DERTIEN PERSONEN GEDOOD Priester opereren -spionnen in Europa obb nüiïmufj KOU. GRIEP...! Zwitsaletten Compensaties voor loonderving onvoldoende geacht Dreigende staking bij kunst- mestfabrieken OM tekort te overwinnen Nieuwe vorm voor priester arbeid in ontkerstende massa De staat van „priester-arbeider zal worden prijsgegeven De arrestaties in Indonesië Priester en ook nog arbeiderfunoties niet voor één man SNEEUWSTORMEN WOEDEN BOVEN EUROPA Britse en Franse Comets blijven aan de grond Grenscorrecties in Z.-Hollancl Spoedige afdamming van het Haringvliet? Dinsdag 12 januari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Witte pokken enigszins uitgebreid Het Annabeeld te Entrevaux Analyst „Desinform" zond reeds 3000 agenten onder velerlei vermommingen uit Middenstandsnota niet voor eind Januari „Guerilla"-stakingen in Engeland 'Bij „Albatros" in Pernis en Kralingscheveer en E N.C.K. in Ylaardingen Vanavond valt de beslissing Synthetische voedings middelen Nederlanders beschuldigd van misdrijven tegen openbare orde Slachtoffers van de watersnood Tito zal Turkije bezoeken WEERBERICHT Dertien personen zijn Maandag in Europa om liet leven gekomen in lawines of doodgevroren in hevige sneeuwstormen, die Zwitserland, Zuid-Duitsland, Oostenrijk en Hongarije teisterden. In Midden- en Oost-Zwitserland zijn tenminste 20 huizen en boerderijen door lawines getroffen, waarbij negen personen om het leven kwamen en verscheidene nog worden vermist. Reddingsploegen met speciaal opgeleide speurhonden zoeken naar slachtoffers tussen verpletterde huizen. Nabij Kloster, niet ver van de Oostenrijkse grens, vonden twee van de acht personen in een bedolven huis de dood. Vijf konden er worden gered. Eén wordt er nog vermist. Veel getroffen gebieden zijn van de buitenwereld afgesloten, sommige zonder electriciteit en water. Na vliegramp bij Elba 5? Plan tot indeling van Goeree- Overflakkee in vier gemeenten Nieuwe methode Vaste verbinding met Flakkee zal dan minder gaan kosten mm Beslissing van H. Vader priester-arbeider sjja (wee functies, iwee Zvcavelzuurfabriek iverhte door Wetsontwerp wordt bij Tweede Kamer ingediend De weerverwacHting, van het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot Woensdagavond, luidt. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en tot krachtig toenemende Zuidelijke wind. Later enkele opklaringen en krachtige, aan de kust mogelijk harde, Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 13 Januari: Zon op 8.44 uur, onder 16 54 uur. Maan op 11.50 uur, onder 3.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Lawines storten op huizen nen en spoorlij Naar wij van de geneeskundige inspectie yoor de Volksgezondheid vernemen, is het aantal gevallen van zgn. witte pokken gisteren nog uitgebreid. Op het ogenblik worden veertien patiënten verpleegd in liet ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gra- enhagc, bovendien zjjn daar thans nog zes personen in observatie opgenomen. Als voorzorgsmaatregel heeft de inspectie voor de Volksgezondheid besloten, van daag het sanatorium aan de Stevinstraat te Scheveningen te ontruimen om er de observatiegevallen op te nemen. De pa tiënten zullen echter in het ziekenhuis aan de Zuidwal verpleegd blijven. De spoor- en autoweg tussen Lauter- brunnèn en Interlaken was Maandagoch tend onder een sneeuwlaag van ongeveer tien meter dikte bedekt. Passagiers strom pelden met hun bagage via een door een reddingsploeg van spoorwegarbeiders in de sneeuw gemaakte doorgang naar een andere trein. De treinen uit Zwitserland, met bestem ming Wenen, moesten een lange omweg maken, daar de geregelde lünverbinding in Oostenrijk was verbroken. Ook 111 west en Noord-Oostenrijk zijn nl. vele wegen onbegaanbaar geworden, daar ztf door een sneeuwlaag van drie meter zjjn overdekt. In deze streken woeden zeer langdurige en hevige sneeuwstormen, waarbij de wind oen snelheid van honderd kilometer per uur bereikt- dit heeft geleid tot het om laag komen van lawines en tot een ver breken van verbindingen en het isoleren Veiri dorpen. Te Feuegenberg, in Tirol, is een cohele boerderij onder een lawine ver- a won en De boer is, met drie koeien, on- 5oo „orscheidene meters sneeuw bedolven, êedderf waren Maandag bezig hem uit b naven De treinen in Tirol zijn door de sneeuwval ver over tijd of rijden over doro ,Wes In de Oostenrijkse provincie ?rn o/wher» ziin de eerste lawine-slacht- offem gevallen Vijf broers, die op weg fnlo noor de kerk- werden onder een Se bedolven, Slechts drie hunner wis. t6OpZide Donaurzijn 'ijsschotsen en pakijs waargenomen. Het in Boven-Oostenrijk stromende gedeelte van deze rivier is ge heel bevroren. Ook de weg van Zwitserland naar Italië over de St. Gothard is op minstens twee plaatsen door neergekomen lawines ver sperd. Voor vele streken betekende de sneeuw val intussen een intrede van warmer weer. Dit was onder meer het geval voor het Jura-gebergte, op de grens van Zwitser land en Frankrijk, waar door de droogte van de herfst en de wintervorst bijna een tekort aan drinkwater heerste.' Een man, die alleen in een boshut in het Jura-gebergte woonde, is doodgevroren. Andere berichten melden sneeuwstormen boven delen van Noord-Italië. Gedeelten van de lagunen van Venetië waren met dun ijs bedekt. In Griekenland zijn enkele dorpen door De „British Overseas Airways Corpora- nn" heeft Maandag bekendgemaakt, dat de passagiersdiensten met Comct- *traalvliegtuigen tijdelijk zal staken naar mine van het ongeluk, dat Zondag aanleiding va" sneeuwval geïsoleerd* Troepen hongerige wolven hebben hier schaapskudden aan gevallen. In Albanië hebben, naar het .Albanese Nieuwsagentschap" meldt, regen en sneeuw een einde gemaakt aan de langdu rige droogte, zodat de winteroogst thans niet meer in gevaar verkeert. Uit enkele delen van Frankrijk en zelfs uit Noord-Afrika wordt gemeld, dat het verkeer door sneeuwval is gestremd. De wegen naar Tunis zijn door sneeuw ver sperd. In West-Duitsland, tenslotte, woeden sinds drie dagen sneeuwstormen, waar door dorpen van de buitenwereld zijn af gesneden en verbindingen verbroken. In de Beierse Alpen is gewaarschuwd voor lawine-gevaar. Ondergesneeuwde auto's moesten worden uitgegraven. Een plan tot wijziging van de Zuid hollandsUtrechtse grens op enkele pun ten is in voorbereiding, aldus delen Ged Staten van Zuid-Holland aan de Prov Staten mede. Ook is een wijziging van de grenzen van de gemeente Leimuiden in onderzoek. Hierbij is de provinciale grens niet Noord-Holland betrokken. Voorts delen G.S. mede, dat ten aan zien van de wijziging van de grenzen van enige gemeenten in de Rijnstreek, met in begrip van Gouda en omgeving, een ver zoek tot de Kroon ts gericht. Verder ligt het In de bedoeling aan de raden van gemeenten op het eiland Goeree-Over- flakkce na verkregen machtiging van de minister van Binnenlandse Zaken een nieuw plan voor te leggen, dat neerkomt op een indeling van Goeree-Overflakkee in vier gemeenten. Het beeldje van de H. Anna te Entre vaux, dat enige weken geleden plotseling uit een afgebroken vinger begon te bloe den, is een gewoon beeld en verbergt geen enkel truc-apparaat, aldus verklaarde Maandag dr Tropini, de radioloog uit Nice, die Zaterdag radiologische proeven met het beeld heeft genomen. Dr Tropini verklaarde geen oordeel over het verschijnsel te geven, maar zich te beperken tot het meedelen van weten schappelijke constateringen. Hij gaf een kort overzicht van de werkwijze, die hij bij zijn onderzoek had gevolgd. Men heeft, in dit ons lijfblad kunnen lezen, dat de burgemeesters van de tientallen plaatsen, die koningin Eliza beth van Engeland op haar reis door Australië zal bezoeken, slechts de eer ste twee regels van hun welkomstrede voeringen zullen uitspreken en daarna do volledige tekst van de rede aan de ko ningin overhandigen. Zij zal op haar beurt slechts enkele zinnen uitspreken als antwoord en een volledige rede, voorzien van haar handtekeningover handigen. Deze maatregel is genomen om de koningin „zo veel als menselijker wijze mogelijk is te beschermen tegen vermoeidheid". Wij vinden dit geval van „weinig woorden" niettemin een „sprekend' voorbeeld, hetwelk veelvuldig navol ging verdient. B.v. bij de algemene be schouwingen in Parlement en gemeen teraden. De fractieleiders zetten n.l. in het vervolg met enkele volzinnen het standpunt van hun fracties uiteen eigenlijk overbodig, want een ieder weet al lang, hoe elke politieke groepering over dc diverse problemen denkt en overhandigen hun speeches aan de voorzitter ter plaatsing in de „Han delingen". Dat zou alvast het goede begin en dus het halve werk zijn, nademaal bij minder praten en minder behoeven te luisteren er meer tijd voor werken zou overblijven. En voor de andere helft zou den wij hetzelfde willen bepleiten. Dus ook bij andere debatten weer een paar woorden en verder de redevoeringen voor het officiële verslag! Zulks komt ons zeer economisch voor. Gedrukt wordt de onderhavige „welspre kendheid" toch. Waarom dan nog uit spreken; waarom de leden vele uren aan Kamer of Raadszaal binden, terwijl zij thuis alles even goed, wellicht nog be ter, kunnen bestuderen, wanneer zij daartoe lust en tijd hebben f Hetzelfde kan vanzelfsprekend gelden voor welsprekendheid bij andere gelegen heden. Doch, eerlijk gezegd, geloven wij niet, dat het goede voorbeeld navolging zal vinden. Men zal n.l. onze „tip voor een nieuwe „spreekwijze" in het Parle ment wel onparlementair vinden rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat anti-pijn tabletten De Russisch-Orthodoxe zielzorger in West-Berlljn, Ostislaw Wolonzewitsch, is naar Oost-Duitsland gevlucht en heeft zich daar onder de „jurisdictie van de patriarch van Moskou" gesteld. Thans is gebleken, dal Wolonzewitsch geen Ortho dox priester is, maar een spion met spe ciale opleiding. Hij is er in geslaagd be langrijke informaties mede te nemen, daar hl) het volkomen vertrouwen genoot van de autoriteiten in het Westen. Zo is Wo lonzewitsch, die thans te Dresden in de Duitse Oost-zone verblijf houdt, nauw keurig op de hoogte van de verbindingen een dier toestellen nabij Elba is overko. „,hit 35 personen het leven ver- DTEÖle comet-vloot, i„ totalï 7 vUegtuPgem zal nauwkeung worde„ onderzocht. r.O.A.C. werd kort Deze stap van dc se ,ucht daarna gevolgd door de c„ on t maatschappijen „Air r dj Aeromaritime des Transports mbe.de besloten hun straal-verkeersvl.egtu.gett van het type Cornet „enkele dagen aan de grond te houden „uit solidar tcit met de B.O.A.C.". De vliegtuigen rullen wor den gecontroleerd. Over de oorzaak van het geheimzinnige ongeluk van het Britse toestel is niets officieel meegedeeld. Een Italiaanse dok ter, die de stoffelijke overschotten van vijftien slachtoffers van de verongelukte Britse „Cornetheeft onderzocht, vtv?" klaarde echter inmiddels dat naar zijn mening de ramp het gevolg moet zü11 Ya" een ontploffing aan boord van het toestel, toen dit zich m volle vlucht bevond. De dokter, de heer Bellina Delfino, zei dat de vijftien om het leven gekomenen, die men tot dusver geborgen heeft, op slag waren gedood door een ontploffing, waardoor de kleren van het onderste ge deelte van hun lichamen waren afge scheurd, voordat zij in zee werden gewor- PBij Albacete in Spanje is Maandag een vliegtuig, dat trachtte een noodlanding te maken, verongelukt waardoor de |r inzittenden om het leven kwamen. Verder ziin drie „Sabrejets" va„ c,e Amerikaanse luchtmacht Maandag 0p een oeTenvlucht ten Zuidevm F«nktort neergestort wegens brandstofgebrek. De piloten konden zich redden. (Van onze Haagse redactie) Naar wfj vernemen zal dc Staatssecre taris dr Veldkamp niet voor het einde van Januari de Middenstandsnota bij dc Twee de Kamer indienen. Het vraagstuk van dc vaste oeverver binding van het eiland Goeree-Over- Dakkee met het vaste land van Zuid-Hol land hangt nauw samen met een moge- Uike afdamming van 't Haringvliet, welke afdamming by de zogenaamde Delta-com missie in studie is. Met de mogelijkheid, dat zy reeds vrij spoedig tot stand zal komen, moet ernstig rekening worden ge houden. Over de vermoedelijke plaats van dc afdamming is evenwel nog niets met zekerheid bekend, aldus delen Ged. Staten van Zuid-Holland aan de Prov. Staten mede. Mocht echter, hetgeen Ged. Staten niet waarschijnlijk achten, de afdamming over het eiland Tiengemeten gaan, dan zou een brugverbinding niet meer nodig zijn. Bij een meer Westelijke ligging van de dam zou daarentegen naar de mening van G.S. een over Tiengemeten gaande brug verbinding met kunnen worden gemist. Daarbij zou het dan van bepaalde om- standigheden, waarover tot nu toe nog „een volledige klaarheid bestaat, afhan gen of deze brugverbinding over het Westelijk dan wel het Oostelijk einde van het eiland zal moeten Saan, aldus Ged. Staten. Wanneer het Haringvliet wordt afge damd, zal ook het plan van aanleg van de brugverbinding volgens G.S. belang rijk kunnen worden vereenvoudigd, waar- door de aanlegkosten aanzienlijk zullen worden verlaagd. Ook zijn G.S. van me ning, dat de totstandkoming van een goede vaste oeververbinding door de plannen lot afdamming van het Haringvliet met op de achtergrond mag geraken. tussen de Russen in het Westen en de haarden van verzet achter het IJzeren Gordijn- De K.N.P.-correspondent voor Midden- en Oost-Europa te Bern voegt hieraan nog toe, dat Wolonzewitsch deel uitmaakte van het bijzondere corps van 3000 Russische agenten, die in de Westelijke landen ope reren. In zijn functie van zielzorger genoot hij aller vertrouwen. In de loop der jaren wist hij belangrijke gegevens door te stu ren naar de Sovjet-Unie over militaire aangelegenheden en over plannen in het Westen tot de bestrijding van het commu nisme. Wolonzewitsch stond in dienst van de Desinform, een bijzondere afdeling van de Kominform, die tot taak heeft valse be richtgeving over de Sovjet-Unie en haar satelliet-staten te verspreiden. Bovendien behoort het tot haar opdracht speciaal op geleide agenten over de gehele wereld uit te sturen. Tot dusver zijn ongeveer 3000 van zulke agenten werkzaam in de meest onderscheiden vermommingen: als deser teurs uit het Sovjet-leger in Duitsland, als politieke vluchtelingen en emigranten, en gedurende de laatste tijd ook als priesters. De laatste groep krijgt een zeer bijzon dere scholing, waarin zij tot in de finesses vertrouwd worden gemaakt met de ver schillende godsdiensten. Zij weten precies hoe een Mis op te dragen, biecht te horen en zij kunnen voortreffelijke filosofische en theologische debatten voeren. Op het ogenblik bezit de Desinform vijf van der gelijke „priester-seminaries", namelijk te Segira in Estland, Feodosia in De Krim, Zwenigorod in de omgeving van Moskou, Costanza in Roemenië en te Tschita bij de grens van de Mongoolse volksrepu bliek De onder communistische leiding staan de Britse vakvereniging van electriciëns is Maandag de aangekondigde actie van guerilla-stakingen" begonnen, doch zij heeft geen mededelingen verstrekt over de omvang ervan. In de loop van de week zullen; naar ver luidt, 2.000 electriciëns, werkzaam bij de bouw van strategische industrieën, het werk neerleggen te. ondersteuning van looneisen. Mogelijke plaatsen waar ge staakt zal worden zijn olieraffinaderijen, autofabrieken, staalfabrieken, stations voor atoomonderzoek en luchthavens. (Van onze correspondent). Bij de kunstmestfabrieken van de N.V. „Albatros" te Pernis en Kralingscheveer en bij de Eerste Nederlandse Coöpera tieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen is tussen directie en personeel een geschil ontstaan, hoofdzakelijk over de beloning van de continu-arbeiders, wier werktijden van 48 tot 42 uur per week zijn terug gebracht en van de semi-continu-arbei ders, wier werktijden daalden van 48 tót 46 uur per weck; een geschil, dat de oor zaak is van een dreigende staking, waar bij 1300 tot 1500 personen zouden zijn betrokken. Nadat Zaterdag bij de N.V. Albatros te Pernis onrust onder de arbeiders was ontstaan, welke voorlopig werd bezworen doordat de drie bonden, nl. de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de Chr. Be drijfsgroepen Centrale en de Katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven „St Willibrordus" in contact traden met de directies van de bo -.':e Alba tros-fabrieken, brak Maandagmorgen ech ter een „wilde" staking uit bij de E.N.C.K., die eerst in de namiddag omstreeks 4 uur Volgens een rapport, uitgegeven door een particuliere Amerikaanse die zich met bevolkingsvraagstukken De- zig houdt, het Population Reference Bu reau, zou men door de productie van syn thetische voedingsmiddelen kunnen bij dragen tot het overwinnen van de be staande wereldtekorten aan voedsel. In het rapport wordt gezegd, dat de helft van de wereldbevolking ondervoed, onvoldoende gekleed en onvoldoende be huisd is. De wereldbevolking groeit per dag met ongeveer 70.000 zielen en een gro te uitbreiding van de productie van voed sel en andere goederen, alsmede een aan zienlijke verbetering yan de distributie zijn volgens de organisatie noodzakelijk om in de gehele wereld een behoorlijk be- etaansniveau te waarborgen. Met betrekking tot de mogelijkheid om de voedselvoorziening aan te va jen door middel van synthetische voedingsmiddelen deelt de organisatie mede, dat m een proeffabriek reeds enige honderden pon den kunst voedsel zijn vervaardigd. Op grond van deze resultaten kan ongetwij feld worden aangenomen, dat de voe<usel- voorziening op deze wijze aanzienlijk kan worden vergroot. De productie vaa sya- 1 verordening thetisch voedsel betekent geen snelle op lossing van de bestaande problemen, doch maakt het mogelijk tijd te winnen ten einde het evenwicht tussen de bevolkings groei en de voedselproductie te herstellen, aldus het rapport. De Amerikaanse torpedobootjagersde VS ,JHcGowan" en de US „Rich" zijn Maandagochtend voor een werkbezoek, in Nederland aangekomen. De torpedoboot jagers liggen in de haven van Rotter dam De ,jRich" op de Maas te Rotterdam (Van onze Parijse correspondent) De verklaring van de drie kardinalen, die begin November te Rome hebben geconfereerd over bet probleem der priester-arbeiders, bad de mening doen postvatten, dat deze vorm van missie, na tien jaren ervaring, slechts een vormverandering zou ondergaan. Het gedeeltelijk heropenen vaD bet seminarie van Limoges deedeen nieuwe regeling verwachteu, die de goedkeuring van Rome zou kunnen verkrijgen. En inderdaad beeft kardinaal Liénart, bisschop van Rijssel, in November een ontwerp regeling voor de priestermissie-in-de-ontkerstende-streken naar Rome gezonden, vrucht van een grondige overweging van het vraagstuk. Naar wü van officiële Indonesische zijde in Den Haag vernemen, zyn de recente arrestaties in Indonesië verricht op grond van artikel 169 van het Indonesische Wet boek van Strafrecht, dat valt onder de titel: misdrijven tegen de openbare orde. In de tenlastelegging worden de arrestan ten ervan beschuldigd dit artikel te heb ben overtreden. Het luidt als volgt. 1) Deelneming aan een vereniging, die tot oogmerk heeft het plegen van mis drijven of aan een andere bg algemene verboden vereniging» wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar; g) Deelneming aan een vereniging, die tot oogmerk heeft het plegen van overtre dingen wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden of een geldboete van ten hoogste 300 gulden; 3) Ten aanzien van dc oprichters of be stuurders kunnen deze straffen met een derde worden verhoogd. Van Indonesische zijde in Den Haag deelde men voorts nog mede, dat bit 1- derzock iu deze kwestie nog gaande U. In afwachting van de beslissing van Rome zijn er heel wat mededelingen ge daan en beschouwingen geuit, die bij ge brek aan mededelingen van het bevoegde gezag de verwachting hebben gevoed, dat de staat van priester-arbeider zij het dan ook in zeer gewijzigde vorm zou gehand haafd blijven. Bij de grote teleurstelling, die het optreden van kardinaal Pizzardo niet alleen bij de priester-arbeiders, maar ook bij een zeer groot deel der Franse katholieken bij wie het moedige en opofferende optreden der priester-ar beiders grote sympathie had gevonden had gewekt, is het begrijpelijk, dat de verklaring der drie kardinalen met het grootst mogelijke optimisme werd opge vat. Maar langzamerhand werd toch wel de Indruk verkregen, dat de besprekingen te Rome niet in het minste hebben kun nen leiden tot enige verandering in de afwijzende houding, in het schrijven van kardinaal Pizzardo uitgedrukt. Bij de gedachtenwisseling, die zich In de pers over het vraagstuk heeft ontwikkeld, is nagenoeg uitsluitend als reden van het ingrijpen van Rome het intellectuele en morele besmettingsgevaar, waaraan de priester-arbeider bij zijn leven onder de massa is blootgesteld, in beschouwing ge nomen. Men heeft daarbij op de onmisken bare resultaten van sommige priester arbeiders gewezen en het sporadische van de enkele misslagen naar voren gebracht. Te veel is daarbij de doctrine omtrent de aard en het wezen van het priester schap uit het oog verloren. En daar ging het juist om. Het opzien, dat het optreden dezer priesters in katholieke kring en ook daarbuiten heeft gewekt, heeft er ook toe bijgedragen dat het werk der priester-ar beiders als het enige middel werd be schouwd om in de ontkerstende massa door te dringen. Men ging zelfs van leken- kant zo ver met uit te roepen: „Eindelijk wendt de Kerk zich weer tot de buiten alle godsdienstig besef levende volksmas sa". Zulks geschiedde natuurlijk met vol komen voorbijzien van zoveel andere heil zame en vruchtdragende acties. Kardinaal Liénart, voorzitter van de commissie uit het Franse Episcopaat voor de zaken van de geestelijkheid en de se minaria, heeft nu een hoogst belangrijke verklaring afgelegd, die niet alleen in het vraagstuk de dringend nodige verhelde ring brengt, maar ook een einde moet maken aan het verwarring stichtend ge schrijf over de „priester-arbeider". Het officiële orgaan van het bisdom Rijssel, ,La Semaine religieuse" publiceert na melijk het desbetreffende deel uit de toe spraak, die kardinaal Liénart tot de gees telijkheid van zijn bisdom heeft gericht bij de traditionele Nieuwjaarsbegroeting. „De beslissing van de H. Vader ten aan zien van de priester-arbeider omvat twee punten, die overwogen moeten worden zonder een van beiden te veronachtzamen. In de eerste plaats, dat de tegenwoordige proef niet kan voortduren in de oorspron kelijke Vorm, en vervolgens, dat dit apos tolaat moet voortgezet worden in een nieuwe vorm. De H. Vader heeft die beslissing geno men om doctrinale redenen. Priester en levensstaten, die verschillend zijn en het is niet mogelijk ze te verenigen in dezelf de persoon zonder het begrip priester schap te vervalsen. De priester is bestemd om zijn leven aan God te wijden en aan de dienst der zie'm. De arbeider vervult een taak in het tijdelijke. Het is niet mogelijk die twee functies te doen samen vloeien. Zelfs als de wijze van apostolaat. Zoals zij werd toegepast door de priester-werk lieden, een zeker effect heeft gehad, heeft men niet het recht aan het priesterschap te raken zoals Christus het heeft geves tigd. Anderzijds plaatst de tijd, aan de handenarbeid gegeven, de priester in de onmogelijkheid zijn essentiële functie te vervullen, en hij loopt gevaar er toe ge bracht te worden zich In het tijdelijke domein te verbinden. Welnu, het priester schap moet bulten dat domein blijven zonder zich echter geheel van de wereld af te zonderen. Deze redenen zijn zodanig duidelijk, dat men zich er slechts bij neer kan leggen". Naar kardinaal Liénart verder mede deelt, heeft de H. Vader met klem de noodzakelijkheid betoogd om het aposto laat onder de ontkerstende arbeiders massa met kracht voort te zetten en de Franse bisschoppen dringend aangemoe digd nieuwe vormen te zoeken om tus sen de Kerk en de wereld van de arbeid het contact door de priester-arbeiders gelegd, niet te doen verbreken. De opmerking dient te worden gemaakt, dat de katholieke actie In Frankrijk en de geestdrift laatste tientallen jaren een zodanig gun stige ontwikkeling hebben genomen, dat de arbeid onder de ontkei stenden niet van het instituut der priester-arbeiders alleen afhankelijk is. Trouwens, de Franse mis sie, waartoe nagenoeg alle priester-arbei ders behoorden, heeft intussen niet stilge zeten en wendt zich op dit ogenblik tot de Franse katholieken voor een omvangrijke steunverlening en streeft ook naar nau were verbinding met het lekenapostolaat. Voor de uiteindelijke organisatievormen wordt nu het onthaal te Rome van de nieuwe voorstellen van het Franse Episco paat afgewacht. werd opgeheven, nadat een bespreking met de vertegenwoordigers van bovenge noemde organisaties had plaats gevonden. Vandaag valt echter in een bespreking met de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars en de orga nisaties de beslissing. Hedenavond zal in het Groothandelsgebouw te Rotterdam een bijeenkomst plaats vinden van de werknemers dezer drie fabrieken en hun bondsbestuurders, waar de laatsten verslag uit zullen brengen over het resultaat van de bovengenoemde bespreking. Dan zal de beslissing vallen of het weer opgevatte werk wordt voortgezet. De kwestie loopt, zoals gezegd, over de verkorting van de werktijd, nl. voor 't vol continu-bedrijf van 48 naar 42 uur en voor het semi-continu-bedrijf van 48 naar 46 uur. De door de werkgevers voorge stelde compensatie op loonderving werd door de arbeiders niet geaccepteerd, ter wijl hun tegenvoorstel niet de goedkeuring der werkgevers kon wegdragen. Ook een tussenvoorstel der laatsten had geen succes Door de werknemers was als datum van beslissing 11 Januari gesteld, niet als ultimatum maar toch om tot overeenstem ming op korte termijn te kunnen komen. De organisaties zochten inmiddels contact met de Stichting van de Arbeid en de Rijksbemiddelaars met wie Vrijdag j.l. breedvoerige besprekingen werden gehou den, waarna deze instanties zich over de wederzijds gepresenteerde cijfers nader wilden beraden. Deze besprekingen werden geschorst tot Dinsdagmorgen 10 uur, één dag na de datum, waarop de werknemers resultaten wilden zien. Zaterdag ontstond enige roering hij de Albatros te Pernis, hetgeen er toe leidde dat het werk werd neergelegd, maar ten slotte werd hervat, naast overeen gekomen was niet aan 11 Januari vast te houden. Intussen werden de bon<en ook in kennis gesteld van moeilijkheden bij de E.N.C.K., waar als voornaamste oorzaak gold, dat de anti-nivelleringsrichtlijnen niet waren toegepast, nl. 2 ct extra voor de gemiddeld geschoolde arbeider, die overal elders werd berekend. De directie wenste de besprekingen met de overheidsinstanties af te wachten. De bondsbesturen wezen er echter op, dat dit punt buiten de besprekingen lag en hieruit dus moeilijkheden konden ontstaan. Deze voorspelling ging Maandag in vervulling. Toen echter Maandag om kwart voor acht de technische dienst niet begon, sloot zich de gehele fabriek daarbij aan, uitgezon derd de zwavelzuurfabriek, die langzaam heeft doorgewerkt om grote schade te voorkomen. Op verzoek van de directie zijn Maandag besprekingen gehouden die er toe hebben geleid, dat des middags omstreeks 4 uur het werk werd hervat, om af te wachten hoe hedenmorgen de besprekingen in Den Haag zouden verlopen. Zoals gemeld zul len de bondsleden hedenavond om half 8 in het Groot Handelsgebouw met de be stuurders vergaderen. De vakorganisaties zijn van oordeel, dat de voorstellen, die door de Stichting van de Arbeid zijn gedaan, als redelijk moeten worden erkend, gezien het feit, dat zij in feite worden gedekt door enkele adviezen van de stichting, die door haar onlangs voor andere gevallen zijn verstrekt. Op (Van onze Haagse redactie) het ministerie van Justitie is een wetsontwerp gereedgekomen om allen, die staan geregistreerd als vermist tijdens de watersnoodramp, voor overleden te ver klaren. Op het ogenblik is over dit ont werp overleg gaande met het ministerie van Binnenlandse Zaken. Verwacht mag worden, dat binnen enkele weken het ont werp bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Als het door de Staten-Genc- raal is aangenomen, zullen alle kwesties betreffende erfenis, verzekering en bur- voor het apostolaat tn de KerIijkc stand van deze personen definitief afgehandeld kunnen worden Volgens het semi-officiële Joegoslavi sche persbureau Jugopress zal president Tito in de loop van de eerste helft van dit jaar op uitnodiging van president Celal Bayar een officieel bezoek aan Turkije brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1