Belofu en alleen doen zwarte markt bloeien in het arbeidersparadijs Commissie v. Sehaik aanvaardt cijfers der artsen (Wolken wem gen Doiiwe Egberts Addio, Grimaldi P - een kleine wereld ging onder 1 Mojan's devies: Handelen heler dan onderhandelen -Zaterdagse mijmeringen Maar steeds iveer zullen de tuinen bloeien Verdere korting op grote practijken? Observator Vluclitelingenconventie treedt in werking Zuster van Willielm II overleden Harry Prikker, SATERDAG 23 JANUARI 1954 PAGINA 3 De Grote Zes. Zo noemt men de kleine groep, die na de dood van Stalin de leiding in het Kremlin in handen genomen heeft. Maar zo men ten tijde van de IJzeren Georgiër wist, wie er regeerde, thans kan men slechts gissen naar de eigenlijke machthebber. Er zijn kenners van de situatie in egerings* kringen in Moskou, die menen, dat er momenteel nog steeds om de macht gevochten en geïntrigeerd wordt, waarbij Malenkov aangezien wordt voor de man met de meeste kansen. De Giote Zes zijn Georgi M. Malenkov, Vya tjeslav M. Molotov, Nikita S. Krushchef, Nicolai A. Bulganin, Lazar M. Kagano- witsj en Anastasj I. Mikojan. Over Malenkov en Molotov is reeds heel wat gepubliceerd. Kaganowitsj we zeiden het reeds de vorige maal is te oud, om nog serieus mee te tellen en over de drie anderen hebben we de vorige week het een en ander medegedeeld. We waren toen hij Mikojan beland, de man, die Sovjet-Ruslands buitenlandse handel moet reorganiseren en de inlossing van Malenkov's beloften mogelijk moet maken: genoeg te eten voor elke Sovjet-burger, voldoende gebruiksvoorwerpen en zelfs luxe-artikelen, de laatste vooral voor de vrouwen: schoonheidsmiddelen en mooie kleren. FOR r tam '-.s Alvorens we de figuur van Mikojan nog eens nader beschouwen, willen we toch even uitweiden over de positie, welke de Grote Zes innemen. Niet «Heen, dat ze ongetwijfeld de belangrijkste persoonlijkheden aan de top zijn, ze vormen met z'n zessen ook een vastbesloten meerderheid in de voornaamste bestuurslichamen van de Sovjet-Unie. Het presidentschap van het Centraal Comité van de communistische partij voor heel Sovjet-Rusland wordt door negen personen gevormd. Eu dc Grote Zes zetelen man voor man in dit machtige lichaam, terwijl bovendien één hunner eerste secretaris van de partij is (Bulganin) en deze dus volkomen beheerst, gezien de communistische traditie. - Het afsluiten van gunstige handels verdragen bezorgde Mikojan in 1936 de Lenin-orde. Tijdens de Tweede V ereldoorlog werd hij lid van de Opperste Verdedigingsruad eu plaats- Neen, misschien was liet niet zo erg maar toch.nu Hélène Noltlie- mus ons de geschiedenis ervan vertelt in haar prachtige boekje „Addio, Grimaldi!" (smaakvol uitgegeven door Het Spectrum te Utrecht), nu ver vult ons de ondergang van dit kleine, aparte wereldje toch wel met 'n beetje weemoed. Want gaat bet niet om een van de verrukkelijkste plekjes, waarboven de zon van Italië straalt? En zijn de Grimaldijnen niet als één grote familie in hun deugden en ondeugden, in hun liefde en haat, in bun levensvormen en in bun uiteindelijke trouw aan het geloof en gebon denheid aan de aarde met de akkers en bongerds? Zij zijn trots en hebben een zeker gemak om zich heen te slaan door het leven, dat noch goed noch kwaad voor hen is; maar de levenskracht was te zwak geworden voor Goed zo Rood en zwart gaat niet DE VROEGERE pater Don Andrea Gaggero te Genua, die door de Sovjet- Russische regering met de Stalin-Vre- deprijs werd onderscheiden is krach tens beslissing van het H. Officie in de lekenstand teruggebracht. De ker kelijke autoriteiten protesteren thans tegen de berichten in sommige Itali aanse en buitenlandse bladen, waarin van een „katholiek priester" werd ge sproken, die te Moskou deze onder scheiding zou hebben ontvangen. De beslissing van het H. Officie tegen Don Gaggero, die lid was van de orde der Oratorianen van de H. Philip pus Neri, dateert reeds van 9 Mei 1953. Don Gaggero had destijds aan het communistische „Vredescongres" te Warschau in 1950 deelgenomen en be hoort sindsdien tot de vaste mede werkers van het communistische Ita liaanse orgaan „VXJnita". Rota en huwelijk DE SACRA ROTA, de oudste ker kelijke rechtbank, heeft gedurende het afgelopen jaar 1953 in 177 huwe lijksprocessen uitspraak gedaan. In 170 processen betrof het de geldigheid van het huwelijkvan 94 gevallen werd de geldigheid van het huwelijk bevestigd, terwijl de overige 76 hu welijken ongeldig verklaard zijn. Van de 170 processen zijn er 68 kosteloos behandeld. Tienmaal zoveel DE VATICAANSE persdienst meldt, dat het aantal rechtszaken, dat in 1953 bij de Rota aanhangig werd gemaakt, tien keer zo groot is als veertig jaar geleden. In 1913 waren 87 zaken in be handeling, terwijl het er dit jaar 910 waren. Gedurende 1953 zijn bij de Rota 337 processen aanhangig ge maakt, waarvan er 200 uit Italië en de overige uit andere landen afkomstig zijn. Aan de Rechtbank is een bijzon dere cursus verbonden voor priesters, die zich in de praktijk van de proce dure van huwelijksprocessen wensen te bekwamen. En morgen? MORGEN IS het weer Zondag. Wat zal er geofferd worden op de schaal voor de nieuwe kerken, wanneer de gelovigen zich tenminste houden aan dc epistelwoorden om een hongerige of dorstige vijand zelfs eten en drin ken te verschaffen. St. Paulus geeft trouwens nog meer wenken. Opletten gewenst. Het evangelie verhaalt weer gevallen van beloning voor sterk ge loof. Voor de rest een wijsheid-Zon dag met het vredige gelaat van iemand, die door het goede het kwade weet te overwinnen. llelcne Nolthenius Grote zes in het Kremlin dus de Grote Zes, ter dege rekening hou den. Uiteindelijk valt de nieuwe koers intussen in belangrijke mate terug te voe ren toch het simpele feit, dat Iwan Iwano- wltsj en Natasja Ivanovna, zoals de ge middelde Sovjet-burger en -burgeres ook wel worden aangeduid, niet meer alles wat ze verdienen, door de staat willen zien opgeslokt. Sovjct-Russisclie statistici erken nen, dat liet inkomen van de ge middelde Sovjet-burger 1200 roebels per maand bedraagt. Hiervan gaat in eerste instantie een aanzienlijk be drag voor de vakorganisatie en staats verzekeringen af. Het gemiddelde van 1200 houdt in, dat ook de vrouw werkt. Welnu, een costnum voor de man kost in Sovjet-Rusland ruim 1000 roebels, de vrouw moet minstens 600 roebels spenderen, om er behoor lijk uit te zien. Behoorlijk althans volgens communistische begrippen, hetgeen betekent, dat baar kleding veel op een uniform lijkt en weinig variatie en eigen smaak toelaat. Boter kost 40 roebel per kilo, kousen kosten eveneens 40 roebel, schoenen 600 roebel. I Wat dit voor een gezin betekent, kan men gemakkelijk uitrekenen. Een één kamerwoning kost veertig roebel per maand. Andere kosten zijn navenant. In de winter stijgen de prijzen van brood, aardappelen en groenten aanzienlijk en kosten gewoonlijk het dubbele van het geen ze in de zomermaanden kosten. De gemiddelde burger houdt vrijwel niets voor zich zelf over en is niet eens in staat, zich de een of andere kleinigheid aan te schaffen, om zijn woning wat op te vrolijken. Er wordt nu een beroep gedaan op de boeren, om meer te produceren en hun producten goedkoper te leveren, zodat de gemiddelde Sovjet-burger geld over zal kunnen houden, voor een luxueuzer leven, of liever, een hogere levensstandaard zal kunnen genieten. De beloften van Malenkov e.s. zijn vooral gericht tot de opkomende mid denstand van technici en bedrijfs leiders, die reeds lang meer dan ge noeg hebben voor het „alles voor allen en niets voor de enkeling". Van daar, dat de zwarte markt bloeit in bet arbeidersparadijs van de Grote Zes „i" hl Sovjet-Rusland uonlt geen Kerstmis meer gevierd. Men Lint er ook geen Kerstmis verschijnt er „Vadertje 1 orst die heel veel op het Kerstmannetje lijk-! door kinderen van een élite-school te Moskou. Sinterklaas. Maar omstreeks Men ziet hem hier, omringd Een ander van de Grote Zes is premier van de Sovjet-Unie, meer een ornament, maar toch iemand met een vinger in de pap, vier zijn er belangrijke bestuursleden van de partij. Tot de Grote Zes behoren de minister van buitenlandse zaken (Mo lotov), die van oorlog (Bulganin) en de minister van handel (Mikojan) wiens economische macht buitengewoon groot is, terwijl Krushchef, naar we in ons eerste ariikel constateerden, de landbouwpolitiek leidt en evenzeer een sleutelpositie in het communistische regiem inneemt. Malenkov is de jongste van de Grote Zes, wier leeftijd die van aganowitsj uitgezonderd om de «stig draait. Wat nu Mikojan aan gaat, hij Illoct a]s de vertrouweling van Malenkov beschouwd worden. Hij behoort, evenals indertijd Stalin, tot de Kaukasische communisten, die van meet af aan zich de onverzoen- lijkste tegenstanders van l,et kapita lisme toonden en nooit een duim breed weken. Het was Mikojan, d:e zorgde, dat de olievelden van Baku, welke indertijd door de Engelsen geëxploiteerd werden ,tot na- „v.w. tionaal bezit van het Sovjet-Russische thans Mikojans devies. En zijn contacten vervangend voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen. Hij slaagde er in, van de Verenigde Staten enor me hoeveelheden materiaal en grote voedselvoorraden los te krijgen en na de oorlog organiseerde hij de her stelbetalingen van de overwonnen landen, Duitsland inbegrepen, aan „de zegevierende Sovjet-Unie" Dat millioenen proletariërs in die lan den zich hierdoor de vruchten van bun moeizame arbeid zagen ontgaan, deerde hem niet. „Krieg ist Krieg", zei bij Hitier na Toen de door Molotov gepropageer de politiek van autarkie aan zichzelf be gon te bezwijken, was Mikojan het, die de eerste handelsverdragen met de satelliet staten sloot en een soort Sovjet-Russisch handelsblok vormde, hetwelk een pendant moest zijn van de z.g. Marshallstaten. Na de grote economische conferentie van 1952 te Moskou zette hij een politiek in van het afsluiten van handelsverdra gen met landen als Denemarken, Finland, Argentinië, Noorwegen en Egypte, waar na Engeland en Frankrijk volgden. „Han delen is beter dan onderhandelen", luidt naar z jaar 1877 Rusland voorstelde: als een octopus Europa bedreigend. De man I bezat ongetwijfeld iets van een voor spellende geestofschoon hij het grote gevuar van hei politieke com munisme der Sovjets niet kon voorzien. vele soldaten in Oost-Duits]and en zelfs in de satellietlanden veel betere toestan den aantroffen dan in het vaderland heer sen, is aan de gesignaleerde onrust niet vreemd. Deze onrust bezit beslist geen revolutionnair karakter, maar ze beïn vloedt de stemming en de publieke opinie verre van gunstig en is oorzaak van een zekere onverschilligheid, die o.a. een na delige invloed heeft op de arbeidsproduc tiviteit en in het algemeen op de bereid heid van de gemiddelde Sovjet-burger, om zich voor de collectiviteit in te spannen. De vruchten van het eens zo opgehemel de collectivisme blijven uit en ofschoon de communistische propaganda niet aflaat om het te doen voorkomen, dat de men sen buiten Sovjet-Rusland in een soort slavernij en vaak in de diepste ellende leven, begint het Russische volk toch te vermoeden, dat het arbeidersparadijs niet is, wat het er van moet geloven. Boven dien, zoals bekend bestaat de Sovjet-Unie niet alleen uit Russen, maar uit tal van andere volken, die alhoewel min of meer verwant, toch allengs meer In verzet ko men tegen de Russificering en het ver drukken van de andere nationaliteiten. Ook hiermede moeten Malenkov c.s., Naar wij vernemen, heeft de commissie- Van Sehaik, waarin deskundigen van zie kenfondsen en artsen en die van het de partement van Sociale Zaken de cijfers betreffende artsenhonoraria bestuderen, overeenstemming bereikt over het bedrag van 7 als abonnementstarief voor de hij de ziekenfondsen aangesloten huisartsen. Dit zon dan moeten geiden tot een maxi mum van 3009 ingeschreven patiënten. Ter elfder ure aangevoerde cijfers, stam mende uit een enquête onder huisartsen hebben blijkbaar nog eens onderstreept, dat dit bedrag juist gesteldw as. Zoals bekend, was in de geschorste over eenkomst eveneens een tarief van 7 tot 3000 patiënten opgenomen. Voor de ove rige patiënten zou een vergoeding van 5 per jaar gegeven worden. Op dit laatste punt is de commissie-Van Sehaik verder ingegaan. Hoewel, voor zover wü tvcten dit niet haar opdracht was, is zjj zich gaan mengen in 't vraag stuk van de grote practijken en naar hel schijnt zou zjj het voorstel doen, dat het tarief van 5.slechts zal gelden voor patiënten lussen de 3000 en 4000; voor vol gende patiënten zou dan nog maar 3. vergoed worden. Hiermede zou dus een soort progressieve korting worden ingevoerd. Iedereen die sedert het nog steeds niet opgeloste spe- ■cialisten-conflict weet hoe gevoelig medici zijn voor progressieve korting, be seft., dat een dergelijk voorstel voor de artsen evenmin aanvaardbaar zou zijn. Een commissie, die partijen tot elkaar moet brengen, zal andere wegen moeten bewandelen. Indien werkelijk is komen vast te staan, dat de 7.— juist zijn, dan is er, dunkt ons, geen aanleiding op die enkele grote practijken van meer dan 4000 zielen de overeenstemming te laten stranden. Er zijn niet zo heel veel van die practijken en het is bekend, dat er van de zijde van de L. H. V. een onderzoek wordt ingesteld naar de situatie ten aan zien van de zeer grote practijken. Eerst aan de hand van de volledige gegevens zouden conclusies kunnen worden getrok ken, ook ten aanzien van de kosten en de honorering. Tijdens een plechtigheid in het gebouw van de Ver. Naties te New York heeft dn Australische permanente vertegenwoordi ger bij de V. N. gisteren de acte van toetreding tot de vluchtelingenconveniie gedeponeerd. Nu deze zesde ratificatie een feit is (België, Denemarken, West-Duits- land, Njoorwegen en Luxemburg waren al voorgegaan), zal over 90 dagen de con- ventiej.bétrefende de status van vluchte lingen automatisch in werking treden. Do landgravin Margaretha van Hessen, geboren prinses van Pruisen, zuster van wijlen ex-keizer Wilhelm II van Duits land ën kleindochter van wijlen konin- I gin Victoria van Engeland, is in de nacht j van Donderdag op Vrijdag te Kornberg (Taunus) op 81-jarige leeftijd overleden. Haar oudste twee zonen zijn in de eerste wereldoorlog gesneuveld, haar jongste zoon verloor zij in de laatste wereld oorlog. volk werden verklaard Mikojan deinsde voor niets terug en hij heeft zich in de strijd van het Rode Leger tegen de bin nengedrongen Turkse, Engelse en Wit- Russisehe troepen telkens weer onderschei den. Zo maakte hij b.v. een gevaarlijke zeiltocht van 800 kilometer over de Kas- P'*che Zee. om het front van de befaamde Wit-Russische generaal Denikin te ontwij ken en een zitting van het Centrale Co mité te Astrakan te kunnen bijwonen. Hij ontging ternauwernood de executie V3n 28 volkscommissarissen t.e Baku door de Engelsen en heeft de onderdrukking van de opstand der Armenen (zijn eigen land genoten) en die in Azerbeidsjan op zijn naam staan (1920). Van Rostov uit leidde hij na 1922 vier jaar lang de organisatie van de jonge com munistische partij in de Kaukasus. waar na hij ais volkscommissaris voor de bin nen- en buitenlandse handel het l°ngste lid van de sovjet-regering werd. In 193U wordt hij ook met de voedselvoorziening belast. Toen de moejiks in opstand kwa men, aangezien de regering hun bijna alle voedsel afnam, iiet hy hun dorpen met bommen bewerken. Na de moord op Kirov werd hij in het Politburo opgenomen. Mikojan was het, die de eerste winkels voor buitenlanders opende, waar Sovjet burgers hun goud en juwelen, laatste restje van een voorbije weelde, konden verkopen en waar de toeristen zich prachtige Bokhara-tapijten en mooie anti quiteiten konden aanschaffen. In het jaar 1936 kreeg hij verlof, een reis naar de Verenigde Staten te maken en het gevolg was, dat in Sovjet-Rusland tal van con- servenfabrieken en warenhuizen werden opgericht en een vriesindustrie ontstond. met het buitenland verdedigt hij tegen over de orthodoxe communisten in het Centrale Comité met te zeggen, dat men zich de ervaringen van buitenlandse des kundigen ten nutte moet maken en zich niet in een dwangbuis van principen moet laten opsluiten. Mikojan is momenteel de man, die de onrust, na Stalins dood ontstaan, bij het Sovjet-Russische volk moet wegnemen. Stalins autoriteit heeft kort voor zijn dood het volk in een schier magische ban gehouden. Het was tot op zekere hoogte tevreden en morde niet, Vadertje Stalin lovend en vererend. Maar Malenkov c.s. hebben niet die autoriteit en de liquida tie van Beria moet heel wat onrust ver wekt hebben. Vandaar dc beloften van een beter leven. Mikojan beloofde bet Sovjet- Russische volk een jaarlijkse pro ductie van 330.000 ijskasten, 22 inillioen horloges, 2,5 inillioen kilo vlees en 560 inillioen kilo boter. Ilij ging nog verder: een deel van de oorlogsindustrie zou omgeschakeld worden ten behoeve van de productie van consumentengoederen, dus van gebruiksvoorwerpen, waaraan in Sovjet-Rusland nog steeds een nij pend tekort heerst, ondanks enorme invoeren. Het is, naar het schijnt, niet alleen de na Stalins dood ontstane onrust en onze kerheid, welke de nieuwe mannen m het Kremlin er toe hebben gebracht met de hoorn des overvloeds te jongleren. Te lang heeft Stalin meer clan vijf en twintig jaren de wensdroom van de gemiddelde Sovjet-burger; een leven, ver gelijkbaar met dat van de mensen in het Westen, onvervuld gelaten. Het feit, dat EEN kleine, heel kleine en streng gesloten samenleving is ondergegaan en niemand heeft er iets van gemerkt. Misschien is het ook niet zo be langrijk ze was immers maar één van de ontelbare, die door de ramp zalige gebeurtenissen van de laatste twintig jaar zijn meegesleurd en in bloed en tranen gesmoord. En bet kleine volkje der Grimaldijnen, levend aan dc Italiaanse kant van de grens tussen de Italiaanse en Franse Rivièra was trouwens oud en moe en niet meer levensvatbaar na de grote be proeving. Addio, Grimaldi! Vreemdelingen uit het Zuiden, jong en levenslustig en fel, zijn gekomen en wat vermag de krachteloze haat der overgebleven Grimaldijnen tegen hen uit te richten? Een tijdperk is af gesloten, een volk-zonder-jeugd is onder gegaan. De paar Grimaldijnen, in wie de polsslag van het leven nog klopte en die niet, verslagen, met gebogen hoofd op een rotsblok op het Laatste Oordeel wil den wachten, zijn heengegaan om elders het leven voort te zetten en voort te dragen. Maar boven Grimaldi schijnt nog steeds de zon. En iets van deze zon heeft mevrouw Nolthenius in dit boekje, gevangen, toen rij in 1952-'53 te Grimaldi di Ventimigli deze kleine kroniek schreef. Het boekje bestaat uit. drie delen, waarvan het eerste ons vertelt van het landschap en de kleine samenleving: een kleurig verhaal, bruisend van leven en met een heel fijne geestigheid, die er een heerlijke lichte toon aan geeft. Prachtige types worden ons getekend, vluchtig maar raak. Daar is de oude vrouw Bernetti, die met haar bijna negentig jaar zo'n beetje de stammoeder is- Ze is zich bewust van haar gezag en macht: de kaap heeft haar rijk gemaakt, want de druiven bleken er goed te ge dijen. Er is voorts de zonderlinge dorps- filosoof, die de religie van de P propa geert zonder veel succes overigens. Er zijn de kapper, de winkelierster en nog verschillende andere rasechte Gri maldijnen. Bijzondere aandacht vragen voorts drie mannen, die weliswaar van elders zijn ge komen en min of meer afzijdig van de kleine Grimaldijnse gemeenschap staan, maar die er toch ook weer bij horen. Dat zijn: don Matteo, de anti-fascistische dorpspastoor, die zijn deel aan de collec tieve schuld en schande poogt uit te wis sen door in het verzet te gaan; dokter Bielinski, die met 150 apen als proef dieren een wanhopige strijd tegen de kanker voert, waaraan hij tenslotte, voor de tweede maal in ballingschap, zelf be zwijkt. En de derde is de smokkelkoning Mastro Aldo Aranciotti, gie een groots en weinig scrupuleus plan had om Gri maldi rijk te maken Deze episode heeft de schrijfster met bijzonder veel esprit verteld, zonder een spoor van overdaad, die de meeste Nederlandse humor onge nietbaar maakt. Meer een passant is Cavaliere Agostin;, stichter en president van „het genootschap der klieren" een club, de „Queer tra des" van Chesterton waardig! ZO leeft dit kleine wereldje voort. Er zjjn de gebeurtenissen van het ver leden, die de een welvarend hebben gemaakt en voor de anderen noodlottig zijn geweest. Er zijn de kleine schandalen, de dagelijkse zorgen, de praatjes, het bij geloof; er wordt bemind en gekust, en de olijven en druiven groeien, de anjer» kleu ren Totdat het noodlot toeslaat. Er is oorlog in Europa en vanuit Rome, dat zo ver weg ligt en hier, in Grimaldi, eigenlijk niet meer dan een begrip is, wordt het bevel gegeven om het zieltogende Frankrijk ',n de rug aan te vallen. Door Grimaldi trek ken nu troepen, maar verder verandert er weinig; tot op het moment dat de ge allieerden op Sicilië landen, de Italianen de Duitsers in de steek laten en dezen het land van de vroeger bondgenoot bezetten en er genadeloos heersen. Dan begint de lijdensweg van de be woners van Grimaldi, een lijden, waar zij zich niet meer uit zullen opheffen. Hoe vreselijker de Duitsers huis houden- Zware beschietingen doen de rest. En niet alleen de huizen worden vernietigd erger is het, dat de levensdrang der Gri maldijnen gedood wordt. Als de Duitsers zijn verjaagd, komen „Zuidlanders", ves tigen zich in Grimaldi en overheersen er weldra. Zij brengen er een geheel nieuw leven. Zelfs Mastro Aldo, de smokkelkoning, ziet er geen heil meer in nog te blijven. „Hij bezit geen akkers en geen bongerds die hem binden, hij bezit enkel de grim mige walging die hem losrukt en weg drijft. Hij gaat naar Zuid-Amerika, waar nog mogelijkheden moeten zijn voor een man als hij en een branche als de zijne Met hem en hij weet het vertrekt de laatste geestkracht uit het grensland". Aran de boot af kjjkt hjj voor de laatste maal naar Grimaldi, dat steeds kleiner wordt. „Steunend tegen de railing maakt Mastro Aldo het kruisteken, dat h(j sinds i vjjftig jaar maakte over dit dal en dankt hij de Heer voor het schoonste stukje van Z(jn aarde", In Grimaldi blijven de doden achter en de levenden, die op de dood wachten; en de levenskrachtige vreemden, de enigen voor wie in dit nieuwe Grimaldi de tui nen weer zullen bloeien MEN ZAL MOETEN TOEGEVEN, dat er in deze kroniek die in de onderde len gefantaseerd is, maar ongetwij feld steunt op feitelijke gegevens genoeg tragiek voorkomt. Hélène Nolthenius is deze tragiek allerminst uit de weg ge gaan flitsend en scherp heeft zij haar beschreven of aangeduid, soms snijdt het de lezer dopr de ziel. En toch laat het verhaal eerder een sfeer van hoop dan van wanhoop achter. In feite is dit boekje een der weinige lichtpuntjes in de zo grauwe literatuur van onze dagen. Omdat het met het hart geschreven is Omdat er iets in gevat ligt van de Italiaanse zon, iets van de spiritualiteit van de wijn, geperst uit de druiven die in deze zon rijpten. Omdat het getuigt van geloof in het leven, van de zeker heid, dat hier en overal op de wereld altijd weer de tuinen zullen bloeien (met alle gevolgen van dien!), voor wie dan ook. Omdat het een stukje van het echte, volle leven is, en niet een vertekenende uitsnijding uit het leven. Dit alles maakt „Addio, Grimaldi tot een boekje, dat het hart verwarmt en dat ons naast een beetje weemoed ook wat hoop geeft. H. R. Eenheid meer dan ooit. „MEER DAN OOIT is in de tegen woordige tijd de eenheid der katholie ken noodzakelijk," zei de H. Vader deze week tijdens een speciale au diëntie, verleend aan een honderdtal priesters uit geheel Italië. Aldus meldt Radio Vaticana. Deze priesters had den tezamen met pater Ricardo Lom bard! S.J., de prediker van de Kruis tocht der Goedheid, de middelen en wegen besproken tot verbetering van de wereld. De H. Vader wees erop, dat slechts wanneer de katholieken één zijn, zij hun taak op de wereld kunnen volbrengen. Het is te hopen, dat „men" deze be langrijke stem nu eens wel hoort. Noch persoonlijk, noch als groep af scheiden, allen in de rij. DE DIRECTIE van het Tiroolse bergspoor naar de Zugspitze, de 1604 meter hoge berg op de grens tussen Duitsland en Oostenrijk zal in Mei een speciaal gezinstarief invoeren, waarbij drie kinderen tot een leeftijd van veertien jaar tezamen voor de prijs van één volwassene vervoerd mogen worden. Dit is de eerste keer, dat een Oostenrijkse vervoermaat schappij aan kinderrijke gezinnen een dergelijke tegemoetkoming verleent. In Zwitserland bestaan deze regelin gen reeds lange tijd. De Nederlandse spoorwegefi zijn nog steeds niet zover. Hier is het betalen. Ook geestelijken moeten uitkijken, om niet in verkeerd vaarwater terecht te komen. Volledige naastenliefde zon der gevaar kan alleen het Christendom leveren. Weer eens een bewijs, dat niet al leen rijken een z.g. ontbinding kunnrn „klaar krijgen". Werden processen vroeger niet zo spoedig aanhangig gemaakt, of zijn de moeilijkheden in deze tijd groter Het cijfer stemt in ieder geval tot na denken en is vandaag tegelijk een aansporing om, teneinde later last te voorkomen, zich op het huwelijk se rieus voor te bereiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3