Ook tegenstanders van Laniel steunden vertrouwensvotum OP JACHT NAAR KAFFER KONING BUNU Goud- en dollarreserves van sterlinggebied Deblokkering Nederl. activa in het Ver. Koninkrijk Het geslacht van Assendelft*) DE STEM der KERK Rechtszitting in een ai woning verdient Stormvloedkering de voorkeur Westdmtse staalproductie iets gedaald in 1953 I Groter veiligheid voor industrie gebied achter Hollandse IJssel Met de Berlijnse conferentie in zicht Boerenoorlog-veteraan wordt morgen 80 jaar Toelichting op de algemene vrijgave Geen geromantiseerd maar wel een romantisch verhaal TS DELTA-COMMISSIE ADVISEERT: Stij gende lijn voor het eerst onderbroken DONDERDAG 7 JANUARI 1954 PAGINA 6 HET AUTO-ONGELUK TE VALKENBURG W eer een slachtoffer overleden MINISTER ALGERA BRENGT VRIENDSCHAPS- BEZOEK AAN ZWITSER LAND HAAKSBERGSE WEVERS WERKEN WEER UITSLUITEND STOOTKUSSEN BIJ ERNSTIGE CRISIS Sterlinggebied moet risico's nemen en Een korte Inleiding - De katholieke Pers (Westminster) Goede slechte bladen (Doornik) BRAND IN WOONBARAK TE ZIERIKZEE Brandweer voorkwam grote schade ■•ft/ VOORRADEN VAN ALBATROS OLIEMONOPOLIE IN TURKIJE Opheffing te verwachten WERELDRUBBERPRODUCTIE IN NOVEMBER Scheepvaart niet geschaad DUITSE HERSTELBETALINGEN AAN ISRAEL HAVEN VAN DORTMUND (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Woensdagavond. Door met 319 tegen 249 stemmen het vertrouwensvotum aan te nemen, die premier Laniel aan het parlement had gevraagd, heeft de kamer alleen maar de bedoeling gehad geen moeilijkheden te bezorgen aan de regering, wier minister van buitenlandse zaken Frankrijk aan het einde van deze maand moet vertegenwoordigen op de belangrijke conferentie der „grote vier" te Berlijn. Er werd zeker niet verwacht, dat de kamer het in deze dagen op een crisis zou aansturen, maar dat betekende nog niet dat Laniel had kunnen hopen dat hij een meerderheid zou kunnen behalen, die de constitutionele merderheid te boven ging. Zulks werd evenmin verwacht door hen, die de kamerzitting hebben bijgewoond en dus getuige waren van de koele ontvangst die de grote rede van premier Laniel te beurt viel, zelfs op vele banken van de regeringsmeerderheid. De premier had zich in zijn omvangrijk betoog hoofdzake lijk bepaald tot de financiële en sociale toestand van het land en daarbij een wel zeer optimistisch beeld gegeven van de actie van zijn regering, sinds deze in Juni van het vorige jaar is opgetreden. Inderdaad kon Laniel op een zeer ver beterde toestand van de schatkist wijzen, dank zij de toegenomen ontvangsten en het herwonnen vertrouwen in de munt, als mede op een lichte teruggang van de fis cale lasten. Ook de sociale moeilijkheden zijn overwonnen. Maar in zijn betoog had de premier ook verschillende verwachtingen opgenomen omtrent de uitwerking der maatregelen, die de regering heeft kunnen nemen dank zij de haar verleende volmachten en waar van de uitkomsten slechts in de toekomst kunnen worden vastgesteld, i Over het algemeen mishaagde het beeld, dat hij van de actie van zijn regering gaf, niet alleen de oppositie, doch ook de vele leden van de meerderheid, onder wie de radicalen en een deel der onafhankelijken en ex-Gaullisten. Van de buitenlandse politiek kon Laniel zich gemakkelijk afmaken met het verwijzen naar het debat, dat vóór zijn reis naar Bermuda had plaats gehad. Dezelfde vaagheid kon hij aannemen ten aanzien van het beleid in Indo China. De kamer was hierdoor weinig tevreden gesteld. maar zij was gevoelig voor de bewogen oproep van Laniel, dat een regeringscrisis op het ogenblik funest zou zijn. Hij wees daarom de onmiddellijke behandeling der ingediende interpella ties af. Het belang der zitting werd toen ver plaatst naar de fractievergaderingen, die Een tweede slachtoffer van het ernstige auto-ongeluk in de Nieuwjaarsnacht te Valkenburg, de 20-jarige mej. H. G. S. uit Spekholzerheide, is gistermorgen in het ziekenhuis te Heerlen aan de bekomen verwondingen overleden. Zoals bekend, is Nieuwjaarsnacht om streeks één uur een botsing geschied tus sen een Belgische mijnwerkersbus, die Nederlandse mijnwerkers naar huis had gebracht en een vrachtwagen, bestuurd door de heer B. uit Vaals. In de 'vracht wagen zaten 11 jonge mensen, 3 dames en 8 heren, variërende in leeftijd van 17 tot 26 jaar. Bij dit ongeluk liepen acht per sonen zware verwondingen op. Zaterdagmiddag jl. is, zoals reeds ge meld, het eerste slachtoffer, de 27-jarige J. O, van W. uit Spekholzerheide in het ziekenhuis te Heerlen overleden. tijdens de schorsing van de Kamerzitting plaats hadden. Geen der groepen uit de meerderheid had lust om positief stelling te nemen tegen Laniel, ook al omdat de betrokken partijen allerminst gereed zijn om een crisis uit te lokken, die een ver andering in de regeringsmeerderheid zou kunnen brengen- Het was goed te zien, dat de regering geen gevaar liep in minderheid te wor den gebracht, en daarom gaven velen. die tegen het beleid van de premier ernstig bezwaar hebben, er de voorkeur aan vóór Laniel te stemmen teneinde geen verzwakte Franse regering naar de besprekingen te Berlijn af te vaardigen, doch de minister van buitenlandse zaken met zoveel mogelijk gezag naar de con ferentie der „grote vier" te laten gaan. Laniel kon zich dus omtrent de onver wacht gunstige uitkomst <jer stemming geen illusies maken. Als de Berlijnse con ferentie eenmaal achter de rug is, zal hij aan een moeilijke ontmoeting met het par lement komen bloot te staan, tenzij de conferentie voor Frankrijk bijzonder gun stige resultaten zou opleveren. De rege ring heeft minstens tot eind Februari van de kant van het parlement geen gevaar te duchten onvoorziene omstandigheden daargelaten. Een stabiliteit dus, die slechts aan de kalender der internationale bespre kingen is te danken De Franse nationale vergadering heeft de begroting 1954 met 409 tegen 208 stem men goedgekeurd. Het totaal bedrag van de begroting beloopt 3.733 milliard francs, tegen 3.814 milliard voor de begroting van het vorige jaar. Woensdagmiddag is de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, te Bazel aangekomen. De minister, die ver gezeld wordt door de heren W. de Vries, directeur-generaal van de scheepvaart, mr C- J. M Schaepman, verkeersadviseur van het ministerie van Buitenlandse Za ken en mr H. E. Scheffer, raadadviseur bij 't directoraat-generaal van de Scheep vaart, brengt gelijk bekend een vriend- schapsbezoek aan Zwitserland, dat tot 9 Januari zal duren. Tijdens dit bezoek zal de minister contact opnemen met de Zwitserse ministeries van Buitenlandse Zaken en Verkeer, alsmede met Zwitserse Rijnscheepvaartkringen. (Van onze correspondent) De bijna 300 wevers van de N.V. Jor- daan en Zn te Haaksbergen, die wegens 'n geschil over de per 1 Januari ingaande 5% loonsverhoging Maandagmiddag in staking gingen, hebben na een protest vergadering in het St Jozefgebouw, Woensdagmorgen het werk hervat Het geschil ontstond doordat de directie die aan verschillende wevers reeds ge ruime tijd lonen boven het maximum uit keerde, deze eertijds in onderling overleg toegekende premie met de hierboven ge noemde 5% wilde verrekenen. Toen de arbeiders hierop het werk neerlegden, kwam na enig aarzelen van directie-zijde ide toezegging, dat indien het werk zou worden hervat, op alle lonen de volle /e I loonsverhoging van toepassing zou zijn Tijdens besprekingen, die Dinsdag te Sydney zjjn gehouden lussen functiona rissen van de landen van het Gemene best ter voorbereiding van de Vrijdag a.s. beginnende conferentie der ministers van financiën, is een Engels voorstel om de goud- en dollarreserves van het sterling gebied te gebruiken om de uitwerking van een mogelijke economische teruggang in de Ver. Staten teniet te doen door de ver tegenwoordigers van alle andere landen van het Gemenebest van de hand ge wezen. Volgens Australische functionarissen zal de conferentie der ministers van financiën ieder voorstel om de reserves voor een dergelijk doel te gebruiken verwerpen. Men achtte de over dit onderwerp gevoer de besprekingen echter van zeer groot belang, daar dit de eerste keer was, dat het denkbeeld is geopperd om de reserves te gebruiken voor een ander doel dan het opvangen van een volkomen onverwachte en ernstige economische crisis. De tweede secretaris bij het Engelse ministerie van financiën, Sir Leslie Rowan, die het voorstel ter sprake bracht, ver klaarde, dat het door Engeland gewenste gebruik van de goud- en dollarreserves slechts van korte duur zou kunnen zijft, daar Engeland geen ernstige depressie in het Amerikaanse economische leven ver wacht. Sir Leslie Rowan heeft voorts verklaard, dat het sterlinggebied moet trachten zich te isoleren tegen een mogelijke econo mische teruggang in de Ver. Staten. Hij zeide, dat een daling van vijf pet van het Amerikaanse prijspeil onmiddellijk schade lijke gevolgen voor het economische leven dei landen van het Britse Gemenebest zou hebben. De gevolgen zouden vooral na delig zijn voor de landen, die grondstoffen produceren. Sir Leslie Rowan merkte voorts op, dat beëindiging van de strate gische voorraadvorminp in de Ver. Staten en een daarop volgende prijsdaling ge vaarlijk zouden kunnen zijn. Na de bijeenkomst was de algemene indruk der afgevaardigden dat vertrouwd kan worden, dat de V.S. doeltreffende en zo nodig onorthodoxe maatregelen zullen nemen om een ernstige achteruitgang in het economische leven tegen te gaan. De gedelegeerden waren het ei over eens, dat men er vooral naar moet streven een geest van vertrouwen in het Gemenebest te bewaren. Zij sloten zich aan bij de verklaring van de Canadese vertegen woordigers, dat tijdelijke storingen, zoals een economische teruggang in Amerika, de landen van het Gemenebest niet mogen afbrengen van hun ontwikkelingsplannen op lange termijn, die herstel van de om- wisselbaarheid van het pond sterling als einddoel hebben. Volgens de Canadese afgevaardigden is er geen algemene Noord-Amerika (Van onze correspondent) Onder verwijzing naar de bekendmaking van het ministerie van Financiën in de dagbladen op 15 December 1953, inzake de deblokkering van Nederlandse activa in het Ver. Koninkrijk, geeft het Ned. Be heersinstituut in overleg met De Ned. Bank hieronder een korte toelichting op de terzake op 10 December 1953 getekende overeenkomst tussen de Nederlandse en Britse regeringen. Naar aanleiding van bedoelde overeen komst heeft op 11 December 1953 de af kondiging door de Board of Trade plaats gevonden van de Enemy Territory Cessa tion (Netherlands) Order 1953, welke tot effect heeft, dat behoudens na te noemen uitzonderingen alle controle van de Britse Custodians of Enemy Pro perty en van de Board of Trade op Neder landse activa in het V.K. zoals hieronder nader omschreven, definitief is beëindigd en dat wat Nederland betreft de Trading with the Enemy Act 1939 in geen enkel opzicht meer van toepassing is. Hiermede is een algemene vrijgave be reikt van alle bezittingen in het V.K. van welke aard ook, welke toebehoren of vroeger hebben toebehoord aan of op naam staan of stonden van dan wel wor den of werden gehouden voor rekening Va" Natuurlijke personen van Nederland se nationaliteit, die niet zowel: a. boven- Ko-ziflovt S1Q n naam van Nederlandse bankinstellingen bij haar correspondenten in het V.K. be vinden, thans vrij ter beschikking, waar onder ook die activa, waarbij bet volgens de Nederlandse wetgeving gaat om vijan delijk vermogen. Het behoeft geen nader betoog, dat in het laatstbedoelde geval de vrijkomende activa aan het Ned Beheers instituut verantwoord dienen te worden. Ten aanzien van deze vijandelijke activa in het V.K. zullen binnenkort van geval tot geval nadere instructies worden ver strekt. Morgen wordt een van de weinige nog in leven zijnde oud-strijders uit de Boerenoorlog tachtig jaar. Het is de heer J. H. Hildebrand, de vader van de bekende schrijver van kinderboeken A. D. Hildebrand, die reeds vele jaren in Apeldoorn woonachtig is. Van zijn lange leven is hij slechts zeven jaar in Zuid-Afrika geweest. In deze luttele jaren heeft de vitale heer Hildebrand echter veel meege maakt, dat hem steeds is bijgebleven en waarvan hij met graagte vertelt, wanneer hij op zijn praatstoel zit. Op aandrang van zijn moeder was de heer Hildebrand na het verlaten van de schoolbanken in militaire dienst ge gaan voor de officiersopleiding. „Maar vijf en vijftig jaar geleden", aldus de heer Hildebrand, „was een officier niet veel meer dan een vergulde bedelaar". Toen hij 23 jaar oud was haalde een neef hem over een betrekking te aan vaarden bij de Ned. Zuid-Afrikaanse Spoorweg Mij. in Pretoria. De heer Hil debrand was amper enige weken in Afrika of hij werd ingelijfd bij 'n Boe- rencommando en het duurde niet lang of er werd in Transvaal een actie on dernomen tegen de kafferkoning Bunu van Swazieland, die de blanken lastig viel. Na tal van avonturen werd ko ning Bunu gevangen genomen, vooral door het feit, dat Zijne Majesteit niet snel uit de voeten kon wegens de 70 leden van zijn harem.... In Pretoria teruggekeerd ging de heer Hildebrand weer aan zijn werk bij de Spoorwegmaatschappij. Spoedig daarna brak het bekende conflict met Engeland uit. Wederom volgde aanslui ting bij een Boerencommando in de strijd tegen Engeland. In die tijd werd de heer Hildebrand bevriend met Paul Kruger. Bij een van zijn ontmoetingen met deze staatsman het was aan de vooravond van de slag bij Ladysmith zei Ome Paul: „Ten slotte zal Zuid-Afrika zich zijn onaf hankelijkheid veroveren. Misschien niet door middel van geweren en kanonnen, dan toch in ieder geval mettertijd door de wapenen van de geest". Deze pro fetische woorden zijn bewaarheid ge worden. Hildebrand kwam als krijgsgevan gene terecht in Londen, waar hij ech ter gauw weer op vrije voeten werd gesteld onder voorwaarde, dat hij de eerstvolgende drie jaren geen voet meer zou zetten op door Engeland be heerst grondgebied. Dit betekende het einde van de Zuid- Afrikaanse periode in het leven van de heer Hildebrand. In Nederland terug be gaf hij zich in het verzekeringsbedrijf, maar zijn hart is toch steeds blijven hangen naar Zuid-Afrika. economische depressie in nuuiu-nnrci ma -> ,1, h te verwachten. Zij geloven niet, dat dien de Dudse numnahteittPnp Canada of Amerika een ernstige terug gang tegemoet gaan, die ernstige gevolgen voor het Gemenebest of het sterlinggebied zou kunnen hebben. Naar de mening van Canada is de Noordamerikaanse economie zich aan het stabiliseren na een reeks van jaren van hoogconjunctuur. De Engelse minister van financiën, Ri chard Butler, heeft een beroep gedaan op het sterlingebied risico's te nemen en ver metel te zijn. Op een persconferentie na zijn aankomst verklaarde hij, dat Enge land niet alleen als een „sprookjespete moei" behandeld moet worden. Het zal echter al het mogelijke doen, om bij te dragen in de financiering van ontwikke lingsplannen van het Gemenebest. Omtrent de Vrijdag a.s. beginnende con ferentie der ministers van het Gemenebest zeide Butler: „Wij komen niet wegens een crisis bijeen. Het is een opluchting bijeen te kunnen komen onder redelijke vooruit zichten voor de toekomst en na in het afgelopen jaar veel te hebben gepres teerd". Wij stellen ons voor onder dit hoofd geregeld mededelingen te publiceren, al of niet begeleid van kort commentaar, betreffende de stem die in betekenis en betrouwbaarheid alle andere overtreft: de stem der Kerk. De stem. Wat Sint Augustinus_ zegt van Jezus' mirakelen, habent, si intel- legantur, linguam suam (zij hebben, wanneer zij begrepen worden, hun tong of hun taal) geldt ook van alle daden, besluiten en verordeningen dei- Kerk. Zelfs van de „houding" die zij telkens aanneemt. Maar wij bepalen ons tot haar woorden. Tot hetgeen zij zegt. Tot haar stem. De Kerk. De Kerk spreekt door haar Bisschoppen, haar priesters en al haar andere leden. Maar alleen de Bis schoppen van wie de Paus de eer ste is en de enige die, wanneer hij al leen spreekt, spreekt met universele bevoegdheid spreken met ambtelijk leergezag. Zij spreken namens de Kerk. Wij bepalen ons tot wat dezen zeggen. Er zijn duizenden Bisschoppen. De stof die wekelijks voor bespreking in aanmerking komt, is onafzienbaar. Waarschijnlijk zal het bij voorkeur toegepaste kriterium zijn, die uitlatin gen te bespreken die ons doen besef fen. dat wij leven in een wereldkerk. In een rijk zonder grenzen. Wij zullen vaak moeten wachten op buitenlandse bladen en tijdschriften om bijzonderheden te achterhalen die wij nodig hebben. Onze toeleg zal zijn om, wanneer wij moeten kiezen tussen snel heid van informatie en kwaliteit, aan het laatste de voorkeur te geven. Wel indien wij speciaal gezocht zou den hebben naar een bisschoppelijk woord om de opzet van deze kroniek te rechtvaardigen en haar te openen, dan hadden wij nauwelijks iets beters kunnen vinden dan hetgeen Kardinaal Griffin, Aartsbisschop van Westmin ster, in zijn pastorale Adventsbrief heeft gezegd over de katholieke pers. Tengevolge van de overvloed aan we reldnieuws, verklaart de Kardinaal en het tekort aan newsprint (krantenpa pier) komt veel van het nieuws, dat voor katholieken van belang is, in de gewone nieuwsbladen niet tot zijn recht. „In de wereld van vandaag is de katholieke pers voor iedere katholiek een noodzakelijkheid geworden eer der dan een luxe of een goed werk, dat onze steun verdient. Het eenvou digste bewijs hiervoor ligt in het feit, dat er practisch geen ander middel bestaat om te verzekeren, dat alle katholieken de gewichtige woorden van de Heilige Vader horen, wanneer deze speekt, zoals hij geregeld doet, over de katholieke leer en waarde oordelen met betrekking tot de we reldse zaken in een verwarde en in hoge mate heidense wereld.... Iedere katholiek, die de katholieke pers geregeld volgt, blijft in contact met de Heilige Vader en de Bisschop pen en blijft behoorlijk geïnformeerd over die dingen, die hemzelf in zyn apostolische taak direct aangaan. De katholieke pers helpt de katholiek om deel te nemen aan het leven va.i ook daarnevens te eniger tijd ingezetene van Duitsland waren gedurende de periode van 3 September 1939 tot 6 October 1952; 2 Natuurlijke personen van andere nationaliteit of staatlozen, voor zover zij op of na 20 Mei 1940 in Nederland woon achtig waren, mits geen Duitsers, die te eniger tijd tussen 3 September 1939 en 6 October 1952 ingezetene van Duitsland waren; 3. Nederlandse rechtspersonen dan wei al dan niet rechtspersoonlijkheid bezitten de vennootschappen, verenigingen, stich tingen, etc., opgericht onder de wetten van Nedertand. Uitgezonderd van deze algemene vrijgave zijn o.a. de activa, die reeds definitief genaast als Duits vijandelijk ver zijn De Britse regering heeft zich verplicht om zo spoedig mogelijk de nodige maat regelen te nemen ten einde alle controle op de vrij te geven activa staande vóóroorlogse schulden aan Ieder, die in Breda wel eens langs de Markendaalseweg heeft gewandeld, is bij die gelegenheid ongetwijfeld een markant, achthoekig torentje opgevallen. Het be hoort tot een complex gebouwen in de Nieuwstraat, waarin nu gevestigd is het „Liefdegesticht" der Zusters Francisca nessen en dat vanouds bekend is als het „Huis van Assendelft". Over het eerste lid van het geslacht Van Assendelft, dat dit huis bewoonde, over zijn voorouders, afstammelingen en ver dere familieleden, heeft mr F. A. Holle man rechter in de arrondissementsrecht bank te Breda, een studie gepubliceerd, welker belang ver uitgaat boven dat van de doorsnee-familiegeschiedenis. in die be- De beschrijving van het leven van een aantal prominente leden van het geslacn Van Assendelft uit de 16e en 17e eeuw, geeft de schrijver namelijk de gelegenheid, ons vertrouwd te maken met de meest uit eenlopende, maar steeds belangwekkende facetten van de maatschappij wogen tijden. En prominent waren de Van Assen delfts, vooral in de 16e eeuw; Dirk zelf was schout van Breda van 1542 tot 1550, ""7 hóffën een tijdperk, waarin zowel strooptochten .j - °P i van Maarten van Rossum als uitbundige De algemene vrijgave brengt onder me feeste)ijkheden plaats vonden (in 1549 b.v. mede, dat debiteuren het V'K' ontving Prins Willem van Oranje aldaar kunnen overgaan tot betaling vannog ui t-)atere philips II); de broeder van Dirk, ■rvnren i Gerrit van Assendelft was als President landse personen, die onaer ae mervoren Hq{ van Hol]and en stadhouder doör tijdsoorzaken, verkwisting en me salliances (waarna tenslotte de laatste mannelijke telg in een duel gedood is) geven ons een ongemeen boeiende kijk op de maatschappij dier dagen De uitgave was in goede handen bij de N.V. Thieme; de uitvoering is ver zorgd en bijzonder degelijk. Vele uit slaande tabellen, uitstekend gereprodu ceerde portretten, afbeeldingen van ze gels, kastelen, stadsgezichten en platte gronden geven de lezer steun bij de voor stelling van de in de tekst opgeroepen beelden. Een toelichting bij deze illustra ties. waarin ook de heraldiek uitgebreid wordt betrokken, een reeks bijlagen, een zaken- en een persoonsregister besluiten dit kostbare boek De schrijver heeft er tegen gewaakt, „.jn werk uitsluitend voor historici en genealogen leesbaar te ntaken, dank zij stijl en toelichtingen is het toegankelijk voor ieder historisch-geïnteresseerde. Zonder twijfel dat de laatstgenoemden zich, met behulp van de uitgebreide lite ratuuropgaven, verder in deze uiterst boeiende materie willen verdiepen, het geen mede voor de uitmuntende kwali teiten van het besproken oeuvre getuigt. J. Baron van Hövell tot Westerflier. gegeven omschrijving vallen. r,ritsevan "de Ho'llandse Leenkamer één der De overeenkomst, welkemrt de Bn>e]£mde reaering is gesloten, bevat tevens een definitieve regeling Fan alle nog uitstaan- I Het tel.rein van onderzoek wordt de eevallen waarop het Brits-Nederlandse ook niet tot Bveda beperkt. Over Verdrag inzake strijdige aanspraken op bezittingen van de familie verstrekt de Duits vermogen (Staatsblad no K So2) van schrijVer ons uitvoerige inlichtingen. Ach- toepassing is, dus in het algemeen de ge- tereenvolgens worden o.m. besproken vallen, waarbij vijandelijk Duits belang heerlijkheden Assendelft,Kratuigen. dan alle de 3e dat Gistermiddag om ongevee" twee uur is brand ontstaan in een van de. woonbarak ken in het arbeiderskamp Zelkepolde: na bij Zierikzee. De brandweer van Zierik- zee, die onmiddellijk was gewaarschuwd, was reeds enkele minuten na ontdekking van de brand ter plaatse. Met drie stra len werd het vuur bestreden, waardoor kon worden voorkomen, dat do barak af brandde- Na een half uur was men het vuur meester. De helft van de woonbarak kan normaal worden gebruikt, terwijl de schade aan het andere gedeelte gering is de gehele Kerk en om aandeel te heb-gebleken en zeer snel zai kunnen wor- ben aan haar lerende zending". den hersteld. De juiste oorzaak van de De Kardinaal vat zijn onderrichting brand is nog met bekend, doch men acht in deze zin samen: „Opnieuw leggen wij kortsluiting niet uitgesloten, de nadruk op de wens, zo vaak door de i De huisvestin" is betrokken. Met nadruk wordt er op gewezen, de afwikkeling van laatstbedoelde geval.en door de Britse instanties met het Ned- Beheersinstituut zal plaats vinden en dat. de afrekening in Nederland uitsluitend door het Ned. Beheersinstituut zal „e- SCAN gevolg van evenbedoeide «ieflnHtew regeling komen onder meer alle saldi, effecten en verse sendelft te andere waarden, welke zich op 1 overwegingen, w soven, Heinenoord en .Albrandswaard, de 'Kastelen Assumburg en Honingen en di- huizen, waaronder het huis van As- s-Gravenhage. Uiteraard werden tussen de familieleden voerd^irt^verband^mererfeniskwesHes. Als j maal verwijzing naar de pijnbank en mrist heeft de schrijver zich hiervoor bij- al deze gevallen weid de vordering door zonder geïnteresseerd, vooral voor de het Gerecht afgewezen /elke de Hoge Raad tot een Uok toen Dirk (IVvan Assendelft i/(.98/91553), heer van Besoyen' Albrandsivaard en Heinenoord, schout van Breda, echtge noot van Adriana van Nassau. bepaalde uitspraak leidden. De „Resolu tiën tot de 'Sententiën" van dit hoge rechtscollege zijn namelijk bewaard ge bleven en zij blijken een uiterst belang rijke bron te zijn voor de kennis van de rechtsopvatting in de 16e en 17e eeuw. Ook de faits et gestes van Dirk als schout van Breda, combinatie van dé amb ten van president van de rechtbank, rech- ter-commissaris, officier van justitie en commissaris van politie (waarnaast hij ook nog medewer' 'e aan de totstandko ming van de verordeningen en de afkon diging daarvan), worden door de auteur nauwgêzet n'agegaan. En daarbij viel het hem vóóraf op, dat de pijnbank in die da gen toch niet zoveel werd gebruikt, als wij wel eens geneigd zijn te denken: in de gehele ambtsperiode van de schout Dirk van Assendelft vorderde deze drie- in de arbeiders zal Heilige Vader uitgedrukt, dat tenmin ste één katholiek nieuwsblad geregeld door ieder gezin worde gelezen". Men weet. dat Engeland geen katho lieke dagbladen heeft, maar wel een aantal katholieke nieuws-weekbladen. Het weekbladtype, dat sinds de oorlog ook in Nederland zijn ontwikkeling is begonnen. Ongeveer gelijktijdig heeft mgr Him- mer, Bisschop van Doornik (België) een herderlijke onderrichting gegeven van ongeveer dezelfde strekking: „Zo dus moet er aan de christelijke haard een christelijk dagblad worden aange troffen". Schrijft Kardinaal Griffin de tekor ten van „de gewone wereldse bladen" in Engeland (dit land van schier he melse objectiviteit en schier engelach tige correctheid) toe aan het news- printtekort, dan schrijft de Bisschop van Doornik het streven van die bladen „welke de zinnelijkheid in het gevlei komen of God laten verdwijnen uit ons perspectief en uit ons leven" toe aan winstbejag. Hij trekt daaruit de gewich tige correctheid) toe aan het news- oriënteerde pers bestaat bij de gratie van het publiek. Hij schrijft: „Christenen van dit bisdom, hoe groot zou uw macht zijn, indien gij u wildet verenigen. Een beraden en eensgezinde wer king van uw kant zou bij ons het aanschijn van de pers kunnen wijzi gen. Moest gij, van heden af, het besluit nemen geen centiem meer uit te ge ven voor onzedelijke, lichtzinnige of neutrale publicaties, dan zoudt gij de uitgevers ervan ontmoedigen. Want het is vooral het geld, dat wij beste den aan het aankopen ervan, hetwelk dezen aanzet te volharden in hun droevige bezigheid." Deze herdeflijke brief treft vaak door stoute formuleringen, waarvan wij er, tot slot, enkele vermelden. „De Pers kan zowel het beste als het slechtste zijn van de bestaande din gen," „Men hoort zo dikwijls die beden king: „Het staat in de krant, dus is het waar.." Men ziet dadelijk de verplet terende verantwoordelijkheid in van diegenen, die de Pers besturen." „Niet alleen door de vermetelheid en de listigheid van gewetenloze uitge vers, maar eveneens door de opgesta pelde zwakheden en compromissen van de eerlijke mensen lopen wij het ge vaar dat er zich te midden van ons een goddeloze en onzedelijke wereld zou gaan vestigen." „Het is de plicht van de christen mens zijn dagblad met een minimum aan critische zin aan te pakken, zonder vooropgezette mening, maar ook zon der zwakheid zal hij zijn persoonlijke reacties tegenover het standpunt van ziin dagblad moeten stellen J. H. C. CREYGHTON S.J. geen moeilijkheden ondervinden. waren de ouders voor de daden van hun kinderen aansprakelijk; waren de ouders onwillig, de opgelegde boeten te betalen, dan werden zo aan de kaak (schandpaal) gesteld. De kinderen op wier ouders de boete niet verhaal baar was. werden in het openbaar ge geseld .liet alleen in juridisch, maar ook in kunsthistorisch opzicht is de studie van i mr Holleman van gewicht. Zijn gedegen In de aandeelhoudersvergadering der Albatros Superfosfaatfabrieken werd aan gaande de voorraden, die ditmaal met cir ca 8,5 min op de balans paraisseren te gen vorig jaar ruim 14 min, medege deeld, dat hierin niets onrustbarends zit. Niet alleen zijn de prijzen lager, doch ook de omvang van de voorraden is vermin derd. Concurrentie wordt vooral onder vonden van de zijde van België. De bevolking van Weesperkarspel drong gisteren samen voor de arbeiderswoning van mevr. E. J. van II, waar een zel den voorkomend geval in de Nederlandse rechtspraak - in een kleine keukentje een rechtzitting werd gehouden door een kamer van de Amsterdamse rechtbank, bestaande uit de president, mr H. J. Hut- schler, de raadsheren mr Clevennga en mr Da Costa, de officier van Justitie, mr G. R. Nubé en de raadsman van de verdachte, mr R Hermans. De verdachte was mevr E J van H„ die op 3 Juli van het vorige jaar haar buurman, de 63-jarige veehan delaar V. van de R„ van het leven zou hebben beroofd. Zij betoogde tijdens de op 8 December te Amsterdam gehouden rechtszitting dat zij uit noodweer de man een serie slagen met een treetje van het gasstel had gegeven, omdat de buurman 2;, nnJentMtraf van drie jaar me' aftrek, i te Breda heelt geleid tot de beantwoor- gevangcmsstiaf van cme jaai m van verschillende oude vragen Toen veertien dagen later de uitspraak zou j,daa7pmU.ent. volgen bepaalde de rechtbank dat het on- jien gei0ve echter niet, dat de sehrij- derzoek op de plaats van de daad vgl, ong ujtsluitend sombere en misschien keuken van de woning der verdaent dorre geschiedenis biedt. Wjj lezen van zou worden voortgezet. Dit gebeurde giste- een reig naar Ital;g van galante avon- ren. De verdachte gaf een wachtmees- (uren van schakingen en van speelkin ter, de heer v. d. L. uit Weesp, fungeerde deren' Het is geen geromantiseerd, maar hierbij als „slachtoffer" een nauwkeu- een dikwijls wel romantisch verhaal, rige reconstructie van de omstandigheden, waaronder de man was overleden. Ditmaal stelde de officier geen eis. Men besloot over de verdachte een tweede psychia trisch rapport door professor dr E. A. D. E. Carp te Leiden te laten uitbrengen. In verband hiermede werd de zaak terug ver wezen naar de rechter-commissaris. N.a.v „Dirk van \ssendelft, schout van Breda, en de zijnen" door F. A. Holleman Uitg. W. J. Thieme en Cie, Zutphen. De voornaamste bepaling van het wets ontwerp, dat werd uitgewerkt aan de hand van voorstellen van de Amerikaanse des kundige Max Bell en dat bij de nationale vergadering werd ingediend is, dat het staatsmonopolie voor de exploratie naar petroleum in Turkije wordt opgeheven. Het ingediende wetsontwerp zal waar schijnlijk ongewijzigd worden goedge keurd. Volgens de bepaling van het wetsont werp hebben Turkse en buitenlandse fir ma's het recht naar olie te zoeken en de ontdekte olie te exploiteren. Voor de staat wordt 1214 procent van de ruwe olie gere serveerd, maar de belastingen mogen niet meer dan 50 procent van de nettowinst bedragen. De buitenlandse maatschap pijen zullen haar gehele winsten evenals het in Turkije ingevoerde kapitaal in de viezen mogen overmaken. De wereldproductie van rubber daalde in November tot 140.000 ton vergeleken met 142.500 ton in October, aldus blijkt uit voorlopige cijfers van de Internationale Rubber Studie Groep. Het verbruik daal de in November tot 127.500 ton vergeleken met 132.500 ton in October. De wereldproductie van synthetische rubber steeg van 64.000 ton in October tot 65.000 ton in November, terwijl het ver bruik van dit product daalde van 65.000 tot 60.000 ton. Naar wjj vernemen heeft de Delta-com missie in haar tweede interim-advies aan de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld, dat z\j van oordeel was, dat zo spoedig mogelijk moest worden over gegaan tot het maken van een stormvloed kering in de Hollandse IJssel, een kering die hij de monding van de rivier zou ten komen. Maar een der richtlijnen, die de Delta-commissie ontving is, dat de Rotterdamse Waterweg moet worden open gelaten, zodat stormvloeden dus altijd tot de Hollandse IJssel kunnen doordringen. Bij doorbraak van de IJsseldjjken loopt een sterk geïndustrialiseerd land met meer dan anderhalf millioen inwoners gevaar. Hieronder hoort ook Rotterdam en hoe groot dat gevaar geweest is, weet een ieder zich nog wel te herinneren bij e Fcbruari-storm van verleden jaar, toen twee stroomgaten in de dijken ontstonden die op bjjna miraculeuze wijze weer ge dicht konden worden terwijl de dijken verder zwaar beschadigd werden. Een beveiliging van het land achter de IJ.sseldijken is op twee manieren te ver krijgen, namelijk door verhoging van de dijken of door het bouwen van een storm vloedkering. De Deltacommissie is van mening, dat de stormvloedkering de voorkeur ver dient, omdat dan het te beschermen land achter twee waterkeringen komt te liggen, namelijk primair de stormstuw en secu- dair de düken. Het bouwen van een stormvloedkering za! niet zoveel tijd in beslag nemen als het ophogen van de dijken, zodat spoediger een grotere veiligheid wordt verkregen, terwijl ook de verhoging van de dijken in verband met de slappe ondergrond en de op de dijken aanwezige bebouwingen kost baarder is dan het bouwen van een storm stuw en de kosten nog zullen stijgen naat" mate het peil van de kruin hoger wordt gekozen. Bovendien zou de stormvloed kering gecombineerd kunnen worden met de reeds lang overwogen overbrugging over de Hollandse IJssel. Men kon nog niet vaststellen op welke hoogte het stormvloedspei! moest worden bepaald. De hoogte van de stormstuw heeft echter betrekkelijk weinig invloed op de kosten. De commissie heeft derhalve de hoogte groot aangenomen. Blijkt later, dat de stormvloedkering lager had kunnen zijn, dan is het teveel uitgegeven bedrag (enkele honderdduizenden guldens) gering in verhouding tot het voordeel van ver vroegde veiligheid, die wordt verkregen door niet te wachten tot voldoende zeker heid bestaat ten aanzien van de hoogte van de stormstuw. De Studiedienst van de Rijkswaterstaat heeft berekend, dat een stormvloedkering geen nadelige gevolgen zal hebben op wa terstanden en stromen, die tijdens storm vloeden kunnen optreden. De commissie heeft de voorkeur gegeven aan een beweegbare kering, die alleen zal worden gesloten als een stormvloed dreigt, doch overigens de normale waterbeweging in de rivier in stand houdt, boven een dam met sluis. De overwegingen, die tot deze conclusie hebben geleid waren, dat de scheepvaartbelangen door een kering wei nig of niet worden geschaad en dat de waterhuishouding in het .gebied van de Hollandse IJssel nauwelijks wordt beïn vloed. Naar de mening van de commissie moet de stormvloedkering voldoen aan tie volgende eisen: le. de kering reikt tot zes meter boven N.A.P.; 2e. de afsluiting moet beslaan uit twee achter elkaar gelegen keringen, op zo danige afstand, dat de veiligheid onder alle omstandigheden zo goed mogelijk wordt gewaarborgd; 3e. het werkzame doorstromingsprofiel is zo ruim, dat het getij zich vrijwel ongestoord tn de Hollandse IJssel kan voortplanten en de stroomsnelhedcn ter plaatse van de afsluitingen niet te groot worden. Al het gestelde is gebaseerd op gege vens, waarvan de vindplaats in uitvoe rige noten wordt gegeven. Uit die noten blijkt de enorme belezenheid van de auteur, die zeker vele jaren aan deze studio moet hebben besteed. Daar vindt hij ook gelegenheid talrijke wetenswaardigheden te vermelden, wel ke niet in onmiddellijk verband met zijn onderwerp staan. Wanneer hij bijvoor beeld aantoont, dat H.M. de Koningin tot de afstammelingen van Dirk van Assen delft behoort (zoals o.m. ook de ^Belgi sche ambassadeur in Nederland, Z, Ex. E. Graeffe), dan wordt tevens medege deeld, aan wie haar stammoeder, Juliana van Stolberg haar naam ontleende. Deze laatste werd in 1506, op 15 Februari na de vespers geboren, op de vooravond van het feest van Juliana van Nikomedia, de heilige duivelbezweerster. Dat is dus tevens de oorsprong van de naam van onze Vorstin! Aan de voorouders en nakomelingen van de broeders Dirk en Gerrit van As sendelft is een belangrijk deel van liet boek gewijd. De opkomst van de familie, Onderhandelaars van Israël en Wes, Duitsland zullen te Bonn besprekingen over technische bijzonderheden van de herstelbetalingsovereenkomst van 1952 tus sen beide landen voeren. Een woordeer der van de delegatie van Israël te Keulen verklaard, dat een hoofdj on bespreking zou zijn het ontwerp van een overeenkomst, volgens welke West- Duitsland nog een jaar lang geblokkeerde sterling ter beschikking van Israël zal stellen voor de aankoop van olie in Enge land. Volgens een op 31 Maart aflopende overeenkomst van 2 jaar heeft Duitsland voor dit doel voor een bedrag van 125 mil lioen mark aan geblokkeerde sterling ter beschikking van Israël gesteld. De nieuwe overeenkomst zou het bedrag der geblok keerde sterling vaststellen op het equiva lent van 75 millioen mark, aldus de woordvoerder, volgens wien het nog niet zeker was, dat Duitsland hiermede zou instemmen. De Dortmundse haven heeft in 1953 een nieuw record geboekt. De omslag bedroeg bijna 4,5 millioen ton. Bijna de P..ff. helft van de omslag bestond uit erts, dat het door aanzienlijke huwelijken toene- I over Emden werd aangevoerd, men van haar macht en de neergang, De staalproductie in Wcst-Duitsland is 1 landen een ernstige concurrentie op de in het afgelopen jaar enigszins terugge lopen.' Zij bedroeg 15.4 millioen ton, het geen 380.000 ton minder is dan in het voor afgaande jaar. De achteruitgang in de pro ductie van ruw vjzer bedroeg 1.2 millioen ton. Er werd 11.6 millicen ton ruw jjzer geproduceerd. Voor het eerst is hierdoor een onderbreking gekomen in de gestage productieverhoging sedert het einde van de oorlog. Deze wordt voornamelijk toe geschreven aan de verminderde bedrijvig heid in de laatste helft van het jaar. De vooruitzichten voor een herstel in de ko mende maanden worden evenwel gunstig geacht. In toenemende mate interesseert men zich in West-Duitse staalkringen voor de ontwikkeling der staalproductie in Polen en Tsjechoslowakije, die zodanige vormen begint aan te nemen, dat men van deze wereldmarkt gaat vrezen. Tijdens een bij eenkomst in Dusseldorp heeft de directeur van een hoogovénbedrijf in Duisburg, Oppner, een overzicht gegeven van de groei der staalindustrie in de beide landen van het Oostelijke blok. Hij wees er op, dat Polen erin geslaagd is het „Roergebied van het Oosten in Silezië krachtig te ont wikkelen. Hij nam aan, dat de Poolse staalproductie dn het afgelopen jaar meer dan vier millioen ton heeft bedragen. In 1938 bedroeg zij slechts 1.4 millioen ton. Tsjechoslowakije zou op dezelfde cijfers kunnen bogen, zodat beide landen tezamen een even hoge starlproductie hebben als Frankrijk. De investeringen in de staal industrie dezer beide landen worden ge schat op vier milliard mark, waarbij nog bijna een milliard komt, dat in de Oost- Duitse staalindustrie is gestoken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6