B.O.A.C.-COMET STORT BIJ EILAND ELBA IN ZEE De 29 passagiers en 6 leden der bemanning zijn omgekomen Omwenteling in de Zeeuwse fruitteelt Uitslaande brand in Missiehuis van Helden-Panningen Akense douane ving in 1953 „slechts" 43 ton koffie „Vesting voor God" geopend Om de schaften van de „Renate Leonhart" Winterseizoen stootte velen uit hun werk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bebra en Den Helder Strijd om geestelijk en materieel goud Het gebeurde op de boulevard van Scheveningen Studenten dachten dat het hagelde Nederlandse Capucijnen vestigen zich bij IJzeren Gordijn Praag lanceert nieuwe- democratisering Maandag 11 Januari 1954 Liever geen bezoek van Koningin Elizabeth" Speciaal vliegtuig brengt in allerijl verkeerde geneesmiddel V ietminli-of f ensief tot staan gebracht Twintig procent der boomgaarden wordt gerooid Zolder en verdieping verwoest Stad Haarlenidreef stuurloos rond Koningin en prinsessen vandaag thuis Overslagbedrijf uitgebrand De vrije vaart op de Rijn Smokkelen niet erg winstgevend meer Klooster te Bebra door Mgr Van Zuylen ingezegend Zaankanters willen 75 millioen aan goud, zilver en juwelen aan Noordzee ontrukken Enorme werkput Ijsgang neemt af In December bijna 30.000 werklozen meer Toch grote verbetering tegenover 1952 WEERBERICHT Amerik. vliegramp; 12 doden B oeganda-afgevaar digden wensen Generaal Franchi: Als pa zoonlief een stukje laat rijden.... „Humber" op thuisreis maakte laatste etappe ook nog productief Kinderen stookten vuurtje: Ruim een ton schade aan goederen 'v De nieuwe koers in Tsjecho Slowakije Partijlozen in overheidslichamen Oude intelligentsia blijkt nodig IN HET SPOOR VAN VAN RIEBEECK Burgemeester van Culemborg naar Zuid-Afrika De weerverwachting van het geldig van heden- tot Dinsdagavond, luidt. Zwaar bewolkt met aanvankelijk af en toe wind. Aanhoudend zacht weer. Dinsdag 12 Januari: Zon op 8.44 uur, onder 16.52 uur. Maan op 11.27 uur, onder 1.37 uur. E SCHIEDAMSCHE COURANT Een Brits passagiersstraalvliegtuig van het type „Cornet" is Zondag ongeveer 25 km van Portoferrajo, de hoofdplaats van Elba, in de Middellandse Zee neerge stort. Het vliegtuig had 29 passagiers ei) 6 bemanningsleden aan boord. Volgens vertegenwoordigers van de „British Overseas Airways Corporation (B.O.A.C.) de maatschappij waaraan het toestel be hoort, was er Zondagavond geen hoop meer, dat er nog overlevenden zouden worden gevonden. Het vliegtuig was op weg van Singapore naar Londen en was om half elf uit Rome vertrokken. Aan boord bevond zich o.a. de bekende Australische schrijver Chester Wilmot, de auteur van het opzienbarende boek Struggle for Europe" en voormalige oorlogscorrespondent van de B.B.C. De 42-jarige Wilmot had meegewerkt aan het traditionele Kerstprogram van de BBC. die dit jaar het zwaartepunt van het wereldprogram had laten vallen op Australië, met het oog op het bezoek van het koninklijk paar aan dit wereld deel. Ook had Wilmot in Rangoon, als militair-medewerker van het Britse weekblad „The Observer", een vraagge sprek gehad met de Birmaanse minister van defensie. „Strugglle for Europe" is een militair en diplomatiek relaas van de tweede wereldoorlog. Het verwierf grote bekendheid. Aan boord van de Comet bevonden zich voorts tien kinderen, van wie de meesten, naar nien aanneemt, zich naar Engeland begaven na een bezoek aan hun ouders in het Oosten tijdens de Kerstvacantie, en enkele vrouwen. Tot Zondagavond waren vijftien lijken geborgen, voornamelijk door een Ita liaanse vissersboot. Het zoeken werd omstreeks acht uur 's avonds gestaakt. Een tiental vliegtuigen, vissersschip en Italiaanse marineschepen namen aan de opsporing deel. De verongelukte machine, die bij vlieg tuigbestuurders bekend stond als „Yoke Peter" is het toestel, waarmee op 2 Mei 1952 de eerste geregelde dienst met straalvliegtuigen tussen Londen en Johannesburg werd geopend. Het stortte -kort na elf uur neer. Het weer was prachtig. Politiefunctionarissen te Piombino, een nabij het gebied van het ongeluk gelegen kustplaats, verklaarden, dat de machine in brand scheen te slaan, toen zij in zee stortte. Men had eerst explosies gehoord. Een uitgebreid onder- een Comet van de B.O.A.C. neer na van het vliegveld van Rome opgestegen te zijn. Er waren toen gelukkig geen men senlevens te betreuren. Bij een vliegtuigongeluk bij Shreveland in de Amerikaanse staat Louisiana zijn Zondagavond twaalf personen om het leven gekomen. Het ongeluk werd ver oorzaakt door ijsafzetting op de vleugels. Er waren geen overlevenden Het gezel schap k.ecrde huiswaarts van de eenden- jacht. zoek naar de oorzaak van de ramp is ingesteld. De Amerikaanse filmproducent, Victor Pahlen, is aan de ramp ontkomen. Slechts enige minuten vóór het vertrek van het toestel uit Rome besloot hij niet mee te gaan. De hypermoderne Cornets zijn uitge rust met vier de Havilland straal motoren. Zij hebben in totaal als lijn- vliegtuigen reeds ongeveer negentien millioen kilometer afgelegd. Het gisteren verongelukte toestel is inmiddels reeds de vierde Comet, die is neergestort In Mei j.l. gin? een toestel van dit type verloren "bij een zware storm in de om- „ggeving van Calcutta. Alle 43 inzitten den kwamen daarbij toen om het leven. Op 3 Maart van hetzelfde jaar veron gelukte een Cornet van de „Canadian Pacific Airlines" bij Karatsji, hetgeen aan elf personen het leven kostte. Op 26 October 1952 stortte, evenals nu, V> Vijf vertegenwoordigers van de bevol king van Boeganda, die zijn uitgekozen om te Londen de campagne voor de terug keer van de afgezette Kabaka (koning) van hun gebied te heropenen, hebben Zondag verklaard, dat het beter zou zijn, indien koningin Elizabeth haar voorgeno men bezoek aan Oeganda in April a.s. zou uitstellen, daar de bevolking van Boegan da haar niet met ,,de traditionele warmte" zou kunnen ontvangen indien de Kabaka nog steeds in balingschap zou vertoeven. Boeganda is, zoals bekend, een provincie van Oeganda, het Britse protectoraat in Oost-Afrika. Een geneesmiddel, dat met de grootste spoed telegrafisch was besteld en over een afstand van ruim zevenduizend kilometer per speciaal vliegtuig uit dc V. S. werd aangevoerd voor eeis achtjarige jongen te Innsbruk, die langzaam dood dreigde te bloeden, bleek Zondagavond bjj aankomst het verkeerde te zjjn. Er werd direct een tweede poging ge daan om de jongen, die aan de gevreesde erfelijke bloedziekte lijdt en sedert 2 Ja nuari, na het trekken van een tand, blijft bloeden, van de dood te redden, 'n Nieuw vliegtuig ging op weg met het goede mid del, dat evenals ho;* vorige, werd ver schaft door het laboratorium van de staat Michigan te Detroit. De artsen hielden de jongen in leven door bloedtransfusies van plasma, dat niet ouder dan drie uur mocht zijn. Zijn toestand was Zondagavond enigs zins verbeterd. In de loop van de nacht kwam het tweede vliegtuig aan en in de vroege ochtend van Maandag is het goede genees middel naar Inssbrück gebracht. Het vliegtuig, dat Zondagochtend met het verkeerde geneesmiddel aankwam, had boven de Atlantische Oceaan met zware storm te kampen gehad. In Frank fort werd het geneesmiddel onmiddellijk door een ander vliegtuig naar München en vervolgens door een auto naar Inns bruck overgebracht. De douane was ge waarschuwd en liet die wagen ongehin derd voorbij snellen. De auto moest echter een omweg maken, doordat de Scharnitz- pas door sneeuw geblokkeerd was. Bij aankomst in Innsbru-k bleek het genees middel het verkeerde te zijn Het offensief van de Vietminh-opstan- delingen, waardoor op 23 December Indo- China in twee delen werd gesplitst, is tot staan gebracht, zo heeft de bevelhebber van de Franse troepen in Midden-Laos, generaal Franchi, Zondag verklaard. Sprekend over de strijd, die de afgelo pen dagen ten Noorden van de Franse ba sis Seno is oegelaaid, zeide ranchi, dat .de veldslag zich sinds 7 Januari in de fase van het „vernietingen van de .ijand" be vindt. Hij schatte de verliezen van de Vietminh gedurende de 'aatste drie da gen op 1000 man. Naar zijn mening had de Vietminh de sterkte van Franse en ver bonden troepen onderschat. Onderstaand plaatje laat U het triestige einde zien van het plezierige autotochtje van de 14-jarige zoon van de 51-jarige heer W. B. uit Den Haag. Vader had een nieuwe Ford-Consul ge huurd en was met zijn zoon Zaterdagmid dag wat gaan toeren. Op de Schevemngse boulevard aangekomen, wilde zoonlief ook wel eens het stuur vasthouden. Dat mocht en naast zijn vader gezeten reed de 14-jarige in de richting van de Buiten haven. Daar gearriveerd moest een bocht naar links worden genomen. De jongen was echter in de veronderstelling, dat om deze bocht te nemen, het stuurwiel naar rechts moest worden gedraaid. En dat deed hij dan ook prompt. Zijn vader zag ge lukkig of liever ongelukkig het ge vaar aankomen en trapte ophet gas pedaal inplaats van op de rem. De auto floepte vooruit en kwam na een prachtig salto over de muur op het dak terecht. Tijdens de val was het portier zo vrien delijk open te springen, zodat vader met verstuikte enkel en zoon, al even hard geschrokken als zijn pa - spoedig uit hun minder gemakkelijke situatie wa ren geholpen. De auto is door de brandweer met een kraanwagen opgetakeld en ter reparatie aangeboden. Wie de aanbieding van de rekening krijgt, is niet bekend! Een grootse omwen leling voltrekt zich op het ogenblik in de Zeeuwse fruitteelt. Als gevolg van de overstromingsramp moet ongeveer 1100 ha boomgaard of ruim 20 pet. van het fruittceltareaal in deze provincie worden gerooid. In enkele be langrijke fruitteeltgebieden zal herverka veling moeten geschieden en dit alles brengt vele problemen met zich mee. De hiermee verband houdende vraag stukken zijn uitvoerig besproken op de fruitteeltdag van de kring Zeeland der Ned. Fruitteeltorganisatie, die gisteren in Goes werd gehouden. De belangstelling hiervoor was overweldigend groot. Onge veer 700 personen waren aanwezig, onder wie een gezelschap van 50 Belgische fruit kwekers. (Van onze correspondent) Dc studenten, die gisterenavond in de Westelijke vleugel van het Missiehuis uer paters Lazaristen te llelden-Panningc naar een causerie van prof. dr Plat over verhouding tussen christelijke theologie en philosophic zaten te luisteren, waren zo verdiept in dit onderwerp, dat zij de on gewone geluiden boven hun hoofd nauwe lijks opmerkten en beschouwden als neer kletterende hagel. Hetzelfde geluid trok om kwart over zeven echter ook de aan dacht van Lies, de dienstbode van Hei dens burgemeester, die aan de overzijde van dc weg woont. Toen de gedienstige eens naar buiten keek, zag zij tot haar erhrik grote laaiende vlammen uit het dak van het Missiehuis slaan. 7ii waarschuwde direct de burgemeester, die op zijn beurt onmiddellijk de brandwe ren van Helden-Panningen Venlo, Roer- Nadat het 4518 br.t. metende m.s. „Stad Haarlem", van de Halcyonlijn N.V. te Rotterdam, gistermorgen had gemeld, dat het met motorschade ronddreef ter hoogte van Goeree. zijn de sleepboten „Blanken burg" en „Schelde" direct ter assistentie uitgevaren. De Blankenburg nam het motorschip op sleeptouw in de richting van de Wa terweg. Daar de „Humber", die op weg was van Southampton naar Rotterdam dichter in de buurt bleek te zijn dan de uitgevaren „Schelde", keerde laatstee- noemde sleepboot naar Hoek van Holland terug. De „Humber" nam de „Stad Haar lem" eveneens op sleeptouw en om 4 uur gistermiddag werd het motorschip xn Hoek van Holland binnengebracht. Daar bleek, dat het geen motorschade, maar alleen een defecte stuurinrichting had. De „Humber" was op thuisreis, na een verblijf van en een halve maand dienst buiten Nederland en maakte de laatste etappe van zijn reis dus ook nog produc tief de laatste loodjes wegen 't zwaarst. Koningin Juliana en de vier Prinsessen hebben gisteravond om kwart over zes per postauto Grindelwald, waar zij haar wintervacantie hebben doorgebracht, ver laten. Zij vertrokken daarna om half acht per trein uit Interlaken en werden vandaag in de loop van de dag m ons land verwacht. mond en Meijsel ontbood. Het was niets te vroeg. Maar hoe snel de mannen ook reageerden, toen de eerste brandweerwa gens arriveerden, sloegen de vlammen reeds over het gehele gebouwencomplex en regende het vonken over de kom van het dorp. Intussen waren de studenten ondanks de verstikkende rook vol op bezig met het in veiligheid brengen van de boeken uit de bibliotheek, die gevaar liep, maar die er tenslotte met wat waterschade van af is gekomen. Dc gehele zolder cn tweede verdieping met toneelkamer, timmerwerkplaats, foto grafieafdeling cn boekbinderij zijn echter j in vlammen opgegaan. Vooral liet verlies van de binderij, waar o.a. een kostbare collectie lettermateriaal voor gouddruk door het vuur is vernield, betekent een ernstig verlies, te meer, daar de gehele inventaris - in tegenstelling tot de ge bouwen zelf niet was verzekerd. Dat de brand zich niet verder heeft kun nen uitbreiden is behalve aan het inten sieve werk der vier brandweren alleen Venlo al was met vier wagens present te danken aan de brandmuur tussen de brandende vleugel en de studentenver blijven en het betonnenplafond tussen de eerste en tweede verdieping. Een kachel op zolder is waarschijnlijk de oorzaak van de brand geweest, ofschoon deze bijna uit was, toen men de zolder verliet. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Noord-Brabant, ir J van Hennik hield een beschouwing over het herstel van de fruitteelt ir het rampgebied. Het bleek, dat de sombere verwachtingen ten aanzien van de inundatieschade volkomen zijn bewaarheid. Van de 1460 ha boom gaard, die onder water hebben gestaan, moet, zoals gezegd, 1100 ha als verloren worden beschouwd. Zeker 80 pet. van wat verloren ging, zal in de komende jaren weer worden ingeplant en dit brengt grote consequenties met zich mee. Wat moet er worden geplant? De fruit teelt maakt een tijd door van vrij snelle evolutie. Tot nu toe was er een verschui ving naar wlnterfruit. Thans vroeg de heer Van Hennik echter ook weer aan dacht voor zomer- cn herfstfruit. Vroe ger werd in hoofdzaak voor bet binnen land geteeld, thans moet het van de ex port komen. De fr litkweker moet zich in stellen op de veranderende vraag. Het is nodig, dat de frui kweker zich richt op teelt op korte termijn. Een aanplant, die zoals voorheen, eerst na 20 tot 25 jaar een topoogst kan geven, is niet meer verant woord. Een speciale beschouwing wijdde spre ker aan het probleem van de bodemmoe heid, waardoor jonge bomen niet groeien in oude boomgaardgrond. Aangezien ei dikwijls herverkaveling zal moeten ge schieden sprak spreker de hoop uit, dat er in geval van bodemmoeheid grond zal kun nen worden geruild tussen fruitkwekers en landbouwers. In ccn pand van ccn overslagbedrijf aan dc Dreef te Zutphcn is Zaterdagmid dag om half vijf brand uitgebroken door onvoorzichtigheid van kinderen bij het stoken van een vuurt je. De loods en de silo. waarin 55 ton melkpoeder in balen en ongeveer 30 ton meel waren opgeslagen, werden spoedig een prooi der vlammen, die snel om zich heen giepen De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt bestreed 't vuur met negen stralen. Om ongeveer zes uur was men de brand meester De loods was toen totaal uitgebrand, terwijl van de silo alleen nog maar de muren hoewel ge scheurd. overeind stonden. Het dak was verwoest Tot in de nacht is de brand weer druk bezig geweest met het nablus- singswerk De schade aan de goederen bedraagt ruim 100 000. De b'fbem was verzekerd, de melkpoeder echter niet. Berichten, volgens welke Nederland en Zwitserland gezamenlijk een protest bij de regering der Duitse bondsrepubliek zullen indienen tegen de Duitse Rijn- vaartpolitiek, zijn Zaterdag te Bern tegengesproken. Een officiële woordvoer der verklaarde, dat de Nederlandse mi nister van verkeer en waterstaat, mr J. Algera, tijdens het bezoek, dat hij ver leden week aan Zwitserland heeft ge bracht, uitvoerig van gedachten \hceft gewisseld met de betrokken Zwitserse autoriteiten over de vrijheid van de scheepvaart op de Rijn, doch dat er geen besluiten zijn genomen met betrekking tot de mogelijkheid van gemeenschappe lijke stappen bij de West-Duitse regering. (Van onze correspondent) Het afgelopen jaar is voor de Akense douane, wier rayon drie belangrijke „Hauptzollamter" aan weerszijden van het Drielandenpunt bij Vaals omvat, in zekere zin het slechtste van na de oorlog geweest. Haar buit aan koffie was in dat jaar met 43 ton lager dan hij ooit is geweest sinds het einde van de oorlog. (1952 leverde nog bijna het dubbele kwantum op, namelijk 74 ton). Deze achteruitgang, waarover de douane intussen niet treurt, is vooral te danken aan de drastische verlaging van de Duitse belasting op koffie, welke in Augustus 1953 heeft plaats gehad. Die ver laging had voor de smokkelaars tot gevolg, dat hun winstmarge daalde van 6 D.M. tot hoogstens 3 D.M. per pond koffie. Een andere voor de smokkelaars spe ciaal voor de grote bazen onder hen niet bepaald stimulerende factor is het feit, dat in Aken onlangs drie „Panzerschmuggler" Op Zondagmorgen om negen uur is het eerste klooster van de „Vesting voor God", welke op initiatief van de stichter en leider van de Oost-priesterhulp, pater VVerentried van Straaten, langs het gehele IJzeren Gordijn zal worden opgetrokken, n LlJJaP nnhii het Mnlmmni In dn Noordzee ter hoogte van Den Helder nabij het Molengat, is in Augustus lil" na een torpedo-aanval het Duitse schip „Renate Leonhart gezonken. De lading bestond o^t uR SOO ton cacaoboter, 60 ton cokes, een hoevee l« ™ra en, naar later hekend is geworden, een enorme schat aan go Deze rijk dom. geladen in 454 kistjes, was tijdens het laden teRotterdam op geheimzinnige manier 's nachts aan boord gebracht. Slechts de officieren van de„R,enate" waren een stoker, die deser van de aanwezigheid van het goud op de hoogte, benevens een s n er, teerde vóór het schip aan zijn laatste reis met ongelukkige afloop begon. Deze sto ker, thans tot Nederlander genaturaliseerd en in Uitluiden woo ac l'K. heeft het geheim van de „Renate" onthuld. die een waarde vertegenwoordigt van ongevee 75 millioen gulden, nun dc zee te ontrukken. Er wordt daartoe in Zaandam een enor me „W'erkput" gebouwd van 26 meter hoogte. Deze „put" wordt een ijzer en betonconstructie met een gewicht van bijna 1000 ton en een waterverplaatsing van 1170 ton. Het gevaarte, dat over drie a vier maanden gereed zal zijn, wil men via het Noordzeekanaal naar den Helder slepen. Op dc plek, waar het wrak van de „Renate Leonhart" rust door peilin gen nauwkeurig hekend wil men het laten zakken. Het wrak rust op 21 me ter diepte, onder een laag vaste klei. Op deze kleilaag denkt men de werkput te kunnen vastzetten, waarna van de werk kamer van de put uit, te bereiken via een toegangstoren, de aanval op de goud schat zal worden ondernomen. Eerder had men echter ook al een ver moeden van de aanwezigheid van het goud temeer daar afschriften van assu rantiepapieren van een Hamburgse ver zekeringsmaatschappij daar eveneens op duidden. In de jaren voor de oorlog heeft daar om een groep Zaankanters ^eds een bergingspoging ondernomen, die wegens het ontbreken van het geschikte mate riaal op niets uitliep. Direct na de be vrijding verenigden de initiatiefnemers zich tot een „Coöperatieve Bergings vereniging", die gedeeltelijk met bui tenlands kapitaal werkt. Deze vereni ging zal de komende zomer een groot scheepse poging doen om de goudschat, te Bebra door de hulpbisschop van Luik, mgr VV. van Zuylen, plechtig ingezegend. Dc plechtigheid werd bijgewoond door de provinciaal der Nederlandse Capucijnen, pater dr Clcmentinus en door de vicaris- generaal van het bisdom Luik. Het nieu we klooster wordt uitsluitend bewoond door Nederlandse Capucijnen, die zonder uitzondering de Duitse taal uitstekend be heersen en bovendien vloeiend Russisch en Pools spreken. Overste van het kloos ter is pater Quirinus van Alphen. die voor de oorlog verscheidene jaren in Polen heeft gewerkt en o.m. in Rotterdam ook een zeer bekende figuur is geweest. Zoals men weet, is de „Vesting voor God" een initiatief, om langs het IJzeren Gordijn een linie van kloosters te bouwen om zodoende een uitvalspoort te maken voor de geloofsverkondiging in de tijd, dat het IJzeren Gordijn zal vallen. Het klooster te Bebra is het eerste van de zeven kloosters, die men in 1954 gereed hoopt te krijgen. In tegenstelling met wat t' woord „vesting" zou doen vermoeden, is het ni'euwe gebouw geen betonbunker of een middeleeuwse burcht, maar 'n hyper modern klooster, misschien wel een van de modernste der wereld. Met opzet werd het gebouwd te Bebra, waarlangs op slechts enkele kilometers af stand de zonegrens tussen Oost en West loopt. Reeds nu zijn zijn de Nederlandse Capucijnen een bekende verschijning in de stad. Door Bebra, dat ten Noorden van Fulda ligt en een belangrijk spoorweg' knooppunt is, loopt o.a. de grote spoorweg Hamburg-München en bovendien nog het zeer spaarzame verkeer tussen de Oost en West-zone. Zoals vele steden langs het IJzeren Gordijn, verloor ook Bebra door de grenssluiting zijn achterland, het aan grenzende Thüringen. De stad Bebra, die ongeveer 7900 inwoners telt, van wie er velen direct of indirect bij de spoorwegen werken, heeft minder dan 2000 Katholie ken. Toch bouwde pater Werenfried v. Straa ten juist hier een van de steunpunten van de „Vesting voor God", teneinde hierdoor de diaspora-katholieken moed te geven en vooral de hardwerkende priesters enigs zins te ontlasten. Om deze reden zijn de monniken van het nieuwe klooster op volle kracht „gemobiliseerd". De Vesting voor God te Bebra, die be staat uit een klooster, een kerk en een aangebouwde pastorie, herbergt in het souterrain een grote garage, bestemd voor de Volkswagens, die de paters voor hun veelzijdige arbeid buiten het kloos ter ten dienste staan. Niet minder dan 81 parochies zullen van het klooster uit wor den bediend, terwijl de paters bovendien assistentie zullen verlenen in geval van ziekte» i Het klooster heeft 18 cellen, een biblio theek, een refter en een hospitium, waar vluchteling en reizigers een tijdelijk on derdak kunnen vinden. Pater Quirinus, die zijn gouden jubi leum als Capucijn reeds achter de rug heeft, heeft niettemin niet geaarzeld de zware post van Overste in Bebra te aan vaarden. Hij wordt o.m. geassisteerd door de paters Maurus en Alcuinus. op grond van het feit, dat zij met kraaien- pootjes e.d. de hen achtervolgende doua niers van zich af hadden willen schudden, tot zware straffen werden veroordeeld we gens poging tot moord. Bovendien moet iedere smokkel-recidivist ook voor het ge ringste vergrijp op minstens drie maanden gevangenisstraf rekenen. Drie mark winst per pond koffie schijnt tegen dat alles niet voldoende op te wegen, althans December '53 leverde de Akense douane de laagste koffiebuit op, welke haar ooit sinds het einde van de oorlog in handen viel .namelijk slechts 750 kg. En dat terwijl de maand December met haar lange nachten en vooral ook met het oog op de Kerstviering voor de koffiesmokke- laars de meest aantrekkelijke van het hele is- Dat blijkt wel daaruit, dat December '52 met 8450 kg koffie de hoogste buit van na de oorlog opleverde. Ook de cigarettensmokkel moet in 1953 bij Aken aanzienlijk zijn ;edaald, want de daar gestationneerde douaniers wisten in dat jaar op slechts 267.000 rokertjes be slag te leggen tegenover ongeveer 370.000 in 1952. Het totale aantal in '53 bij Aken aangehouden smokkelaars bedroeg 5700 te genover 8.000 in '52. Behalve bovenvermel de hoeveelheden koffie en cigaretten raak ten zij o.m. 126 auto's cn motoren en 71 fietsen kwijt, 3258 smokkelaars werden verleden jaar in Aken samen tot 1.300.000 D.M. en 306 jaren gevangenisstraf veroor deeld. Onder hen bevonden zich de leden van twee grote smokkelgroepen, die beide met ongeveer vijftig personen tegelijk te recht stonden. Op de Nederlandse kanalen is het ijs aan het afnemen, zo vernemen wij van de zijde van de Rijkswaterstaat. Alleen op de kleine kanalen in Groningen en op de kanalen in Drente wordt nog hin der ondervonden. Op het IJsselmeer komt op het Zwarte meer en langs de zuidkust tussen Marken en Nijkerk zwaar drijfijs voor, bij Nijkerk en Eem- dijk zit nog een paar kilometer brede strook vast ijs. De Rijn zelf is thans practisch geheel ijsvrij, evenals de havens langs de be nedenloop. Op alle zijrivieren van de Rijn, behalve de Neckar, is de scheep vaart echter nog gestremd. President Zapotocky van Tsjecho-Slo- wakije heeft in zijn nieuwjaarsbood schap meegedeeld, dat dit jaar de leden van de nationale comilé's (regionale en gemeenteraden) niet door de centrale overheid zullen worden benoemd, doch gekozen door liet volk om de „partijlo zen te laten deelnemen aan het beheer der zaken". Radio-Praag riep Zaterdag een ver klaring om, waarin de regering bekend maakt, dat het wetsontwerp voor ver kiezing van een „nationaal comité" en de ontwerpen inzake de werking en de bevoegdheid ervan, zal worden onder worpen aan een „nationale bespreking" op openbare bijeenkomsten in dorpen en steden, in fabrieken en boerderijen. In een commentaar op de regeringsver klaring deelde Radio Praag mede, dat de wetten op verkiezing van „nationale comité's" gericht zijn op een zo groot mogelijke toenadering van deze orga nen tot de burgers. De radio sprak van een belangijke stap in de evolutie van de Tsjechoslowaakse staat naar „een nieuwe democratisering". De nieuwe wetten moeten „een directe en blijvende deelneming van alle arbeiders en alle la gen der bevolking aan het bestuur van het land" mogelijk maken, zo werd hier aan toegevoegd. Generaal Alexei Cepicka, de Tsjecho slowaakse vice-premier en minister van defensie, heeft volgens het communis tische partijblad „Rude Pravo" ver klaard, dat de communistische partij van het land haar taak niet kan vervullen zonder de steun van de tot dusver steeds vervolgde „oude intelligentsia". De mi nister heeft dit gezegd op een verga dering van communistische leiders uit het gehele land. „Een verkeerde houding" tegenover deze groep had aanzienlijke en onno dige schade aangericht, zo luidt het thans. Indien de arbeidersklasse de taak wil vervullen, welke haar door de ge schiedenis is opgelegd, dan kan zij dit slechts doen met haar (v. d. nitelligent- sia) steun. „Het gebruik maken van de intelli gentsia van het oude ouderwijs-systeem is een historische en gerechtvaardigde noodzaak, die men niet kan negeren", aldus Cepicka. Het direct beschikbare aanbod van mannel ij ke arbeidskrachten steeg in December als gevolg van het wintersei zoen met 29.375 hetgeen volgt uit de toeneming van het aantal werklozen van 66.326 tot 91.206 en het aantal op door de D.U.W. gesubsidieerde objecten werk zame personen van 15.911 tot 20.406. Het beschikbare aanbod van bouwvak arbeiders steeg van 12.464 tot 19 645; veen arbeiders van 1655 tot 2281: metaalarbei ders van 5045 tot 5882; transportpersoneel var) 5453 tot 6873 en losse arbeiders van 15.158 tot 20.860. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten daalde van 25.257 tot 21.030. In vergelijking met eind 1952 lag het direct beschikbare aanbod eind 1953 rond 55.000 lager. Deze aanzienlijke daling is een gevolg van de uit de watersnood voortvloeiende werkgelegenheid, de gun stige weersomstandigheden in de verslag- maand, de opvallende conjunctuurver betering met name in de metaalnijver heid en in de textiel, de schoenen- en confectie-industrie en tenslotte de plaat singsmogelijkheid voor arbeidskrachten op additionele openbare werken, boeren werken en cultuurtechnische werken De relatieve werkloosheid was eind November het hoogst in Groningen met 50 werklozen op elke 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren (Nov 26! dan volg de Friesland met 47 (28). Drente met 46 (25) en Noord Brabant met 37 (23) Het laagst was het in Limburg met 14 (11), terwijl het rijksgemiddelde 29 bedroeg tegen 21 op 30 November. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8034 tot 8598. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 21.071 tot 20.102. De heer H. van Koningsbruggen, bur gemeester van Culemborg, de geboorte plaats van de stichter der Kaapkolonie, Jan van Riebeeck, is Zaterdag met de K. L. M.-Superconstellation „Nucleon". van Schiphol naar Johannesburg vertrokken. Het doel van de reis is het kweken van goodwill, mede door het sterker aanhalen van de culturele banden tussen beide lan den, meer speciaal tussen Kaapstad en Culemborg, zo deelde de burgemeester mee voor zijn vertrek van de Amsterdam se luchthaven. Hij heeft tal van foto-copieën van ge meentelijke archiefstukken bij zich. be trekking hebben op de historie van de grondlegger van Zuid-Afrika en zijn ge boortestad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1