De burgemeester: onze gemeente wijkt niet af van de algemene lijn HOUTMAN KRUISWOORD-PUZZLE H Revolking EEN DANKWOORD Nieuwe bedrij ijven of binnenstad? sanering Jt öuer de am Het vraagstuk van de woningbouw Over het recreatiegebied WALDO-TAXI De distilleerderijen Katholieke Kring NIEUWE SCH1E0AMSCHE C0URAI6 ZATERDAG 16 JANUARI 1954 ÏMC'NA 2 In zijn Nieuwjaarsrede welke hij gisteravond voor de leden van de gemeenteraad hield, heeft Mr Peek een magistrale uiteenzetting gegeven van de positie, welke onze stad in den lande inneemt en hij bezag haar in al haar aspecten. Hij zette onze stad aldus in het kader van het totaalbeeld, dat Nederland biedt: het Nederland, hetwelk rond de troon van Oranje geschaard gereed is, om het nieuwe jaar tegemoet te treden, om voort te gaan en verder te bouwen, in de wetenschap, de geruststellende overtui ging, dat wij de uitkomst mogen leggen in Gods handen, die alles voor ons zullen maken zoals het naar Zijn wil wezen zal. Burgemeester Peek liet het principiële geluid van een gelovig katholiek horen, daarbij er met nadruk op wijzend, dat de mensheid is terug gekeerd van de materialistische wereld- en levensbeschouwing, welke ontstond in een tijd van grenzeloze materiele ontwikkeling en waarin een optimum van behoeften-be vrediging als het hoogste ideaal werd beschouwd en de grondslag gelegd voor een onderwaardering van de mens met zijn eeuwige ziel en religieuze behoeften. HET NIEUWE STADHUIS DOOR DE FEITEN ACHTER HAALD ACHTER DE SCHERMEN NOG TIEN JAAR VORMINGS- MISèRE? Taak van p; De Februariramp 67570—69915 Baldadigheid Damwachter HET AANTAL VERKEERS ONGEVALLEN STIJGT Salarisverhoging wethouders De bedrijvigheid Evenementen voor Februari en Maart NAAR DE CARMELITESSEN STORMSCHADE (Vervolg Stadsnieuws elders in dit blad) SCHIEDAM, STAD VAN KLEUTERS VOLTOOIING BEBOUWING HOGENBANWEG EN VLAARDINGERDIJK 9 ET TIJDPERK van optimistische toekomstverwachtingen, aldus mr Peek, is thans wel definitief afgeslo ten. De overwinningsroes van de ont zagwekkende materiële vooruitgang is voorbij en het ontnuchterende besef dringt naar voren, dat bij alle verandering dc mens zich zelf is gebleven als de meest onberekenbare factor in natuur en maat schappij. Met de groei van het inzicht in de aard en omvang der problemen voor welker beantwoording wij gesteld zijn neemt de overtuiging toe, dat iedere regeling, welke meer omvat dan zeer algemene richtlijnen, slechts van provisorische aard kan zijn. In het staatsrecht is deze gedachte sinds lang gemeengoed geworden; van het trotse codi ficatie-beginsel van een eeuw geleden is weinig meer overgebleven en op het gebied de zogenaamde onder de burgerij om daadwerkelijk mede- I bevolking, zodat in toenemende mate In zijn Nieuwjaarsrede deelde de burgemeester mede, dat de tot de bouw van het nieuwe stadhuis nodige onteigeningsplannen bin nenkort aan de raad zullen wor den aangeboden. Voorts deelde hij mede, dat om trent de architectenkeuze binnen enkele maanden met de gemeente raad in overleg zal worden getre den. Nog steeds is het niet raadzaam de uitbreidingsplannen op lange termijn vast te stellen; te zeer hangt deze mate rie samen met de plannen omtrent de aan te leggen rijkswegen, waaromtrent echter nog niet veel te zeggen valt. Het is wel zeer gewenst, dat hierover einde lijk een beslissing wordt genomen, want de bebouwing van het Noordelijk deel van Nieuwland en de uitbreidingen in Kethel dreigen de vertragende invloed van dit langdurige beraad te ondervin- De enkele plannen, die in 1953^ zijn vastgesteld, die van „Het Hoofd" en omgeving, zijn thans reeds door de fei ten achterhaald en zullen in verband met de verhoging der dijken geheel moe ten worden herzien. Het complex maat- OUDE GENEVE R zal zijn vastgesteld. Aan de Buitensluis werden nieuwe vloeddeuren geplaatst; het binnenbeloop van de dijk bij de zwemplaats wordt versterkt; de andere werken, waaronder de aanleg van een nieuwe Spuisluis, zijn nog in het stadium van voorbereiding. Er is bij het feest van Wilton-Fijen- oord achter de schermen ontzaggelijk 1 D66l WGTJc VGTTÏCllt De spoorwegplannen We hebben al reeds vermeld, wat er Daarentegen kan worden vastgesteld, vast zat aan het in orde maken van de dat in de spoorwegplannen enige teke-souperpakketten, het honoreren der - ning begint te komen, al zal de uiteinde- consumptiebons iedere bezoeker kreeg regelen, dat genomen moet worden om j„ke vorm van uitvoering nog nader er vijf, alsmede een koffie met arhan- het achterland meer zekerheid te ver- moeten WOrden bezien. De hinder, onder- delbroodje zonder bon het uitschen- schaffen tegen een hernieuwde storm- vonden van de spoorwegovergang in de ken van de koffie etc. etc. loop van de geduchte watermassa s, ver eist grondige bestudering. De aard van de uit te voeren werken verdraagt zich niet met het treffen van tijdelijke voor zieningen, zodat de versterkingen direct in hun definitieve vorm zullen worden aangebracht nadat de nieuwe kruin- hoogte van de dijken door de regering j „oodzakeiijk geduld worden Overschiesestraat, is zeer ernstig en zal Toen hadden we inmiddels nog niet zich sterker doen gevoelen, nu wederom genoeg achter de schermen gekeken zich nieuwe bedrijven aan de Kom- i ~^e hebben dit op de laatste avond. miezenlaan en de Bettoweg hebben ge- een andermaal gedaan. En wel om twee vestiad' een gelijkvloerse kruising met de j uur, toen de laatste feestgangers spoorweg, welke ruim 40 pet van de tijd i \n fjenoegelijke gesloten is, kan niet langer dan strikt werking te verlenen aan het bestuur van de plaatselijke gemeenschap. Wij staan en zo staat ieder gemeente bestuur bij voortduring op een twee sprong. Voortgedreven door de noodzaak de technische ontwikkeling en het diepere inzicht in het maatschappelijk gebeuren ♦en goede te doen komen aan alle lagen der samenleving weten wij, dat iedere verdere stap van experimentele aard zal zijn. Aan het nieuwe wordt niet langer de tijd gelaten tot wasdom te komen en tot een onderdeel van de bezonken wijsheid des volks te worden, want reeds dient het nieuwsie zich aan en vraagt om erkenning en toepassing. Moet nu het nieuw ver worvene terzijde worden gesteld'voor een misschien veel belovend exDeriment of moet het worden gehandhaafd? Hier gelden geen algemene richtlijnen van waaruit een objectieve beoordeling werkkrachten van buiten de gemeente moeten worden aangetrokken. Wel zeer duidelijk komen hier naar voren de na delen van de gevolgde woningbouwpoli- tiek, welke het ons bestuur onmogelijk maakt aan allen, die economisch aan onze gemeente verbonden zijn, een passende huisvesting te bieden. Daar zulks leidt tot een geforceerd gebruik van openbare en andere vervoermiddelen met een vaak aanzienlijk tijdverlies, drukt deze omstan- Het moet van belang geacht worden de ontwikkeling van een en ander te blijven volgen; zoals iedere moment opname van een bewegende materie hebben de genoemde cijfers slechts be digheid als een zware economische last j trekkelijke waarde en kunnen zij na op mens en maatschappij. Zeker, aan dit enige jaren volkomen verouderd zijn worden. Een vaste lijn in het beleid en de be^^ssl^_ kan telden, stuwende kracht van een beginsel dreigen dan aan het bestuur te ontbreken door de wetenschap, dat morgen als verouderd zal worden beschouwd wat vandaag nog als hoogste wijsheid wordt aanvaard. Het vooruitzien, eens genoemd de bron van alle waardevolle regeerkracht, leidt thans tot weifelmoedigheid en vaak onvruchtbare casuïstiek. In tweeërlei richting wordt dan gezocht naar een ontwijken van deze fatale conse quenties. In een uiterste poging om de wetgeving te redden grijpen de voorschrif ten steeds dieper in en regelen ook de kleinste details, aldus de hoogste eisen stellend aan de wetgever en de rechts- bedeelden. Anderzijds wordt openlijk uit legging van een regel aan de rechtspraak overgelaten, welke daardoor een eigen wetgevend gezag verkrijgt, welke in prin cipe vreemd is aan de grondslagen van ons staatsbestel. Maar in beide gevallen is het resultaat, dat de kloof tussen recht en rechtsovertuiging dieper is dan ooit tevo ren. met andere woorden, dat de maat schappelijke orde niet meer leeft in het voïk; maar "Gg slech r-ien wordt ih verband met de verw paalde groepsbelangen In deze chaos vr- tegenstrijdige belang' meentebestuur, grot zjjn aloude kroon va ger voor de belangen der burgc.^ Wie zal het kunnen ontkennen, dat de vakbonden, de bedrijfsorganisaties en andere groepen een grotere rol spelen voor het onmiddellijk welzijn der burgers dan de gemeente vermag te doen? Gezien dit alles heeft de taak van het gemeentelijk bestuur vsol van haar vroe gere aantrekkelijkheid verloren. De wetenschap, dat haar greep op de burgerij grotendeels verloren is gegaan, dat haar geslaagde initiatieven tot ont sluiting van nieuwe verzorgingsgebieden weldra door de centrale regeringsinstan ties zullen worden overgenomen, zal vaak verlammend werken op de gemeentelijke daadkracht en ondernemingslust en een belemmering vormen voor de bereidheid Mr Peek herinnerde hierna aan de Februariramp en de daarbij gebleken weerstandskracht van ons volk. bezwaar zou ten dele tegemoet gekomen kunnen worden door nieuwe woningen bij voorkeur tot te wijzen aan gegadigden van buiten de stad. Een snellere toeneming van ons zielental zou daarvan het ge volg zijn, doch dit zou verkregen worden ten koste van de huisvestingsnood van de hier reeds gevestigde gezinnen. Wij blij ven daarom van mening, dat het beschik bare woningcontingent in-, eerst voor onze eigen bevoll^jJ|F"best?md is. Op dit punt kom ik straks nog terug, In de loop van het jaar openbaarde zich het weerstandsvermogen van ons volk ten volle. Wel verre van dat de ramp een De werkgelegenheid wordt bepaald door de verhoudingen op de wereldmarkt, maar voor de bevolkingsstructuur is van meer belang de mogelijkheid voor ge gadigden van buiten om in onze gemeen te een passende woonplaats te vinden. En hierin is een grote moeilijkheid ge legen. Al meen ik ook, aldus mr Peek in zijn" .""L Nieuwjaarsrede, dat onze eigen burgerij een prae heeft op de nieuwe woningen, Het recreatiegebied stond in het brandpunt van de belangstelling, naar- emstige terugslag bracht in de product!- J°°' r* viteit en de arbeidslust, zette eenieder zich tot het uiterste in om de gevolgen daarvan ongedaan te maken en het be reikte voorzieningspeil te waarborgen. En wat niemand in Februari had durven ver wachten werd bereikt. De voorlopige re sultaten over 1953 tonen aan, dat dit jaar als het beste moet worden beschouwd in. de jaren van hoogconjunctuur na de oor log. Het spreekt welhaast vanzelf, dat een sterk geïndustrialiseerde gemeente als de onze het hare heeft bijgedragen in deze verheugende ontwikkeling. Uit recente analyses is naar voren ge komen. dat in Schiedam de uitbreiding van de werkgelegenheid bjjna dubbel zo i groot is als de toename van de beroeps- j V_ wandelaar zijn aantrekkelijkheid ver liest. dient nieuw gebied in gebruik te worden genomen. In het in aanleg zijnde stadspark te Kethel ondervonden de werkzaamheden vertraging door het tekort aan arbeiders, die voor een be langrijk deel in het rampgebied waren te werk gesteld. Een tiental voetbruggen in dit gebied kwam reeds tot stand, de Advert entte AF SrmiïTl \m PtfWWJK UNIEK dat in Schiedam de klemtoon va'? p CVOl- ruim de vrqe be- van onze schit.».. vertesen** echter een inleidende opme.».i,„ n hct t0ta,al ontwaart men de neiging om Schiedam le 3 arbeider of r" e' employé tegenover een landelijk percen- vijvers en de speelweiden zullen in het komende jaar tot uitvoering komen. Drie sportvelden in Groenoord en twee velden in de Westabtspolder kwamen gereed, terwijl de werkzaamheden aan het uitgestrekte sportveldencomplex be westen de Poldervaart gunstig verlopen. De mogelijkheden tot actieve recreatie binnen het verband van onze sportver enigingen zijn dus wederom belangrijk uitgebreid. Èen andere vorm van actieve zij het minder inspannende recreatie zal binnenkort kunnen worden beoefend, wanneer de Maasboulevard zal worden opengesteld; de bijbehorende speelwei den en plantsoenen zullen nog worden gereed gemaakt. Ook de plantsoenaanleg in Nieuwland en de herindeling van het Volkspark maken goede vorderingen. Niet alleen voor de burgerij in haar ge heel. maar vooral voor de jeugd is uit breiding van het recreatie-terrein van groot belang. Verwacht mag worden, dat de balda digheid daardoor zal afnemen; dat de Tuchtbrigade van de politie ruim 2500 maal waarschuwend moest optreden en daarnaast nog in bijna 1200 gevallen tot het opleggen van strafwerk moest over gaan, maakt duidelijk, dat aan de vrije- tijds-besteding nog wel iets te verbete ren valt. het zou dwaasheid zijn de ogen te slui ten voor het belang van het bedrijfsleven bij het aantrekken van onmisbare arbeidskrachten van elders en bij het behoud van bepaalde gewaardeerde werknemers, die door toezegging van een woning naar andere gemeenten wor den weggelokt. In welke mate de Schie- damse bedrijven met deze moeilijkheid te kampen hadden, blijkt wel uit het feit, dat sinds 1946 ruim 1600 meer mensen uit Schiedam zijn vertrokken dan er zich vestigden. Meer dan voorheen zal met deze belangen rekening gehouden moe ten worden. Wij hebben in het afgelopen jaar gedaan wat wij konden doen door, zonder ruil. aan van buiten komende gezinnen 109 zelfstandige woningen en 3 zelfstandige woongedeelten toe te wijzen, maar meenden niet verder te mogen gaan. Immers, in totaal werden 459 woningen in gebruik genomen; vermin derd met de 53, die ons door sloping of anderszins ontvielen, blijkt de vermeer dering dus beperkt tot 406 woningen. In uitvoering zijn thans 440 woningen, terwijl de voorbereiding van de bouw van 588 zover is gevorderd, dat deze tot uitvoering kan komen naarmate bouw- contingent beschikbaar komt. Na 1947 zijn in onze gemeente ruim 1900 woningen gebouwd, waarvan ruim 1500 door de Gemeente en ruim 400 door particulieren; na aftrek van de afgebro ken of aan hun bestemming onttrokken woningen resulteert dit in 'n toeneming van goed 1800 woningen, dus 10 procent van de huidige woningvoorraad. In die zelfde tijd is de bevolking met ruim 7 procent toegenomen, zodat thans de toestanden op woninggebied een weinig beter zijn dan ten tijde van de volkstelling in 1947. Hiermede in overeenstemming is het feit, Advei tentie zelfde orde van grootte. Wanneer men zegt, dat iedere vergelijking mank gaat, dan geldt dit zeker voor vergelijkingen als de onderhavige. Ik aarzel niet om uit te spreken, dat de positie van onze gemeente uniek is in den lande. Waar elders vindt men n.l. een stad van deze grootte, welke gelegen in het randge- merkt, dat het aantal bedrijfsleiders 354"/i bedraagt (landelijk nog geen Z'Ahet aantal zelfstandige bedriifshoofden. daar entegen beloopt nauwelijks de helft van het landelijk beeld, n.l. lO'/z"/. tegen 21 Verschillende conclusies kunnen uit het bied van een wereldstad in haar bestaans- i vorenstaande getrokken worden, conclu- bronnen niet afhankelijk is van die stad, -. sies, tot welke men reeds intuïtief is ge- maar omgekeerd eerder haar arbeiders komen, doch die thans door voornoemde dat voor het eerst het aantal ingeschre venen bij het Bureau Huisvesting een lichte daiing vertoont, n.l. van 4400 op 4200. Een eenvoudige berekening wijst echter uit, dat wanneer ons geen ruimer contingent wordt toegewezen het nog zeker 10 jaren zal duren voordat de woningmisère tot het verleden zal be horen. Het is dan ook niet zozeer de omvang van de lijst van eigen woningzoekenden, welke ons benauwt. Neen, het is meer het feit, dat de latente vraag naar woningen, afkomstig van economisch verbondenen van elders, vrijwel onver minderd blijft bestaan. Op deze wijze kunnen wij de woning nood in een bepaalde sector wel vermin deren, maar laten wij beseffen, dat de practijk andere eisen stelt, waaraan moet worden tegemoet gekomen. Het is voor mi) dan ook onbegrijpelijk, dat de regering, die de industrialisatie wil bevorderen, de woongelegenheid niet aanpast aan de gestegen werkgelegen heid en daardoor zelf de gevaren schept voor de verdere ontwikkeling van soms nog jonge industrieën. Het aan Schiedam tot dusverre toege wezen normale bouwcontingent is nau welijks voldoende om voor hen, die in onze gemeente reeds jaren lang wach ten, verbetering van hun woongelegen heid te bereiken. Het feit, dat van hen, die dit jaar van de lijst konden worden afgevoerd, bijna de helft reeds drie jaar of langer was ingeschreven, spreekt duidelijke taal: uitbreiding van de industriële bedrijvigheid zal slechts ten koste van de bevolking kunnen geschie den, tenzij bij de bepaling van het con tingent met de eisen van het economisch leven rekening wordt gehouden. Ik ver trouw, dat de regering er aan zal mede werken. dat onze industriële expansie niet door een beperkende woningbouw- politiek zal worden doorkruist. ich stemming huiswaarts spoedden. Toen, ja toen, begon er voor de staf die de inwendige mens had verzorgd, nog een zwaar karwei. N.l. het controleren en registreren der door de twee honderd kellners in geleverde bonnen, alsmede het. oprui men van lege bekers, lege glazen en flesjes, voor zover die niet gesneuveld loaren. We hoorden, dat het percentage breuk ongewoon groot was Die staf van meer dan tien man (waarbij ook het zwakke geslacht ac tief wa.s) heeft drie nachten in de Ahoy doorgebracht, slapend op meegenomen veldbedden. Na elke feestavond kon men pas om vier uur onder de wol en de volgende ochtend was het weer vroeg dag. Want dan moesten alle binnenkomende eet waren en dranken gecontroleerd en verwerkt worden. Daarbij stond men menigmaal voor onverwachte moeilijkheden. Kunt u zich voorstellen, hoe iemand, kijktwanneer b.v. een vleessnijmachine niet goed blijkt te werken en het be legsel voor een groot aantal van de ruim vijf duizend „broodjes ham" te dik wordt gesnedenLaat dan nog maar gauw een paar hammen aanruk- Natüuriijk, er wordt op dergelijke dingen altijd gerekend, maar er zit ook nog een financiële kant aan het kancel van het verzorgen van de inwendige mens. Na de derde avond waren er stafle den, die wat men noemt geen pap meer konden zeggen. Maar ze zullen toch nog lang napra ten over Wilton-Fijenoords unieke mas samanifestatie in de Rotterdamse Alioy- hal. Net als alle Wilton-Fijenoordmensen dit zullen doen SINGEL 11411 daaruit betrekt; geen woongemeente, maar een gemeente waar het grootste deel der beroepsbevolking haar arbeid ter plaatse verricht, een gemeente zonder achterland, onderhevig aan de aantrekkingskracht van de 10 maal grotere nabuur. Het is zonder meer duidelijk, dat het juist deze omstandigheden zjjn, welke haar invloed doen gelden op de structuur der ORGELS bevolking. Het is dan ook niet verwonder- cijfers, ten dele ontleend aan het bevol kingsonderzoek 1947, worden onderstreept en nader gepreciseerd in het sociografisch rapport, in opdracht van het gemeentebe stuur samengesteld door drs. J. Diederich. In de eerste plaats kan worden geconsta teerd, dat de metaalnijverheid rond een derde van de beschikbare werkkrachten voor zich opeist. Dit getal is hoog, doch gezien de gunstige ligging van Schiedam voor de vestiging van zware industrieën Omtrent de vraagstukken van het ver keer is bij de behandeling van de be groting uitvoerig gesproken zodat ik daar op niet terug zal komen, aldus de burge meester. Ik volsta dan ook met de op merking, dat de intensiteit van het ver keer nog steeds een lichte stijging ver toont, hetgeen zijn weerslag vindt in een verhoogd aantal ongevallen. Dit aantal benaderde dit jaar de 1300, een stijging dus van 10 pet; 8 doden vielen te be treuren, terwijl 500 personen gewond wer den; in 1952 vielen onder de slachtoffers i 3 doden en eveneens 500 gewonden Deze getallen zijn hoog, doch betwijfeld mag1 worden of hierin door voorschriften ver betering verkregen kan worden; naar j het mij voorkomt ligt hier het zwaartepunt j Namens de Raad heeft het senior-lid, de heer J. Poot (CHU) het college van B. en W. dank gezegd voor hetgeen dit in het afgelopen jaar in het belang van de stad gepresteerd heeft. Hij betrok ook het amb tenarenkorps in zijn dankwoord om ver volgens speciale aandacht te vragen voor de particuliere woningbouw, die in Kethel lelijk in het gedrang is gekomen, omdai de toewijzing van bouwvolume steeds maar uitblijft. Hij smeekte tenslotte Gods zegen ovër het werk van de Raad 'af. De heer Collé (Comm.) vroeg hierna het woord over het voorstel van Ged. Staten- om aan de wethouders 'n jaarsalaris toe te kennen van 8200. Hij zei, dat er oij de loonronde 5% is toegekend, hoewel ie vakbonden 6% voorstelden. De salaris verhoging voor de wethouders is hoger dan 5%. Hij vroeg zich af, waarom een ingangsdatum van 1 September 1953 wordt voorgesteld. De heer v. Lith (P.v.d.A.) merkte op, dat de heer Collé de kwestie onjuist be zag. Immers, de verhoging der wet- houderssalarissen houdt geen verband met Rond vüf hectare grond, verdeeld i Hieraan zal van onze zijde met veel te over 3 complexen, staat nog ter beschik- veranderen zijn; het scheppen van plaat- king en dat is eigenlijk reeds te weinig j selijke winkelcentra op de meest gunstige als reserve voor de verplaatsing van onze S punten kunnen wij bevorderen, maar de eigen Industrieën uit de binnenstad. De j doorslaggevende factoren zijn gelegen in vraag of de voorrang moet worden gege ven aan het aantrekken van nieuwe be dreven of aan sanering van de binnenstad zal ernstig overwogen moeten worden- Haar beantwoording hangt nauw samen met de mate, waarin de resterende indus- triegrond gereed zal komen, een kwestie, niet alleen van t(jd en techniek, maar evenzeer van economie. Een tweede conclusie is, dat het plaatse lijk initiatief de ontwikkeling in de ach terliggende decennia niet heeft kunnen het initiatief en het concurrentie-vermo- gen van onze middenstand zelve. Met vol doening kan worden opgemerkt, dat de georganiseerde middenstand een lofwaar dige activiteit ontwikkelt om de omstan digheden te zijnen gunste te doen keren zeker niet verwonderlijk en evenmin on- in het meer of m;ndere wellevende ge- rustbarend, temeer niet, wanneer men in i drag van de weggebruikers aanmerking neemt, dat dit aandeel rela- tief slechts weinig is toegenomen sinds j 1930, na welk jaar de industrialisatie van onze gemeente grote vorderingen heeft gemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat dit aandeel in de komende jaren zal stijgen, wanneer de grond rondom de Wilhelmina- haven zijn bestemming zal hebben verkre gen en de uitbreiding van Wilton zal zijn gerealiseerd, en dan rijst de vraag of hier niet een eenzijdige binding ontstaat, welke tot ingrijpende gevolgen zal kunnen lei den. De aandacht van het gemeentebestuur is er dan ook op gevestigd om de ontwik keling van andere takken van nijverheid te bevorderen. De aard van de in de loop van 1953 aangetrokken bedrijven vormt reeds een stap in de goede richting en ook het behoud van de capsulefabriek Holland dient mede vanuit dit standpunt gewaar deerd te worden. BRILLEN D. Dijkshoorn'*'. OPTICIEN SI 110 UI NASIS A AT 1 TEltfOON 4164» SCHISDAM_ In de komende jaren zal voor de nieuwe Nauw samenhangend hiermede kan als derde conclusie naar voren gebracht worden, dat de ontwikkeling van Schie- dam als samenleving nog niet is vol- bedrijven een plaats moeten worden ge tooid. De industriële expansie heeft voor vonden op het Industrieterrein bewesten de eerste jaren haar voorlopige grenzen de Schie. In 1953 is n.l. naast de uitgifte volgen. Het lage percentage zelfstandige j bereikt; de z.g. nevenbedrijven op het aan de N.V. De Jong nog voor ruim 1% ha. bedrijfshoofden, gezien in verband met het gebied van handel en verkeer en de aan andere bedrijven uitgegeven, zodat iets hoger dan gemiddelde percentage voor maatschappelijke diensten, waaronder het oppervlak gerede grond tot een mini- de bedrijfsleiders, doet het vermoeden mede vallen de vrije beroepen, zullen mum is ingekrompen. Zonder overdrijving ontstaan, dat hier in sterker mate dan el- j nog verder kunnen en moeten uitgroeien, kan men zeggen, dat de industriële ont- ders van filiaalvorming sprake is, doch dit alleen vermag geen verklaring te ge ven voor de geringe vertegenwoordiging van deze groep in de gemeente. Echter moet worden opgemerkt, dat hetzelfde verschijnsel zich in alle industriële ge meenten voordoet, zij het in mindere mate dan hier; in dergelijke bevolkingscentra schijnt hët grootbedrijf betere kansen te hebben dan de middenstander. Daarnaast zal in onze gemeente ook de natuurlijke trek naar het grote-stadcentrum een rol spelen, een trek welke blijkens recente publicaties zelfs door de Delftse midden stand wordt ervaren en zich dus zoveel meer in Schiedam zal doen gelden. wil de Schiedamse industrie en de he- wikkeling in ruimtelijk opzicht de voor- volking in eigen gemeente op voldoende l lopige grenzen van het bereikbare begint wjjze in haar behoeften kunnen voorzien. I te naderen. Behalve op de hiervoren geschetste ge bieden, dreigen ook op ander terrein gevaren voor de Schiedamse bedrijvig heid; ik doel, aldus de burgemeester, hier op onze distilleerderijen. Zoals ik in vorige jaren moest opmerken, is op dit gebied van inkrimping der productie sprake; na een daling van 30 procent in 1952 heeft het binnenlands verbruik zich ongeveer kunnen handhaven, maar de export liep verder terug. Wanneer nu de plannen om binnen Benelux-verband de wet van 1951 in werking te doen treden waardoor onder meer de accijnzen zou den worden gelijk geschakeld (dat wil zeggen: drastisch verhoogd), doorgang zouden vinden, dan mag een ernstige terugslag op het binnenlands verbruik worden gevreesd, hetgeen de positie der bedrijven in hoge mate zou verzwakken. De hoop bestaat echter, dat alsnog een regeling zal worden getroffen, waarbij voor de accijnzen een uitzondering zal worden gemaakt. De algemene bedrijvigheid had dit jaar een ongemeen bevredigend verloop. De werkloosheidscijfers bleven onder die van het vorige jaar, mede doordat een aantal werken, zowel in de particuliere sector als door de overheid, tot uitvoe ring kwamen. Op bouwgebied is buiten de woningbouw voor ruim 6 millioen gulden aan werken uitgevoerd, waarvan bijna 2 millioen voor óverheidsbouw. de loonronde, daar Binnenlandse Zaken reeds lang bezig was met een herziening, die berust op meer werkzaamheden en een grotere verantwoordelijkheid. In verband hiermede vestigde de bur gemeester er de aandacht op, dat de ver hoging der wethouderssalarissen al sinds de bevrijding aan de orde is. De werk zaamheden der wethouders zijn met 200 tot 300% toegenomen en de verhoging' van hun salaris bedroeg tot nu toe slechts enkele honderden guldens. Spr- achtte de huidige verhoging zeer billijk en zeker niet aan de hoge kant, gezien de grootte van Schiedam. Omdat ze reeds lang had moeten zijn ingegaan, is ingaan er van op 1 September 1953 vast gesteld en alleszins billijk. Men heeft zelfs de datum 1 Januari 1953 overwogen. De heer Collé replicerend, stelde een verhoging van 5% voor, ingaande 1 Ja nuari 1954. Het voorstel tot het vaststellen van het salaris op 8200 met ingang van 1 September j.l. werd hierna door de raad goedgekeurd, met aantekening van de communistische woordvoerder, dat hij tegen was. Ten aanzien van het voorstel tot het vrijstellen van de hondenbelasting voor bepaalde categorieën van ouden van dagen stelde de heer Bos (VVD) voor, om geen uitzonderingen te maken, vooral gezien de troost welke de dieren menigeen op zijn levensavond verschaffen. De heer Collé viel hem bij, waarna wethouder van Bochove toezegde, dat de uiterste soepel heid zou worden betracht Toen de heer Bos repliceerde, voegde de heer Willemse (KVP) hem gekscherend toe „och, zeg toch dank je wel!'', wat voor de heer Bos blijkbaar reden genoeg was, om er verder het zwijgen bij toe te doen. De heer Bos bracht nog de voorgestelde profiel-wijziging van de Burg. Knappert- laan ter sprake, welke inmiddels aange nomen werd, zodat er nu zo spoedig mo gelijk mee zal worden begonnen. Verder werden door de raad de ver schillende voorstellen goedgekeurd, waar van we in de afgelopen weken melding gemaakt hebben. Op Donderdag 18 Februari komt de „Ne derlandse Comedie" in heit Passage The ater voor de leden van de Katholieke Kring met het blijspel in vijf bedrijven van A. N Ostrovsky „Het dagboek van een deugniet''. In de hoofdrollen treden op Guus Oster, Mien Duymaer van Twist, John Gobau en Paul Huf. Voorts Mimi Boesnach en Johan Kaart. Het Vastenavond feest vindt op 1 Maart plaats in „Musis Sacrum". Hier zal het radio-revue-ensemble Rens van Dorth op treden. Het bal zal met muziek van de Ma- rineband opgeluisterd worden. De avond van Georgette Ilagedoorn is wegens onvoorziene omstandigheden van tai 2 naar 1 Februari verplaatst moeten wor- den. H\j wordt dus op een Maandag ge houden. Deze week heeft onze stadgenote mej. Elisabeth de Bruyn, haar plechtige gelofte afgelegd voor haar intrede in de orde der Carmelitessen te Boxmeer. Ze heeft de naam van Zuster Angelina aangenomen. Tengevolge van de storm is van de openbare school aan de Schiedamseweg onder Kethel een grote spiegelruit ver nield. In Kethel is tevens op enkele plaatsen door de harde wind de boven grondse electrische leiding gebroken, waardoor storing in het Noordelijk deel van Kethel ontstond in de omgeving van de Groeneweg, waar de bewoners zonder electriciteit zaten. Vandaag zullen de nodige noodvoor zieningen getroffen worden. Op het Broersveld is een drietal lege marktkramen tegen de huizen opgewaaid Hierdoor werd van de winkel van W. M. een spiegelruit vernield. o4081*0 i/oo* scmeoAu f* omst»tKi 76ste Jaargang No- 22357 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal 2.15 per maand, 1.50 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte t O.lr per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionelf kolombreedte 0.30 pei millimeter hoogte. Bi contract gelden lagere tarieven, welke bij n administratie ot bU de erkende advertentie bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen I kleine advertentlëm tot 20 woor den 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum S0 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruit betaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bei Advertentiewezen. D\i bevolking nam in 1953 met ruim 600 zielen toe en bedraagt thans 75.500; op 30 Maart 1953 kon de 75.000ste inwoner van Schiedam in het bevolkingsregister worden ingeschreven. Aangezien het vestigingstekort rond 250 bedroeg, is ook dit jaar de vermeerdering uitsluitend een gevolg van het geboorte overschot. Dit is ook niet te verwonderen; de geboorte-frequentie hier ter plaatse is vrij hoog vaak zelfs hoger dan het lande lijk gemiddelde. De hedendaagse leeftijds opbouw geeft dan ook een onevenredig sterke bezetting van de kleuterleeftijden te zien. Dit heeft ons voor de noodzaak gesteld meer schoollokalen ter beschikking te stel len, opdat de toevloed van nieuwe leer lingen voor de lagere scholen op redelijke wijze kan worden opgevangen. De gezondheidstoestand van de bevol king blijft bevredigend; de lange wachttij den voor ziekenhuis en sanatoria zijn voorbij; de t.b.c.-barakken tellen nog slechts enkele patiënten en ook het aan tal verpleegdagen in het ziekenhuis ver toont niet langer een stijgende lijn. Toch dienen wij paraat te blijven teneinde de behaalde winst niet door verminderde zorg weer te loor te zien gaan. De burgemeester gaf ten slotte nog een uiteenzetting van de situatie bij het gas- en electriciteitsbedrijf. De voltooiing van de stedelijke bebou wing langs de Hogenbanweg in het Oos ten en langs de Vlaardingerdijk in het Westen staan voor de nabije toekomst op het programma. De verdere bebouwing van Nieuwland wordt voorbereid; in de komende tijd zal het Zuidelijk deel wor- In zijn Nieuw jaarsrede heeft de burgemeester uitvoerig over de vorderingen in liet recreatieoord in Kethel uesvroken. Hij vermeldde o.a., dat er reeds tien bruggetjes zijn aangelegd. Men ziet hier zon bruggetje, nog in den afgerond, zodat daar in enkele jaren het beginstadium verkerend, een in wording zijnde wandelweg en wat jonge boompjesEens zal dit 'n belommerd gtaa"le^ari®aVd\uSZendTOJ hun ^Tevens- laantje zijn, langs een rustiek watertje.. vreugde zullen kunnen vinden. Horizontaal: 1 telwoord 4 waterkant, 7 wandver siering, 10 partij, 12 steek- orgaan van insecten, 14 mondwater, 15 duw, 17 Griekse letter, 18 voer tuig, 19 meerstemmig godsdienstig zangstuk, 21 lector, 22 gulden, 23 on meetbaar getal, 24 voeg woord, 26 reeds, 28 mu zieknoot, 29 plakmiddel 31 deel van de bijbel, 3? boomvrucht, 35 totalisator 37 kunstuiting, 38 dictator, 39 stad in Zwitserland, 42 ouderwets, 46 sterk sma kend zaad, 47 niets uit gezonderd, 48 de lezer heil, 49 droog, 50 wa terstand, 51 heilige, 53 rund, 55 persoonlijk voor naamwoord, 56 officier, 57 ten bedrage van, 59 nie mand uitgezonderd, 63 lidwoord, 64 voorheen, 66 bar, 67 nakomeling, 69 stekel, 71 familielid, 72 gemeentegrond, 73 raamp je, 74 dwaas. Verticaal: 1 ik, 2 poets middel, 3 Europeaan, 4 voorzetsel, 5 drijvend, 6 mast, 7 miereneter, 8 vlekkenwater, 9 groente 11 maat, 13 nota bene, 15 rivier in Italië, 16 mu zieknoot, 19 zangnoot, 20 voorzetsel, 22 roem, 23 gelijk aan de nominale waarde, 25 rekening, 27 salaris, 28 Turkse muts. 29 scherts, 30 overdreven gevoelsuiting, 32 speelgoed, 34 grillen, 36 opschrift, 39 vogel, 40 rivier in Afrika, 41 benzineverkoop maatschappij, 43 opdracht, 44 dorp in Noord-Holland, 45 loods, 52 deel van een effect, 54 zangnoot, 55 technicus, 56 jaar getijde, 58 naam van vtle graven van Holland, 60 riviertje, 61 modder, 62 land bouwwerktuig, 63 voorwerp, 64 lofzang, 65 persoonlijk voornaamwoord, 67 losplaats, 68 deel van een sci ip, 70 namelijk, 71 ge heel de uwe. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Over de puzzle-rubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de paardesprongpuzzle van verleden week luidt: Een ezel stoot zich in 't gemeen Niet tweemaal aan dezelfde steen. De prijs viel deze week ten deel aan: A. Putters, Frans Halsplein 31a, Schie. dam. Hem wordt een postwissel toege zonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2