, te beginnen met de traditionele „State of the Union" de toestand van de unie welke boodschap Eisenhower heden, Donderdagavond, zal uitspieken. Op de eerste bijeenkomst van het jaar werden slechts de gewone openingsforma- liteiten vervuld, enige nieuwe leden be ëdigd en een boodschap naar het Witte Huis gezonden, waarin werd verklaard, dat het Congres zijn werkzaamheden heeft hervat. (Van onze correspondent). Gisternacht heeft een inwoner van Ede, de heer G. A. Ossenkoppele, een bijzonder heldere meteoor waargenomen Het verschijnsel deed zich voor ais een grote vuurbol in de omgeving van het sterrebeeid Orion, die vrijwel loodrecht naar beneden schoot. Na enkele ogenblik ken nam hij een fraaie paarsblauwe kleur aan en explodeerde vervolgens duidelijk zichtbaar. Bij navraag deelde dr Ten Kate, van het K.N.M.I. ons mede, dat ook uit Loos- drecht een bericht was ontvangen over het waarnemen van deze meteoor. Daar meende men zelfs dat hij op de aarde moest zijn terecht gekomen. Op 26 Augustus van het vorige jaar reis de de heer J. W., die zijn viool had laten verzekeren voor een bedrag van 1500, met zijn instrument in gezelschap van mevr. v. d. B naar Den Haag. Hij legde zijn instrument in het bagagenet en nam daarna in een andere coupé plaats. De vrouw nam daarop de viool uit het net en verliet in Haarlem de trein. W. deed daar na in Den Haag zowel bij de politie als bij de verzekeringsmaatschappij aangifte van de diefstal van zijn instrument, in de hoop het geld uitbetaald te krijgen Vier weken later, toen de geënsceneerde dief stal inmiddels was uitgekomen, kreeg hij zijn muziekinstrument van mevr v d. B. terug. Laatstgenoemde heeft inmiddels we gens medeplichtigheid bij het doen van valse aangifte voor de Amsterdamse recht bank terecht gestaan. Zij werd tot 2 maan den voorwaardelijk veroordeeld, de eis was 3 maanden onvoorwaardelijk. De zaak tegen W, dient 14 dezer. (Van onze correspondent). Er bestaat op het ogenblik een ernstig gebrek aan bepaalde bouwmaterialen door de nog tamelijk onverwacht ingetreden vorstperiode. De woningbouw wordt door dit tekort aanzienlijk afgeremd. Niet al leen is de pannenpositie zeer slecht, maar ook alle bouwsteensoorten zjjn thans zeer moeilqk te verkrijgen. In vakkringen wijt men dit tekort, waardoor een précaire situatie is ontstaan, voornamelijk aan de intensieve bouw. De producenten van pannen en stenen kunnen 't zo deelde men ons uit bouwkringen mee. niet meer bij benen. Daar komt nog bij, dat het najaar uitzonderlijk mooi is geweest, waardoor op volle kracht gewerkt kon worden en de fabrieken niet aan de hoogst noodzake lijke voorraadvorming toekwamen. Dit heeft op verschillende plaatsen in Neder land reeds tot moeilijkheden geleid: zo is het reeds enkele malen voorgekomen, dat nieuwe huizen door gebrek aan dak pannen van een andere dakbedekking moesten worden voorzien. Woensdagochtend om 4.30 uur is in de streek van Genk een zeer hevige aard schok gevoeld, die vijf seconden duurde. Het leek er op, dat zich ergens een zware ontploffing had voorgedaan. De schok werd geregistreerd in het observatorium te Ukkel, doch blijkt slechts plaatselijk te zijn geweest. In een zeer druk bezochte bijeenkomst in het K.A.B.-gebouw hebben gister avond de katholieke Bossche bakkersge zellen van gedachten gewisseld en stel ling genomen tegen de handelwijze van bakkerspatroons in de Hertogstad die zich weigerachtig tonen de vijf procent loons verhoging uit te keren. De Bossche bak kersgezellen stelden zich op het stand punt dat de actie der patroons in deze loonkwestie als onwaardig gekwalifi ceerd moet worden en mogelijk tot ge volg zou kunnen hebben, dat de bakkers gezellen in een staking werden betrok ken. Deze staking zou, zijdelings en on gewild, echter een ondersteuning van de actie der patroons tot gevolg hebben, zo dat daarvan dan ook wordt afgezien. De bakkersgezellen zullen met hun werkzaamheden gewoon doorgaan, ook al zou aanstaande Zaterdag de bedoelde loonsverhoging niet worden uitgekeerd. De huidige toestand is, dat voor de eer- 3000 fondspatientenwe- bedraggen f 5.46 per ziel per jaar woru voor het resterende aantel komt dit neer op 42.170.b4U. (Van onze correspondent) In de geschiedenis van het Biedast woonwagenkamp aan de Terheydenseweg is het gisteren een belangrijke dag ge weest. Op officiële wijze werd n.l. een nieuwe kampschool geopend door burge meester mr dr c. Kortmann. De vicaris- generaal van het T,redase bisdom, mgr dr W. Koenraadt, verrichtte de inzegening, nadien de wijding van de kleuterschool en tenslotte de zegening van het kampterrein. De school die onder de bescherming is ge steld van de Driekoningen, startte in 1950 met acht en twintig leerlingen en thans is dit aantal tot ruim zestig uitgegroeid. Er zijn verschillende toespraken gehou den, waarin telkenmale met,?r waa>'de- Hng is gesproken over de kijz°n e vlteit van de heer G. van Eys, die sinds Als voorzitter van het Woonwagenliefde werk memoreerde notaris B. Drion de hartelijke samenwerking met het Bredase gemeentebestuur en burgemeester Kort mann merkte o.m. op, dat het stadsbestuur steeds gaarne hulp en bijstand heeft ver leend. De algemeen-overste, mère There- sia, van de Zusters uit Oudenbosch, bij wie het onderwijs in het kamp in handen is, had alle vertrouwen in de nieuwe lei ding en de heer Van Eys stak de loftrom pet over mej. R. Bastiaansen uit Terbey- den, die hier als sociaal-werkster werk zaam is. Over de resultaten van het onderwijs' aldus de heer Van Eys, „mogen we even eens zeer tevreden zijn, getuige het feit, dat een van de meisjes tot onderwijzeres wordt opgeleid, terwijl een van de leer lingen het vorige jaar tijdens de Bredase K.M.A.-feesten onder tienduizenden scho lieren de eerste prijs voor schoonschrijven mocht verwerven". Marietje Werrens, leerlinge van de vter_ de klas, droeg tot slot van deze feestelijke kort tot hoofd van deze school werd be-dag voor de genodigden nog een toepasse noemd. lljk gedicht voor. (Van onze Haagse redactie) De aanvullende werkgelegenheidspolitiek wordt gereorganiseerd. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft de Tweede Kamer een nota gezonden waarin de nieuwe opzet welke naar men hoopt deze zomer in kannen en kruiken zal zijn uit de doeken wordt gedaan. De nieuwe regeling houdt in dat de D.U.W., het bureau Werkgelegenheid en het commissariaat voor de Werkgelegenheid wórden opgeheven. In plaats hiervan komt er bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid een afdeling voor de werkgelegenheid onder leiding van een directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening. Tot deze afdeling zullen ook behoren het Rijksarbeidsbureau en een nieuw te stichten directie Aan vullende Werkgelegenheid. De interdepartementale commissie voor de Werkgelegen heid wordt vervangen door het Coördinatie College voor Openbare Werken, waar van de directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening ambtshalve voorzitter is. De grondgedachte van de nieuwe opzet is een duidelijke splitsing aan te brengen tussen de instanties, welke zich bemoeien met de aspecten van de aanvullende werk gelegenheid, die de arbeidsmarkt betreffen en de instanties, welke de werken uitvoe ren. De taken van de D.U.W. met betrek king tot de voorbereiding en uitvoering van cultuurtechnische werken worden namelijk overgedragen aan de cultuurtech nische dienst van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Die met betrekking tot de civieltechnische werken aan een nieuw te stichten dienst, genaamd Dienst Aanvullende Civieltechni sche Werken, welke om practische rede den zal ressorteren onder de directeur- generaal van de Arbeidsvoorziening. De voorbereiding en de uitvoering van wer ken op het terrein van de Waterstaat zul len geschieden door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het vervo- en de huisvesting van ar beiders voo- aanvullende werken blijft echter evenals de diensten, die de cent. De prijs van tarwebrood echter wordt met 1 cent verlaagd. De compen satie hierop van de zijde der regering .s zeer gering. Naar wjj vernemen zal binnenkort in Zwolle ook een provinciale protest meeting worden gehouden. D.U.W. thans aan andere departementen (voor Ambonezen, gerepatrieerden, weder- opbouwarbeiders etc.) verleent ressor teren onder Sociale Zaken en wel onder de Directe Aanvullende Werkgelegenheid. De godsdienstige, geestelijke en culturele verzorging van arbeiders, gehuisvest in kampen, wordt voortgezet. Over de voort zetting van de activiteit der sociale ambe- naren wordt nog overleg gepleegd. Zoals bekend zal de uitvoering van aan vullende werken voortaan geschieden in vrij werk onder de regelingen en loon- voorwaarden, die voor de betrokken be drijfstak geiden. Deze regeling is reeds per 4 Januari ingegaan; vooruitlopend op het tijdstip, dat de onderhavige reorganisatie haar beslag heeft gekregen. Dit is gedaan ter voorkoming van dubbel werk omdat anders de D.U.W.-ionen zouden moeten worden aangepast aan de loonronde. Een heel werk, waarvan het resultaat slechts hoogstens een half jaar bruikbaar zou zijn. Over de vraag, wanneer de C.A.O. voor cultuurtechnische werken en wanneer die van de W.S.W. moet worden toegepast, is nog niet beslist. te hebben gemaakt aan de aversie, die vele arbeiders tegen D.U.W.-werk hadden. De arbeidsvoorwaarden z$jn nu gelijk aan die in het vrije bedrjjf, hetgeen billijk is om dat het niet gaat om onnodige werken maar alleen om werken, die om welke reden dan ook, anders pas later uitgevoerd zouden zjjn. De ambtelijke bemoeienis daarmee is tot een minimum beperkt. Ten slotte wordt paal en perk gesteld aan het tussentijds onttrekken van arbeiders aan aanvullende werken of het geheel stopzet ten daarvan. In de toekomst kan onttrek king of stopzetting slechts plaatsvinden met inachtneming van de in de vrije re geling vastgestelde opzegtermijn. Steeds wanneer, menselijkerwijs gesproken, vast staat, dat tijdens de gehele uitvoeringsduur van een object voldoende werklozen be schikbaar zijn, zullen objecten worden aangemoedigd, waaraan geen arbeiders kunnen worden onttrokken en die niet tus sentijds kunnen worden stopgezet. De directeur-generaal voor de Arbeids voorziening zal voortdurend nagaan óf nog aanvullende werken moeten worden uit gevoerd. De Provinciale Commissies voor de Werkgelegenheid worden gehandhaafd. Minister Suurhoff heeft veel waardering voor het werk van deze commissies. Daar om worden zij in de nieuwe regeling in geschakeld met een ruime adviserende bevoegdheid. De reorganisatie houdt geenszins in dat de minister geen waardering heeft voor het werk, dat door het huidige apparaat is verzet. Zoveel mogelijk zal dan ook van de nu vrijkomende ambtenaren worden ge bruik gemaakt. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid kan de verant woordelijkheid voor het beleid ten aanzien van de aanvullende werkgelegenheid slechts dragen, indien er een juiste inter departementale coördinatie plaats vindt, waarvan Sociale Zaken het centrale punt is. De gelden, welke ten behoeve van de aanvullende werkgelegenheid worden ge- voteerd, zuilen voortaan dan ook onder be- 1 heer van de minister van Sociale Zaken en Mocht dit laatste het geval zijn dan zal deze kwestie in handen worden gesteld van de juridische afdeling van de K.A.B., teneinde door een gerechtelijke proce dure deze zaak tot een rechtvaardige oplossing te brengen. Inmiddels is geble ken, dat enkele Bossche bakkerspatroons zich wel bereid hebben verklaard tot de loonsverhoging over te gaan, zodat derhalve veilig geconcludeerd kan wor den, dat de actie der bakkerspatroons te Den Bosch haar hoogtepunt heeft bereikt zo niet reeds gepasseerd is. De Neder landse Bakkerij Stichting, het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid zijn door de bakkersgezel len intussen officieel op de hoogte ge steld van de gang van zaken. Een beslis sing van die zijde wordt met een gerust hart tegemoet gezien. De Nederlandse Bakkerspatroonsbond heeft zich, zo werd tijdens deze vergade ring medegedeeld, gedistantieerd van dc actie der Bossche bakkerspatroons, welke actie dus als ongeorganiseerd be schouwd wordt. Voor hedenavond even wel zal het actiecomité uit de patroons een massale protestdemonstratie tegen de door de regering gevoerde broodprijs- politiek beleggen. Daarop zijn alle bak kerspatroons uit Brabant uitgenodigd. Met ingang van vandaag zijn te Tilburg de verschillende broodsoorten met één cent in prijs gestegen. Dit hebben de bak kers in een protestvergadering besloten, toen door het bestuur was medegedeeld dat het volksbrood tegen de aangegeven prijs zal moeten worden verkocht. Ook de Kamper bakkers hebben tegen de nieuwe broodprijs geprotesteerd. Zij hebben dit gedaan in de vorm van tele grammen, gericht aan minister Mansholt en de Tweede Kamer. Het protest is in de eerste plaats gericht tegen de verhoging der broodbezorging. Het volkswittebrood blijft in Kampen 37 De regering hoopt op deze wijze een eindl Volksgezondheid komen. Woensdagavond om kwart voor twaalf is brand uitgebroken in de meubelfabriek van de N.V. Pametex aan de Haringkade te Scheveningen, waar radiokasten worden vervaardigd door de N.V. Fridor te Den Haag. Het snelle ingrijpen van de Haagse brandweer heeft ernstige schade aan het brandende gebouwencomplex verhoed. Omstreeks kwart voor één kon het meeste materieel weer inrukken, omdat nog slechts een gedeelte voor het nablussings- werk nodig was. Aan de inventaris van de fabriek is vrij veel schade toegebracht; het grootste ge deelte der 2000 opgeslagen nieuwe radio- kasten, die vandaag zouden worden afge leverd, is door vuur en waterschade ver nield. Ongeveer twee jaar geleden is in het zelfde complex al een brand geweest, doordat een soldeerbout ingeschakeld was gebleven. Een merkwaardig jubileum wordt Maandag a.s. te Hengelo gevierd, nl. het gouden jubileum van een „op merkingenbus". Het is thans ge woon, dat personeel van bedrijven in de gelegenheid wordt gesteld opmerkingen te maken over de pro ductie, verbetering van constructies of het arbeidsproces. In 1904 was het een zeer bijzonder initiatief van de gebroeders Stork om een deree- Ijjkc opmerkingenbus, de eerste in den lande, in de fabriek te brengen In de loop van een halve eeuw zijn duizenden opmerkingen gemaakt en het is veelvuldig voorgekomen, dal aanmerkelijke verbeteringen in de productie en de producten konden worden bereikt. EN Nederlands con structeur, de heer P. Stokvis uit Den Haag, is er in geslaagd een eenvoudige ..stalen dienstbode" voor het ho tel, café- en pension- en restaurantbedrijf te bou wen, die aan personeels gebrek in deze bedrijven aanzienlijk tegemoet kan komen. Deze roestvrije hulp kracht is een servies-af wasmachine. die in ver gelijking met bestaande types uit Amerikaanse en Australische fabrieken een grote vereenvoudi ging betekent en daarom ook veel lager in prijs is. De afwasmachine heeft een capaciteit van b.v. 1500 eetborden of 3000 koffiekoppen per uur. Drie jaar lang is aan het prototype gewerkt, voor dat octrooi werd aange vraagd. Het af te wassen ser vies wordt in staaldraad- bakken, de wasruimte, gebracht, waarna herme tische afsluiting volgt. Uit een tank wordt na in schakeling zeepsop van 80 graden Celsius door twee sneldraaiende was- armen met grote kracht (ruim drie liter per se conde) over het vaat werk gespoten. Dit sop loopt via filters, die het vuil wegnemen, weer naar de tank terug. Bij overschakeling wordt aan alle kanten heet spoel water over het servies gespoten. Dit water loopt na automatische reiniging weer naar de spoeltank terug. Binnen een minuut is de gehele „charge" ser viesgoed gewassen en ge spoeld en kort nadien reeds droog. De water tanks kunnen automa tisch geledigd, gevuld en voorts verwarmd worden. Aangezien het gezuiver de water herhaaldelijk kan worden gebruikt, is het energieverbruik van deze „serviam" „ser- vies-afwas-machine" be trekkelijk gering. Met de seriefabricage van deze machine wordt thans begonnen Speciaal ook in het buitenland is de vraag naar de nieuwe, eenvoudige en goedkope machine, blijkens mede delingen van de construc teur, zeer groot. Hij ver wacht een vrij aanzien lijke uitvoer. De ma chine is te kostbaar voor de huishouding, doch reeds voor kleine bedrij ven. cantines etc. ge schikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3