Heilige Plaatsen bedolven onder schittering van souvenirs Prikkeldraad scheidt de stad meedogenloos in tweeën OP WEG NAAR VOORT ZETTING R.T.C. Instelling productschappen, opheffing bedrijfschappen oude stijl BedrijfsoverschotWalvischvaart sterk gedaald PER SCOOTER DE WERELD ROND Paus, Franco en ..Trouw J( M.P.-jeep slipte SCFIOENINDUSTRIE STAAT ER GOED VOOR Achter 't niemandsland lijjl Israël m WIM DUSSEL Ned. leden van „kleine commissie" vol goede moed D< Regering dient veertien wetsontwerpen moordzaak te Echteld Rapport over staatkun dige eenheid op komst Staat moet f 6.113.788 (968.009) bijpassen Verkeerssituatie in Langstraat niet zo gunstig Wetenswaardigheden omtrent het aquarium Wonderen in de dierenwereld ZATERDAG 9 JANUARI 1954 PAGINA 9 •>-> Hier was de Plaats Ook op de Olijfberg.... 111 Paperas uit portefeuille van slachtoffer gevonden Gevecht om klandizie Een marechaussee «edootl BEJAARDE MAN AAN- GEREDEN Palmen ah treurwilgen Akkerbouwsector DIVIDEND GEW. AANDELEN 6 pet (onv.) Keerzijde van de medaille Het hedendaagse Jeruzalem een -arn. Ap het. Heilige Graf is het oneer- grote ontgoocheling JERUZALEM, December. TK had met Kerstmis in Bagdad willen zijn; eigenlijk met Sinterklaas al. 1 Maar het duurt altijd langer dan je denkt hier, er is zoveel te zien, de afstanden zijn -'root en'je bent in het Oosten - hetgeen betekent dat je je niet moet haasten.... „En", zo zei „men", „je blijft toch zeker de Kerst dagen in Jeruzalem en Bethelem? Dat mag je niet missenZoiets maak je misschien ééns in je leven meedat móet je gezien hebben Het is een teleurstelling geworden, om niet te zeggen: een ontgoocheling, Jeru zalem zowel als Bethlehem. Ik geef toe: het Heilige Land zégt je iets als je er door rpdt. Het ;s net alsof ue tij/i heeft stilgestaan als je over die slingerende weg rijdt van de hoofdstad van Transiordanië Amman, naar Jericho en dan naar Jeruzalem: een kale weg, een- ÏTTSW een iint d«?r d. n*.. SXS ex?ra ^oude winter gedeeltelijk met sneeuw waren bedekt. SneeuwKerstmis Seruzaïem ?.Tthfehem! Zou het een witte KersT worden? Hier in hetJle.hge Land sneeuw en ginds, in het zogenaamde koude Holland een Maar het „was er niet bü": de weg daalde en daalde U weet toch da^he^ her, in de buurt van Jericho het diepste punt der aarde is, daar b« de Dode sneeJuw vierhonderd meter beneden de zeespiegel. De temperaAlnenweP* maakt plaats voor gras. groen en fris als op een ^serse^ P ook het vrede Ach. wat een teleurstelling: weg sneeuw, weg «jj d(, brug over de Jordaan op aarde en in de mensen een welbehagen. n t stopjpen op de brug, anders staan nijdige soldaten, met geladen geweer, schieten we. NA de Jordaan stijgt de weg \veer. Langzaam aan wordt het wat frisser, maar sneeuw is er niet meer.. Na een half uurtje moeizaam klimmen en grommen van mijn motortje: opeens een politiepost: stop! Maar dan is hier.warempel! het huis van de Barmhartige Samaritaan. Het is een ruine, als het inderdaad het echte overblijfsel is van het huis dat hier twee duizend jaar geleden stond. De politie mannen hebben weinig van de geest van Naar zo pas is gemeld, heeft de Paus het Spaanse staatshoofd Franco onder scheiden met de „Orde van Christus Het A.R.-dagblad „Trouw" heeft deze gebeurtenis van een commentaartje voorzien. Het bestaan van een derge- litke orde doet het A.R.-blad al rillen. Maar het verlenen ervan aan een man als generaal Franco is, aldus „Trouw", een geste, dié bij de reformatorische Christenen de grote reserve, die zij jegens de kerk van Rome hebben, slechts kan vermeerderen. Dat het bestaan van de bewuste orde het A.R.-orgaan rillingen bezorgt, vin den we niet zo onverklaarbaar» vei mi het nu eenmaal de H. Vader niet vermag te zien als de Plaatsbekleder van Chris tus op aarde. Voor een toenemen van de reforma torische reserve tegenover de „kerk van Rome" beter ware te spreken van de katholieke kerk als gevolg van de toe kenning dezer orde aan het Spaanse staatshoofd is o.i. echter geen reden. De „Orde van Christus" is sinds de vorige eeuw de hoogste pauselijke onder scheiding voor burgerlijke verdiensten De Paus heeft Franco hiermede onder scheiden na en in verband met de afslui ting van het nieuwe Concordaat tussen het Vaticaan en de Spaanse regering, een zeer gewichtig feit in de betrekkingen tussen het Vaticaan en Spanje. Het verlenen van een onderscheiding na een dergelijke gebeurtenis is een uiting van beleefdheid, welke in het officiële verkeer tussen staten en hun regeringen heel gebruikelijk is Dat de hoogste onderscheiding in óit Seva ls toegekend, is o.i. heel wel te ver aren gezien het grote gewicht van de ge eur tenis in kwestie. Bij het schrijven van zijn commentaar over deze pauselijke beleefdheidsuiting had „Trouw" beter wat meer reserve in acht kunnen nemen in plaats van haar direct maar aan te grijpen om de refor matorische reserve tegenover de katho lieke kerk aan te wakkeren Ook uit oecumenisch oogpunt is een dergelijk commentaar niet gelukkig. stukken van puin, het wildgroeiend gras. de stenen en het verbogen ijzer herinne ren aan de strijd, in 1948 begonnen en nu, vijf jaar later, nog immer niet ge ëindigd. Half dode palmen staan als treurwilgen in dat. wat eens prachtige tuinen waren, kerktorens zijn kapotge schoten. En achter niemandsland. daar is Israël. Wijs er niet heen, kijk er niet te lang naar, wees voorzichtig met het ma ken van foto's en spreek 't woord „Israël niet eens uit hier: het is alles gevaarlijk. Loop hier niet zonder paspoort op straat: de politie houdt je ieder ogenblik aan, „omdat er zoveel Joden als toeristen ver momd komen spionneren". Overal langs dat prikkeldraad lopen soldaten en politiemannen; de straten zijn gebarricadeerd en de auto's, de karren, de ezeltjes en de kamelen moeten er zieli slingerend een weg door zoeken. Bij de Amerikaanse ambassade slaat een bord, waarop aangegeven staat dat men niet links af kan: dan komt men in nie mandsland en garandeert men u het leven niet meer. En de soldaat met het geladen en op scherp gestelde geweer verduidelijkt hel nog eens extra. Dat is Jeruzalem. MAAR de oude stad dan! Die prach tige oude stad met al haar herinne ringen aan de Bijbel, hier levend ge worden! Het Heilige Graf. Golgotha, do Lijdensweg! Ach, denk er niet te veel van: ge wordt teleurgesteld, ja, ontgoocheld; van dal P het Heilige Graf is het oneer- \_J biedig gezegd een Janboel. Het graf zelf is bijna niet te zien, verloren als het is onder de reliquieën van alle gezindten. Het is marmer, goud, zilver, kandelaars en schilderijen wat de klok slaat. Boven het graf hangen zóveel olie lampen, dat men de indruk krijgt in een winkeltje te zijn waar men deze apparaten verkoopt. De lampen hangen in series aan touwen. De Koptische. de Griekse of de orthodoxe bezitters van die lampen heb ben elk hun katrolletje, waaraan de lam pen neergelaten kunnen worden en pre cies op tijd wisselt „de wacht" en gaan er andere lampen omhoog of naar bene den. Niets herinnert aan een graf, niets aan de eenvoud van Christus, het is hier let terlijk alles goud wat er blinkt. De rots achtige bodem is slechts op een enkel plekje vrijgelaten om de bezoeker tenmin ste een illusie te geven van wat eens de werkelijkheid was Golgotha wie denkt dat het een berg was, komt bedrogen uit, want het is maar een heuveltje van nauwelijks vijf meter hoog is niet te vinden, althans niet in de vorm van een bergje: twee of drie trappen leiden naar de plaats waar Chris tus gekruisigd werd. Die trappen zijn ook weer in het „bezit" van verschillende ker ken en wee wie er een schrede opzet als zijnde „andersdenkende"! Niets is er te zien van een „berg": marmer, mozaïek schilderijen, lampen, gewelven, beelden, al'datgene, wat niet hoort op een plaats als deze. Eén plaatsje is er, waar ge de rots kunt zien: het gat, omgeven door een gouden ster: de plek waar het kruis heefi gestaan Het goud schittert u tegen; de lampen hangen weer links, rechts, achter en bo ven u; niets herinnert aan het échte Dan gaat ge maar weg, verlaat de kerk, achtervolgd door ansichtkaart- en souve nirverkopers. Is dit Jeruzalem? IK verlang naar buiten, naar de frisheid, de natuur, hot échte Heilige Land. Je gaat de poort uit, nog nageschreeuwd door immer op vrachtjes beluste taxi chauffeurs. De Olijfberg. Prachtig ligt ze daar, zelfs op deze kale, koude winterdag. Weinig olijfbomen zijn er nog over, maar men verbeeldt zich tenminste hier op een Heilige Plaats te zijn, omdat men de aarde voelt, de bomen v -:>v r,'.5k 'i 'v mm xx-WK s-t* alles is zo weinig, zo b'tt®r,^lt1'^ te ^e"'hoort ruisen en de blauwe winterlucht kan De Lijdensweg bijvoorbeeld: op een plaats! d op één en dezelfde muur staat het: „Kier De basiliek van het Heilige Graf le Jeruzalem, die in staat van verval verkeert. Het gebouw wordt door steigers gesteund en niemand schijnt de kosten van restauatie te willen dragen dit huis: ze zyn njet z(j vriendelijk en willen zelfs m'n koffer tot op de bodem zien Opeens ontdekt er een dat ik geen Engelsman ben, noch Amerikaan, maar Nederlander. De koffer gaat prompt dicht, het paspoort wordt vlot terugge geven en men wil me zelfs nog binnen laten komen voor een kopje thee.. Dus tóch goede mensen! En nu begint de weg weer te stijgen: Jeruzalem ligt daar, hóóg tegen de ber gen op..-- Je ziet er alleen maar één torentje van, nietig en klein, de spits maar éven boven de machtige, kale ber gen uit.Stijl is de weg zo nu en dan, want op een traject van 38 kilometer moet je liefst twaalfhonderd meter hoog teverschil overwinnen! De zon schijnt op de eeuwenoude stad. Warempel: het is net een sprookje: de oude, metersdikke muren, de torens, de olijfbomen op de heuvels rondom, de oude poorten en zelts de mensen, de ezeltjes, het is alles zoals het in de Bjjbel Zo lijkt het in de verte. Maar wie de stad binnenkomt ziet het opeens anders. Is dit Jeruzalem? was de plaats waar Jesus Zijn weg be gon" en direct daarnaast „Ottomanbaiik, I geopend van negen tot twaalf uur". „U wilt kijken meneerkom bin- neneen vent met prentbriefkaarten wil je binnenloodsen. De basiliek van het Heilige Graf? Een eeuwenoude kerk, vervallen en gestul door moderne ijzeren balken, die je doen denken aan een bunker-in-aanbouw: het resultaat van de samenwerking tussen .1. verschillende gezindtenniemand voelt zich geroepen iets aan het herstel bij te dragen. Binnen in de kerk is het aardedonker: men krijgt er een kaars om er rond te gaan. Overal is bijgebouwd, weggebroken, weer bijgebouwd en weer weggebroken Er hangen lampen en schilderijen, en nog veel meer reliauiecn. eigendom van ver schillende kerken. Een gids hangt een aandoenlijk verhaal op over Maria en no digt zijn slachtoffers uit te komen kijken naar het beeld: vijf seconden lang en dan kunt u zien dat er tranen uit Haar ogen komenEfen andere gids vertelt het verhaal van de steen waarop Jesus cehal- semd moet zijn nadal Hij gekruisigd was Maar ik heb me laten vertellen, dat ilcf steen een eopie is van-een andere s'eon die in Turkije moet giifl:„en ook deze steen is niet. echt, om de eerwoudige reden dat men niet weet. waar 'lm zich bevindt. De Olijfberg is hoog en moeizaam klim je naar boven, stap voor stap, zo nu en dan even rustend. Daar, links ligt een gedeelte van de Joodse begraafplaats, kapotgeschoten en vernield, als was een atoombom op deze plaats gebarsten, zó grondig zijn de brokken steen en graniet tot pulver geslaeen door woedende Ara bieren. Daar. beneden, liet de tuin van Gethsemane, waar nog enkele van de olijfbomen heten te staan uit Jesus' tijd En dan, bovengekomen, vindt ge daar de plaats waar Hij ten hemel steeg: een kleine, héél kleine kapel met daarin te steen met de voetafdruk zoals de gid< zegt. Alwéér een gids, zelfs hier, hoog boven de Heilige Stad. Hij praat niet. hi.i ratelt, hij raffelt zijn zinnen af. in slecnt Engels en met zijn hand vol prentbrief kaarten Als hij uitgepraat is. houdt hij ziin hand op. Wie er een geldstuk inlegt, is niet klaar: hij buigt en zegt „Tenk joe" en gaat weg. om nlaats te maken voor een andere gids de hand vol rozenkransen. Deze ratelt een verhaal over zijn vrttuw en drie arme kinderen en gaat vervolgens ziin waar aannriizende beste, de enige echte rozen kransen hier gemaakt °n dat voor ér- gulden. En hi.i maait ze even over de nlaats in het marmer, waar Christus' voet afdruk heet te staan „Omdat u het bent, meneer.... voor verhaalt in zijn eerste reportage over Jordanië, het land dat hij na de Libanon bezocht, over zijn verblijf in de Heilige Stad Jeruzalem, een verblijf, dat een grote teleurstelling voor hem geworden is. Hij vond er niet de rust, die hij hoopte te vin den. Achtervolgd door souve nirjagers en gidsen „deed" hij de Heilige Plaatsen en ont vluchtte ze weer, omdat het hem niet gegeven was even alleen te zijn met zijn gedach ten. Soortgelijke ervaringen deed onze verslaggever op in Betlehem, vanwaar hij naar de Jordaanse hoofdstad Amman ging. Daarover vertelt JVim Dussel in zijn volgende arti kelen. Het landschap bij de nadering van Jeruzalem „Ik kan inderdaad wel zeggen, dat mjjn tie over de politieke status der trans collega Donker, prof Van der Grinten en atlantische rijksdelen in het Nederlandse i-.1 „nlimicmp riiksverhand Upl hpfvplfHp Inpetpl rpts. tachtig centdenk aan mijn arme kin deren „Taxi, meneer?" Een grote, glanzende wagen zoeft voor. „Joe want toe sie de touwer?" Maar ge wilt niet. Geen toren en geen rozenkransen, geen taxi en geen prent briefkaarten. Ge zoudt zo graag eens alléén wil len zijn op deze plaatsen. Alléén met uw gedachten. En niet u alleen: van alle hoeken der aarde zijn ze geko men: de zieken, de gezonden, de be- rouwvollen. De gelovigen en zij, die dachten het geloof verloren te heb ben; de verdwaaldep en de niet-ge- lovigen. Maar zij allen zijn teleurge steld, ontgoocheld. Zó IS JERUZALEM ik straks met een gematigd optimisme in het vliegtuig stappen. Wij gaan uiter aard met zekere verwachtingen naar Willemstad. Dit wil niet per se zeggen, dat het overleg daar zal slagen, maar wij komen er met redelijke voorstellen, waarvan de basis door de drie partijen is aanvaard". Dit zeide de minister van Overzeese Rijksdelen, prof mr W. Kernkamp, op Schiphol, even voordat hij gistermor gen met de minister van justitie, mr L. A. Donker en prof mr W. van der Grin ten naar Willemstad vertrok, alwaar zij als Nederlandse delegatie in de z.g. „kleine commissie" overleg zullen plegen met de vertegenwoodigers van Suri name en de Ned. Antillen over de voortzetting van de in 1942 te 's-Gra- venhage gehouden rondetafel conferen- 99 De regering heeft bij de Tweede Kamer ingediend 14 wetsontwerpen tot instelling van de volgende productschappen en opheffing van de volgende organisaties: Instelling van een productschap voor Vee en Vlees; voor Groenten en Fruit; voor Siergewassen: voor Tuinbouwzaden; voor Margarine, Vetten en Oliën; voor Gedistilleerde Dranken; instelling van productschappen en een hoofdproductschap voor Akkerbouwproducten; opheffing Bedrijfschap voor Vee en Vlees; Hoofdbe drijfschap voor Tuinbouwproducten en Bedrijfschap voor Groenten en Fruit; Be drijfschap voor Sierteeltproducten; Bedrijfschap voor Tuinbouwzaden; Bedrijfschap voor Margarine, Vetten en Oliën; Vakorganisatie Gedistilleerde Dranken; Hoofd bedrijfschap en Bedrijfschappen voor Akkerbouwproducten, Omtrent de arrestees, die Woensdag j1. in verband mei de moord te Echteld zijn verricht, wordt van officiële zijde mede gedeeld. dat de actie hiertoe grootscheeps was opgezet De justitie vermoedde, dat de dadei van de moord op de veehande laar Melis van Krieken in de naaste om geving van bei slachtoffer moest worden gezocht. Met een 40-tal politiemannen weid de boeiderii omsingeld De verdach te personen werden een voor een zonder dat hun gelegenheid werd gegeven met elkaar in contact te Komen gearresteerd In het gemeentehui? te Ochtend werden zij verhoord Dil verhoor duurde tot een uur in de middag van de volgende dag. Er was ook nog een vijfde verdachte, doch deze is op vrije voeten gesteld Er is een paperas gevonden tiidens de tnten- s,pve huiszoeking bij de gearresteerden Van dit stuk staat vast, dat het zichMn de portefeuille van Van Krieken bevonden. OHNIE!" Dat is het eerste wat ze je toeroepen. „Ze", dat zijn de taxichauffeurs, de gidsen, de sou venirverkopers, de travelbureaux, de sinaasappelenverkopers en iederéén. Wie een seconde met auto of zoals ik met mijn scooter stilstaat wordt omringd door al deze lieden die om het hardst hun kunde van de stad, hun „be reidheid tot hulp of hun verkoopkracht aanprijzen Ze duwen en trekken aan je voertuig, willen je dwingen om af te stannen .Park here sir, 111 take care of it very well sir.... here Johnie!" Maar ik wil niet parkeren, ik wil rijden zoeken naar een gelegenheid tot l0!lkS weet een hotel, góed hotelI Johnie twee dinar only." (Dat is twin g g Een ander ratelt een veihaal over oud Jeruzalem, de Heilige piaetsen, ee gang, een tocht naar Bethlehem, kopers van lelijke ansichtkaarten vee bijna om de klandizie en nog een paar anderen vouwen grote kaarten en platte gronden open. Dan zijn er nog de be roepsbedelaars, meestal kinderen op blote voeten, die zonder meer om een „bachshis" komen vragen, brutaal, op dringerig en oneindig lang aanhoudend. Het beeld van de stad valt ook al tegen: beneden aan die oude, oude muur is het rommelig en modderig; er staan wel twintig smerige autobussen geparkeerd en een aantal zogenaamde kruiers zitten op hun hurken te wach ten tot er een nieuwe bus aankomt, die altijd volgeladen is en waarvan het dak bijna bezwijkt onder de enorme hoe veelheid bagage, die in de vorm van kisten en kratten, koffers, dozen erf manden, vaak met kippen en kalkoenen erin, wordt meegenomen. Als er dan een bus aankomt springen die kruiers, als door adders gebeten op, klimmen od de nog rijdende bus en vechten op het dak een robbertje, omdat ze het oneens zijn over de veldeling van de straks te dragen buit ls dit Jeruzalem? Wat betreft de oprichting van de hier- bovengenoemde productschappen, niet behorende tot de akkerbouwsector, wordt in de Memorie van Toelichting gezegd, dat de regering zich over het algemeen met het advies van de S.E.R. kan ver enigen, behoudens enkele kleinere pun ten, zoals ten aanzien van de bestuurs samenstelling van het productschap voor Groenten en Fruit. Een negatief resultaat heeft het over leg inzake instelling van een product schap voor Suiker opgeleverd. De rege ring acht de in deze sector te vervullen taak echter niet zodanig, dat hier een productschap voor nodig zou zijn. De noodzakelijke maatregelen zouden zonder De coördinatie in de akkerbouwprodue- tensec.tor zal hierin bestaan, dat de voor naamste besluiten der productschappen in deze sector aan het oordeel van het lies tuur van het hoofdproduetschap wor den onderworpen zulks onverminderd de ministeriële goedkeuring. Voorts zal het hoofdproductschap van zijn verordenende bevoegdheid geen gebruik mogen maken, dan nadat de productschappen in de ge legenheid ziin gesteld van hun zienswijze te doen blijken. Door het ontbreken van overeenstem ming in enkele delen van de akkerbouw product ensector zal de opbouw naar be drijfskolommen niet volledig zijn, doch zulks hoef* geen aanleiding te zijn. de Zeer binnenkort zal het Centrum voor Staatkundige Vorming een rapport doen Verschijnen over de „Staatkundige een heid der Katholieken". In December 1952 kreeg het Centrum van het bestuur der K.V.P. opdracht dit vraagstuk in studie te nemen. In Januar. 1953 werd de com missie van het Centrum geïnstalleerd, welke in December vorig jaar met haar arbeid gereed is gekomen. In dit rapport- dat een beschouwend karakter draagt, zul len ook hervormingen in de bestaande politieke organisaties ter sprake worden gebracht. Een militair van de Kon Marechaus see heeft gisterenmiddag het leven verlo ren bij een verkeersongeval op de Nuns- peterweg tussen Elspeet en \unspeet Bij dit ongeluk liep een andere mare chaussee lichte verwondingen op. In de jeep, waarmee het ongeluk ge beurde, zaten drie marechaussees uit het kamp Nunspeet, t.w. de bestuurder C van der H,,,uit Apeldoorn, W. J. R. uit Utrecht en G,.;E. K. uit Nijkerk. Tengevolge van de gladheid van het wegdek verloor de bestuurder plotseling de macht over het stuut^fle jeep kwam terecht in de berm, waardoor de marechaussee K.. die achter in de jeep zat. uit de wagen werd geslin gerd. Tien minuten na het ongeval is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Hjj was gehuwd De bestuurder, C. van der H.liep een hoofdwonde op en is in het ziekenzaaltje van het kamp Nunspeet opgenomen. W. J R. kwam met de scjjrik vrij. De drie marechaussees waren op de terugweg naar Nunspeet. rijksverband. Met hetzelfde toestel reis de mr N. Debrot, de vertegenwoordiger der Antillen in Nederland, die ook aan de besprekingen deelneemt. Prof, Kernkamp zeide, uiteraard te ho pen op een vlotte gang der besprekingen met hopelijk als resultaat een zo gun stig mogelijk vooruitzicht voor de voort zetting der R. T, C. Dit zal hem te meer welkom zijn, omdat hij, als minister van Overzeese Rijksdelen, doch buiten de conferentie om, zich heeft voorgenomen; nog andere zaken af te doen en overleg te plegen. Zo mogelijk zal hij ook een bezoek brengen aan de Bovenwindse eilanden. Delandsregering van Suriname heeft de wens geuit, dat een deel der bespre kingen van de „kleine commissie" zal worden gehouden te Paramaribo en naar het schijnt, bestaat daartegen van An tilliaanse zijde in principe geen be zwaar; hierover moet echter nog nader worden beslist. Maar afgezien hiervan; heeft minister Kernkamp het voorne men ook een bezoek te brengen aan Su riname. niet alleen om daar besprekin gen te voeren over verschillende onder werpen, doch ook, als het even kan, om een bezoek te brengen aan de groots op gezette landbouw-ontginning „Wagenin- gen" van de stichting Machinale Land bouw. Zoals gezegd, zal een en ander ech ter afhangen van de beschikbare tijd. Gisterenmiddag is bij de oversteek plaats op het Leidse Veer te Utrecht de 78-jarige Utrechtse voetganger W. J, van A. aangereden door een vrachtauto en ernstig gewond. Met een schedelbasis- fractuur is hij naar het Sint Antonius- ziekenhuis overgebracht, waar hij enige uren later overleed. bezwaar door de centrale overheid kun- ontwikkelde voorstellen te laten varen - „v* TA AV> Vï Pt 1 t Trt 1 L of ft -1- /vil Ptt.AMa it tlTAAn #-1 P heeft VLAK buiten de oude stad loopt het prikkeldraad, dat oud en nieuw Je ruzalem in tweeën splijt, fel hard en meedogenloos. Aan deze kant die oude stad: een nie mandsland, waarin de ruïnes, de brok- nen worden genomen. Derhalve kan het Bedrijfschap Suiker worden opgeheven Geen behoefte blijkt te bestaan aan een afzonderlijk productschap Hooi, Stro en Ruwvoeder. Deze sector kan worden op genomen in 't voorgestelde productschap Veevoeder. Het bedrijfschap Hooi, Stro en Ruwvoeder zal dus worden opgeheven. De indiening van een ontwerp van wet tot instelling van een productschap Bier kan op korte termijn worden tegemoet gezien. In de sectoren Vis, Vlas, Griend en Riet is geen uitzicht op spoedige overeenstem ming. Bezien zal worden of de bestaande bedrijfschappen in deze sectoren kunnen worden opgeheven. De regering acht het niet raadzaam opheffing van het Bedrijf schap voor Visserijproducten te bevorde ren voordat het resultaat van de be moeiingen van de S.E.R. bekend is. De resering is voornemens de bedrijfschap pen voor Vlas en Hennep en voor Griend en Riet op te heffen gelijk met de op heffing van het hoofdbedrijfschap Akker bouwproducten. De regering is van oordeel,dat een overkoepelend orgaan voor de aKKer bouwproductensector gewenst is. Kan de regering zich materieel m hel algemeen met de opzet van de o.ts.n. vereniging naar de vorm acht zij een enigszins andere voorziening in de instel ling van het overkoepelende orgaan ver kieslijk. Zij heeft er eenvoudshalve de voorkeur aan gegeven, het voorgestelde hoofdproductschap zoveel mogelijk het karakter te gever van een productschap, waartoe behoudens de noodzakelijke uit zonderingen, de voor een productschap geldende bepalingen der wet op de be drijfsorganisatie toepasselijk worden ver klaard. Slechts zal ten opzichte van de in te stéllen productschappen een bijzon dere verhouding worden geschapen. De regering overweegt overigens voor de sectoren van landbouwzaden en pootaard- appelen de insteling van productschappen te bevorderen. Voorts zjj opgemerkt, dat de S.E.R. momenteel nog overleg pleegt met be trokkenen uit enkele andere sectoren. De opbrengst van de productie geduren de 1952/53 van de Nederlandsche Mij voor de Walvischvaart te Amsterdam heeft be dragen 14.227.361 21.327.283). Het be- drijfsoverschot beloopt 1.324-855 (6.680.4501 Dit resultaat mag, de omvang van het tot nu toe gebruikte kleine productie-appa raat in aanmerking genomen, niet onbe vredigend worden geacht, aldus de direc tie in haar jaarverslag. Het is echter niet voldoende om daaruit Uit de door het C.B.S. bekend ge maakte cijfers blijkt, dat de totale schoei selproductie in de ondernemingen met ten minste vijf en twintig arbeiders welke ondernemingen 85 tot 90 van de Nederlandse productie maken in de eerste helft van verleden jaar 11.467.000 paar bedroeg tegen het eerste halfjaar 1952 9.458.000 paar. Een toeneming der halve met 21 Deze vooruitgang kon in alle sectoren van de schoenindustrie worden geboekt. Ook de export verliep gunstig. In het eerste halfjaar 1953 werd in totaal uit gevoerd 1.054.165 paar lederen schoenen, 117.553 paar pantoffels en huisschoeisel en 1.033.751 paar rubber en ander schoeisel. In het eerste halfjaar 1952 bedroeg de export van deze producten resp. 973.294, 78.375 en 1.078.566 paar. De toeneming voor de eerste beide soorten bedroeg in 1953 derhalve resp. 8 en 50 en de teruggang van de derde soort 4 Aldus de heer J. van Heesbeen, voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant, in zijn Nieuwjaarsrede, waarin spreker ten aan zien van de gehele lederindustrie mede deelde, dat over het afgelopen jaar op een gunstig resultaat kan worden terug gezien en ook de vooruitzichten voor 1954 gunstig zijn. Niet zo enthousiast toonde de voorzit ter zich over de waterstaatkundige toe stand van zijn district, waarin zelfs het zo ver in het binnenland gelegen Waal wijk bij de watersnoodramp van verleden jaar direct werd bedreigd. Hoewel het zeer verheugend is, dat voor de grote werken, zoals het watervrij maken van de Biesbosch en de boezemgebieden van het Oude Maasje, zowel bij het Rijk, als bij de provincie grote belangstelling blijft bestaan, zal de uitvoering van deze werken nog vele jaren vergen. Spreker wees er nog op, dat in de algemene ver keerssituatie van het district geen ver andering is gekomen en dat de moeilijk heden van industrie, handel en midden stand onverminderd voortduren. De voorzitter sprak zijn bijzondere waardering uit voor de S.L.E.M., die in binnen- en buitenland onschatbare good will heeft gekweekt. de in de overeenkomst met de regering voorgeschreven en gegarandeerde bedra gen voor afschrijving op de bestaande en in aanbouw zijnde vloot, dividend, reser vering en belastingen te voldoen. Krach tens de met de staat bestaande overeen komst zal het tekort ad f 6.163.788 word -n bijgepast Dit bedrag is ten gunste van de verlies- en winstrekening geboekt. Vorig jaar beiiep de uitkering van de staat 968.009. Na aftrek der bedrijfskosten ad 12.318.651 (14.095.181), afschrijvingen ad J 5.197.389 (5.379.117) en enkele voorzienn gen resteert een winstsaldo van f 1 063.133 (onv.). Evenals het vorige jaar 'wordt een dividend van 6 procent op de gewone =111 4 procent op de preferente aandelen voor gesteld. Over het verloop van de expeditie meldt Frank het verslag, dat de meeste schepen met buitengewoon ongunstig weer te kampen hebben'gehad, waardoor de vangst werd belemmerd De vangstlimieten bleven m- gewijzigd, t. w. 16.000 blauwe walviseen heden. inclusief 1250 stuks buitruggen. De antarctische walvisvloten ontvingen op dracht de vangst op 16 Maart 1953 te be ëindigen. Helaas is door een misrekening van de instantie, aangewezen door de in ternationale walvisvaartcommissie, de sluitingsdatum te vroeg vastgesteld. Oo 16 Maart bleken slechts 14.768 eenheden te zijn gevangen, aldus het verslag. De totale traanproductie bedroeg 16.988 ton traan (15 499 toqj, 328 ton potvisolie (2912 ton), 15 ton vitamine A-olie (12 ton) en 4 Ion baleinen (3V4 ton). De gehele traanproductie was aan de regering voor verkocht tegen 817,24 per ton eerste soort 1225,50 in het voorgaande jaar). De vorig jaar onverkocht gebleven potvisolie is eveneens verkocht. Als eerste delen van de serie „Het hand boek voor de aquariumliefhebber". liet de Uitgeverij Hollandia te Baarn 't licht zien „In en om het aquarium" van de hand, van de bekende schrijver en spreker dr A. F. J. Portielje, en „Aquarium- techniek I", geschreven door ir F, C. IV. Slooff, een deskundige op dit gebied. Er zjin intussen alweer nieuwe delen van deze serie, die belooft te zullen worden een voor elke aquariumliefhebber onmis-, baar standaardwerk, ter perse. Alle as- pecien van het onderwerp zullen in de onderscheidene delen door bevoegde schrijvers worden belicht- Het boek van dr Portielje heeft ons bij zonder geboeid. D.eze kenner van het die renleven weet zoveel wetenswaardigs ie vertellen over leven en kenmerken van de vis, en hij doet dit op zo prettige en onderhoudende wijze, dal men dit bo-'k graag onder de norm „algemene ontwik keling" zou willen onderbrengen. Het boek van ir siooff richt zich uit sluitend en direct tot de aquariumlief heb ber maar dat kan iedereen worden, na de lectuur van het interssante boek van dr Portielje! ..Aquariumtechniek" - is, naar wij vast stelden, een dégelijk en met vakkenpis en liefde voor het onderwerp geschreyqn „studie'In woord en beeld worden ie eigenaars (of toekomstige eigenaars) van aquariums vele adviezen gegeven en naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd» zijn deze adviezen zonder uitzondering de moeite waard. Voortreffelijke illustraties en voorbeel den verhelderen de tekst. De uitgave is zeer verzorgd. Speciaal voor de liefhebbers van trop:- sche vissen verscheen bij de Uitgeverij W. J Thieme Cie te Zutphen een zeer instructief en rijk geïllustreerd boek van de hand van J. G. Th. van Nes en J. A. Scheffel, getiteld „Wat houd ik in mijn- tropisch aquarium". Het is de tweede druk van een werk, dat zijn waarde reeds heeft bewezen en dat door insiders hoog wordt aangeslagen. Voor het seizoen 1953/54 zijn een partij potvisolie, alsmede enige andere bijpro ducten reeds tegen tevreden stellende prij zen voorverkocht De gehele traanproduc tie voor het komende seizoen is voorver kocht aan de Nederlandse regering tegen 828,17 per ton eerste soort. De verwach ting is gewettigd, dat verschillende be langrijke elementen van de exploitatii- rekening 1953/54 een beduidende verla ging zullen ondergaan. Met -dijkende bewondering hebben wij het boek „Wilde wieken" gele/en, waarin S. Stuart ons de trek van een vlucht wilde eenden beschrijft. Zal de natuurliefhebber door dit boek, dat door Rinke Tolman werd vertaald en ingeleid en door W- J. Thieme Cie te Zutphen goedverzorgd werd uitgegeven, zijn weet-" gierigheid bevredigd zien de .-gewone lezer" zal het lezen als een boeiende en verrassende roman, fe indrukwekkender waar deze wonderen in de dierenwereld werkelijkheid zjjn. Frank Stuart is voldoende wetenschap pelijk onderlegd om zijn dichterlijke fan tasie niet op hol te laten slaan; aan de andere kant fs hij genoeg dichter om zijn verhaal niet te verstikken in wetenschap pelijke samenvattingen Zijn boek is' e»n zeer persoonlijke en gevoelige fantasie, gebaseerd op waargenomen en begrepen feiten. Wie zal geen bewondering in zich voelen opkomen als hij leest over de. volmaakte doelmatigheid waarmede de eend is uit gerust om te vliegen? En hoe spannend weet de schrijver ons te vertellen over de gevaren, die de eenden voortdurend be dreigen: het vuur, de natuur-elementen en de vijanden onder de dieren. Aangrijpend is het hoofdstuk „De moordenaar", waar mede de lynx wordt bedoeld. En roerend zijn de liefde en trouw, die de eenden el kander toedragen en die hen tot een vol maakt offer kunnen brengen. ,.Wild« wieken" is een prachtig natuurboek- dat een warme aanbeveling verdient.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9