Nieuws uit STAD en OMTREK HET WOONWAGENWERK L -» H FIGUUR-PUZZLE Ka j ottersbedevaart naar Lourdes j Hoe de katholieken uit de raad van Schiedam verdwenen Veelome HOUTMAN 4 0 (Over de am Aanwinsten R.K. Leesbibliotheek aargangen BIOSCOOP-PROGRAMMA'S AU Olympic Flame r WALDO-TAXI^ V. UIT 75 ZATERDAG 23 JANUARI 1954 PAGINA 2 Cantine van „Excelsior"' voor lopig kapel voor de woon wagenbewoners aan de Oudedijk VERHOGING VAN HUREN ƒ1- OORZAAK BRAND BIJ DE S. T. O. ZANGERSJUBILé KALENDERS KANS VOOR DE SCHAATSERS? „EEN BROK GELOOF HALEN"! 67570—69915 J EEN JUBILé D. R. Z. UIT TEGEN D. O. K. DAMCLUB „SCHIEDAM" URSUS—ZUIDERSTER GESLAAGD BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT TELEVISIF NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AGENDA IN ROTTERDAM MEDSCHE ZONDAGSDIENST PASSAGE THEATER Mario Lanza zingt in „Because you're mine" (uitsluitend van - MONOPOLE „Het complot van Cripple Creek onberispelijk opgemaakt tijdelijk IDEAAL TEMPO SCHEPER ROELOFF BORGH HOEVELS Raad werd uitgebreid Dank zy dc welwillende medewerking van dc R. K. Sportvereniging „Excelsior" zal met ingang van 24 Januari a.s. des Zondags om half tien een H. Mis worden opgedragen in de cantine op de sportvel den van deze vereniging, voor de woon wagenbewoners aan de Ouded(jk. De diocesane aalmoezenier van 't Woon wagenliefdewerk, de weleerw. heer H. J. A. Schouten, heeft tot dit doel zijn Mis- koffer beschikbaar gesteld en zal zelf a.s. Zondag voor het eerst daar de H. Mis lezen. Ofschoon het bestuur van het Liefde werk te Schiedam uiterst dankbaar is voor de welkome hulp in dezen uit sport kringen geboden moet het deze oplossing als van tijdelijke aard beschouwen, daar half Mei, als het cricket-seizoen begint, de cantine des morgens niet meer beschik baar zal zijn. Het bestuur ziet zich dus voor de nood zakelijkheid gesteld, vóór die datum een andere gelegenheid te zoeken daar 't an ders een stap terug zou moeten zetten. Het doet daarom een dringend beroep op Katholiek Schiedam. Zou "het voor heel Schiedam nu onmogelijk zijn vóór 15 Mei een eenvoudig kapelletje in het kamp te bouwen? Voor pl.m. 200 kampbewoners, die zo zeer geestelijke verzorging behoe ven? Een ieder, die enigszins begrijpt wat zielzorg is, weet dat dit zonder een kapel niet mogelijk is. De gemeentelijke overheid zal niet blind zijn voor het particuliere initiatief en hierin aanleiding vinden de zo noodza kelijke sociale voorzieningen te treffen. Katholieken van Schiedam, laten wij gezamenlijk de schouders zetten onder een werk van de hoogste naastenliefde; Uw geloofsgenoten in staat te stellen als kin deren Gods te leven. De voorzitter van het bestuur, de heer G. M. C. Hamilton, zal gaarne bijdragen voor dit mooie werk in ontvangst nemen. Zijn gironummer is 405032. Wij stellen ons voor onze lezers gere geld van de vorderingen van het werk op de hoogte te houden en hopen, dat we spoedig gunstig» resultaten van deze op roep zullen kunnen publiceren. Als iedereen een kleinigheid instuurt, heeft het woonwagenkamp in minder dan geen tijd een kapelletje. Do it now! De Gemeentelijke Woningdienst be richt dat door het College van Burge meester en Wethouders de huurprijs, exclusief de vergoeding wegens service en kolenverbruik, ingevolge de gewij zigde Huurwet met ingang van 25 Jan. 1954 is bepaald als volgt: Koningin Emmaflat; .'-.tiV.I -k r. -V sA- ;i. t.v.i A .7. f; OUDE GENEVER Huurprijs per 31 Dec. '53 ƒ6.80 6.75 6.30 6.25 5.80 „5.75 Flat Nieuwland: Huurprijs per 31 Dec. '53 ƒ5.80 Huurprijs m.i.v. 25 Jan. '54 7.35 7.30 6.80 „6.75 „6.30 6.25 lazen, we dezer dagen in „Het Vrije Volk" boven een artikeltje, geschre ven door dc Schiedamse redacteur van dit blad. HU hemelt er de heer Sabel, onze wethouder van onderwijs in op. Niet ten onrechte, want inderdaad, deze bezadigde! met ƒ2.— per week wegens vergoeding bewindsman heeft met grote energie en voor service en met ƒ2.55 per week voor Huurprijs m.i.v. 25 Jan. '54 ƒ6 80 5.75 6.75 5.30 6.25 5.25 6.15 4.75 5.60 Deze huurprijzen worden Verhoging per week 0.55 0.55 „0.50 0.50 0.50 0.50 Verhoging per week „1.— 0.95 .0.90 0.85 verhoogd J J et SCHIP LAG daar zo rustig bij I I Wilton-Fijenoord, in reparatie. Bus- tig maar toch statig. Zo op het eer ste gezicht lijkt zo'n schip uitgestorven. Maar op de Olympic Flame", de mach tige tanker, was het net als bij Wilton- Fijenoord zélf feest. Ook daar was het „wij feesten". Immers, een tankboot blijft altijd zo kort mogelijk in 'n haven. Deze reparatie, dit verblijf op de werf was een buitenkansje. De bemanning heeft, er van geprofi teerd. Ze bestaat hoofdzakelijk uit Duit sers en die hebben stuk roor stuk hun vrouwen naar Schiedam laten overko men. Men was ongeveer een week als echtelieden bijeen, een zeldzaamheid voor de zeelui, die op een tankboot varen. En aldus kon het gebeuren, dat de scheepskok zijn eten nu door zijn vrouw Ti&t koken Een merkwaardig schip, die Olympic Flame". Eigendom van de Olympic Oil Line", welke in Panama gevestigd is, maar haar schepen onder de vlag van honduras laat varen. Wie een kijkje aan boord kon nemen, stond er verbaasd over de fraaie verblijven van bemanning en off icieren. Een huisvrouw zou er haar ogen uit kijken naar een vloerbedekking van ge lakt blik, in de fraaiste kleurencombi naties. En ze zou haar handen ineenslaan in de speciale hut voor de man, die bij de „Olympic, Oil Line" de scepter zwaait. In die uiterst luxueuze salon, want dat is het, staat een piano op briljanten, een instrument, dat meer dan dertig duizend gulden heeft gekost Elk schip heeft zijn geschiedenis. Na tuurlijk ook elk schip, dat bij Wilton- Fijenoord komt, om daar in recordtijd gerepareerd te worden. Men hoort er ge woonlijk niets over. We vonden het intussen wel de moeite waard, even iets over de Olympic Flame" te vertellen. SEBASTIAAN. toewijding een moeilijke taak aangevat en zich aller sympathie weten te verwerven. De Katholieken kunnen niet anders dan waardering koesteren voor de wijze, waarop hij hen inzake hun verlangens te gemoet treedt. Het bestuur van de Sint Willebrordusverenlging stelt de samen werking met hem op hoge prijs. De Schiedamse redacteur van „Het Vrije Volk" vertelt inzake de scholenbouw niet veel nieuws, maar de laatste alinea in zijn artikeltje was voor ons groot en merk waardig nieuws. Na er op gewezen te heb ben, dat de heer Sabel laatstelijk de no dige lof is toegewaaid, merkte hl) op: „En het is waarlijk geen wonder, dat de aldus gehuldigde bewindsman op wiens beleid de laatste drie jaren geen woord van critiek is geuit, een socialist van de goede soort is. Want was het niet de PvdA, die sedert de bevrijding de vinger op de onderwljswonden legde, welke in lange jaren van stram conservatief beleid nooit de kans kregen, om te helen? We hebben even onze ogen uitgewre ven. Want het onderwijsbeleid is hier ter stede sinds jaren in socialistische handen geweest. Na de bevrijding was het Mevr. v. Benthem-de Wilde, die voor de PvdA de portefeuille van onderwijs beheerde. Tijdens de oorlog was het de bekende socialist 3. Hinkelaar, aan wie de zorg voor het onderwijs was toevertrouwd. En vóór de oorlog trad de nog beken dere P. de Bruin als socialistisch wethou der van onderwijs op. Waren dat stramme conservatieven? De man van „Het Vrije Volk" laat ons hier omtrent in onzekerheid. Laten we hopen, dat de betrokkenen de heer Sabel vanwege deze merkwaardige vergoeding wegens kolenverbruik voor hen, die op 28 Mei 1951 reeds als huurder waren ingeschreven. Voor nieuwe huur ders, die na 28 Mei 1951 een woning heb ben betrokken, bedraagt de vergoeding wegens kolenverbruik ƒ4.10 per woning per week. Uit het onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van de brand, die gis ternacht het kantoor van de Schiedamse Transport Onderneming aan de Wester straat. (achter stoomwasserij De Pauw) heeft verwoest is gebleken, dat vermoe delijk enkele vonken uit de haard die in dat kantoor stond zijn gesprongen. Daar door heeft het vloerkleed en de meubi lering vlamgezet. De brand is ontdekt door een ambtenaar van de Eerste Schie damse Bewakingsdienst die onmiddelijk de brandweer heeft gewaarschuwd. De totale schade bedraagt 10 000. Deze wordt door verzekering gedekt. Morgen herdenkt de heer J. Feelders, zanger van „Cantemus Domino", dat hij vóór 25 jaar lid werd van het Franken- lands Gezelschap. De receptie wordt ge houden bij Beyersbergen van 12 tot 1 uur. Van de kalenders voor 1954, die wij ontvingen moeten wij nog een mooie noemen van de N.V. Schiedamse Steen kolenhandel, .Bloesempracht" getiteld en mooie foto's bevattend, alsmede de kalender van het Genootschap „Sint Joseph" te Alkmaar. Men meldt ons: Naar aanleiding van de weerbe richten bestaat er grote kans, dat tij dens dit weekeinde, op de sproeiijs- baan van Tennispark „Spieringshoek" de schaatsliefhebbers hun hart weer kunnen ophalen. Afgelopen nacht is op het Park de wacht betrokken. doorbrengen. Om het arbeidsmilieu te doordringen van de christelijke geest zijn de leken nodig, leken met een sterk en rotsvast geloof. En omdat dat geloof van Het is merkwaardig, welk een ontzaglijk I de j0nge arbeiders aan alle kanten be- uitspraak niet scheef zullen aankijken Al zal de hun toerehrachte klap hun toch wel een „au" ontlokt hebben Advertentie grote invloed één mens op een wereldor ganisatie kan hebben en wat kan zijn voorbeeld velen tot navolging wekken. Daaraan moesten we denken, toen gister avond in Musis Sacrum de heer C. Klei- sterlee, diocesaan voorzitter van de K.A.J. en gemeenteraadslid van Rotterdam sprak over het waarom van dezé bedevaart der arbeidersjeugd naar Lourdes. Het was alsof wij zijn grote leider hoorden spre ken, Mgr Jos. Cardijn, de stichter van de Wereld-K.A.J. In mimiek, intonatie en woordkeus was het Mgr Cardijn, die sprak en niet de diocesane voorzitter van de Haarlemse diocesane bond. Met hetzelfde vuur, dezelfde rotsvaste overtuiging, de zelfde overredingskracht als waarmede de kleine beweeglijke Belgische monseig neur pleegt te spreken, zette de heer Kleisterlee de noodzaak van de bedevaart uiteen. „Niet om mee te doen met de grote hoop, die geen vacantie heeft gehad wan neer zij niet in het buitenland is geweest. Niet om maar weer eens een actie te kun nen voeren en de trom te roeren, zodat er weer wat leven in de K.A.J. komt. Maar om in Lourdes, bij Maria een brok Geloof te halen. Als er iets nodig is voor de arbeidersjeugd, dan is het dit: Ge loof. Er is maar één zending voor de K.A.J.: de herkerstening van het arbeids milieu, en dat is een bittere noodzaak. Geen priester kan daar komen, waar de jonge arbeiders een derde van hun leven Romans: Aerde, R. van, Nooddorp: Asser, E, Vaselientje; Asser, E, Vaselien- tjes kleuterpraat; Baardman, C, In de greep van de waterwolf; Beeck, L. op de, De rechtvaardige heer; Beer, P, Ik dien een stralende heer; Bomans, G, Caprio- Schetsen en verhalen: Bouws, T., en H. Kuitenbrouwer: 2e groot vertelboek voor het katholiek gezin; Schmidt, A. M. G.: Impressies van een simpele ziel, 3e dl. Liefhebberden: Beek G. op de: De grote encyclopedie voor puzzelaars; Filarski, H Den 20ste Juli 1896 zal het vijftig Jaar geleden zijn, dat een zestal eerw. Zusters, waarvan alleen de eerw. Zuster Constantia (mej. Elisabeth Hopp) nog in leven is. zich vestigden in het Liefdehuis aan de Lange Haven alhier, waar zij hare werk zaamheid aanvingen met het houden eener len; Budd, L, Sneeuw in April; DepauwjW.: Acol; het biedsysteem der kampioe- V, Alleen moeder; Dickens, Ch, Schetsen nen; Portielje, A. F. J.: In en om het van Boz; Dickens, M, Mijn beurt om thee I aquarium; Sloof, F. C. W.: Aquarium- te' zetten; Dutli-Rutishauser, M, De gou- j techniek; Voetbaljaarboek 1953. den ketting; ElSSChot, W, Lijmen; en, Het I Natuur en dierenwereld; Cousteau, J. been; Gelder, B, van. Heksenkringen; j Y., en F. Dumas: De zwijgende wereld; Grolimund, I.: Waar liefde wint; Hobart,! Hayes, C.: Ons apenkind; Spaapen, J.: Ui» A. T.: Woelige wateren; Jonge, V. de; Dehond; Stuart, F. S.: Wilde wieken, schone ontgoocheling; Kades, H.: Het; Kunst en toegepaste kunst: Evk, H. van: 1 dubbele leven van dokter Oerbrand; Kauf- De spookdiligence; Gauw, T.: Chopin; Has- man, L.: De kinderen van Jubel; Killilea. keil, A. L.; Ballet; Simons, E.: Practische M.: Karen; Looi, M van: De molen der j en aesthetische woninginrichting; Wijn- wraak; Marsman, H.: De dood van Angèle gaards, N.: Kunst, kunstenaars en kunst- Degroux; Mens, j.: Elisabeth; Mure, P. ia: waardering Moulin Houge; Nijmatten-Doffegnies, H 1 Vreemde landen: Boelaars, J.: Nieuw- T 't Hemeltje; Slaughter, F. G.: Ver- Guinea: Egeler, C. G.' Naar onbestegen leng de levens; Spring, H.: Feest, der j Andes-toppen; Hofwijk, J W.: Canada; herinnering; Steinbeck, J.: Ten Oosten van j Morenus, R.: Het was geen wonder dat Eden- Undaat, S.: Kristin Lavransdochter; de Indianen mij dwaze blanke man noem- Vencken, H.: De rode nTmaret; Verburg, j den; Newman, B.:_Hedendaags Marokko; G.: Storm over Nederland; Walschap, G.: Schintz, H. J. A Het kleine meisje en ik; West, E.: Portret van een moordenaar- Wodehouse, P. G.: Phips is de man Detectives: Beuving, A.: Cassière ge vraagd; Brocard, J.: Retour afzender I Charteris, L.: De Saint en de manke eend en De Saint rijdt een scheve schaats; Cheyney, P.: Drie druppels whisky; Cor- sari, W.: Een expres stopte.... en De misdaad zonder fouten; Eemlandt, W. H. van: Een Rubens op drift en Weer ver laagd wordt, op de fabriek, in hun ont spanning, daarom gaan zij naar Lourdes". Na de korte, maar bezielende rede van de heer Kleisterlee zong het jongenskoor van de Singelkerk o.l.v. Broeder Borro- meus, terwijl na de pauze de film „Ave Maria van de arbeidersjeugd" werd ge draaid, welke film in opdracht van de Belgische K.A.J. is-vervaardigd als repor tage van de Belgische bedevaart naar Lourdes, waaraan twintigduizend jonge arbeiders en arbeidsters deelnamen. De bijeenkomst werd geopend door de heer A. van Broekhoven districtsleider van de K.A.J. in het district Schiedam. Voor DRZ stkat er a.s. Zondag een zeer zware uitwedstrijd op het programma. Om 12 uur wordt de wedstrijd om de bovenste plaats gespeeld tussen DOK en DRZ. In siders zullen begrijpen welk een meer dan zware taak dit voor de Rode Zonners zal worden. Hopen wij slechts op een gunstige uitslag waarbij wij er in ieder geval ver zekerd van kunnen zijn dat dit deze Zon dag de spannendste match van afd. C zal zijn. DRZ 2 speelt thuis om half drie te gen R. K. WIK 2. Hiervoor speelt om 12 uur DRZ 3 tegen Sportvogels 3. DRZ 4 gaat uit naar WF 4 om 12 uur en DRZ 5 uit om half tien tegen Blijdorp 3. Door twee nederlagen en mede door het feit, dat een gewonnen wedstrijd is vervallen, is het tweede tiental van de damclub „Schiedam" er slecht voor komen te staan en bezet het op het ogen blik de op een na laatste plaats in de 3e klas. Deze week hadden de Schiedam mers rust, zodat ze zich kunnen pre pareren op de wedstrijd tegen ONA 2, welke Donderdag a.s. in het Volksge bouw aan de Tuiplaan 50 gespeeld zal worden. Willen de Schiedammers uit de staartgroep verdwijnen, dan zal er ge wonnen moeten worden. De onderlinge wedstrijden hebben een zeer spannend' verloop. We noteerden de volgende uitslagen: J. L. de KeyE. v. Hoek 02, P. v. NoordennenD. Mast 02; W. v. GalenA. v. Otterloo 02, I. VisserT. Levering 1—1. T. Visser T-T, Co<" 1.-1 .T. de Wilde.1. v. Walsnra W. M. PrangerC. W. Sleeuwenho 20 W. M. PrangerC. W. Sleeuwen- hoek 2—0. Na geruime tijd is er voor Ursus weer een thuiswedstrijd, en wel tegen het Rotterdamse Zuiderster. De uit wedstrijd tegen deze vereniging werd door de Schiedammers onder grote spanning gewonnen met 10. Het is wel zeker, dat Zuiderster zich de grootste inspanning zal getroosten, temeer daar zij op het moment min der punten heeft dan Ursus en daarbij nog wedstrijden meer gespeeld. Wil len de Ursus-mannen deze wedstrijd winnen, dan is het zeker nodig met hetzelfde elan te spelen als in de uit wedstrijd, want slechts met inzet van alle kracht en de grootst mogelijke sa menwerking, zal zij er in slagen de punten in Schiedam te houden. In ieder geval zullen de jongens hun lauwe spel van de laatste weken moe ten veranderen in een produc tiever spel. Doen zij het alle elf, dan kunnen de punten hier blijven. Voor het op 20 Januari 1954 gehou den examen voor de Aantekening Kinderverpleging in het Gemeente- Ziekenhuis slaagden de zusters: H. van Dolder, K. Groenenberg, H. B. Keizer en C. A. Oomen. Geboren: Teuntje d.v. E. Krui- zinga en A. Sterenborg, Cornells R. B. z.v. C. Hofman en M. G. Meyer, Ca- tharina M. d. v. A. Novak en C. M. Maas, Theodora J. d. v. Th. C. Putters en J. A. Prinsen, Maartje d.v. J. Donks en M. Snel, Cornelia M. d. v. A. L. van den Boogert en M. van Schaik, Catrij- na A. M. d. v. E. Plooij en M. C. Meijn- ckens. Overleden: J. Moeliker, 72 j. Op de grote cirkel bij 1 te beginnen en rechtsom gelezen een bekend gezegde van Van Speyk. Op de stralen van buiten naar binnen woorden van 7 letters, waarvan de laatste letter een N is. 1 beneveld, 2 opium, 3 Scandinavisch rover, 4 feestverlichting, 5 verdiensten, 6 gelijkmaken, 7 berisping, 8 voornaam heer, 9 gevellijn, 10 havenstad in Noor wegen, 11 navolger, 12 plattelander, 13 zich vermaken, 14 grote onderneming, 15 blijven steken, 16 volksleider, 17 Ame rikaans inboorling, 18 vergaderingsver- slag. De woorden op de stralen bevatten de volgende lettergrepen: aan-am-buun- cern-con-del-di-dram-dron-e-e-ef-fe - fi - gaan-goon-ha-in-in-ken-ko-lam-land - len lijn-maan-man-man-man-men-men - nen - no-noor-oen-on-pe-pi-pi-ren-rooi - tri - tu- uit-ver. Oplossingen kunnen ingezonden wor- De oplossing van de Kruiswoord-puzzle van de vorige week: Horizontaal: 1 een, 4 oever, 7 ets, 10 groep, 12 angel, 14 odol, 15 por, 17 beta, 18 ar, 19 motet, 21 lr, 22 tl, 23 pi, 24 en, 26 al, 28 fa, 29 gom, 31 O.T., 33 aker, 35 toto. 37 muziek. 38 Stalin, 39 Genève, 42 antiek 46 anijs, 47 alle, 48 l.s„ 49 dor, 50 A.P., 51 st„ 53 os, 55 ik, 56 lt, 57 ad, 59 ieder, 63 de, 65 Olim, 66 erg, 67 kind, 69 doren, 71 tante, 72 enk, 73 loket, 74 gek. Verticaal: 1 ego, 2 Erdal, 3 Noor, 4 op, 5 vlot, 6 ra, 7 egel, 8 tetra, 9 sla, 11 el, 13 N.B., 15 Po, 16 re, 19 mi, 20 te, 22 faam, 23 pari, 25 nota, 27 loon, 28 fez, 29 gek heid, 30 misbaar. 32 tol, 34 kuren, 36 titel, 39 gans, 40 Nijl, 41 Esso, 43 taak, 44 lip, 45 keet, 52 talon, 54 si, 55 ir, 56 lente. 58 Dirk, 60 Ee, 61 drek, 62 eg; 63 ding, 64 ode, 65 me, 67 ka, 68, dek, 70 N.L., 71 T.T. Ditmaal kwam voor de prijs in aanmer- den tot Donderdagmiddag. Over de king: mevr Nolet—v. Thiel, Juliana van puzzle-rubriek kan niet gecorrespondeerd Stolbergstraat 6, Schiedam. worden. I Een postwissel wordt toegezonden. Reeds enige malen hebben wij uit de periode, in welke de katholieken geen deel namen aan het bestuur van onze stad (18901895), een of ander tafereel beschreven, waaruit duidelijk bleek, dat bet liberalisme in die jaren zijn hoogtij vierde. Het jaar 1894 brak echter voor goed hun macht, en er werd daarna een nieuw geluid in de raadszaal vernomen. bewaarschool. 1 dwijnt een atoomgeleerde; Hastings, M.: die er van overtuigd zijn, dat ie DQod jn dg jungle; Hobart. F.; Bloed op zegenrijke werkzaamheid der eerw. Zus- soiven ters gedurende bijna een halve eeuw vele; Mcl>sboeken. Klock a. Meisje, wan- weldadén onder de katholieken dezer stad neer? Koen_Conradi M.: Hanny's blijde heeft verspreid zulienbegrimendat zom Lentinck, R.: Ergens wacht het mhlwgeluk; Saris, L, De tocht naar het licht; Soest, E. van: Elsbeths vuurproef; Zwart- Van den Bergh, E. M.: Rondom de Nutshell. Romans in vreemde talen: Bordeaux, H.: La peur de vivre; Duchemin, M.: Neut filles pour un garqon; Blake, N.: Minute for murder; Lindop, A. E.: The singer not the song; Phillips, J.: The second happiest day; Sheridan, J. D The rest is silence; Shy, T„ and R. Searle: The terror of Si Trinian's; Walker, D.: Geordie. Godsdienst: Pauwels, C. F.: Oecumenisch leven. Letterkunde: Balladen en refereinen; 'n bundel zingende gedichten: Besten, A. den: Stichting het plan is gerijpt, dit jubilee op waardige wijze te vieren. Naar wij vernemen, zal ter gelegenheid van de viering van dit gouden jubilee weder een tentoonstellings-loterij worden gehouden, waarvoor reeds de bewilliging zoowel van H. M. de Koningin-Regentes als van Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem is verkregen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 13 December 1893). ROTTERDAM, 22 Jan. 1954. 21 Jan. n.m.: 225 ton super Zutphen; 150 ton asbest Goor: 400 ton led. zakken Amsterdam; 282 en 150 ton aluminium Utrecht; 2 x 550 en 500 ton kolen Den Haag; 580 ton kolen Leiden; Canadees avontuur van 500 ton kolen Schiedam; 376 ton cellulose Ws- cowboys, Indianen en woudlopers; Vat, D. .leningen; 150 ton veevoeder Leeuwarden; 100 („peten pn huitenlnn- ton schilfers Wanssum; 100 ton schilfers Delft; van der. Britten, beesten en buiteman j 130 ton asfalt Amsterdam: 300 ton copra l/var^n; ders; Vries Reilingh H. D. de: Belgie. ,05 tonso.iaschroot Zwolle. Totaal 44 reizen, 17 Handel cn techniek: Ackermann, A.: Vletreizen. Mensenkennis voor leiders; Oesch, E.: Hoe j 22 Jan. v.m.; zoo ton gerst Meppol. 150 mn verkrijgen wij medewerking; Roos, F de gerst Maashees; 115 ton gerst Boxmeer; 50 ton en W. J. Wieringa: Een halve eeuw rente j ^diverfln "SSgewer?1*»» ton" sisal Leider- ring"vfm katholieke'raadsleden. Maar als in Nederland; Ruijsch van Dugteren. ,J. dorp: 200 ton granen Wanssum; 60 ton schilfers op .januari 1868 Schiedam vergroot is met H.: De mens en zijn vorming in het be- j Weert. drijf; Steiger, E.: Baas en arbeider; Strehl,1 R.: Hersenen zonder ziel; de wereld der I robots; Vader, J.: Handboek voor aan- komende metaalbewerkers. i Diversen: Boer, J. W. de: Hartje stad; Kossmann, F. K. H.: De sluizen der ge- Zeer belangrijk is nu de vraag, hoe de Katholieken successievelijk de een na de ander uit de Raadszaal zijn verdwenen. En bij de beantwoording van deze vraag is het wel opmerkelijk, dat deze verdwijning van de Katholieke raadsleden nauw samenvalt met het bestuur van burgemeester P. J. v. Dijk van Matenesse. Wij zullen daarom in een kort overzicht trachten het bestuur van deze burgemeester weer te geven. Burgemeester P'. J. van Dijk van Ma tenesse werd bij K.B. van 22 Mei 1868 be noemd. Hijis tot nog toe de enige bur gemeester van Schiedam geweest, die zijn zilveren ambtsjubileum heeft mogen vie ren. In het jaar van zijn benoeming telde Schiedam 16.700 zielen, van welke er 7.106 Katholiek waren dat is ongeveer 42.53 percent. De raad bestond uit 17 leden, van wie er vier katholiek en die in de po litiek lang niet homogeen waren. Het wa ren: J. A. Nolet Wz„ J. B. Nolet. I. C. F. Nolet en T. Zoetmulder. De heer J. B. Nolet was sinds 30 October 1861 tevens wethouder. Gezien bet aantal katholieken was het viertal raadsieden geen getrouw beeld van de werkelijkheid. De nieuwe burgemeester trad 4 Juni 1866 in functie en werd 7 Juni d.a.v. als voor zitter van de raad geïnstalleerd. Schie dam werd sinds 30 April 1866 geteisterd door de vreselijke epidemie „cholera asiatica" die vele slachtoffers onder de in- CTP^pfptipn g Het jaar" 1867 bracht geen vermeerde katholieken dat onze stad na de Hervor ming heeft gekend. Het jaar 1869 bracht een kleine veran dering in het dagelijks bestuur: J. B. No let legde zijn taak als wethouder neder, en werd als zodanig vervangen door zijn neef, de heer J. A. Nolet Wz. Het ge meente-verslag over 1869 vermeldt daar omtrent het volgende: „Tengevolge van het op den 6 Februarij 1869 nederleggen der betrekking van wethouder door J. B. Nolet, die als zodanig in September van dat jaar, volgens den rooster, moest af treden, werd op den 26 Februarij in zijne plaats tot wethouder benoemd J. A. Nolet Wz. Op den 7 September werd J. A. Nolet Wz, die als zoodanig periodiek moest aftreden, herbenoemd tot Wethouder'. Het jaar 1870 bracht geen verandering leerdheid; MacColvin, L R.: Public library extension; Voordewind, H.: Het verhaal van de wachtcommandant. de voormalige gemeenten Mathenesse en Nieuwland e.a.. dan doen twee nieuwe nieuwe katholieke raadsleden hun intrede en wel mr A. K. J. van der Drift en L. W. Jansen. De laatstgenoemde werd 13 Juni 1868 en de eerstgenoemde 27 Juni 1868 bij de herstemming gekozen. Schiedam telde in dat jaar 19.325. zielen, van welke er 8.286 katholiek waren, dat is ongeveer 42.87 percent. Dit is het hoogste percentage Noot: De namen van deze zes eerste zusters Dominicanessen laten wij hieronder nog eens volgen, want zij zijn het geweest, die stroomgebied; Ibsen, H.: Peer Oynt; Kap- de akker hebben bewerkt, de hitte van de teyn F Een buls vol boeken; Paaltjens. dag hebben gedragen, om aan haar op volgsters de oogst te laten. 1. Zuster Columba (Pinkers). 2. Zuster Lucia (Witjes). 3. Zuster Maria (Willemse). 4. Zuster Imelda (Boots) R.K. Weeshuis 5. Zuster Ludovica (Kramers). 6. Zuster Constantia (Hopp), hierboven reeds genoemd. Advei tertie SINGEL 114—118 DAQBIAO VOO* SCHIIDAM tH OHSTHIHt* 76ste Jaargang No. 22363 P.: Snikken en glimlachjes. De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Giro nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand, t.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0,15 per millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 1 0,30 per millimeter hoogte. BIJ •arteven, welke bü de erkende advertentie- Heden: Monopole: „Het complot van Cripple Creek (14 j.) Passage Theater: „Because you re mine" (alle leeft.) toneel en muziek Zondag 24 Januari Srhouwburtf 8 uur: „Ik heb Je lief, Valerie" (Rott Tonee» <volw>: Coloaaeum lOuur: Ochtendconcert R. Ph. O. O. 1. v. Ed. Fllpse. Solist: Jean Louis Stuurop, viool. bioscopen Programma's van 22 t/m 28 Januari Arena: De romanUsche leeftijd <14 Capi tol; Barbarossa, de zeeschuimer (14 cen traal: De zoon van niemand (14 1.1; Cineac. Gaslicht (18 i.l; Colosseum: Me'5les„f grote stad (18 J.); Harmonie: Konvooi naar Malta (14 J.J; Lutusca: lm weiwen Röwj (a L): Luxor: Het mysterie van het leven Passage (Schiedam): Because you re Prinses: Woestljnrstten (14 (14 J.): mine (a. 1.) rinses: RUlUIUUtccuiv 1 P- contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie ol bij de bureaux verkrijgbaar rij Kampioenen (kleine advertenUön) tot 20 woor den 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bü vooruit betaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor net Advertentiewezen. Woestünratten (14 1 Raxï De Cobra-afgod (14 Ventten Alles is vergeven en vergeten (onioel»»tbMr)j vic* toria: De zoon van niemand (14 J.). De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door: Dr J. A. H. van den Berg, Lange Nieuwstraat 175, tal.68881; Dr j. J. G. de Maeyer, Burg. Knappertlean 30, tel. 68163; Dr H. J. Orme), Singel 76, tel. 68250. Apotheek Gouka, Hoogstraat 29. Deze dienst duurt tot Zondagavond 12 u. De liefhebbers van muziekfilms komen deze weken wel aan hun trek in het Pas sage Theater. Vorige week draaide draai de er „Melba", met een keur van bekende opera-melodieën, terwijl deze week Mario Lanza de lichte muze brengt in een mu sical met de titel „Because you're mine". De film is in kleuren. De hele film door heeft regisseur Alexander Hall een luch tige en geestige trant weten te handha ven, waardoor het een gezellige film ge worden is en het niet eens zo erg opvalt dat Mario Lanza op de meest onwaar schijnlijke plaatsen plotseling zo hoog no dig moet gaan staan zingen. Bovendien, hij zingt goed en het is een plezier er naar te luisteren, zowel wanneer hij operalie deren zingt, als wanneer hij iets luchtigers kiest. En beide gevallen doen zich in de film voor. Het verhaal speelt in de oorlog, wanneer Renaldo Rossano, een bekende operazan ger, plotseling voor militaire dienst opge roepen wordt. Hij wordt het mikpunt van vele grappen en hatelijkheden van zijn omgeving, bijzonder van zijn sergeant Bat- terson, tot deze Rossano herkent. Op slag verandert zijn houding tegenover zijn be roemde ondergeschikte en hij tracht R9?" sano's belangstelling te wekken voor zijn zuster Bridget, een ambitieuze zangeres. Renaldo gaat hier op in, doch alleen om de kans op extra verlof en om in New York opnamen voor de gramofoon te kun nen gaan maken. Als hij Bridget ontmoet, wordt hij op slag verliefd en komt boven dien tot de ontdekking, dat zij werkelijk een uitstekende stem heeft. De auditie, die hij nu voor haar arrangeert is ernstig ge meend. maar voor Bridget (een debuut van Doretta Morrow) de kans tot zingen krijgt, horen zij en haar broer de beweegredenen, die Ronaldo Rossano tot deze auditie brachten. Zij verlaten de concertzaal en Batterson probeert op alle mogelijke ma nieren 't leven van Rossano in dienst zuur te maken. Er ontstaat zelfs nog een ge vecht tussen de twee, waardoor zij in de cel belanden. Als er dan een Missie van de Verenigde Naties het kamp komt in specteren, blijkt daar een oude kennis van Rossano bij te zijn, een Franse generaal, en het tweetal komt natuurlijk nog juist op tijd vrij om Rossano de gelegenheid te geven een nummertje te zingen in het huis van zijn generaal, waar de missie te gast is. En het eindDat weet u na tuurlijk al! K. F. C.-keuring: alle leeftijden. Dc 6 Jooiiaanncvundp. Rotterdams bedrijven óp". Het gebied dan - -Y.r, 25 tot en met 30 januari) Mario Lanza, die in het Passage Theater de liefhebbers van sang liet volle pond geeft in „Because you re mine". In het Monopole Theater gaat tot en met Maandag a.s. een in technicolor uit gevoerde avonturenfilm „Het Complot van Cripple Creek". De inhoud ervan is als volgt De eigenaars der goudmijnen rond Cripple Creek hebben te lijden van erts diefstal op grote schaal en de regering zendt speurders om de daders te betrap pen. Strap Galland is vooruitgezonden en werkt als croupier in het hotel-speelhol van Silver Kirby. Bret Ivers en Larry Galland (een broer van Strap) volgen nu. Zij geven zich uit voor vogelvrije bandie ten en weten bij Kirby in de gunst te ko men. Hij bezorgt hun werk bij zijn hand langer Cabeau en zij vinden spoedig uit, dat Cabeau's „houthandel" als dekmantel dient voor het vervoer van gestolen goud erts. In een geheime smelterij maakt men er goudstaven van en bedekt die met een laagje lood. Als lood worden de blokken dan het land uit geëxpedieerd. De sheriff, die met Kirby onder één hoedje speelt, krijgt bericht van een col lega, dat Bret en Larry waarschijnlijk regeringsambtenaren zijn en hij stuurt dit bericht haastig door aan Kirby. Strap onderschept de brief van de she riff, maar dat lekt uit. Kirby begrijpt, dat Strap een detective is en dat wordt Strap's dood, nadat hij dapper heeft volgehouden, dat hij „alleen werkt". Larry krijgt da®r" door nog gelegenheid om één der zendin gen „lood" te volgen naar San Francisco de zaak wordt daar verscheept naar China en de Chinese wasbaas in Cripple Creek blijkt de tussenpersoon te zijn. Intussen is Kirby er ook achter gekomen wie Bret en Larry zijn, en zijn bende voert hen gevankelijk naar het speelhol. Daar weet het tweetal echter een verwoed hand gemeen te ontketenen, waar het publiek zich in mengt en spoedig is de bende in gerekend, op Kirby na. Onze speurders dringen dan bij de Chi nese wasbaas binnen en nu blijkt diens opdrachtgever niemand minder dan de regeringsexpert en ijkmeester in Cripple Creek. Ook de schone Julie Hanson, die in Kirby's hotel de honneurs waarneemt, gn wier vader een eerlijk goudgraver is, blijkt in het complot te zitten. Kirby stormt met een revolver in de hand bin nen, maar Bret schiet hem neer. En dan komt uit, dat Julie.Kirby's vrouw was. George Montgomery speelt de hoofdro! Toegankelijk voor personen boven de 14 jaar. <n plaats van 4.75^ in het aantal katholieke raadsleden. Ver meldenswaardig is wel, dat in genoemd jaar de Latijnse School ondergebracht werd bij de Hogere Burgerschool, een nieuwe rector benoemd in de persoon van dr K. W. M. Montijn, het college van curatoren verkreeg eervol ontslag en de heren van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs werden tevens bevorderd tot curatoren van de Latijnse school. Het jaar 1871 bracht een Katholiek raadslid meer in de Raad, namelijk J. L. J. Jansen. De Katholieken hadden daar door zeven van de zeventien zetels in de raad. Schiedam telde in genoemd jaar 20.391 zielen, van welke 8.658 katholieken, dat is bijna 42,46 pet. Dit zevental raads leden bleef gedurende het jaar 1872 zijn krachten wijden aan de belangen van de gemeente. Het daarop volgend jaar stierf weliswaar èèn der katholieke raadslden, maar zijn plaats werd opnieuw door een katholiek, de heer P. Melchers ingeno men. Het gemeente-verslag over het jaar schrijft daaromtrent het volgende: „De heer J. C. F. Nolet, die op den eerste Dingsdag van September als lid van den Raad moest aftreden, had vóór de verkiezing te kennen gegeven, dat hij voor gedachte betrekking, om rede nen van gezondheid, niet weder in aan merking wenschte te komen. „Hij mogt evenwel het tijdstip der af treding niet bereiken, want na eene lang durige ongesteldheid en een smartelijk lijden, overleed hij den 5 Augustus te voren. ,,De Raad en ook de Gemeente leed hierdoor een gevoelig verlies. Gedu rende de negen jaren toch, welke de heer Nolet als lid van den Raad was werkzaam geweest, had hij in die betrekking de belangen der Gemeen te steeds naar zijne overtuiging, behar tigd, terwijl ook andere openbare be trekkingen op eervolle wijze door hem werden vervuld". Gedurende het jaar 1874 hadden de volgende Katholieken zitting in de raad, J. B. Nolet, mr. A. K. J. van dei- Drift, Th. Zoetmulder, L. W. Jansen, J. L. J. Jansen, J. A. Nolet Wz. (tevens Wethouder) en P. Melchers. In Septem ber 1875, bij de periodieke aftreding, werd van deze zeven katholieke raads leden de heer mr. A. K. J. van der Drift niet meer herkozen. Met het jaar 1875 begint de successievelijke verdwijning van de katholieken uit de raad. Slechts nog eenmaal weten de katholieken hun aantal vertegenwoordigende leden op zeven te brengen, en wel ten jare 1881. En dit geschiede om de volgende reden: De raad, die op 31 December 1880 nog zeventien leden telde, werd in 1881, ten gevolge van de uitkomsten van de jong ste tienjarige volkstelling, op grond van art. 4 van de Gemeentewet, met twee leden vermeerderd. De verkiezingsstrijd begon, met het gevolg, dat de Katholie ken met zeven zetels uit de bus kwamen. En wel voor de volgende heren: L. W. Jansen, W. A. Beukers, J. A. Nolet Wz., P. Melchers, J. B. Nolet, mr A. K. J. van der Drift (oud-raadslid) en J. J. G. Nolet. Het aantal wethouders werd verdubbeld en op 4 gebracht. Van deze vier zetels verkregen de Katholieken er twee, na melijk voor J. B. Nolet (oud-wethouder) en J. A. Nolet Wz. Bovengenoemde zeven Katholieke raadsleden wisten zich gedurende de jaren 1882, 1883, 1884, 1885 en 1886 te handhaven. Doch het jaar 1887 bracht de klap: mr A. K. J. van der Drift en J. J. G. Nolet, keerden na de verkiezing van September 1887 niet meer in de Raad te rug. Hun zetels werden door liberale heren ingenomen, ondanks het protest van enige raadsleden. In 1888 kwamen door overlijden twee zetels van de Ka tholieken open: I. Melchers en de wet houder J. A. Nolet Wz., die 29 December 1888 kwam te overlijden. Als wethouder werd hij vervangen door de heer Loo- puyt. Aldus hadden in 1889 nog twee Katholieken zitting in de Raad. De heer H. R. A. M. van Gent bedankte bij mis sive van 16 Augustus 1889, en aldus bleef wethouder J. B. Nolet de enige Katho liek in de raad. Deze bedankte echter èn als wethouder èn als raadslid 18 Juni 1891, en aldus vas de exodus van de Katholieke Raad: =den voltooid. Het aan tal wethouders n-d van vier op dri/ gebracht. Een bezuinigingsmaatregel? L. A. ABMA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2