Hoe staat het met de offervaar digheid voor kerkenbouw? Stijging van de opbrengst 111 1954 het doel KANS OP UITBREIDING VAN WITTE POKKEN Mgr Huibers naar Oude Tonge Das Freie Wort" toont begrip voor Nederlandse klachten h.m. de koningin dankt staatshoofden Tragische vondsten en wonder baarlijke reddingen Tonelen van internationale solidariteit „Luren'' voor veiliger verkeer !^srsvas.'«» KerkenKerken Met koper offeren komen we er niet Valse documenten in Berkelse zaak MINIATUURSTAD IN OPBOUW III Ongevallen zullen door verkeers- ontwikkeling bliiven stijgen WEER HET GAS STU I F, OMGANG OP 7,14 en 21 Maart Vrijdag 15 Januari 1954 V DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bezoeker van patiënt besmet Thans 23 witte pokken- patiënten Je kunt van mij een oog krijgen Watersnoodslachtoffers worden herdacht V) Rotterdam uitvalspoort van West-Duitsland Voor hulp verleend bij watersnood Drie overjassen redden mensenleven DODENTAL STEEG TOT 134 elke Oj 38 een inwoners auto WEERBERICHT Stijging Helaas: óók teruggang Eiwordt gebouwd Conclusie van schriftkundigen Opnieuw arrestaties verricht? (Van onze Haagse redactie) BEVOLKING KAN ZICH LATEN INENTEN Vragen aan B. en IV -> is :s geadresseerden worde! overhandig namens Dankbaarheid Nederlandse klacht Een der slachtoffers overleden De weervervvachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en later verspreide opklaringen. Krachtige tot stormachtige Westelijke wind. Morgen overdag minder zachl. Zaterdag 16 Januari: Zon op 8.41 uur, onder 16.59 uur. Maan op 14.01 uur, onder 6.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Gods eer en het zieleheil -| 9 muar f3°/nV SrKipdam (9, AR°/ol: Purrr B'j gelegenheid van de Kerkenboutv-Zondag in bet diocees Haarlem in l,ci afgelopen jaar heeft de Bisschop, Z. H. Exc. Mgr J. P. Huibers, zijn vertrouwen uitgesproken, dat de huidige katholieken de roemvolle traditie zullen voortzetten van te zijn „een kerkenbouwend geslacht". Ieders hulp, ieders gebed en ook ieders daadwerkelijk offer, elke week opnieuw op de koperen schaal der Bisschoppelijke Noden, blijft dringend noodzakelijk. Het kerkenproblecm, waarvan voor het toekomstig godsdienstig leven in dit bisdom zo enorm veel zal afhangen is oplosbaar, door de niet te schatten macht van de massa, waarvan eenieder elke Zondag wederom opnieuw voor dit verbeven doel weet te offeren. Gezamenlijk moet men kunnen volbren gen wat noodzakelijk is en wij zijn in ge weten niet verantwoord, dat achterwege wordt gelaten wat eigenlijk hoogst nodig dient te gebeuren, ter voorkoming van een geestelijk verkommeren van de bewoners der nieuwe stadswijken. Wanneer men nu de resultaten over de maanden September, October, November oii Decernber volgend op de j.l. kerken- bnnw-Zondag stelt tegenover de opbrengst koperen schaal gedurende dezelfde ■neriode in het jaar 1952, dan is het zeer verheugend, dat de katholieken in zes de kenaten de ernstige oproep tot verhoging der wekelijkse bijdragen hebben begrepen en een stijging wisten te verkrijgen van 10"/# en meer. Het dekenaal Schagen kende zelfs een stiieinc van 21'/#. Daarna komt het deke naat Alphen (17-9''*)- Amsterdam <13"/.) Leiden en Zocterwoudc (beide 11'/.) en Haarlem (KW'*)- maar (3°/o); Schiedam (2.6°/o); Purmerend (2.2%); Wervershoof, in welk dekenaat de katholieken reeds het meeste bijdroegen, kende alsnog een stijging van 1.6°/o en Hoorn (0.9%). Het moet een grote teleurstelling worden genoemd dat er nog een derde categorie van dekenaten bestaat, waarin zelfs een daling valt te betreuren. Het dekenaat Rotterdam, hetwelk reeds gemiddeld de geringste bijdrage oplevert daalde nog met 1Ouderkerk met 3.4ü/«, Noordwjjk met 4.6'/» en Den Haag, dat zelf zo'n groot aandeel in de kerkenbouw opeist, ging zelfs met 15.4 I achteruit. Wat zou het een zegen geweest zijn, in dien de 21"/# stijging van het dekenaat Schagen in alle dekenaten was bereikt geworden! Toch stemt de eerste categorie dekendten tot optimisme! Het kan dus! Moge tot de goede voornemens, waarmee Andere dekenaten toonden in bescheide- eenieder het nieuwe jaar is ingegaan, toch ner mate besef van de noodzakelijkheid behoren het besluit elke Zondag of- tot meer offervaardige deelneming, het- fervaardig te zijn voor de kerkenbouw. reikten twee nieuwe kerken haar vol tooiïng en benoemde de Bisschop wederom een bouwpastoor te Den Helder, Bever wijk en Haarlem. Vier nieuwe kerken zijn momenteel in aanbouw, één verwoeste kerk wordt her bouwd. Met de bouw van drie nieuwe per ken en twee herbouwkerken zal spoedig worden aangevangen. In dit voorjaar zul len hopelijk zeven tijdelijke kerken voor lopig enigszins de kerkgangers kunnen op vangen. En steeds weer nieuwe urgenties komen naar voren. Maar tóch: dit zielzorg-probleem is voor het huidige katholieke geslacht oplosbaar wanneer eenieder elke Zondagmorgen tot Gods eer en voor het zieleheil van tien duizenden op offervaardige wijze weet af te dragen aan de koperen schaal der Bis schoppelijke Noden. Moge 1954 aldus een belangrijke stijging te zien geven, in ieder dekenaat, in elke parochie! geen tot uitdrukking komt in de volgende stijgingspercentages: dekenaat Gouda (9.9°/o); Middelburg (8.7°/o); Beverwijk (7.7%) Delft (5.5%); Poeldijk (4.7%); Alk- Met koper komen wij er niet! Sinds de laatste kerkenbouw-Zondag be- De beide deen inenten waaruil zon moeten blijken dat dc vrouw van ilc 37-j. Berkelse arts J. F. A. M. O. zelfmoord heeft gepleegd, zijn vals. de conclusie van dc schrift- Dit is Rotterdam en kundigen Deen uit Tirion uil Den Haag, 'heldoor de rechter-coininissans, nir lx. Stoffels benoemd waren om twee te voorschijn gekomen chtheid te toetsen. plotseling papieren op hun cc men zich zal herinneren is het „7, tpeen dc arts uitgesteld toen de verdedigers mr M. H. Huygens en P. van 't Hoff Stolk een tweetal met potlood in blokschrift geschreven briefjes produceer den waarvn het een te voorschijn zou zijn gekomen uit de voering van het costuum van de arts in het Huis van Bewaring droeg, terwijl het ander in de opslagplaats van het Huis van Bewaring zou zijn ge vonden. Deze briefjes, die afkomstig zou den zijn van de vrouw van O. zouden waar moeten maken, dat de vrouw met zelfmoordplannen rondliep. De schrift kundigen hebben thans echter uitge maakt. dat er niet de minste twijfel aan bestaat, dat beide documenten vervalsin gen zijn. De doktersvrouw had een lopend handschrift, dat zeer grote afwijkingen vertoont met het stijve, onpersoonlijke schrift van beide documenten. Intussen onderzoekt de recherche wie^ de verval singen gepleegd heeft en wie ze in het Huis van Bewaring heeft binnengesmok keld. Volgens onbevestigde berichten lOU reeds een arrestatie zijn verricht. Dc geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid deelt het volgende mede: „Aangezien een geval van witte pokken is geconstateerd bij een bezoeker van eeii patiënt, liggende op dc chirurchisehc af deling van het ziekenhuis Zuidwal te 's Gravcnhagc, kunnen wij aannemen, dat er kar.s bestaat, dat andere stadgenoten ook geïnfecteerd zijn. Na rijp beraad heeft dc geneeskundige hoofdinspectie aan dc Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst verzocht, dc gelegenheid open te stellen voor een herinenting van de bevolking. De plaatsen, waar men zich kan melden worden door dc Gemeentelij ke Gcenskundigc en Gezondheidsdienst hekend gemaakt. Degenen, die nog nooit zijn ingeënt en ouder zijn dan twee .laar. wordt geadviseerd zich nog niet te laten enten". Het gemeenteraadslid P. J. J. Metscher (CPN) heeft tot het college van B. en W. een aantal schriftelijke vragen gericht. Hij vraagt o.m. of het college kan mede delen, welk een omvang deze ziekte heeft aangenomen, dit ter bestrijding van de ongerustheid onder de bevolking, welke ongerustheid nog verhoogd wordt door de mededeling in de dagbladen, dat het be zoek aan patiënten in het gemeentezieken huis is stopgezet, uitgezonderd ernstige patiënten. En voorts of de bestrijding van dien aard is, dat de besmetting met suc- ces verhinderd kan worden en welke maatregelen het college reeds heeft ge nomen of denkt te nemen om de uitbrei ding van deze ziekte te voorkomen. De bezoeker van een aan witte pokken lijdende patiënt, bij wie zelf nu ook, zoals wjj elders in ditb lad berichten, deze ziek- teverschijnselen zijn geconstateerd, is I eveneens in het gemeente-ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag opgenomen. Hi) is een electricien uit Rijswijk. Bij de assistent van de chirurgische at- deling die eveneens aan ..alastrim 1 lidt doen zich echter geen verdachte verschijn selen voor. In totaal zijn er thans 32 zieken. Een helicopter van de Zwitserse Lucht macht landt bij Blons, het Oostenrijkse dorpje, dat geheel onder de lawines werd bedolven. Zwitserland was het eerste land. dat Oostenrijk daadwerkelijk hulp bood, door helicopters te sturen, terwijl Zwitserland zelf ook zeer te lijden heeft qcliad c'(in sneeuwstormen en leucines. Op dc draagbaar naast dc helicopter ligt een -.waar gewonde vrouw, die men uit haar huis heeft kunnen redden. Een 68-jarige Australische werf- arbeider te Brisbane, die vier jaar lang blind was geweest, kreeg enige tijd geleden in het zieken huis bezoek van een 31-jarige sla ger, Phil Trevor, die hem zeide: „Ik' hoor, dat je een oog nodig hebt; je kunt er een van mij krij gen". De werfarbeider, Tom Dilks, die aanvankelijk zijn oren niet geloven kon, bood als tegenpresta tie een grote som gelds aan, maar de slager sloeg dit af. Men had hem gezegd, dat hij het gebruik van zijn ene oog, tengevolge van een gezwel, toch zou verliezen. Het oog werd overgeplant en dezer dagen kon Tom Dilks zijn weldoener zien. Dilks had een van zijn ogen verloren bij een ontplof fing in 1915 en was later ook aan het andere blind geworden. Oude Tonge en Halsteren en zeer waar schijnlijk nog meer gemeenten in 't ramp gebied zullen op 1 Februari plaatselijk de slachtoffers van de watersnood her denken. Naar wjj vernemen heeft Z.H. Exc. mgr. J. B. Huibers het voornemen om persoon lijk dc dodenherdenking in het vorig jaar zo zwaar getroffen Oude Tonge bjj te wo nen. Op dc ochtend van 1 Februari zal Z.H. Exc. om 9 uur in dc parochiekerk van de II. Maria Hemelvaart een pontificale Re quiemmis opdragen, waarna mgr in de kerk 'n gedenkplaat zal onthullen, waarop de namen zijn vermeld van de 134 slacht offers, die tot deze parochie behoorden. De bisschop zal verder een aantal perso nen ontvangen, in wier familie slachtof fers gevallen zijn. Waarschijnlijk zal dc grijze herder daarna nog een aantal ge troffen gezinnen bezoeken. In Halsteren wordt om half elf des morgens een plechtige Requiemmis op gedragen, waarna de voorzitter van het herdenkingscomilé en de burgemeester kransen zullen leggen op de graven van de slachtoffers. Om tien uur wordt in het tot Halsteren behorende buurtschap Lepelstraat even eens een plechtige Requiemmis opgedragen waarna ook op de graven van de slacht offers aldaar kransen zullen worden ge legd. Om drie uur des middags zal in de oude kerk een bijeenkomst worden gehouden, waarvoor oiider meer de naaste nabestaan den van de slachtoffers zullen worden uitgenodigd. Burgemeester mr A- Eik huizen en pastoor De Cock zullen spreken en prof. dr W. J. M. Asselbergs uit Nij megen (Anton van Duinkerken) zal een herdenkingstoespraak houden. Het Bra bants Orkest en het Halsterens Mannen koor zullen medewerking verlenen. Ver scheidene autoriteiten zullen voor deze herdenkings-bij eenkomst worden uitge nodigd. In vele werkplaatsen van Middelburg kan men een stad of een dorp-in- tvording zien. Honderden nijvere en dikwijls zeer kunstzinnige handen zijn aan he-t werk om Walcheren-in-miniatuur dat echter toch nog 7000 vierkante meter groot wordt en een plaats krijgt op het Middelburgse Molenwater te vervaardigen. De opening van dit Klein-Walcheren op 25 Juni door H. M. de Koningin, is een der hoogtepunten van de feestelijke herdenking van het algehele herstel van Walcheren na alle oorlogs- en oversiromingsgebeurtenisscn. ..Wij mogen, wanneer wij niet alleen Duitsers, maar ook Europeanen zijn, niet over liet hooltl zien, dat Rotterdam dc natuurlijke uitvalspoort van \Yest-Duitslaml naar de Atlantische Oceaan is en dat de uitstekende haven werken van Duisburg tot Bazel evenzeer een hogere omslag behoeven". - persoonlijk schrijven gericht tot H.M. Koningin Juliana heeft ..,ejke zich bijzonder hebben Nederland in verband met de de* staatshoofden van de vele landen, welke onderscheiden bij de i watersnoodramp in Ft zullen vandaag aan de geaaresseeruc.. "f en mede namens Nederlandse slachtoffers der ramp en onderscheiden bij de hulpverlening aan Van Hare Majesteit watersnoodramp in Februari 1J53. De „verhandigd. H.M. getuigt daarin namens de Nederlandse siacinoiier» uw v.ripen(je hulp, alle landgenoten van haar diepe dankbaarheid voor welke hulp een bewijs vormt, dat menselijke saamhorigheid met aan bepaalde landsgrenzen is gebonden. Aldus deelt het ministerie tenlandse Zaken mede. De hierboven aangehaalde zin vindt men in het laatstverschenen nummer van „Das Freie Wort", een gezaghebbend, in Dusseldorf verschijnend weekblad „für Freiheit, Recht und Menschenwürde". regering er op moet zijn bedacht, de Duitse binnenscheepvaart naar beste krachten te steunen en dat het tevens haar streven moet zijn, de Noordduitse havens weer in haar vroegere wereldbetekenis te herstellen. Zelfs de westelijke geal lieerden hebben in het verleden, toen zij nog meesters in het Duitse huis waren, er waarde aan gehecht, onze Noordduitse havens te begunstigen. Toch schijnt het ons nodig er op te wijzen, dat wij de klacht van Rotterdams burgemeester niet zonder meer terzijde mogen ieggen. Het buurland Nederland heeft het recht met nadruk zeggen wij: Een Huizer ingezetene de lieer J. de Gr., is bij een botsing op miraculeuze wijze aan de dood ontsnapt; hij liep zelfs geen enkel schrammetje op. De oorzaak hiervan was, dat de man zoveel kle ren aan had. Hij werd hij een aamryding van zijn fiets geslingerd en kwam boven op de motorkap van een auto terecht. De heer ï>e Gr. had drie overjassen aan en een pak ondergoed van respectabele dikte. De arts, die hem voor alle zeker heid onderzocht en uiterst verbaasd was, dat de heer De Gr. van zyn buiteling op de auto er het leven had afgebracht, begreep dit heter, toen hij de klerenryk- dom van de man leerde kennen. De uitgever-hoofdredacteur. Peter Lüt- hct recht van Duitsland te verwach- ten, dat wij ook zijn levensvoorwaarden respecteren. Wij waren het, die het volk der Neder landen op 10 Mei 1940 overvielen wij hebben wonden geslagen in deze natie, die ons steeds bevriend was geweest, wonden, die zij uit eigen kracht nooit meer zou weten te helen. Wij hebben van deze plaats de minis ter van handel van de Bondsrepubliek, prof. dr. Erhard, steeds gesteund, hoewel onze eigen moed ons vaak angstig om het hart maakte. Ons leidde hierbij meestal het gevoel, en niet zozeer de eigen over tuiging, dat de door hem gevoerde socia le handelspolitiek uitsluitend in staat zou zijn, Duitslands economische herstel te garanderen. Omdat wij het martelaarschap van Rotterdam zelf hebben meegemaakt en medegeleden en omdat wij de voorbeel dige Nederlandse houding in de tijd na de oorlog in de ziel voelen branden, daarom geloven wjj ook gerechtigd te zijn, Bondsminister Erhard op te wekken naar middelen te zoeken, die dc recht vaardige Nederlandse eisen met onze eigen belangen in overeenstemming brengen. Wij mogen, wanneer wij niet alleen Duitsers, maar ook Europeanen zijn, niet over het hoofd zien, dat Rotterdam de natuurlijke uitvalspoort van West-Duits land naar de Atlantische Oceaan is en dat de uitstekende havenwerken van Duisburg tot Bazel evenzeer een hogere omslag behoeven. Wij zijn de mening toegedaan, dat het de zo radikaal pro gressieve stuurman van de Duitse han del mogelijk is, het evenwicht lussen de Duitse en de Nederlandse belangen met betrekking tot Rotterdam en de binnen scheepvaart in het algemeen te doen be reiken. Dat hiermede spoed moet wor den betracht, is vanzelfsprekend. De economische noden van een land hebben hun uitwerking op de buurman. Daar komt nog bij, dat het volk der Neder landen steeds een goede klant was. Een klant, waarmee ten zeerste verdient reke ning te worden gehouden. sches, is de auteur van een redactioneel commentaar op de klacht, die de Rotter damse burgemeester mr G. van Walsum uitte in een Qudejaarsrede voor de Ha venvereniging over de speciale maatrege len van Duitsland ter protectie van de Rijnvaart en de Duitse Noordzeehavens ten koste van de Beneluxhavens. Lütsches heeft als emigrant ruim vijf jaar de gastvrijheid van het Nederlandse volk mogen ondervinden. Hij werd op 13 Juli 1940 tezamen met de overleden prof. dr I. J. I. M. Schmut- zer te Utrecht in hechtenis genomen en heeft- in gemeenschap met talrijke Nederlandse kameraden ruim vijf jaar in „Schutzhaft", d.w.z. in het concentra tiekamp Sachsenhausen, Oranienburg bij Berlijn doorgebracht. Sinds 1945 heeft hij geen gelegenheid verzuimd, om zich voor de belangen van het naburige Nederland in te zetten. Hij tracht hierdoor zijn plicht van dank tegenover het Nederlandse volk te ver vullen. Zijn artikel laten wij hier onver kort volgen. Dezer dagen beklaagde de Rotterdamse burgemeester er zich over, dat de Duitse Bondsrepubliek haar Noordduitse havens bevoorrecht ten nadele van Rotterdam en dat zij bovendien de Nederlandse binnen scheepvaart op de Rijn en op andere Duitse waterwegen benadeelt. Wij worden er door deze klachten aan herinnerd, dat de Nederlandse regering enige maanden geleden haar ontevredenheid uitte over een schriftelijk Duits antwoord, dat de Nederlandse voorstelling van zaken op hetzelfde onderwerp tegensprak. Het ligt voor de hand, dat de Bonds- z ..Av1/oorcnrnffrm< Het aantal vierwielige motorrijtuigen in ons land bedraagt thans ongeveer 297.000; riiarhii tmmen ongeveer 128.000 motorrij wielen en 300.000 bromfietsen. In 1938 waren deze aantallen 146 000 resp 60.000 100 in 1938 tot 225 in 1953 en een toene ming van het aantal ver^ers°"g,qóo t?ï van ruim 47.000 met 777 doden in 1938 tot ruim 79.000 met ruim 1200 doden in ïyaa- Recente verkeersprognoses van het bu reau verkeersonderzoek van de Rijkswa terstaat hebben uitgewezen, dat, onvoor ziene economische en andere omstandig heden voorbehouden, in de komende 16 laar dus tot 1970, met een verkeerstoene- ming van 150 procent, rekening moet wor- den gehouden. In ons land heeft 1 op dc 38 inwoners de beschikking over een auto, Frankrijk e» België 1 op 19, in Engeland 1 op 14 cn in Denemarken 1 op 33. Naar men aanneemt zal In 1970 van elke 1 o inwoners er één een auto hebben, i °P een bevolking van 12 tot 12 \'i millioen. Aangezien verkeersvoorzieningen in de regel achter de verkcersontwikkcling aan komen, zullen ook de ongcvallencjjfers geregeld blijven stijgen. Een en ander werd door de directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, medegedeeld bij de opening van de regionale verkeerstechni sche leergangen der A.N.W.B. te Haar lem. Deze leergangen van de A.N.W.B. komen voort uit de overtuiging, dat het dikwijls mogelijk is ongevallen te voor komen door het treffen van technische maatregelen en dat een situatie gemakke lijker en spoediger te verbeteren is dan de mens. Zelfs bij de overweg-beveiliging wordt dit thans eindelijk ingezien. Honderd bewaakte overwegen krijgen rode flikkerlichten en 750 overwegen krijgen een natriumverlichting. Wij hebben ons, aldus spr., in deze leergang dus mét opzet bepaald tot de wegverkeerstechniek, om dat, naar onze ervaring op dit gebied, veel te weinig studiemateriaal bestaat. Het weer in de Oostenrijksclie lawine-gebieden is slechter geworden. Een dikke mist is op komen zetten en belette bet reddingswerk der helicopters. Hevige sneeuw- en regenval in vele streken en de voortgezette dooi liebben bel gevaar voor nieuwe lawines sterk vergroot. Maar de reddingsploegen werken ondanks dit gevaar zonder ophouden door. Sommige ploegen zijn nu reeds, practiscli zonder onderbreking, 90 uur aan liet zwoegen om de ingesneeuwde huizen vrij te maken. Honderden nieuwe vrijwilligers stromen nog steeds toe, tot van over de grenzen. De Oostenrijkse douaniers hebben liun belangstelling voor paspoorten en smokkelwaar volkomen verloren en zorgen, dat iedereen zo snel mogelijk liet rampgebied kan bereiken. Het aantal doden in deze „grootste lawineramp sinds mensenheugenis" steeg in Oostenrijk tot 114, in Zwitserland tot 20. Het aantal vermisten wordt in Oostenrijk thans geschat op 16, maar zekerheid over dit aantal beeft men niet. De voornaamste aandacht van de red dingsploegen, die thans ongeveer 1500 man tellen, was ook Donderdag weer geconcen treerd op het Walsertal, in het bijzonder op het vrijwel weggevaagde dorpje Blons. Hier zag men, evenals bij ons tijdens de Februari-ramp, een hartverwarmende de monstratie van internationale solidariteit. Amerikanen, Britten en Fransen van de verschillende bezettingslegers werkten als stond het leven van hun naaste, bloedver wanten op het spel. Vrijwilligers uit Duits land, Zwitserland en niet te vergeten het vorstendom Liechtenstein, deden niet on der voor de Oostenrijkers zelf. Met skis, scheppen, dekens medicamenten, bran cards, trok men er op uit, vaak met groot gevaar voor het eigen leven. Naast dc vele tragische ontdekkingen die men deed, als weer een huis of boer derij was uitgegraven, smaakten de red ders ook vaak de vreugde de uitkomst te hebben gebracht in een ogenschijnlijk ho peloze situatie. Zo was er de wonderlijke redding van een tweetal meisjes, van 15 en 17 jaar. die zeker 50 uur onder de sneeuw hadden gelegen, voordat 'n reddingshond haar op het spoor kwam. Zij kwamen gezond te voorschijn. Men haalde een boer uit zijn totaal ingesneeuwde boerderij, die daar al 53 uur was opgesloten. Een vrouw, die 10 uur in het puin van haar eigen keuken had gelegen werd te voorschijn gebracht, evenals haar dochtertje die zij al die tijd in het duister moed had ingesproken. Dan was er de boer, die bij het sneeuwruimen met zijn sneeuwploeg tezamen met zijn zoontje onder een lawine werd bedolven. De man wist met ontzaggelijke inspanning zich zelf te bevrijden en redde daarna zijn kind. Maar het paard voor de ploeg was dood. En zo kan men voortgaan. Ook in andere geïsoleerde streken van Oostenrijk wordt hulp geboden. Zo slaagde men er Donderdag in met grote hoeveel heden melk en brood Hieflau te bereiken, de voornaamste plaats in de al dagen lang afgesloten Gesause-vallei in Noord Stier marken. Maar ook hier bemoeilijkte de nieuwe sneeuwval de hulpoperaties. Bondskanselier Raab en vice-kanselier Schacrf richtte zich gisteren namens de regering tot de Oostenrijkse bevolking om gelden bijeen te brengen voor een „La wine-noodfonds". De regering doet haar uiterste best, om de nood te lenigen aldus de oproep, maar dc omvang van de schade is zo groot, dat de hulp van de burgers nodig is. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort is mejuffrouw C, een 73-ja- rige inwoonster van de gemeente Soest, aan gasvergiftiging overleden. Zij be woonde tezamen met haar tweelingzus ter, die eveneens in het ziekenhuis werd opgenomen en wier toestand minder ern stig was, een woning te Soest. Een buurman ontdekte, dat er in de woning van de dames overdag licht brandde. Toen hij op inspectie ging, vond hij beide vrouwen, door gas bedwelmd, op de vloer van de keuken liggen. Vermoe delijk had een van haar tijdens de och tendmaaltijd de gaskraan open laten staan. De tweelingzusters werden onmid dellijk naar het Amersfoortse ziekenhuis overgebracht waar thans een van haar aan de vergiftiging is bezweken. De algemene intentie van de Stille Om gang door Amsterdam, die dit jaar is vastgesteld op 7, 14 en. 21 Maart, luidt: „Dat de Pauselijke intenties voor het Maria-Jaar in vervulling mogen gaan" De algemene vergadering van het Ge zelschap van de Stille Omgang wordt ge houden op Zondag 24 Januari a.s. des middags, in de grote zaal van Krasnapols- ky. De zeereerw. hooggel. heer prof. mag. dr J. B. Kors zal tijdens de vergadering het woord voeren. De muzikale om lijsting wordt verzorgd door het koor van de Haarlemse kathe draal met jongens van de Koorschool, een en ander onder leiding van de weleerw. zeergel. '.eer dr A. J. M. Kat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1