scooter voor een Per Bethlehem Limburgs gezin woonde ontroerende in Geboortekerk bij de wereld rond dag wereldstad Nachtmis In Utrecht komt centrale gas fabriek voor midden-Nederland 3r Omwenteling op belastingg bij waterschappen DE NIEUWE ARTSEN TARIEVEN Drie rijksdelen opnieuw in conferentie bijeen LONDENS BOBBIES: „MINDER POPULAIR" De toekomst van het Koninkrijk Hoeveel moeders zouden in deze nacht een kind in liaar armen klemmen.'' Gloria in Excelsis Deo Restloze vergassing Zullen nieuwe groepen eigenaars heffing moeten betalen? Rem op gratis telefonische consulten „Samenwerken op voet van gelijk- waardigheid Op de Zeeuwse eilanden gaat men door! PAGINA 5 WOENSDAG 13 JANUARI 1954 Geduldig wachten De kerstklokken klepten... „Er is maar één troost „Merry Christmas' LONDEN: Commissaris weet wat IB HELICOPTER-COMMISSIE Mr Van der Wiel vervangt tvijlen dr Plesman Het zelfbeschikkingsrecht Openheid en eerlijkheid Goede sfeer bij aanvang Wie water deert, die water keert Ramp opende ook perspectieven M ogelijklieden "T GOOI TEGEN „KOUDE ANNEXATIE" tijd beginnen in dat over- en overvolle kerkje, boven de plaats waar eens de kribbe stond tdeze plaats de dienst mee te maken. Het 'regent echter en de lucht is donker. De 'plechtigheid is eenvoudig maar ontroe rend, omdat zo vele mensen, van verschil lende plaatsen over de gehele wereld hier de eeuwenoude Kerstliederen zingen er. luisteren naar het al even oude en toch telkens weer zo wonderlijke, mooie ver haal, dat in het Engels wordt verteld Een koor van Christen-Arabische man nen en meisjes zingt. Geen andere bege leiding is er dan die van de regen en de zacht ruisende wind door de bomen, die op deze plaats nog staan. Opname gedurende de Naclrtmis in de Geboortekerk BETHLEHEM, December. ER LOPEN drie wegen naar Betlileliemde oude, die je et- in vijf minuten met een taxi ZOU KUNNEN brengen, een nieuwere, die dertig kilometer lang is en de aller nieuwste die veertien kilometer lengte beeft en zich met tientallen bochten een weg door de bergen schijnt te zoeken alsof hij wil zeg gen: „Jullie mensen kunnen het nóg zo moeilijk maken, een weg naar Bethlehem móet er zijn". Want die eerste, oude en „echte ver binding tussen Jeruzalem en Bethlehem ligt al sedert de strijd tussen de Arabische en Joodse wereld in niemandsland. Toen heeft men de tweede aangelegd maar ook die moest wijken voor dolle redeneringen en overeenkomsten, die de grens weer deden veranderen. En nu ligt daar die derde weg dan, kronkelend, fcl-wit van nieuwheid, met hier en daar nog onafge werkte bochten, alsof de makers ervan nog twijfelen aan het voortbestaan van de verbinding. En over die weg zijn de honderden en nog eens honderden auto's gegaan die Kerstavond om Bethlehem te zien, om even te zijn in de plaats waar toen nu bijna tweeduizend jaar geleden het kin- deke Jesus geboren werd' in eem grot Van alle kanten, uit alle landen zijn de mens gekomen „die van goeden wille zyn „om het Wonder nog eens te beleven als het ware, in deze nacht. Boten en treinen hebben ze gebracht, vijftig extra vlieg tuigend) zijn geland en zelfs de hermetisch gesloten grenzen tussen Israël en Jordanië zijn deze dag opengesteld voor dc vele in Israël wonende Arabieren en buitenlan ders onder wie leden van het Corps Di plomatique. die allen het feest van Chris tus' geboorte wilden meemaken. Z~) is Bethlehem, het anders zo stille en kleine plaatsje, voor één dag een we reldstad geworden. De enkele hotelle tjes zijn weken en zelfs maanden van te voren reeds tegen het drie- of viervoudige van de normale prijs aan t kamers verhu ren geslagen, de taxi's, waarmee je anders tegen de prijs van zeven piasters (zeven tig cent) een ritje Jeruzalem-Bethlehem maakt, vragen nu rustig een pond het geen tien gulden betekent. Souvenir verkopers, ansichtkaartenstal letjes en fruithandelaren hebben hun dag- de politie komt handen te kort en het verkeer loopt in het kleine plaatsje hope loos in de war- Natuurlijk ook hier weer eenzelfde beeld bij aankomst als in Jeru zalem' halve vechtpartijen tussen de „gid sen" de auto-„bewakers", schoenpoet sers' pakjesdragers, geldwisselaars.... Bethlehem gonst van de honderden en nog eens honderden toeristen. Velen loPen™et een kaartje van de stad m lhun zalk. weer anderen hebben een belang - n_ je": de toegang tot de kerk, waarini va nacht de Mis zal worden opgedragen, Nachtmis der wereld op deze da„. Maar 's middags is er eerst een eenvou dige Protestantse dienst op het veld, waar eens de herders lagen. De plaats is m:n of meer in bescherming genomen door de YMCA. die netjes met witgeverfde stenen het pad heeft aangegeven waarlangs men in de grot kan komen- waarin naar men denkt, de drie herders destijds hebben gezetenVelen zijn gekomen om op EN zo kwam de avond. De avond van de plechtige Nachtmis. De honderden en nog eens honderden die in het im mer te kleine kerkje willen, verdrongen zich al uren van te voren voor de ingan gen aan verschillende kanten. Tegen tie nen was het een mensenmassa geworden duwend, doordat enkelen hun geduld blijkbaar niet konden bewaren. De Ara bische politie deed alles om het gezag te handhaven, maar het lukte helaas niet. Vier agenten hielden de mensen tegcm „Kaartjes", riep men, -alleen mensen met kaartics kunnen binnen, alle anderen moe ien wachten" Er zat iets redelijks in deze maatregel: de "hartjes'-mensen hadden namelijk recht op l al^ cr rufmtë kaartie had moest dus als er ruimte over was - staan. Maar ge moet eens, wYar ook ter wereld, van de mensen den ken dat ze eerlijk géén stoel zullen nemen als zc gécn kaartje hebben Mannetje voor mannetje werd dus bin nengelaten. Ik bewonder het intense ge duld van al die mensen. En was een Ne derlands gezin uit het goede Limburg bij, een man, zijn vrouw en een paar nog kleine kinderen, die om vijf uur die mor gen uit Israël met alle poespas die er bij hoort aan de grens, eindelijk -,over" wa ren gekomen en die nu, om elf uur des avonds nog geduldig wachten om binnen gelaten te worden Er waren ouden van dagen bij, met een vliegtuig uit Amerika overgevlogen, Australiërs, mensen uit Canada, Japan, Duitsland en alle landen van Europa. Een pater heeft eindelijk de zaak gered wat vier vijf agenten niet konden. Hij opende de dubbele deur (die slechts „half ODen" was geweest) helemaal, en blijkbaar boezemde zijn figuur met een pracht van een baard méér ontzag in, want men kwam ordelijk binnen, en in een twee keer zo vlug tempo als voordien En zo kon de H. Mis dus toch nog op GE moet, zoals velen met me- die Kerst klokken gehoord hebben die nacht, kleppend over Bethlehem, het dal rn naar de diepte en wijd daarachter, in de dalen, die tot Jeruzalem reiken. Ge moet in die kerk gestaan hebben (want zitten was er ook voor Uw correspondent niet bij) en alles gezien hebben, juist op déze plaats. Ge vergeet dan even al het an dere de souvenirverkopers, de gidsen, het onechte, het gedrang van de mensen, en het lawaai van de taxi-chauffeurs. Ge vergeet de strijd tussen de Grieken en Kopten en anderen. Ge vergeet het goud en de sterren in de geboortegrot, die grot, een stal eens, voor het veeWant in de herberg was immers geen plaats? Vergeet even die grot die geen grot meer is, maar een propvol museum- waar in geen stukje rots te zien is, waar niets meer aan een stal herinnert, niets aan de eenvoud van Christus.... Ge staat hier in de kerk- Negentienhon derd-drie-en-vijftig jaren later laten straten, nat en glibberig, met lege sigarettendoosjes en bananen- en sinaas appelschillen. Een onvermoeibare winke lier wil je nog eens naar binnen lokken met zijn „Merry Christmas" en -,Very cheap, sir"- Dat „merry Christmas heeit honderden keren geklonken toen de kerk daarstraks uitkwam. Het zal nóg honder den keren klinken als de vermoeide pel grims en toeristen straks in hun peper dure hotels terugkomen, waar nederige bedienden hun presenteerblaadjes voor zullen houden met sigaretten, sigaren, tof fees en ander snoepgoed. Ze zullen dat ,-Merry Christmas" lispelen en hun het blad voorhouden, waarop, in het midden een glas is geplaatst, met daarin een pa piertje van tien piasters. En ge moet niet, zoals ik, heel brutaal deed. dat tientje grijpen. „Het staat toch óók op het presenteer blad?" zei ik. ZO was het met Kerstmis in Jeruzalem en Bethlehem. Ik weet het: alles anders als U dacht. Het is nog eens gezegd vaak een bittere teleurstelling voor al die mensen die van zó ver zijn geko men met zulke hooggespannen verwach tingen, al maakt het bijwonen van de Nachtmis in de Geboortekerk veel goed. De vrede is niet daar. De eenvoud niet, de naastenliefde ook niet. Er is allem toeristenindustrie, opgeschroefde protse righeid en wantrouwen E» is staat van oorlog, prikkeldraad, geweren en vele arme vluchtelingen, slachtoffers van dit alles met niets meer dan een tent en die hebben ze nog gekrégen ook. Een Nederlandse pater zei tegen me: ,.Er is maar één troost: dat allen die vechten om het bezit der Heilige Plaatsen er tenminste voor zorgen dat die plaatsen bewaard blijven. Maar men zou willen dat ze tweedui zend jaar later gevonden zouden zijn, dan was de ware eenvoud, liet échte waarschijnlijk bewaard gebleven WIM DUSSEL. Niet denken aan de strijd bier tussen al die mensen, aan de vluchte lingen. Het koor zingt immers, bet orgel ruist en de kaarsen daar bij bet altaar branden. Vrede op aarde... hoeveel kindekes zouden er vannacht geboren worden in tenten en grotten, grotten gelijk die waarin eens Hij werd geboren? Hoeveel moeders zouden er deze nacht een kind in baar armen klemmen, een vluchtelingenkind? De klokken luiden en de mensen zingen „Ere zij God in den Hoge"...., wie zou er vannacht weer dood geschoten worden aan de grens tussen Jordanië en Israël? „Gloria in excelsis Deo" ZO gaat ge weg, in de nacht, als het koud is en de regen weer valt. In U-.v hart is vrede. De taxi-prijzen naar Jeruzalem zijn weer gestegen twintig gul den per wagen De nacht is ook donker en de wagen flitst zijn bundels licht over de slingeren de weg terug, langs de ravijnen, tegen de bergen, op de kampen der vluchtelingen, die voor één dollar per maand voedsel krijgen toegestopt. Vijf maanden lang eten als je niet met een taxi gaat Bethlehem wordt stiller en stiller, naar mate de auto's, de taxi's en de bussen wegrijden. Nog even zwerf je door de ver- (Van onze Utrechtse redacteur) Er bestaan reeds enkele jaren plannen om bet midden van Nederland van een centraal punt uit van gas te voorzien, waarvoor in Utrecht een fabriek moet worden gebouwd. De gemeenten Utrecht, Amersfoort, Zeist, Woerden, Culemborg en Baarn zullen daarin samenwerken, alle gemeen ten, die rekening moeten houden met bet feit, dat baar eigen productie apparaat over een paar jaar zal zijn verouderd, zodat liet economischer is een nieuwe centrale inrichting te bouwen. Bovendien is dan voor bet centrum van Nederland een productie-apparaat voor gas met een capaciteit van 80 a 100 milliocn kubieke meter per jaar nodig. De uitvoering van het plan voor een centrale gasfabriek heeft echter op zich laten wachten, omdat er zich intussen om standigheden hebben voorgedaan, die het mogelijk maken op voordeliger wijze gas te fabriceren n.l. door restloze vergassing van kolen, die geheel worden verbruikt voor gas, waaraan echter, om de nodige calorische waarde te krijgen, kraakgas of aardgas moet worden toegevoegd. Geble ken is, dat er meer aardgas in het Oos ten van ons land aanwezig is dan men aanvankelijk vermoedde, terwijl het voor Utrecht zeer'gunstig is, dat van het Oos ten een leiding langs Utrecht heen wordt aangelegd. Het uit olie te winnen kraak gas kan uit Pernis worden betrokken. Bovendien is de benodigde kolensoort ge makkelijk, voornamelijk uit Duitsland, te verkrijgen. Om voor de centrale gasvoorziening van Utrecht uit het nieuwe procédé toe te pas sen wordt overleg met de regering ge pleegd. Doch al zouden deze onderhande lingen mislukken, toch staat het vast, dat er in Utrecht een gascentrale komt. Mi- nister Zijlstra heeft nog een maand gele den in de Tweede Kamer doen uitkomen, dat de gasvoorziening primair een taak van de gemeenten is. De totale vergassing levert driemaal zo veel op als de gewone wijze van gaspro ductie, waarbij cokes overblijft, waarvan de wereldvoorraad reeds zó groot is, dat men er geen raad mee weet. Zeer belang rijk is ook, dat een dergelijke fabriek slechts 16 millioen gulden behoeft te kos ten, terwijl voor het oorspronkelijke plan 30 millioen was begroot. Een ander voordeel van het nieuwe systeem is, dat dit gas ook beter geschikt is voor ruimteverwarming, hetgeen voor al van belang is, omdat de beschikbare voorraad anthraciet terugloopt. Ervarin gen met de totale vergassing in Frankrijk en Italië hebben bewezen, dat dit systeem veilig en betrouwbaar is. Deze mededelingen werden ons gisteren avond gedaan door de Utrechtse wethou der van Bedrijven en voorzitter van de commissie voor de centrale gasvoorziening voor midden-Nederland, dc heer H. Ploeg, tijdens het jaarlijkse persdiner van B. en W. van Utrecht. Burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz heeft in aansluiting op zijn Nieuwjaars rede, waarin hij reeds belangrijke plannen voor' de vergrote stad aankondigde, nog gewezen op het z.i. zeer belangrijke punt n.l. dat men de natuurlijke functies van een stad niet moet aantasten, waarbij het funest is, wanneer vooral door de over heid concurrentie wordt aangedaan. Veel beter is een goede cn openhartige samen werking, waarbij men natuurlijk niet de kaarten op tafel behoeft te leggen, omdat de gedecentraliseerde welvaart aan ons land ten goede kan komen. Voor de industrieterreinen in Utrecht blijkt verheugende belangstelling te be slaan. (Van onze correspondent) LONDEN, 10 Januari 1954. IK heb droevig nieuws voor u: de „Bobbies" van Londen, die vrien- delijk-hoogmoedige politie-agen- ten, die nergens ter wereld huns ge lijke vinden, zijn bezig hun spreek-- woordelijke populariteit te verliezen. Dit is niet zo maar een losse consta tering van iemand, die misschien een minder prettige ervaring met een „Bobby" gehad heeft, maar het is de mening van de hoofdcommissaris der Londense Metropolitan Police, Sir John Nott-Bower. En als deze in de politiedienst vergrijsde man dit zegt, dan moet er toch wel iets waar zijn van dit in Britse ogen vreselijke feit. De Londense Bob by was het toon beeld van gedien stigheid, gemoede lijkheid, plichtsbe trachting, autori teit. Hij was en is de enige poli- tieman ter wereld, die geen vuur- of steekwapens draagt: een gummiknuppel is altijd voldoende geweest en ook die ge bruikte hij vrijwel nooit. De Bobby was de Wet, ongenaakbaar, onaan tastbaar, onomkoopbaar, en hij is het nog altijd De Bobby was niet de grote-mensenoppasser die hij in vele landen is, maar hij was de vriend van de mensen, die hij krachtens zijn ambt moest beschermen. Er straalde een door niemand betwiste autoriteit van hem uit, een vaderlijke welwil lendheid, gepaard met gestrengheid die alle lichamelijk geweld overbodig maakte. Met langzame, statige pas sen, de wit-gehandschoende handen op de rug. de kepi over de ogen ge trokken, de helmriem martiaal onder de kin, de schoenen glimmend ge poetst en de donkerblauwe uniform smetteloos, beende hij door de stra ten van Londen, onbewogen door net drukke verkeer, ogenschijnlijk niet geïnteresseerd in wat er om hem heen gebeurde, maar in werkelijkheid alles in zich opnemend. Niets ontging zijn aandacht: de grote en de kleine misdaad niet, maar ook niet het oude dametje, dat niet dorst oversteken, of het kleine meisje, dat stond te hui len, omdat het haar moeder verloren had. Was er ergens een oploop, men kon er zeker van zijn, dat er binnen onvoorstelbaar korte tijd een boom van een Bobby ter plaatse was, die de verhitte gemoederen zonder geweld of verheffing van stem tot bedaren wist te brengen. De Bobby was de grote vraagbaak. Alles wist hij, ieder straatje kende hij. En hij wist zijn kennis met zulke vaderlijk-welwillende strengheid aan u mede te delen, dat ge erbij stondt als een kleine jongen ternauwernood bestemd tegen die doorborende blik, die van onder de imposante helm on derzoekend op u gericht was. Al de kleine kwajongenszonden van uw jeugd, alle clandestiene voetbalpar tijtjes en ingetrapte ruiten, alle ver boden uitstapjes, alle gapperijtjes en alle stiekeme bioscoopjes deden uw in slaap gesust schuldbewustzijn weer ontwaken, als die ogen van de Lon dense bobby gericht waren op uw gezicht, dat toch ai lang niet meer overtogen was door de dons der jeugd. Gij vroegt toch niets bijzon ders, alleen maar de 'weg naar de Horse Guards, maar vanwaar dan dat timide gevoel van kleinheid, dat ont zag voor de hoogheid der wet, toen die Bobby, wehvillend-hooghartig op u neerschouwend. geduldig luis terde naar uw plotseling-stotterend Engels, en even geduldig, maar feil loos van punctuele formulering, u een gedeelte van de geheimen der Lon dense topografie ontsluierde? Alleen de Bobby wist het antwoord op die vraag, want het was het geheim van zijn autoriteit-zonder-wapengeweld. HOE NU? Zou deze grote vriend, deze mensenkenner, deze ziels- doorboorder, deze altijd-hulp- vaardige, deze „Bobby", niet meer dezelfde zijn? Mijn respect voor de Bobby is te diep geworteld, dan dat l de autoriteit van der Bobbies' Bobby in twijfel zou dur ven trekken. Sir John weet wat hij zegt, en ik kan niet anders dan dank- baar zijn, dat hij het gezegd heeft, want hij voegde er nog iets aan toe, waaruit blijkt, dat de schuld van deze verminderde populari teit* niet bij óe Bobbies ligt. Dit: „De politieman moet wetten toepassen, die bij het publiek niet po pulair zijn. De verkeersregels, de be palingen voor maximum-snelheid, de parkeervoorschriften, om alleen deze te noemen, brengen vele de wet res pecterende burgers vaak zonder dat zij er erg in hebben, op minder pret tige manier met de politiemacht in 3dnr3kin§" Wat was eigenlijk het geheim van het wonderbaarlijke feit, dat niet meer dan 70.000 ongewapende! politiemannen de orde konden"hand- haven in een rijk van 50 millioen zie len? De burgerzin van de Brit deed hem samenwerken met de politie. Hij wist, dat die politieman er was om hem tegen alle kwaad te beschermen, niet om, als was hij een kwajongen, op hem toe te zien. Maar de regule ring van het Londense verkeer heeft zoveel voorschriften in het leve/i ge roepen, dat vooral de automobilist nauwelijks meer kan weten wanneer hij een verkeersovertreding begaat en wanneer niet. En als dan zo'n niets kwaads vermoedende Brit door een Bobby op de vingers wordt getikt, of, nog erger, een bekeuring van hem krijgt, dan is die Bobby in zijn ogen niet meer de grote vriend, maar de grote bedil-al. En de Brit kan veel hebben, maar bedild en bevit te wor den, dat maakt de Nurks in hem wak ker. Sir John is bezig een reorganisatie van de Metropolitan Police tot stand te brengen, waarbij de straatdienst verrichtende politieagent ook wordt betrokken bij het detectivewerk. Dit s noodzakelijk, zegt hij, om meer esprit de corps te kweken. Ei-ei, is het dan toch noodzakelijk voor de Bobby óók de hand in eigen boezem te steken? P.S. Mijn latent schuldbewustzijn is weer ontwaakt, nu ik alsmaar ge sproken heb over „de Bobby", terwijl de man zelf deze henaming veront waardigd verwerpt. „Officer", „Con stable", „Policeman" ja, maar nooit dat afschuwelijke „Bobby!" Dit woord wordt alleen door die rare vreemdelingen gebruikt! Yes, Mr BobbI mean: officer, ik zal het nooit meer doen, maar weet u: ik bèn één van die rare vreemdelingen» Minister Algera heeft gistermiddag te Den Haag de commissie „Financieel be stel waterschapswezen" geïnstalleerd. Z.Exc. hield daarbij een rede, waarin hij er aan herinnerde, dat de taak der com missie zal omvatten: een onderzoek, of en zo ja in hoeverre en op welke wijze verandering zal moeten worden gebracht Deze ontwikkelingen, aldus de minis ter, houden o.m. verband met de steeds groeiende behoefte van land- en tuin bouw aan water en de voortdurend hoge re eisen, welke aan de kwaliteit daarvan worden gesteld, met de ook ten platte- lande voortschrijdende industrialisatie en de daaruit voortspruitende lozings- en in het financiële bestel van het water- verontreinigingsproblemen alsmede met schapswezen, zulks met het oog op nieu- de intensivering van 2f we ontwikkelingen ten opzichte van de taak der waterschappen of het gebruik van waterstaatsobjecten, die zich in het jongste verleden hebben voorgedaan. Bethlehemanders een stil plaatsje, is op 24 December, op de vooravond van Kerstmis, altijd druk bevolkt. Als lid van de commissie onderzoek toe passing hefschroefvliegtuig in de burger luchtvaart is, in de plaats van wijlen dr A. Plesman, tijdelijk aangewezen mr J. van der Wiel, algemeen secretaris van de K. L. M. Bij K-B. is <3e gemeente Dinteloord en Prinsenland aangewezen als een gemeente, waar de functie van burgemeester en sec retaris is gecombineerd. Hieruit vloeit voortl dat burgemeester mr H. Pot is be noemd tot gemeentesecretaris. (Van onze Amsterdamse redactie) Om 10 uur Antilliaanse tij tl lieeft gistermorgen dc gouverneur der Ned. Antillen, mr A. A. M. Struycken, in de vergaderzaal van de Antilliaanse staten een welkomstrede uitgesproken, waarmede liij liet overleg opende lussen de Nederlandse, Surinaamse en Antilliaanse delegaties in de zg. „kleine commissie", die de voortzetting van dc rondetafel-conferenties over de status der Nederlandse rijksdelen zal voorbereiden. Behalve de drie delegaties waren de leden der Antilliaanse Staten en enkele genodigden aanwezig. De publieke tribune was overvol. De landelijke Huisartsen Vere"\f "S heeft de nieuwe tarieven voor particu liere patiënten bekend gemaakt. yoa wij reeds meldden, zullen deze tarieven met terugwerkende kracht ingaan op I Januari j.l- Dc tarieven zijn als v0'St: voor een patiënt niet een inkomen, dat ligt beneden .f 5300, zal berekend wor den een tarief per consult op het spreek uur van f 2,50 en aan huis ,f 3. Voor inkomens tussen 5300 en f 7000 liggen rie,e bedragen resp. op f 3 en 3,50. Vooof hogere inkomens wordt alleen een advies gegeven met dien verstan de, dat wordt voorgesteld tot een in komen van f 10.00 resp. 3,50 en J 4, te berekenen. Deze bedragen klimmen met ...M.n nn tot een inkomen van fT' 900 t l" OM: f 20-000 en 25.000, met Hot voor inkomens tus- sen'f 20J,ÖO en'j 25.000 geadviseerd wordt een spreekuurtarief1 vani 30000 consult aan huis voor J w- gij" deze advies meer! Daarboven geldt zelts geen _nrppb. Telefonische consulten, die e ■nroonsult vervangen, 7"Uc" <„reek- berekend worden ais gold het ee p "urconsulk Men wil daarmee dc tele fonische consulten remmen en zoveel mogelijk bewerkstelligen, dat er ófwel een spreekuurconsult ófwel een consult aan huis uit resulteert. Een dubbel tarief kan worden bere kend voor bezoeken, die na de middag worden aangevraagd, hetgeen ook geldt voor consulten op een bepaald tijdstip of op Zondag. Voor verloskundige hulp wordt bij een inkomensgrens van meer dan f 7 000 het twintigvoudige van een ge- I woon consult aan huis berekend. Tot een inkomen van 7.000 wordt 60 I berekend indien ter plaatse geen vroed- 1 vrouw is gevestigd en 75 indien die wel het geval is. De Landelijke Huisartsen vereniging heeft zich nog met beraden naar aanleiding van het Wetsontwerp de leeftijdsgrens voor Spr. zeide o.a. te hopen, dat de delega ties bezield zijn door weldenkendheid en dat de geest, waarin de besprekingen worden gehouden, er een zal zijn van welwillendheid. Pe vrijheid aldus de gouverneur is de mogelijkheid om een keuze te doen en zich in keuze te binden naar vrije wil en een vrij inzicht. Het evenbeeld van de vrijheid is de verant woordelijkheid. Nadat de gouverneur zijn rede had uitgesproken werd het woord gevoerd door de voorzitters der drie delegaties: minister Kernkamp, mr Pos en mr dr Da Costa Gomez. Minister Kernkamp zeide o.a., dat sinds op 29 Mei de R.T.C. te Den Haag werd verdaagd, een intensieve monde linge en schriftelijke gedachtënwisseling is geweest binnen en tussen de rlJks- delen, die in vele opzichten verhelderend heeft gewerkt en heeft bijgedragen tot een beter begrip voor de wederzijdse standpunten. Later zijn er moeilijkheden ontstaan over de interpretatie van het New Yorkse memorandum. De weerstand in Nederland en de Ned. Antillen, die hiervan het gevolg was. maakte ver wezenlijking van het destijds door spr. studerende kinderen boven de 16 J^aar, die in aan merking' komen voor de ïndirect-yer- plichte ziekenfondsverzekering, te ver hogen van 21 tot 27 jaar. De Zieken fondsraad heeft, gelijk gemeld, de zie- jngenomen standpunt onmogelijk kenfondsen reeds verzocht om met in- ging van 1 Januari j.l. te handelen De Nederlandse regering meent, thans alsof de wijziging reeds in werking is i een oplossing te hebben gevonden, die getreden. °P ecn redelijke wijze tegemoet komt aan de in Suriname gekoesterde verlangens, waaronder vermelding van het recht van zelfbeschikking in de preambule van het statuut, dat de staatkundige verhouding tussen de rijksdelen regelt, verbonden aan een voorstel met betrekking tot de wijze, waarop het statuut zal kunnen worden gewijzigd. Dit voorstel is door de drie rijksdelen aanvaardbaar geacht als uitgangspunt voor het overleg in de „kleine commissie", met welker bijeen komsten thans een aanvang wordt ge maakt. Het hoofd der Surinaamse delegatie, mr Pos, zeide dat het thans de taak der delegaties is, t,e zoeken naar een vorm van samenwerking op de voet van gelijk waardigheid. Wij moeten een geest van gelijkwaar digheid wekken tussen landen, die samen werken, ondanks het feit, dat zij ver schillend zijn. Deze geest kan slechts worden gewekt, indien er wordt gespro ken met grote openheid en eerlijkheid. Mr Pos wees op de relativiteit van het te bereiken resultaat: wij bepalen slechts een stadium, de toekomst zal de historie bepalen. Hij besloot met het uitspreken van de hoop, dat de conferentie een geest zal weten te wekken, die uitgaat boven wetsartikelen en geschriften. Da Costa Gomez optimist De voorzitter van de Antilliaanse rege ringsraad, mr dr M. F. Da Costa Gomez, hield een korte rede, waarin hij dank bracht voor het feit, dat de Ned. Antillen thans als gastheer mogen optreden. Hij noemde de taak, die op de schouders van de delegaties gelegd is, moeilijk omdat, ondanks het intensieve overleg in het verleden, er vraagstukken hangend zijn gebleven en nieuwe gezichtspunten zijn ontstaan. De verantwoordelijkheid, die dit inhoudt, geeft hoop, dat de hinder palen op de weg naar het succes spoedig uit de weg zullen zijn geruimd. Mr Da Costa Gomez sprak het vertrouwen uit, dat de conferentie op korte termijn tot een goed einde zal worden gebracht. Hiermede was de plechtigheid afge lopen en begaven de delegaties zich naar het landhuis „Rooi Catootje", waar de bijeenkomsten worden gehouden, voor de eerste gezamenlijke besloten bijeen komst. Maandagavond waren de drie voorzitters van de delegaties reeds bij elkaar geweest voor een bespreking van procedure-kwes ties. Hierbij werd blijkbaar besloten, het strikt besloten karakter der bijeenkomsten volledig te handhaven- Intussen meent men wel te weten- dat in onderling over leg, minister Kernkamp de voorzitters hamer zal hanteren. Zoals bekend, is het de vurige wens van de Surinamers, dat ook te Paramaribo zal worden vergaderd. Het is aannemelijk, dat deze vurige wens min of meer als een eis dient te worden opgevat. Gezien de prin cipiële accoordverklaring hiermede van -ie Antilliaanse delegatie en het feit, dat de Nederlandse delegatie later toch naar Suriname zou gaan, zijn de bezwaren tegen bet Surinaamse verlangen vermoe delijk niet onoverkomelijk, alhoewel het schijnbaar niet valt te verenigen met de eveneens vurige wens van Antilliaanse zijde, dat er met het overleg spoed zal worden betracht. Inmiddels is de stemming in de diverse kringen in Willemstad er een tussen af wachting en optimisme. Bepaald pessimis tische stemmen worden vrijwel niet ge hoord, hetgeen men een bemoedigend teken acht. De zinsnede in de rede van minister Kernkamp, waarin de minister zich, sprekend over het memorandum van New York, min of meer aan de zijde van de Surinaamse verlangens heeft geschaard heeft de aandacht gelrokken en in het Surinaamse kamp voldoening geoogst Naar men meent is er reden om aan te nemen, dat de besprekingen in een goede sfeer zijn begonnen. daardoor gevorderde aanpassing van de waterschapswegen. Met deze groei naar taak en verant woordelijkheid gaat gepaard een uitbouw van het bestuursapparaat, een groeiende behoefte aan technische assistentie en het streven het belastinggebied van de waterschappen naar mogelijkheid uit te bouwen en naar waterschapsaard alle belanghebbenden in de omslag van de lasten te betrekken. In beginsel zou het zo moeten zijn, dat alles wat het waterschap aan uitgaven heeft te doen, wordt bekostigd uit de op brengst van het eigen belastinggebied. Hoewel de vraag of dit streven gewettigd is, buiten discussie is en dit inzicht zich ook buiten de waterschapskringen alge meen baan breekt, is anderzijds in het oog te vatten, dat in vele gevallen de doorvoering van dat beginsel op bezwa ren stuit. De lasten zouden bij voorbeeld de draagkracht van de belanghebbende gronden te boven kunnen gaan, zoals dit het geval is met betrekking tot de cala- miteuze polders. In andere gevallen kun nen de bezwaren ontleend zijn aan het systeem van de waterstaatswetgeving of bestaan bezwaren van feitelijke aard. In zodanige omstandigheden wordt het vraagstuk der financiën nijpend. Met name daar rijst de vraag of in het finan ciële bestel van het waterschapswezen verandering moet worden gebracht. Het is aan u, zo besloot spr., het bol werk te ontwerpen, dat Nederlands toe komst mede zal beveiligen. Mr dr R. H. baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter van de commissie, beant woordde de minister. Hij wees er daarbij op, dat men met betrekken tot de waterschappen in zo verre wel van gewijzigde opvattingen kan spreken, dat men in vroegere tijden veelal de grondeigenaren en dan nog meestal alleen van de ongebouwde eigendommen, als belastingplichtig beschouwde, voor zover zij door de werken van het water schap worden gebaat. Hetgeen tot uit drukking kwam in de bekende woorden: „wie water deert, die water keert". Thans wenst men dit beginsel In tweeërlei opzicht een uitbreiding te doen ondergaan en wel in de eerste plaats in die zin, dat ook de eigenaren van de gebouwde eigendommen, die veelal door de werken van de waterschappen even zeer gebaat worden, schuldplichtig wor den gemaakt en dat men ook wenst aan te slaan de eigenaren van die gronden, welke weliswaar niet gebaat worden, maar die de overlast, waarvoor de wer ken van het waterschap worden aange legd, hebben veroorzaakt. De Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse eilanden uitge sproken tijdens de algemene vergadering in hotel „de Korenbeurs" te Goes stond natuurlijk in het teken van de watersnoodramp, die het gebied der Kamer uitzonderlijk zwaar teisterde. In zijn vorige jaarrede had de heer C. Kammeraad reeds gewezen op de wense lijkheid van vaste oeververbindingen, als een der middelen tot ontsluiting van de natuurlijke welvaartsbronnen in dit ge bied. Niemand had kunnen vermoeden dat nauwelijks een week later dit probleem op zo tragische wijze acuut zou worden. Men mag de ogen niet sluiten voor het vele goede, dat uit deze ramp kan voort komen en dat zich nu reeds begint te manifesteren, zoals de herverkavelingen in de drooggekomen gebieden, de bestu dering van de uitvoering van het zgn. drie-eilandenplan, de krotopruiming en vervanging door menswaardige behuizin gen alsmede de voorbereidingen tot be langrijke verbeteringen in de verkeers verbindingen en -middelen tussen en op de eilanden. Dit alles, aldus spreker, brengt economische activiteit, waarvan een toenemende welvaart ongetwijfeld het gevolg zal zijn. De werkloosheid was dan ook in het district der Kamer ongekend laag: per 1000 personen van de mannelijke beroepsbevolking slechts 14, tegen 28 het jaar tevoren. Ook de vooruitgang in de Benelux, die in het afgelopen jaar werd bereikt, noem de de voorzitter een lichtpunt- Verheugend is het lofwaardige initia tief, dat de zusterkamer in Rotterdam heeft ontwikkeld bij de totstandkoming van helicopterverbindingen. Ongetwijfeld zal het nog enige jaren duren alvorens de genomen initiatieven voorzover het de binnenlandse aftakkingen betreft zullen zijn gerealiseerd, doch het stemt tot vol doening, dat het eilandendistrict der Zeeuwse kamer als no. 1 op het verlang lijstje staat. Het geheel overziende, kwam de voor zitter van de Zeeuwse Kamer tot de con clusie dat het jaar 1953, behoudens in de rechtstreeks getroffen gebieden, een gun stig jaar is geweest. Lieten de vooruit zichten zich onmiddellijk na de ramp zeer ongunstig aanzien, naarmate verkeer en vervoer op gang kwamen, heerste er alom een verheugende en weldadig aandoende activiteit. Bij de algemene beschouwingen over de Bussumse gemeentebegroting van 1954 keerde de VVD zich tegen de uitlatingen van de burgemeester van Amsterdam, ge daan in zijn nieuwjaarsrede inzake het actief en passief kiesrecht in de woon- dan wel de werkgemeenten. Als deze suggestie zou worden uitgevoerd, zou dit luiden tot een Amsterdamse penetratie in o.a .de Gooise gemeenten, welke pene tratie zou kunnen worden gezien als een koude annexatie. Het verwonderde de VVD uitermate, dat de voorzitter van de Ver. van Nederlandse Gemeenten in een andere functie een dergelijk plan kon voorstellen, een plan dat overduidelijk zou leiden tot een uitholling van het staats rechtelijk begrip gemeente.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5