Nieuws uit STAD en OMTREK VERJAAGDE KUDDE Drievoudige brand in Rotterdam De R.K. Transportarbeiders hielden feestelijk ontbijt j L.F.C-EXCELSIOR 0-1 K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM ■SSiSil I Waar Europa missiegbied is en priesters frontstrijders zijn aargangen Houtloods en twee wagons vernield 40-Jarig zangers-jubilé UIT 75 Hattrick van Boon was basis van verdiende zege J ubileum-z wemf eest voor Wilton-Fijenoord ROTTERDAM Bouw 12 winkels in Zuid wijk V V eemarkt'vraagstuk MAANDAG 18 JANUARI 1954 fAGINA 2 INTIEME CONCERTAVOND Van Toonkunst ZE „NAMEN HET NIET" BURGERLIJKE STAND AGENDA /V ROTTERDAM Inbraak Zeven zilveren jubilarissen Uit handen van de heer Bastein ont vingen zeven leden het z'ilveren bonds- insigne met het bijbehorende diploma en een gedicht van Jan Muller, ter gelegen heid van hun vijfentwintig-jarig lid maatschap van de bond. Zij werden door de heren Meijer en Bastein ten voorbeeld gesteld aan de andere leden voor hun ijver en belangstelling voor het werk van de bond en hun volhardende trouw. SCHOOLHOOFD NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NIET VAN STAPEL GELOPEN HBSSRVVH 3-0 PAASVEETENTOON- STELLING 1954 O}) Dinsdag 6 April op de Y eemarktterreinen DUITS ZEEMANSHUIS TE ROTTERDAM Aangereden VEEMARKT TE ROTTERDAM Si* iilll Wederom onderhandse opdracht aan combinatie te Schiedam !7 BEVEILIGING HISTORISCH MUSEUM TEGEN BRAND De Nederlandse katholieken worden nogal eens geprezen om hun ijver voor de missie en het getal Nederlandse priesters, dat onder de barre tropenzon ijvert voor Gods Kerk is niet gering. En wie de reportages van Martin Duyzings in ons hlad leest, weet, dat hun leven één aaneenschakeling is van zorg, moeilijkheden en ontberingen. Weinigen zullen er echter van op de hoogte zijn, dat practisch naast hun deur wat zijn afstanden in deze technische eeuw een diaspora is, waar priesters verbeten vechten om het behoud van het geloof, waar armoede en gebrek, ziekte en eenzaamheid het geestelijk leven trachten te verstikken en waar millioe- nen katholieken vertwijfeld uitzien naar de uitgestoken broederhand van hun medegelovigen in landen, waar de gesel van de oorlog niet zo onbarmhartig de ruggen van de onschuldigen striemde. Wij bedoelen het diasporagebied in West-Duitsland, waar millioencn ont heemden in overbevolkte barakkenkam- pen en in oude schuilkelders een aller- erbarmelijkst lot ondergaan. Artikel 13 van het Verdrag van Pots dam zegt: ,.De drie regeringen hebben het vraagstuk langs alle kanten onder zocht en komen tot het inzicht, dat de Duitse bevolkingsdelen, die zich bevin den ten Oosten van de Oder-Neisse-lime in Polen, Tsjecho-Slowakije en Honga rije, naar Duitsland moeten worden over gebracht. Zij zijn het er over eens, dat deze verplaatsing ordelijk en op humane wijze moet geschieden". Na de ondertekening van dit verdrag begon een der grootste martelgangen, welke de geschiedenis kent en de rege ringen, welke het besluit tot een „orde lijke en humane" verplaatsing namen, hebben een grote schuld op zich geladen. De met een onderzoek aangaande deze mensentransporten belaste „commissie Walter" komt tot deze verpletterende conclusie: „Ongeveer een kwart mil- lioen Sudeten-Duitsers werden op on menselijke wijze door de zelfstandig op tredende „partisanen" uit de grenspro vincies naar Duitsland verdreven en de achtergebleven 2y2 millioen werden te gen het einde van 1945 en in 1946 door de Tsjechische regering in georganiseerde transporten naar Duitsland overgebracht. De toestanden waren daarbij zodanig, dat geen van de beide uitdrijvingsacties hu maan en ordelijk genoemd mag worden". Drie millioen mensen kwamen bij deze „humane" volksverhuizing om van kou, onebering en hartzeer. Twaalf millioen zielen kwamen in Duitsland aan, om te ontdekken „dat er voor hen geen plaats was". Vindt u dt geen bekende woorden „dat er voor hen geen plaats was?" Het was nog maar zo kort geleden Kerstfeest, zeggen die woorden U misschien iets? De nood, welke direct over onze grens gele den wordt, tart elke beschrijving. De toestanden, waarin millioenen mensen, gelovige mensen leven, is ondraaglijk. Reeds zijn hulptroepen naar dit be dreigde gebied van de Moederkerk ge snel. De Oostpriesterhulp, een actie van Belgische pater Werenfried van Straa- ten, zond reeds meer dan twintig kapel wagens en een grote hoeveelheid medica menten en levensmiddelen. Maar er moet meer hulp komen, veel meer. In het kader der propaganda voor het gereorganiseerde „Toonkunst Muziekly- ceum" biedt Toonkunst zijn leden op 26 dezer in het gebouw van de R.K. Volks bond te 8 uur een intieme concert-avond aan. Het programma bevat werken van Saint-Saëns, Schumann, Wagner, Handel e.a., voorts zang, ballet, accordeon. Uit voerenden zijn leraressen en leraren, aan de school verbonden. De politie heeft Zaterdag enkele heet hoofdige lieden, die kennelijk te veel ge dronken hadden, tot de orde moeten roe pen. Dit geschiedde inmiddels op een nogal ingewikkelde manier, want de he ren „namen" geen vermaningen en pleeg den zelfs verzet. Het begon met de 30-ja- rige stuurman D. K. uit Vlaardingen, die op de Rotterdamsedijk tijdens een ruzie een chauffeur een hevige vuistslag gaf. Agenten, die gewaarschuwd werden, wis ten hem te grijpen, toen hij in de Korte Singelstraat in een bus wilde stappen. Hij rukte zich los, waarna een rolpartij over de straat ontstond. Maar de agenten wis ten het heerschap te overmannen en brach ten hem naar de post aan de Buitenhaven- weg. Vandagr is hij naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar ter kal mering opgesloten. Op de Lange Haven vertrouwde een agent van politie een 18- jarige monteur en een 20-jarige leerling- vlechter niet, toen ze hem wegens een straatschending hun namen opgaven. Hij nam het tweetal mee naar de post aan de Buitenhavenweg. Daar gipg de leerling- vlechter er vandoor. De agent rende hem achterna en wist hem op de Hoogstraat te arresteren, niet echter dan na een hevige worsteling. waarbij de agent een ge scheurde jas opliep. De verzetpleger is eveneens in het hoofdbureau van politie opgesloten GEBOREN: Douwe, zoon van D. Zeeman en A. J. Heesbeen; Adrianus M., zoon van N. G. J. de Wolff en E. M. v. d. Linden; Arie D., zoon van M. Huijzer en H. Rij laarsdam; Johanna M. P., dochter van F. Koudenburg en F. Sprong; Maria H., dochter van J. M. A. van Koppen en J. K. C. Smit; Maria C., dochter van I. Ka mermans en M. A. M. Westdijk. Zondag aanstaande zal er door de jeugdbewegingen aan alle kerken wor den gecollecteerd. En Dinsdag a.s. spreekt in de R.K. Volksbond één der helpers van pater Van Straaten, pater Wiro van Aken O.Praem, die er tevens de film „Verjaagde kudde" zal vertonen. De toegang tot de zaal is gratis en er wordt op U gerekend! Maarmog veel meer wordt op U gere kend wanneer volgende week Zondag de collectebus rammelt. Loopt U dan alstublieft niet haastig door omdat er thuis met de koffie ge wacht wordt, maar bedenkt hoe de toe standen hier in de hongerwinter waren en probeert U dan tevens voor te stellen, dat Uw parochiekerk vijftien kilometer verder staat. Dat U dus elke Zondag vijftien kilometer moet lopen om de Mis bij te wonen en na afloop nogeens dezelf de afstand. Dat is in Sleeswijk-Holstein niets bijzonders. En daar hebben oude mensen van zestig jaar het er voor over om zo'n afstand te lopen teneinde de Mis te kunnen bijwonen. Steekt U komende Zondag vooral geen „collectegeld" bij U wanneer U naar de kerk stapt. „Collecte-geld" rammelt wel aardig in de bus, maar je kunt er z'o weinig mee doen, als U be grijpt wat we bedoelen. Laat het een ge ruisloze collecte worden! De R. K. Transportarbeidersbond „St. Bonifacius" maakt er geen gewoonte van te feesten. Het vorige feest dateert alweer van enkele jaren geleden. Maar tenslotte heeft de mens wel eens een verzetje nodig en zo waren de leden dan Zondagmorgen verzameld in de grote zaal van de R. K. Volksbond. Tevoren was men naar de kapel van Huize Liduina geweest, waar door rector A. Vet een H. Mis werd opgedragen ter intentie van de levende en overleden leden van de Schiedamse afdeling. Heden: Passage Theater: „Melba" (alle leeft.) 2 en 8 uur. Monopole: „Het Gouden Zwaard" (14 j.) Morgen: Pater Wiro v. Aken O. Praem. in R.K. Volksbond met de film „Verjaagde kudde". TONEEL EN MUZIEK Dinsdag: 19 Januari: Schouwburg, 8 uur: ,,In 't kleine geluk" 'De Toneelvereniging!Lantaren, 8 uur: „Sbas- tiaan" (Rotterd. Comedie) (volw.). Aula Boymans, 8 uur: Solistenconcert: Ellen Mac Gillavry, fluit, Lily van Sprengen, piano, Jaap Spigt, clavecymbel. Congreszaal William Boothlaan, 8 uur: Concert m. m. v. Aafje Hey- nis en Joh. v. d. Boogert (voor Kunstkring). BIOSCOPEN Programma's van 15 t/m 21 Januari Arena: The Captain's Paradise (volwj; Capi tol: Staatsvijand no. 1 (a. 1.); Centraal: Onver getelijke melodie (a. 1.); Cineac en Colosseum: Gaslicht (18 j.); Harmonie: Opgepast, zakken rollers! f 18 j.); Lutusca: lm weissen Rössl (a. 1.); Luxor: Blondjes genieten de voorkeur (ontoelaatbaar); Passage (Schiedam): Melba fa. 1. Prinses: Woestijn ratten (14 J.); Rex: De wraak van de woudloper (14 j.); 't Venster: Alles is vergeven en vergeten (ontoelaatbaar); Victoria: Gaslicht (18 j.). De viering van het 40-jarig zangersjubi leum van de heer P. Beumers als lid van het koorgezelschap „Lof en Stichting" van de kerk „H. Joannes de Doper" Zondag zette in met een door de pastoor opgedra gen Hoogmis. Het volledige zangkoor on der leiding van dirigent, de heer J. Ranke en als organist de heer A. Tersteeg, zong de „Missa H. Magdalena" van Ph. Loots en „Jubilate Deo" van Aiblinger. Na de Hoogmis werd de jubilaris in het Parochiehuis gehuldigd bij monde van de Eerw. Heer president namens het kerk bestuur, waarbij hem na warme bewoor dingen van hulde een cadeau onder cou vert werd overhandigd. Daarna nam de vice-voorzitter de heer v. Alphen het woord, die uiting gaf aan de dank, die het koor aan de heer Beu mers verschuldigd is. Hij vertelde over een droom, die hij kort geleden had, dat de jubilaris na zijn opgang naar boven werd opgewacht door de Patrones van de koorzangers, de H. Caecilia" die hem bracht voor de troon van de Allerheiligste waar hij in de bas-partij van het Engelen- koord werd ingezet. Dat dit nog lanv ondanks de schoonheid van de droom van hem verwijderd zou blijven, was aller wens, waarna een cadeau onder couvert werd overhandigd. Tijdens het officiële gedeelte is door leden van het koor nog verschillende malen de lof van de jubila ris bezongen. Tijdens de re^ptie, 1ie om half één begon, werd door de besturen van alle Schiedamse kerkkoren gewezen op de hulp die de jubilaris bewees bij alle door-de- week diensten, welke woorden onder streept werden door het overhandigen van stoffelijke bewijzen van belangstel ling. Ook van het collectantencollege „Uit Liefde tot de Wezen" en van verschillende particulieren kwamen bewijzen van sym pathie binnen. Wij zijn er van overtuigd, dat de jubi laris met een gevoel van grote dankbaar heid op deze voor hem zo gewichtige dag zal terugzien. Er is ingebroken in de kajuit van een in de haven van de Watersportvereniging Schiedam liggend jachtje. Of er iets ver mist wordt, is nog niet bekend. De aanwezigen werden door de heer C. Meijer, voorzitter van de K.A.B., wel kom geheten, terwijl tijdens het ontbijt het woord werd gevoerd door de assis tent-districtsbestuurder, de heer P. J. Bastein, die zich ondanks zijn jeugd ont popte als een gloedvol en bezielend re denaar. De heer Bastein liet de in de laatste tijd behaalde successen van de bond de revue passeren. In het bijzonder gaf hij een beschouwing over de laatste loon- ronde. Sommige leden zijn van mening, dat het in deze loonronde wel wat schraaltjes is toegegaan en ook spr was de overtuiging toegedaan, dat er bij het vaststellen van het percentage wel wat teveel was beknibbeld en met de reken- schijf bekeken „wat die arbeider nou eigenlijk wel toekwam". Maar dat neemt niet weg, aldus de heer Bastein, dat de bonden in ieder geval deze 5 pet hebben kunnen veilig stellen. Kwam men niet van werknemerszijde op 3 pet en zelfs nog minder? Bovendien kwamen er ver schillende dingen bij, die niet direct zo opvallen, maar die daarom niet minder het huishoudbudget ontlasten, zoals de vermindering der suikeraccijns, het ver vallen van de schoolgelden, etc. Er is in de laatste tijd in verschillen de bedrijfstakken sprake geweest van loonsverhoging, en hierbij valt direct de grote noodz'aak van een sterke en gezon de organisatie op. Deze bedrijfstaksge- wijze loonsverhoging is namelijk niet in alle takken van dezelfde grootte en het is opmerkelijk, dat men juist daar waar men het slechtst georganiseerd is, ook de minste resultaten heeft weten te behalen. In de haven bedroeg de loonsverhoging niet meer dan 6 pet., terwijl deze in het melkbedrijf soms 11 pet beliep. Dit wijst er op, hoe belangrijk het is, dat ieder lid een levende en warme belangstelling voor het werk van zijn bond heeft en dat tevens ieder lid een vurige propa gandist is. Want het maakt wel degelijk verschil en groot verschil of in een bepaalde bedrijfstak alle arbeiders zijn georganiseerd of dat er slechts een scha mele dertig of veertig procent het nut van een eigen bond inzien. Alleen reeds uit welbegrepen eigenbelang dient elk lid een enthousiaste propagandist te zijn voor het werk van de arbeidersbeweging. Ook spoorde de heer Bastein de aan wezigen aan, zich intensief bezig te hou den met de jongeren, die onervaren in het bedrijf worden opgenomen. Doordat reeds zoveel door de organisaties werd bereikt, is het gevaar groot, dat de jonge re mensen nog maar uitsluitend oog heb ben voor de verworven rechten en hun plichten ten opzichte van het bedrijf, hun werkgever en collega's, veronacht zamen. Hier kan een oudere collega door zijn voorbeeld en een enkel woord veel doen om de nieuwelingen een juist begrip voor hun plaats bü te brengen. Kapelaan Hamman, geestelijk advi seur van de Bond, hield een pittige speech, waarin hij nog eens de nadruk legde op de woorden van districtsbe stuurder Bastein en deze plaatste in het licht van het katholieke geloof. Speciaal wees de kapelaan op het gevaar voor geloofsafval door de intensieve propa ganda van de socialisten, die zich in hun propaganda richten tot mensen van alle gezindten en het daarbij doen voorko men, alsof alle successen, die in de laat ste tijd behaald werden, uitsluitend aan het N.V.V. te danken zijn, Spr noemde in dit verband een folder, welke kortge leden in de Gorzen huis aan huis is ver spreid met de suggestieve titel: „Wat doet het N.V.V. voor U?" Hierdoor worden zwakke broeders langzaam maar zeker in de rode richting getrokken en spr was de mening toege daan, dat de katholieke bonden hier iets tegenover dienen te stellen. Te vaak laten wij Gods water over Gods akker lopen in een verkeerd gevoel voor bescheiden heid. Ook bij het werk voor de arbeidersbe weging dient een rechtgeaard katholiek op de bres te staan voor het behoud en de uitbreiding van Gods Kerk. Na een kortstondig lijden is gisteren 20 Maart 1894) te dezer stede overle den de heer J(ohannes) Wijma, sedert tal van jaren hoofd der openbare burger school alhier. Door de voorgenomen reorganisatie van het lager onderwijs zou hij in de loop van dit jaar zijne school, welke word opgehe ven, verwisselen met de eerste openbare armenschool, waarvan het hoofd, de heer P. van Vlaardingen, zal gepensioneerd worden. De heer J. Wijma was een hier ter stede algemeen geacht onderwijzer, die zich ook door verschillende leerboekjes, welke hij heeft uitgegeven, voor het onderwijs ver dienstelijk heeft gemaakt. (Nwe Schiedamsche Courant, van 22 Maart 1894). Noot: De tweede Schoolwet van 13 Aug. 1857, werd met 1 Jan. 1861 voor Schiedam de finitief in werking gesteld; aldus ontston den vijf openbare scholen, waaronder twee openbare burgerscholen. De open bare burgerschool, met als hoofd de heer K. Simmermans. werd 1 Maart 1863 opge heven. De tweede openbare burgerschool met als hoofd de heer J. van der Hoeven Mz. telde in 1864 volgens het Gemeente- Verslag 145 leerlingen. Als hoofd werd hij vervangen door de heer Johannes Wijma, hierboven genoemd. Excelsior bevestigde ook in deze wed strijd haar kampioensvorm door met tac tisch en technisch beter spel haar gevaar lijke concurrent LFC een flinke nederlaag te bezorgen. Het elftal was over de gehele linie in topvorm met linksbuiten Boon en keeper Kerklaan als uitblinkers. D4601 AO VOOIt SCMHOAM O*ST0tKt* 76ste Jaargang No. 22358 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand, 1.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte t 0,15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 1 0,30 per millimeter hoogte, By contract geiden lagere tarieven welke bij de administratie ol bij de erkende advertentie- bureaux verkrtigbaai ziin Kampioenen ikleine advertentiëm tot 20 woor den 51) cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruit betaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Ad vertentiewezen. Door voor de rust met de stormwind in de rug 3 doelpunten te scoren en zich in de tweede helft niet in het defensief te laten dringen, is Excelsior er in geslaagd deze wedstrijd te winnen. LFC had ken nelijk op het verkeerde paard gewed door Excelsior, ondanks het verliezen van de toss, voor rust het windvoordeel te laten. De wind stond van doel tot doel en door het van meet af aan sterk aanvallen van de Excelsiorvoorhoede werd LFC geheel in de verdediging gedrongen. Bierhuizen loste al direct een l/.rd schot, dat door de op de doellijn staande back neg maar net tot corner kon worden verwerkt. Kort daarop was bij een aanval over rechts, linksbuiten Boon goed naar binnen ge zwenkt en loste een keihard schot, dat via de handen van de keeper de score open de: 01. Deze 10 voorsprong deed een storm van enthousiasme onder de in gro ten getale opgekomen Excelsior-suppor ters, en deed alle nervositeit bij de spelers verdwijnen. Aanval op aanval werd ge lanceerd, waarbij de LFC-doelman dank baar gestemd door staander en deklat, het zwaar te verduren kreeg. Het tweede doel- punt kon dan ook niet uitblijven en kwam tot stand uit een corner welke laag langs 1 de grond door Boon werd genomen en j ineens in doel werd geplaatst. LFC kwam toen met serieuze uitvallen in de aanval waarbij vooral de rechtbuiten en mid- voor de stuwende krachten bleken. De verdediging was echter steeds paraat en wist ieder dreigend gevaar tijdig te keren. Goed gesteund door de middenlinie kwam de voorhoede weer spoedig aan bod en het was een goede combinatie van Broere en Dulfer die v. Huet het derde doelpunt onhoudbaar deed scoren: 03. De wed strijd was toen 20 minuten oud en een nog grotere voorsprong lag in de verwach ting. Het was echter op dat moment, dat de LFC-defensie haar juiste vorm vond en resoluut elke Excelsior-aanva! smoorde. Ruststand 0—3. Was deze voorsprong een veilige voor sprong met deze harde Westerstorm? Ex celsior nam daarom het zekere voor het onzekere en bewees dat in zo'n geval ook de aanval de beste verdediging is. Alhoe wel veel in de verdediging wisten de backs door ver opdringen steeds veel speelruim te te winnen en de snelle vleugels aan het werk te zetten, die keer op keer verwar- ring wisten te stichten en RFC noopte niet te ver op te dringen. Kerklaan kreeg een ware vuurproef te doorstaan en verricht te tal van fraaie safes. Het lukte de ver dediging echter steeds weer het spel te verplaatsen. Van Huet schoot nog een maal rakelings naast en nadat 25 minuten van de tweede speelhelft waren verstre ken had Boon na een snelle doorbraak van Broere werderom succes en scoorde zijn derde doelpunt. Ernstig in gevaar is 't Excelsior-doel hierna niet meer geweest en met de Excelsior-voorhoede in de aan val kwam het einde. Met deze overwinning heeft Excelsior 'n voorsprong van 5 punten verkregen op haar naaste mededingers t.w. Scheveningen, LFC en Archipel. Deze laatste club komt a.s. Zondag naar Schiedam en mocht het de zwart-witten gelukken ook deze wed strijd te winnen dan is een zekere stap in de richting van het kampioenschap gezet. De verdere uitslagen luiden: Excelsior 2 DHC 2 1—3; Excelsior 3—DCL 3 10—1; Bolnes 2Excelsior 4 41; Excelsior 8 Spartaan 9 1—4. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van Wilton-Fjjenoord heeft de be- drjjfszwemvereniging een serie wedstrij den georganiseerd, waarvan de eerste helft Zaterdagavond >n het Sportfondsenbad gehouden is. De voorzitter, de heer C. M. Zondag ver welkomde de talrijke aanwezigen en wees op het bijzonderaiffsj-akter van de wed strijden in verband met het bedrijfsjubi- leum. Ook wierp hij een korte terugblik op de ontwikkeling van de bedrijfszwem- vereniging. Aanvankelijk startte men met het houden van zwemwedstrijden, doch sinds vier jaar kent de vereniging ook een afdeling waterpolo, terwijl het kunst- zwemmen en figuurdrijven van nog latere datum is. Sinds het vorige jaar is er te vens een jeugdafdeling, welke thans reeds 180 leden telt. Spr. deelde mede, dat er op 20 Februari speciale wedstrijden voor de jeugd van vereniging en bedrijfsschool zullen worden gehouden. De organisatie van de wedstrijden was kennelijk degelijk voorbereid en de ver schillende programmapunten hadden dan ook een vlot verloop. Behalve Wilton-Fijenoord namen er aan de wedstrijden deel ploegen van de RET, de Dockyard en van de Centrale Werk plaats der PTT in Den Haag onder de naam CWP. Met uitzondering van het waterpolo en de estafettes telden de uitslagen der wed strijden mee voor de vierkamp tussen de vier ploegen. Aan het eind van de avond had de RET 0.4 sec. voorsprong op de Wiltonploeg in de tussenstand, terwijl Doekyard als derde genoteerd stond en CWP als hekkensluiter fungeerde. De tij den waren: 1 RET 756.5 sec.; 2 WF 756.9 sec.; 3 Dockyard 783.6 sec. en 4 CWP met 786.8 sec. Bij de slotwedstrijden, welke Zaterdag gehouden worden, zal blijken welke ploeg met de vooi deze vierkamp beschikbaar gestelde beker naar huis gaat. Aan het programma van a.s. Zaterdag wordt nog een aantal nummers kunst- en figuurzwemmen door de dames toege voegd .terwijl dan tevens de prijsuitrei king zal plaatsvinden. Van de uitslagen der Zaterdag gespeelde wedstrijden vermelden wij alleen de eerst- aangekomenen: 50 m. rugslag dames: 1. J Verhoef (RET) 39.8 sec.; 100 m. rugslag heren 1. C. de Bakker (Dockyard) 1.17.1 min.; 50 m. schoolslag dames: 1. L. Kra mer (RET) 4.6 sec.; 100 meter schoolslag heren: 1. R. Bijloo (WF) 1.23.7 min.; 50 m vrije slag dames: 1. J. Verhoef (RET) 36.0 sec.; 3 x 50 m. wisselslag estafette dames: 1. RET 2.09.4 min.; 2. CWP 2.12.5; 3. W.F. 2.15.6; 4. Dockyard 2.15.7. Voorts werden nog twee waterpolowedstrijden gespeeld tussen DockyardRET en WFCWP. In de bedrijfsestafe^' won de bedrijfs school voor de vijfde keer de wisselbeker, waarmede deze thans e'.gendom van de bedrijfsschool geworden is. Op de werf Gusto is Zaterdagmiddag door pater P. G. A. Koevoets M.C.J., ha venaalmoezenier van Rotterdam, de in zegeningsplechtigheid verricht van het kustvaartuig „Huguette V", waarna pater Koevoets in keurig Frans, ten gerieve van de vele gasten der Franse opdrachtgevers, Gods zegen over het schip afsmeekte en de eigenaars complimenteerde met deze nieuwe aanwinst van hun vloot. De „Huguette V" is genoemd naar het dochtertje van de heer Vincenzini en is een zusterschip van de „Henriette V", die in Juni van het vorige jaar eveneens bij Werf Gusto van stapel liep. Technische gegevens van de „Huguette V": lengte 63 meter, breedte 9.75 m., holte tot tussendek 3.50 m., holte tot hoofddek 5.80 m., draagvermogen 1000 ton. Het schip is uitgerust met een Werkspoormotor type TMAS 398 van 1100 p.k. bij 275 omw./min. en ingedeeld in de klasse 13/3 L.l.l. A. C. P. Atlantische Vaart van Bureau Ve ritas. Wegens de abnormaal hoge. waterstand in de Nieuwe Maas kon de tewaterlating niet plaats vinden en zou hedennamid- dag geschieden. Links: Spuitgasten blussen de smeulende turfmolm in de tweede wagon. Rechts: Wat er overbleef van de loods. spoorwegwagon, welke hoog beladen wa.s met pakken turfmolm. De wagon werd losgekoppeld van de trein, waarin hij zich bevond, waarna brandweerlieden al blus send de smeulende lading begonnen te lossen. Nog waren ze met dit werk niet gereed, toen opstijgende rookwolken van het spoorwegterrein aankondigden, dat ook een tweede wagon met turfmolm in brand stond. Met hulp van mannen van de Spoorwegen werd ook deze wagon los gekoppeld, en niet zonder moeite dichter bij het op de straat staande brandweer materiaal gebracht. De blussing van deze derde brand nam nog heel wat tijd in be slag; zij was eerst ten einde toen alle pakken turfmolm gelost waren. De wa gons kregen veel brand- en waterschade. Bij deze drievoudige brand waren aan wezig de bluseenheid 45, de G 3, de motor spuit A 2, en de bluseenheden 44, 48 en 50. Het blussingswerk van de loods stond onder leiding van hoofdman J. J. Oster Jr. De brand in de eerste wagon met turf molm werd onder leiding van hoofdman J. Hamel met één straal geblust; die in de tweede wagon met drie stralen onder lei- ling van hoofdman J. J. Oster Jr. In de loods is een cirkelzaag verloren gegaan. De oorzaak van de brand in dit gebouw tje is onbekend. (Van onze verslaggever) Even na het middaguur werd gistermid dag in dc omgeving van de Marconistraat in Rotterdam dc Zondagsrust verstoord door het geloei van brandweersirenes. Een employé van de Britse „Seamen's Club in deze straat had de brandweer gewaar schuwd, dat hij vuur had gezien in een tussen het clubgebouw en het spoorweg terrein staande houtloods van de Erven Jansen uit Nieuw Vennep. In het aanwe zige hout vonden de vlammen gretig een prooi; de wind wakkerde ze aan en er stegen hoge rookwolken op. De brandweer tastte het vuur terstond aan met vier stralen van motorspuit A 2, maar kon niet verhinderen, dat de loods in minder dan een kwartier afbrandde. Wel slaagde men er in het gebouw van de Seamen's Club" voor schade te be hoeden. Het werk van de brandweer was hiermee echter niet ten einde. Tijdens de blussing van de loods bleek namelijk dat overspringende vonken brand hadden veroorzaakt in een open Dit seizoen is het bij HBSS nog niet voorgekomen, dat een overtuigende over winning werd behaald. J.l. Zaterdag heeft het hierin verandering gebracht eng - verblijf geworden is met een een volkomen verdiende 3-0 zege behaald c" nvernachtinüs-accomo- Op een door het bestuur van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, afdeling Rotterdam, Schiedam en omge ving gehouden vergadering is gebleken, dat de Paasveetentoonstelling in 1952 uit stekend is geslaagd en bevredigende finan ciële resultaten heeft opgeleverd. Met het oog op de watersnoodramp is in 1953 geen tentoonstelling gehouden, maar dit jaar zal er wederom een Paasveetentoonstelling worden gehouden en wel op Dinsdag April op de Veemarktterreinen. In de bocht van de 's-Gravendijkwal, op no. 52, wordt Dinsdag a.s. een nieuw Duits 'zeemanshuis geopend. Wij bericht ten dit reeds in het kort. Wij hebben er eens een kijkje genomen. Het betreft hier een herenhuis, dat door een eenvoudige, smaakvolle inrichting tot een aangenaam op het Ridderkerkse RVVH. Bij de rust was de stand 2—0 door doelpunten van Storm en Mast. In die helft hadden de Schiedammers de wind mee gehad en zo zeer bescheiden overnachtings-accomo' datie. Voor de oorlog waren er in Amster dam en Rotterdam Duitse zeemanshuizen. bcmeoammers ae wma mee genaa en zo verloren, dat aan het Ha- kon het gebeuren, dat doelman Aaldijk fU?vlie£ tf Rotterdam werd geheel ver- woest. Pfarrer Hans Fischer vertelde een en slechts weinig te doen had. In de tweede helft werd dit anders en aanval op aanval golfde op het Schiedamse doel. Maar Aal- dijk was in prima vorm en wierp zich op elke bal en stond succes voor RVVH danig in de weg. Een doelpunt viel juist aan de andere kant, toen de midvoor van HBSS plotseling de bal voor zijn voeten kreeg en 30 scoorde. Met deze stand kwam het einde. RVVH trachtte nog een beter resultaat te forceren door ruw spel, maar scheidsrechter v. d Veer leidde prima en hield de touwtjes strak in han den. Moeilijkheden deden zich niet voor gelukkig en met deze 3—0 zege heeft HBSS zich weer een plaats hoger gewerkt en staat het nu op de zesde en zevende plaats, gelijk met RVVH. Geheel in veilige haven is HBSS nog niet, maar het grootste ge vaar is toch wel geweken. ander over de totstandkoming van het nieuwe tehuis, dat tenslotte is voort gekomen uit de Innere Mission (wij zou den zeggen: inwendige zending) van de Duits-Evangelische kerk. Zeelieden van alle nationaleiten en van alle géiiridten z'ijn echter even wel kom als de Duitse geloofsgenoten, zeide hij. Tot nogtoe werden deze op een „ganz nétte Weise" opgevangen en verzorgd door het katholieke tehuis Stella Maris en daar zijn wij zeer erkentelijk voor. Wij werken er aangenaam mee samen. Op de Rotterdamsedijk is Zaterdag de 18-jarige A. v. R. wonende Wattstraat door een personenauto, bestuurd door H. A. S. uit Vlaardingen aangereden. Hij bekwam verwondingen aan het hoofd en werd door de GGD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, vanwaar hij, na behandeld te zijn, naar zijn woning is gebracht. ROTTERDAM, 18 Januari. Veemarkt. Aan gevoerd in totaal 2090 dieren, als 1027 vette koeien en ossen, 902 varkens, 162 schapen of lammeren. Prijzen: vette koeien le kwaj. '2.70 -2.96, 2e kwal. f 2.60-2.74, 3e kwal f 2.25- 2.40; varkens (lev. gew.) Ie kwal. f 1.85, *e kwal. ƒ1.83, 3e kwal 1.80, alles per kg.; lammeren le kwal. f 100, 2e kwal. f 90, 3e kwal. 80 per stuk. Vette koeien aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen als vorige week. prima's boven notering, afloop vertoonde nei ging tot dalen. Varkens aanvoer even. kleiner, handel vlot, prijzen iets lager, afloop vooral voor zware varkens minder. Lammeren aa - voer groter, handel kalm, prijzen vooral lager. le KI. A: Dilett—WF 1—2, Schied.—Hekel- 19, Tediro—RKWIK 2—0, vND-Noorderkw. 2—2, Hurric.—Germinal 3—2: B. RCR/DK LMO 1—0, ODI—Progress 3—0. Smgelkw.—AVO 0—4, AVSSVDPW 3—0; C: DRZ—Bloemh. 1--3, Mart.—DOK 1—2. Saturnus—Ons Huis 2—1, O. BeljerlandRoga 30. 2e KI. A: ActivitasSFC 01, Pechv.Gr. Witten 12, SportiefiaLuno 91, St. Lod. - ASB 22, Zw. WitSt. Hooger 24: B; Croosw. Wico 4—2, NHS—DOZ 4—2, SVDP—Onit 2—1, TOGB—RVVB 1—1; C: Eureka—Soag 3—0, DESVBliidorp 06. 3e KI. A: GVMD—Sch. Boys 7—3. Havoor— OBR 0—0. RMVZ—Sunrise 2—1. SVO—TOGZ 1—2; B: HWS—Don Bosco 1—0, Kortenaer— GEM 3—0, USC—VOB 3—3, West End—VIR 2—1, DPBVarkenoord 33; C: HageroBoulevatd Bovs 3—2, OML—Oldi 7—1, Postel—Puttershoek 0-3, Smeetsl.ZVC 1—2, WCRR- Groen sein n. o.; D: DLB— NRC DLB n.o., P. Boys—GBK 2—0, VBPRadio 1-7. Res. le kl. A: Nept. 5—Exc. R. 5 3—5, KtL 5CVV 5 2—2, SVV 5—Xerxes 5 3—1, Transv 2—Feijen. 5 4—5; B: Exc. R. I^Sllk.k%v'A "L Leon 2RFC 6 01, Nept. 6Sparta 6 60, R. Hope 2—-VFC 3 3—3; C: CKC 3-Spart. '20 3 0-1? Exc '20 3-DCL 3 10-1, Sparta 7-VOC 3 5—1; D: Bolnes 2—Exc. '20 4 3—1, Exc. R. 8— Noorden 2 1-2, St. Volh. 2—Poortug. 2 0-1; E; Belv. 2DDC 2 2—1, DZB 2—Hermand. 2 2—1, H'berg 2Schiebr. 2 20, HWD 2Nado/V RKWIK Dilettant Hekelingen Germinal 2 0—4. Roekan je 2—Ursus 2 40; F: Aeolus 2— DRL 3 5—1, DHS 3—Overm. 5 1—3, SMV 3— DHZ 5 4—1; G: Bloemh. 2—ODI 2 2—3, Mart. 2—DRZ 2 1—3, Schied. 2—O. Beijerl. 2 2—1 gest., Sunrise 2VND 2 05 gest.; H: AVO TOGB 2 2—2, LMO 2—St. Lod. 2 8—2, X~~ Hurrie. 2 2—2, Tediro 2—DOK 2 6--2; L derkw. 2SFC 2 2-5, Sportiefia 2-RCR/DKb 2 3—2, TOGB 3Floriss. 2 2—1. USC 2—CrooswiJK 2 Res°' 2e Kl B: DCV 4-RFC 8 7-0; C; SVV 8—Siód 2 2—1; D: Zuiderster 2—Sparta 11 1—2; E- Dindua 3-Aeolus 3 6-1, DHZ 6-DDC 3 5j HWD 3Musschen 5 31; F; Germ. 2 Dilett. 2 20; G: Ons Huis 2Satrurn. 2 0—9, SVDPW 2Tediro 3 80; H: Schied. 3LMO 3 2—2. SVDP 2—RKWIK 3 3—1; I: VBP 2—ZVC 2 VRP n. n. Res. 3e Kl. B: SVV 10—Spart. 20 4 4-2; D: Dirksl. 2—DHZ 8 0—0; E: DHS 5—Hermand. 3 1—11, Overm. 8—HWD 4 HWD n.o.; F: DHZ 9—Overm. 9 1—6, Dindua 4DJS 5 9—1, DZB 4—Nado/V 4 2—8, Si. Volh. 5—Aeolus 4 5—0; G: Roga 3—DRZ 3 1—3; I: Blijdorp '2—RST 2 3—4; J; Sportiefia 3—DOZ 2 1—7, RVVB 3— WCR 2 1—7; K: SFC 4—P. Boys 2 6—1; L: «kg 2—Sch. Boys 2 Sch. B. n. o„ SVO 3—Radio 2 2-4. USC 3Varken. 2 7-3. VIR 2-VBP 3 3-1. Res. 4e Kl. A: CVV 9—Exc. R. fn f 9—Fortuna 6 4—3. Sparta 12—Ncpt_ 9 10—1, Coal 6HDVS 9 4—6, Feijen. 12—SVV 12 6— B: Nept. 10—Fortuna 7 1—4, Sparta 13—RFC 10 5—5, HD VS 10—:Feiten. 13 1-4 C. °CV 6 SDart '20 5 43, Exc. R. 12CKC 5 34, Mus- schen 7—Fortuna 8 4-0. St. Volh. «-Nept. U 1—0- D' Siod 4—Feijen. 15 0—11. Transv. 5— Hoik 5 1—2. Spart '20. 6-Leon. 6 10—0. VOC 6—WRW 3 3-2; E: Nieuwenh. 3—Spart. '20 7 1—6. Leon. 7—VOC 7 1—4, DHZ 10—DDC 4 0—4: F: DRL 4—Feijen. 16 1—8. Ursus 4—Schiebr. 4 1—3. Hion 4—H'berg 4 2—5; G; DRL 5—Transv. 6 DHL n. O.. EDS 5—H'berg 5 0—5. Nado/V 5 Noorden 6 31, DHZ 11Aeolus 5 52. R*c. '20 8—Spart. '20 9 1—4; H: H'berg 6—SMV 6 0—3. Bloemh. 3—Spart. '20 10 4 -1. Ons Hu:s 3—DHS 7 4—1. I: Mart. 4— Noorderkw. 4 2—2, VND 4Germ 4 1 3' J: Germ. 5—Wico 3 1-7. St Hooger 3—SVDPW 5 2-8 gest., Blij dorp 3—Eureka 3 2—5. Act. 3— RCR/DKS 3 1—3: K: Voorw. 3Luno 3 Luno n. o., DOZ 3Dindua 6 3—2, Onit 3— Nestor" 3 3—2. DESV 3—SVDP 3 0—3; L: B. Boys 2—Oldi 2 3—1, Germ. 6- Slikkerv. 4 1-0. Gr. Witten 3TOGZ 2 22, Smeetsl. 2—Korten. 2 3M: Havoor 2—SVO 4 3—2, GEM 2—Hagero 2 0--7. R. Groen 2R.iB 3 5_o. NRC 3- -DCL 6 11—3; N: West End 3- TOGB 4 3—2. Wico 4—Smeetsl. 3 2 -5. St. l..od 4-ASB 4 4—6. Eureka 4—Diletl. 3 1 1; O: ASB 5SFC 5 2—1. DPB 3--VOB 3 VOB n.o., TOGZ 3Abbcnbr. 2 Abbenbr. n.o.. ZVC 4—TOGB EERSTE KLASSE A; In Zuidwijk V zullen krachtens besluit van de gemeenteraad 1154 woningen worden gebouwd. Het vigerende bouw plan voorziet mede in de bouw van een aantal winkels, doch het daarop betrek king hebbende bouwplan was destijds nog niet gereed. Inmiddels is dit kiaar gekomen. Het omvat 12 buurtwinkels met 12 bovenwoningen, benevens 5 gara ges. Elk van de winkels bestaat uit een verkoopruimte en een magazijn. Aan de achterzijde is een betegeld terrein ge projecteerd. De bovenwoningen zullen op de eerste woonlaag een woonkamer, een grote slaapkamer met drie slaapplaatsen en een keuken hebben en op de tweede woon laag drie slaapkamers, elk met twee slaapplaatsen, een bad- en wasgelegen heid, alsmede een bergruimte. Aangezien de raad indertijd heeft ingestemd met het geven van een on derhandse opdracht tot dé bouw van de 1154 woningen aan de Aannemers combinatie S. S. N. te Schiedam en het onderhavige bouwplan een aanvulling daarop vormt, kwam het B. en W. wen selijk voor, geen openbare aanbesteding te houden, maar aan de Combinatie een prijsopgaaf te vragen. Deze heeft aange boden het werk uit te voeren voor 289.400, welk bedrag het college rede lijk voorkomt, De totale stichtmgskosten zullen 413.542, bedragen. Daarnaast zal met de aanschaffing en de plaatsing van warm waterapparaten voor de woningen 2700 zijn gemoeid. Bij een netto-weekhuur van 15,65, respectievelijk 5,10, voor zo veel nodig verhoogd met de gebrui kelijke toeslagen, zal een sluitende ex ploitatie van winkels en garages mo gelijk zijn. Voor het onderhoud van het betegelde achterterrein zal we kelijks 0.60 per winkel extra ver schuldigd zijn. Bij een jaarlijkse rijksbijdrage van 4248,zal de netto-weekhuur van de woningen op 12,70 kunnen worden ge steld, te verhogen met 1.20 wegens de gebruikelijke toeslagen. Onder opmerking dat de commissies voor de openbare werken en de finan ciën met de uitvoering van het bouw plan instemmen, stellen B. en W. de raad voor, tot de bouw te besluiten, het nodige crediet te voteren en het col lege "te machtigen het werk op te dra gen aan de Aannemerscombinatie S. S. N. te Schiedam en tevens in beginsel te besluiten om, zols is geschied met de 1154 woningen, het complex t.z.t. in eigendom over te dragen aan de Stich ting Tuinstad Zuidwijk. In afwachting daarvan zal aan genoemde Stichting het complex in beheer en exploitatie wor den gegeven. De besturen van de sinds 1930 in Ne derland bestaande architecten groepen „de 8" in Amsterdam en „Opbouw" in Rotter dam, samen vormende de Nederlandse Groep C.I.A.M. (Congrès Internationaux d'Archltecture Moderne) hebben uit de dagbladpers vernomen, dat aan de Rot terdamse gemeenteraad een voorstel zal worden voorgelegd om de Veemarkt te Rotterdam te handhaven op de bestaande plaats. In een adres aan de raad wijzen zij op twee essentiële onderdelen van het Rot terdamse basisplan 1. Het Leuvehavenbekken, waardoor de city via de Coolsingel verbonden zal wor den met de levensader van Rotterdam, de Maas. 2. De groenstrook van het Hofplen, ach ter de Goudsesingel, via Kralingen naar het recreatie-gebied in het Oosten. Dit zijn 2 delen van het plan, die bij rea lisatie Rotterdam tot één van de goede moderne steden van Europa zullen maken. Indien echter één van deze elementen niet of slechts gedeeltelijk, tot uitvoering zou komen, zal volgens het adres het re sultaat van de grote inspanning, tot dus ver gedaan voor de wederopbouw en ver nieuwing van Rotterdam, belangrijk aan betekenis verliezen. De besturen van genoemde architecten groepen verzoeken de raad daarom drin gend, de realisatie van genoemde groen strook mogelijk te maken en dus de Vee markt te verplaatsen volgens het bestaan de basisplan. 13 13 13 13 13 19 17 16 16 13 Schiedam Hurricanes Noorderkwart. Tediro VND EERSTE KLASSE B: ODI AVO RCR/DKS Demos AVS 13 14 13 12 13 SVDPW LMO Hellevoetsluis Progress Singelkwartier S.l .1 ••linksbuiten Geel bezorgde zijn ploeg nog een rand van een nederlaag bad gebracht Door deze muur zijn eerste doelpunt. Men ontwaart verder Zoutendijk, gelijk spel tegen II. B. S.. dat de Schiedammers aan de van spelers scoorde Geel (op de achtergrond, met pijn Van Scliijndel, Goldman, Köneman en keeper Kaulbacb. DRZ 12 18 DOK 12 18 Sportv-Qgels 11 Bloemhof 11 10 Martinit 12 10 EERSTE KLASSE C: O. Beijerland Saturnus Ons Huis Roga 13 13 13 13 13 13 14 12 13 13 12 12 12 12 In afwachting van een definitieve re geling stellen B. en W. de gemeen teraad voor, de volgende maatregelen te treffen ter beveiliging van. het His torisch Museum tegen brandgevaar: aan koop van vier koolzuursneeuwappara- ten, het zelfsluitend en brandvrij ma ken van de deur der stookplaats en het zelfsluitend maken en voorzien van draadglas van de deur der werkplaat». Met een en ander zal een bedrag van 700 zijn gemoeid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2