Nieuws uit STAD en OMTREK Einde van de Vogeltentoonstelling Een brokje natuur wordt weer afgebroken Reclame Verhoging productie en levens standaard Nieuwe brug over Maasslui.se Haven maakt goede kans HONDERD JAAR KATHOUEK TWENTE j iitSSÉ De stem van de lezer Wifra en Nedlloyd deelden in een strijd op hoog niveau de punten Vijf jarenplan voor de K.S.G. -o» asrsss Geloofstrouw en vasthoudendheid in Saksenland aargangen Herwonnen Levens kracht Maakt Meesterlijke hattrick van Willemstein ^^n&SV^aSVSSOt Basculebrug zou f 675.000 kosten Het drama der Zuid-Molukken UIT 75 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een documentaire uitgave van het Twents Dispuut 1MM r \niNTA t MAANDAG 11 JANUARI 1934 3087 betalende bezoekers SCHOORSTEENBRANDJE JEUGDIGE DIEVEN Viering van het 40-jarig jubilé WILTON-FIJENOORD ZAALHANDBAL BURGERLIJKE STAND VEEMARKT TE ROTTERDAM AGENDA IIS ROTTERDAM FINANCIERING UIT HET CREDIETFONDS Omvang kolenhandel steeg met 20 pCt. Soumokil zou zich willen overgeven Het dagblad „Suluh Indonesia", een uit gave van de P.N I., verneemt, dat Soumo kil. de leider der republiek Zuid-Moluk ken, contact heeft gezocht met de mili taire commandant van de Molukken, lui tenant-kolonel Sukawati. Soumokil zou zich willen overgeven, op voorwaarde, dat zijn veiligheid gewaarborgd zou zijn. Vol gens het blad zou hij deze stap hebben ge nomen. onder de indruk van de vorderin gen, die het Indonesische leger op de Molukken maakt, en ook ^mdat het regi- ment-Sukawati de resten de troepen van de R.M.S. op Ceram geen rust laat. ONDERZEEBOOTJAGER „GRONINGEN" IN ZIJN ELEMENT En nu de „Drenthe" KORTE BERICHTEN De vloeddeuren Bascule brug Historie Kenmerken van het volks karakter Religieuze houding ■És mam 1 WmR Wm SÉfep. >V Gisteravond sloot de tentoonstelling van de Scliiedamse Bond van Vogel liefhebbers baar poorten en we zijn er nog even een kijkje gaan nemen. V e konden liet gewoon niet laten om nog een uurtje rond te dwalen langs de vele vitrines, die als evenzovele levende schilderijtjes te pronken stonden in de tot een tuin van Allah omgetoverde zaal van Musis Sacrum. Het was er druk gisteravond, een drukte die misschien het gevolg was van de geluidswagen, welke de vereniging Zaterdagmiddag door de stad heeft laten Vooral rond de grote vliegkooi aan de ingang van de zaal stonden vele kijkers te genieten van de kwajongensachtige beo, die zijn spottend gefluit afwisselde voor de schor uitgesproken vraag „de Bruin, waarrr ben je?" om dan plotseling enthou siast zijn eigen naam voor te stellen in een paar maal herhaald „beo, beo". De mooi getekende eendjes in dezelfde kooi trokken zich van zijn drukte niets aan en stonden als stenen tuinbeeldjes philoso- fisch voor zich uit te staren. In de grote sierkooi tegenover de beo vlogen verschil lende kardinaalsoorten druk heen en weer en gaven de indruk, dat zij zich op deze tentoonstelling best thuisvoelden. Rond- dwalende door de grote zaal» nu eens kij- kende bij een paartje Fisherie-parkieten, dat innig-verliefd zat te doen, dan weer een hele poos verwijlende bij de o zo makke schana-lijster, die met zijn ronde kraalogen vertrouwelijk naar ons opkeeK, konden we begrijpen wat de heer v. d Brink bewogen moet hebben toen hi] zijn Avifauna inrichtte. Er zijn misschien geen dieren, die zo geschikt zijn om de mens liefde en eerbied voor de natuur in te boezemen dan juist de vele duizenden vogelsoorten. Daarom is het idee van de Bond van Vogelliefhebbers om een ten toonstelling als de onderhavige in te richten zo loffelijk en verdiende de ten toonstelling ieders belangstelling. Het be stuur is zeer tevreden over de getoonde interesse, naar het ons Zondagavond ver zekerde. Om het precies te zeggen, 3087 betalende bezoekers hebben langs de vele umeKe vitrines gedwaald, maar wat is dat getal drieduizend voor een stad van 75.000. Hele scholen hadden eigenlijk gezamenlijk in het uur van de natuurkundeles de ten toonstelling moeten gaan zien, alle vaders en moeders van een stel opgroeiende bengels hadden hun kroost mee moeten nemen naar de Lange Haven om hen te wijzen op de schoonheid en de onuit puttelijke rijkdom en verscheidenheid van Gods natuur. Er wordt geklaagd over de baldadigheid van de jeugd, er wordt ge klaagd, dat de zwanen in de vijver van het rioolgemaal geen rustige dag hebben. De natuurwachters hebben handen vol werk om vermalingen te voorkomen. Maar wie gelooft er, dat vermaan of strafwerk beter zouden helpen dan een confrontatie van de jongens en meisjes met een intiem brok natuur? Wij vernamen van het be stuur van de Bond van Vogelliefhebbers dat het in de bedoeling ligt om volgend jaar weer een tentoonstelling in te rich ten. Misschien ligt hier voor dit pestuur een taak, welke geheel past in het kade i rotrnrpi en het land van herkomst der vogels ver melden en misschien een beknopte leef wijze (in vrijheid). Want de tentoonstelling beoogt toch ook een propagandamedium te zijn voor de liefde tot het kweken en houden van vogels en men wil juist de leek wijzen op het vele schone dat er in deze lief hebberij verborgen ligt. Dan is een ge nummerde verwijzing naar de catalogus als bij een postduivententoonstelling beslist onvoldoende. Postduivententoon- stellingen laten op de eerste plaats slechts één soort vogels zien en op de tweede plaats plegen zij practisch uitsluitend be zocht te worden door kenners. Maar op een tentoonstelling waar vele tientallen uitheemse vogelsoorten prijken is een kleine wegwijzer voor het publiek toch wel zeer belangrijk. Naar het bestuur ons verder verzekerde, hebben alle vogels de tentoonstelling en de daarmede gepaard gaande drukte goed doorstaan zodat enige teleurstelling van de zijde der kwekers zeker geen beletsel zal vormen tot het houden van nog zo'n tentoonstelling en dan nog grootser en vooralmet nog veel meer publiek. Zondagavond, de sluitingsavond van de vogeltentoonstelling in Musis sacrum, heeft onder politie-toezicht de trekking plaatsgevonden van de ten bate van de tentoonstelling gehouden loterij. Daarbij vielen de prijzen in rang volgorde op de hierna vermelde num mers: 3336, 1883, 1271, 1724, 3839, 2231 en 0514. Ten huize van P. D. R. aan de Celsius- straat is door de brandweer Zaterdag met de ramoneur een schoorsteenbrandje ge blust. De politie heeft twee jongens van negen en een van tien jaar aangehouden, die in de Hema enveloppen met vreemde post zegels een zakmesjes gestolen hadden. Ze werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar ze door hun ouders zijn afgehaald. In het afgelopen jaar bestond Herwon nen Levenskracht veertig jaar. Op grootse wijze is dit jubileum op vijf October in Utrecht gevierd. Het Schiedamse Comité was van mening dit jubilé te moeten her denken, maar verschillende omstandighe den waren oorzaak dat er dat jaar zich geen goede gelegenheid voordeed. De herdenking zal nu plaats vinden op Donderdag 4 Februari a.s. des avonds 8 uur in het gebouw van de R. K. Volks bond. Het comité meende, dat men voor deze jubileumviering met het te geven programma eens goed voor de dag moest komen en gelooft hierin geslaagd te zijn. De avond zal namelijk worden verzorgd door de R. K. Zuider Toneelkring, een goed bekend staand gezelschap. Dit gezelschap zal opvoeren het blijspel in drie bedrijven van A. du Garde Peach en Jan Hay „Het Witte Schaap van de Familie". Dit is het successtuk van de kortelings overleden acteur Cor Ruys. Het is in Schiedam nog niet gespeeld en staat nog slechts kort op het amateursreportoire. Met het zien van dit stuk bezorgt zich men een genoeglijke avond. Ondanks de hoge kosten-aan deze uitvoering verbon den is de entreeprijs bijzonder laag ge steld, namelijk 60 cents per persoon. Woensdag 3 Febr. is er 's avonds gele genheid plaats te bespreken. De kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij W. v. d. Pluym, Pendrechtschestraat 5; G. West huis, Da Costastraat 39; J. v. Geene, Anth. Muysstraat 18 en in het geb. R. K. Volks bond. 15—3 te brengen. Een slechte wedstrijd van de W. F.-zijde en een zeer slechte Haagse arbiter. De dames waren ook niet opgewassen tegen de prima voorhoede van de Haagse sportvereniging „Strijdt Ridderlijck", doch zij speelden een prima partij, de rust ging in met een nog hoopvolle 21 achterstand het enige W. F.-doelpunt werd gescoord door mej. De Raay. In de tweede helft scoorde S. R.er nog 4 bij, terwijl de W. F.-ploeg nog eenmaal het doel wist te vinden door een straf- worp die door mej. De Keyzer werd benut. Zaterdagavond verloren beide teams- van Wilton Fijenoord in de zaalhandbal competitie van District West B, waarvan de heren met niet minder dan 153 tegen het sterke Hellas 3. De W. F.-ploeg, welke met een gewij zigde opstelling in het veld kwam, stond na enige minuten al reeds met 30 achter voordat v. Dijk het eerste W. F.-doelpunt kon scoren. Hellas dat technisch stukken beter speelde, scoorde er rustig op los zo dat het al spoedig 81 was voor de Ha genaars, net voor de rust maakte Boer er 82 van. Na gedraaid te hebben weer het zelfde beeld als in de eerste helft, bij de Wilton- ploeg zat alles tegen en zo kon Hellas de stand geleidelijk opvoeren tot 152. Echter net voor het eindsignaal wist Overheul mooi door te breken en de slotuitslag op GEBOREN: Frederik, z. v. F. Otte H. van Oijen; Hendrika Leeuwen en C. de Groot. J., d. v. en A. v. ROTTERDAM. Maandag 11 Jan. Veemarkt Aangevoeld vette koeien en ossen 1080, varkens 927, lammeren 94. Aanvoer in totaal 2101 dieren. Prijzen vette koeien le kwal. f 2.762.96, 2e kwal. f 2.602.74, 3e kwal. f 2.252.40; varkens (lev. gew.) resp f 1.87, f 1.85, 1' 1.82 per kg. lammeren f 100, f 90, f 80 per stuk. Aanvoer vette koeien ruimer, handel kalm. prijzen als vorige week Dinsdag, prima's boven notering, afloop minder; aanvoer varkens (lev. gew.) groot, handel tamelijk, prijzen terug lopende prijzen, afloop slecht, enkele prima exemplaren boven notering; aanvoer lammeren minder, handel vlot, prijzen goed prijshoudend. Voorts wordt in het verslag vermeid, dat in het afgelopen jaar de prijsvoor- schriften op de gemeenschappelijke staai- markt soepeler zijn gemaakt, dat een doel matige controle op de naleving der voor schriften- welke discrimininatie op h-t gebied der prijzen verbieden, wordt ge organiseerd, dat de H. A reeds een einde heeft gemaakt aan het bestaan van eniae kartels en dat op het gebied van het ver keer iedere discriminatie voor wat betreft de prijzen en de vervoersvoorwaarden vrijwel is geëlimineerd. Geachte Redactie, Nu het „Emmaplein"-trottoir bij de straatmakers in bewerking is, treft het mij, dat recht tegenover de Lange Kerk straat een patat-friteskraam het beeld ter wcn.c r— .plaatse zeer ontsiert en het uitzicht op het van haar werk' reeds weken van tevoren i plantsoen van de Lange Kerkstraat uit nroDaganda voor haar tentoonstelling te onnodig wordt ontnomen, „n-A aa iouarl tiaar maken en afspraken, welke de jeugd naar haar vitrines brengen. Waarom zouden scholen geen georganiseerd bezoek aan zo'n tentoonstelling kunnen brengen? Een reisje naar Avifauna of een dergelijke in stelling wordt veelal te duur en hier had men de stof voor een boeiende natuur- kundeles vlak voor de deur! Dan zou het bestuur van de vogellief hebbers misschien kunnen zorgen voor kaartjes voor de vitrines- welke de naam (18 Zondag Passage Theater „Meisjesslaapzaal ^Monopolie „A en C en Dr Jekyll en Mr Hyde" (14 jaar). Kan deze kraam wellicht tegen de muur geplaatst worden van de huizen, die daar recht tegenover op de Broersvest staan? Die lelijke beplakte muur en dat onbe strate stuk slik verdwijnen dan ook ge deeltelijk uit het zicht. Met dank voor de plaatsing, BROERSVESTER. (Van onzee tafeltennismedewerker) Het heeft er om gespannen in de brillan- te strijd tussen Wifra en Nedlloyd, waarbij de Rotterdammers aanvankelijk een 4—1 voorsprong wisten te bereiken. Een voor sprong, welke voornamelijk te danken was aan het bijzonder goede spel van Roel Willemstein, waartegen ook Cor Pelser machteloos stond. Met groot gemak voerde hij Piet Kreuger naar de eerste nederlaag toe (21—13, 21—13) en Wim Stoop bracht met 21—7 21—13 tegen Frans Klinkenberg de stand op 2—0 in het voordeel van Wifra. Dat Cor Voormolen moest zwichten voor Cor Pelser was bijna vanzelfsprekend (2-1) en de daarop volgende zege van Stoop op Kreuger kwam evenmin onverwacht. Roel Willemstein voerde tegen Cor Pel ser onmiddellijk het tempo hoog op en dit verraste Cor Pelser zodanig, dat hij daar zo een, twee, drie geen antwoord op wist. Die eerste game ging dan ook met 21 14 naar Willemstein. In de tweede game scheen Pelser de strijd volkomen te be heersen. Roel Willemstein deed het wat kalmer aan en Pelser noteerde rustig 21 9 in zijn voordeel. Verwachtte nu iedereen, dat Pelser in de derde game de Wifraan even de les zou lezen, het liep geheel an ders. Evenals in de eerste game zette Wil lemstein met een zeer hoog tempo in en hij liet zich niet tot de orde roepen door de felle counter-attacks van Pelser. In tegendeel, met tactisch weldoordachte va riaties slaagde Willemstein er in Pelser te overbluffen. Zelden zag men van de Rot terdammer zulk een gaaf en all-round spel. Punt voor punt liep de Wifraan uit. Bij 169 begon Pelser het gevaar duidelijk te zien en zette alles op alles om deze achterstand in te halen. Aanvankelijk lukte het, maar bij 16—12 forceerde de Nedlloyd-man te veel. Het werd 1712, 17—13, 21—13. Het duel tussen Wim Stoop en Cor Peli- ser deed niet veel onder voor de strijd tus sen Willemstein en Pelser. Hier was het echter Pelser die zijn kunnen op over tuigende wijze toonde en wellicht juist daardoor nog meer kleur gaf aan 't succes van Willemstein. Wim Stoop moest de eerste game aan Pelser laten en eiste de tweede game voor zich op. Maar in de derde game was alleen Pelser aan het woord, die Stoop in korte tijd voor een 141 achterstand plaatste. Wel kwam Stoop nog even terug en bereikte daardoor dat de nederlaag geen volkomen afstraf fing werd (2110). De meest spectaculaire strijd bood even wel het dubbelspel. Nedlloyd had een kans om de balans in evenwicht te brengen en tot ieders verbazing trad niet het befaam de dubbel Pelser-Kreuger achter de tafel maar de combinatie Pelser-Klinkenberg. Hoe juist dit van captain Pelser was ge zien zou tijdens het verloop van dit dubbel blijken. Klinkenberg trok zijn spel volledig aan dat van Pelser op en zo was dit aan vallend dubbel volkomen opgewassen tegen de sterke combinatie Stoop-Willem- stein. De eerste game ging met 21—15 naar Wifra. De tweede game eiste Nedlloyd met 22—24 voor zich op en de derde game werd na een spannende strijd met tech nisch en tactisch gezien verrukkelijke mo menten in het voordeel van Pelser en de zijnen beslist. Sparta 2 moest in Quick de meerdere erkennen. Erik Goudsmit en J. Cogh scoorden tegen Broné de tegenpunten en hadden tezamen succes bij het dubbelspel Sparta 1 had met Treffers geen moeite, niettegenstaande het feit, dat Cor du Buy zich door Wim Vrees had laten vervangen. Voor Treffers scoorde Wout Heemskerk met een moeilijke overwinning in drie games op Bert Onnes het enige tegenpunt. De uitslagen waren: Hoofdkl.: Sparta 2 Quick 3—7 Sparta—Treffers 9—1; Wifra— Nedlloyd 5—5. Overg.kl. E: DOS—KKK 82; PovacScylla 64; USV 2Rapid 2 9—1. Overg.kl. F: Wifra 2—Rono 8—2; Car bonDetas 82. 'Hoofd- Dinsdag 12 Januari: toneel en muziek (Rotterd. Comedie) (volw.). BIOSCOPEN Programma's van 8 t/m 14 Januari Arena: The Captain's c,evn°'r^a Capitol: Het gouden zwaard 14 C<mtraa_; Een onvergeteluke melodh: W. b.aat]0„ Ll1' glA'i' m Harmonie: Avontuur in de fst&Tvoiw -^ Luxor'"verboden "verhaaf'fstr'ik^ ("l.l; Victoria: Betaalde liefde tstrikt volw.l In de memorie van antwoord op het verslag van liet afdelingsonderzoek der begroting voor het dienstjaar 1954 deelden B. en W. mede, te hebben besloten de raad ter gelegenheid van de openbare behandeling der begroting voor te stellen de bouw van een verkeersbrug over de haven zo spoedig mogelijk aan te besteden. B. en W. zegden toe in de eerstvolgende raadsvergadering een voorstel te zullen doen. Aan deze belofte woidl thans voldaan. De bouw van een verkeersbrug over de liaven is een der zaken, die in bet brandpunt der belangstelling staan. Te Luxemburg is een rapport gepubli ceerd van de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal, waarin een programma van vijf punten is opgenomen voor de verhoging van de productie en de levensstandaard in de landen der gemeenschap. Dit rap port zal als grondslag dienen voor de be sprekingen in het parlement der gemeen schap, dat op 14 Januari te Straatsburg bijeen zal komen. Het houdt een plan voor vijf (eventueel vier) jaren in met volgen de voorrang hebbende punten: 1. Modernisering van de methoden van kolenwinning, teneinde de productie met 20 tot 22 millioen ton per jaar te ver groten en de gemiddelde productie per ploeg in mijnwerkers te verhogen van 1409 tot 1500 kg. 2. Het bouwen van huizen voor de ar beiders en vermindering van de bouw kosten door een programma op grote schaal, dat de bouw van 100.000 huizen m de komende 4 a 5 jaar omvat. 3. Modernisering of bouw van met warmtekracht werkende electriciteits- bedrijven, die de anders moeilijk af te zet ten kolen van geringe kwaliteit gebruikt. 4 Vergroting van de productiecapaciteit van cokesovens met 9 tot 10 millioen ton per jaar. 5. Modernisering van ijzerertsmijnen met het doel haar capaciteit te vergroten van 62 tot 80 millioen ton per jaar. In het gehele plan legt de H- A. de na druk op het belang van vermindering van prijzen en kosten van grondstoffen en andere materialen en gelijktijdige ver groting van de productiviteit door moder nere methoden. Het Vijfjarenplan van de H. A. zal ge financierd worden door leningen voor in vesteringen, die verstrekt zullen worden uit het bestaande credietfonds van S 25 millioen van de H. A. Verwacht wordt, dat dit fonds omstreeks Juli a.s. 40 mil lioen groot zal zijn geworden. Dit zal een productiedoel mogelijk maken van 50 mil lioen ton staal per jaar, hetgeen 10 mil lioen ton meer is dan de tegenwoordige productie. Volgens het investeringsprogramma zui len 60.000 woningen worden gebouwd, die ongeveer 10 pet van de in de kolenmijnen werkende mijnwerkers huisvesting kun nen geven. Verder zullen nog 40.000 hui zen worden gebouwd nabij mijnen, d:e thans de productie verder ontwikkelen. Het rapport valt in drie delen uiteen, waarvan het eerste de tot dusverre door de gemeenschap bereikte resultaten oe- handelt, het tweede het investeringspro gramma van de H. A. en het derde deel de sociale politiek. Omtrent de tot dusverre door de ge meenschap bereikte resultaten wordt me degedeeld, dat de kolenhandel tussen de landen der gemeenschap in de eerste 11 maanden van 1953 is toegenomen met 20,3 pet of 3 millioen ton vergeleken met de» zelfde periode van het jaar vóór de in werkingtreding van de gemeenschappelijke markt. In dezelfde periode is de invoer van Amerikaanse kolen verminderd met 15 Vi tot 6 millioen ton. Het schrootverkeer tussen de aangeslo ten landen is toegenomen van 360.000 ton in de eerste 10 maanden van 1952 tot 600.000 ton in dezelfde periode van het vorige jaar. Italië, dat het voornaamste invoerland van schroot in de gemeen schap is, heeft het meest geprofiteerd van de grotere distributie van deze grondstof Ondanks de ongunstige omstandigheden op de gemeenschappelijke markt bleef de staalhandel gehandhaafd op het gemiddel de niveau overeenkomende met de vraag in 1952. In October van het vorige jaar namen de verkopen met 20 pet toe tot 287.000 ton, waartegenover de gemiddelde maandelijkse omvang stond van 237.000 ton in 1952. Bij een minder actieve vraag heeft het bestaan van de gemeenschappelijke markt de aanpassing van de productie en de prijzen vergemakkelijkt, zo wordt verder in het verslag gezegd. Sommige fabrieken der ijzer- en staalindustrie hebben haar afzet buiten haar traditionele nationale markten kunnen uitbreiden, terwijl zon der gemeenschappelijke markt deze fa brieken op zichzelf zouden zijn aangewe zen en haar productie zouden hebben be perkt teneinde haar prijzen te handhaven. Het bestaan van een grote gemeenschap pelijke markt, aldus het verslag, geeft de economie aanpassingsmogelijkheden, die de gesloten nationale markten niet toe laten. „Suluh Indonesia" voegt hieraan toe, dat politieke kringen in Djakarta de wens van Soumokil in verband brengen met de rede van. minister Luns in de Tweede Ka mer, waarin hij zeide, dat de R.M.S. een opstandige beweging tegen Indonesië was. De rode en groene baretten van het voor malige K.N.I.L., die de kern van de op stand uitmaakten, zouden alle hoop heb ben opgegeven, nadat hun commandant Musy. zich had overgegeven en ten over vloede Nederland officieel deze beweging als opstandig heeft gebrandmerkt. Op de werf Oost van de Ned. Dok- en Scheepsbouw-Mij te Amsterdam, is Za terdag met goed gevolg de onderzeeboot jager „Groningen" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. S. de Booij-de Benckendorff, echt genote van de bevelhebber der zeestrijd krachten en chef Marinestaf, vice-admi- raal A. de Booij. De „Groningen" is 116 meter lang, 11,74 meter breed en de standaard waterver plaatsing bedraagt 2478 ton. Het schip wordt uitgerust met vier snelvuurkanons van 12 c.M. in dubbeltorens, bedoeld zo wel tegen lucht- en zeedoeien. De bewape ning bestaat voorts uit zes luchtdoelmi trailleurs van 40 m.m. en uit onderzee bootbestrijdingsmiddelen van 't nieuwste type. De bemanning zal bestaan uit 268 koppen. Het machinevermogen van het schip, dat een dubbelschroefturbine krijgt, wordt 60.000 pk., de maximum snelheid zal 36 zeemijlen per uur bedragen. De tewaterlating werd bijgewoond door de Staatssecretaris van Marine, vice-ad- miraal H. C. W. Moorman, en tal van ma rine- en burgerlijke autoriteiten, o.w. da commissarissen der Koningin in Gronin gen en Noord-Holland. Op de vrijgekomen helling zal nu de on derzeebootjager „Drenthe" worden ge bouwd. Het blijft ondanks industrialisatie en een groeiende verstedelijking een bijzonder aantrekkelijk deel van bet vaderlandse grondgebied daar tussen de Duitse grens en Holten, met zijn wisselend landschap dat meei con tinentale trekken vertoont dan in de meeste Nederlandse provincies te ontdekken vallen. Zeker veel lijkt er oppervlakkig gezien nogal op een klein-beeld-opname van wat verder naar het Oosten op grotere schaal te vinden is. De bospartijen losjes geplant tussen de knusse eiken-straatjes, bet glooien van de groenende heuvels en de steden met haar nog steeds beperkte omvang lijken hoogstens een editie in zakformaat van grotere modellen, maar deze Hollandse beknoptheid, die nu eens niet in de polder of althans op vlakke grond wordt geëtaleerd, geeft een eigen karakter aan het geheel, dat onmiskenbaar Twents moet genoemd worden en bovendien in zijn vormgeving nog op menig punt afwijkt van alles wat binnen en buiten onze grenzen verwantschap vertoont met de landscln p- pelijke en stedebouwkundige structuur in de Twentse landouwen. De Raad der gemeente Kethel en Spa- lantf heeft in dl vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. P°ot az. ais lid der commissie tot wering van het schoolverzuim benoemd don heer J. de Jong. die staande de vergadering de noeming aannam. Door den voorzitter werd ter tafel ge bracht het voorstel tot het voeren van een geding door de gemeente tegen het college van regenten van het krankzin nigengesticht „het St. Joris-Gasthms te Delft betreffende de verplegingskosten van een aldaar ten koste der gemeente verpleegd wordende krankzinnige. Met algemeene stemmen werd besloten het rechtsgeding tegen bedoeld gesticht te Naar aanleiding van de inlichtingen door den voorzitter verstrekt inzake den aanleg van een Rijkstelefoon, werd met algemeene stemmen besloten, B en W. op te dragen aan den minister van W(aterstaat) H. N. het verzoek te rich ten de gemeente telefonisch te verbin den met het Rijkstelegraafkantoor te Schiedam. Schiedamsche Courant, van 1 Maart 1904). OAGBIAD VOOR SCHieOAM f* 0*ST*tKt* 76ste Jaargang No 22352 De kantoren der Redactie en Adr"l"'" stratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal. 2.15 per maand, C.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij bureaux verkrijgbaar zijn. Kirnoioenen (kleine advertentiënt tot 20 woor den 50 cent Eik woord meer 31 cent-Martauj «0 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruit betaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor Advertentiewezen. Het verslag van het afdelingsonderzoek gewaagt ervan, dat enige raadsleden de toestand van de rolvoetbrug niet langer verantwoord achten. In overweging is ge geven dit verkeersvraagstuk zo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. De verkeersbrug tussen de Industrieweg en de Stationsweg zal de schakel vormen tussen beide delen der gemeente, waar de meeste industrieën zijn gevestigd. De Kapelpolder, die eerlang het industrieële centrum der gemeente wordt, is verstoken van een behoorlijke en rechtstreekse ver binding met de rijksweg Rotterdam Den Haag en de rijksweg Maassluis—Helle- voetsluis, welke laatste, naar mag worden verwacht, in het jaar 1955 binnen de ge meente zal worden aangelegd. Reeds thans blijkt in enkele gevallen, dat bijzonder zwaar verkeer over de Schansbrug niet toelaatbaar is uit hoofde van de belasting der brug. Bovendien is de verkeerssituatie nabij de Monsterse sluis ongunstig wegens het ontbreken van voldoende uitzicht. Het zeer zware ver keer wordt thans via de A. E. Maasstraat geleid. Bij de verkoop van industrie terrein aan de N.V. Industriële Handel Maatschappij Willem Pot is overeenge komen, dat de A. E. Maasstraat als open bare weg wordt afgesloten, uiterlijk 1 November a.s. Enkele malen is gebleken, dat de bouw van een verkeersbrug wordt gekoppeld aan gelijktijdige bouw van vloeddeuren B. en W. delen deze opvatting niet. De brug voorziet in een verkeersbelang, de vloeddeuren dienen tot kering v g vloed. De plaats der verkeersbrug staat onveranderlijk vast. Over de plaats de vloeddeuren moeten komen, is verse van mening mogelijk- Ter hoogte van o verbinding tussen de oude en de nieuwe haven zijn vloeddeuren geprojecteerd. Z.1J zijn daar volkomen op haar plaats en vor men er een schakel in de nieuwe hoofd waterkering. De gekozen plaats is even eens van groot belang met het oog op de voortdurende aanslibbing van de haveen. De verwachting, dat de huidige spoordijk de bestemming van hoofdwaterkering zal verkrijgen/is niet voldoende gegrond. Er zijn althans geen aanwijzingen, die in deze richting duiden. Juist wegens het directe verband tussen het havenplan en de voor ziening tegen hoge vloed is reeds enige malen uitgesproken, dat het risico van hoogwater kan worden genomen, mits de uitvoering van het havenplan niet te lang op zich laat wachten. Ook overigens is het niet gewenst a- bouw van vloeddeuren te verbinden aan de bouw der verkeersbrug. Zelfs indien de uitvoering van het havenplan niet spoedig is te verwachten, kan men beide voor zieningen niet als een geheel beschouwen- De vloeddeuren kunnen in geen geval binnen de spoorbrug, dus tussen de spoor brug en de verkeersbrug worden aange bracht. Wórden ze buiten de spoorbrug aangebracht, dan heeft men te doen met twee geheel verschillende werken, die geen gelijktijdige uitvoering vragen. Bo vendien blijft het gedeelte der gemeente buiten de spoordijk bloot staan aan de bezwaren van hoog water en ten slotte heeft de rijkswaterstaat zich nog niet uit gesproken over de plaats en hoogte der nieuwe waterkering Op grond hiervan zal het duidelijk zijn, dat de bouw ener verkeersbrug moet worden gezien Ips van andere dringende voorzieningen. B. en W. spreken hiermede in geen geval uit, dat de voorziening tegen hoge vloed een vraagstuk van minder belang is. Het zou het college zeer aan genaam zijn hiertoe voorstellen te kunnen doen. Voor het maken van een brug bestaat de keuze uit verschillende typen. Een hef- brug stuit in de practijk op bezwaren. De schepen behoren veelal met gestreken masten onder het opgeheven brugdek door te varen. Een ophaalbrug is technisch wel moge lijk, doch is aesthetisch zeer moeilijk te verzorgen in deze omgeving. Met het oog hierop ware de keuze te bepalen op een basculebrug. De kosten worden geraamd op 676.000- te weten 450.000 voor de onderbouw en 225.000 voor de boven bouw. In de dekking der kosten is reeds gedeeltelijk voorzien door een geldlening van 400-000. Tot het aangaan van deze lening heeft de raad in zijn vergadering van 13 Nov. 1953 besloten Volledigheidshalve delen B en W. mede, dat een ophaalbrug plm. f 100.009 goedkoper is. Nu in beginsel tot de bouw van een basculebrug is besloten meent het college, mede gelet op de stede- bouwkundige situatie en de aesthetische omgeving, daarvan niet te moeten af wijken. B en W geven de raad in overweging tot'de bouw van een bascule-brug over de haven ter hoogte van de Industrieweg en de Stationsweg te besluiten en tot dat doel het nodige crediet beschikbaar te stellen. De commissie voor openbare werken en het grondbedrijf kan zich in beginsel met dit voorstel verenigen; de commissie voor financiën zou gaarne al vorens haar definitief standpunt te be palen vernemen wat de totaalkosten zullen zijn van brug en vloeddeuren tezamen. Er is geen tweede Rijss^n, met een al te brede dorpsstraat, die vroeger grotendeels als opslagterrein voor mest diende en de vrijwel oproken regel maat van in schilddak geklede boeren hoeven; het groei-proces van Hengelos stadsbeeld, vanuit een beknopte en vrij toevallig ontstane kern naar een groter en duidelijk niet door fundermgsmoei- lijkheden of grondprijzen belemmerd geheel, is onherhaalbaar evenals dat van Enschede, waarin de pit beter georde en minder kwetsbaar de toekomst tege moet gaat. Er zijn dus al op het oog markantt eigenheden in het Twentse land te ont dekken, eigenheden in de vorm, in d kleur en ook in de compositie van de vegetatie. Daarnaast valt bij een dieper graven nog menige kenschets op te delven, die meer rechtstreeks betrekking heeft op het gemeenschapsleven in dit belangrijke industrie-gebied en een er- helemaal eerlijk is, want in het opstel Kerkelijke architectuur in Twente wordt teveel óp rekening van deze stijl zelf geschreven, wat vele Twentse kerken aan tekortkomingen vertonen. De opzet van het boek is trouwens meer academisch en daarom wellicht niet altijd even aantrekkelijk voor min der ontwikkelde lezers. Maar daartegen over heeft het de verdienste een grondig opgezette documentatie te zijn van het katholieke leven in de afgelopen eeuw en de aanloop tot die periode de aan dacht te geven die daaraan toekomt. Want een uitvoerige historische in leiding van mgr A. E. Rientjes Maars- sen, waarin de rol der Contra-reformatie de nodige belichting krijgt, brengt ons al dadelijk naar de oplossing van de kern vraag, welke activiteiten en karakter trekken een groot deel van het Twentse volk binnen de ene schaapstal hebben gehouden. De bevolking is sterk conformistisch van aard, ziet graag naar wat de meer derheid doet en voelt de gemeenschap aan als iets waaraan zij onderworpen is. Het is dus, dat geeft 't boek trouwens op verscheidene plaatsen aan, behoudens- gezind en dat dit gehoorzaamheid aan de eenmaal gegeven leiding meebrengt, ligt voor de hand. De activiteiten van de apostolische vicaris Sasbout Vosmeer en zijn opvolger Rcveniers (samensteller van het „Gulden Wierookvat") en de in vloed van de Munsterse oorlogen wor den in details getekend en de bijzondere zegen, die het Twents katholicisme in de tijd der vervolging heeft vergezeld, komt zo duidelijk aan het daglicht. Ook verschillende andere opstellen, die de eeuw na 1853 tot kader hebben, ver wijzen naar de Twentse karakteristieken: behoudzucht en de neiging om zich bij het algemeen geldende aan te sluiten. De sociale ontwikkeling schijnt zelfs niet voor een klein deel door de eerste treK te zijn bepaald, want de betrekkelijk tra ge ontwikkeling van het industnalisatie- proces in dit gebied kende deze markante tussen-fasen: die van de huisnijverheid, die waarin als nevenberoep door talrijke landbouwers voor de industrie werd ge werkt en die waarin voor velen de land bouw een beroep werd ondergeschikt aan hun industriële arbeid. Het laat zich denken, dat langs deze omweg de uit bloei der steden eerst laat aan het bod is gekomen. Het vasthouden aan de eigen grond stond voortdurend de trek naar de stad in de weg, tot rond de eeuwwisseling de noodzaak van alge hele binding aan de industrie het won van de gevoelsbetrekkingen met het platteland. Inmiddels hadden zich voor de arbeiders vooral in de textielindustrie de levensvoorwaarden niet gunstig ont wikkeld en dat de Katholieke Arbeiders beweging in Twente haar bakermat had, is alleszins verklaarbaar. Ronb Engels, Poels en Ariëns groeit de strijd om de verbetering ook van de sociale positie der arbeiders. De gehele evolutie draagt echter zozeer het stempel van het Twentse volkskarakter, dat de sociaal-psychische samenhang erdoor ook niet wordt aangetast en dit karakter nog vrij zuiver bewaard is gebleven. Dat heeft natuurlijk ook het gods dienstig leven beïnvloed. De neiging om zich bjj het algemeen geldende aan te sluiten, houdt de Twentenaar af van vroomdoenerij of persoonlijke uitbundig heid bij het religieuze gebeuren. Het accent in de godsdienstige houding blijft bij de collectiviteit liggen. Aan de andere kant heeft een sterke levensblijheid, die zich vooral manifesteert bij uitbundige bruiloftsfeesten en „vret-maalkens", haar behoud zeker ook te danken aan het behoud van een aanzienlijk percen tage der Twentenaren binnen de ene schaapstal. Dit zijn enkele van de gedachten, die in de uitgave van Het Twents Dispuut naar voren komen. Over onderwijs, sport, jeugdbeweging, caritas, cultuur en gods dienstig leven in het Twentse land bevat het boek verder een schat van gegevens, zodat het zeker onder de documentaire boeken over de verschillende landstreken van Nederland en onder de Kromstaf uitgaven een belangrijke plaats inneemt. He prachtige Sint Jacobskcrk te Enschede van wordt op veelzijdige wijze benaderd en aangeraakt door de uitgave van het Twents Dispuut: „Honderd jaar Katho liek Twente". Het boek had eigenlijk wel aan de buitenkant kunnen beginnen met een smakelijke schildering van het land schap, waarin op merkwaardige wijze nog steeds merendeels neo-gothische tonen domineren en getuigen van een bloeiend katholiek leven in een pro vincie, waarin overigens de hervorming haar werk nogal grondig heeft gedaan. Maar de neo-gothiek lag de samenstel lers van het boek kennelijk minder dan 'ij£ LfVjln'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2