Koffie en thee weer duurder Zwaartepunt valt op sterke af schrikkings-stri j dmacht" Huisarts en ziekenfonds Behalve stormstuw komt er ook een verkeersbrug over de Hollandse IJssel Oostenrijk en Zwitserland zwaar door sneeuwval getroffen Lawines eisen honderden slachtoffers Bewogen stakings-vergadering in Rotterdam r K. Veiligheid nu voor alles zeggen Dulles en onze Waterstaat Yeiser tunnel medio 1957 gereed? Rivier wordt verbreed In één nacht Drie-eii-twintig mille vergokt Het debat te Pan Moen Dj on komt gang weer op BONDEN ADVISEERDEN WERK TE HERVATTEN Yi ssers in troebel water TOCH STAKING Geen beslissende sla£ Woensdag 13 Januari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aanvaller moet weten, dat liij niet zelf de de aard van de oorlogvoering bepaalt Koning Boudewijn zal Congo bezoeken Haile Selassie gaat naar Washington Truman beklaagt president Rotterdamse boekhouder speelde met van zijn baas geld Het conflict bij Albatros en E.N.C.K. (Vlaardingen) Vietminh trekt zich in oerwoud terug Arbeiders kregen te hoog loon WEERBERICHT VANDAAG: Naar wij uit vakkringen ver nemen zullen met ingang van van daag de prijzen van koffie en thee worden verhoogd. Deze verhoging is een gevolg van de zeer sterk gestegen prijzen voor beide artike len op de wereldmarkt. Koffie- branders en theepakkers zagen zich daardoor genoodzaakt de detailprijzen te herzien. Thee wordt per zakje van 100 «ram 6 tot 8 cent duurder en koffie per pakje van 250 gram 12 tot 14 cent. DEUR VOOR OVERLEG OPEN GEHOUDEN au Veel baggerwerk Verkeersbrug Binnen de schuif komt een brug voor het verkeer, waaraan grote behoefte be stond Het plaatselijk veer bleek onvol doende en niet in staat te zijn het ver keer. dat bezig is zich te ontwikkelen naar de Krimpenerwaard. te verwerken. Naar schatting zijn tot dusverre 200 personen als gevolg van de lawines in Europa omgekomen, voornamelijk in Oostenrijk en Zwitserland. Duizenden huizen zijn bedolven. Een trein werd floor een sneeuwmassa in een Oostenrijkse vallei gestort. In Oostenrijk zijn 31 personen omgekomen en 150 personen worden vermist. Men vreest voor nieuwe lawines en mogelijke over stromingen der rivieren. Het station van Dalaas, ongeveer halver wege op de Arlbergpas, is geheel weggevaagd en een exprestrein met bestemming Wenen is in een reusachtige sneeuwbal in een vallei gestort. De inzittenden zijn gered, maar op het station zijn vijf mensen gedood. Tientallen doden in V. S. Nu een voorstel was aangenomen, dat ten principale verdergaand was dan dat der werknemers, en de Unie van vakbonden dit als een succes kon beschouwen meende de Unie het stakingsparool niet te mogen uitgeven om op korte termijD Olie op het vuur „De nek breken Scheepsbouwmaatschappij zondigde tegen C.A.O. De we'erverwachting van het K.N.M.I., geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselende bewolking enkele buien. Krachtige en voornamelijk aan de kust tijde» iiik harde wind, ruimend van Zuid naar Zuid- West of West. Weinig verandering in tempe ratuur. Donderdag 14 Januari: Zon op 8.43 uur, onder 16.56 uur. Maan op 12.22 uur, onder 4.27. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De rcering-Eisenhower lieeft besloten het accent hij de ontwikkeling van de Amerikaanse weermacht te leggen op het scheppen van een bijzonder sterke vergeldingsmacht, opdat een mogelijke aanvaller, het gewicht der teen hem te nemen vergeldingsmaatregelen kennend, van agressie zal worden weerhouden. Dit besluit vormt de basis van de door president Eisenhower en zijn raadgevers opgestelde militaire plannen, om het hoofd te bieden aan de bedreiging van het internationale communisme", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, in de toespraak, welke hij Dinsdag te New-York tot de „Raad voor inter nationale aangelegenheden" heeft gehouden. „Er moeten bepaalde wijzigingen worden gebracht in de Amerikaanse verdedigings plannen op lange termijn", vervolgde hij „Ik noem u de volgende punten: 1. Het getuigt niet van gezond militair inzicht om Amerikaanse permanent in een mate aan Azië waardoor de sterkte der strategische ie- cpwoa onvoldoende zou zijn. 2 Het getuigt noch van een gezonde eco nomische, noch van een goede buitenland se politiek om andere landen blijvend te steunen. 3 Het is evenmin juist voortdurend een dergelijk bedrag voor militaire doelein den te besteden, daar din in de practijk leidt tot een staatsbankroet". Wij moeten voortdurend veilig zijn, al dus Dulles daarvoor is nodig- bondgeno ten en gemeenschappelijke veiligheid. Hp maakte een vergelijking met de veiligheid In de Statenvergadering van Noord- TIoIland heeft het lid van Ged Staten, de heer B. de Vries, gisteren medegedeeld, dat de Rijkswaterstaat hem had bericht, dat de Velser-tunnet waarschijnlijk reeds medio 1957 gereed zal zijn. Er zal bij de werkzaamheden opnieuw een pïoegen- stelscl worden ingevoerd. In dezelfde vergadering heeft de heer Jac. Groen (K.y.P.) erop aangedrongen, dat meer katholieken in aanmerking zul len worden gebracht bij de bezetting van hogere functies in de provinciale diensten. Tc Brussel wordt bevestigd, dat koning Boudewijn deze zomer een officieel bezoek aan de Belgische Congo zal brengen. Hoe- aan ut o o t vaststaat, wel omtrent de datum I,Js de e wordt aangenomen, dat ondernemen reis in de maand Augustus zal ondernemen van iedere burger tegen misdadigheid. Wij houden onze deuren gesloten - doch er bevindt zich geen bewapende schild wacht in elk afzonderlijk huis. Wij ver trouwen in beginsel op een gemeenschap pelijk veiligheidsstelsel, zo goed uitgerust om elke misdadiger te straffen, dat de boosdoeners hierdoor, in het algemeen ge sproken, worden afgeschrikt. Dit is de mo derne wijze om een maximum aan veilig heid te verkrijgen tegen kosten, die de ge meenschap kan dragen. Dit zelfde stelsel wil nu de regcring- Eisenhower toepassen voor het bewaren van de internationale veiligheid. Wjj, d.w. z- de Verenigde Staten en de andere vrjje landen, moeten gezamenlijk een weer macht opbouwen, die een maximum ople vert aan afschrikwekkende werking door haar uiterst krachtige vcrgeldingsvermo- gen, tegen kosten, die w|| kunnen dragen Het is natuurlijk altijd belangrijk over een plaatselijke verdediging te beschikken Doch geen enkele plaatselijke verdedi gingsmacht is op zichzelf sterk genoeg om de sterke communistische landstrijdkrach ten te kunnen tegenhouden. Daarom moe ten de plaatselijke strijdkrachten worden aangevuld door de afschrikwekkende ver geldingskracht van zeer sterke, centraal gelegerde strijdkrachten. Een mogelijke aanvaller moet weten dat hij een oorlog niet kan beginnen onder de omstandigheden, die hem het beste liggen. Wanneer hij b-v. een overwicht heeft op Dulles over Amerika's defensie Lawines en sneeuwstormen hebben Zwitserland en Oostenrijk geteisterd. Tenminste 20 huizen en boerderijen zijn in Zwitserland door lawines bedolven. Het spoorwegverkeer Jn beide landen is vertraagd, zo niet gestaakt. Vele toeris ten zijn door de hevige sneeuwval geïso leerd^ Een trein werd op het traject Meiringen-Brient (Zwitserland) nabij Oberried getroffen door een lawine. het gebied der landstrijdkrachten zou hij in de verleiding kunnen komen een oorlog te beginnen, in het vertrouwen dat de te genstand ook tot afweer op de grond be perkt zal blijven, en hij zon dan willen aanvallen op die punten, waar zijn over wicht op de grond beslissend is. De manier voor de vrije landen, om dit te voorkomen, is 't ter beschikking hebben van een strijdmacht, waarmede krachtig kan worden teruggeslagen op door ons zelf te bepalen plaatsen", aldus Foster Dulles. Nu kunnen het Amerikaanse ministerie Van defensie en de stafchefs ien militaire inrichting scheppen, passend in dit beleid, in plaats van te trachten zich voor te be reiden op de veie mogelijkheden, welke een vijand heeft, aldus Dulles. Hij illustreerde de lasten van de oude politiek met te zeggen, dat de totale kos ten van de veiligheid voor de V.S. in het binnen- en buitenland, meer dan 50 mil liard dollar per jaar bedroegen, en voor 1953 en 1954 een geraamd begrotingtekort van resp. 9 en 11 milliard dollar met zich brachten. Over Europa sprekend verklaarde de mi nister, dat men bezig was met aanpassing van de inspanningen voor collectieve vei ligheid van deN.A.T.O. De door nood geëiste opbouw in de eer ste jaren van het bestaan der Atlantische organisatie had de zaak van de vrede ge diend, doch dat tempo zou niet voor onbe paalde tijd gehandhaafd kunnen blijven. Volgens de Amerikaanse opvatting moest de N.A.T.O. nu werken aan een gestadige ontwikkeling van de verdedigende kracht in een tempo, dat de economische kracht van de V.S. en de geallieerden zou bewa ren en niet uitputten. De defensieve kracht zou worden verstel kt door een stra tegische luchtmacht, gelegerd op interna tionaal overeengekomen bases, zo zei hij- Dulles drong voorts aan op snelle goed keuring van het verdrag voor een Euro pese defensiegemeenschap zeggend, dat de N.A.T.O. en de toekomstige vrede in ge vaar zouden blijven tot de doelen van het F D.G.-verdrag zouden zijn bereikt. Ook sprak hij de hoop uit. dat de Sovjet- Unie op de Berlijnse vier-mogendheden- conferentie zou verschijnen met een „op rechtheid, welke gelijk zal zijn aan de onze". De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft gisteren vertegenwoordi gers van de landelijke huisartsenvereni ging en de landelijke ziekenfondsorgani saties in audiëntie ontvangen ter bespre king van de moeilijkheden inzake de ho norering van de huisartsen door de zie kenfondsen. Overeengekomen is, dat de deskundigen van huisartsen en ziekenfondsen te zamen met de adviseurs van de minister op zo kort mogelijke termijn de beschikbare ge geven- aan elkaar zullen toetsen en hier omtrent rapport zuilen uitbrengen aan de Landelijke Huisartscnvcreniging en aan de landelijke ziekenfondsorganisatie, op dat deze zich eveneens op korte termijn nader over de situatie kunnen beraden. Het ligt in de bedoeling, dat de adviseurs en de deskundigen hun taak uitvoeren onder voorzitterschap van mr B. van Schaik, president-directeur van het ge meenschappelijk administratiekantoor te Amsterdam, die daartoe is aangezocht. ■itt: Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een uitnodiging van president Eisenhower om een bezoek aan Washington te bren gen, aanvaard. Er is nog geen daturn voor dit bezoek vastgesteld, dat het eerste zal zijn, door een Ethiopisch vorst aan de V.S. gebracht. De keizer zal dit jaar ook Griekenland bezoeken, als gast van koning Paul. kunnen HALT aan het zeewater Oud-president Harry S. Truman heeft de taak van president van de Verenigde Staten „moordend werk" genoemd. Aan een lunch van radio- en televisie-bestuurderen te New York zeide hij: „Ge zult mij nooit de man, die dat ambt vervult, horen aanvallen. Hij heeft al moeilijkhe den genoeg zonder dat een oud-pre sident hem nog critiseert". De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat lieeft. het plan tot afsluiting van de Hollandse IJssel goedgekeurd. Deze stormvloedkering, tot de bouw waarvan de Deltacommissie in haar tweede interim-rapport adviseerde, zal als alles naar wens verloopt, over drie jaar kunnen functlonneren. De kosten san het gehele werk zullen, naar men thans aanneemt, de 20.000.000 niet overschrijden Het gehele kunstwerk bestaat uit de volgende onderdelen: aj afsluiting van de rivier door middel van twee lieweegbare schuiven, die eikaars reserve zijn, b) een schutsluis aan de Noord-Westelijke oever, c) overbrugging van de rivier ten be hoeve van het verkeer te land. zal veel baggerwerk moeten worden ver richt, hetgeen gelukkigerwijze in dit ge val gepaard zal gaan m»t kleiwinning. Deze idei zal worden benut voor de Schie- landse hoge zeedijk. Tussen het rijk en Schieland zijn onderhandelingen in ver gevorderd stadium om te komen tot een overeenkomst, waarbij Schieland het bag gerwerk uitvoert en de klei in eigendom krijgt. De sluis krijgt evenals de Julianasluis een nuttige kolklengte van 110 m. De breedte zal 24 m bedragen. Schepen van 500 voet lang, 70 voet breed en een diep- De schutsluis zal worden gebouwd ter hoogte van de uitmonding van de Hol landse IJssel en de Nieuwe Waterweg tus sen het zomerbed en Schielands hoge zee dijk. Op de buitenhoofden van de sluis komen heftorens en aan de overzijde (aan de kant van Krimpen) zullen landhoofden worden gebouwd waarop eveneens hef torens zullen verrijzen. Deze heftorens dienen als geleiding voor schuiven, die °P en neer bewogen kunnen worden. De schuiven zullen als regel in geheven stand zijn. Wanneer er gevaar dreigt voor hoog water, zal een van de schuiven omlaag i rjrivier wordt dan dus tussen het landhoofd en de schutsluis afgesloten. Op de bodem van de rivier wordt een 3 ,f s,J°?r- elk° schuif gemaakt, die evenals de sluis en het landhoofd gemaakt is van gewapend beton. De schuiven ziin gemaakt van staal. Het maken van de drempel zal een der eerste werkzaam heden worden. Om deze aanslag te kun nen construeren moet midden in de rivier een daniwandkuip worden gemaakt. Hier voor zal men de rivier moeten verbreden, anders het doorstromingsprofiel V oldoende zou zijn. Dat zal men doen Soor Vdè oever Vn de kant van Capelie terug te brengen. gang van 13 voet zullen de sluis passeren. Aan de kant van Capelie komt de brug te rusten op het bu'tenhonfd van de sluis en aan de kant van Krimpen op het land hoofd, dat gebouwd is voor de heftoren. De brug zal worden gebouwd als een vaste brug voor zover het betreft de grote over spanning over de rivier: zij krijgt een beweegbaar gedeelte voor zover zij komt te liggen over de sluis. Hierdoor zullen schepen met onbeperkte hoogte door de sluis kunnen passeren. De onderkant van de brug wordt 8 m N.A.P., zodat zelfs by het zogenaamde grenspeil (2.50 in N.A.P) dat men ais het uiterste peil kan beschouwen waarbij de schuif nog open kan zijn, en waarbij nog scheepvaart onder de brug kan wor den toegelaten, altijd nog een doorvaart- hoogte van 5 m blijft. Aan de kant van Krimpen aan de IJssel Voor het terugbrengen van de oever O De recherche te Rotterdam heeft de 46-jarige boekhouder VV H. B. uit Rot terdam aangehouden, die kans heeft ge zien in één nacht in twee Rotterdamse speelholen een bedrag van 23.750 te vergokken Hiervan behoorde f20.000 toe aan zijn werkgever, een handelsmaat schappij te Rotterdam. Dit bedrag was per »iro binnengekomen en in plaats van het op de bank te storten zoals hem was ongedragen, stak de boekhouder het in ziin zak' Vorige week miste de directie hit geld en de recherche werd er in gekend. Het onderzoek beeft n.u dat de boekhouder met het gtld s ay°"ds naar een speelclub in het cei van de stad was gegaan en toen de Klol mid dernacht sloeg, had hij aan de ro e te- tafel vijf mille verloren. Er weid door- schoefvliegtuigen gebruikt voor het leiden der ruimingswerkzaamheden. Ten Noor den van Stockholm zjjn vele bomen ont worteld door een sneeuwstorm. In Blons in Vorarlberg (W.-Oostenrijk) worden 50 personen vermist als gevolg van twee lawines. De Oostenrijkse autori teiten hebben de Amerikanen te Salzburg verzocht een hefschroefvliegtuig naar het dorp te zenden, daar de enige weg door een nauw dal leidt, dat aan beide zijden door duizenden tonnen sneeuw wordt om ringd. De Amerikanen hebben reeds toe gezegd vandaag met helicopters een grote hulpactie te beginnen in de getroffen ge bieden, mits het weer het toelaat In Zwitserland zgn tengevolge van tien tallen lawines ten minste 18 personen om gekomen. Vele mensen zijn ernstig ge wond. Men vreest, dat er een groot aantal aall iuao„vermisten is, daar gehele gezinnen door krijgt de brug een toerit in de vorm van j de sneeuw bedolven zijn. Nabg Schudorf een betonviaduct Aan de kant van Capelie I werden acht le^en van een gezin bedolven, komt een grondlichaam, dat ter weers-j De sk'centra Davos enmAtmz«n getao- zijden een aansluiting krijgt op de Ketense eerd. De Zwitserse radio speelde en dijk (de plaatselijke naam voor de Schie- teken van rouw, geen amusementsmuziek landse hoge zeedijk). 1 meer. In de Italiaanse Dolomieten zijn ook ver scheidene lawines voorgekomen, maar tot nu toe is geen melding gemaakt van slacht offers. In de Beierse alpen zijn voor de derde achtereenvolgende dag lawines naar bene den gekomen. Twee personen vonden sedert Zondag de dood. Vele wegen zijn afgesneden en verscheidene auto's bedol ven, maar de inzittenden konden worden gered. Een arbeider is nabij het station van Traunstein door een trein overreden, daar hij niet meer van de rails, die aan beide zijden door een hoge muur van sneeuw was omgeven, kon komen. In Boergondië (Frankrijk) zijn wolven door de kou uit de bossen gedreven. Zij zoeken thans in bewoonde streken naar voedsel. In Oost-Frankrijk is het gevaar voor lawines toegenomen door een iets hogere temperatuur. Ook uit Zweden wordt zware sneeuw val gemeld. In sommige streken worden hef- De zwaarste sneeuwstorm in het Noord- Oosten van de Verenigde Staten in vijf jaar, heeft tot nu toe 57 doden geëist. De storm neemt thans af. In Philadelphia viel een laag van onge veer 25 centimeter sneeuw, de zwaarste sneeuwval in zeven jaar in deze streek. Tot ver naar het Zuiden, tot Georgia toe, kwam de temperatuur onder hefvriespunt en heeft het gesneeuwd. New York bereidt zich voor op een nieuwe koudegolf, welke de stad snel nadert. Ruim 12.000 man zijn gemobiliseerd als sneeuwruimers. De Verenigde Naties hebben er Dins dag in toegestemd, dat hun verbindings officieren Donderdag met de Noordelijken te Pan Moen Djon bijeenkomen, om te spreken over hervatting van de opge schorte onderhandelingen over een poli tieke conferentie over Korea. De Noorde lijken hadden voorgesteld een dergelijke bijeenkomst Woensdag te houden, doch de vertegenwoordiger van de V. N., Kenneth Young, stelde Donderdag voor. (c kunnen voortbouwen op liet be reikte resultaat. gespeeld en na een uurtje was het geluk hem nog steeds met gunstig gezind, want toen was hij nog eens een bedrag van vijf mille armer geworden. De andere spelers hebben blijkbaai medelijden ge had met de man, want hij kreeg ƒ2.500 terug- Hij wilde echter verder spelen, doch men dirigeerde hem naar een ander adres ergens in de Bergpolder. Weer zat het geluk hem daar met mee en spoedig had hij een bedrag van 12.500 aan de i-iLi verloren Hier gaf men hem speeltafel n toen waagde hij tien Procent terug en t; ,g mor_ zich aan .ee" ®P®i fwas de man platzak, gens om half zeven was Begonnen met twintig mille f 23 750 vergokt. - mede- Het is de recherche gelukt b i -n be_ spelers van de boekhouder 12.'' oort slag te nemen. Het onderzoek duui t Verdere arrestaties zijn niet verncni. Op het dakterras van het Groothandelsgebouw had gisteravond een Iel bewogen vergadering plaats van de arbeiders, verbonden aan de kunstmestfabrieken van de Albatros te Pernis en Kralingseveer en aan de Eerste Ned. Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen. Na een uitvoerige uiteenzetting door een der werknemersafgevaardigden, de Bondsbestuurder VV. F. v. Tilburg was er gelegenheid tot vragen stellen. Ondanks het beleid van voorzitter J. v. d. Herik ontaardde het laatste deel der vergadering in een rumoerig en emotioneel debat en een weglopen van een deel der vergade ring. Uit verschillende interrupties en uitlatingen bleek, welke gevaren de bonafide arbeiders-organisaties bedreigen van de zijde der E.V.C.-cellenbouw. Aan het einde der bijeenkomst verklaarde het Uniebestuur, dat het niet achter de arbeiders zou staan, wanneer deze het werk zouden neerleggen. De heer Van Tilburg gaf een overzicht van het verloop der onderhandelingen tussen de bondsbestuurders, de directies der betrokken bedrijven, de vertegenwoor digers van de Stichting van de Arbeid en de Rijksbemiddelaars- Na moeizame besprekingen inde och tenduren was de Stichting van de Arbeid tot een voorstel gekomen met een mini mum- en een maximum-grens. BjJ een inkrimping van de werktijd tot 42 uren zou betaald worden tot een loon van minimaal 42 maal de uurpremie en maxi maal 52,2 maal de uurpremie. Van werknemerszijde had men bere gend, dat men ongeveer aan het tegen- loonpeil zou zijn bij een uit- „„;a,;lng,van gemiddeld 50 maal de uur- pr,bu fcn werktijd van 42 uren. ,,nr,tomv S?v,ersziide wilde men aan vankelijk niet hoger gaan dan het mini- Een bonte serie sprekers trad naar voren uit beide bedrijven om te betogen, dat men desalniettemin wilde staken. Men vond het voortbouwen op het resul taat een „op de lange baan schuiven" van de hangende zaken, men achtte de vrije Zaterdagmiddaguren nog steeds in ge vaar, men wilde geen getorn aan premies, men voelde bij het vaststellen der lonen vriendjespolitiek, men wantrouwde de directie, met name de directeur van de E.N.C.K. te Vlaardingen, men verwees naar de successen bij „De Ommelanden" wanneer er maar flink gestaakt werd en hier en daar klonken interrupties die ten doel hadden, het vertrouwen in de bonds bestuurders te ondermijnen. mum, hetgeen van werknemerszijde onaanvaardbaar werd geacht. Na langdurig beraad was men accoord gekomen op een voorstel van de Stichting van de Arbeid. Dit voorstel ging uit boven de verlangens van de werknemers, n.l. een berekenjng op 52,2 maal de uurpremie bjj een werktijd van 42 uren. Echter op voorwaarde, dat nog een onderzoek zal Plaats hebben of de huidige tariefzetting volkomen verantwoord is; van werk nemerszijde was men n.l. niet in staat, dit aan te tonen. Het College van Rijksbe middelaars ging hiermede accoord. Toen de Unie-voorzitter de heer B. ter Borch, opmerkte, dat er in de betrokken bedrijven blijkbaar veel lieden waren, die goed van de tongriem waren gesneden, maar afgevraagd diende te worden of het verstand daaraan evenredig was, was dit olie op het vuur. Het debat werd heftiger, de voorzitter moest herhaaldelijk hameren om de sprekers aan het woord te kunnen laten- Zowel de Unie-voorzitter als de voor zitters der katholieke en christelijke vak verenigingen, de heren H. B. Vink en C. van Baren deden al het mogelijke om de mensen tot rustig denken over de conse quenties te bewegen en te doen inzien, dat staking óm de staking een verkeerd uitgangspunt was. Hun poging leed schip breuk op de recalcitrante elementen die door schreeuwen en jouwen een rustig debat verstoorden. Een stemming over het al of niet her vatten van het werk werd door het be stuur geweigerd, omdat het bestuur over tuigd was van een behaald succes, dat niet in de waagschaal mocht worden ge lcgd. De heer Van Tilburg deed nog een hartstochtelijk beroep op allen, de eenheid te bewaren en het bestuur zij het korte tijd te geven, om het tot nog toe geschon ken vertrouwen waar te maken. Hij eindigde met te verklaren, dat bij een staking de vakbonden niet achter de stakers zouden staan. Toen brak het tumult los. De helft der vergadering liet zich meeslepen door de recalitrante elementen en verhief zich van de stoelen. Het grootste deel begaf zich naar de uitgang, een klein deel drong op het podium om daar het debat met de be stuurders voort te zetten. Uitlatingen als: „Onze discipline kan nu elke werkgever de nek breken, ook de onze!" en: „Zie je wel, de EVC heeft toch gelijk" deden wel uitkomen, uit welke hoek de wind woei. Wanneer de staking doorgang vindt, wordt het een wilde staking, waarbij over geen weerstandskassen kan worden be schikt; als hieruit ellende voortvloeit zal echter blijken, dat de „vrienden van de EVC" in geen velden of wegen meer te bespeuren zijn. Betreurenswaardig blijft het echter, dat onder de arbeiders der betrokken bedrij- venen voornamelijk onder de ENCK een verbitterde stemming kan groeien tot een hoogte als bleek uit die der trouwe leden van bona fide vakverenigingen. „Het wordt morgen een vervelende ge schiedenis met een gedeeltelijke staking" waren de voorspellingen, die wij bij de uitgang van de vergaderzaal opvingen. Ondanks het feit, dat het hoofdbestuur van de unie-industrie gisteravond heeft medegedeeld niet achter een staking te zullen staan, is het bedrijf van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmest fabriek te Vlaardingen vannacht om één uur tengevolge van een staking geheel stilgelegd. Ook in de zwavelzuurfabriek van deze industrie wordt, in tegenstelling tot vorige weck, niet meer gewerkt. Dit is het meest vitale deel van de gehele kunstmestfabriek. De Fransé strijdkrachten in Midden- Laos hebben het contact met de opstan delingen verloren, die in het afgelopen weekeinde na felle gevechten er niet in waren geslaagd een doorbraak van de Franse verdediging aan de rivier de Mekong te forceren, aldus luiden de jongste te Parijs ontvangen berichten. Dit betekent een teleurstelling voor generaal André Franchi, de Franse be velhebber in ditg ebied, die hoopte op een beslissende slag met de opstandelin gen. die bij de zware strijd reeds 1 700 man verloren hebben. Zijn tegenstanders zijn echter „verdwenen" in het oerwoud. Voor het merendeel zijn de Franse troe pen nu weer gelegerd rond het vliegveld van Seno. Verkenningseenheden trachten de communistische eenheden op te spo ren. Meer naar het Noorden, aan de grens van Laos en Tonking, houden de Franse troepen in de basis Dien Bien Phoe zich gereed voor een aanval van de opstan delingen, welke nu elk ogenblik ver wacht wordt. Deze basis blokkeert de opmarsroute naar Loeang Prabang en Vientiane, de twee hoofdsteden van Laos. In Vietnam hebben de Fransen een post 150 kilometer ten Zuid-Oosten van Saigon heroverd. De economische politierechter bij de Haarlemse rechtbank heeft gisteren de directie van een Haarlemse scheepsbouw maatschappij veroordeeld tot 1200 boete wegens het clandestien uitbetalen van hogere lonen dan volgens de C.A.O. is gerechtvaardigd. De maatschappij had de volgende oplos sing gevonden: de arbeiders konden voor een dubbeltje een steen kopen. De maat schappij kocht deze stenen weer terug voor twee gulden. De officier van Justitie had een geldboete van duizend gulden als mede drie weken voorwaardelijke hechte» nis geëist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1