Want de zaken gingen niet volgens de mooie plannen Kindlethoett OVERIGENS IS ER NOG AL VEEL GEHEIMZINNIGHEID 2aterdagse mijmeringen Autobus over de kop geslagen Ter dood veroordeelde meldde zich manes PAGINA 3 ZATERDAG 16 JANUARI 1951 malige seminarist, die direct nadat hij tot priester was gewijd tot de redactie van een communistische krant in de oliestad Baku toe trad, een machtige positie in, als minis ter van handel. Hij is misschien zelfs belangrijker dan Molotov, die de buitenlandse politiek leidt. Mikojan, de Armeniër alle Ar- menen zijn gewiekste handelslui moet de buitenlandse handel van de Sovjet-Unie activeren en er aldus het zijne toe bijdragen, dat Malenkov's belofte aan de burgers van het arbeidersparadijs: meer te eten en meer gebruiksvoorwerpen en zelfs luxe, wordt ingelost. Hier over en over Mikojan zelf een vol gende keer meer. Observator Plunderaar in hongerwinter vroeg gratie Onder de nieuwe mannen in Moskou, wier naam wellicht op eens naar voren zal komen schie ten, is Anastasji Mikojan een heel aparte persoonlijkheid. Hij is de enig overgeblevene van de reeds genoemde Kaukasische kliek en naar het schijnt, slaagde hij er in, zich niet met Beria te compromit teren. Momenteel neemt deze voor- Nieuwe mannen in MoskouEigenlijk zijn het geen nieuwe mannen. Het is immers zo, dat ze thans meer voor het wereldforum getreden zijn. Maarnadat ze in de schaduw van de machtige Stalin toch belangrijke posities hebben ingenomen en grote invloed uitoefenden. Inmiddels, de nieuwe mannen in Moskou zijn in zoverre nieuw voor ons, dat we van de meesten niet zo heel weten. Malenkov vormt hierop wellicht een uitzondering, ofschoon men toch nog altijd moet gissen, wat voor een persoonlijkheid hij is. Toen zijn naam voor het eerst als die van Stalins eventuele opvolger werd ge noemd, was hij voor de meesten onzer een grote onbekende en in buitenlandse diploma tieke kringen meenden velen, dat niet hij, maar anderen zich naar voren zouden dringen. In 1952 is de veestapel in Sov jet-Rusland met 2.200.000 stuks verminderd. Het aantal melk koeien daalde met 550.000. Het aan tal paarden is nog steeds beneden het vooroorlogse en wel met 27 pet, terwijl dit percentage, vergele ken met de situatie vóór de revo lutie, zelfs 60 pet is. Khrushchev heeft thans een plan voor 1954 vastgesteld, waarbij de veestapel met enorme aantallen koeien, gei ten, schapen en varkens vermeer derd moet worden. De eerste maat regelen, die hiertoe genomen wer den, stelden de boeren een grotere winst in het vooruitzicht. Naar het schijnt, ziet deze communist slechts heil in kapitalistische me thoden Onder de nieuwe mannen in Moskou neemt „maarschalk" Bul ganin een bijzondere plaats in. En wel ten eerste, omdat hij ondanks zijn titel van huis uit geen militair is en ook nauwelijks enige militaire scholing heeft gehad. Het officie rencorps van het Rode Leger be schouwt hem dan ook als een dilet tant. Nieuwe tijd, nieuw ambt Ook daar maar wachten Leeftijd van dekens Die Papini toch En morgen? Harry Prikker J. NOWEE, Indiaanse vriend en helper Nieuwe figuren voor Russisch forum Een van de drie S.S.-ers, die in het be gin van de hongerwinter in Haarlem en omstreken onder bedreiging met vuur wapens levensmiddelenwinkels en boer derijen plunderden, heeft zich gisteren aangemeld bij de politie te Arcen. Het is de in 1947 door het bijzondere gerechts hof te Amsterdam bü verstek ter dood veroordeelde 37-jarige P. S. uit Haarlem. Op St. Nicolaasavond deden de drie S.S.-ers b.v. een overval in het huis van een schilder te Heemstede. S., die in het Amsterdamse Huis van Bewaring gevangenbewaarder en in het S.D.-gebouw aan de Euterprestaat aldaar portier is geweest, is er destijds in ge slaagd uit een bewakingskanqp naar Duitsland te vluchten. Daar voegde zijn gtzin zich bij hem. Dc man is direct na zijn aanmelding opgesloten, aangezien indertijd een bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming tegen hem was uitgevaardigd. Hij is inmiddels naar Amsterdam over gebracht. Zijn vrouw en drie kinderen, die hem bij zijn terugkeer in Nederland vergezelden, zijn naar Duitsland terug gekeerd. S. heeft bij de Kroon een gratieverzoek ingediend en in afwachting van deze be slissing zal hjj worden vastgehouden. Het in 1947 tegen hem uitgesproken doodvon nis is onherroepelijk, zodat hij direct zou kunnen zijn geëxecuteerd, indien hij geen gratie had aangevraagd. viel, trad Bulganin tot het Rode Leger toe en werd tot luitenant-generaal benoemd. Hiertoe moest hij een proefschrift schrij ven. Hij koos tot onderwerp „de politiek- militaire strijd" en verdedigde zijn stel lingen in tegenwoordigheid van niemand minder dan Stalin, die zichzelf inmiddels tot maarschalk had benoemd. Bulganin nam deel aan de verdaging van Moskou, doch hield zich voornamelijk bezig met het liquideren van defaitistische elementen, maar in 1945 bleek hij alle militaire onderscheidingstekenen van het Rode Leger te bezitten. De lintjes er van vormen op zijn uniform drie rijen.... Nadien bekleedde hij diverse sleutel posities en in 1951 verschijnt hij op de con ferentie van Boekarest, waar de grondsla gen werden gelegd voor 't Sovjet-pact te gen de Atlantische staten. Hij blijkt tot de mannen van het Kremlin te behoren, door wie de sovjet-politiek wordt uitge stippeld. Het is inmiddels voor velen nog een open vraag, of hij zich op den duur zal weten te handhaven. Bedenk, dat uit een onver, zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over- blijven.» Bescherm Vt. Uw kleine met ><S Anastasji Mikojan, de Armeen, door wie Sovjet-Rusland' s buitenlandse handel gereorganiseerd wordt. Hij diende als jongeman enkele maanden in het toenmaals militair gesproken nog op laag peil staande Rode Leger. De boek- houderszoon uit Nisnji Novgorod, die een diploma van een middelbare school in zijn zak had en niet bepaald een proletariër was, voelde zich tot de politiedienst aan getrokken. Drie en twintig jaar oud had hij reeds een belangrijke functie bij de staatspolitie in zijn geboortestad. Spoedig kreeg hij belangrijke opdrachten. De con- tro-revolutie tegen de polschewistische revolutie is in volle gang en Alexandro- witsj Bulganin kreeg o.a. tot taak, de Mo hammedaanse Turkmenen aan de lands grens, die van bolsjewisering niets wilden weten, uit te roeien. Hij deed dit dermate doortastend dat hij de aandacht van de machthebbers op zich vestigde. Executies en deportaties werden daarna zijn spe cialiteiten, terwijl hij zich vele belangrijke relaties verwierf. In 1922 ging hij opeens naar de landbouw over, maakte hervormingsplannen, werd directeur van een landbouwwerktuigen- fabriek en door Stalin tenslotte belast met de uitvoering van het eerste Vijf-Jaren plan, dat hij in twee en een half jaar vaor elkaar bracht. Hierna werd hij president van de Staatsbank en financierde hij de landbouw. Hij begreep, dat om het nog verder te brengen, een positie in de partij van het grootste belang was. In 1931 zetelt hij in de sovjet van Moskou. Hij werkt met Khrushchev en Kaganowitsj samen I bij het moderniseren van Moskou, werd tot minister-president van de Sovjet-Unie benoemd en belandde in het machtige Centrale Comité van de communistische partij. Toen Hitier Sovjet-Rusland binnen- heel nieuw probleem, hetwelk hij na der zal bekijken. In de vergadering werd hulde en dank gebracht aan de reconstructie-commissie, welke kans zag om binnen een jaar met een grondig plan voor de dag te komen. Aan het einde van de bijeenkomst dankte jhr mr de Casembroot de mi nister en de heren Van der Putten en Hendriks voor hun komst naar Zeeland, waarbij men gelegenheid had de minis ter verschillende problemen voor te leggen. Na de vergadering reed het gezelschap nog naar het zwaar getroffen dorp Nieuwerkerk, waar in het gemeentehuis met B. en W. en enkele genodigden een korte bespreking werd gehouden over verscheidene moeilijkheden, waarmee men in het dorp, waar het normale leven zich zeer langzaam herstelt, heeft te kampen. Hierna keerden de minister en zijn gezelschap naar het vasteland te- HET AMBT van „Sociale referent" van de aartsbisschop van Keulen werd thans door Kardinaal Frings ingesteld. Tot eerste functionaris benoemde dc Keulse opperherder mr dr Paul West- li off, een leek. Volgens de zojuist door het vicaris-generaal te Keulen gepubli ceerde toelichting is dr Westhoff in zijn nieuwe functie belast met de zorg voor de sociale belangen f'an alle in dienst van parochies of kerkelijke in stellingen van het aartsbisdom staande leken. In dc benoemingsbrief heeft. Kardinaal Frings de financiële bevei liging van de kinderrijke gezinnen een van de belangrijkste plichten van de nieuwe functionaris genoemd. Dat is voorbeeldig aanpakkenNiets voor Nederland t De vakbonden zullen dan misschien, ook wat gemakkelijker kunnen onderhandelen. TIJDENS EEN „timmermans feest" dat dezer dagen ter gelegenheid van het gereed kometi van een tuindorp voor ontheemden te Inssbruck-Vols plaats vond heeft de Oostenrijkse bondskan selier ing. Raai) medegedeeld, dat dc regering de activiteiten van de coöpera tieve woningbouw verenigingen zoveel mogelijk zal bevorderen en ondersteu nen, Dit klemt des te meer, daar thans nog meer dan .',5.000 ontheemden in kampen en barakken op een menswaar diger huisvesting wachten. Namens het centrale comité voor woningbouwverenigingen verzocht dr Huber, voorzitter van dit comité, de bondskanselier in dc reeds zo lang ver wachte wet op de woningbouw spe ciaal zorg te willen dragen voor de beveiliging van het gezin en het per soonlijk eigendom. De bouiv van het tuindorp Innsbruck-Völs is met buiten landse middelen bekostigd. Woningbouw blijve een der voornaam ste zorgen. Het huizentekort is im mers een bron van veel ellende met doorwerken op verlei terrein. EEN LEEFTIJDSGRENS voor dekens heeft de Bisschop van Munstermgr Max Keiler, thans vastgesteld. In ccn tot dc dekens van zijn bisdom gericht schrij ven verklaart de bisschop, dat het ambt van een deken zeer hoge eisen aan de drager telt. Daarom acht mgr Keiler liet niet mogelijk, dat een pastoor naast de plichten van zijn herderlijke bedie ning ook nog tot op hoge leeftijd de las ten van het ambt van een deken blijft dragen. Als uiterste leeftijdsgrens stelt de bisschop de leeftijd van 70 jaar. Soortgelijke bepalingen worden ook in andere Duitse diocesen afgekondigd. Dit bericht geef ik zonder commen taar, want ik ben geen sociaal referent als mr dr Westhoff van Keulen GELIJK BEKEND is er nog al rumoer over een der boeken van Papini, Aan een K. N. P.-correspondent verklaarde de schrijver nu: Het komt mij voor, dat het doel, waarvoor ik dat boek heb ge schreven, is bereikt. Ik wilde de men sen dwingen, al was het maar voor één uur, de taal van het materialismede taal der godlozen, los te laten, daar deze de oorzaak ervan is, dat vandaag nergens anders over gesproken wordt dan over staking, loon, classificatie en materiële zaken. Ik wilde horen pra ten over hogere zaken, over geestelijke dingen, omdat, wanneer men over de duivel spreekt, men altijd bij God te recht komt. MORGEN IS het weer Zondag. Be steed aandacht aan Sint Paulus' epistel om in ijver niet te verslappen, vurig van geest tc blijven en aldus de Heer tc dienen. Zulk een houding kan ook niet anders dan de inhoud der schaal voor de nieuwe kerken ten goede komen. Ook de evangelie-tekst is weer een afstraling van milddadigheid. Voor de rest een Zondag zonder storm met zo'n echt ge laat van iemand, die met het kleine te vreden kan zijn, Nikolai Bulganin, de maarschalk, die slechts als gewoon soldaat gediend heeft. Gisterochtend om half zes is 'n autobus van de firma Sclieers uit Venlo-Blerick, waarin 18 mijnwerkers zaten, even boven de Wintraeckerberg tussen Sittard en Heerlen nabij Doenrade, bü het passe ren van een vrachtauto van de weg ge raakt, op het land terecht gekomen en over de kop geslagen. Alle inzittenden werden gewond. De passagiers konden met een volgbus worden overgebracht naar het verbandlokaal van de staatsman Emma. Tien lichtgewonden werden later naar huis vervoerd, terwql de anderen na verbonden te zijn hun werkzaamheden konden verrichten. De autobus werd total vernield. De mijn werkers waren op weg naar de staats man Emma. de geestelijke vader van Arendsoog wat paarden door de prairies hebben ge draafd en schoten zijn gelost Met wisselende kansen volgen de ge beurtenissen elkaar op. Soms bevinden Arendsoog en Witte Veder zich in vrywel hopeloze omstandigheden, maar ze redden zich daar met grote moed en vindingrpk- heid uit. En in het vaste vertrouwen, dat God over hen waakt en dat, al zouden zij zelf sneuvelen, het goede ten slotte toch zal overwinnen. Hier spreekt de bereid heid tot het offer ter wille van het goede. Het heeft geen zin de verschillende ge beurtenissen in het kort na te vertellen. Voldoende is, dat wij wijzen op deze „Arendsoog'-boeken en ze warm aanbe velen. De titels van de negen thans ver schenen delen zijn: „Arendsoog", „Witte Veder", „Het raadsel van de Mosquito- vallei", „Arendsoog in de knel", „De bende van de Blauwe Bergen", „Arendsoog knapt het op", „Arendsoog en de ver dwenen rivier", „Het spookt op de spoor baan" en „Arendsoog grijpt in". De titels duiden al iets aan van de af wisseling, die de verschillende delen bieden. Telkens verschijnen er nieuwe onverlaten: ruwe goudzoekers, veedieven en ander gespuis, dat allerlei middelen en trucs verzint om zijn boze plannen uit te voeren. Zelfs vuurwater en het bijge loof der Indianen worden daartoe mis bruikt. Met bewonderenswaardige fantasie heeft J. Nowee de verhalen in elkaar gezet en prettig en vlot vertelt hij ze. De bekende Uitgeverij L. C. G. Malmberg te 's-Her- togenbosch gaf de boeken uit, goed ver zorgd, aantrekkelijk en stevig. Van de illustraties bevallen die van Louis de Swart ons het best.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3