Nieuws uit STAD en OMTREK De inzegening van St. Jacobusscliool Een nieuwe periode katholiek onderwijs de nieuwe voor het ingeluid PA ARDESPRONG-PUZZLE D C S -z7 I 1 Z 7 Uit Wilton's goede, oude tijd Het eerste karwei niet betaald... Gasten van Wilton-Fijenoord maakten excursie EEN IDEALE WARMTEBRON Bioscopen deze week houtman fes, 3. 0ver de am N UIT 75 Jaargangen ÉÉN WEEK /A /A r J borgh Damwachter „D'r deugt niks van", zei de buurvrouw burgerlijke stand WALDO-TAXI N.V. ROTTERDAMSCHE KOLENCENTRALE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOEVELS IDEAAL TEMPO SCHEPER ROELOFF PAGINA 2 HANUUKilKKtN GEMEENTERAADSVER GADERING Schiedam leent weer 3 millioen WETHOUDERS KRIJGEN MEER Voorgesteld wordt hun salaris op 8200.te brengen Door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is medegedeeld, dat zij voornemens zijn de salariëring van de wethouders van de grotere gemeenten opnieuw te regelen Voor wat de gemeente Schiedam betreft zouden zij de wedde willen vaststellen op 8.200 per jaar- GEEN IJSPRET _y PORTEMONNAIE GESTOLEN 67570—69915 JUBILEE-VAN LUIK WALES ANTHRACIET WALES ROKOCENT SEVEN SISTERS WALES VOORHAVEN 60 Kruiwagens vol centen BEPAALDE OUDEN VAN DAGEN VRIJGESTELD PASSAGE THEATER Meisjesslaapzaal BINNENBRANDJE VERKEERSZUIL GESNEUVELD PIANO'S AGENDA IN ROTTERDAM MONOPOLE-THEATER „A. en C. en Dr Jekyll en mr Hyde (uitsluitend van 11 tot en met 16 Januari) DE FLATS VOOR OUDEN VAN DAGEN onberispelijk opgemaakt OUDE GENEVER De dag van de inzegening der nieuwe St. Jacobusscliool begon met een plechtige gezongen H. Mis, opgedragen door Pastoor P. van Kampen, geassisteerd door kapelaan W. B. Alkemade en oud-kapelaan J. Rood Koor en schoolkinderen zongen de mis: In Festis Duplicibus, genaamd „De Angelis", beter bekend onder de naam ..Achtste Mis". Na de H. Mis gingen, volgens afspraak, de kinderen ontbijten in de oude school, vlak bij de kerk gelegen. Daarna wandelden zij, onder leiding van het personeel, naar het niéuwe schoolgebouw om de inzegening bij te wonen. Weer ervoeren zij de wijze spreuk die op het inrijhek van een van Kethels boerderijen staat: „Het is nooit zo kant en klaar, of het hapert hier en daar" Kin deren en personeel bewezen ongeweten, door hun wandeling, het nadeel van de te grote afstand tussen kerkgebouw en school. Intussen was men binnen aan het twee- JA U1ZEND MAN waren het, die ap de personeelreceptie de hand schudden van de leden der directie en die van de raad van commissarissen. Er warenpastoor hij die handen vele, vereeld bij het werk,zocht, om tot uitbreiding en verbetering dat d< tirondslag is van de groei en bloei van het oude schoolgebouw te komen. to .11 1 JU aam CnU/\l bnrottol ItTO noi de gedeelte van de officiële opening begonnen. Als voorzitter van de St. Willibrordus- stichting sprak Deken R. J. Reijnen het openingswoord. Hij wees er op. dat de voltooiing van het gebouw lange tijd op zich heeft laten wachten. Maar nu we eindelijk dan toch zo ver waren felici teerde hij de parochie Kethel met dit mooie zonnige gebouw. Ook pastoor V. Kampen en het personeel van de school kregen zijn gelukwensen. De deken ein digde met de wens: dat God ruimschoots Zijn zegen zou schenken aan het werk van opvoeding en onderwijs dat hier in deze school zou worden verricht. De heer H. Sabel sprak, als wethou der van onderwijs, namens het gemeen tebestuur en begon zijn toespraak met een stukje geschiedenis. Hij vertelde hoe van Kampen hem destijds be- Dat het resultaat nog zoveel voldoening geeft ligt vooral aan het doorzettingsver mogen van de heer Hamilton en, of schoon het geen gewoonte is opzichters te prijzen, aan het wérk van opzichter Kokke Namens het architecten-bureau bood de heer Nix een litho aan, voor de school. Pastoor v. Kampen zou met de ge schiedenis van de school moeten begin nen in April 1939, toen hij nog pas enkele dagen pastoor in Kethel was. Er lag in 1939 een plan klaar om de bestaande school uit te breiden. Dat vond de pastoor fout. De uitbreiding moest, volgens hem, komen daar waar de men sen woonden. Dat was in 1939 Bijdorp. Toen vele jaren later Tuindorp verrees, werd hij gesterkt in zijn overtuiging. Nu de parochie Kethel zolang geduld heeft gehad, is z'ij beloond met een van de mooiste schoolgebouwen uit de omtrek. De St. Willibrordusstichting werd dank gebracht voor datgene, wat het vroegere Schoolbestuur niet tot stand had kunnen brengen. De pastoor wees er verder op, dat opvoeding nummer één moet zijn. Als laatste sprak het hoofd der school, de heer P. J. Beekman. De St. Willi brordusstichting heeft gezorgd, dat er een mooi zonnig gebouw gekomen is. Daarin te werken is een lust. Ook de leermiddelen, die wij, dank zij de Stich ting en de Gemeente hebben kunnen aanschaffen, voldoen aan de moderne eisen. DoOr de welwillende medewerking van ministerie en Rijksinspectie, telt de school nu 7 leerkrachten. Allemaal din gen die het mogelijk maken, goed onder Op Vrijdag 15 Januari komt de gemeen teraad weer bijeen. De agenda omvat o m IA Aanbeveling van de Commissie van beheer der Fondsen herkomstig van da Vernietigde Gilden ter benoeming van twee leden van genoemd college, ontstaan door het overlijden van de heren Ant. Windhorst en C. H. SchefferS. Aanbevolen worden: A. Vacature Ant. Windhorst: 1 de heer A. J. van Lith; 2 de heer H. M, Willemse. B. Vacature C. H. Scheffers: 1 de heer H. M. Willemse; 2 de heer A. J. van Lith IB. Voorstel van B. en W. om de heer J J. Schipper, tuinarchitect, met ingang van 1 Januari 1954 te benoemen tot tuin architect A. IC. Voordracht van B. en W. tot be noeming van een hoofd van de Theo Thijs- senschool A aan het Edisonplein. Voor gedragen worden: 1 de heer J. G. Brugman, hoofd ener school te Numansdorp; 2 de heer H P. C. Lut.ge. tijdelijk onderwijzer bij het ULO te Leiden; 3 de heer T. Veldkamp, onder- wijzer te Rotterdam. 2A. Voorstel van B. en W. inzake ver- huring aan L. Bijl in Kethel. of anderen' van het perceel weiland en kade, begrepen In het Onteigeningsplan Tuindorp Kethel II. gelegen ten Westen van de Polder"aa-t kadastraal hekend Sectie Q no. 1183, ter oppervlakte van plm. 1.52.00 ha. tegen een pachtsom van 144.40 per jaar. 2B Voorstel van B. en W. inzake onder handse verhuring van diverse als tuin grond in gebruik zijnde perceeltjes land, gelegen achter de sportvelden aan de Schietbaanstraat in Kethel en grenzende aan de Zuidzijde aan de spoorlijn Rotter dam—Hoek van Holland, kadastraal be kend Sectie P no. 2358, ter gezamenlijke oppervlakte van plm. 3.000 M2. 3- Voorstel van B. en W. inzake sloping Door Gedeputeerde Staten wordt tevens verzocht hun College het gevoelen van de Raad hieromtrent te doen weten. In verband hiermede stelt de burge meester de raadsleden voor als hun mening uit te spreken- dat ze zich met be doeld bedrag kunnen verenigen, zulks in gaande 1 September 1953 en verhoogd met de kindertoelage, zoals thans gebruike lijk ls. Door de plotseling ingevallen dooi kon de ijsbaan van de S.IJ.V. gisteravond jam mer genoeg niet voor het publiek worden opengesteld. U van W it"ii-EiJenoord.^fjn^ÊÊKm Toen we daar zo III die feestelijk ver sierde, tot. een imposante receptiezaal omgetoverde garage stonden en t defile gadesloegen, grepen we af en toe naar onze eigen rechterhand. Het was zuiver een reflexbeweging. Toch zat er gevoel in, een medevoelen. Duizend handdrukkenEn heeft U wel eens een handdruk van een plaat werker gehad? Wel, als sommige tui bij W ilton-Fijenoord je een hand geven, voel je niet eens het verschil tussen machine 'en handkracht Na de officiële handdrukken van een staatssecretaris en zo, die een voor proef ie waren, zijn de handdrukken van het personeel een ware krachtproef ge- WMaar, ofschoon een president der Ver. Staten bij de Nieuwjaarsreceptie de handdruk afschafte, omdat hyde vol gende dag steeds met fjnéand in een zwachtel had gelopen hebben de heren van Wilton-Fijenoord daar niet adn ge wild. Ze hebben iedereen de hand ge drukt, officieel en terloops. En ze hielden het vol „till the bitter end Er wordt gefluisterd, dat een der directieleden het heeft opgegeven, een voudig, omdat het hem te machtig verd, na het personeel, de autoriteiten en de feliciterende relaties. Maar we hebben dit gerucht niet durven uen/ieren Tenslotte, het verdient al grote bewor dering, dat niemand zich, bx. in de be<- drijfsschool, een soort harnas heeft laten aanmeten. Zo'n hele dag opstaan en pootjes geven zou een mens onwillekeu rig in het harnas jagen. Een ander gerucht wil, dat de oudste van het recipieerde gezelschap, een sta tige, oude, grijze heer, wiens naam we niet zullen noemen, na afloop de meest fikse was. Maar ja, die oudere generatie, met- waar Ze deed Bartel Wilton eer aan V.IH. 11LI lllUgvllJit feuv-si uiiu -4 j M w wijs te geven. Bestuur, Gemeente en van de gemeentewoningen aan de uudeaiji „En", zei de heer Sabel, „hoewel we bei den overtuigd waren van de noodzaak van verbetering, we konden het niet eens worden, "Tot practische uitvoering van de plannen kwam men niet. Toen de St. Willibrordusstichting op 1 Sept. 1951 het stuur in handen nam. kwam er schot in. En nu in 1954 zien we het resultaat van deze samenwerking voor ons. De heer Sabel bracht de felici taties van B. en W. over en hoopte, dat het onderwijs vruchtbaar mocht zijn voor die leerlingen, die van deze onderwijs inrichting gebruik maakten. Namens de Rijksinspectie nam de heer Schuurmans het woord. „Toen", zo begon hij, „ik twee jaar ge leden voor de eerste maal de school aan de Joppelaan bezocht, dacht ik; Is dit een school? Het lijkt wel een schuur! Hij be greep dan ook volkomen de wens van de Stichting dat er verbetering moest ko men. Hij prees het initiatief om in Tuin dorp deze school te stichten. Toch zag hij in het lijnenspel van het gebouw, de oude school aan de Joppelaan terug. Dat was zeker gedaan om bij het personeel het oude vertrouwde gevoel niet geheel weg te nemen. Mede namens inspecteur Bij- post wenste hij het schoolbestuur geluk met de nieuwe aanwinst. Het personeel wenste hij succes. Architect Nix betreurde het, dat de uitvoering nogal stagnatie had onder vonden. Inspectie verdienen hiervoor de dank van ouders en personeel. Van het perso neel wordt verwacht, dat het zich niet verschuilt achter'het mooie uiterlijk van de school. Het gebouw mag niet de mooie 9 en 17 en Laan Ons Genoegen 10. 6. Voorstel van B. en W. tot het aan traan van een vaste geldlening groot 3.000.000. aflosbaar in 25 gelijke jaar lijkse termijnen tegen een rente van vlag zijn, die een minderwaardige lading 1314% 's jaars, koers a pari. dekt. Het onderwijs moet op peil staan 7. Voorstel van B. en W tot toekenning en blijven. Echter dienen we vooral te aan de Nederlandse Vereniging t.b.v. zee- werken aan de opvoeding. Onze idealen j Heden van elke nationaliteit te Amster- moeten hoger gaan dan alleen het mate- - 1i" van f son riële. In dit verband wees de spreker op het Evangelieverhaal van de „Zaaier", die goed zaad op zijn akker zaaide. Maar terwijl liij sliep kwam de vijand en zaaide er onkruid tussen Dit verhaal is precies geschreven voor de onderwijzer. Hij moet steeds maar weer goed zaad uitstrooien in de harten van zijn leerlingen. Met de priester en de ouders mag de onderwijzer meewerken aan de opvoeding van de kinderen. De buitenwereld echter strooit zoveel on kruid. Dit verzwaart de taak van de opvoeder. Hij zal zijn taak alleen goed kunnen verrichten, als hij steeds zijn steun zoekt bij God. Het hoofd der school eindigde met dank aan allen die mede werkten aan het tot standkomen van het gebouw. In de hal waren intussen de tafeltjes en stoelen gezellig gerangschikt. Ver schillende ruikers bloemen en bloem- stukjes, gestuurd door ouders en uitge verijen en leveranciers, gaven het geheel een fleurig aanzien. Na de bezichtiging der lokalen werd er koffie geserveerd en bleef men nog enige tijd bijeen. Te beginnen in het mid den met gebruikmaking van de paardesprong uit het schaakspel 'n berijmd spreekwoord te lezen Oplossingen kunnen in gezonden worden tot Don derdagmiddag. Over de puzzle-rubriek kan niet gecorrespondeerd worden De oplossing van Je kruiswoord-puzzle van verleden week is: Horizontaal: 1 hengel, 8 hormat, 12 beer, 14 lias, 16 al, 18 e.k.. 19 log, zi om> 22 we, 23 roef, 25 Natal, 27 asen, 29 ore, 3<T ongeval, 32 ade, 33 dos, 15 are, 36 tap, 42 elegant, 43 artikel, 46 alp, 48 bel, 511 ton, 53 bed, 55 amazone, 58 alt, 60 drab, 62 start, 6,? spel, 64 ia, 65 of, 67 enk, 68 Po, 69 fa, 70 Oder, 72 mede, 74 spelen, 75 metaal Verticaal: 2 eb 3 neef, 4 gek, 5 er, 7 0.!., 8 Rio, 9 mama- 10 as, 11 baron, 13 loterij, 15 genet, 17 lor, 19 Laga, 20 gavê, 22 wed, 24 eed, 25 n.n„ 26 la, 28 sap, 30 os, 31 It 34 orgel, 37 animo, 38 sla, 39 ons- 40 erg, 41 wel, 44 gezant, 45 abdis, 46 Ada, 47 pa 48 bate, 49 lork, 50 te, 51 nap, 52 atlas. k LOTERIJ 9731 54 era, 56 m.s., 57 n.t.. 59 lef, 61 bode, 63 soda, 66 fel, 68 pet, 70 op, 71 re, 72 me 73 e.a. De eerste prijs van 1954 was voor mevr. J S. Coenen—v. Kan, Graaf Florisstraat 28 Schiedam. Een postwissel wordt toe gezonden. Er is in deze dagen veel geschreven over Wilton-Fijenoord. En er werd o.a. verteld, dat het eerste karwei door Bartel Wilton gratis werd verricht. Ingewijden weten echter beter. De Schiedömse journalist Heysler vertelt in de „Groene Amsterdammer" een ander verhaal. En hij geeft tevens nog enkele aardige bijzonderheden uit de goede oude tijd, waarvan we hier hel voornaamste afdrukken dam van een eenmalig subsidie van 500 in de kosten van de bouw en inrichting van een nieuw hospitaal-kerkschip „D*" Hoop". Ten nadele van de lhdrager D. J. B.. wo nende Oversehiesestraat, is in een kleed lokaal van een fabriek aan de Buitenha venweg een portemonnaie met 47.ge stolen. GEBORF.N Syliva. dr van J. v. Asten en P. W. Wol da. Johannes M., zn van H. J. Meijster en A. C. Bos. Maria J. P. G.. di- van B. M. F- Kruize en M. A. J. F. de Kok. OVERLEDEN A. M. J. Haasbroek, 53-j. Advertentie In verband met de feestelijke viering van de gasten. De prachtige Oud-Hol van het 100-jarig bestaan van Wilton- landse interieurs en de kostbare betim Fijenoord heeft de directie van deze meringen boeiden de kunstkenners onder onderneming gisteren een excursie aan-1 hen. Te voet werd de tocht langs de Advertentie Heden (1 Maart) was het 25 jaar gele den dat de heer A. H. W. van Luik, thans hoofdcommies ter gemeente-secretarie, als commies ter secretarie in functie ^rad- Dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan, was wel te veÜJ'a.c'ltef!' De ambtenaren ten raadhuize boden den jubilaris hunne gelukwenschen aan, terwijl reeds in den vroegen morgen bloemgeschenken bij hem waren thuis Omstreeks elf uur werd de jubilaris uitgenood igd in de B^gemeesterskamer geboden aan een select gezelschap, gro tendeels bestaande uit buitenlandse ge nodigden. De excursie, die begunstigd werd door j onverwacht gunstig en aangenaam weer. begon met een tocht door Rotterdam. Het Groothandelsgebouw werd bezichtigd en j daarna werd de- wederopbouw van de i stad in ogenschouw genomen, hetgeen menige uitroep van belangstelling en bewondering aan het gezelschap ontlok te. Ook de critiek liet zich horen. Over het algemeen vond men onze bouwwer ken iets te vierkant en te weinig variatie biedend. Via de plassen en het Kralin- gerhout reed de luxe touringcar met zijn opgteogen gasten naar Gouda, waar o.a. de St. Jacobskerk met de wereldberoem de gebrandschilderde ramen van de gebrs. Crabeth werden bezichtigd. Het volgende doel was Delft, waar het ge zelschap om één uur n.m. aankwam om de lunch te gebruiken in de Prinsenkel der". Het museum „Huis Lambert van Meerten" had hierna de belangstelling mijmerende grachtjes van Delft voortge zet. Om ca. 3 uur stapte men verder in de touringcar die op de Grote Markt stond te wachten. Na nog een laatste blik geworpen te hebben op de Nieuwe Kerk, het stadhuis en het beeld Hugo de Groot vertrok het gezelschap zeer voldaan naar Hotel Atlanta om zich wat te verpozen. is onze voortreffelijke (Super kwal.) Afm. 20/30 9.15 p. H.L. (le kwal.) Afm. 20/30 f 8.75 p. H.U ALLÉÉN Tel, 35555-51106 De overlevering wil, dat er aan het hof van stadhouder Willem III, de latere En gelse koning, een hoefsmid was, die Wil ton heette. Bevreemdend is dit niet, want in Engeland vormt de naam Wilton geen onbekende klank. In Londen is een Wil- tonstreet. -square en -hotel, terwijl er enkele Britse schepen de naam Wilton dragen. En daarmee begint de „Wiltonstory." In Zeeland vindt men in de zeventiende eeuw de naam Wilton. In Sint Maar tensdijk heeft een hoefsmid van die naam gewoond. Gedoopt werd deze Bartel Wil ton op 4 Mei 1639 Wanneer hij gestorven is weet niemand. Zijn grafsteen bevindt zich in de kerk van St. Maartensdijk. In de dorpssmederij is nog een aambeeld, waaraan volgens de tegenwoordige eige naar, Bart Wilton moet hebben gewerkt. Tot dusver is alles dubieus in het Wil- tonverhaal. Daarna kómt er zekerheid, hetgeen blijkt uit de stamboom van deze ondernemende familie. De oudste zoon van de Zeeuwse hoefsmid is eveneens een Bart, die op 11 Mei 1670 het levenslicht aanschouwde. Hij is de man geweest, die Zeeland de rug toedraaide en een hoef smederij begon in de Goudse Wagenstraat in Rotterdam. Diens zoon Cornells zette de familietraditie voort en smeedde in vaders werkplaats tot aan zijn dood id 1783. Dan komt er weer een andere Wy" ton, dië de leiding in de Goudse Wagen straat overneemt. Het is een Bartel Tot II* 5. Dan weer een Bartel tot 1849. Nog gloeide het Wilton-bedrijf als geen ander. Bartel. Maar die bleef niet in de Grote bedrijven lieten hun spullen bij meer leren. Hij wilde een tekendoos heb ben. Er was geen geld voor. Dan maar kachelhoutjes verkopen. De tekendoos kwam er. Avontuurlijk als Bart was, besloot hij met zijn vriend Jan Abel mee te gaan naar Australië. Verder dan Engeland ls hij nooit gekomen. In tal van Britse ste den werkte Bartje. En \lj leerde er het smidsvak tot in de perfectie. Toen hij in Rotterdam terug kwam, was vader Wil ton werkloos. Bart moest de kost gaan verdienen. Voor het hele gezin, Toen kwam voor de jeugdige Bart hij was nog maar nauwelijks 20 jaar het geluk. En hij greep het met beide handen. De rijke heer Hubert van Rijeke- vorsel wilde de jonge ondernemende knaap helpen Hij verstrekte hem een hy potheek, die Bart in staat stelde twee kleine huisjes ln de Baan op de hoek van de Leerengang te kopen en die in te rich ten als smederij. „Bartel Wilton Jr" stond er met grote letters op een bord boven de Ingang. Het zaadje, dat zou ontkiemen tot een machtig bedrijf, was geplant. Het eerste werk, dat de jonge Bart maakte, was een kachelpook voor de bo venbuurvrouw. „D'r deugt niks van" was buurvrouws commentaar en zij heett nooit betaald. „Bij dit „slechte" werkstuk is het blijk baar gebleven, want in korte spanne tijds Goudse Wagenstraat. Die werd het smids vak ontrouw en molenaarsknecht op de zg. „Klompenwerf' in Kralingen. Daar werd Bartel geboren; de man die de stich ter zou worden van de Dok- en Werf Mij „Wilton-Fijenoord", het millioenenbedrijf met wereldreputatie. Geen kantoorklerk Die Bart Wilton had graag kantoorklerk willen worden. Maar de onderwijzer vond het beter, dat Bart hij was immers een arbeiderszoon een vak ging leren. En dus werd Bart smid. Bij baas Spui- broek in de Molonsteeg bij de Nieuwe Haven. Daar was het boodschappen doen, naar de water- en vuurvrouw, de bakker en dan, als er tijd over was. mocht hij ook Bart Wilton maken of repareren. O.a. herbergiers behoorden tot de klanten kring Zij betaalden soms met een krui wagen vol met centen. Intussen praatte Bart met de heren reders, die hij ervan overtuigde, dat met spijkers en ijzeren be kleding de roeiboten veel steviger waren. En zo kon het vele malen gebeuren, dat Bart met een grote roeiboot op een hand kar de Baan in laveerde, zulks tot groot vermaak van de jeugd. Barts werk begon bekendheid te krijgen, want op een goede dag wandelde de oude heer Willem Ruys de smederij aan de Baan binnen. En sinds die tijd mocht Bart werk voor de „Ruysen" verrichten. Hoewel Bart Wiltons woordenboek slechts het woord „werken" kende, gunde In een tot de Raad gericht schrijven van 1 November 1953 verzoekt de Afdeling Schiedam van de Algemene Bond van Ouden van Dagen vrijstelling te verlenen van het betalen van hondenbelasting aan houders van honden, die een uitkering ontvangen ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening. Artikel 5 der Verordening Hondenbe lasting vermeldt de gevallen, waarin de hondenbelasting niet is verschuldigd. Vrij stelling in verband met financiële om standigheden van de belastingplichtige wordt daarin niet genoemd. Het is dus volgens dit artikel van de verqrdemng niet mogelijk bovenbedoelde ouden van dagen vrijstelling van hondenbelasting te verlenen. Genoemde verordening bevat echter wel een bepaling, welke is neerge legd in artikel 20, waarbij aan belasting plichtigen, die tengevolge van langdurige Ziekte, het ontvallen van de kostwinner of andere bijzondere omstandigheden niet in staat zijn de belasting geheel of ten dele te voldoen, door Burgemeester en Wethoudérs op schriftelijk verzoek gehele of gedeeltelijke afschrijving van de aan slag kan worden verleend. Op grond van deze bepaling is dan ook reeds aan enige ouden van dagen, die in financiële moei lijkheden verkeerden, gehele of gedeel telijke afschrijving verleend. Elk geval moet echter afzonderlijk worden onder zocht. De overweging om tot afschrijving te besluiten is veelal geweest, dat de ta riefsverhoging in 1949 van 2.50 tot 10 voor bedoelde belastingplichtigen een zware last betekende. Zou gehele of ge deeltelijke afschrijving niet worden ver leend, dan zou de belasting voor deze mensen, die van een geringe uitkering of een klein pensioen moeten rondkomen, betekenen, dat zij de hond, die zij reeds vele jaren hebben en waaraan zij gehecht zijn geraakt, moeten wegdoen. Voor de ouden van dagen, die na 1943 toen de hogere tarief bekend was - een hond hebben aangeschaft, ligt de zaak andera. Er moeten dan o.i. wel zeer bij zondere omstandigheden aanwezig zijn om van deze financiële last te worden ont heven, B en W stellen de Raad dan ook voor aan'de Afdeling Schiedam van de Alge mene Bond van Ouden van 'agen te be richten, dat de Verordening hondenbe lasting geen bepaling bevat op grond waarvan bedoelde categorie belasting plichtigen kan worden vrijgesteld van hondenbelasting, doch dat door toepas- I kunnen rehabiliteren, als zij kans zien het monster te grijpen. Al hun streven I plaatsen een humoristische noot inlaste, j |s daarop gericht. Inderdaad zien zij het eens het smeedijzer vasthouden. Niets hij zich Zondags de tijd naar de Lutherse voor de rusteloze Bart.. Hij ging naar kerk te gaan. En daar viel zijn Oog op een baas Landman aan de Bierhaven. Daar j aardig meisje, Hendrlka Stork, de dochter leerde je meer De jonge Bart wilde nóg van een wijn-roeier, een ambtenaar en dus van goede stand. Althans boven Barts - - stand. En hoewel Hendrlka Barts liefdea rm u n„ „„f blikken beantwoordde, besloot hij haar Door hun malle optreden tegen de suf- j toch te schrijven, dat „standsverschil een fragettes worden Slim en Tubby ontsla- iiuwelijh: in de weg stond". De brief de gen en zij menen, aat ^zij zich alleen poneerde hij in de verkeerde brievenbus. sing van de z,g. hardheidsclausule aan de houders van' honden, die een uitkering ontvangen ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening en de financieel daar mede gelijk te stellen belastingplichtigen, die reeds voor 1949 een hond hielden, af schrijving zal worden verleend. Mevr. Th. W. J. had gisteren in haar wo- ïï'ltamën'"waar "hij"werd toegesproken j ning aan de Rotterdamsedtjk de haard LrTh'per mr W H Jansen, waarne- aangemaakt en was daarna even wegge- door de heer mr w. n. uI h» h,„»n om koffie te drln- £T Jsn86n ^^"hiireëmêëster in tegenwoordigheid I gaan, naar de buren mend bu g den gemeente- ken. Na enige tijd werd ze gewaarschuwd secretaris Namens de gemeente werd hem dat haar huis vol rook stond. Hel bleek, een fraaie crapaud als herinnering aan dat de haard te hard was gaan doorbran- dezen dag aangeboden met den wensch dat het hem gegeven moge zijn nog veie jaren in dienst van de gemeente te kun nen doorbrengen. Zichtbaar aangedaan, dankte de jubila ris het dagelijksch bestuur dezer gemeen te voor dit bewijs van belangstelling Ook van andere zijde ontving de ju bilaris vele blijken van genegenheid en vriendschap, zoodat deze dag zeker bij hem in aangename herinnering zal blij- (Nwe Schiedamsche Courant, van 2 Maart 1904). den en een schoorsteenkleed vlam gevat had. Het vuur kon inmiddels spoedig ge doofd worden' en de toegesnelde brand weer behoefde geen hulp te verlenen. Advertentie In de Burgem. Knappertlaan moest gis teren de bestuurder van een auto, J. M. A. S., uit Rotterdam, plotseling voor een andere auto uitwijken. Hij reed 'n vlucht heuvel op en tegen een verkeerszuil, die afknapte. De auto werd zwaar beschadigd maar de bestuurder bekwam geen letsel. De film, welke deze week in het Passage Theater draait, is er een van het detective genre, maar dan van het goede detective genre. Natuurlijk wordt u evenals in alle speurdersverhalen tot de laatste minuut in spanning gehouden over de vraag wie nu wel de dader is, maar af gezaagd is het thema zeker niet, wanneer het behandeld wordt zoals regisseur Henri Decoin het in deze film doet. De geschie denis speelt zich af in een deftig meisjes pensionaat, ergens op het Franse platte land. Daar wordt op zekere morgen een der achttien meisjes op bed vastgebonden gevonden gewurgd! Inspecteur Marco (Jean Marais) staat voor een zware taak wanneer hij de opdracht krijgt deze zaak tot klaarheid te brengen. Vooral omdat 't personeel van het internaat uitsluitend uit vrouwen bestaat, die hem op alle moge lijke manieren tegenwerken, waarbij de bazige directrice voorgaat. De inspecteur gaat echter rustig zijn gang en doet de meest verrassende ontdekkingen omtrent dingen, waarvan de directrice zelfs niets afwist. De typeringen in deze film zijn soms verbazend goed getroffen en het hele verhaal doet tamelijk aannemelijk aan, terwijl regisseur Decoin op de juiste SINGEL 114—116 OAOBl AD VOOR SCHItOAM IR 76ste Jaargang No 22351 De kantoren der Redactie en Adnd"l" stratie zijn gevestigd te sehedamJA» 18, telefoon 68152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand, C.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 1 0,30 per millimeter hoogte By enntract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie ot bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar zijn. u -arrsrijneni*n iklGliic ad vertentiën) tot 20 woor den 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum ®0 woonden. Plaatsing uitsluitend bij vooruit betaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Adv«^tentiewezen. Zondag Passage Theater „Meisjesslaapzaal (18 ^Monopolie „A en C en Dr Jekyll en Mr Hyde" (14 jaar). m Musis Secrum Vogeltentoonstelling 10 —23 uur. TONEEL, EN MUZIEK Zondag 10 Januari Schouwburg H uur: „De blanke Koningin^ gevolgd door de Nieuwjaarswens (Rotterd Toneeli; Lantaren 8 uur: „Sebastiaan" iRotterd. Comedie), (volw.). Maandag 11 Januari Schouwburg 8 uur: „Gysbrecht van Aemstel" (Ned. Comedie). BIOSCOPEN Programma's van 8 t/m 14 Januari Arena: The Captain's Paradise tvolwj Capitol: Het gouden zwaard <14 J.). c«"l"al Een onvergetelijke melodie (a. I.), Cineac Lili (a. 1 Colosseum: De twee straatjongens van Partis (14 J.); Harmonie: Avontuur in de Zuidzee 118 1-Lutusca: Rudolph Valentino istrikt volw.Luxor: Verboden verhaal 1 «trikt volw.t; Passage iSchiedam): Meisjesslaa^pzaai <18 j Prinses: Verboden verhaal (stPiFt volw Rex: Vrouwen in de oertijd (onto el ft* baar);' 't Venster: Vlug. veilig en voordelig (a. 1.); Victoria: Betaalde liefde (strikt volw.) Herhaaldelijk meent de toeschouwer de moordenaar gevonden te hebben, maar als tenslotte de ontknoping komt, blijkt het naar goed detective-gebruik iemand te zijn van wie men het helemaal niet ge dacht had. K.F.C.-keuring 18 jaar. Het verhaal van de film, die tot en njet Maandag a.s. in het Monopole Theater gaat, is ongeveer als volgt: Slim en Tubby, twee Amerikaanse po- litie-agenten zijn tijdelijk in Londen ge plaatst om daar de werkwijze van het Londense politiecorps te leren kennen. De stad wordt juist in die tijd opge schrikt door een serie moorden, die blijkbaar worden begaan door een soort monster, dat echter spoorloos is en blijft. Tijdens een woelige bijeenkomst van suffragettes (de film speelt in het begin van deze eeuw) leren zij Vicky Edwards, een revue-artiste en Bruce Adams, een journalist beter kennen en aangezien Vicky de pupil is van de in hoog aan zien staande arts Dr Jekyll, komen zij ook met deze in contact. -v ,gy/. Inspecteur Marco onderzoekt de koffer van het vermoorde meisje, daarop attent gemaakt door Aimée (Frangoise Arnoul). monster en de achtervolging begint. Eerst in het theater, waar Vicky op treedt, later in een Panopticum. Daar gelukt het Tubby om het monster ln een kooi te krijgen, maar als de politie komt zitDr Jekyll achter de tralies. Nie mand weet, dat de medicus, na lang durige proefnemingen, erin geslaagd is om, door Inspuiting van een stof, een andere gedaante aan te nemen. Hij kan naar verkiezing Dr Jekyll, de fijne ge leerde of mr Hyde, de harde misdadiger zijn. Dr Jekyll bemerkt wel, dat zijn wan daden hoe langer hoe meer de aandacht trekken. Hij nodigt Slim eri Tubby uit om als lijfwacht op te treden. Zij gaan natuurlijk snuffelen en vinden een com pleet laboratorium, waar proeven op dieren gedaan worden, een onmenselijke bediende, geheime deuren en meer vreemde dingen. Tubby, die uit een be ker in het laboratorium drinkt, veran dert zelfs ln een muis. Maar zoveel heb ben onze speurders wel ontdekt, dat ze Vicky en Bruce en de politie ervan in kennis gaan stellen, Bij nader onderzoek blijkt er echter in het huis van Dr Jekyll geen laboratorium te zijn. Een wijnkel der is het enige. Bruce heeft Vicky zijn liefde ver klaard en vraagt haar voogd, Dr Jekyll toestemming om met haar te mogen trouwen. Meer Jekyll, die het ogen schijnlijk best vindt, is woedend. Hij is zelf op Vicky verliefd en wil met haar trouwen. Hij dreigt Vicky ermee Bruce te zullen vermoorden en in zijn boos heid is hij tot alles in staat. Vicky ziet dan de verandering van haar voogd tot een afschuwelijk monster. Maar er heeft een incident plaats, dat de zaken aanzienlijk bemoeiijkt. Tubby is per ongeluk in een injectiespuit gaan zitten en.... verandert ln een monster. Nu maken er twee monsters Londen on veilig. De stad komt in paniek: de poli tie weet zich geen raad, maar dank zij Bruce's volharding en vele achtervol gingen over de daken, concentreert zich de jacht op het echte monster in en om het huis van Dr Jekyll. Geen uitweg meer ziende wil de sanatlsche dokter langs een boom vluchten, maar de tak breekt en hij valt dood op straat. Op het politiebureau zit intussen mon ster twee, dat al vele agenten en de in specteur gebeten heeft en allerlei ver warring veroorzaakt. Maar gelukkig werkt het serum niet eindeloos en ten slotte komt Tubby toch weer te voor schijn. De ex-agenten rekenen er op weer in het corps te worden opgenomen en de bruiloft van Vicky en Bruce gaat toch door. BIJ HENDRIKA'S BUURVROUW. En dit goede mens heeft de zaak in het reine gebracht. Vele jaren heeft Hendrlka Wilton-Stork aan de blaasbalg ln de smederij staan trekken, 's Avonds hield zij de boeken bij, In 20 jaar baarde zij twaalf kinderen. Bart werkte onverdroten verder aan zijn bedrijf. Dertig knechts had hij reeds. En werken moesten zij. Moeder de vrouw zorgde wel voor het eten. Het kwam vaak voor, dat Bart zich geen tijd gunde om te eten. Als de soep te heet was, gooide hij er sneeuw in om het sneller te laten af koelen. Zeventig jaar is deze Bart gewor den. Drie zoons zetten het werk voort, dat zich onmiddels had ontwikkeld tot een scheepswerf langs de Maas. Het Waren Bartel, John Henri en Jan Daniel. Bartel, de „oude Bart", zoals de tegenwoordige generatie hem noemde, heeft heel veel gedaan om het bedrijf te brengen tot wat het nu is. Hij overleed op 15 Februari 1938. Jan Daniel en ook William namen nu de touwtjes ln handen. In de tegenwoordige directie zetelt we derom een B Wilton, een zoon van Jan Daniel. Een Jonge stuwende kracht, een scheepsbouwkundig ingenieur, die tot taak heeft de jeugd te specialiseren In de daarvoor op de werf ingestelde leer school. Wie de Jeugd heeft, heeft de toe komst. In 1854 Verllej. Bart Wilton zijn smede rij aan de Baan en startte met een scheepswerfje ln Rotterdam. Een fusie met de werf „Fijenoord" bracht het ex pansie zoekende bedrijf naar Schiedam. En daar zit weer een Bart aan de lei ding. De „Wilton-story" is nog geenszins ten einde. Advertentie Dé 'i modernste Rotterdamse bi:dri|Vèn óp het gehiert »an chemisch reinigen bieden U slechls i Het gemeenteraadslid B. E. Collé (comm.) heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld: le Heeft uw College reeds antwoord van de Regering ontvangen inzake huur verhoging van de Koningin Emma- en Nieuwland flat? 2e Indien het antwoord ongunstig is Vöor de bewoners, is uw College dan niet met mij van oordeel dat de verhoging niet door de bewoners gedragen kan worden? 3e Zo ja, acht uw College het dan nit-t met mij noodzakelijk dat de service kosten voor het gebruik van liften, het schoon maken van trappen en gangen en het onderhoud aan tuinen, met een bedrag ge lijk aan de verhoogde huur verminderd wordt? in plaats van 4.75^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2