Berlijn zonder propaganda Als de Russen willen kan er voloens Dulles veel gebeuren Indonesië heeft dringend sterke leider nodig een Verhoogde werking van Merapi Pyromaan steekt stromijten in brand Hog ere uitgaven voor atoomenergie luchtmacht en militaire hulp Budget-tekort van 2,9 milliard Voor millioenen Javanen betekent de Darul-Islam de regering ANARCHISTISCHE Nieuwe onrust Vorst in aantocht Neo-denwcraat ivil gulden middenweg En maar zoeken Vrijdag 22 Januari 1954 Opzienbarend artikel in Londense „Times Twee, die alles zullen weten TOESTANDEN Treinen krijgen papierbakken Betogingen: „Gibraltar voor Spanje Altijd op Zondagavond Bewoners van Ond-Gastel leven in onrust Burgemeester looft Eerste-Kamerlid stélt vragen over spoorweg ongelukken beloning uit Eisenhower diende eerste eigen begroting in Belangrijke besnoeiingen Staatsmijn „Beatrix" over tien jaar in bedrijf Treinramp nabij DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Leeg en ongezellig V oorbereidingen Minister Dulles vol goede ivil Evacuatie duurt voort Daden van ontrouw geëindigd Revolutie nog niet Men komt langzaam tot het besef, dal het bereiken van de onafhankelijkheid geen doei op zich was, doch slechts het einde van een tijdperk betekende. De revolutie, die dit tot stand bracht, is nog niet geëindigd. Dit geeft wellicht de hui dige toestand weer, de rest is slechts symptomatisch. Voetensteuntje vervalt helaas (Van onze correspondent) van Velsei te Dordrecht, die gisteren met het getal 103 er op gespoten. Waarom geen Raad voor Spoorwegen? de Nieuwe opvatting Details, niet vermeld in begrotingsboodscha p WEERBERICHT Voor de eerste maal na vij jf jaar (Van onze bijzondere verslaggever) BERLIJN, Donderdagavond. In pais en vree wachten de Berlijners de conferentie der „Grote Vier" ai' Wanneer men afziet van de gebruikelijke vriendelijkheden, die in de* pers gewisseld worden en die nu eenmaal al sedert acht jaren tot het normale ontbijt van de bewoners van deze merkwaardige stad behoren, dan heerst er zoiets als een politieke wapenstilstand. Er wordt niet eens druk met grote en ongeloofwaardige leuzen geleurd. Het million Berlijners, dat aan de zorgen van de Sovjet-autoriteiten is toevertrouwd, vindt heel wat minder braiiiemakende slagzinnen op zijn sombere dagelijkse weg, dan nog maar enkele maanden geleden. In het Westen van de stad is men nooit heel sterk in het voeren van deze vorm van politieke propaganda geweest. Daar laat men licvei c <doeiende zee van lichtreclames langs de hoofdstraten fli ei en, ten einde liet nog altijd zo sombere beeld van verwoesting te carnou eien met een laag van Westelijke overvloed. Een hetere propaganda kan men zich trouwens moeilijk indenken. Men heelt er we ïswaai 1 maa wel een klein schepje opgedaan door het eenheidsplakkaat van de Westelijke bondsregering ook hier aan de zuilen te kleven, maai tussen de opdringerige gezichten van de filmsterren valt dat met eens op. Verder heeft het stadsbestuur nog eens een oproep tot de bevolking gericht, zich tijdens het politieke festijn der komende weken zo koest mogelijk te houden. Want men vreest, dat er nog altijd wel wat rode raddraaiers in de buurt zullen zijn om betogingen naar hun hand te zetten en uit te buiten, teneinde de Russische onderhandelaars argu menten te leveren voor hun inmiddels versleten bewering, als zou het in het Westen van de stad niet veilig, genoeg zijn. gaan waar ■Waar zij het voor het zeggen hebben, zijn de Russen inmiddels begonnen met minister Molotof in veiligheidswatten te wikkelen. Zij lieten in de vroege ochtend van Donderdag een aantal in blauwe uni- fotmen gestoken leden van de volkspoli- tie aanrukken om hun diplomatieke hoofdkwartier hermetisch van de buiten wereld af te sluiten Zonder een Russisch nummerbord op een auto. is het van nu af aan niet meei mogelijk om de im posante Sovjet-ambassade te benaderen, waar Molotof Zaterdag zijn tenten zal opslaan. Heel Unter den Linden, de Berlijners in hun beste dagen zwier maakten, is nu gesloten gebied. Zelfs ondergronds daar mogen de treinen der U-Bahn niet meer stoppen. Niets wijst er op, dat -de altijd ónder poütiek-e hoogspanning levende Berlijnse bevolking in de komende dagen haar ze nuwen niet meer baas zou zijn Wij trok ken vandaag door alle delen van de stad „n vonden overal het gewone leventje van alle dag. Licht als een kermisterrein nvt nu de Kurfürstendamm onder ons - w wrote vermaakscentrum van de wes telijke stad en de grote etalages van de westelijke welstand. Zoeven zijn we teruggekeerd van de Oostelijke tegenvoeter: deStamaUee waar het rode bewind de hcerh khetle van de toekomstige socialistische maat schrift H O. (de Staatswinkelondernc- minsr) Kilometerslange gevels van negen verdiepingen hoogopgestapelde gele zandstenen.... alles in dat, wat men als de „klassieke stijl" van de Oostelijke maatschappij beschouwt.- Maar op de brede grasperken, de wandelbanen en de rijpaden van de socialistische boulevard is cr niets dan een fjle leegte. Vertier was er in het dorado van de communistische activisten slechts te vin den in de grote, nieuwe café s. In „Boe dapest", waar Hongaarse poppetjes aan de ruwbesmeerde wanden geverfd zijn en waar zigeuners hun violen laten smach ten In Warschau", waar men de spijs kaart in "het Pools krijgt voorgelegd, van wege de rode broederschap en de eeuwig heid der Oder—Neissegrens! Koud, verlaten en donker was het ook de aloude Friedrichstrasse. waar al leen de neonlichten van de grote theaters aan de oude dagen herinneren en waai de Oostelijke diplomaten en de profiteurs van het regiem zich kunnen veroorloven een echt Russisch gerecht te gaan eten bij „Newa" van de Intourist. Maar ook hier liet de regie een steek vallen: men gaat er de grote dagen van j de conferentie in, zonder kaviaar! Die i lekkernij prijkt wel op de spijskaart, maar de aanvoer ervan staat al enige tijd stop. Wij weten niet of wij tijdens de conferentie nog kaviaar zullen eten, maar de weinige, somber-gestemde mensen, die men in het rode hart van Sultan Hamengku Buwono, hoofd van de stad ontmoet hebben wei heel an dere conferentiezorgen: zij vragen zich af, of de ministers voor hen de verras sing der vrijheid zullen meebrengen De vertegenwoordigers van de vier mogendheden zijn overeengekomen, dat de verantwoordelijkheid voor de veilig heid en het secretariaat van de vier- mogendhedenconferentie de eerste week, wanneer in het gebouw van de geallieer de bestuursraad in de Amerikaanse sec tor zal worden vergaderd, zal berusten bij de Westelijke autoriteiten en in de tweede, gedurende de vergadering in het gebouw van de Sovjetrussische ambas sade in Oost-Berlijn, bij de Russen. De derde week, als weer in West-Berlijn wordt geconfereerd, zal het Westen de verantwoordelijkheid weer krijgen Er zal dus géén gemeenschappelijk se cretariaat komen De vier ministers van buitenlandse zaken zuilen echter wel hun persoonlijke lijfwacht naar alle bijeen komsten kunnen meenemen. Voorts werden de vertegenwoordigers, die nog steeds te Berlijn besprekingen voeren om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen, het gisteren eens over „voldoende verbindingen" tussen de twee gebouwen waarin de besprekingen zullen worden gehouden, en over facili teiten voor de pers. De burgemeester van West-Berlijn, dr Walter Schreiber, heeft een beroep op de West-Berlijners gedaan oni Maandag a s. te 9.30 uur drie minuten stilte in acht te nemen met het oog op de aanvang van de vier-mogendhedenbesprekingen. Be stuurders van voertuigen is verzocht deze drie minuten stilte eveneens in acht te nemen. Op deze wijze moeten de West- Berlijners uiting geven aan hun vurige wens, dat er in Duitsland vrije algemene verkiezingen zullen worden gehouden en er een verenigd Duitsland tot stand zal komen. de komende besprekingen te Berlijn blijk geven, werkelijk bezield te zijn door de wens de voorwaarden te scheppen, waaronder de wereldvrede kan worden gevestigd en bestendigd, zullen hun Amerikaanse collega's hen onbevooroordeeld en in opbouwende geest tegemoet treden" Dit verklaarde gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles vlak voordat hij te Washington in een vliegtuig naar Berlijn stapte. De minister vervolgde: „Dit zal de eerste maal in vijf jaar zijn, dat de Ver, Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk met de Sovjet-Unie zullen onderhande len. Wij vertrekken met een moeilijke, doch hoopgevende opdracht naar Berlijn. Het gaat thans om de toekomst van Europa. Zal Duitsland herenigd worden en zullen dit land en de rest van Euro pa gezamenlijk de weg, des vredes kun nen gaan? Of zal het 'noodzakelijk zijn divisies te vormen, hetgeen Europa weer de bakermat van een nieuwe oorlog zou maken? „Wij zullen te Berlijn geen definitief antwoord op deze vragen krijgen. Doch het verloop dei Berlijiise besprekingen zal wel een sterke aanwijzing zijn om te weten te komen, hoe de definitieve antwoorden zullen luiden" aldus meen de de minister. Al komt ook Zicrikzce zij het nog langzaam de gevolgen van (Ie over stromingsramp tc boven, het water blijft :r onverminderd zijn heerschappij uit oefenen. Als het vloed wordt neemt Nederlands erfvijand telkens weer voor enige tijd bezit van de havenkaden. De jeugd van Zierikzee vermaakt zich in het natte element uitstekend. „Indien de Sovjetrussische leiders op Een Zweed en een Zwitser zullen alles horen, wat op de komende conferentie van Berlijn door de vier ministers wordt afgehandeld, aldus meldt „Svenska Dagbladet". Maar voordat het. zover is, zullen zij allebei zweren, van hetgeen zij ver nomen hebben niets te zullen ont hullen. Het zijn namelijk twee „neutrale" ingenieurs, die de ver talingsinstallaties moeten contro leren. Omtrent de tc verwachten nieuwe activiteit van de Merapi deelde het hoofd van de Indonesische vulcanologische dienst gisteren mede, dat reeds Woensdag middag te Solo een verhoogde werking van de vulkaan werd geconstateerd, waar bij van verschillende zijden gloedwolken werden waargenomen. De observatiepost van de vulcanologische diens» op Djerakah moest worden verlaten en worden over gebracht naar elders. De evacuatie van de bedreigde kampongs en gehuchten duurt voort. het „bijzondere gebied" van Djokjakarta, had een bespreking met de gouverneur van midden-Java, de heer Budiono over de vraag, hoe aan mogelijke gebeurtenis sen in verband met een nieuwe uitbarsting het hoofd zal kunnen worden geboden. Er is sprake van, dat beide functionaris sen zich naar Djakarta zullen begeven, om aan de regering steun te verzoeken in de vorm van geld en het zenden vliegtuigen. De gloedwolken, die Woensdagmiddag bij de verhoogde werking door de krater werden uitgestoten drevgn in de richting van Djerakah en bereikten het gehucht Pantjar Duwui, dat ook bij de eerste uit barsting op Maandag reeds werd getroffen. De bevolking van Djetakah kreeg op dracht met spoed te evacueren naar de hellingen van de belende Merbabu. Naar de speciale correspondent van \neta Woensdagavond seinde, meldde de waarnemingspost te Solo, dat de gloed wolken met tussenpozen van niet meer lan twee minuten door de vulkaan wer- len uitgestoten en langs de valleien van de Kaii Apu en de Kali Andjar afdaal den. Deze gloedwolken bereikten een aoogte van 150 metei. Uit Muntilan wordt gemeld, dat ook de waarnemingspost Mawangan gloedwolken heeft waargenomen die afdaalden in de richting van Wonogiri. Ook in die buurt zijn gehuchten door de bevolking ont ruimd. Een correspondent van het Londense dagblad „The Times", die kortgeleden Zuid-Oost-Azië bezocht, schildert Indone sië af als een land, dat zich in de greep bevindt van wanorde en onrust. Sedert de totstandkoming van de republiek worden, aldus de schrijver, meer mensen gedood en meer zinloze schade aan eïgentlommen toegebracht dan tijdens de strjjd tegen de Nederlanders na de oorlog. En er zijn maar weinig tekenen van vooruitgang in het herstel van de orde. De gewapende leden van de Darui Is lam, die, naar men aanneemt, niet meer dan 5000 man omvatten, hebben in een uitgestrekt gebied het staatsbestuur ver nietigd, aldus deze correspondent. Voor millioenen Javanen betekent de Darul Islam de regering. Zij int belastingen, roept jongemannen onder de wapenen en voert een hardvochtig rechtsbevvind, dat een mengsel is van de oude Mohamme daanse wetten en modern Europees poli tiek terrorisme. De wetteloosheid beperkt zich niet tot Java of tot Mohammedaanse fanatici. Dp de Molukken en Celebes heersen anarchis tische toestanden. Op Celebes, een der van mooiste van deze verafgelegen eilanden, kan men niet veilig de hoofdstad Makas sar verlaten. Hier heerst, evenals ciders een verwarde beweging tot afscheiding. Op Sumatra, waar de oude antipathieën der bevolking van de buitengewesten te genover Java scherper tot uiting komen, hebben zich herhaaldelijk daden van on trouw en gebrek aan gehoorzaamheid bij leger en bestuur voorgedaan. Geen enkel ministerie in Djakarta kan er zeker van zijn. dat zijn politiek en aanwijzingen zul len worden uitgevoerd; dikwijls worden zij genegeerd en soms in het openbaar gehoond. Dc communisten hebben terrein gewonnen, ondanks de arrestaties op grote schaal twee jaar geleden, aldus de commentator. In de Indonesische maatschappij oefent het nationalisme de belangrijkste invloed uit en dit is onvruchtbaar en gevaarlijk. Vergeleken met het gezond verstand, dat men aantreft in het onafhankelijke India, Pakistan en Birma, met hun waardige aanvaarding der verantwoordelijkheid, is dit teleurstellend en soms angstaanjagend. Het is onvermijdelijk, dat Indonesië's economie hierdoor wordt getroffen. De buitenlandse handel en buitenlandse hulp hebben te lijden en investeerders worden weggekeken. Veel moet nog worden gedaan, aleer de revolutie kan worden voltooid. Veel moet nog worden geleerd van kortgeleden on afhankelijk geworden landen als de Brits- Aziatischc dominions en wellicht van Engeland en dc Verenigde Staten. Het nationalisme zal met mate en met gezond verstand moeten worden getemperd. De meest welwillende waarnemers zijn het er over eens, dat een leiderschap nodig is, dat een parlement, waarvan de leden be noemd zijn, niet kan opbrengen, aldus de correspondent van „The Times". De Nederlandse Spoorwegen gaan in alle reizigerstreinen papierbakken plaat sen. Dat zulks nodig is weten de passa giers maar al te goed. Hoe zitten de asbakken vaak niet volgepropt met alle mogelijke afvalproducten. En zijn de asbakjes vol, dan komt de rest, bij ge brek aan 'n andere gelegenheid... meestal op de bodem van het rijtuig terecht. Deze papierbakken, met de plaatsing waarvan op enkele trajecten, o.a. op die van LeidenUtrecht, een proef is ge nomen. worden bevestigd onder het raam. tussen de asbakjes, zodat het voetsteuntje, waarvan nogal eens gebruik werd gemaakt, van de baa- is. We kun nen ons voorstellen, dat sommige reizi gers dit zullen betreuren. Burgemeester v. d. Dassen biedt Opoe 103 jaar werd, een reuze taart aan In Granada hebben gisteren enige hon derden studenten een betoging gehouden tegen de aanwezigheid van Britten in Gibraltar en tegen net voorgenomen be zoek van koningin Elizabeth aan deze vesting. Er werden leuzen geroepen als Gibraltar voor Spanje" en „Leve Franco". De demonstratie verliep zonder incidenten. Het officiële blad van de Phalanx, „Arriba", en het katholieke blad „Ya" hadden Woensdag reeds protesten aan het adres van Groot-Brittannië laten horen. De burgemeester van de Westbrabantse gemeente Oud- en Nieuw-Gastel heeft be sloten een beloning van 250,uit te keren aan diegene, die aanwijzingen of inlichtingen kan verschaffen, die leiden tot de aanhouding van een pyromaan, die sinds het einde van October onrust zaait onder de landbouwende bevolking van het vredige dorp Oud-Gastel. Op bet einde van October werd op een Zondagavond een stromijt van een land bouwer in vlammen gezet. Aangezien op deze zelfde Zondagavond bij een andere landbouwer eveneens een stromijt in vlammen opging, gaf dit te denken. De politie stelde een onderzoek in, maar men kwam niet verder. Op het einde van November was er weer een geval van brandstichting, opnieuw op Zondag avond en opnieuw in een stromijt. Op de eerste Zondagavond van het nieuwe jaar volgden niet minder dan drie bran den tegelijk. Zondag jl. brak opnieuw een brand uit, de zevende in successie. Angstig wachten de inwoners van Oud- Gastel de komende Zondagavond af, zich afvragend wat er dan zal gaan gebeu ren. Inmiddels is op grote schaal een politie-onderzoek gaande. Aangezien wordt verwacht, dat hier een pyromaan aan het werk is, zullen speciale voor zorgsmaatregelen worden getroffen ge durende de aanstaande weken. De schade door de pyromaan veroorzaakt, loopt reeds in de duizenden guldens. Het Eerste-Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk, heeft aan de minister van ver keer en Waterstaat schriftelijk de volgen de vragen gesteld: Heeft de minister er van kennis ge nomen, dat gedurende het laatste week einde drie spoorwegongelukken zijn voor gevallen, bij één waarvan een dode en een ernstig gewonde waren te betreuren? Is de minister niet van oordeel, dat, gelet ook op de spoorwegongelukken, die in de laatste tijd zijn voorgekomen, een onder zoek naar de oorzaken daarvan door een onpartijdig college gewenst is? Is de minister niet. van oordeel, dat een dergelijk onderzoek ter geruststelling van het personeel en het publiek zou kunnen strekken en ook in het belang zou kunnen zijn van de Nederlandse Spoorwegen? Is de minister bereid te bevorderen, dat nu spoedig wordt overgegaan tot dc in stelling van een Raad voor de Spoorwe gen, die een soortgelijk onderzoek zou kun nen instellen als waarmede thans de Raad voor de Scheepvaart en de Raad voor de Luchtvaart zijn belast voor scheepvaart- rampen en ongevallen met vliegtuigen? welke deze week van President Eisenhower heeft gisteren in zijn begrotingsboodscliap aan het Amerikaanse Congres voorgesteld de uitgaven voor atoomenergie, lucht macht en wederzijdse militaire bijstand in het belastingjaar, dat op 1 Juli a.s. begint, te verhogen. In de boodschap, die de eerste begroting waarvoor hij volledig verant woordelijk is, sedert hij in Januari 1953 president werd, begeleidt, vraagt Eisenhower voorts machtiging om meer inlichtingen over atoomenergie uit te wisselen met bondgenoten. Ook wil hij toestemming hebben om aan bevriende naties in Amerika vervaardigd splijtmateriaal te leveren. Het totaal der uitgaven bedraagt 65,6 milliard en dat der inkomsten 62,7 milliard. Er is dus een tekort van 2,9 milliard. De verdeling der uitgaven is als vólgt: 68 pet 44.9 milliard voor belangrijke programma's voor de nationale vciliglieid; 22 pet 14,1 milliard voor uitgaven, die bij dc wet zijn vastgesteld, zoals rente op de nationale schuld, uitkeringen aan oud strijders en subsidies aan staten; 10 pet 6,6 milliard voor andere uit gaven, waaronder sociale diensten. geraamde bedrag van 70,9 milliard. De begrotingsboodschap bevat de vol gende vijf belangrijke aanbevelingen voor ontwikkeling en beheer van atoom energie: 1. Grotere aankoop van uraniumerts en -concentraten om tegemoet te komen aan de grotere Amerikaanse productie capaciteit. 2. Tewaterlating in 1955 van een tweede atoomduikboot, de .Seawolf", die verschilt van' de „Nautilus", de eerste Ondanks de voorgestelde uitgaven voor atoomenergie, luchtmacht en geallieerde militaire kracht, zijn in belangrijke pro gramma's voor de nationale veiligheid besnoeiingen aangebracht to' een totaal bedrag van 3,9 milliard. D» totale fe derale uitgaven liggen circa 5,3 mil liard lager dan het voor het lopende jaar ataomduikboot stapel loopt. 3. Wetgeving om grotere deelneming mogelijk te maken van particuliere on dernemingen in de vreedzame ontwikke ling van atoomenergie. 4. Wetgeving om „met voldoende be veiliging een grotere mate van uitwisse ling van geheime inlichtingen met ge allieerden mogelijk te- maken, teneinde hun militaire verdediging te versterken en hen in staat te stellen vollediger deel te hebben in de ontwikkeling van atoomkracht voor vredesdoelen". 5. Wetgeving om overdracht van splijtbaar materiaal mogelijk te maken, nieuwe opvatting voor financiering van de ontwikkeling van atoomenergie in vredestijd. De president legt er dc nadruk op. dat deze aanbevelingen onafhankelijk zijn van zijn recente voorstellen voor een in ternationale atoombank. In het gedeelte gewijd aan de „natio nale veiligheid" verklaart de president, dat deze begroting is gegrond op een nieuwe opvatting voor financiering van het program voor nationale veiligheid. Vroeger ging men uit van data, waarop naar werd aangenomen het gevaar het grootst zou zijn, doch de huidige be groting is gericht op verschaffing van een krachtige militaire positie, welke gedurende een langere periode van „on rustige vrede" kan women gehandhaafd. Hiervoor is een moderne luchtmacht nodig, waarnaast landstrijdkrachten, am- phibietroepen, duikbootbestrijding en ge vechtsschepen staan. De grotere nadruk op de luchtmacht vult de plannen aan voor betere verdediging van het (Ame rikaanse) vasteland tegen een eventuele vijandelijke aanval. „Door de nadruk te leggen op vol ledige benutting van de luchtmacht en moderne wapens zijn wij in een po sitie om krachtige programma's voor nationale veiligheid gedurende onbe paalde tijd te dragen met minder uit putting van mankracht en materiële en financiële hulpbronnen" aldus Eisen hower. Over de atoomenergie zeide de presi dent. dat de tijd gekomen is voor aan passing van de huidige wetgeving op dit gebied. Particuliere ondernemingen moeten worden aangemoedigd deel te nemen in de ontwikkeling voor vreed zaam gebruik van deze nieuwe kracht bron. Ook moet de regering in staat worden gesteld de volledige waarde van de ontwikkeling der atoomenergie te gebruiken voor de verdediging van de vrije wereld. Daarvoor is grotere uitwis seling van gegevens met bevriende lan den nodig. Voor wat Eisenhower's opmerkingen op economisch gebied betreft, verwijzen wij naar onze fin.-econ. rubriek. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft enkele bij zonderheden bekend gemaakt, die niet in de begrotingsboodschap zijn vermeld. Voor de periode van 1 Juni 1954 tot 30 Juni 1955 is een vermindering van personeelssterkte van leger en vloot voorzien met 291.000 man. Hier staat tegenover een uitbreiding van het personeel van de luchtmacht met 15.000 man. Verder zal het aantal divisies van het leger van 19 op 17 gebracht worden en de oorlogsvloot van 1.124 schepen geredu ceerd worden tot 1.078 schepen. De beëindiging van de oorlog in Korea heeft zeer veel lot de besnoeiing der mi litaire uitgaven bijgedragen. Geul. Staten hebben naar aanlei ding van vragen in het afdelings- onderzoek der provinciale begroting 1954 van Limburg meegedeeld, dat de nieuwe staatsmijn Beatrix in, midden-Limburg naar verwachting omstreeks bet jaar 1964 in bedrijf zal worden genomen. Dc Pakistaanse exprestrein „Pakistan Mail" is Donderdag nabjj Karats,ji op een ontspoorde olietankwagen ingereden, waardoor, volgens officiële gegevens, on geveer 60 inzittenden om het leven zijn gekomen eu 50 mensen werden gewond, van wie elf zwaar Er brak een geweldige brand uit, hetgeen de reddingspogingen bjjna onmogelijk maakte. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken. Zaf- roellah Khan, zat in de verongelukte trein. Hij liep lichte kneuzingen op. Het K. N. M. I. deelt mede: Als gevolg van de ontwikkeling van een krachtig hogedrukgebied boven Scand.- navië draait de wind in ons land thans geleidelijk naar het Oosten. Dat betekent aanvoer van lucht, die boven Scandinav-.ë en later ook boven Duitsland belangrijk is afgekoeld. De komende dagen moet dan ook op vriezend weer worden gerekend met in de nacht lichte en bij opklaringen matige vorst in Amerika stroomt thans zeer koude lucht naar de Oostkust. In de omgeving van New York, waar de temperatuur gis teren nog 15 gr. was, daalde de tempera tuur vanmorgen tot ongeveer 10 gr. onder nul. Deze koude lucht stroomt nu dc Oceaan op en wakkert daar de depressie activiteit aan. Het krachtige hogedrukgebied boven Scandinavië blokkeert echter voorlopig het doordringen van de Oceaanstoring naar West-Europa. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en overwegend droog. Temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Meest matige Noord- Oostelijke wind. Zaterdag 23 Januari: Zon op 8.34 uur, onder 17.10 uur; Maan op 22.34 uur, onder 9.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1