Accoord over vergaderplaatsen der „grote vier" Afwisselend in West.- en Sovjet sector van Berlijn Aruba wil afgescheiden worden van de Antillen Binnen enkele j aren een miJlioen bromfietsers? Toestanden in woonwagen kampen desolaat Reizigers vervoer Alph en-Gouda wordt niet opgeheven Wederom nieuwe staatslenin Tot dekking van een deel van het verwachte kastekort 1954 Vice-president Djilas van alle partij functies ontheven Krij gsgevangenen in Korea vrii Eelde bewees goede diensten Verduisterde directeur twee tou Doet mee aan vacantie- spreiding „Oosterse" H.H. Missen in alle bisdommen Eiland wenst zelfstandig deel van liet Koninkrijk te worden Bond wil voorlopig terug naar oude toestand Grote activiteit van kath. vereniging thans mogelijk door overheidssubsidie Statuut voor Europese Gemeenschap oP 23 Januari besprekingen in Oen Haag Ned. Spoorwegen vervoerden 150 tot 160 millioen passagiers Bezoldiging van land en bicbtmachtpersoneel Vijf en twintig gulden in de brievenbus Tito wil hem nog een kans geven Dongen vormt thuisfront voor „eigen" missionarissen Staiidsorganisatie voor katli. onderwijzers? Britse tankboot in brand Verkiezingen in Perzië MAANDAG 18 JANUARI 1954 PAGINA 3 Nogal laat" Russisch voorstel Advies aait het bedrijfsleven 23 Januari a.s. Commissie op de verkeerde Tweeslachtigheid Vorig jaar in cijfers Bijna 100.000 zitplaatsen Vliegtuigen in nood landden veilig STRANDWACHT KRIJGT HERKENNINGSTEKEN naar Utrecht f 300 MILLIOEN 3V4 PCT. TEGEN 99 PCT. LOOPTIJD 40 JAAR Bemanning verlaat schip TWEE SPREKERS OP 9 ééN PODIUM NED- LEERKRACHTEN IN INDONESIË Ontwerp voor ouderdoms voorziening in studie (Van onze correspondent) De voorbereidende besprekingen over de komende conferentie van de „Grote Vier" te Berlijn zijn Zaterdag hervat, nadat de onderhandelaars twee dagen de tijd hadden gehad om overleg te plegen met hun regeringen, aangezien men het niet eens was kunnen worden over de plaats waar de vier ministers zouden moeten vergaderen. Zaterdagavond werd echter gemeld, dat men op dit punt „fundamentele overeenstemming had bereikt maar dat nog enkele details moesten worden geregeld, waartoe men Zondag opnieuw bijeen zou komen. Na deze besprekingen werd bekend gemaakt, dat men tot een accoord was gekomen: De vier ministers van buitenlandse zaken zullen namelijk afwisselend in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in West-Berlijn en in het gebouw in Oost-Berlijn, waar de Sovjetrussische ambassade is ondergebracht, vergaderen. Er zal elke week van vergaderplaats worden gewisseld. In de eerste week zal in het gebouw van de geallieerde bestuursraad worden vergaderd, de tweede in dat der Sovjet russische ambassade, de derde week weer in West-Berlijn en daarna zal over de plaats van samenkomst worden beslist al naar gelang het verloop der bespre kingen dit wenselijk maakt. Er zijn voorts deskundigen benoemd voor het treffen van een aantal voorbe reidingen van technische aard, aldus wordt in een communiqué medegedeeld. Aan de thans bereikte overeenstem ming over de plaatsen van samenkomst voor de conferentie der Britse, Franse, Amerikaanse en Sovjetrussische minis ters van buitenlandse zaken, die 25 de zer te Berlijn zal beginnen, zijn tien ver gaderingen, waarvan de laatste twaalf uur heeft geduurd, vooraf gegaan. Van gezaghebbende Britse zijde wordt vernomen, dat de na 52 uur van beraad slagingen bereikte overeenstemming over de plaats van bijeenkomst is ge grondvest op een „nogal laat" ingediend Russische voorstel. De Russen kwamen er pas op de laatste bijeenkomst mee van den dag. Het werd na een korte be spreking aanvaard, omdat de Westerse mogendheden vonden, dat meningsver schillen over procedurezaken het begin der vier-mogendheden-besprekingen niet «noesten vertragen. De drie westelijke bevelhebbers van Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft de collectief-sluitende bedrijven ge adviseerd de vacantieweek 1954 vast te stellen als volgt: De provincies Noord-Holland, Gronin gen, Friesland en Drente van 17 Juli— 24 Juli; de provincies Overijssel, Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland, uitgezonderd de plaatsen Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Kethel, Rotter dam en de plaatsen gelegen ten Zuiden, resp. ten Westen van de grenslijn, ge vormd door de Nieuwe Waterweg, het Scheurdiep, Nieuwe Maas, de Lek, Mer- wedekanaal beneden de LekGorinchem van 24 Juli—31 Juli; de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Limburg en van Zuid-Holland de plaat sen hierboven uitgezonderd van 7 Au gustus—14 Augustus of van 14 Augustus —21 Augustus, dit met het oog op het feit dat de bouwvakweek door de bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf is vastgesteld van 31 Juli—17 Augustus en om te vermij den dat deze week overbelast zal worden. De niet collectief-sluitende bedrijven is verzocht de mensen zonder school gaande kinderen voor half Juli of na half Augustus vacantie te verlenen. In het bijzonder dringt het Centraal Werk comité Vacantie er op aan de periode van 15 Juli15 Augustus voor jongeren te blokkeren. Berlijnse sectoren hebben de Sovjetrussi sche vertegenwoordiger medegedeeld, dat zij verwachten, dat de westerse jour nalisten op de bijeenkomsten in de Sov jet-sector van Berlijn in staat zullen worden gesteld hun werk, „naar beho ren" uit te voeren. Zij hebben de Russische vertegenwoor diger niet gevraagd er voor te zorgen, dat er toereikende telefonische verbin dingen tussen het gebouw der Sovjetrus- sische ambassade en West-Berlijn zullen zijn- In Westduitse regerings- en oppositie kringen heerst voldoening over de be reikte overeenstemming over de verga derplaatsen te Berlijn. De Britse minister van staat, Selwyn Lloyd, heeft Zaterdag verklaard dat Groot-Brittannië ten aanzien van de ko mende Berlijnse conferentie een stand punt van „voorzichtig optimisme in neemt. De Britse vertegenwoordigers zullen alles in het werk stellen, om de spanningen te verminderen", aldus Lloyd. „Wij zijn echter niet bereid af te zien van onze defensieregelingen. Wel willen wij in alle opzichten de proef ne men op Malenkof's verklaring, volgens welke het vreedzaam naast elkaar be staan van het Westen en het Sovjet-blok mogelijk is". Ongeruste boeren hebben Zaterdag in het Friese dorpje Langweer urenlang ge sproken over de situatie waarin de Coöpe ratieve Zuivelfabriek waarvan zij lid zijn, is geraakt door de. verduisteringen waar van de directeur Van der H„ die enkele weken geleden werd gearresteerd, wordt verdacht. Deze zuivelfabriek zou namelijk door de manipulaties van deze directeur in moei lijkheden zijn geraakt. Voor zover valt na te gaan schijnt er een bedrag van rond 200.000 te zijn verdwenen. Het juiste bedrag is echter niet vast te stellen, aan gezien een deel van de boekhouding nog steeds onvindbaar is. Voorts heeft de fa briek nog een schuld van enkele tien duizenden guldens. Een verzekering tegen fraude die men heeft, strekt, naar verluidt, slechts tot dekking van een bedrag van 100.000 zodat de fabriek in een weinig gunstige positie is geraakt. Om in de verschillende bisdommen een nog meer intensere viering van de Inter nationale Bidweek te activeren heeft het Apostolaat der Hereniging aan het Nea. Episcopaat verlof gevraagd om in ieder bisdom gedurende die week een H. Mis volgens de Oosterse Liturgie te celebi e- ren Deze .Oosterse" H.H. Missen zullen worden opgedragen door mgr C. Perri- don, vicaris-generaal van de Oekrainers in ons land en gezongen door het bekend Utrechts Byzantijns koor, opgericht door het Apostolaat der Hereniging. In drie bisdommen zullen (leze litur gieën 's avonds worden gevierd, n.l. op 19 Jan in de St Jacobskerk van Den Bosch, op 22 Jan. in de St Bavo van Haarlem en op Maandag 25 Jan. de sluiting_ van de Bidweek in de St Gerardus Majeila- kerk te Utrecht, In het bisdom Roer mond zal deze plechtigheid plaats hebben te Horst op Zondag 17 Jan. en in het bis dom Breda te Oosterhout op Zondag 24 Januari. Generaal John Huil, opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Korea, heeft aan het hoofd van de neutrale com missie, de Indische generaal Thimaja, laten weten dat het opperbevel de 22.000 anti-communistische krijgsgevangenen op 20 Januari van de commissie zal overne men, maar hen op de 23ste als burgers hun vrijheid zal hergeven. Intussen heeft de regering van commu nistisch China bij de regering van India krachtig geprotesteerd tegen het voorne men om op 20 Januari a.s. de krijgsge vangenen, die niet naar hun land van her komst willen terugkeren, weer aan d^ V-N. over te dragen. De Zuidkoreaanse politie heeft 26 leden van een voor Noord-Korea spionnerende groep in hechtenis genomen, aldus wordt uit Poesan gemeld. De leider van de groep, een voormalige luitenant-kolonel in het Noordkoreaanse leger, was een van de 27.000 krijgsgevangenen, die in Juni 1953 waren vrijgelaten, nadat zij als anti-com munisten waren geclassificeerd. De eilamlcnraad van Aruba, heeft unaniem de motie aanvaard, waarin H.M. Koningin Juliana, de Staten-Generaal, de Staten van de Nederlandse Antillen en Suriname en de regeringen van de rijksdelen verzocht wondt het verzoek van Aruba in te willigen en de gerechtvaardigde verlangens van dit eiland in de „kleine commissie" te behandelen. Aruba wenst geheel afgescheiden te worden van de An tillen en een zelfstandig deel van het nieuwe koninkrijk te worden. Indien de kleine commissie over de voortzetting van de rondetafel-conferentie, welke thans te Wil lemstad besprekingen voert, onwillig is dit verzoek in behandeling te nemen, zullen de vier fractieleiders van de Arubaanse eilandenraad persoonlijk naar H.M. d^ Koningin gaan. Omtrent het verloop van de conferentie van de kleine commissie is Zaterdag gemeld dat de besprekingen bevredigend en in goede sfeer verlopen. Wederzijds bestaat bij de delegaties begrip voor elkanders standpunt. Hoewel goede vorderingen zijn gemaakt, verkeren de besprekingen nog niet in het stadium, waarin bijzondere mededelingen kunnen worden gedaan, aldus dit communiqué. Dank ztf regeringssubsidie, toegekend door het ministerie voor Maatschappelijk Werk, zal de 53 afdelingen tellende Katho lieke Vereniging van Woonwagenwcrken in Nederland acht jaar na haar oprichting in 1946, thans een grote activiteit kunnen gaan ontplooien in de bijna 200 grote en kleine woonwagenkampen in ons land. Welke deze activiteiten zullen zijn, hangt mede af van de resultaten der werk- commissie, ingesteld door hetzelfde minis terie en samengesteld uit vertegenwoor digers der overheid, van de katholieke vereniging en van neutrale vertegenwoor digers, met opdracht op korte termijn rapport uit te brengen over de tot stand te brengen verbeteringen. Dit deelde de voorzitter van de Katholieke Vereniging van Woonwagenwcrken, mr W. C. Francissen. burgemeester van St Michiels gestel, mede tijdens de zeer druk bezochte eerste algemene vergadering, Zaterdag te Nijmegen gehouden. Mr Francissen noemde de toestanden- zoals die thans nog in de woonwagen kampen heersen, desolaat. Op korte ter mijn zullen belangrijke maatregelen ge troffen moeten worden. De materiële ver zorging laat op enkele uitzonderingen na bijna alles te wensen over. Voor de stand plaatsen wordt in totaal niets gedaan. Tot dusver heeft de vereniging weinig kunnen uitrichten. Op korte termijn zal nu echter in overleg met de overheid en de andere organisaties op het terrein van het woon- wagenwerk worden onderzocht hoe de dringende problemen kunnen worden op gelost. (Van onze Utrechtse correspondent) Het zal niet dikwijls gebeuren, dat een categorie van belastingbetalers zich ver klaart tegen de afschaffing van de spe ciaal voor haar geldende belasting. Maar bij de Ncd. Bromfietersorganisatie doet zich dit geval wèl voor. „Laat ons niet streven naar afschaffing van onze 14 belasting, want wie belas ting betaalt, heeft ook iets te vertellen"- zo verklaarde de voorzitter van de Ned. Bromfietsbond, de heer L. II. Eker, op de Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden eerste algemene ledenvergadering. En de ver gadering was het blijkbaar met hem eens, want geen enkele stem klonk tegen. Inderdaad heeft de Bromfietsersbond zijn desiderata, waarvoor hij met kracht en klem wil strijden en zo nodig wat offeren ook- Dat is dan op de eerste plaats de opheffing van de ministeriële beschik king, waarbij de bromfietsgebruikers in twee categoriën werden gesplitst al naar gelang de motorinhoud: onder en boven de 50 cc De eerste naar de rijwielpaden, de tweede naar de grote weg verwezen. De Bond wenst voor de bromfietsers voor lopig vrije keuze van wegen, zoals vóór Augustus j.l. gebruikelijk. Daarnaast wenst hij verbetering lees verbreding van de bestaande rijwielpaden; verder de mogelijkheid om de speciale belasting te betalen in maandelijkse termijnen, b.v. door middel van het plakken van zegels, zoals dat bij de radio-belasting het geval is Enige desiderata verkeren intussen reeds in een stadium van verwezenlijking. Zo Naar vernomen wordt, willen de heren paak en Von Brentano voor hun be zoek aan minister Bcyen in Den Haag, ter bespreking van de samenwerking tus sen de regeringen en de parlementariërs van Klein Europa over het statuut voor de Europese politieke gemeenschap de datum van 23 Januari voorstellen. De definitieve vaststelling van de datum 'ne"<Jr"kt- i «l- hano-f rrhter van minis- eerste taak van 't Katholieke woon- van hun bezoek hangt echter van m wagenwerk vloeit voort uit de doelstelling ter Beyen af. öer Katholieke Vereniging, namelijk de geestelijke zorg. Tot dusver zijn meestal priesters met de zielzorg belast, die in het parochieleven reeds hun handen vol hebben. Mr Francissen bepleitte vrij gestelde priesters voor het zielzorgwerk onder de woonwagenbewoners. Een tweede taak der vereniging ligt in de paedagogi- sche en sociaal-paedagogiscbe zorg. Tot duver, aldus een rapport van de onderwijs commissie der vereniging, tellen de kam pen veertien Katholieke scholen waar in verband met de grote mobiliteit der leer lingen, het Amerikaanse takensysteem wordt toegepast, en zes niet-katholieke Twee katholieke scholen zullen zeer binnenkort geopend worden. Er heerst dus nog een grote achterstand- daar volgens de laatste statistieken van 1953 de kampen in Nederland een totaal bewonertal heo- ben van 12.500 zielen verdeeld over 3500 wagens; het aantal leerplichtige kinderen bedraagt ruim 3.00Ö. Officiële statistieken wijzen uit, dat 90% van de woonwagen bewoners katholiek zijn; in de practijk zijn het er 80 tot 85%. In zijn toespraak bracht de heer Fran cissen dank aan het Hoogwaardig Episco paat, dat in een brief, die tijdens de ver gadering werd voorgelezen, zijn morele steun toezegde, en aan minister Van Thiel voor zjjn financiële hulpbereidheid. De vergadering besloot daarop aan mgr B- J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, en aan de minister van Maat schappelijk Werk, telegrammen van dank te zenden. zal de organisatie binnenkort over een eigen orgaan beschikken als hoedanig het reeds bestaande periodiek „De Fietsmotor" is voorbeschikt. Er komt voorts een spe ciale wegenkaart voor bromfietsers en er komt ook een jaarlijkse „Bromfietsdag'', dit jaar voor het eerst op 2e Pinksterdag te houden te Hilversum onder de aus piciën van de K.N.M.V. Het gaat overigens met de organisatie van de Nederlandse bromfietsers al onge veer gelijk als met de bromfiets zelf: ze draagt de sporen van een zekere twee slachtigheid- precies als het vehikel zeif. Voortgekomen uit de Kon. Ned. Motor rijdersvereniging, vertoont zij sterke neiging uit te groeien tot een zelfstandige orïanisatie. Dat is ook hard nodig, gelet enerzijds op de onstuimige groei van net aantal bromfietsrijders de voorzitter verwachtte dat er binnen enkele jaren een millioen bromfietsers in ons land zui len zijn anderzijds op de moeilijkheden, welke bewust en onbewust aan 't gebruik van de bromfiets in ons land in de 'weg gelegd worden- Het streven is dan ook op een volkomen zelfstandigheid gericht, maar voorlopig blijft de Bond werken onder de koepel van de K.N.M.V. De omvang van het reizigersverkeer bij de Ned. Spoorwegen was in 1953 onge veer twee procent hoger dan in 1952, aldus het blad „Spoor- en Tramwegen". Een voorlopige berekening wijst op een cijfer tussen de 150 en 160 millioen. Het goederenvervoer steeg in 1953 met zes procent en plus minus 23,4 millioen ton. Tegen de daaruit voortvloeiende hogere opbrengst staat onder meer de ver meerdering van de exploitatiekosten. In 1953 werd het grote electrificatieprogram- ma voltooid, waarbij 42 procent van het 3186 km grote N.S.-net (of 1343 km daar van) is geëlectrificeerd- Van de 3186 km baanvak zijn er 695 km uitsluitend voor goederentreinverkeer bestemd. De N.S. hadden volgens „Spoor- en Tramwegen" tegen eind vorig jaar 507 stoomlocomotieven of 79 minder dan op 1 Januari 1953 (voor de oorlog hadden de N.S. bij 511 km geëlectrificeerd baanvak 874 stoomlocomotieven). Het aantal vol- electrische locomotieven bedraagt nu 94. het aantal diesel-eiectrische locomotieven 83, terwijl er voor rangeerwerk e.d. plm. 150 locomotieven zijn- Het aantal zitplaatsen in het reizigers- materieel bedraagt 98.343 tegen 103.691 op 1 Januari 1953, als gevolg van buiten dienst stellen van 119 oude houten rijtui gen. In het nieuwe jaar wordt de zit plaatscapaciteit volgens het blad ver hoogd door verdere aflevering van diesel- electrische motortreinen voor streekver- keer, terwijl 185 doorgangsrijtuigen voor door locomotief te vervoeren binnenlandse (Van onze correspondent) Hoewel de luchthaven Eelde nog niet als uitwijkhaven gereed is (het wachten is op het gereedkomen van de nachtver lichting)doet het vliegveld reeds thans goede diensten. De vorige week hebben zeventien machines gebruik gemaakt van 't vliegveld. Vrijdagavond is er in het noodweer een Amerikaanse Dakota ge land met 26 mannen van de United States Air Force aan boord, die aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Hoewel alles op Eelde in gereedheid was gebracht voor een „onveilige" landing, zette de comman dant, captain Flack, de machine goed aan de grond. De benzinevoorraad was toen nog toereikend voor drie minuten De DC 47-Dakota was Vrijdagmorgen van het vliegveld Upperheyford in Enge land vertrokken met bestemming Kopen hagen, waar de inzittenden hun verlof zouden doorbrengen. Het weer was echter zo slecht dat een landing op Kopenhagen onmogelijk was. Pogingen om op het vliegveld te Oslo te landen mislukten eveneens. Andermaal terug boven Kas- trup kon men nog niet landen. De com mandant zocht toen contact met Schiphol, dat Eelde verwittigde van de komst van het in nood verkerende Amerikaanse toe stel. De landing verliep perfect en de commandant was vol lof over het nieuwe vliegveld. Een andere Dakota van de Amerikaan se luchtmacht was Zondagnamiddag met 14 koppen aan boord, op weg van Stock holm naar Bovingdon in Engeland. Boven Groningen weigerden de motoren en de commandant, captain Fred Vougan, be sloot een noodlanding te maken. Inmid dels had het toestel hoogte verloren en zat op 400 voet. Toen zag men het vlieg veld Eelde. Men zond een emergency call uit, die beantwoord werd door Eelde. Men gaf van de grond af landingsinstructies. Het toestel scheerde over de verkeersweg en over een greppel, voordat de comman dant het aan de grond zette op een golf terrein van de Noordelijke Golf-Country. Het vliegtuig had geen schade en ook de bemanningsleden kwamen er zonder schrammen af. De brandweer van het vliegveld rukte onmiddellijk uit en heeft het vliegtuig uit het drassige terrein op de baan van het vliegveld getrokken. De bemanning en de passagiers, leden van de United States Airforce zijn doorgegaan naar Groningen waar ze de avond verder doorbrachten. Mr Francissen achtte spoed in de op lossing der problemen zeer gewenst. Hjj merkte daarbij op, dat de reeds geruime tjjd opgerichte ministeriële commissie- De Vries op de verkeerde weg is- Het wetsontwerp, dat uit de rapporten dezer commissie is voortgevloeid ter vervanging van de zeer onbevredigende Woonwagen- wet 1918, zal, zo verklaarde hij categorisch nooit het staatsblad bereiken. Dit zou overigens een stap achteruit betekenen, omdat een van de consequenties ervan zou zijn, dat de gemeenten helemaal geen geld meer zullen uittrekken voor de materiële verzorging der kampen, welke last thans wel op de gemeentelijke autori- De commissiën a (officieren) en B (militairen beneden de rang van tweede luitenant) voor georganiseerd overleg militair personeel der Kon. Landmacht hebben hun waardering uitgesproken voor het ontwerp van een algemene maatregel van bestuur, houdende vast stelling, van nieuwe bezoldigingen per 1 Januari 1954 voor het militaire perso neel van genoemde krijgsmachtonder- delen Het aangeboden ontwerp heelt tot strekking de bezoldigingen voor het mil. personeel van land- en luchtmacht op een redelijk peil te brengen, daarbij te vens rekening houdende met de alge mene verboging van de salarissen per Januari 1954 met vijf procent. De vertegenwoordigers van drie Be langenverenigingen van de commissie t> hadden evenwel uit een oogpunt van salarisbeieid bezwaar tegen de opbouw van de algemene salarisschaal voor de militairen beneden de rang van tweede luitenant, in het bijzonder tegen de aan- vangswedden en tegen de salarissen \an de onderofficieren in de leeftijd van 32 tot. 46 jaar waartegenover men de ai- zonderlijkc schalen voor het technisch personeel van de Koninklijke Luchtmacht er voor de Koninklijke Marechaussee zou willen doen vervallen. Voorts werd van die zijde aangedrongen op twee extra voor wedde tellende dienstjaren voor het technisch personeel en op een hogere wedde voor de onderofficieren van de Kon. Marechaussee. In de Zaterdag j.l. in Leiden gehouden vergadering van kustbrigades,. aangeslo ten bij de Kon. Ned. Bond tot het Redden sneltreinen in bestelling zijn. De voorraad goederenwagens vermin van Drenkelingen, werd besloten dat de strandwachters een z.g. gele cap als her kenningsteken tijdens de zomermaanden aan het strand zuilen dragen. De cap zal voorzien zijn van de afkortingsletters van elke brigade. Het strandpubliek zal dus voortaan onmiddellijk de strandwachters kunnen onderkennen, hetgeen grote voor delen ter voorkoming van verdrinkings- gevallen zal kunnen opleveren. derde vorig jaar van 23.070 tot 22.644 stuks Met vol-automatisch blok wordt thans 317 km spoorweg beveiligd waarbij de trein zijn blok dekt door het toegangssein op onveilig te stellen. Bij de N.S- werken 34.294 emoloyé's tegen 34.561 per 31 De cember 1952,' aldus „Spoor- en Tramwe gen" JL K tt t i (zomer) dienstregeling de treinen op het Geen snellere treinen van Leiden baanvak Leiden—Utrecht niet sneller zullen gaan rijden zoals algemeen ver wacht werd omdat dit reeds bij de invoering van de electrische exploitatie (Van onze correspondent) Naar.wij vernemen zal het reizigers- vervoer op de spoorlijn Alphe-i aan den RijnGouda niet opgeheven worden. Enkele jaren geleden was er sprake van, dat deze treinverbinding vervangen zou worden door geregelde busdiensten. Deze plannen hebben de N.S. definitief laten varen. Voorlopig is wel van de baan het aanvankelijk voornemen om de lijn te clectrificeren. Hier blijven de N.S. dus met de dieseltractie rijden in de vorm van de zogenaamde „blauwe engel", een verbetering welke zeker te waarderen is! Voorts vernemen wij van bevoegde Er gebeurden Zaterdag in de Spreewicenlaan te Den Haag wonderlijke dingen, die tot grote verbazing bij een paar buurvrou wen en tot een nog grotere con sternatie bij de moeder van een 8-jarig meisje leidden. Op het poli tiebureau kwamen kort achter elkaar twee dames uit de Spreeu wenlaan, ieder met een bankbiljet van 25. Zij hadden dit. in de brievenbus gevonden Zoiets ge beurt toch heus niet iedere dag. Even later kwamen de ouders van een klein meisje op bezoek bij de moeder van een vriendinnetje van dit meisje. Zy kwamen de vijf en twintig gulden terugbrengen, die hun dochtertje na een, overi gens niet onvoordelige, verkoop van een stukje speelgoed van haar vriendinnetje had gekregen. En toen greep de moeder van het laat ste meisje in paniek naar haar handtasie, waaruit vier biljetten van 25 waren verdwenen. Het raadsel was opgelost. Naar het vierde bankbiljet, dat waarschijn lijk ook wel in een brievenbus ver zeild is geraakt, wordt nog een onderzoek ingesteld. is geschied. De treinen op deze lijn rijden nu circa 90 km. per uur. Een grotere snelheid laat de bodemgesteldheid, in het bijzonder op het traject Alphen aan den Rijn—Leiden, niet toe. Het baanvak Leiden—Woerden wordt vernieuwd. Er worden andere dwarslig gers en zwaardere spoorstaven gelegd. Uiteraard geschieden deze werkzaamhe den tijdens de nachtelijke uren, zodat het reizend publiek weinig of niets merkt van dit werk. Op het gedeelte Bodegra venAlphen a. d. Rijn en op enkele ge deelten tussen Woerden en Bodegraven, vuuris verulcu wy va„ „-.--O— alsmede tussen Hazerswoude en Leiden, zijde, dat met ingang van de nieuwe is deze vernieuwing reeds uitgevoera. Men verwacht tegen Juni de werkzaamheden Het centrale comité van de communistische partij in Joego-Slavië heeft Zondag met algemene stemmen besloten vice-president Milovan Djilas uit het comité te zetten. Djilas is van al zijn patijfunctics, onder meer het voorzitteischap der Joegoslavische nationale vergadering, ontheven. Hij blijft eclitei lid van de partij. Volgens een officiële mededeling heeft Djilas, die de grootste theoreticus van de Joegoslavische communistische partij is, de ontstemming opgewekt door een aantal artikelen, die niet overeen kwamen met de denkbeelden van iito en de meeste andere leiders in J oego-Slavië. Hoe hoog deze kwestie Tito wel zit, be wijst het feit dat hij er een verklaring over heeft afgelegd in het centrale comité va?, e Partij. „Hoe meer artikelen van Djilas ik las", aldus Tito, „hoe meer ik bemerkte dat hij was afgedwaald. Ik con stateerde dat zijn beweringen neerkwa men op een likwidatie der communistische partij en vernietiging van partijdiscipline en dat hier, in het algemeen gesproken, sprake was van dingen, welke niet s]echts de eenheid onzer partij, doch ook de een heid des lands onmetelijke schade zouden kunnen berokkenen. Djilas bracht in zijn artikelen inzich ten naar voren, die op anarchisme neer kwamen Djilas is in het buitenland ge- wIeTe„ bi j kt onder Wes erse invloed te zjjn geraakt. Het is waar, dat Joego- Slavië de Westerse democratieën dichter h genaderd, doch dit betreft alleen de «menwerking op buitenlands politiek ge bied en niet de inwendige orfa"'sa.t'e van onze staat", aldus de Joegoslavische pre sident. Djilas had, volgens Tito, alvorens de artikelen te schrijven, overleg moeten ple gen met de andere partijleiders- „In dat geval zouden wij natuurlijk niet hebben toegestaan, dat zij in de gepubliceerde vorm waren verschenen", aldus de pre- dent. „Indien Djilas' denkbeelden vrijelijk in Joego-Slavië zouden mogen wórden verbreid, zouden wij binnen een jaar tijds in ons land geen socialisme meer kennen en in een bloedige worsteling zijn gestort. Ook Djilas zelf heeft een toespraak ge houden. Hij wees op zijn prachtige staat van dienst voor de partij. „Ik heb als communist altijd naar eer en geweten mijn plicht vervuld. Later heb ik echter be merkt dat ik van de partijlijn was alge- weken. Doch er bestaat geen verschil van mening tussen mij en de anderen over het buitenlandse beleid en over zaken, die ae nationale eenheid van Joego-Slavie ra ken". Veelbetekenend waren zijn laatste woorden: „Ik ben altijd een vrij man ge weest en ik hoop er een te zullen blijven De aankondiging van de uitgifte vim een nieuwe staatslening komt wat het tijdstip betreft voor het grootste deel der beleggers als een verrassing. Algemeen is wel bekend dat de minister van f^an- ciën een groot bedrag wil lenen in 19o4, doch zo vroeg in het jaar had men een lening in het algemeen nog met ver wacht. De lening is f 300 millioen groot, draagt een rente van 3 Ui pet en wordt tegen 99 pet uitgegeven. Een bepaald doel wordt niet aange geven. De lening wordt echter uitge geven, zo mag men aannemen, ten einde de minister van financiën de middelen te verschaffen, welke in verband met de ramingen van het kas tekort van het Rijk in het lopende jaar nodig zijn °m het geraamde tekort te dekken. Wat de grootte van het kastekort betreft, daaromtrent kan ook het mi nisterie van financiën slechts zeer va ge ramingen maken. Dit is in het ver leden maar al te vaak gebleken. Zo is het kastekort over 1953 om maar dicht bij huis te blijven, als gevolg van verschillende factoren (o.a. meeval lende belastingopbrengsten, verkoop van regeringsgoederen, het achter blijven van de uitgaven bij de ver- wachtingen) niettegenstaande de oyer- stromingsramp aanmerkelijk kleiner geweest dan verwacht was. De minis ter van financiën heeft in 1953 een bedrag van f 740 millioen op de ka pitaalmarkt opgenomen. Aangezien het kastekort op f 350 millioen werd geraamd, hield hij een bedrag van f 400 millioen over dat kan dienen voor de dekking van het kastekort van 1954. Volgens een verklaring van min. V. d. Kieft eind October jl. in de Tweede Kamer zou hij bij een ongun stig verloop van ae kasprognose in 1954, die zal uitkomen op een tekort van f 1000 a 1200 millioen, nog circa f 800 millioen in 1954 op de kapitaal markt moeten opnemen. Op 23 December jl. kwam min. V. d. Kieft in de Eerste Kamer tot een lager cijfer dan de zoeven genoemde f 800 millioen. Toen verklaarde hij t.a.v. de financiering van het kastekort: „Wan neer ik er in slaag in 1954 f 700 mil lioen op de kapitaalmarkt te plaatsen, is er geen sprake van inflationistische tendenzen in deze financiering." Hij zeide voorts te verwachten f 700 mil lioen op de kapitaalmarkt te kunnen opnemen. De minister acht nu blijkbaar, ge zien de f 300 millioen welke hij vraagt, het tijdstip voor een lening gunstig. Hij voert evenals het vorig jaar met zijn beide leningen het geval was, een verstandige politiek door niet, zoals zijn voorganger minister Lieftinck deed, de uitgifte van leningen zo lang mogelijk uit te stellen om toch maar in staat te zijn een druk op de rente voet uit te oefenen. Min. V. d. Kieft leent o.i. thans, om dat hij verwacht in 1954 geld nodig te hebben tot dekking van het kaste kort en er thans naar hij aanneemt een lening te plaatsen is. Hoeveel hij ten slotte nodig zal blijken te heb ben tot dekking van het kastekort in 1954 zal eerst eind 1954 blijken. Een onberekenbare factor in dit op zicht is o.a. de opbrengst der belas tingen. Valt deze belastingopbrengst mee, dan kan ook het kastekort mee vallen. Blijven de uitgaven ten achter bij de verwachtingen, hetgeen in het verleden herhaaldelijk geschiedde, dan kan het kastekort uit dien hoofde ook meevallen. Wie weet of er per saldo in 1954 niet meer geleend zal zijn, dan achteraf in feite nodig is. Een bezwaar achten wij zulks geenszins. Men kan beter wat te veel lenen, dan te weinig. Het laatste zou het risico van een in flationistische financiering met zich brengen. Dat het Rijk op het ogenblik nog zeer ruim in zijn middelen zit, blijkt zeer duidelijk uit het tegoed van het Rijk bij de Ned. Bank, dat per 11 Ja nuari 1954 f 1038 millioen beliep. Ook het feit dat overgegaan wordt tot ver vroegde aflossing van 13,5 millioen op de schuld aan Engeland, zoals dezer dagen werd gemeld, zal aan deze ruime kaspositie niet veel afdoen. De voorwaarden van de nieuwe le ning vertonen vergeleken met die van de beide vorige leningen uiteraard een verslechtering. De rentevoet is immers inmiddels gedaald. Bij de aan kondiging van de f 200 millioen lening van eind Februari 1953 was de rente 3% pet, de koers 99V-» de looptijd 40 jaar met jaarlijkse gelijke aflossin gen van 2'é pet. De tweede lening van eind Juli 1953 was f 400 millioen groot met een rente van 3'i pet, 100 pet emissiekoers en een looptijd van 30 jaar met afwisselend 3 pet, 4 pet en 3 pet aflossing per jaar. In drie achter eenvolgende jaren wordt dus totaal 10 pet afgelost. Bij de nieuwe lening is de rentevoet 3% pet, de emissiekoers 99% en de looptijd 40 jaar met jaar lijks 2 bi aflossing. Bij de twee vorige leningen was het rendement iets gunstiger dan dat het welk op basis "van de beurskoersen voor andere staatsleningen gold. Dit was in tegenstelling met de politiek van min. Lieftinck, die zich steeds pre cies baseerde op het rendement van de staatsleningen op de beurs. De poli tiek om daar een tikje boven uit te gaan is gezond en commercieel. Wil men een groot pakket plaatsen dan moet men iets gunstiger condities bie den dan die welke gebaseerd zijn op de beurskoerpen. Ditmaal blijft het ren dement een tikje, al is het miniem, boven dat van andere soortgelijke staatsleningen op basis van de beurs koersen. De belangstelling voor de nieuwe lening zal wei in hoofdzaak van de rföksfondsen en institutionele beleggers moeten komen. Voor de particuliere belegger is de aar digheid er bii de huidige lage rente af. Aanbiedingen tot voorfinanciering kunnen het rendement voor institutionele beleg gers opvoeren en de belangstelling stimu leren. voltooid te hebben. (Van onze correspondent) De Brabantse gemeente Dongen is be zig een thuisfront te vormen voor meer dan dertig oud-inwoners, die als pries ter-, broeder- of zuster-missionnaris in den vreemde werkzaam zijn. Het is een geheel nieuwe vorm van missie-actie, die wekenlang ernstig is voorbereid en tot en met 24 Januari zal duren. De Donge- naren willen hun missionarissen tonen, dat hun geboortegrond hen niet vergeet. De gehele plaatselijke gemeenschap heeft haar schouders onder dit werk gezet. Deze week zullen er tal van acties wor den ontplooid, vooral ook onder de jeugd, teneinde binnen de kortst moge lijke tijd voor bovengenoemd doel een fonds te kunnen stichten. In het Leo XlII-gebouw hebben de Paters van het Goddelijk Woord uit Te- teringen in samenwerking met de Broe ders en Zusters van Dongen, beide mis siecongregaties, een grootse missieten toonstelling ingericht, men heeft een fancy-fair georganiseerd en de jeugd zal kunnen deelnemen aan verscheidene wedstrijden. De ouderen zullen weer op velerlei andere manieren een steentje kunnen bijdragen. In de komende dagen houden de aartsbisschop mgr Th. Bud- denbrock en de bisschoppen mgr F. Hoo- waarts en mgr A. Olbert van de S.V.D.- congregatie, die tal van jaren in de mis sie van China werkzaam waren, alsmede vijftien paters-missionarissen van deze orde in Dongen verblijf. Zij zullen met de bevolking over hun missiegebieden spreken en voorts geestelijke oefeningen leiden. De drie missiebisschoppen werden Zondagmiddag, na de pontificale ves pers. in het Missiehuis van de Paters van het Goddelijk Woord in Teteringen offi cieel gehuldigd. Voor de katholieke onderwijzers uit de Betuwe, georganiseerd in „St Lebuinus" heeft de heer J. A C. Leenders, lid van de Commissie Standsorganisatie, inge steld door het Katholieke Onderwijzers- verbond een inleiding gehouden over „De onderwijzer in de standsorganisatie". De heer Leenders vatte zijn betoog samen in vier mogelijkheden voor het K.O.V n.l. Ie) het Katholiek Onderwijzersverbond worde een zelfstandige standsorganisatie; 2e) Mocht dit niet lukken dan dient ge ijverd te worden voor een standsorgani satie voor de onderwijzende stand, waar in alle groepen van onderwijzenden wor den samengebracht; 3) de instelling van een nieuwe standsorganisatie voor onder wijzenden met daarin opgenomen gelijk gestemde andere groepen; 4e) Indien ook dit niet zou mogen lukken, dan dient voor de K.O.V. aldus de heer Leenders, inschakeling in de structuur der stands organisatie te worden gevraagd, zonder erkenning als zelfstandige organisatie. Een tankboot van de Britse marine, de 8.128 ton metende „Wave Victor", is in het Kanaal van Bristol (Zuid-West- Engeland) in brand gevlogen. Het schip is, nadat aanvankelijk de gezagvoerder en een aantal scheepsofficieren en ma trozen aan boord wds gebleven om het vuur te bestrijden, later door de beman ning verlaten, die door andere schepen is overgenomen. De tankboot drijft thans in het Kanaal van Bristol rond. Een reddingboot blijft in de nabijheid van het vaartuig, om te dicht langs va rende schepen te waarschuwen voor het gevaar ener mogelijke ontploffing aan boord van de „Wave Victor". In Perzië zijn verleden week Zaterdag de algemene verkiezingen begonnen voor een nieuw parlement. Men neemt aan, dat zij meer dan twee maanden zullen duren, omdat de verbindingen veelal zeer ge brekkig zijn in dit uitgestrekte land. De kiezers zijn staatslieden en hoge ambtena ren. Men hoopt, dat de nieuwe kamer j eind Maart voldoende leden zal tellen (70 van de 136) om een mogelijke overeen komst met de Britten over de oliekwestit j Het twee-preekstoelengesprek, dat thans in verschillende plaatsen van ons land wordt gehouden, heeft de Arnhemse kath. middenstandsvereniging „De Hanze" ge ïnspireerd tot een z.g. .twee sprekers avond". Wanneei dit een succes wordt, wil „De Hanze" op gezette tijden derge lijke avonden organiseren Voor de eerste maal wordt deze „twee-sprekersavond" gehouden op Donderdag 28 Januari a.s in Musis Sacrum, waar het lid der Tweede Kamer Hooy de ene katheder zal be klimmen en de Arnhemse financiële expert van „De Hanze", de heer W. Liet- hof, de andere. te behandelen. Naar wjj vernemen is bii het ministerie "an Financiën thans een ontwerp voor de ouderdomsvoorzieningen van Neder landse leerkrachten in Indonesië in studie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3