GATSONIDES weer een der favorieten Roothooft won in eigen Parijs twéé taf eltennis-titels Willem II zint op revanche EBOH nu voor de meester-proef NEC-Ajax de tweede big match BMHC-TOGO beslissend voor de Westelijke hockey-titel Brussel zal besluiten Landen-tournooi te zwaar hockey-jaar Louis Chiron op verkenningstocht ingesneeuwd Grote Drie seven les in 47/2 tournooi Big match tegen de Britten met oude of verjongde ploeg RALLYE NAAR MONTE CARLO Wiskundige knobbel onontbeerlijk «i Nieuwe top-crack bij de dames Stirling Moss op de Balkan ingesneeuwd o Voetbal na de vorst weer op gang Balkan door sneeuw onberijdbaar In eerste instantie Ook D.K.S. en Meppel bijna kampioen Willem II op eigen veld nog ongeslagen Duizend bedden nodig voor de Tour de France ZATERDAG 16 JANUARI 1954 PAGINA Pool-land schappen Mausmei blinddoek Met de trein naar Athene.... Weer „Latijn' uit Athene c. psv—BVV 3—2, Sittardia— Emma 1—3, Sparta—Longa 2—0, NAC—Bleijerheide 1—2' VVH 16- vw 2—7.' Brabantia—Xerxes 0—1, SVV—HBS 5—1. Brabantse derby T ricolores-vuurtverk HHIJC HEEFT DE LEIDING GROTE SPRINTERSPRUS TE HILVERSUM SNOEK WON DOOR K. O. Een zwaar jaar Tegen de Britten Training op gang Najaars-tournooi Nauwelijks vier-en-twintig uur nadat destijds liet nieuwe reglement van de Rallye naar Monte Carlo-1954 van de persen kwam, stond bezuiden Digne in de Franse Alpen de Col des Lecques al vol met kostbare automobielen, zag men (voor bet overige geestelijk strikt volwassen lijkendel lieden met maatlatten en verfpotten op liun knieën door de aldaar voorradige hairpins kruipen, en stonden die avond de rotsmassieven rondom boordevol met zonderlinge, voor de leek volkomen onontwarbare hiërogliefen. Het nieuwe Rallye-reglement had zelfs de pessimisten in het leger der auto-ridders, die nu al jaren achtereen rondliepen met de overtuiging dat de eens zo befaamde Monaco-Rallye bij gebrek aan avontuur en attracties ten dode opgeschreven was, in opschudding gebracht. Charles Faroux, de stokoude Franse automobiel- expert die héél de ontwikkeling van de moderne autombiel van A tot Z beeft meegemaakt en wiens stern nog altijd bijzonder veel gezag bad in de wereld van de autosport, had, vóór hij een week of zes geleden bij zijn overlijden een grote leegte in de Franse autosportwereld achterliet, nog juist het nieuwe Rallye-reglement klaar gekregen en hij bet ontwerpen daarvan de vondst van zijn ten einde spoedende leven gedaan: een speciaal traject, dat in vier verschillende etappes van Gap naar Monte Carlo leidt en waarin men, naar het zich nu, slechts enkele dagen voor de start, laat aanzien, een compleet pakhuis vol strafpunteu zal gaan creëren. Het middelpunt van deze speciale etappe vormt de Col des Lecques, een bijzondere moeilijke klim over slechts twaalf kilo meters- een klim die in vorige Rallyes reeds berucht geworden was. Als men in Gap voor het laatste, speciale traject naar Monte Carlo aan de start gaat, dient men een moyenne te kiezen, dat tenminste 45 km per uur en ten hoogste 65 km per uur bedragen moet. Hoe hoger het moyenne, hoe beter uiteraard: men waar deert dat later wel aan de hand van een bijzonder listige formule. Niet de eerste etappe echter van dit speciale traject, Gap-Digne, doch de twééde, Digne-Col des Lecques, geldt voor dit moyenne als maat staf Als men in Gap een moyenne van, laat ons zeggen. 47,2 km per uur kiest, doch men ontdekt later, dat men in het tweede traject, op de Col des Lecques, slechts 46.8 km per uur halen kan- dan zit men reeds in de strafpunten, ook al zou men er in slagen, de twee laatste etappes (Col des LecquesGrasse en Grasse-- Monte Carlo) precies met een moyenne van 46.8 k.m. te draaien. Men dient dus, vóór men in Gap van start gaat, wel duizend verschillende dingen te weten. Men dient op de eerste plaats de moeilijkheden welke de Col des Lecques onder normale Zowel als on der abnormale omstandigheden biedt, uit zijn blote hoofd te kunnen opdreunen. Weken achtereen zag men dan ook trai nende Monte Carlo-deelnemers tegen die Alp opknallen alsof hun leven er van af hing: 's nachts als het er vroor en ijzel de 's morgens als het er sneeuwde. Wie nièt weet wat hij met zijn wagen op de Col des Lecques presteren kan, wie niet secuur heeft uitgekiend, hoe hij daar op die Col met zijn automobiel en zijn rij- techniek dient om te springen, hij kan net zo goed meteen maar thuis blijven in de vriendelijke overtuiging, dat hij twee duizend strafpunten of daaromtrent is misgelopen De fabrieksrijders hebben zich met alle ijver en alle middelen ook op deze nieu we vondst in het Rallye-reglement ge worpen. Lieden als Chiron en Becquart (die ditmaal als assistent van onze land- opnieuw een ligt nogal wat sneeuw in de Alpen en er z ij n al trainende Monte Carlo-deel nemers geweest die een niet van echt te onderscheiden lawine van dichtbij hebben meegemaakt, en enkele dagen geleden nog slechts heerste er zulk een Pooltoestand op de Col des Lecques, dat er zelfs voor de bétere automobielen aan een moyenne van 45 km/u- (het laagste dat men rijden mag) niet te denken viel en dat men al op zijn hart mocht kloppen als men boven kwam. Louis Chiron, die in het begin van deze week voor de zoveelste maal nog even van Monte Carlo uit naar de Col des Lesques wilde, sneeuwde eenvoudig in en zag de Col des Lecques niet eens. Hij keerde naar het Vorstendom terug met bijzonder stoere verhalen over dat wat de Rallye-karavaan ditmaal aan ellende en avonturen daar in de Franse Alpen allemaal te wachten staat, en hij schatte, dat tachtig procent van de deel nemers de finish in Monaco niet eens halen zal als de weergoden niet ijlings wat vriendelijker weer fabriceren. De berichten van Louis Chiron zijn stel lig overdreven. Twee jaar geleden waren de Alpen eveneens vol met sneeuw en mist en ijzel, en niettemin arriveerden er nog altijd meer dan honderdvijftig auto mobielen in Monte Carlo: zij het groten deels doorbuigend onnder de strafpunten en ontdaan van talrijke accessoires die men in de greppels, de ravijnen en op de rotsmassieven had achtergelaten tijdens wilde slip- en slingerpartijen. Ook ditmaal Ook dit jaar neemt de equipe HulskerDuyzings, ditmaal met een Fiat 1400 onder startnummer 90, weer aan de Rallye Monte Carlo deel. Het duo voor hun vertrek naar hun startplaats Monte Carlo: achter het stuur Jan Hulsker, naast de wagen onze redacteur die kort geleden nog door Nieuw Guinea rondzwierf. overwinning. Er zijn Fransen die nief. zonder spijt zeggen, dat het reglement voor deze Rallye speciaal voor Gatsonides geschreven is en hoewel dat vast en zeker niet waar is Monsieur Noghès ziet véél liever een Franse overwinning en het wordt hoog tijd, dat er in die Rallye onderhand weer eens een Franse over winning komt is het inderdaad zo, dat Gatsonides een van de weinigen is, die aan alle eisen welke men ditmaal stelt, beantwoorden kan. Hij start ditmaal in Lissabon, en hoe een fabrieksteam zo'n Rallye voorbereidt, moge blijken uit het feit, dat Gatsonides drie weken geleden reeds richting Monte Carlo vertrok (hij was eerst weken achter een in Engeland geweest om daar in de Engelse Ford-fabriek zijn wagen te pre pareren), teneinde de route van het spe ciale traject te verkennen. Zijn co-equipier, de Fransman Becquart, die ook al een Rallye-overwinning op zijn naam heeft staan en die de jongste Tulpen-Rallye gewonnen zou hebben als hij toevallig niet op ongeoorloofde wijze aan zijn wagen geknoeid had, reed intus sen even heen en weer naar de startplaats Lissabon, teneinde in Spanje en Portugal de route te verkennen, ook al staat deze route bekend als een der gemakkelijkste van heel de Rallye. Wat dat allemaal kost, moet U maar niet vragen. Liever dan voor vandaag een onover zichtelijke ..handvol" onregelmatig oin- nenkomende uitslagen uit te strooien, lieten wij van het grote tafeltennistour- nooi in Parijs om de open internationale kampioenschappen van Frankrijk door een speciale berichtgever een algemeen overzicht samenstellen, dat wij vandaag met een dag vertraging i.v.m. moei lijkheden in de transmissie afdrukken. Nieuwe namen, die men op Europees top-niveau onthouder Flisberg en Craigie bij de heren, Watel en Werel bij de dames. Namen die bleven: Roothooft, Harangozo. Amouretti, Flisberg en Ha- guenauer bij de heren, Roseanu, Prif.zi en de tweelingzusjes Rowe bij de dames. Maar namen die in al hun grootheid aan glans inboeten: de twee tot Engels man genaturaliseerde Midden-Europea nen Bergmann 'Oostenrijk» en Barna (Hongarije), terwijl ook de échte En gelsman Leach afglijdt. Engeland is bezig zijn vooraanstaande plaats in de tafel tennissport te verliezen, aldus leert dit P3rijsc tournooi, waarvan hiernaast de grote lijnen zijn „hertekend". PARIJS, Woensdagavond. René Roothooft, de jonge elegante Pa- rijzenaar met zijn gouden gelukskettinkje lier, de tweede ronde; daarna maakten Roothooft en Lanskoy er met 21—18, —18. —16 een eind aan. Mostert en Hen- riehs waren voor de Engelsen Simons en om de pols en zijn smalle snorretje dat Craigie in drie sets geen partij. Bij de zal men straks op de Quai Albert Premier- in Monaco nog altijd wel een groot aantal overlevenden kunnen begroeten. De auto mobieltechniek staat tegenwoordig voor niets en de lieden die in 1954 met een moderne automobiel op een Rallye van Monte Carlo aftrekken, zijn doorgaans wel van de soort die zich niet door wat lawines laat afschrikken. Zorgvuldige voorbereidingen zullen, voor de zoveelste keer, vooral de fabrieksrijders in de ge legenheid stellen, ook in deze Rallye nieuwe lauweren te oogsten. Er zijn op het ogenblik automobielen in Monte Carlo te bezichtigen die er uitzien alsof zij op weg zijn naar een maanden durende Pool expeditie, en er loopt een verhaal, dat Gatsonides, de winnaar van verleden jaar, de affaire ook ditmaal zo tot in details heeft gepland, dat hij de weg van Gap naar Monte Carlo desgevraagd ook geblin- doekt zou kunnen vinden. Hij behoort, onze landgenoot, ook dit- maal tot de grote favorieten voor de eind- 1 hebben gekozen, de reis zullen halen. Op de 400 km. lange weg van Belgrado naar Zagreb zijn meer dan 60 auto's in de sneeuw blijven steken, waarbij ver schillende Ralley-rijders, die zich naar hun startplaats Athene begaven. Het Servische ministerie van verkeer ge bruikte een helicopter om de passagiers, die enige uren ingesneeuwd waren, te bevrijden. De twee equipes, die onderweg waren naar Athene, zijn volledig ingesneeuwd. Stirling Moss een van de beste coureurs, die Engeland'op het ogenblik bezit, heeft op de Balkan... de trein moeten nemen, omdat hjj zijn Sunbeam Talbot niét door de huizenhoge sneeuw kon krijgen. Aan officials van de Zuid-SI a vise he Automobiel Club heeft Stirling Moss medegedeeld, dat. hij in Athene wil trach ten een andere wagen te charteren, opdat hij alsnog aan de Rallye kan deelnemen. Overigens is het de vraag, of het regle ment van de Rallye Monte Carlo dit ver wisselen van wagen toestaat, maar mocht dat het geval zijn, dan is Stirling Moss niettemin gehandicapt, omdat de wagen, waarmede hij in de sneeuw is blijven steken, voorzien was van alle mogelijke hulpmiddelen, losse en vaste, die hem tijdens de rit van dienst zouden zijn ge weest. Verder is de Zuid-Slavische equipe van Vukovic eveneens in de sneeuw blijven steken. Men zette twee bulldozers in om de Porsche uit de sneeuw te halen. Vooral de wegen in Midden-Servië ver keren door de zware sneeuwval in een dergelijke toestand dat de autoriteiten er een zwaar hoofd in hebben, of één van de wagens, die Athene tot startplaats AMERSFOORT, Vrijdagnacht. Het tournooi om het Nederlandse bil jart-kampioenschap hoofdklasse anker ka der 47/2 werd voortgezet zoals het was begonnen. De grootmeesters gaven colle ge. Van de Pol in 13 resp. 8 beurten tegen Mol en De Kleine met hoogste series van 189 en 124, De Ruyter in 15 resp. 9 beur ten tegen Van Oosterhoul (die echter tot 371 kwam en lange tijd 150 vóór stond) en Seholten. Maar ook Metz demonstreerde hogeschool-spel, vooral met een uiterst accurate serie van 219 (een vol uur lang) tegen Van Oosterhout in 8 beurten en ook in een opmerkelijk constante partij tegen De Kleine. De „Grote Drie" staan nu al ver boven de vijf andere deelnemers: Van de Pol gem. 34,78; De Ruyter 29,62; Metz 25,39; allen met 8 matchpunten uit 4 partijen. De middenmoot wordt aangevoerd door Tee- gelaar, die met koelbloedig en vast spel Scholten verpletterde doch later verras send tegen Mol struikelde. Teegelaar 4 punten, De Kleine Jr en Mol ieder 2, Van Oosterhout en Scholten 0 punten. De uitslagen van de middagpartijen: Metz De Kleine Jr Scholten Teegelaar Van Oosterhout Mol Van de Pol De uitslage Metz Van Oosterhout Mol Teegelaar De Kleine Jr Van de Pol 409 10 179 40.— 85 10 28 8.50 173 12 85 14.41 400 12 85 33.33 371 15 157 24.73 400 15 122 26.66 119 13 34 9.15 400 13 189 30.76 de avondpartijen: 400 8 219 50 190 8 129 - 23.75 400 14 141 28.57 272 14 50 19.42 129 8 64 16.12 400 8 124 50.— 400 9 134 44.44 52 9 17 5.77 hem bij dc dames zo populair maakt, mag in zijn juwelierszaak in de Franse hoofd stad een nieuwe trophee etaleren. De kampioens-trophee van de zeer sterk be zette internationale Franse tafeltennis- kampioenschappcn met open inschrijving. En deze titel is inderdaad bij de sterkste Fransman terecht gekomen. Niet Hague- nauer en Amouretti, niet Lanskoy en Sala, maar de fantasierijke René Root hooft is nu inderdaad Marianne's sterkste tafeltennis-troef. In de finale van dit Parijse tournooi ontmoette hij, die op de gemakkelijkste wijze door de voorwed strijden was gekomen, de jonge Zweedse kampioen Flisberg, die zich ten koste van Bergmann èn van Amouretti naar dc eindstrijd had moeten werken. Terwijl Roothooft in de halve finale ook in de Engelsman Craigie geen al te moeilijk obstakel ontmoette, had Flisberg in een gevecht op leven en dood met Hague- nauer af te rekenen. Finale: Roothooft Flisberg; met 21—14 en 22—20 nam Root hooft resoluut de leiding, met 1421 en 2224 liet hij Flisberg zich léég vechten, met een ontstellend flair joeg hij tenslot te in de vijfde en beslissende set zijn tegenstander met 218 van de tafel. Voor Roothooft de triomf in het heren enkelspel (later won hij ook het heren- dubbel). Bij de dames een verrassing. Waren de Engelse zusjes Rowe al vroeg uit geschakeld, de halve finales luidden als volgt: Roseanu (Roemenië)Trudi Pritzi (Oostenrijk) 218, 7, 14; Linda Wertl (Oostenrijk)—Christiane Watel (Frankrijk) 2115, —10, 2523. Waarna in de eindstrijd Linda Wertl het ook nog bestond om de Roemeense Angelica Roseanu (veelvoudig wereld kampioene) met 2117, 1221, 21 17, 16—21 en 21—29 te verslaan: Linda Wertl, de nieuwe dames-crack. Het wordt morgen voor Nijmegen een grote sport-dag: Ajax komt op genoot Maut Gatsonides uitstekende kans op de overwinning beet CarkTnetzolang strekkende gevolgen hebben. Beide ploegen hebben 20 punten en zij U nu ieder kilometerpaaltjc en iedere sneeuwhoop en ieder ravijn blindelings kunnen voortekenen. Zij organiseerden eigen berichtendiensten (ook onze K.N. A.C. stuurde een ploeg officials naar de Alpen met barometers, thermometers en walkie-talkies), omdat men twee uur voor men aan de Col des Lecques begint in Gap reeds zijn moyenne zo nauwkeu rig mogelijk moet kunnen bepalen en men dus daar al volledig op de hoogte moet zijn van de op de Col des Lecques heersende weersomstandigheden. Wat die weersomstandigheden betreft, ziet het er op het ogenblik dat wij dit, schrijven niet zo bar feestelijk un. Lr Voor de eerste maal sedert de oorlog is ook Athene weer startplaats van de Rallve Monte Carlo en aanstonds dreigen weer ouderwetse moeilijkheden. De weg van Nisi naar Aleksinac m Servië die deel uitmaakt van de uit Athene te volgen route, is door zware snee baar. Andere wegen in Zuid-Slavie ieve_ ren door sneeuw en ij zei de g auto- varen op. Ofschoon de Zuidslavisch riteiten grote ploegen arbeiders en soma ten hebben ingezet, vreest men met opruimingswerkzaamheden niet op W gereed te komen. De voor morgen in de eerste klas sen van de voetbal-competitie vast gestelde wedstrijden betreffen de returns van de hieronder genoemde ontmoetingen' toen de punten in eerste instantie als volgt vielen: A: Haarlem—Wageningen 2—0, Be Quick—DWS 0—2, Oosterparkers— Zwolse Boys 0—0, Enschedese Boys Elinkwijk 12, Stormvogels RCH 20, LeeuwardenHeracles 2—0, Ajax—NEC 1—1. B: Vitesse—GVAV 2—2, AGOVV —Blauw Wit '30, Sneek—Rigters- bleek 2—1, Go Ahead—VSV 1—6, POS't Gooi 40, EDOHeeren- veen 2—1, Volewijckers—Enschede 22. D: ADO—Maurits 40, MVV Hermes DVS 1—2, Excelsior—DHC 22, NO ADLimburgia 14, Julia na—Eindhoven 15, RBC—Feijen- oord 0—5, EBOH—Willem II 3—2. (Van onze hockeymedewerker) i in het Noorden theoretisch Hoewel er n nei Mep al een beslissing y ,jesj js Meppel pe wint en Daring pij een weer kampioen to is 4 practisch ingestelde prognose waarschijnlijk dat Zondagavond al een kampioen begroet kan worden, wei nen naast Meppel ook BMHC en UK» zich in de titelstrijd nu veilig stellen, t zitten toch reeds op fluweel. Togo gaa* in Bloemendaal voor zijn laatste theoretische kansje vechten. In eeval van een nederlaag is die kans op de titel verkeken. Dan kan HHYC het de week daarop m Bloemendaal nog pro- beven. doch HHYC heeft nog een punt minder dan Togo. En zou HHYC a.s. Zondag van het bez°*£e"?ne Hilversum riet winnen datl 1® ook ziJn kans voor bij en kan men veilig BMHC Zondag zelfva5lo^endS h7 het kampioenschap in Bloemendaal be- Zeer spannend is ook de str^d dte®e" de laatste plaats die automaiische degra datie betekent. Vandaar dat Cr oen -ei —Kampong van bijzonder belang jouden voor deze ploegen, me: defensies en zwakke aanvallen, een willen voorspellen! Amsterdam—Be js eigenlijk de minst belangrijke ontmo bezoek en dat duel kan voor de bezetting van de eerste plaats ver mogen als de ernstigste titel-pretendenten worden beschouwd. Til eerste instantie speelden zij met 11 gelijk en de kansen in de reprise zijn geheel open. R.C.H. blijft achter En daarmee zitten wij dan, na de korte vorst-onderbreking. weer volop in de voetbal-sfeer. Gelukkig hebben de com petitieleiders de gedachte gehad, het pro gramma in zijn geheel een week op te schuiven, zodat wij volgens de bekende uitgestippelde „route" kunnen voortgaan, NEC-Ajax dus de big match in de A- afdeling, waar Haarlem voor de moeilijke taak staat om bij Wageningen van het leiders-duel te profiteren Vóór de „win ter" sleepte RCH eindelijk zijn eerste zege in de wacht en wat doen de Racingmen morgen tegen de steeds lager vliegende Stormvogels? Een tweede zege zou zeer welkom zijn, maar dan nóg behoudt men een achterstand op de Zwolse Boys, af gezien van de mogelijkheid dat de Zwolle naren en de Oosterparkers elkaar, zij het nillens willens, met een punt verrijken. Heracles en Be Quick blijven wel uit de degradatie-zóne weg en zelfs bieden de wedstrijden tegen Leeuwarden resp. DWS weer een klein perspectiefje, terwijl Elink wijk en Enschedese Boys in de midden moot voorlopig, van zorgen vrij zijn. Er kan VSV in afd. B de eerste weken niet veel gebeuren en zelfs kunnen de Velsenaren een eventueel stootje van Go Ahead wel lijden. Meer belangstel ling trekt hier de strijd tegen de laatste plaats tussen GVAV en Vitesse, waarbij ook 't Gooi, dat vrijwel geen kans tegen DOS maakt, in de knel zit- Heerenveen EDO kan wellicht de ineenstorting brengen van de Haarlemse betondefen- sie. die tegen 't Gooi reeds diepe kloven vertoonde! Blauw Wit probeert ten koste van AGOVV nóg iets omhoog te krabbe len, De Volewijekers bij Enschede dito, Rigtersbleek en Sneek moeten opassen niet nog lager verzeild te raken Een interessant karakter als altijd draagt in de C-afdeling tie „Brabantse derby' tussen BVV en PSV, maar van belang voor de strijd om de titel is z(j niet. Ove rigens moet koploper Emma vooral niet denken, dat Sittardia onderschat mag worden, want dan kon SVV, dat bij HBS geen risico loopt, wel eens in één sprong de leiding overnemen! Sparta en VVV zullen de obstakels Lon ga en VVH '16 moeten overwinnen om nog enig uitzicht op de koplopers te behouden en.... die obstakels kunnen verraderlijk zijn! Met VVH '16 lopen Brabantia en NAC op het ogenblik het grootste gevaar rond de voorlaatste plaats; de Eindhove- naren kunnen wellicht van Xerxes spreekwoordelijke nukkigheid profiteren, maar voor de Bredanaars biedt Bleijer heide weinig winstkans. Van hetzelfde grote kaliber als NEC Ajax is ook het duel, dat in de D-afdeling de twee lijstaanvoerders Willem II en EBOH morgen in Tilburg gaan uitvechten. De Dordtse debutanten hebben in de eer ste helft van deze competitie al hun kwaadste tegenstanders thuis gehad: Wil lem II en Eindhoven, Excelsior en Feijen- oord, een niet gering voordeel. Intussen hebben zij twee weken geleden ook in de return Fcijenoord, waartegen zij thuis ting in West. Te Crailo won Amsterdam met 3—0 en toch lijkt ons een revanche voor Be Fair niet onwaarschijnlijk. Te verwachten is dat voor de Zuide lijke eerste klasse Venlo het Bredase Zwart Wit met 'n nederlaag huiswaarts stuurt en dat HTCC in Den Bosch een zege op MOP behaalt al zullen de Bos- senaren zich dapper verweren. Breda Eindhoven is de grote strijd tegen de laatste plaats en tegen degradatie, waar bij veel kans op een gelijk spel bestaat. Bij EMHC is dat laatste ook het geval. In Oost zou DKS, dat zelf in Enschede wel van Zwolle zal winnen, helemaal op fluweel komen te zitten als Nijmegen aan stadgenoot Union een puntje ont nam Niet waarschijnlijk doch óók niet onmogelijk. Bij Arnhem-PW heeft PW de beste kansen en bij de strijd tegen de laatste plaats Hengelo—Wageningen hou den we het op de gastheren. In Noord kan Meppel kampioen wor den als de Drentenaren zelf bij Gronin gen winnen en LHC in Leeuwarden Da ring slaat. Maar dat zal in beide geval len niet zo glad zitten. Hekkesluiter Dash is tegen het bezoe kende HVA niet kansloos al zal een zege weinig baten. De derby Groninger Stu dentenGHBS zal vermoedelijk in een gelijk spel eindigen. Voor Willem II gécn compro missen! Van de 13 wedstrijden welke tot nu in deze. competitie zijn gespeeld, won Willem II er 10 en verloor het er 3. Maar geen gelijk spel: geen compromis. Bij die 10 gewonnen wedstrijden zijn alle 7 thuiswedstrijden cn dat is een indrukwekkend lijstje- In alphabetische volgorde: Fcijenoord 4—1, Hermes DVS 3—0, Limburgia 5—3, Maurits 6—0, MVV 4—1, NOAD 5—0 en RBC 5—2; wel wat men „klinkende cijfers" pleegt te noe men. 't Is maar om even te illustreren, hoe moeilijk EBOH het morgen in Tilburg krijgt Vrijdag is te Amsterdam de slotbespre- kipg gehouden tussen kcflonel R. Beau- puis, commissaris-generaal van de Tour de France, met vertegenwoordigers van de gemeente Amsterdam, de Tour de France Nederland, de Amsterdamse ho- tellerie en de V.V.V. Amsterdam. In de eerste plaats zijn 500 bedden nodig ge durende meerdere nachten. Hierin zijn begrepen het logies voor twaalf renners- ploegen van elk tien man, de etat-major van de Tour, experts, tot de organisatie behorend technisch personeel, alsmede 30 Franse motoragenten. Voor de journalisten, fotografen, de film- en televisie-operateurs en de radio- reporters, alsmede de andere belangstel lenden zijn nog eens 500 bedden nodig. Tijdens de bespreking is men in begin sel tot volledige overeenstemming geko men over de kwestie van het onderbren gen. Begin Februari komen twee vertegen woordigers van de Tour de France op nieuw naar Nederland om de nadere in deling in de hotels te regelen. In de ijshockey-competitie om de Lip pens Cup heeft het Haagse HHIJC op het ogenblik de leiding, blijkens de huidige stand HHIJC (Den Haag) ..4 4 0 0 8 38-13 CPL (Luik) 4 3 0 1 6 30-23 KEV (Krefeld) 2 1 1 0 3 14-6 Bad Nauheim 2 0 1 0 1 5-10 DEG (Düsseldorf) ..3 0 0 3 0 15-29 Brabo (Antwerpen) ..3 0 0 3 0 10-26 gelijk hadden gespeeld, weten te verslaan. En wat het nu zal worden tegen Willem li. waarvan zjj destijds met 32 wonnen: opnieuw en nu zelfs een duidelijker zege? De Tilburgers hebben tijd nodig om op toeren te komen cn dan is de stagnatie van verleden week voor hen wellicht een handicap. Maar in ieder geval zinnen zij op revanche en zal het aan hun mentale instelling niet liggen als het straks geen ouderwets tricolores-vuurwerk wordt Om de race met dit duo vol te houden, mogen Eindhoven en Hermes geen mis stap begaan. De Brabanders kunnen het met Juliana wel klaren, maar de Schie dammers lopen tegen het zich met succes verjongende en langzaam naar boven kruipende MVV wel eën paar risico s. En dan de staart DHC pleegt zich op eigen veld tegen Rotterdamse ploegen sterk te verweren, maar tóch is het de vraag ef de Delftenaren tegen Excelsior enig suc ces zullen boeken, Maurits waagt thuis een kansje tegen ADO en ook het iets^ be ter geplaatste Limburgia kan in eigen huis tegen NOAD wel weer een puntje inpikken. Zouden de twee Mijn-clubs win nen, dan moet voor RBC, dat vermoede lijk bij Feijenoord juist iets te kort zal schieten, opnieuw het alarmsein worden gehesen. (Van onze paardensport-medewerker) De draf-baan in het Gooi heeft Zon dag a.s. een belangrijk nummer op het programma, de Grote Sprintersprijs over een afstand van 1500 meter, waarin slechts paarden met een minimale win- som van f 10.000 gerechtigd zijn te star ten. De onderlinge handicap bedraagt slechts 25 meter, hetgeen niet veel is voor de achterin startende Madame B en Stuermann, die o.i. dan ook een goede winkans maken. Zelfs Guy Hanover zou wel eens kunnen verrassen. Olga Pluto zien we als de zwaarste concurrente. De amateurs ontmoeten elkaar ditmaal op de 1940 meter. In totaal staan voor de 7 courses w.o. een seriedraverij met finale, 94 paarden ingeschreven Hier volgt het programma met onze favorieten: Hydeparkprijs 1980 m. 15 in schrijvingen, Rob-Roi de Cinq Mille, Rudi Trothan. Honeymoonprijs 1980 m. 8 inschrijvingen, Queen Daria, Patrijs S„ Quita Norma. Fleur d'Annprijs (series) 1900 m. 20 inschrijvingen, Quatrième Poulain, Our Bonni, Olymphia S. Quick Starprijs. 2340 m., 12 inschrijvingen. Quite Heny, Query Hanover, Peter Karnac. Gipsy Billprijs, 2340 m. 13 inschrijvingen. Otella, Oranje Nassau, Peterhof. Grote Sprintersprijs, 1500 m. 12 inschrijvingen, Tijdens de bokswedstrijden te Hamburg voor 7.000 toeschouwers versloeg de Nederlandse kampioen halfzwaargewicht Wim Snoek zijn tegenstander, de Duitser Schirrmann, in de eerste ronde door k.o. Snoek in uitstekende vorm nam onmid dellijk de aanval, sloeg Schirrmann voor 9 tellen neer en vervolgens knock out. De partij in het middengewicht tussen Jan Hagenaar en Szuezina (Duitsland) eindigde onbeslist na een strijd waarin Hagenaar technisch beter maar minder hard bleek. RENE ROOTHOOFT, enkel- en dubbel-kampiocn Voor doe Nederlanders was bij deze internationale Franse kampioenschappen wel een minimum aan succes wegge legd. Alleen de ervaren Cor du Buy en.... de jonge Coumans bereikten bij de heren de tweede ronde; Du Buy had met de Fransman Garbier geen moeite: 219, 14, 8, werd daarna door de Zuid-Slaviër Gabvic in 2114, 14, —11 uitgeschakeld. Coumans won verrassend in vijf sets, 12—21, 2118, 1321, 2116, —16, van de Fransman Bouzin, werd toen echter door de Duitse kampioen Freundorfer verpletterd in 219, 9, 8. Voor de jonge Bertus van der Spek was het tournooi wel heel snel over; tegen de Fransman Dubouille won hij de tweede set met 23—21, maar met 21—18, —11, —10 werd hij vervolgens weggesabeld en daarna kreeg hij in de dubbelspelen niet eens meer een beurtMostert was kansloos tegen de Fransman Aubrain: 2112, —13, —11; en het was van de Franse top-crack Amouretti al heel hoffelijk, dat hij onze collega Frans Henrichs. die als journa list en als redacteur van het orgaan „Tafeltennis' heel wat in zijn mars, maar als speler geen enkele klasse bezit, na 12 en 8 in de derde set nog tot 2119 liet komen... Ook als duo be reikten Du Buy en Coremans, na een 3—0 zege op de Fransen Bedos en Coul- dames bereikte Coby van Megen, via een 3—0 Zege: 21—17, —17, —15, op de Zweed se Tenger, de tweede ronde, waar zij sneuvelde tegen-de Franse „ontdekking" Watel: 22—20, 21—15. —16. Nora van Megen was door de Franse Giraud ver slagen: 24—26, 21—14, —13, —14. Tine de Zeeuw kansloos door de Engelse Rosa- lina Rowe: 2112, 14, 14. In de dubbels waren vervolgens de zusjes Van Megen reeds in de eerste ronde het slachtoffer van de Roemeensen Roseanu en Zeilen: 21—3, —6, —15. Tenslotte werd de gehele Nederlandse ploeg in de ge mengde dubbelspelen ook reeds in de eerste ronden geëlimineerd: Coby van Megen en Coumans door de Engelsen RookCraigie 3—0, Nora van Megen en Mosterd door de Oostenrijkse Pritzi en de Zuid-Slaviër Harangozo 30, Tine de Zeeuw en Henrichs door de Fransen Rougagnou—Sala 30, Du Buy met de Franse Vanonni door de Duitsers Mittel- bach—Piffl 3—1. Bijzondere uitslagen op internationaal niveau alvorens men aan de finales toe kwam, leverde dit Parijse tournooi in alle sectoren op. De onbekende Engelsman Craigie presteerde het, zowel de Zuid- Slaviër Harangozo (titelhouder van Pa rijs) met 12—19, 21—11, 21—11 als de Duitse kampioen Freundorfer op verras sende maar niet minder overtuigende wijze uit te schakelen. Daarmee plakte Craigie een dikke pleister op de zware wonden, welke aan Engelands grote cracks en ex-wereldkampioen Bergmann en Leach waren toegebracht Richard Bergmann had in vijf sets op sensationele wijze het hoofd moeten buigen voor de Zweedse kampioen Flisberg, die na 2119, 1921, 21—19, 1021 de partij in een verpletterde vijfde set 2113 uitmaakte (later versloeg Flisberg ook de Frans man Amouretti). En terwijl Victor Barna, de grote Europese tafeltennis-pionier die aan zijn afscheids-seizoen bezig is, al eerder was gewipt, leed ook John Leach tegen de Franse favoriet Haguenauer in 219. 219, 2117 een ontnuchterende débacle. De halve finales van het heren-enkel spel brachten vervolgens wel een zeer internationaal kwartet aan de tafels. Zo als in de aanhef vermeld, slaagde de Zweedse en Scandinavische kampioen Flisberg erin, zijn serie opmerkelijke overwinningen, op o.a. Bergmann en Amouretti, voort te zetten; nu bond hij ook de Franse favoriet Michel Hague nauer aan zijn zegekar, zodat het alvast géén inter-Franse finale kon worden: 21—14. 19—21, 21—14, 18—21 en 21—15. De jonge crack Roothooft (kampioen van Nederland bij de internationale wedstrij den 1953 te Rotterdam) hield echter de hoop op een Franse zege levend; met 17—21, 21—19, 21—9, 22—20 tegen de dap pere Engelsman Craigie plaatste hij zich in de eindstrijd. En uiteindelijk wérd het inderdaad een Franse overwinning; René Roothooft. op het ogenblik Marian ne's sterkste tafeltennis-troef, die echter gemakkelijk en onopvallend door de voorronden was gekomen, versloeg de Zweed Flisberg met de bovengenoemde cijfers. Bij de dames werden de Engelse twee ling-zusjes Rowe ook al snel uitgeran geerd: Rosalind door de nog altijd ge duchte Oostenrijkse kampioene Trudi Pritzi in 21—11. 21—14, 21—17, Diane in vijf enerverende sets door de jonge en sensationeel opkomende Franse Watel in 21—16. 16—21, 19—21. 22—20. 21—18. Maar nóch Trudi Pritzi nóch Christiane Watel bereikten de finale; zoals gezegd ging de Oostenrijkse Linda Wertl, ten koste van de Roemeense titelhouder Roseanu, met de eindzege strijken. Samen namen de Rowe-twins in het dubbelspel revanche: in 21—18, 21—12, 21—14 klopten zij de Roemeense wereldkampioene Roseanu en haar landgenote Zeilen, in de finale gunden zij ook aan de Oostenrijkse com binatie PritziWertl in 2114, 2220, 21—10 geen set! De Rowe's als „twins" opnieuw „on top". De halve finales heren-dubbel luidden als volgt: Roothooft—Lanskoy (Frank rijk) sloegen Simons—Craigie (Engeland) in 21—17, 21—19, 17—21, 21—18, Bergmann —Leach (Engeland) sloegen Barna— Haguenauer (Engeland—Frankrijk) in 23—21. 18—21, 21—18. 21—17. De halve finales gemengd dubbel: Roseanu en Ha- rastizi (Engeland) si. Diane Rowe en Leach (Eng.) 21—13. 21—14, 21—12, Ro salind Rowe en Barna (Eng.) sl. Pritzi (Oost en Haranqozo (Z.-Slav.) 2118, 15—2i, 16—21. 21—16, 21—18. Finale heren-dubbelspel: Roothooft—Lanskoy (Frankrijk) versloegen Bergmann en Leach (Engeland) met 1621, 2115. 23—21, 15—21 en 21—18. Finale gemengd dubbelspel: Angelica Roseanu en Harasti- zi (Roemenië) versloegen Rosalind Rowe en Barna (Engeland) met 2118, 20—22, 12—21, 25—23, 21—16. Twee Franse overwinningen dus: heren enkel en heren-dubbel, één Oostenrijkse: dames-enkel, één Engelse: dames-dubbel, één Roemeense: gemengd dubbel Het Parijse publiek was met die verdeling niet ontevreden. De Nederlandse hockeyers beleefden in 1953 een rustig, niet onbetekenend, doch geen bij uitstek belangrijk, geen „groot" jaar, zoals 1952 was uiet als hoogtepunt bet Olympisch tournooi te Helsinki. Maar bet thans aan gevangen jaar 1952 wordt wèl een jaar van bijzondere importance voor bet Nederlands hockey-elftal, bet nu begonnen jaar wordt wèl 'n groot jaar! In 1953 wist de Oranje-ploeg haar lei dende positie te bevestigen met 4 over winningen: op Belgen (2). Schotten en Zwitsers en een gelijk spel te Nottingham tegen Engeland, dat „een morele over winning" betekende. Maar de krachtproef zal dit jaar gedecideerd zwaarder worden, het aantal krachtmetingen, verdeeld over lente en herfst, bijna dubbel zo groot. Het voorjaarsprogramma ziet er als volgt uit: 28 Maart te Brussel: België—Nederland. 3 April te Cardiff: Wales—Nederland. 24 April te Amsterdam: Nederland— Groot-Brittannië. 2 Mei te Amsterdam: Nederland België. Zonder de Belgen ook maar in het minst te onderschatten zij zijn integen deel méér dan ooit te vrezen is toch duidelijk, dat de strijd tegen Groot- Brittannië de clou van dit aantrekkelijke voorjaarsprogramma zal zijn. Nederland speeide twee keer tegen Groot-Brittannië, Madème B Ölga Pluto, Nieki B. H. Guy eerst te Amsterdam in 1948, na de Olym- Maddenprijs, 1940 m., amateurs, 14 in schrijvingen, Nino Narville, Nora Spen cer, Nelson. pische Spelen te Londen, waar Nederland derde werd en Groot-Brittannië tweede doch beide ploegen elkaar niet ontmoet ten. Nederland vroeg toen een wedstrijd en Groot-Brittannië is daar toen zeer sportief terstond op ingegaan. Nederland won met 41 De tweede wedstrijd was bedoeld als een dito krachtmeting na de Olympische Spelen van 1952 te Helsinki. Doch men begreep, dat na het Olympisch tournooi de animo, diep in de zomer, niet groot meer zou zijn, temeer daar Nederland te Amsterdam al wedstrijden met India en Pakistan was overeengekomen. Toen be sloot men maar, dat de Britten vóór de Spelen op dóorreis naar Helsinki in Am sterdam zouden spelen: een generale repetitie voor beiden. Toen won Groot- Brittannië met 54. Na de grote wedstrijd van het vorige seizoen te Nottingham, waar Engeland (practisch even sterk als Groot-Brit tannië en Nederland met 1—1 gelijk speelden, was al in beginsel besloten, dat Groot-Brittannië spoedig weer in Amster dam zou komen, waartoe dan thans defini tief is besloten; zoals gemeld, vindt de wedstrijd op 24 April a.s. te Amstelveen plaats. Op 20 Januari begint de training van het nl.: Mulder, Derckx, Drijver, Garrels, Ancion, Loggere, Zeelen, Van Dijk, Hil- lenius, Bouwman, Kruize, Van Beaumont, Van Heel, Boerstra en Hooghiemstra. Aanvulling van dit vijftiental zal wel spoedig volgen, want er moet ook een B-elftal komen voor wedstrijden tegen België B en Engeland B. Deze B-ploeg zal eerst tegen Nederland A spelen, een interessante krachtproef, want tenslotte is het nog steeds de vraag: Zal „de oude ploeg" opnieuw gehand haafd worden, of zijn er wijzigingen, ter inleiding van de verjonging (die tóch niet kan uitblijven), mogelijk en verantwoord? Vóór einde Maart zal daarop het antwoord gegeven worden. We spraken van het belangrijke jaar 1954. Dat jaar loopt met deze vier wed strijden in de lente niet af. De clou komt pas in October: het landentournooi te Brussel. Daar komen de sterkste ploegen, er is zelfs sprake van India en Pakistan. Maar eventueel ook zonder deze Aziaten zou zulk een tournooi met de nu reeds ver kregen toestemmingen van Engeland, Schotland, Wales, Ierland Spanje, Duits land. Frankrijk, Polen Oostenrijk, Neder land en België toch al zeer belangrijk zijn. Daar worden door elk land minstens 4 wedstrijden eesreold zodat Nederland in dit jaar zeker al op 8 landenwedstrijden komt. Men ziet: er is volop reden van een Nederlands elftal, voorlopig met 15 man, belangrijk jaar te spreken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9