twee Britse Kroonjaar voor twee Britse schrijvers W. Somerset Maugham en E. M. Forster Mevrouw Coty, de nieuwe presidentsvrouw Eetwaren, Arsenicum en Electrische Treintjes ii Het gesprek tussen Rome en Reformatie IZ Wie in Januari geboren is peking dreigt KERSTENING van Katholiek actie-comité opgericht E, NIET VOOR ALLE BRANCHES BEVREDIGEND D o nu en dan Hun werk nog geenszins verouderd Groentenuitvoer naar West-Duitsland Prijs industriekolen Katholieke radio in Zuid-Amerika Nederlandse schuld aan Engeland Omzet detailhandel November Litteraire prijskamp voor studenten en h wereld ZATERDAG 16 JANUARI 1954 PAGINA 5 KWESTIE VAN GOEDE MANIEREN Persoonlijke ervaringen Tivee werelden Klachten van Weslduitse Boerenbond Opheffing egalisatieregeling Maar Washington en Eonden houden vol Forster, een klassieke? Vervroegde aflossing van 13,5 millioen Niet overdrijven PRIESTERS VAN HET H. HART Nieuw generaal bestuur gekozen Consequentie voor de Jeugd Peter Se/ie WEE ENGELSE ROMANSCHRIJVERS bereiken deze maand een kroonjaar. E. M. Forster werd begin Januari 75, terwijl W. Somerset Maugham op 23 Januari, in de Moorse villa die bij zich tientallen jaren geleden aan de Cóte d'Azur liet bouwen, zijn 80ste verjaardag hoopt te vieren. Van dit tweetal is Somerset Maugham ongetwijfeld de meest bekende en meest populaire schrijver. Sinds 1897, toen zijn eerste boek bet licht zag, beeft hij een eindeloze stroom geschriften de wereld in gezonden: romans, korte verhalen, toneelstukken, reisverhalen, autobiogra- fbelie notities en essays. Werk van uiteenlopend gehalte maar altijd lezens waardig en in een geacheveerd proza geschreven. Britse intellectueel, dat in zijn romans geconfronteerd wordt met het volle leven, met de bruisende levensroes van de Ita liaan Gino („Where angels fear to tread", met India („A passage to India"), met ar moede of met illegitimiteit. Steeds keert deze contrastwerking terug tussen de tra dities van „Sawston", de public fchooi, waaraan alles wat geborneerd, fantasie loos en vulgair is wordt geweten, en de andere, gevoelsmatige wijze van leven. „Goed proza schrijven is 'n kwestie van goede manieren", verklaarde Maugham in „The sunnming up", een bespiegelend boek over zijn leven en werk, dat in 1938 verscheen. Onder de omgangvormen, d'.e de prozaschrijver in acht dient te nemen, stelt Maugham 't aangenaam bezighouden van de lezer voorop. Er is van Somerset Maugham dan ook geen werk bekend dat verve lend wordt gevonden, noch door de boe'.t- verslindende massa, noch door de fijn proevers. Dit laatste is zeker merkwaar dig. Meestal immers loopt het oordeel de zer beide categorieën allerminst parallel modeboeken wekken het wantrouwen van lieden met een fijne literaire smaak, ter wijl wat deze laatsten bewonderen, vaak door het grote leespubliek wordt afge wezen. Maugham's boeken echter vallen bij beide groepen in de smaak, omdat hij enerzijds een geboren verteller is, ander zijds een intelligente waarnemer van je menselijke natuur en een verfijnd van- man. In Parijs geboren, en na veel omzwer vingen, die hem tot in China, India en Amerika voerden, tenslotte in Zuid Frankrijk beland, is Somerset Maug ham niettemin een typische Brit ge bleven, nuchter en intelligent, afke rig van lyrische vérvoering, een tikje hooghartig, maar met een ge amuseerde supe rioriteit. die nooit hinderlijk wordt. Hij studeerde Somerset Maugham kele weken practijk in de achterrj"""'tJ:'1 van Londen. Uit de ervaringen, daar op gedaan, resulteerde zijn eerste roman „Li-a of Lamberth". De meeste van syn boeken hebben trouwens hun bron m persoonlijke ervaringen: reisbelevenis sen in „The gentleman in the Parlour rn „Don Fernando"de literaire hum bug rond een beroemde schrijver 11 „Cakes and ale", het leven achter di coulissen in „Theatre", zijn ervaringen bij de Secret Service in Zwitserland tiidens de eerste wereldoorlog m „As benden", Indisch mysticisme in „The razor's edge" en zijn eigen jeugd m deroman die algemeen als zjnmeester werk wordt beschouwd „Of human bondage". Uit al deze hoeken en de tien tallen andere die hij schreef alleen de korte verhalen al nemen drie rovale delen in beslag blijkt Maugbam's vermogen tot het scherp observeren van de mens, zijn artistiek temperament en de vormperfectie die bij zicli door bard werken naar liet voorbeeld der grote vertellers verwierf. Wat echter eveneens uit zijn werk naar voren komt is ecu uitgesproken atheïstische en liber tijnse levenskijk, die de Katholie e lezer niet dan met enige tei ug- houdendheid naar bet werk van deze welgemanierde cynicus doet grijpen, Voortreffelijk weet Forster de ontmoe ting tussen de twee werelden in een ver haal in te weven; vernuftiger geconstru eerde intriges vindt men zelfs bij de han digste detectiveschrijver niet- Maar de vertelling is bij Forster slechts het voer tuig voor zijn harstochteli.ik zoeken naar de zin van het leven, zijn streven naar waarachtigheid, naar het ontmaskeren E. M. Forster van de schijn. Het is een beperkte bood schap, die Forster. de ontmaskeraar van sociaal en intellectueel snobisme, brengt. Maar de wijze waarop hij haar brengt maakt zijn weinig omvangrijk werk zo waardevol. „Howard's End" is een mees terstuk van delicate spot met de Britse samenleving, „A passage to India' een der beste romans over de geestelijke tegen stelling tussen India en het moederland, die ooit zijn geschreven. Esprit en fijn heid van stijl, passie voor waarheid en haat tegen alles wat vals of verward is maken E. M. Forster tot een schrijver, die veel meer betekent dan zijn bescheiden populariteit zou doen veronderstellen. De Westduitse Boerenbond heeft klach ten geuit over de regeling van de import van groenten en fruit uit Nederland. Staatssecretaris Sonneman, van het minis terie van landbouw, heeft onlangs ver klaard, dat de Duitse groenten- en fruit teelt niet voortijdig mocht worden bloot gesteld aan de internationale concurren tie. Naar de mening van de Boerenbond is dat blijkens een klacht in het blad van deze bond reeds lang het geval. Ofschoon Nederland technisch over de mogelijkheid beschikt om de uitvoer naar Duitsland naar hoeveelheid en waarde te regelen, werden de overeengekomen jaar contingenten in de laatste jaren telkens reeds in de eerste helft van het verdrags jaar afgeleverd, zo meent het blad. Dit had dan tengevolge, dat op grond van de bepalingen van het verdrag verdere toe wijzingen voor invoer moesten geschieden. De invoer uit Nederland heeft, volgens de bond, in de laatste jaren, afgezien van enkele artikelen, geen beperkingen ge kend. Volgens de bond zijn ook de. vast gestelde minimum-prijzen voor de invoer uit Nederland niet toereikend geweest. In de praktijk zouden deze minima vaak niet worden aangehouden, waardoor de bin nenlandse Duitse prijzen zouden worden gedrukt. De minister van Economische Zaken heeft besloten met ingang van 1 Februari a.s. het voor industriekolen bestaande sy steem van toewijzing in te trekken. Op die datum zal tevens voor deze kolen de prijs- en vrachten-egalisatieregeling worden op geheven. Dit houdt in, aldus is van de zijde van het ministerie medegedeeld, dat op 1 April de prijs van industriekolen wordt gelijk getrokken met dc prijs voor industrie kolen in het gehele gebied van de Kolen- en Staalgemeenschap. Boven deze prijs komen dan nog de vrachtkosten, die al naar gelang de afstand, variabel zijn. „Tien ilagen geleden", zegt ir Annie Boscli die er 11a de eerste Maart op zal kunnen bogen, de eerste vrouwelijke directeur van een Keuringsdienst voor Waren te zijn, „tien dagen geleden heb ik nog gezegd: zouden ze daarvoor nu wel een vrouw benoemen? Wie ir Boscb in baar huiselijke sfeer kent, kan zicli die aarzeling voorstellen. Die sfeer, met de oude familieportretten, de boeken, de bloemen en de muziek, die zicli beschuttend weeft 0111 liet schrijfbureau waarop de nuchtere zakenpapieren stapelen. Het is de sfeer van Den Boscb, bet ouderlijk huis, van bet Brabantse hart dat zij ook na zoveel jaren van Delft (waar zij bestuurs lid was van de vereniging van vrouwelijke studenten D.V.S.V.) en Den Haag heeft gehouden. Tot in de schaduw van dc Utrechtse kathedraal waar zij op dit ogenblik baar home heeft. Het is een ondankbare rol, die van presidentsvrouw. Of ficieel voert ze geen enkele titel, haar man is Monsieur le Président, maar zij blijft madame X. Toch neemt ze 'n voorname plaats in, al is deze geheel in nuances want op de voorgrond treedt ze nooit. Meestal komt de presidents vrouw uit de provincie, waar ze haar hele leven doorbracht en waar men liever met ge trouwde broers en zusters, ooms en tantes, neven en nichten en aanverwante fa milies omgaat dan met onbe kenden. Plotseling wordt ze dan gedwongen de honneurs waar te nemen in een paleis. Zonder op die representa tieve taak te zijn voorbereid moet ze een gesprek kunnen voeren met een wereldbe roemd staatsman, een neger opperhoofd, een leerlingetje van de lagere school of ko ningin Elizabeth, zonder nog over andere verplichtingen die haar opgelegd zijn te spreken. Aanpassing Gelukkig heeft de Franse vrouw een merkwaardig ta lent om zich aan te passen. Mevrouw Auriol heeft dit be wezen door niet alleen in minder dan geen tijd tegen haar taak opgewassen te zijn maar deze te volbrengen op een wijze die de algemene be wondering afdwong. Maar die inspanning was zo groot, dat ze tijdens het bezoek aan Parijs van koningin Elizabeth toen nog prinses Elizabeth, flauw viel en met moeite het programma van het prinselijk bezoek kon afwerken om daarna maanden lang rust te moeten houden. Het pubiiek hoorde daar nauwelijks over spreken en waardeert voornamelijk in madame Auriol haar sobere elegance. Mevrouw Coty, het is al gemeen bekend, voelt weinig voor kleren, evenmin als ze ooit verlangd heeft het Elysée te bewonen. Haar ruime flat op de Quai aux Fleurs en haar villa aan zee te Etretat zijn haar voldoende. Een pa leis in Parijs en een kasteel in Rambouillet behoren stel lig niet tot haar wensen. Ze komt uit een redersfa milie uit Le Havre, dat on danks zijn haven, een echte provinciestad is. Ook ge trouwd bleef ze daar wonen en betrok eerst twintig jaar geleden het appartement in Parijs waar ze nu nog woont. „frangaises moyennes", de vrouwen die een normaal le ven leiden. Daarom zijn de Fransen er mee ingenomen dat ze de eerste vrouw van het land wordt. Als het waar is dat de dood gewone Fransman gewaar deerd wil worden door zijn concierge en zijn leveran ciers. kunnen de Coty's tevre- Gcen Parisienne Maar een Parisienne is ze nooit geworden. „Ze is een perfecte huisvrouw, een ech te moeder", zegt men. Alle Fransen zijn daar gevoelig voor. Men schat de vrouwen, die een steun voor haar man zijn, haar kinderen goed op voeden en haar huishouden zuinig besturen op de juiste waarde. Madame Coty is een typisch voorbeeld van de den zijn. Van mevrouw Coty zeggen de bakker en de sla ger, de melkboer en de groen teverkoper, de strijkster van de fijne was en de eigenaar van een kleine bontzaak in de buurt: „Ze is een eenvou dig mens, dat niet lastig is, want ze weet wat ze wil. Luxe artikelen koopt ze nooit, maar wel altijd goede waar. Bovendien kent ze de prijzen.Dit laatste wordt niet het minste gewaardeerd. De Coty's leven comforta bel maar zonder luxe. Dik doen ligt niet in hun aard. Ze bezitten b.v. geen auto, wat in de positie die de heer Coty sinds jaren bekleedt, werkelijk wonderlijk mag he ten. Als mevrouw Coty tij dens Ce presidentsverkiezing naar Versailles ging, nam ze de bus en de trein. Lang bleef ze nooit naar het schouwspel kijken, al gauw verlangde ze naar huis terug. Ze verliet dan het kasteel en liep voorzichtig over de keien die nog uit de tijd van Lo- dewjjk XIV dateren, naar de trein. In de stad aangekomen pakte ze de autobus en kwam vermoeid op dc Quai aux Fleurs aan Als haar man eindelijk 's avonds thuis kwam, stond de tafel voor hem gedekt en schepte ze hem zelf zijn groentesoepje op, het dienstmeisje was dan al lang naar bed- Moeder en grootmoeder Duizenden en duizenden Frangaises herkennen zich in deze vrouw en daardoor maakt ze goede kans popu lair te worden. Ze is zoaïs zo velen, moeder van tw-_-e getrouwde dochters. Ze onder scheidt zich van de meeste grootmoeders omdat ze één kleinzoon en negen aardige kleindochters heeft, allen tussen de 21 en 14 jaar. Die negen knappe klein dochters maken een leuke in druk. Een er van, Frangoise. is modelist, en begint naam te maken. Haar grootmoe der is daar verbazend tro^s op maar verkoos tot nu toe niet de ideeën van haar klein dochters op haar eigen toilet toe te passen Ze heeft nu echter wel gezegd, half zuch tend en half lachend, dat ze zich thans bij de couturiers zal moeten gaan kleden. Als ze dat doet zullen de Fransen zich stellig met haar imposante figuur verzoenen en wordt madame Coty eén even populaire presidents vrouw als haar voorgang ster, madame Auriol. DINY K.—W. De fotograaf die de nieuwe directeur per sé in een witte labora- iets in de hand te houden...- al was het alleen de smaak.maar nu ligt de nadruk toch steeds meer op de lil cell WIUC 1UIJU1 Cl - toriumias op 'n plaatje - hygiëne in winkels en andere bedrijfs- wildp 'hebben beging ruimten, hotelkeukens, cafetaria s. Of- dairom op zijn minTt schoon ook daarin wel zoveel veranderd I EN geheel anders geaarde figuur ts E M Forster. Voor Forster geen Moorse villa aan de Cóte d' Azur en geen onuit puttelijke productiedrang, geen schrijven dat op de eerste plaats uit goede manieren bestaat en geen toneelroemZprToste ver jaardag ging even rustig voorbd als het schrijversleven van c'whts vijf naam ener liberale traditie. romans, een handvol korte v -tellen enkele essays heeft Forster te tegenover de lawine van geschruten w mee Maugham zijn lezers overstelpt. Maar dit kleine oeuvre openbaart een hoeveelheid esprit, genoeg om Forster tot de klassieken te doen behoren» wanneer Maugham wellicht allang zal zijn verge ten. In zekere zin is Forster al klassiek Want zijn werk is nog volop levend, hoe wel zijn laatste roman dateert van.... 1924! Onontwikkeld hart Zijn thema is dc Engelse middenklasse, die hij gebrek aan verbeeldingskracht verwijt en huichelarij, maar waartegen jj v00ral opwerpt dat haar opvoeding ..„u„diir is geweest. Het is onthullend «r Forstèr's werk een uitspraak van I :n dit verband te citeren, de schrq >iPUblic schools" t'r"den d°e maatschappü binnen met een uitstekend ontwikkeld lijk ontwikkelde geest waar ontwikkeld hart", schrijft Forster in een zijner essays Het is dit „onontwikkeld har" van de V, JE Vader heeft via de Chileense radio een boodschap gericht tot het volk van Chili en de overige Z.-Amerikaanse landen. Chili heeft in navolging van Co lumbia een eigen katholieke radiozender gebouwd, teneinde het Evangelie te ver spreiden onder de enorme - ^menigte die V» gegeide zielzorg verstoken is Deze zen.Hr fc Dinsdag feestehjk in ge bruik genomf. Om 22.00 uur Chileense j- ,..n de H. Jader over tijd ging de rede van de zender. Ter regeling van uit oorlogsomstandig heden voortvloeiende wederzijdse vorde ringen en schulden erkende Nederland in 1948 aan Groot-Brittannië per saldo schul dig le zijn een bedrag van 45 millioen Deze lening zou een rente van een "/e dragen en afgelost worden in 20 jaarlijkse annuïteiten, aanvangende op 28 Februari 1949 en eindigende op 29 Februari 1968. Als gevolg van besprekingen, welke beide regeringen terzake hebben gevoerd, heeft de Nederlandse regering op 15 Ja nuari een gedeelte van deze schuld ver vroegd afgelost. Aan de Britse treasury is betaald een bedrag van ca 13.5 millioen, dat ts ca 143 millioen, zijnde het bedrag van de annuitciten, vervallende in de jaren 1955 tot en met 1960 onder aftrek van een disconto van 1 Vz'U 's jaars. Vervroegde aflossing was krachtens de leningsovereenkomst te allen tijde moge- Hik Hiertoe is thans overgegaan in ver band met de betalingsbalanspositie van beide landen, met name ten opzichte van de Europese Betalings Unie. Men zal zich herinneren, dat in Augus tus j 1 een soortgelijke overeenkomst werd gesloten aangaande ^ge,hp^ei;«^°re|ee- aflossing van een door de Belgische reg^ ring verstrekte lening van Belg irs. millioen. n psychologische fout. Van huis uit heeft het laboratoriumwerk we liswaar de liefde en belangstelling van i' Bosch maar de laatste tijd was zij toch al steeds meer in de alge mene leiding van de dienst opgenomen. Zo'11 laboratoriumjas staat daarbij zo nuchter, ook al vraagt het werk van een Keuringsdienst op zijn tijd inderdaad een klare kijk. Wat dit werk omvat is immers op de eerste plaats het toezicht op alle eet- en drink-,.waren"- met 'n uitzondering dan voor vlees voor zover het niet scheikundig hoeft te worden onderzocht, benevens een aantal in een Koninkijk Besluit genoemde artikelen. Ingenieur Bosch noemt er enkele: wasmiddelen, kapok, behangselpapier dat vroeger in zijn groene inkt arsenicum bevatte, speel goedJa, ook speelgoed, electrische treintjes bijvoorbeeld voor zover zij door een verkeerde constructie ge vaar zouden kunnen opleveren. Die veelheid vindt mej. Bosch eigen lijk wel een bezwaar. Je bent zo'n beet je manusje van alles en komt daar door niet tot specialiseren, bijvoor beeld microscopie. Inplaats daarvan heeft zich geleidelijk aan een heel an dere taak ontwikkeld. Vroeger moest er vooral op vervalsingen worden ge let, evenals in de jaren van de oor log ....ja, denk maar aan de specerijen waarbij we probeerden tenminste nog is dat een ervaring zoals de nog jonge ingenieur in haar Bredase tijd opdeed met een bedstee in een bakkerswin kel, nu niet meer zo makkelijk voor de hand ligt als toen. Veel van haar werk ziet mej. Bosch die als ver tegenwoordigster van de Keuringsdien sten voor Waren van de oprichting af zitting heeft in de Nederlandse Huis- houdraad- dan ook als voorlichtende arbeid. Handel en industrie zijn daar mee meer gebaat dan met 't gezwaai met processen-verbaal. Die voorlichting is trouwens ook in het belang van de consument. Hoeveel vrouwen kennen eigenlijk het verschil tussen vruchten limonade en limonadesiroop, tussen was- en zeeppoeder, bouillon- en ex- trachtblokjes? En toch zijn het al die wettelijk vastgestelde benamingen die de huisvrouw zekerheid geven over wat zij koopt. Dat neemt niet weg, dat wij wel eens willen griezelen wanneer we ons ver diepen in de lectuur van jaarverslagen zoals die door de Keuringsdiensten voor Waren worden samengesteld. Zo veel bederf, zo weinig hygiëne Maar ingenieur Bosch, die met al deze dingen minstens even vertrouwd is ais wij met de voorwerpen in onze huis kamer, lacht er om: in Godsnaam geen bacterievrees. En ook niet denken dat een mens alleen van vitaminen kan leven. Die dingen zijn natuurlijk heel voornaam, maar overdrijf ze niet! Nog één ding is er dat ons bezig houdt: heeft mej. Bosch in het buiten land nog vrouwelijke colega's? In Zwitserland kent zij er een, maar ande ren zjjn haar ook van haar vele vacan- tiereizen niet bekend. Veel chemici worden trouwens graag door de indu strie opgenomen. En ik moet zeggen, het laboratoriumwerk ligt de vrouw! „De Verenigde Naties willen het Ke- rcaansc bestand ongedaan maken, door hun willekeurige beslissing om de anti communistische krijgsgevangenen vrij te laten. Een dergelijke stap zou de reeds ernstige toestand in Korea verergeren en hij zou de eerbied voor de wapenstilstand en het naleven van zjjn bepalingen in ge vaar brengen", aldus Radio-Peking in een te Tokio opgevangen uitzending. Daarentegen heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buiteu- iandse zaken verklaard, dat zjjn regering haar standpunt ten aanzien van de krijgs gevangenen niet heeft gewijzigd. Onver anderd blijft zjj van oordeel, dat de ge vangenen op 23 Januari moeten worden vrijgelaten en de burgerlijke status moe ten krijgen. Een woordvoerder van liet Britse Foreign Office liet zich in gelijke zin uit. Overtuigd, dat ons volk de verplichting heeft de bevolking van Nederlands Nieuw Guinea deelachtig te maken aan de na tuurlijke en bovennatuurlijke goederen der christelijke cultuur heeft zich uit alle la gen der katholieke gemeenschap in Ne derland een comité gevormd, dat de kers- teningsactic in dit overzeese gebiedsdeel zo krachtig mogelijk wil bevorderen. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, luitenant- generaal b.d., heeft het voorzitterschap aan vaard. Een ere-comité is als volgt samengesteld: mgr H. van Hussen, directeur van de Pau selijke Missiegenootschappen te Den Haag; mr'dr F. Houben te Maastricht; W. An- driessen, lid van de Tweede Kamer, te Utrecht; mr F. Bachg, vertegenwoordi ger-van de Ned. Kath. Middenstandsbond te Den Haag; J. Middelhuis, voorzitter van Uit het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor den Midden stand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende November 1953, kan worden geconcludeerd, dat de om- zetheweging in deze maand niet voor alle branches bevredigend kan worden ge noemd. Vooral in de boekhandel, de schoenhandel en het bakkersbedrijf wer den omzetten geboekt, welke beduidend lager waren dan die in de overeenkom stige maand van het voorafgaande jaar. Bij dc beoordeling van deze gegevens dient echter wel te worden bedacht, dat eventuele verminderingen van de geld- omzetten voor een belangrijk deel moe ten worden toegeschreven aan de om standigheid, dat November 1952 vijf Za terdagen telde en November 1953 slechts vier. Ook het voor de maand November zeer zachte weer, heeft op de omzetten in een aantal branches invloed uitgeoefend. In enkele gevallen, zoals bijvoorbeeld voor schoeisel, was dit in nadelige zin. De al dus bespaarde gelden werden echter, al thans ten dele, besteed voor aankopen voor St. Nicolaas, hetgeen tot gevolg had, dat in een aantal branches, als de detail handel in parfumerieën en die in sport artikelen, t.o.v. November 1952 een niet onbelangrijke omzetvermeerdering werd geboekt. Ook in de kantoorboekhandel, de detailhandel in meubelen en de handel in ijzerwaren en gereedschappen waren de November-omzetten in 1953 aanzien lijk hoger dan die in 1952. In de voedingsmiddelensector gaven de omzetten in het bakkers- en het kruide- niersbedrijf een teruggang te zien van resp. 9 en'2 pet. Uiteraard speelt het ver schil in aantai Zaterdagen hierbij een grote rol. De omzetten in de bakkersbe drijven zijn overigens reeds gedurende enige tijd lager dan in de corresponde rende maanden van 1952, De handelaren in aardappelen, groenten en fruit en die in melk en zuivelproducten behaalden een omzetstijging van 6 pet. In laatstge noemde branche is deze vooruitgang voornamelijk te danken aan de prijsstij gingen, welke sinds November 1952 zijn opgetreden. In de detailhandel in vis werd een kleine omzetvermeerdering geboekt, te weten van 2 pet. De geld- omzetten waren in het slagersbedrjjf in November 1953 gelijk aan die in Novem ber 1952. de K.A.B. te Utrecht; J. Kampschöer, ver tegenwoordiger van de Katholieke Boeren en Tuindersbond; J. P. K- van Eechoud, oud-resident van Nieuw-Guinea te Den Haag; prof. dr W. Bronkhorst te Biltho- ven; prof. mr A. de Block te Den Haag; mr F. baron van Voorst tot Voorst, voor zitter van St Adelbert te Vught; mevr. C. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beeren- brouck, presidente van het Centrum van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging te Vor- den; E. Baronesse Michiels van Kessenich- Van Meeuwen te Maastricht. De actie wordt gevoerd onder auspiciën van de paters Provinciaal der Francisca nen, Augustijnen en Missionarissen van het H. Hart. Tot leden van het werk-comi- té werden door hen benoem<ide paters M. Neijens M.S.C. en J. van Geloven M S.C., beiden te Tilburg; S. Hogenboom O.F.M. te Weert, E. Lohman O.F.M. te Maastricht en L. Verhagen O.E.S.A. te Eindhoven. Het secretariaat wordt waargenomen door pater Bruno Groen O.F.M- te Weert. De vereniging van Vlaamse studenten houdt in samenwerking met de Neder landse studentenraad op 17, 18 en 19 Fe bruari te Leuven een congres, dat als thema zal hebben „culturele eenheid van Noord en Zuid in het licht der groeiende internationale gemeenschappen". Ter ge legenheid van het congres is een litteraire prijskamp uitgeschreven van novellen en gedichten. Hieraan kunnen Nederlandse en Vlaamse studenten mededingen (bij dragen te richten aan het secretariaat: Rudi van Vlaenderen, Peperstraat 9, Gent). 1900 Tijdens het generaal Kapittel te Rome werden in het hoofdbestuur van de pries ters van het H. Hart gekozen de paters dr A. Lellig tot generaal overste (Duitse pro vincie): R. Bouclier (Franse provincie), N. Santulli (Italiaanse provincie), G. Raaij- makers (Nederlandse provincie), N. Wal- zer (Belgisch-Luxemburgse provincie) tot raadsleden: A. van 't Westende (Neder landse provincie) tot generaal-econoom; A. Bosio (Italiaanse provincie) tot procu rator bij de H. Stoel. De nieuwe generaal-overste werd gebo ren 1909 te Conz a- d. Moese], was onder de laatste wereldoorlog in militaire dienst, raakte in Russische krijgsgevangenschap en werkte o.a. drie jaar in de Uranium- miinen in de Oeral; na zijn terugkeer in 1949 werd hij al spoedig rector van Frei burg en in 1952 provinciaal overste. Twee Nederlanders zijn in het generaal bestuur: pater G. Raaijmakcrs, oud-pro vinciaal econoom en oud provinciaal-over ste en pater A. v. 't Westende, die reeds sinds 1934 generaal econoom is. E MEESTE PROTESTANTEN, die wij ontmoeten, hebben een heel gebrekkige kijk °P het geloof en het leven van de Katholieke Kerk. Ze hebben er hier en daar iets over opgevangen, in hun cate- eliesatie-tijd, in lectuur of omgang met katholieke kennissen en op grond van allerlei losse indrukken hebben zij zich een beeld gevormd van de Katholieke Kerk. Dat beeld is meestal een caricatuur. Wanneer wij met deze protestanten in gesprek komen, bemer ken we, dat ze praten over een heel andere Katholieke Kerk dan die waarin wij geloven. E11 het valt niet mee het gesprek rustig te houden en vruchtbaar te doen zijn. Onbegrip is altijd een moeilijk te nemen barricade. Erger nog wordt het, als wij van onze kant er een even vals beeld van het protestantisme op na' houden en, in onze ijver om de dwaling te bevech ten. tegen een caricatuur van het protestantisme strijden inplaats van tegen het protestantisme zélf. Wat de meeste katholieken van het serieuze pro testantisme afweten, is weinig, eenzijdig en daar door misleidend. En zo krjjgt men in het gesprek tussen katholiek en protestant dikwijls onbegrip tegenover onbegrip met als resultaat: nog méér onbegrip. Nu is het voor een goedwillend en ernstig katholiek niet per se noodzakelijk, dat hij de leer van onze pro testantse mede-christenen door en door heeft bestu deerd en onderzocht. Het is echter evenmin per se noodzakelijk, om met een hele serie misverstanden omtrent, het protestantisme te blijven rondlopen. Voor een goedwillend en ernstig katholiek, die nogal eens met goedwillende en ernstige protestanten in aanra king komt, is dat zelfs schadelijk en hinderlijk. DE EERSTE VOORWAARDE voor een vruchtbaar gesprek is eerlijkheid bij degenen, die aan het gesprek deelnemen en begrip vóór en van elkan ders standpunt. Wanneer één van die voorwaarden ontbreekt, praat men volkomen langs elkaar heen en doet men niets anders dan tijd, energie en vriendschap verspillen. Gelukkig is er nu de laatste jaren een zekere voor uitgang te bespeuren, zowel aan katholieke als aan protestantse zijde. Onbegrip en misverstand drongen vroeger ook binnen in voorname publicaties, zoals godsdienstige school- en handboeken, godgeleerde werken enz. Dat is langzaamaan hersteld, doordat theologen priesters, dominees en ontwikkelde leken dieper en' veelzjjdiger kennis nemen van de andere levensovertuiging alvorens erover te gaan schryven. Het grof geschut werd geleidelijk opgeborgen en men ging elkaar met meer eerbied en voorzichtigheid, met groter eerlijkheid en wil om te begrijpen, tegemoet. Er zijn nu b.v priesters in Nederland, die heel spe ciaal studie maken van het protestantisme, en er zijn dominees, die zich bijzonder toeleggen op 3e bestu dering van het katholicisme. In onze katholieke Nijmeegse Universiteit is het niet ongewoon meer dat een katholiek theoloog wordt uitgenodigd als buitengewoon hoogleraar of privaat-docent in cte katholieke theologie college te houden voor belang stellenden. IN DE THEOLOGISCHE Leergang, die door ..Una Sancta" voor lekengelovigen is georganiseerd, werd het Reformatorische Christendoni op het les rooster geplaatst In sommige plaatsen komen pries ters en dominees geregeld bij elkaar om samen na te denken en te praten over wat zjj geloven. In deze gesprekken die op bepaalde voorwaaiden zjjn toe gestaan gaat het er niet allereerst om eikaars opvat tingen te bestrjjden en te weerleggen. Het gaat er allereerst om naar elkander te luisteren en elkaar te Ieren verstaan. Men wil weten, wat de ander ge looft, om daarvoor de overeenkomsten en de ver schillen tussen beide groepen scherper en duidelijker te leren zien. De eerste vraag is dus niet: hoe kunnen ive el kaar vangen? Zelfs niet: hoe kunnen we tot een eensgezind oordeel komen? De eerste ernstige vraag luidt: wat gelooft de ander en hoe verant woordt hij zijn geloof? Deze vraag nodigt uit. tot luisteren en zij veronderstelt eerbied. Zij veronder stelt n i e t, dat men het eigen gelovig standpunt nivelleert met dat van de ander, maar dat men uit droefheid om de versplintering in de christenheid en uit respect voor mensen, die ernstig proberen christen te zijn, bereid en erop uit is de „afgeschei denen" te leren verstaan. Dit alles blijkt in de feitelijke tragische verdeeld heid heden mogelijk te zijn of te worden. Want waar de eenheid des geloofs onvolledig is, kan de christe lijke liefde het klimaat scheppen voor een gesprek. De liefde geeft nooit op en vraagt niet onmiddellijk IN DANK Na de uiteenzetting in deze kolommen (veertien dagen geleden) over de in de Kerstnacht door mij begonnen Jeugddien sten voor buitenkerkelijken en de maande lijkse contact-avonden, bleek duidelijk dat ik m'n giro-nummer (522384) er niet voor niets bij had vermeld. De spontane giften om de propaganda voor dit urgente werk onder buitenkerkelijke jongeren mogelijk te maken passeerden reeds de honderd- gulden-grens. Degenen, die daarvoor ver antwoordelijk zijn, zeg ik langs deze weg hartelijk dank. Degenen, die de honderd- gulden-grens niet ruim genoeg achten, moeten maar eens zien wat daaraan te doen is. S. J. naar klinkende resultaten. Zij is geduldig en heeft een ruim vertrouwen. Er is dus iets groeiende; wederzijds begrip en meer positieve christelijke houding. Willen we niet bij onze tijd achter blijven, dan zullen we méé moeten groeien. Daarom Zou ik in enkele volgende artikelen een en ander willen beschrijven van hetgeen er in het pro testantisme heden ten dage leeft. S. JELSMA, M.S.C. GE BEHOEFT wijsgeren werkelijk niet niet alleen onder de geleerden te zoeken. Kijk slechts rond in uw eigen omgeving en ge zult juist onder eenvou- digen van geest ware denkers aantreffen, hoe paradoxaal dit misschien ook klinkt. Wij hebben dezer dagen zo'n filosoof ontmoet, toen wij verloren door een gro- testads-buitenwijk liepen me* allemaal ge lijkvormige, onpersoonlijke woningen. Hij zat er op een afgebeten sinaasappelkist. moedeloos een dagblad spellend, de waker bij een opslagplaats van bouwmaterialen. Wij schatten hem in de leeftijd, dat men gaat aarzelen tussen „middelbaar" en oud in dagen, of jaren zo ge wilt. Een groepje fantasieloze, stierlijk ver velende uit de krachten gegroeide prae- pubers zat hem op Germaans-systemati sche wijze te sarren. De aardigheid bleek er in te bestaan om ijzeren buizen, welke bij elkaar 't idee van een pijporgel gaven, met verse modder te bekiiederen. De oude wachter was zeer mild in zijn optreden; te mild vonden wij. Hij bepaal de zich er toe de belhamels een onheil spellend physionomie voor te schotelen. Het ging er mee als met een vergif tegen bacteriën: Eerst helpt het afdoende, dan raken de lieve beestjes eraan gewend en worden immuun. Wij staken onze afkeuring over 's wa kers laksheid niet onder stoelen of ban ken. Tenslotte waren wij door een even onverwachte als teleurstellende erfenis in het intiem bezit van een premie-certifi caat voor de woningbouw. Weet ge? wat de man ons antwoordde? Dat de jeugd toch niet weg te jagen was en dat dit in de grond der zaak nog maar gelukkig was ook. „En", zo voegde hij er aan toe, „Ik hoef over een paar jaar niet in de bouwsels te huizen, dat zal diezelfde jeugd doen. Als er wat aan hapert, dan kan ze zichzelf dat verwijten". De man is mogelijk geen goede waker geweest, maar toch.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5