Gods wereld is nergens zo boeiend het net der bureaucraten Natuurlijk* hebt U jaar in jaar uit altijd trek in want "Qifclilacs bevattentop-virginia's. Regeringscrisis schept hoogst gevaarlijke toestand in Italië Eenheid der katholieken is de enige redding Oorzaak vergaan Rotterdamse coaster R.P.S. onzeker i sss k zsxjz ssi DE KERK VRAAGT EEN DAK... APOSTOLAAT ONDER BUITEN KERKELIJKE JEUGD c J TUSSEN PAPOEA'S, MEREN EN MOERASSEN Nog vijf Nederlanders aangehouden Schouwburg en bioscoop verhogen hun prijzen Sympathiebetuiging van Hervormden voor initiatief van pater Jelsma Gedrag van Nederlandse autoriteiten „schandelijk", zegt inspecteur Ook Rotterdamse reder gelaakt Dokterstarieven verhoogd Prinsessen wonnen derde prijs DONDERDAG 7 JANUARI 1954 PAGINA 5 IA I AGE kwam de morgen met een nieuwe Dp orkaan die lieel de lange nacht rond het kleinste Door MARTIN W. DUYZINGS De eeuwige strijd.... De Trots Van Tage.... Verdacht van contact met henden Het internaat was de Trots Van Tage. Het bestond uit niet meer dan twee schamele Kapauku-hut- ten, waarin zes-en-twintig Papoea kinderen huiverend rond een hout vuur hurkten, doch men kon een ongekende wéélde aan de Wis selmeren die hutten binnen kruipen zonder dat men onmiddel lijk besprongen werd door een le ger van vinnig bijtende vlooien; en iedere Zondagmorgen verdeelden de zusters onder de kinderen een paar stukken zeep, en men was in Tage al zo ver, dat ze die zeep niet jmeer opaten, doch dat ze er zich echt mee wasten. Doch als men de Jawé afvoer en de prauw nu vederlicht werd mee gesleurd op de sterke strooAn, dan vergat men de ellende van dat motortje. Daar schuurde de rivier langs hoge, groene rotsen door een brede bedding. In de lichte damp, die boven het water hing, zag men voor zich uit wat wilde eenden. In het bos aan weerszijden hoor de men het geroep van duizenden vogels, en het was alsof in het licht van de scherpe zon het water van de rivier telkens weer anders kleurde. Aan de linker-oever, hoog op een rots, de boog en de pijlen in de hand, stonden drie Papoea's met rood-en-wit geverfde krijgers gezichten. Hun groet voor de pater kwam juichend haast over de rivier. „God schiep een wonder lijke wereld", zei de pater mijme rend, „en nergens is Zijn wereld wonderlijker en boeiender dan hier". Toen sloeg voor de zoveelste maal die motor af "The cream of the Virginia crop" werd ook weer in 1953 door onze inkopers gekocht. LOONSVERHOGING IN PAPIERINDUSTRIE Van 5 tot 8 procent Ruwe lippen 7 PUR0L (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Woensdagavond. Italië bevindt zich in een regeringscrisis, die helaas met recht en reden hoogst gevaarlijk moet worden genoemd. Over de voorgeschie denis mogen we kort zijn. Het conflict tussen premier Pella en de leidende figuren van zijn eigen partij, de Democrazia Cristiana, heeft zich tenslotte dermate toegespitst, dat de premier geen andere uitweg meer zag dan Wet openen van een volledige regeringscrisis. Oorzaken van dit conflict waren op de eerste plaats een veel te vergaande inmen ging van de partij in zuivere kabinetskwesties van regeringsbeleid, en op de tweede plaats de eis van de partij om bij de door Pella voor genomen kabinetswijziging de nieuwe ministers aan te wijzen, of beter gezegd: om de premier rondweg voor te schrijven wie hij in zijn regering diende op te nemen en wie niet; en aan wie hij bepaalde por tefeuilles had te verlenen. Pella kwam hiertegen in verzet en stelde op principiële basis de vraag aan de orde: in hoeverre kunnen en mo gen politieke partijen zich mengen in beleidskwesties, tenzij binnen het parlement? En, waar de partij van geen toegeven wilde weten en bij haai' eisen volhardde, trok de premier de enig mogelijke conse quentie en diende zijn ontslag in. Communisten profiteren Een derde punt van overweging vormt de omstandigheid, dat de intriges, de per voor particuliere patiënten In ski-wedstrijd in Grindelwald e wacht men op eweer TAGE (Centr. N.-Guinea), December. stortbui. der wisselmeren had gewoed, verloor in kracht en woede, nu aarzelend en grauw en troosteloos de nieuwe dag kwam aan sluipen van over het moeras. Doch het regende nog steeds, en nog altijd vrat de bandjir die dicht bij de kleine missie-statie haar watermassa's ontlaadde in het meer, gulzi<* en verraderlijk van haar oevers. Als men van de pastorie naar het kleine, houten kerkje ging, zakte men tot de knieën weg in de modder, en men behoefde niet véél verder te gaan om te kunnen zien, dat een horde hongerige everzwijnen, waarvan het krioelt in deze streken, die nacht de pagar, de omheining rond de statie opnieuw verwoest had, en dat er van de magere, met eindeloze zorg aangelegde nota-tuin van Broeder Faustinus Gooien niets anders meer over gebleven was dan een platgetrapte, van voor tot achter om gewoelde woestenij. Later, toen Broeder Faustinus terugkeerde naar de missiepost, van de kleine, donkere hut verderop langs het meer waar hij die nacht met een machteloze windbuks wacht gehouden had, las men niet alléén de teleurstelling, doch ook een wonderlijke, stille berusting in zijn vriendelijke, van humor glinsterende ogen. Ginds, aan de uiterste grens van het Pastoor Van Nunen was er pas. Hij moest zijn parochie nog verkennen: men zei, dat er twee duizend Kapauku's woon den rond het Tage-meer doch de prauw, waarmee hij verleden week voor het eerst naar de overkant had willen roeien, bleek zo lek als een zeef. Er lag voor de pastorie een korte, dikke boomstam in de modder. Men ging daar een nieuwe prauw van maken. De Kapauku's deden dat met liefde en pastoor Van Nunen betaalde royaal met schelpen. Hij kwam uit Sydney, dc jonge pastoor. Hij had daar aan de universiteit een jaar lang ethnologie ge- studeerd en zijn kleine kamer in de pastorie lag tot aan het dak vol met i boeken, doch hij wist nog altijd niet of hij wel tijd zou overhouden voor die boeken: er viel in het internaat-Tage zó veel te doen. Het waren niet alléén die zes-en-twintig Papoea-kinderen die zowaar al de I.itanie van Alle Heiligen van buiten kenden. Het was vooral: die dagelijkse, eeuwig aanhoudende worsteling tegen een koppige meedogenloze, onwillige na-1 tuur. Het was: de eeuwige strijd tegen het moeras. Het was: het eindeloze gevecht tegen de schaarste aan materialen. Pater Keizer, de „technicus" aan het Tage-meer, ontwierp naar ruwe schatting ieder jaar wel duizend plannen. Daar experimenteer de hij dan mee. Als hij ervoer en men ervaart dat al gauw aan de Wisselmeren dat een aluminium-dakbedekking (de vrij uitgestrekte grondgebied waarop de missie zich hier aan I enige, die men per vliegtuig transporteren 11 '11 II Iron Q rln het Tage-meer beroemen kan zoveel hectaren van mociner eu moeras en dicht gegroeide jungle had hij die nacht slechts een enkel everzwijn onder schot gehad. Men was er machteloos tegen met een lading hagel, doch men joeg ze er niettemin wel eens mee op de vlucht. Doch als Broeder Faustinus het stukje tuin dat hij, zonder geschikt gereedschap en met eindeloze moeite en geduld, aan het moeras en de jungle ontroofd had, elders bewaakte, dan sloegen juist hier de everzwijnen toe. Of omgekeerd. Het was alsof zij bet roken. Bovendien begonnen de beesten al aardig te wennen aan die windbuks. Er waren er, die er recht op inliepen. „Je zou", zei Broeder Faustinus, terwijl hij in de pastorie met moeite zijn modderlaarzen heen" uittrok, „je zou een g gewéér moeten hebben, dan trekken ze op de duur wel ergens anders Het geweer van Broeder Faustinus lag jn Hollandia. Het lag er al maanden. Hier, in Tage, waar alles wat men opbouwde onmiddel lijk weer verwoest werd door de ever zwijnen (en waar voor het overige de Papoea's de nota's wel uit de missie-tuinen roofden als de everzwijnen bijgeval eens verstek lieten gaan), verwachtte men won deren van dat éne armzalige geweer waar mee Broeder Faustinus een kudde hon gerige wilde zwijnen te lijf wilde gaan, doch in Hollandia was het geweer, on middellijk nadat het uit Holland ge arriveerd was, blijven hangen in het blijk baar onuitwarbare net der bureaucratie, een merkwaardige Westerse kwaal die onze Westerse beschaving blijkbaar tot in de verste uithoeken der aarde, tot in hei stenen tijdperk der Papoea's toe, verge zelt. Er was iets met het registratie-num mer van dat geweer, zeiden ae ti n. Douane-autoriteiten ginds in Hollanai had twintig jaar in China gezeten. Net zo lang, totdat hij vluchten moést, omdat de communisten hem naar het leven ston den. Hö kon daar uren van vertellen Het groeide daar in Tage niettemin, het nimmer arriverende geweet van broeder Faustinus en al die everzwijnen ten spijt. Slechts twee jaar nadat destijds.wijlen pater Nauen er een bescheiden pastorie bouwde hij bouwde haar zonder er één spijker aan te verspillen, eenvoudig om dat in die dagen een spijker aan de Wissel meren tot de practisch onverkrijgbare luxe-artikelen behoorde vond men er nu al een complex gebouwen in de regen en de modder: de kleine kerk; het zusters huis van de Limburgse lekenzusters Gerards, Holla en Penners; de pastorie waarin de jonge Tilburgse pastoor Van Nunen en de Maastrichtse pater Geminta- nus Keizer iedere avond om tien uur naar bracht, er op den duur in slagen kon. genoeg voedsel uit het moeras te putten Als men er niét in slaagde, op den duur „self-supporting" te worden, daar aan het Tage-Meer, mislukte het experiment van zelf. Wat er aan voedsel-, kleding- en andere voorraden met die ene wekelijkse Catalina voor de missie naar de Wissel meren kwam voor het hele gebied 1, en elke spijker, elk pakje tabak ging van die 200 kilogrammen af was nu al vol maakt onvoldoende. Broeder Faustinus vocht nog altijd koppig tegen het moeras. Elke nota die niét door de Papoea's werd weggeroofd of niét door de everzwijnen werd weggevreten, noemde hij winst. Zij rekte het leven van het internaat opnieuw met enige kostbare seconden. Wat er precies aan mankeerde, wist geen j het radi0_station Sydney en de beschaafde mens. Wat het er bovendien in feite toe i werejt3 luisterden, hun oren gedrukt tegen doet, welk nummer er staat op de loop 1 iujdSpreker van de enige radio die onze van een geweer waarmee een Francisca- migsje in hee! het gebied van de Wissel- ner broeder helemaal aan de Wisselmeren alleen maar een paar everzwijnen uit zijn tuinen schieten wil, wisten alleen de H.H. Douane-autoriteiten. In ieder geval lag het geweer nog altijd bij de douane in Hollandia. In April had broeder Fausti nus er om gevraagd. Nu in December, was het nog altijd niet ,'Riak laat staan naar de Wisselmeren naar Bia broeder Faustinus met verzonden. Mat ore ,bert Va„ (Icr assistentie van broeder was overgeplaatst, na maandenlang P oe teren opbouwde, teren opdouwuc, verwoestten zwijnen in cén enkele nacht. geweer over vijf jaar nog niet hier is broeder Faustinus droog, „dan zal |K.toe» schrijven. Alleen maar voor de statistiek Hij kwam uit Heerlen, een kleine, stevige man met een breedvoerige baard. Zun humor was nog altijd niet verdronken in modder en dc moerassen rond net de Tage-Meer. Bovendien had hij van zijn leven wel andere dingen meegemaakt. Hij Van de zijde van het Nederlandse hoge commissariaat vernam Aneta cisteren dat op officiële en officieuze ver zoeken om inlichtingen over de recente arrestaties van vijf Nederlanders in Ban dung, nog geen antwoorden zgn binnen gekomen. Behalve deze vUf blijken ook aangehouden te zijn dc Nederlanders Ichmidt, Kerseboom. Kaïn, Doornik en Mollema. De gearresteerden zouden ervan ver dacht worden bet?'ek^1"!ie" et benden, al- den, of in contact te staan met dus wordt van welingelichtezpd t ds men. Officieel kunnen echter no„ s geen inlichtingen worden verkregen. Het hoofdbestuur van de süchting Patria" de organisatie, die de ..C0"!?11/;' tot behartiging der belangen van Neder landers in Indonesië" in Nederland ver tegenwoordigt acht het niet waarschijn lijk, dat de veronderstelling, als zouden deze Nederlanders contact hebben gehad met benden in Indonesië, juist is, het be stuur meent dit te kunnen zeggen gezien de activiteit, die de gearresteerden als bestuursleden van genoemde commissie aan de dag hebben gelegd ter behartiging van de nog in Indonesië verblijvende Ne derlanders. Deze acti.viteit' aldus het be stuur van „Pr0 Patrja"- was zeer beslist niet gericht tegen de regering der re publiek Indonesia^ (Van onze Amsterdamse redactie) Naar verwacht wordt, zud®nhjoSConen ven van de schouwburgen en b"»scop1?" eerlang een verhoging ondergaan ve verhoging der entreeprijzen voor ae schouwburgen zal alleen in de grote sleden. Amsterdam. Den Haag en Rotter dam een feit worden. De bedoeling is, dat de goedkoopje rangen het oude prijspeil zullen behouden, terwijl de middelste en duurste rangen met resp 25 en 50 cent verhoogd zullen worden. In Rotterdam gaat de schouwburg Zaterdag a.s. tot deze verhoging over terwijl daar ter slede ook enkele bioscopen de entreebil jetten duurder maakten De Nederlandse Bioscoopbond heeft inzake d,eze prijsver hoging nog geen standpunt ingenomen, doch zal binnenkort °R vergadering van de plaatselijke afdelingen van zijn Wen nWmene en bindende richtlijnen geven Gnaanzien van het nieuwe prijs peil. dat wordt gemotiveerd met de sterk toegenomen sociale lasten - oge vermakelijkheidsbelasting, yaoral ook ziet men zich tot deze veGumhuren der gen, omdat de nieuwe fiimhuren der Amerikaanse productiemaatschappijen aanzienlijk gestegen zijn. meren rijk is; het huisje der twee broe ders, enhet internaat. Het internaat was een experiment en men wist nog altijd niet goed of het wel slagen zou. Men mag aan de Wisselmeren niet al te gauw naar tastbare resultaten vragen. Het succes van het internaat hing op de eerste plaats wel af van het ant woord op de vraag of broeder Faustinus, die destijds in China zelf een stuk dorre woestijn min of meer te bloei had ge- Doch de pootaardappcls die zijn broer in Heerlen hem had toegestuurd broeder Faustinus had er meer dan vijftien gulden invoerrechten voor moeten betalen, en »!s hij ooit nog eens in Hollandia kwam, dan zou hij daarover nog wel eens met de H.H. Douane-autoriteiten willen praten waren reeds weggerot in de drassige, armoedige grond; en van de koi'ficstruiken die hij verleden jaar had geplant, waren er nog slechts drie in leven en de experts van de Nederlandse landbouw- commissie die enkele maanden geleden ook Tage hadden bezocht hadden aan gaande de mogelijkheden die de grond daar bood, alleen maar hun schouders opgehaald kan, de enige bovendien die tegen de tropische regens bestand blijkt) uit de be scheiden middelen waarmee onze missie in Nieuw-Guinea helaas werken moet, een voudig niet te betalen is, ontwerpt hij een gloednieuwe Tage-dakbedekking. En als het experiment mislukt, als ook dit dak na drie weken lekt als een mandje, begint pater Keizer onverdroten opnieuw. Hij bakt pannen uit wat klei, die hij ergens in de jungle vindt. Of hij ontwerpt een zaagmachine, waarnaar de Kapauku's met onverholen bewondering staan te kijken. En als hij na maanden eindelijk een pleister-mengsel samenstelt waarmee men de „muren" van de kerk, het zusters huis en de pastorie egaal kan dichtsmeren, zodat men de wanden niet meer met kran ten behoeft te beplakken, teneinde de gebouwen althans enigermate tochtvrij te maken, dan loopt diezelfde avond pater Keizer alweer rond met een ander plan: „Zou de waterval in de rivier niet te benutten zijn voor een kleine electrische centrale, de éérste aan de Wisselmeren,?...". „Als je duizend plannen maakt", zei pater Keizer, „kun je er bij nader inzien tenminste 998 van verscheuren". Hij zei dat zonder wrok. Men schrikt al lang niet meer van wat teleurstellingen, daar aan de Wisselmeren. Die morgen waren wij in de prauw de Jawé afgevaren, tot aan de kampong Wotai, waar het moeras begint, dat het Tage-Meer van de Jawé scheldt. Wij voeren met de prauw van Enarotali, de oude prauw die men daar niet ten onrechte de „onderzeeër" noemt. De éne buitenboordmotor van de missie, die het scheepje voortdreef over het Paniai-Meer en dan over de Jawé, had zijn dagelijkse kuren. De tocht die normaal niet langer dan een uur duurt, kostte ons veel meer. Telkens weer stierf het geluid van de motor weg over de watervlakte. Dan goochelde de pater mi nuten lang weer met de vlotter, of schroef de hij de bougie er uit en vroeg de vreemdeling zich af hoe lang het nog zou duren vóór zelfs pater Seesink, die ginds in Enarotali nu al jaren met dat oude motortje woekerde, het ding voor goed zou afschrijven, als zijnde oud-roest en volmaakt overleden, Pater Keizer en de verslaggever op de Jawé in de „onderzeeër TAGE, December. Het feit, dat de Wisselmeren vol maakt geïsoleerd liggen en dat zij slechts per vliegboot (éénmaal per week en alleen dan wanneer de weersomstandigheden het toelaten) te bereiken zijn, vormt wel de groot ste handicap waarmee daar niet al leen het bestuur, doch ook de missie te worstelen hebben. De transport capaciteit van de Marine-Catalina is betrekkelijk klein. Het missie-gebied aan de Wisselmeren kan slechts reke nen op twee honderd kilogram per week. Van die twee honderd kilogram moet men zes missie-posten (waar onder twee met internaten) bedienen met voedsel, kleding (in het moeras verslijt men een paar schoenen per veertien dagen), bouwmaterialen en wat dies meer zij. Het transport per Catalina is bovendien bijzonder duur. Het betekent, dat alle voedsel, alle kleding en alle materialen die men aan de Wisselmeren „naar boven brengt" nog veel duurder zijn dan ginds aan de kust. Men zou aan het Tage-meer graag een kerkje bouwen. Een simpel Godshuis, met een zelf getimmerd altaar en een dak dat niet eeuwig lekt, zodat niet na een half jaar heel het interieur reeds weg gerot blijkt van het vocht. Men zou er een dak van aluminium- platen moeten hebben: de enige goede dakbedekking die per Catalina te ver voeren is. Het zou de missie weken achtereen een groot deel van die wekelijkse twee honderd kilogram men kosten, en men zou er al die weken wat blikjes cornedbeaf voor moeten laten. Doch dèt heeft men er graag voor over. Alleen het geld ont breekt. De kerk vraagt 250 alumi- niumplaten. Zij kosten aan de Wissel meren Fis. 12.50 per stuk In zijn wekelijkse rubriek „God en Zijn wereld" heeft pater S. Jelsma M.S.C. Zaterdag j.l. in ons blad mededeling ge daan van een nieuw apostolaat onder de buitenkerkelijke jeugd, voor wie op zijn initiatief in Den Haag nieuwe ontmoe tingsmogelijkheden zijn geschapen. Iedere laatste Zondag van de maand wordt er in de Hofstad om elf uur 's morgens een jongerendienst gehouden voor hen, die „zich aan geen kerk gebonden achten" Tijdens deze samenkomst wordt welis waar geen H. Mis opgedragen' zodat prak tiserende Katholieken deze diensten ge woonlijk niet zullen bijwonen, maar wel wordt er door pater Jelsma een confe rentie gehouden. Gewijde muziek zal deze conferenties omlijsten. Min of meer in aansluiting op deze maan delijkse kerkdienst, vindt iedere eerste Maandag van de maand onder leiding van een speciaal daartoe gevormd team een gesprekavond plaats, eveneens uitsluitend bestemd voor buitenkerkelijke jongeren. Over een van te voren aangekondigd on derwerp het thema voor de eerste bij éénkomst in begin Februari luidt b.v- „Zijn Christenen dan betere mensen?" wordt door een lid van het katholieke team een uiterst korte inleiding gehouden, waarin deze zijn standpunt als Katholiek concreet en zakelijk uiteenzet. Daarna kunnen de aanwezige jongeren in een vrij en open gesprek hun gedachten uitwisse len. Het is niet de bedoeling, dat hier ge- loofsverdediging wordt beoefend; men praat slechts met elkaar van mens tot mens. Het spreekt van zelf, dat dit initia tief zich nog in een uiterst experimenteel stadium bevindt. Het beperkt zich tot Den Haag, maar zal wellicht indien het zijn deugdelijkheid heeft bewezen ook tot andere steden worden uitgebreid. De St Willibrord Vereniging, het Katho liek Nederlands overkoepelende orgaan voor binnenlands apostolaat, heeft voor lopig haar instemming met de nieuwe actie betuigd. Opmerkelijk is, dat ook de Nederlandse Hervormden in Den Haag het nieuwe apostolaat met sympathie en instemming hebben begroet. Tijdens een nachtdienst voor buitenkerkelijken met Kerstmis, waarin werd voorgegaan door de Haagse predikant voor buitenkerkelijken, ds P- Lugtigbeid. smeekte deze predikant in het openbaar Gods Zegen over de persoon en het werk van de stuwer van dit nieuwe Katholieke apostolaat- Pater Jelsma, af. Tijdens een bijeenkomst in Wormer van personeel van de papierfabriek Van Gel der Zonen is medegedeeld, dat besprekin gen tussen de uniebonden enerzijds en de ver. van Ned. papierfabrikanten ander zijds tot resultaat hebben gehad een loons verhoging voor werknemers in de papier industrie (ook voor arbeiders in de tech nische afdelingen) van 5 tot 8 pet. Het College van Rijksbemiddelaars heeft er zijn goedkeuring aan gegeven. Deze regeringscrisis vgrmt zodoende een schoolvoorbeeld voor een zogenaamde „extra-parlementaire" crisis. En dit is de eerste reden, waarom de situatie vrijwel hopeloos is en ln gelijke mate ook gevaar lijk. De tweede reden ligt ve®l dieper, deze regeringscrisis, die dus ais zoaantg het gehele landsbeste] raakt (en schaadt) is in wezen niets anders dan een crisis binnen 's lands grootste partij, de Demo crazia Christiana. Wij willen en mogen op dit moment deze crisis niet ontleden en wij mogen zeker niet (nu al) de verantwoordelijkheid en d persoonlijke, zeer zware schuld aanklagen van enkele politici, die tot enige maanden geleden een internationale faam bezaten van politiek inzicht, onzelfzuchtigheid en (bovenal) eerlijkheid. Wij moeten op dit ogenblik alleen melden zoals we reeds deden in onze brief, die verscheen in de editie van Zaterdag jl dat er in de af gelopen weken zodanig is geïntrigeerd, dat iedere objectieve waarnemer, die thans de gevolgen ervan moet beoordelen- zich bit ter gestemd voelt. Er blijkt dus in de kringen van de leidende figuren der groot ste politieke partij in Italië een bedenke lijk gebrek te bestaan aan de drie hierbo ven gesignaleerde deugden Wat nu de nieuw geschapen situatie be treft, moet men voorop stellen, dat voor spellen meer dan ooit gevaarlijk en trou wens onbegonnen werk is- De president van de republiek begint morgen, Donder dag, zijn beraadslaging met politici, die hiertoe op grond van de traditie geroepen zijn. Deze gesprekken zullen niet voor Za terdag a.s. zijn beëindigd en het wordt in brede kring zeer in twijfel getrokken, >f het staatshoofd dan inderdaad in staat zal zijn, een kabinetsformateur aan te wijzen. Er zijn waarnemers, die menen dat de president de veiligste weg zal kiezen en het ontslag van de regering-Pella zal weigeren met de boodschap, dat de pre mier zich eerst maar aan het parlement moet presenteren en daar, in welke vorm ook, een vertrouwensvotum moet uitlokken. Deze weg zou het grote voor deel bieden, dat de huidige crisis een normale, „parlementaire" crisis zou worden- met als gevolg, dat het staats hoofd een stevig houvast krijgt aan ie hand van de uitslag der stemming, die in zulk een geval niet geheim mag zijn Maar wat president Enaudi ook zal be slissen, één ding ts duidelijk: dat deze re geringscrisis zeer moeilijk zal zijn op te lossen. Een tweede punt, dat tot nadenken stemt, is het feit dat deze crisis een ge volg is van een zodanige verdeeldheid bin nen de Democrazia Cristiana, dat er in zekere kringen zelfs al gerekend wordt met de mogelijkheid van een scheuring binnen deze partij. Waarmede het lot van de jonge democratie ln dit na-oorlogse, na- fascistische Italië welhaast bezegeld zou zijn soonlijke geschillen en „Streberei" van de leidende christen-democraten een vrijwel ideaal aambeeld vormen voor de lood zware propaganda-hamer van de commu nisten. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben zelfs de burgerlijke publie ke opinie afkerig gemaakt. Men kan zich dus voorstellen, hoe de onwetende massa reageert op dc communistische propagan da, die haar afgezaagde verhalen, ver dachtmakingen en hetze thans gemakke lijk kan „bewijzen" met -,feiten", die, ze ker in critiekloze kringen van meelopers, een indrukwekkende bevestiging schijnen van wat reeds jaren werd aangeklaagd als de „clericale intriges, katholieke jakhal- zerij en Vaticaans-Amerikaanse samen zwering". Dat de leiders van de Democrazia Cris tiana niet hebben voorzien, waartoe hun houding en optreden onvermijdelijk moest leiden, en dat zij zuiver persoonlijke kwes ties en persoonlijke eerzucht voorrang verleenden boven het zodanig bedreigde landsbelang, valt niet gemakkelijk te ver geven. Want de enigen, absoluut de enigen, die van deze crisis zullen profiteren, zijn de communisten. Deze crisip kwam voortijdig en heeft, in deze vorm althans, geen zin en geen re den. Met andere woorden, zij had gemak kelijk voorkomen kunnen worden, maar zij werd geforceerd ondanks de uiterst pre caire toestand, waarin Italië zich bevindt. Opnieuw zal het land dus gedurende ge ruime tijd zonder regering zijn. En op nieuw hebben de communistische vakbon den hun ganse apparaat gemobiliseerd Opnieuw zijn stakingen afgekondigd en de sociale onrust neemt hand over hand toe Maar wat thans het grote verschil uit maakt is het feit, dat de massa, dus de publieke opinie, zich teleurgesteld voelt Zij wendde zich reeds eerder af van de middenpartijen. Zij, de massa, stelde haar hoop op de Democrazia Cristiana en zij voelt zich thans, na de val van de zeer po pulaire Pella, zeer ontredderd. Er is nog één kans om de toestand te redden: namelijk dat de katholieke partij zich opnieuw aaneensluit en zich de drin gende vermaning herinnert van de H. Va der in diens jongste Paasrede: Eenheid! Ondanks alle persoonlijke kwesties en ge schillen: Eenheid! Omdat het hogere goed van het „algemeen welzijn" dit eist. Met name, omdat de vijand slechts bouwt op de verdeeldheid van zijn tegenstanders. „De oorzaak van het vergaan van liet motorschip RPS op 7 Januari van het vorige jaar 60 mjjl Z.Z.M'. van Ouessant is niet met zekerheid vast te stellen. Ik neem echter aan, dat een spanning in de gelaste scheepshuid een lasnaad heeft doen lostrii- len, waardoor het schip lek is geslagen", Aldus uitte de inspecteur van de Raad voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, gis termiddag zjjn mening over de scheeps- rtmp, waarbij de RPS verloren ging, ter wijl de bemanning van tien koppen en de kapitein F. H. van der M. uit Rotterdam na een nacht lang in een reddingsloep te hebben rondgezworven door een Frans vis sersvaartuig konden worden gered. Het schip was met vrij goed weer uil Spanje vertro-kken met een lading vloei- spaat aan boord. Later kwam er een flinke wind opzetten en het schip begon slecht te reageren. Het slingerde en maakte slag zij. Op 60 mijl buiten de kust moest toen vaart worden geminderd en de stuurman rapporteerde, dat er twee meter water in het ruim stond. De slagzij bedroeg reeds 25 graden over bakboord. Er werd ge pompt, maar de kapitein zag de ernst van de situatie en liet een boot strijken. Vijf minuten nadat de mannen en de kapitein van boord waren, zonk het schip, zonder over te slaan. Vuurpijlen en lucifers waren nat geworden, zodat de bemanning hulpe loos met de kokende zee moest worstelen Tegen de ochtend pikte een Franse traw ler de schipbreukelingen op. Met behulp van de Nederlandse consul te Orleans, reisde men over Parijs met de trein naar Nederland terug. De kapitein die aan boord van het zinkende schip ge wond was geraakt, bezat scheepspapieren cn een verklaring van de consul. Zowel b|j aankomst te Roosendaal als bjj het D.P.- station te Rotterdam, maakte de Neder landse marechaussee echter bezwaren, om dat men de mannen, zonder paspoort, als vreemdelingen beschouwde De voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, mr A. Dirkzwager, noemde dit gedrag van de Nederlandse autoriteiten „schandelijk". In tegenstelling tot de gastvrijheid van de Franse redders, laakte de voorzitter ook de houding van de Rotterdamse rederij van het schip (de Rotterdamsche Kust- vaardercen'. Tie) die niet voor een ont vangst van de mannen van de RPS had gezorgd. De inspecteur sprak zijn waardering uit over de nautische bekwaamheid van de kapitein en het gedrag van de bemanning. Hij sloot zich bij de critiek van de voorzit ter aan. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. (Van onze Amsterdamse redactie) De huisartsen hebben het besluit ge nomen om met ingang van 1 Januari j.l. de tarieven voor de behandeling van par ticuliere patiënten, die in geen enkel op zicht verzekerd zijn, te verhogt Tot dit besluit zijn zij gekomen, omdat de her ziening van de tarieven geen gelijke tred heeft gehouden met de gestegen beroeps kosten. De nieuwe richtlijnen zijn regio naal verschillend en kunnen met soepel heid worden toegepast, maar het zal in het algemeen hierop neerkomen, dat voor particulieren, die een inkomen hebben tot f 5300 voortaan zal worden berekend een tarief van 2.50 bij een consult op het spreekuur en 3.00 bij consult bil de patiënt aan huis. Deze bedragen zul,en verhoogd worden met 0.50 voor de inkomens van 5300 tot 7.000. Bover de 7.000 zal een vrije salarisschaal werden aangenomen met dien verstande, dat deze moet worden gezien als een advies, dat echter niet bin dend is, zodat de artsen hier geheel vrij zijn in hun eigen tarief. De prinsessen Beatrix en Irene hebben in Grindelwald de derde prijs gewonnen in een ski-wedstrijd voor hotelgasten. Het was een teamwedstrijd en de prinsessen vormden met Trix Früh, de dochter van de eigenaar van hotel Adler, een team. De winnende ploeg, bestaande uit drie heren, maakte een totaaltijd van 11 min. 41 sec.; de prinsessen met haar teamge note noteerden 13 min. 22 sec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5