Ziedende zee knauwde stuk uit Wolpliaartse dijk Amelanders zagen kilometer duin in zee verdwijnen VUURZEE IN WOONHUIS Nieuwe Staatslening Huizentekort: de grootste ellende na de oorlog Auto op onbewaakte overweg Twee gegrepen, drie doden ooederentreinen botsten r II N.. WGB^D VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woningtekort nog erger clan vloed van omtuwend zeewater Deens koningspaar naar Nederland Minister Witte: „Grote gemeenten blijven achter bij inhalen van woningtekort I Kon. Elizabeth naar Gibraltar WAT BETEKENEN DE WAAR- SCHUWINGSSEINEN? I Maandag 18 Januari 1954 Overstromingen in Drie kinderen bij brand omgekomen Cornets" gaan weer de lucht in „Uitgeslagen" zilvergeld aan de markt Denemarken Meer kans voor bouw van eigen woningen Weg- en railverkeer eisten slachtoffers o Chauffeur zag trein te laat Week aanvaller uit naar Vreemdelingenlegioen Fanfani bereid om kabinet te vormen k WEERBERICHT Veerboot op drift I Verzakking bij Wolphaartsdijk Zierikzee: vloedplanken gereed Duinen op Ameland weg geslagen Baggermolen binnengaats Kustvaarder in nood Maystar" weer vlot Geen onderzoek door Britse geheime dienst ej 4 Ondanks Spaans verzoek: Leerling-machinist gedood Tussen de buffers Rijtuig ontspoorde Bromfietser aangereden Fietser tegen auto Zaterdag vond te Nieuw Buinen een ongeval plaats dat aan de 17-jarige H. P. het leven kostte. De jongen kwam per fiets uit de richting Stadskanaal, toen een watertankwagen naderde, die de watervoorziening in die streek verzorgt. P. is er met grote snelheid tegen aan gebotst, hij was op slag dood, Kwijnend bestaan Het kardinale punt Term sociale lasten onjuist De aanslag te Heer Italiaanse regeringscrisis De weerverwachting van het KJN.MX, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Vannacht hier "en daar mist. Toenemende be wolking met morgen Kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krach tige Zuidwestelijke wind. Hogere temperatu ren, vooral in de nacht en ochtend. Dinsdag* 19 Januari: Zon op 8.39 uur, onder 17.04 uur; Maan op 17.44 uur, onder 8.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Angst-Zaterdag in rampgebied met het dichten van het gedeelte der glooiing. Door de hevige storm kon Hr Ms Krui ser „De Ruyter" de haven van Vlissingen niet "binnen lopen. Hij ging op de rede voor anker. De veerboot „Prinses Irene", welke de veerdienst Dintelsas—Ooltgensplaat on derhoudt, is Vrijdagavond tijdens het ruwe weer een paar honderd meter voor de Galathese haven losgeslagen van de sleepboot, die wegens motorschade van de veerboot deze laatste enkele dagen moest overbrengen. Door de krachtige rukwinden brak de tros. Door een kun stige manoeuvre van de sleepboot werd Toen Vrijdagmiddag de Westerstorm zijn kop begon op te steken, geleidelijk in hevigheid toenam, in uitschieters een grote snelheid bereikte en het water van c Noordzee opzweepte naar onze kusten, zullen de gedachten van velen bo he tn- villen van de duisternis zijn gegaan naar het rampgebied, naar de eilanden in t e Zuid-Westhoek van ons vaderland, die, nog de' littekens tonend van een ver oren strijd tegen het water ongeveer een jaar geleden, een stormnacht ingingen. Zaterdag de storm raasde met iets verminderde kracht nog steeds voort bleek, dat men in het rampgebied een rustige nacht had gehad. Nergens had ernstig gevaar gedreigd, de herstelde dijken hadden zich prima gehouden, en bovendien waren de wachters op de dijken paraat, zodat men, wanneer dat nodig mocht z«n geweest, vrijwel onmiddellijk had kunnen ingrijpen. Wel waren op de rumoerige, hoog gaande zee schepen van diverse in moeilijkheden en soms zelfs in nood geraakt, doch ook deze e i- verontrustend, ernstige ongelukken als gevolg van de storm hadden zich niet voor gedaan. Bovendien waren de vooruitzichten Zaterdag gunstig, want gemeld werd, dat dc storm langzamerhand in hevigheid zou gaan afnemen. De verhoging van het water langs de kust zou niet abnormaal zijn. Maar intussen woei het toch nog steeds knap hard, de zee bleef woest, de mannen op de dijkeD bleven paraat. De waakzaamheid zou pas weer verslappen als de storm werkelijk geëindigd zou zijn. En dat deze blijvende waakzaamheid geenszins overbodig was, bleek Zater dagmiddag. Om kwart over een werd het dijkleger van de gemeente Wolphaarts- dijk op Zuid-Beveland gealarmeerd. De dijk begon te verzakken. Over een lengte van ongeveer 250 meter was de krammat over de kleilaag aan de voet van de nieu- xve dijk voor de zogenaamde Oostlana- polder de oude dijk werd in de ™mP" nacht van 1953 geheel weggeslagen, doch hij werd hersteld weggeslagen en ook bleek, dat de vraatzuchtige zee grote brokken klei had weggevreten en mee gesleurd Dc klei, welke over het nieu we dijklichaam is gelegd, is nog vers en brokkelt dus gemakkelijk weg. De laag Is echter meer dan een meter dik en dus dreigde er geen onmiddellijk gevaar. Het dijkleger van driehonderd man be gon direct met het leggen van zandzak ken, die gevuld werden aan de Molen dijk aan de andere zijde van het dorp. Met vrachtwagens en wagens, door trac toren getrokken, werden de zandzakken naar de bedreigde plaatsen getranspor teerd. Voor de weggeslagen stukken werden palen geheid. Vlechtwerk werd aangebracht waartussen de zandzakken gezet werden om verdere afbrokkeling te voorkomen. Het water was gelukkig niet zó hoog. Was namelijk de vloed een meter hoger gekomen, dan was er ge vaar geweest, want dan zou het zich onder de klei bevindende zandlichaam zijn aangetast met alle ernstige gevolgen van dien. 's Avonds om een uur of acht behoefde men niet meer ongerust te zijn. De werk zaamheden aan de dijk werden gestaakt tot Zondag, wanneer men gereed zou ko men met het herstel. Volgens de mening van deskundigen is er op 't ogenblik geen enkel gevaar meer aanwezig. Tengevolge van opstuwing door do harde Westenwind werd het water rond om Schouwen-Duiveland Zaterdag vrij hoog opgevoerd. In Zierikzee steeg het tot op de kaden en overal hield men de vloedplanken gereed. Zij hoefden geluk kig niet gebruikt te worden, want ner gens bereikte het water een dergelijke hoogte dat plaatsing noodzakelijk was. Bij de haven van het stadje waren auto riteiten van de Waterstaat en de gemeen te aanwezig, 's Middags om ongeveer één uur zakte het water weer, zodat mogelijk gevaar geweken was. De provinciale boot van do veerdienst Zierikzee-Katseveer kon echter vanwege de felle wind niet uitvaren. Uit Ouwerkerk werden geen bijzon dere gebeurtenissen gemeld; alles was volkomen rustig. In Brouwershaven stond het water Zaterdag ook op de ka den cn men heeft dc na de ramp ge bouwde noodbekisting gedeeltelijk moe ten sluiten om te voorkomen, dat het water het Havenplein op zou lopen. De storm heeft het water aan de zee dijk en in de haven van Stavemsse za terdag flink doen stijgen. Het geneie haventerrein stond onder water. Aan de zeedijk werd enige schade aangericht, die echter in de loop van de middag voorlopig werd hersteld. Gevaar was er niet, doch het gemeentelijke alarm systeem werd in werking gesteld. De glooiing van de Vrijdag geopende haven van Battenoord onder Nieuwe Tonge werd Zaterdag voor een gedeelte weggeslagen. Arbeiders begonnen direct wederom een verbinding tot stand ge bracht. doch een tijdlang verkeerde de veerboot in een precaire positie. Er wa ren weinig passagiers aan boord. Hoor het ruwe weer en woelige water was het onmogelijk de Galathese haven binnen te varen, en men moest terug naar Dintel sas. Van de duinen ten Westen van Hollum op Ameland werd gedurende de eerste 24 uur van de storm een gedeelte weg geslagen, dat ongeveer een kilometer lang is cn een breedte heeft van vijf tot zeven meter. Aangezien de afkalving ge durende de laatste 8 jaar gemiddeld 15 meter per jaar bedraagt en de bescher mende duinenstrook angstig smal be gint te worden, maken de eilandbewo ners zich niet zonder reden ongerust. Zij vragen zich af waar het heen moet. in dien niet op korte termijn ingrijpende maatregelen zullen worden genomen. De baggermolen en de twee daarbij behorende bakken, die Vrijdag in het Sloe aan de grond waren gelopen, zijn Zaterdag in Vlissingen binnengebracht. Twee mannen, die op de baggermolen waren gebleven en de man die zich se dert Vrijdag op een van de bakken be vond, kwamen behouden aan wal. het hoge water schade aangericht. De storm.' die sedert Zaterdag in Dene marken woedt, heeft nieuwe, ernstige overstromingen teweeggebracht, in het bijzonder in het gebied van de Liimfjord in Jutland. Er wordt geen melding ge maakt van slachtoffers, maar er is aan zienlijke materiële schade. Te Skive staan meer dan honderd huizen in het water en talrijke gezinnen moesten worden geëvacueerd. Alle mannelijke be woners van dit ongeveer 11.000 inwoners tellende stadje aan de Liimfjord zijn Zondagochtend opgeroepen om hulp te verlenen bij het keren van het water. Naar wij van het ministerie van buiten landse zaken vernemen, zullen de koning en de koningin van Denemarken in de tweede helft van April 1954 een staatsbe zoek aan Nederland brengen. Vermoedelijk arriveren de Koninklijke gasten op Z6 April hier tr lande cn zullen zij drie dagen in Nederland verblijven. Omtrent bet programma voor die dagen kunnen in afwachting van een verdere re geling, vooralsnog geen bijzonderheden worden medegedeeld. Het Nederlandse vaartuig „Maystar" dat op 8 Januari, met een brandende suikerlading> ter hoogte van Stad, in West- Noorwegen, aan de grond was gelopen, is Zaterdag j.l. weer vlot gekomen. Het schip is slechts licht beschadigd Daar de machines niet kunnen worden gebruikt, ls de „Maystar" door de twee Noorse bergingsvaartuigen, die het vaar tuig los hebben getrokken, naar de Noorse haven Bergen gesleept, waar ook de suikerlading zal worden gelost (Van onze correspondent) slachtoffertje werd zwaar gewond over- Het Britse ministerie voor burgerlucht vaart heeft berichten, als zou de Britse inlichtingendienst bij het onderzoek naar de ramp met de „Cornet" bij Elba zou zijn ingeschakeld omdat men aan sabotage geloofde, met stelligheid tegengesproken. Dit betekent echter niet, dat men de mogelijkheid van sabotage geheel uitsluit- In de Sledemennerstraat te Groningen heeft gisteravond een felle uitslaande brand gewoed in het huis dat door de fa milie Kuipers bewoond wordt. De ouders waren uit, toen door tot nu toe onbekende oorzaak de brand uitbrak Voordat de Groningse brandweer arriveerde was de zeven-jarigt Rennie reeds door buren uit het brandende buis gehaa'd De brand weerlieden vernamen, dat nog drie kin deren verbleven in het eengezins- huisje, waaruit de vlammen reeds naar buiten sloegen. Allereerst probeerde men met rookmaskers naar binnen te komen, doch toen dat niet lukte is men met be hulp van zuurstofmaskers doorgedrongen in de woning. De zes-jarige Grietje had echter reeds een afgrijselijke dood gevon den. De driejarige Wiert kon met zware brandwonden gered worden Het ventje werd onmiddellijk door de G.G.D over gebracht naar het Academisch zieken huis, waar hij later overleed Aanvanke lijk kon men de anderhalf jarige Jan niet vinden, doch het bleek dat het kind in dekens op de grond sliep. Ook dit Blijkens een melding van het Duitse motorschip „Oda" bevindt het Neder landse kustvaartuig „Ariel" zich in moeilijkheden op de Noordzee. Het schip zou een defect aan de stuurinrichting hebben. De kustvaarder vroeg wegens stuurloosheid om assistentie en bevond zich op ongeveer 150 km ten Noorden van Ameland De sleepboot Holland" onderzoek hGeft reeds uitgewezen, dat het van de fa. Doeksen op Terschelling is j rPf,or)|ft rinooinV niot to wiif.en is eeweest Met ingang van vandaag, Maandag, zijn de „Cornets" van de B.O.A.C. weer In gebruik genomen, precies een week na het ongeluk bij Elba, waarbij 35 personen om het leven kwamen. Er zullen echter nog geen passagiers worden vervoerd zolang niet alle toestellen aan een veilig heidstest zijn onderworpen. Het voorlopige gebracht naai het Academisch Ziekenhuis. Het kindje is vanmorgen eveneens aan zijn ernstige verwondingen overleden. Ondertussen bestreed de brandweer de vuurzee met twee mistspuiten en zij slaagde er in uitbreiding van de brand te voorkomen. Om half twaalf was men de vlammen meester Het huis brandde uit en de gehele inboedel ging verloren De ouders, die onmiddellijk op de plaats van de ramp waren aangekomen werden met een shock bij buren ondergebracht. Rennie, die door een buurbrouw via een binnenplaats uit het brandende liuis is gehaald, is redelijk goed. Hij heeft wel verscheidene brandwonden en ook een shock opgelopen. Het kereltje vond ook een goed tehuis bij de buren. uitgevaren om de bieden. „Ariër hulp te gaan recente ongeluk niet te wijten ls geweest aan zwakheden in de constructie. Op de Nederlandse postkantoren is de laatste dagen veel zilvergeld ontvangen, niet zelden munten, welke geheel uitge slagen waren. Blijkbaar gaat het publiek in de verwachting dat weldra weer zil vergeld in roulatie zal worden gebracht, er meer en meer toe over de opgepotte guldens en rijksdaalders opnieuw in om loop te brengen. Men heeft niet zonder verbazing geconstateerd dat velen zich met dit oppotten onledig hebben gehou den. Heden is liet prospectus ver schenen van een nieuwe Staatslening ten bedrage van 300 millioen tegen een rente van 31/4 pet. De koers van uitgifte bedraagt 99 pet. De inschrijving staat open op 28 Januari 1954 bij bet Agentschap van het min. van Financiën te Amsterdam, terwijl de storting dient te geschieden op 15 Februari a.s. bij de Ned. Bank te Amsterdam. Morgen zal prinses Margriet haar elfde verjaardag vieren. Ter gelegenheid hiervan publiceren wij de jongste foto van de a.s. jarige. De storm heeft in het afgelopen week einde aan zeven personen in West-Duits- iand het leven gekost Door instortende ruïnes kwamen te Hannover drie mensen om het leven. In de haven van Hamburg sloeg een dok van 17.000 ton van zijn ankers los, waar door in de buurt liggend schepen werden beschadigd. Met behulp van zes grote sleepboten kon het dok weer worden ver ankerd. Op de Westkust van Sleeswijk-Holstein zijn door het hoog opgejaagde water grote stukken land ondergelopen. Vooral van de eilanden Borkum en Sylt wordt zware schade gemeld. De duinen hebben ernstig te lijden gehad en ook aan huizen is door e" (Van onze speciale verslaggever) De K.V.P.-actie voor de aanstaande Statenver kiezingen is in it Jfc'ovincie Overijssel Zaterdag „ingeluid" met een „klinkend" appèl te Almelo, voor welke bijeenkomst in „Het Groenendal'' een zeer grote belangstelling bestond. Het was een manifestatie van het zelfbewustzijn der K.V.P. in deze kring en tevens een stimulans voor de afdelingen, zoals ook de voorzitter, drs G. J. M. Horsbach in zijn openingswoord zei. Op zijn voorstel werd een telegram aan prof. Romme gezonden, als gelukwens met zijn herstel. De enorme opkomst was geen wonder, gezien vooral de eerste spreker, minister ir H. B. J. Witte, die een overzicht gaf van de woningnood de grootste ellende na de oorlog, zoals Z. Exc. zelf Minister Witte kwaad de kop indrukken.... opmerkte en van de maatregelen om dit kwaad de kop in te drukken. Minister Witte herinnerde aan de mens onwaardige toestanden, die op het gebied van de volkshuisvesting in het begin van de vorige eeuw heersten, toen het econo misch voordeel voorop gesteld werd en het sociale wegviel. Hetgeen we nu mee maken, is een typisch na-oorlogs ver schijnsel werd de aandrang voor een wettelijke regeling steeds groter. Dr Schaepman wees erop, dat wie de hand aan de sociale ploeg wil slaan- in eerste instantie rekening moet houden met het verbeteren van de arbeiderswoning. Toen in 1902 de Woningwet in werking trad, was men be reid aan de uitvoering mee te werken. Overijssel heeft de primeur, want daar werd n.l. in 1860 te Zwolle de eerste Ver eniging tot verbetering van arbeiders woningen opgericht, welke zich de ver huring en het verstrekken van eigendoms' Tegen het einde van de vorige eeuw bewijzen ten doel stelde. r 4 I 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Spanje heeft Engeland verzocht het een daagse bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar, in Mei a.s., niet door te laten gaan „in het belang van de goede ver standhouding tussen dc beide landen". Er is in de Spaanse bladen, die het streven steunen om Gibraltar weer bij Spanje te voegen, heftig geprotesteerd tegen dit voorgenomen bezoek, dat „een belediging aan de natie" werd genoemd- Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat Engeland het ver zoek van Spanje heeft afgewezen. „De Britse regering kan onmogelijk een ver zoek, dat betrekking heeft op een bezoek van H.M. aan een van haar eigen gebieds delen inwilligen", aldus werd gezegd. (Van onze correspondenten) Het verkeer op de weg en het vervoer per rail hebben het afgelopen weekeinde tezamen voor een trieste staat van ongevallen gezorgd. Onder deze ongelukken waren enkele zeer ernstige cn uit een voorlopige balans blijkt dat er helaas zeven mensenlevens te betreuren zijn, terwijl een zwaar- en een lichtgewonde naar het ziekenhuis werden overgebracht. (Van onze Haagse redactie) De eerste vuurproef hebben de dij ken in het rampgcbied dan goed weerstaan. Men kan zich nog zwaar dere stormen en nog hog®r® standen voorstellen, maar het is toch verheugend, dat zich nergens grote, rampveroorzakende beschadigingen hebben voorgedaan. Bij lange na met. Behalve verheugend is een en ander ook zeer bevredigend. Immers, de nieuwe dijkvakken staan veel eerder bloot aan beschadiging dan de oude. De nieuwe dijklichamen hebben zich nog niet „gezet". Daar is tijd voor nodig en "e tlJ(* laat zich niet dwingen. Bovendien heeft zich vaak nog geen beschermende grasmat op de kruin kunnen vormen, hetgeen ook een '^ZoalsS bekend is dezc.r dagen het eerste waarschuwingssein - A ni) -pin wordt gegeven, waterstand* van 1.80 m k°v „rorrl* wordt verwacht. In dat geva ie rayon-hoofddepóts, de Pla?^®:"ft® cn de dijkdepöts bezet. In deze pots zijn de materialen geborgen, welke nodig zijn om bedreigde zee weringen te verdedigen; verlichtings artikelen, waterkleding materialen en gereedschappen, tot rattenkruit toe. Bovendien zijn op plaatsen, waar geen zand aanwezig is, zanddepots aangelegd. In totaal zijn er twee honderd depóts. Wanneer signaal A wordt gegeven, is men nog ver verwijderd van de situatie uit de rampnacht van vorig jaar. Toen was de waterstand gemid deld 3 m plus N.A.P. Voordat het echter zover is worden eerst nog sig nalen B dat is 2.20 m plus N.A.P. en C 2.80 m plus N.A.P. gege ven In Zeeland wordt na ontvangst van' het telegram B het dijkleger de organisatie, die traditioneel door vrijwillige medewerking van de pol- derbcwoners wordt gevormd voor hulpverlening gewaarschuwd. Bij telegram C komt het leger in „actie ve" dienst. In Noord-Brabant komen de dijkwachters in dienst na ont vangst van sein B. Bovendien zijn er voor het hele gebied constant 2000 militairen beschikbaar. Op de onbewaakte overweg te Dichtc- ren onder Doetinchem is Zaterdagmid dag om ongeveer half vijf een Volkswa gen, bestuurd door de 54-jarige Th. II. uit Emmerik in Duitsland door een uit de richting Arnhem komende trein ge grepen, tengevolge waarvan zowel de be stuurder alsmede twee andere inzitten den werden gedood, terwijl de vierde licht werd gewond. Vermoedelijk heeft de bestuurder de trein Arnhem-Winterswijk te laat opge merkt. De auto werd door de schok on derste boven geworpen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Dc chauffeur, alsmede zijn 80-jarige schoonmoeder mevr. E. K. werden op slag gedood. Zijn 19-jarige dochter G. II. werd zwaar ge wond naar het Ziekenhuis te Doetin chem vervoerd, waar zij in de loop van Zaterdagavond aan dc bekomen verwon dingen bezweek. Zijn 24-jarige dochter H. II. werd inet lichte verwondingen eveneens naar genoemd ziekenhuis over gebracht. Even voor het station Dieren-Doesburg is in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 3 uur een goederentrein, ge trokken door een electrische locomotief, bestuurd door de gehuwde Nijmeegse machinist Z, op een stilstaande goede rentrein gereden, tengevolge waarvan de bagage-wagen te pletter werd gedrukt tegen een met papier geladen wagon. In de bagagewagen reed de ongeveer 20- jurige leerling-machinist H. uit Venlo mede als trcingeleider. De jongeman werd op slag gedood. Het in deze wagen aanwezige brandende kacheltje zette de papier-lading in lichterlaaie, waardoor de reddingswerkzaamheden ten zeerste werd bemoeilijkt. De bestuurder van de aanrijdende trein zat zwaar gewond bekneld in de ernstig beschadigde electrische locomo tief. Met behulp van snijbranders heeft men de ongelukkige weten te bevrijden. Het slachtoffer was een been afgerukt. In ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. Over de oorzaak van het ongeval staat nog weinig vast. Vermoedelijk is de eer ste goederentrein tot stilstand gekomen op het stroomloze baanvak. Daarbij wa ren de wagons reeds de seinen gepas seerd, die daarop op veilig sprongen. De aanrijdende trein reed door groen en botste toen met een geweldige klap op de stilstaande goederentrein. De rails werden over een grote lengte vernield. In de vroege morgenuren werden de stoffelijke resten van de verongelukte leerling geborgen. De brandweer uit Velp en Rheden waren spoedig ter plaat' se en werkten uren aan een stuk om de brand, die het reddingswerk zeer be moeilijkte. te blussen. Politie en spoor wegautoriteiten waren op het terrein van liet -ongeluk aanwezig. Tengevolge van de ontsporing en het defect raken van de electrische boven leiding werd het baanvak Zutphen-Die- ren-Doesburg versperd. Ter vervanging van de treinen werd een autobusdienst ingelegd. De 51-jarige rangeerder A. M. uit Bre da is op het Bredase emplacement van de N.S. verongelukt. Hij was bezig een aantal wagons achter een locomotief te bevestigen, toen hij tussen de buffers bekneld geraakte. M. liep zware inwen dige kneuzingen op en is enkele ogen blikken later ter plaatse overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Op het spoorwegemplacement te Alk maar is Zaterdagmiddag tegen twee uur een rijtuig tijdens het rangeren ont spoord, waardoor de hoofdsporen naar Den Helder en Hoorn versperd raakten Tot Zaterdagavond kwart voor acht was treinverkeer tussen Alkmaar en Heer- hugowaard niet mogelijk. De reizigers werden per autobus vervoerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag is nabij hotel „De Gouden Leeuw" te Laag Keppel de 60-jarige O. uit Rheden, die met zijn schoonzoon, vrouw en doch ter van een bezoek aan kennissen per bromfiets huiswaarts keerde, bij het na deren van de Rijksweg Arnhem—Doe tinchem door een uit de richting Arnhem naderende auto van de garage H., be stuurd door J., aangereden en op slag gedood. Z. Exc. ging de belangrijkste bepalingen van de Woningwet na, waarbij o.a. woningbouwverenigingen een gemeentelijk crediet kunnen krijgen. Hij wees op de activiteit in Twente, waar verschillende woningbouwverenigingen werden opge richt, aanvankelijk alleen door belang stellenden, veelal uit de hogere standen om hun medemensen te gerieven, doch later ook door belanghebbenden, mensen uit de arbeidersstand- In Overijssel zijn thans 39 corporaties werkzaam en ver schillende gemeentebesturen leggen ten aanzien van dé woningbouw een grote activiteit aan de dag. Evenwel lijden woningbouwverenigingen op verschillende plaatsen ln ons land een kwijnend bestaan, waarvoor de minister als oorzaken noemde: het gebonden zijn aan overheidsvoorschriften, waardoor de besturen zelf weinig initiatief kunnen nemen en meer onbezoldigde ambtenaren zijn; het feit, dat ln deze tijd de belange loze medewerking voor een bepaalde zaak in heel het verenigingsleven steeds min der wordt; de overheid tegenwoordig zelf zoveel doet en tenslotte, omdat 't bouwen steeds ingewikkelder wordt. Het bouwen is een speciale wetenschap geworden, wijl men met beperkte middelen tot een to goed mogelijke huisvesting moet komen. Een oplossing voor de administratieve en technische moeilijkheden kan volgens dc minister gevonden worden in een nauwe corporatie van verschillende woningbouw verenigingen. Aan de hand van cijfers toonde Z. Exc. aan, dat de woningwetbouw is terugge drongen. hetgeen ten dele te betreuren 'S. Het is natuurlijk goed, dat het particu lier Initiatief voor woningbouw zorgt, maar de bouw van woningwetwoningen is een prijscorrigerend middel. In de na oorlogse jaren hebben vooral grote ge meenten veel aan woningwetbouw gedaan welke echter ln hoofdzaak was gericht op middenstandswoningen; in arbeiders woningen was niet voldoende voorzien. Na de oorlog kreeg 't particulier Initiatief moeilijk voet aan de grond. Bedroeg het percentage woningwetwoningen ln 1948; 85 in 1950 was 34% particuliere bouw en ln 1952 39%. Het kardinale punt ln de ministeriële rede was natuurlijk de vraag, wanneer de woningnood opgelost ls. Hierop kon echter aldus Z. Exc., moeilijk een antwoord ge geven worden. Niets mag nagelaten wor den om het woningtekort, dat geschat wordt op 225.000 woningen, in te lopen. Met 65000 woningen per jaar zal de woningnood ln verschillende delen van ons land rond 1960 zijn opgelost, maar In ver schillende centra zal het nog langer duren. De nood wordt nog verzwaard, omdat de kwaliteit van een aantal woningen zeer slecht is. Een maatstaf om het aantal krot woningen te bepalen is er niet, maar aangenomen wordt, dat alle oude één- en twee-kamerwoningen krotten zijn. Z. Exc zette vervolgens de verdeling van de te bouwen woningen uiteen, waar bij een belangrijke factor ls het woning tekort, dat in een bepaalde provincie heerst en een zekere reserve ls aan gehouden- o.a. voor onverwachte Indus triële ontwikkeling. Het is met het woningcontingent van 1947 af steeds crescendo gegaan; in 1951 kwamen er 58.000 woningen gereed, 'n 1952 evenwel een terugslag tengevolge van investeringsbeperkingen, n.l. 54.000, en voor wat het program van 1953 betreft, bestaat de verwachting van 58 59.000 woningen. Uitgedrukt in geld ls de raming voor dit jaar wat het bouwprogram betreft 839 millioen gulden, waarvoor 27.500 woningwetwoningen, 25.000 premie-wo ningen, 10.000 voor herbouw tengevolge van de oorlog, 1500 voor herbouw in de watersnood-sector en 1 000 woningen in de vrije sector gebouwd kunnen worden. Voor wat het inhalen van het woningtekort betreft, merkte minis ter Witte op, dat de grote gemeenten (boven 50.000 inwoners) relatief achter blijven. In de provincie Over- gemiddeld een sobere arbeiderswoning en er wordt niet slechter of kleiner gebouwd dan vóór de oorlog. Wel moet erkend worden, dat het persoonlijk cachet kleiner geworden is, hetgeen Z. Exc. één van do nadelen van de huidige woningbouw noemde. Van het aantal woningwetwonin gen waren er in 1949 13% met 3 of 4 vertrekken, in 1950: 20%- in 1951: 24% en I in 1952 31% de andere waren groter - j terwijl het aantal woningen met 3 slaap kamers vorig jaar 76% bedroeg. I Het percentage eengezinswoningen be droeg in 1949: 78 de rest was étage woningen in 1952; 49%, in 1953; 54%. Dit geldt weer alleen voor de woningwet woningen. In de particuliere sector zija 82% eengezins-woningen. Bij de herziening van de premieregeling wordt, zoals men weet, een zekere toeslag voor het bouwen van een eigen huis ge geven. Dit is volgens de minister nog betrekkelijk gering, zodat een eigen huis altijd nog duurder is dan een woningwet woning, maar de exploitatie-uitkomst is lager. Op het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting is men doende het gehele vraagstuk van een eigen woning nader te bestuderen, waarbij ooif rekening wordt gehouden met allerlei fiscale en sociale factoren. Men hoopt met een rege ling te komen waarbij voor de bouw van deze woningen meer mogelijkheden ge schapen worden. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. sprak over „Sociale en politieks verantwoordelijkheid", waarbij hij o.a. wees op de grote zielkundige kracht dia gelegen is in een gezamenlijk optreden van de katholieken, zowel in de sociale organisaties als politieke. De principiële eenheid is in staat belangentegenstellingen te overbruggen. Met trots en met recht mogen we constateren, dat de K.V.P. een belangrijk aandeel heeft gehad ln d« sociale vooruitgang. Bij de verkregen sociale zekerheid ls er reden om zich te bezinnen of deze nog wel berust op de katholieke maatschappij leer en in verband daarmee betoogde de heer Middelhuis, dat er gewaakt dient te worden- zowel tegen overschatting van de overheidstaak, als van de persoonlijks verantwoordelijkheid. Vele vraagstukken vragen massale maatregelen; voor het grootste deel van het volk zijn maat schappelijke risico's als ziekte, invaliditeit e.d. niet meer te dragen. De premiën voor sociale verzekeringen moeten beschouwd worden als een deel van het rechtvaardig loon en daarom is de term; sociale lasten onjuist. Hier te spreken van socialisme acht de heer Middelhuis een aantijging van wat men solidariteit noemt. Er treden te dezer zake wel eens spanningen op, ook in het katholieke kamp, maar die zijn waarlijk niet groter dan in Schaepman's tijd en zij behoeven niet tot blijvende verwijdering te leiden, als men maar de ware sensus catholicus bezit. ijssel geschiedt het inhalen voor grote en kleine gemeenten echter evenredig. (Van onze correspondent) Als verdacht van de laffe aanslag op de 44-jarige mevr. H. te Heer bij Maas tricht wordt gezocht naar de 20-jarige I- uit Maastricht, die evenwel nog voort vluchtig is en vermoedelijk naar België is uitgeweken om dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. L. was de afgewezen minnaar van de dochter van mevr. H. en men vermoedt nu, dat L. de moeder heeft aangesproken, om weer contact te krijgen met de dochter, die inmiddels al 'n tijd verloofd is. Steeds was hij de laatste tijd voor het huis aan de Schoolstraat te Heer gesignaleerd, ver moedelijk met j de bedoeling het meisje wederom te ontmoeten. Zij wilde daar evenwel niets van weten. Het stuk ijzer dat met touw omwikkeld was, was waar schijnlijk voor de dochter bedoeld als zij zou blijven weigeren, de omgang te her vatten. Professor Amintore Fanfani, een der leiders van de linkervleugel van de (katholieke) christen-democratische partij, -ij- heeft president Einaudi medegedeeld, dat Woningen niet kleiner i hij bereid is een nieuwe Italiaanse rege- Z. Exc. zei met nadruk, dat geen krot- i ring te vormen. Zoals gemeld had Fan- woningen, d.w.z. te kleine woningen, ge- fani de opdracht reeds voorlopig aan- bouwd worden, Wat au gebouwd wordt la 1 vaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1