PHeekmenu voor deze tijd A Verstopping Ons Succes-patroon van deze week N' a M Krijgsgevangenen tot vrije burgers verklaard HOE BESTEL LK MIJN PATROON? ROMAN VAN CHARLES GAR VICE rAGINA 4 ZATERDAG 23 JANUARI 1954 Osservatore Romano" tegen immorele filmproductie. „Mo rele prostitutieen handel in blanke slavinnen ,,1'n- mament, dat uitsluitend om de publiciteit draait incent Winter filmster van vijf jaar. Grootste ontdekking sinds Shirley Temple. I eresa Wright verlegen, verstrooid, maar charmant en sportief. Howard Hughes zwicht voor Legion of Decency. Clark Gable, de levensgrote held. Betty Grable ivint bij de paardenrennen. DE „Osservatore Romano", het Vaticaanse dagblad, heeft in een uitvoerig ar tikel de immoraliteit van de huidige filmproductie veroordeeld. Het blad betreurt de concessies, die aan de laagste instincten van de toeschouwers worden gedaan bij de keuze van onderwerpen en beelden en aarzelt niet de directeuren, producenten en regisseurs daarvoor aansprakelijk te stellen. De acteurs worden er het slachtoffer van en het Vaticaanse blad herinnert aan twee recente gevallen, waarin actrices in opstand zijn gekomen tegen „de morele prostitutie", waaraan zij werden onderworpen. EIWITTEN Menu's Griesmeelsoep Kaaspannekoek „HUIZE VOORBURG" LOONSVERHOGING EN PRIJSSTIJGING EUROPESE WONINGBEHOEFTEN Nu de feestdagen weer ten einde zijn, hebben de dames weer even tijd haar kleding in orde te maken. Vooral nu we weer naar bet voor jaar gaan en we dan weer denken aan de a.s. schoonmaak. Dan denken we ook aan een prak tisch jasschort, dat we dan hard nodig hebben. Bijgaand model heeft een flinke overslag en beschermt zodoende uw jurkjes. Dit jasschort is erg aardig van gebloemde stof met een garnering van een effen kleur, die in de stof voorkomt. Dit patroon is verkrijgbaar in de maat 40, 44, 46, 48, 50, 52 a f 0.85. C75Z Geautoriseerde vertaling door F. van V eisen doodsangst gillend: „Niet opeten, opa! Niet opeten!" Dit is een van de meest aangrijpende scènes uit deze film. Tot slot om uw geheugen op te fris sen: Shirley Temple, die op driejarige leeftijd voor het eerst op het witte doek verscheen, werd wereldberoemd, toen ze op zesjarige leeftijd „On the Good Ship Lollipop" zong in de film „Captain January". Ze trok zich in 1942 als millionnaire op 12-jarige leeftijd uit het filmleven terug, is nu ge trouwd, heeft twee kinderen en ver wacht in de komende lente nummer drie. Toen Teresa Wright voor het eerst Gary Cooper ontmoette in Hollywood, was ze zo" verlegen, dat ze gauw een zij straat inschoot. Nu, na een jaar, is se 7Ano Ainno Vfll TVnPTVnF I worden van rauwe, fijngesneden zuurkool Z/Uivvr V UUn V U LDULiiDEj 0f van gekookte zuurkool. In het eerste ge val nemen wij op 2 kg. aardappelen ft kg. in het tweede geval 1 kg. zuurkool. 6. Koolraap doen we op in een melk- Het Vaticaanse blad, dat spreekt van „handel in blanke slavinnen", veroordeelt verder de schoonheidswedstrijden, waar op de lichamelijke hoedanigheden van de vrouw worden vergeleken, alsof het een veetentoonstelling gold. Na zijn verontwaardiging te hebben uit gesproken over de publiciteit, die door een bepaald deel van de pers wordt ge geven aan de echtscheidingen van „ster ren en sterretjes aan dit firmament, dat uitsluitend om de plutocratie draait", be sluit het blad met de vraag: „Wat doen maatschappij en staat, die zich zo vol ijver bezighouden met de opvoeding en de vorming van de jeugd, tegen een school, waarvan de invloed nog boven die van de pers uitgaat, omdat zij zelfs de ongeletterden bereikt?" Vincent Winter is de vijfjarige ster in een nieuwe Britse film „The Kid nappers" (De Ontvoerders) en algemeen is men van mening, dat hij de grootste vondst als kind-ster is, sinds Holly wood 21 jaar geleden Shirley Temple ontdekte. De kleine Vincent, die in Aberdeen woont, is even opgewekt als een eek hoorntje en even ondeugend lief als een jong hondje. Na de eerste vertoning van de film, die ook werd bijgewoond door de film critici. werd het ventje eenparig toe gejuicht en onder het klappen wiste men tersluiks de tranen weg. Dat deden de dames tenminste. De heren, die niet zo openlijk hun gevoelens toonden, wensten diep in hun hart, dat Vincent hun zoon was. De filmmensen hadden het ventje een Schots rokje aangetrokken en hem meegenomen naar de receptie, die na de vertoning werd gegeven. Daar toon de hij zijn eerlijkheid van vijfjarige: „Ik weet heus niet, wat voor tartan ik draag. Ik heb er nog nooit één aan gehad. De mensen van de film heb ben me deze laten aantrekken". Vincent's moeder en vader, een zee man, die gewoonlijk op een kolenboot tussen Aberdeen en Sunderland heen en weer vaart, zaten onwennig in een hoekje en probeerden beleefde antwoor den te geven op de vele vragen over de toekomst van hun jongen. Vincent is uitverkoren om één van de twee kinderrollen te spelen in „The Kidnappers" de tweede is de knappe Jon Whiteley, die men reeds eerder in Engelse films heeft kunnen zien op treden na een speurtocht door de scholen van Aberdeen naar een jon gen, die tegelijk stevig en aantrek kelijk was en die met een verstaan baar Schots accent sprak. Hij kreeg de rol. toen hij, met een 24-tal andere ge gadigden op een rij gezet, plotseling in de richting van de deur verdween met de woorden: „Dat duurt me te lang. Ik kom terug, maar jjk moet even weg". In de film, die in de Pinewood-stu- dio's werd gemaakt, is Vincent één van twee jongetjes, die door de Boerenoor log wees zijn geworden en bij hun grootvader op een armzalige boerderij in Nova Scotia worden ondergebracht. Het is er verschrikkelijk eenzaam en de twee kinderen willen graag een hondje als speelkameraad hebben. Maar hun strenge grootvader weigert hun verzoek met de opmerking: „Wat heeft een hond voor nut? Die kun je toch niet opeten, wel?". Als de beide jongêns, die zo naar een speelmakkertje verlangen, later in het bos een baby aantreffen, nemen ze het kindje mee en zorgen er in het ge heim voor. Hun hartjes breken, als de grootvader dit ontdekt en de baby mee- Gary Cooper's tegenspeelster in Samu Goldwyn's film „The Pride of the Yan kees". Intussen is ze wel wat kwijtge raakt van haar verlegenheid, maar nog steeds is ze even charmant en beschei den als toen ze nog een onbekend ac- tricetje was. Teresa Wright is geboren in New York. Ze is de dochter van Arthur H. Wright en Martha Epsy, die stierf, toen Teresa zeven jaar was. Op de H.B.S., waar ze vaak in toneel stukken optrad, stond ze bekend als net meisje, dat later vast groot succes op het toneel zou hebben. Door haar opvallend talent kon ze in derdaad al spoedig op Broadway optre den, waar ze werd ontdekt door Samuel Goldwyn in het toneelstuk „Life with Father" en als dochter van Bette Davis in „The Little Foxes". Hij bood haar een contract aan en Teresa vertrok naar Hol lywood. Haar laatste film is de R.K.O.-film Teresa Wright, een actrice, die zelden of nooit een foutmaakt lande in vertoning is gekomen. Daarvóór trad ze op in „Mrs. Miniver", voor welk optreden ze een Oscar kreeg als de beste bijrol en verder in „Shadow of a Doubt", „The Best Years of our Lives", „Enchant ment" en „The Men". Haar geliefkoosde sport is zwemmen. Ook danst ze graag en gaat vaak naar goede toneelstukken. Ze is nergens bang voor, behalve voor slangen. Ze is erg verstrooid en vergeet vaak de prijskaart jes van haar pas gekochte kleren af te halen. Tijdens een radio-uitzending boog ze eens vopr het publiek, terwijl de prijs van haar mantel nog aan haar mouw bengelde. Maar als het op het memoriseren en instuderen van een rol aankomt, is ze niet vergeetachtig. Ze staat zelfs bekend als de actrice, die zelden of nooit een fout maakt. Een van de eisen, die we aan een warme maaltijd stellen is, dat er vol doende eiwitten in voorkomen. Door de naam zouden we misschien denken, dat eiwit speciaal in het wit van een ei te vinden is, maar dat is niet zo. Deze voedingsstof komt in het gehele dieren rijk voor, dus ook in vlees, vis, melk en kaas; bovendien in de zaden van planten: erwten en bonen, graan en noten. In iedere maaltijd van onderstaand menu is een eiwitrijk gerecht opgenomen. Zij maken de maaltijden duurder, maar voed zamer en smakelijker. Het zal ons niet al tijd gelegen komen om een vlees- of kaas gerecht op tafel te brengen. Dit hindert ook volstrekt niet, als wij het dan maar niet zonder meer weglaten. Het is belangrijk dat er voor een vervanging gezorgd wordt. Gemakkelijk, gezond en niet duur zijn de melk- en karnemelkgerechten. Zij bieden daarbij het voordeel dat we ze net zo ste vig of licht kunnen maken als we willen. Zijn de menu's ons te bewerkelijk, te duur of misschien juist niet uitgebreid genoeg, dan moet u zeker eens aan een melkge- recht denken. Griesmeelpap carbonaden, aard appelmoes met neemt. Vincent holt achter hem aan, in „Every Minute counts", die pas hier te Vincent Winter opgewekt als een eekhoorntje en ondeugend-lief als een hondje. ADAT filmproducent en multi-million- nair Howard Hughes de grootst mogelijke publiciteit had gehaald uit de wijze, waarop hij het Breen Office trotseerde met zijn film „The French Line" (Zo zijn de Fransen), waarin Jane Russell de hoofdrol speelt, is hij gezwicht voor het Legion of Decency. Hij zal de film niet meer vertonen, tot zijn mensen hebben onderhandeld met vertegenwoor digers van het katholieke legioen. Waar schijnlijk zullen de door het legioen voor gestelde coupures worden aangebracht en wel dezelfde, die ook door het Breen Office, de censuur van de Motion Picture Association worden verlangd. IN DE LOOP van verleden jaar zijn door de Franse filmindustrie 102 films geproduceerd, waarvan 45 in samen werking met andere landen. Van deze ge meenschappelijke producties zijn er '25 geheel of gedeeltelijk in Frankrijk ver vaardigd. Intussen is Pietro Francisci in Rome begonnen met de opnamen voor de film „Attila, Gesel Gods", eveneens een Frans- Italiaanse film, waarin de Amerikaan Anthony Quinn (Attila), Claude Laydu (keizer Valentiaan), Colette Régis (de keizerin), Henri Vidal en Georges Bréhat de hoofdrollen spelen. In een tijdschrift, dat wordt uitgegeven door de filmmaatschappij, die de films van Clark Gable vertoont, is een door de studio gesanctionneerde beschrijving ver schenen, hoe Mr. Gable een krokodil neerschoot tijdens de opnamen in Afrika voor de film „Mogambo", waarnaar een leeuwenwelp in de Rotterdamse Dier gaarde is genoemd. Uit het verhaal valt af te leiden, dat het een bijzonder opwindend avontuur is geweest. Gable aldus staat er te lezen kreeg zijn krokodil te pakken, toen deze op het punt stond een groep Afri kaners bij de rivier aan te vallen. Hij ge droeg zich als een levensgrote held. Maar een Engelse journalist, die er toe vallig bij was, toen het incident plaats vond, heeft dit mooie verhaal bedorven. Volgens hem lag de krokodil vreedzaam op de oever te slapen, toen Gable hem neerknalde. Niemand trok er zich een zier van aan behalve de mannen van de filmgroep, die, toen Mr. Gable zijn geweer afschoot, mompelden: „Jammer. We hadden liever gehad, dat dit krok daar nog even was gebleven om als ach tergrond te dienen in de volgende scène" Films waren,wel het laatste, waaraan Betty Grable dezer dagen dacht. Haar twee-jarige renpaard James Session, zo genoemd naar haar man, de bandleider Harry James, won 23.150 dollars 82.680.—) bij de paardenrennen in Ar cadia Dit maakt James Session favoriet voor de 100.000 dollar 357.140,—) Santa Anita Derby, de belangrijkste wedren van het winterseizoen aan de zonnige kust van Californië. appelen, spruitjes, jus vla. 2. Erwtensoep met soepgroenten drie-in-de-pan. 3. Rest erwtensoep corned beef of ham, aardappelen, andijviesla. 4. Gebakken haring, aardappelen, win terpeen. 5. Gehakt, zuurkoolstamppot. 6. Rest gehakt, aardappelen, koolraap, jus. 7. Kaaspannekoek, aardappelen, prei, jus. 1. Voor de soep nemen we eens een stukje schenkel met wat kruiden. Het soepvlees bewaren we voor de erwten-j soep van de volgende dag en als er bouil lon over is, gaat die er ook door. In dit jaargetijde zal het bewaren van vlees en bouillon geen moeilijkheden opleveren. De spruitjes worden 30 minuten voordat we aan tafel gaan met een bodem kokend water en zout opgezet, en op het laatst met een stukje boter of margarine en desge wenst nootmuskaat omgeschud. 2. Voor de voedzaamheid doen we een flinke scheut melk en een stukje boter of margarine door de soep en op het laatst een paar eetlepels fijngesneden selderij- of peterseli©groen. Na een stevige soep is een vrucht of vruchtensla lekker, na een minder dikke soep een gebakken gerecht. 3. Andijvie dient zeer fijngesneden te worden als hij tot sla wordt verwerkt. Een pittige slasaus met wat aroma, mosterd of peper smaakt er goed bij. Wie echter de smaak wil verzachten kan hangop, yoghurt of karnemelksaus nemen. 4. De haring kunnen we in zijn eigen vet bakken of in een weinig olie. 5. De zuurkoolstamppot kan bereid sausje met nootmuskaat. 7. Van prei behoeft alleen het harde, donkergroene gedeelte weggesneden te worden. De kooktijd van prei is plm. 15 minuten. Aan prei wordt door veel huis vrouwen een scheutje azijn toegevoegd. Kooknat kan in soep worden gebruikt, 290 g. schenkelvlees, een stukje ui, een paar takjes peterselie, een laurierblad, zout, 50 g. (4 afgestreken eetlepels) gries- meel, peterseliegroen. Het vlees wassen en opzetten met ruim een liter water, zout, de groenten en het laurierblad. Hei geheel aan de kook bren gen en zachtjes 3 uur laten trekken. De soep zeven, het vlees van het been nemen en in stukjes snijden. Een deel van het vlees in de bouillon terugleggen. Het gries- meel in 'n pannetje voorzichtig lichtbruin roosteren, onder roeren met. een vork. Het griesmeel aan de bouillon toevoegen en in plm. 10 minuten gaarkoken. De soep af maken met zeer fijn gesneden peterselie. 200 g. bloem of bakmeel, ft 1. melk, 150 g. belegen kaas, zout, boter, margarine of vet. De kaas raspen. De bloem of het bak meel met de helft van de melk tot een glad deeg roeren en verdunnen met de rest van de melk. 100 g. kaas en zonodig een weinig zout er door roeren. Van het beslag pannekoeken bakken in hete boter, mar garine of vet. De koeken pas keren, wan neer zij aan de bovenkant opgedroogd zijn. De pannekoeken op elkaar stapelen met geraspte kaas er tussen. De koeken warm opdienen en in punten snijden. De ruim 22.000 Chinese en Noord- koreaanse krijgsgevangenen, die de zijde van de verbondenen hebben gekozen, zijn gisteren „vrije burgers" geworden. De meer dan 14.000 Chinezen herkregen hun vrijheid toen zij reeds, aan boord van Amerikaanse landingsschepen, op weg waren naar het nationalistiscb-Chi- nese bolwerk Formosa. De btjna 8.000 anti-communistische Noord-Koreanen, die naar Zuid-Koréa zijn overgebracht en daar gisteren tot vrije burgers zijn ver klaard, zullen voor de tijd van een tot drie maanden „morele en sociale opvoe ding" krijgen in speciale kampen. Reeds heeft ongeveer dertig procent van hen zich opgegeven voor militairi dienst. De Indische bewakingsstrijdkrachten te Pan Moen Djon hebben Vrijdag te middernacht het kamp van de pro-com munistische gevangenen in de gedemi litariseerde zone van Korea verlaten. De laatste daad van de Indiërs was het ope nen van de poorten van het kamp, zodat niet-gerepatrieeide gevangenen onder wie 21 Amerikanen hun lot in eigen handen konden nemen. In ons bericht van Donderdag „Zonne- bloem"-kamer werd „dierentuin" schre ven wij abusievelijk, dat de psychiatrische inrichting „Huize Voorburg" in Wassenaar zou zijn gevestigd. Dit moet natuurlijk zijn Vught. Advertentie onregelmatig© stoelgang. Vlug, zacht en pijnloos werken Mljnhardt's laxeertablattan 65 cL Een van de grote levensmiddelenbedrij- ven heeft het besluit genomen, de gevol gen van de recente loonsverhoging zoveel mogelijk voor eigen rekening te nemen: deze zal waar noodig ten laste komen van de verlies- en winstrekening. Men vertrouwt erop deze maatregel door verhoging van productie en omzet op te vangen. Hierdoor zal het mogelijk zijn de prijzen van ongeveer 30 producten naast de prijzen van suiker en suikerhoudende ar tikelen met een percentage van 10 tot 20 te verlagen. Betreurd wordt, dat deze aangelegen heid samen valt met een verhoging var. de prijzen van enkele importartikelen op de wereldmarkt, zoals koffie, thee en cacao. Volgens de directeur van het Europese Productiviteitsbureau, een instelling van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, moeten er in de eerst komende 20 jaar in Europa 2 millioen wo ningen per jaar worden gebouwd om in Je naar hij zeide onbegrensde behoefte te voorzien. In een te Parijs gehouden pers conferentie verklaarde hij, dat de huren moeten worden verhoogd en in overeen stemming moeten worden gebracht met ue bouwkosten. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels ®n zend deze naar ATELIER VROON. BEATRIJSSTRAAT k, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam. adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan 1,aan postzegels op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Bestellingen onder rembours worden niet uitgevoeid. Patronen worden niet geruild. KLEIN NEST Enige ogenblikken keek Daan naar de overwonnen reuzengestalte op de vloer, dan knielde hij bij hem neer, lichtte Andersons hoofd op en goot een scheutje water tussen de opeengeklemde handen en bette zijn breed voorhoofd. Zeer vlug kwam Anderson bij; wezenloos keek hij om zich heen en dan ontmoette hij Daans blik Help mij op, zei hij. i Hij hield even op en sloeg z'n ogen neer, doch toen hij ze opsloeg keek hij Daan met vaste blik aan. Daar ben ik absoluut zeker van, be- kaartspelen had, wist hij zich zoveel ge- weld aan te doen, dat hij 'n bejangstellmg weerde Daan zonder op te kijken. Weet je waarom? Omdat je, zoals je zelf zegt, een eerlijk man bent. Een eerlijk man ver breekt geen contract, loopt niet weg voor z'n werk afgelopen is en zou het zeker niet aan een jongeman uit handen geven, die er niet ten volle voor berekend is. Begrijp je? Een ogenblik was het doodstil in de hut; er heerste een stilte, plechtig, zoal niet pijnlijk. Dan liet Anderon z'n hand op Daan's schouder rusten. Je hebt me in alle opzichten over troefd. Norton, zei hij zwaar ademhalend. Maar hoe het ook zij. riep hij. een Vervolgens zonk hij op een stoel en trok kwaad hart draag ik je niet toe. Ver- de tekening naar zich toe. Alsof er niets vloekt als ik weet waarom, maar ik kan bijzonders was gebeurd, begon Daan weer nu geen onvriendelijke gevoelens tegen- ie onmiddellijk de kwestie van de pijler te koesteren Norton. Wel te rusten en veel bespreken. succes. 1 Doch Plotseling stond Anderson weer Daan ging vlug langs hem heen en 0p, liep naar de deur en terwijl hij de aan de dag legde, die aan speelzucht' grensde. Hij slaagde er dan ook volkomen njer; in Amsterdam te doen geloven, dat Grey de kaarten voor de dag haalde om Daan een plezier te doen- Op zekere dag was Anderson bijna voor de verleiding bezweken. Een van de werklieden, die de bleekheid had opge merkt, welke steeds het gevolg is van ge heelonthouding bij drinkers, had met de beste bedoelingen, bij wijze van verrassing tijdens de afwezigheid van Anderson een fles whisky op z'n tafel gezet. De arme bekeerling worstelde die avond urenlartg met de verleider, die hem zo lokkend was voorgezet en even voor Daan s morgens bij het krieken van de dag ontwaaxte die kwamen tegenwoordig dikwijls voor, want Stella verviel de laatste tijd dikwijls in gepeins wanneer ze bij hem was zei hij Ik ben zoëven graaf Andrea tegen gekomen. Zij ontwaakte uit haar gepeins, doch bloosde niet, zoals hij had gevreesd. Zij sloeg haar ogen neer en zweeg even; aan Ze!_Zja, hij heeft een bezoek bij m'n vader gebracht. Heb je hem gesproken. Neen hij deed, alsof hij mij met her- 'n onomwonden ma- jaren gaat u dan doen? Gaat u dan weg? Zij was de oorzaak van zijn gebrek aan enthousiasme bij het eindigen van z taak en hij ontweek haar blik toen hij zei. Ja, dat denk ik wel. Ik zal naal in geland terug moeten, naar Green en b"e'- don, die mij dan we! weer- iets sndeis zullen opdragen. Ik ben benieuwd, waar wij heen zul len gaan, Peppino en ;k, zei ze meer ou zich zelf dan tegen hem. Misschien zullen onze wegen - de uwe en de onze - uit eenlopen en zullen wij elkaar in geen terugzien. O, ik hoop het kende zei Daan op z n uuumwwuueu ma- J-'<- n02 ,achtPi- bii- maar ik ben er zeker van, dat hij voegde onmiddellijk; mij herkende. ni .g hpt wel?, haar woorden hadden aL-een doodsklok in Ziezo nu is alles in orde. zei hij. ter- plaatste z;ch met z'n rug tegen de deur. I knop omdraaide, keerde hij zich om. voVor f Geen kwestie van, zei Daan met een Hoor eens, Norton, zei hij, wat ik gemoedelijk glimlachje. zoëven heb gezegd, meende ik. Die belofte Wat zeg je? vroeg Anderson boos zaj jk nakomen. Kerel. jij hebt mij kijkend. gered.Nu geen zorg meer.Wij zui- Geen kwestie van, nernaame Daan. jen voortaan samenwerken. Maar wat ik Hoor eens hier Anderson. Je bent de eer-j je nog wiJ zeggen is: Als je ooit in moei lijkste kerel, die ik ooit heb ontmoet dat jijkheden verkeert en een man nodig hebt bewijst de manier, waarop je met mij het>t om je te helpen. Vervloekt, ik ben een gevochten. Denk dat ik 't vergeten ben, j slechte prater. Maar ik meen het oprecht! dat je me had kunnen doodschieten en dat. wel te rusten! je daarna gewacht hebt tot ik mijn jas uitgetrokken had. Maar nu speel je geen wijl hij hem op de been hielp. Zeker uw voet een beetje verstuikt bij het vallen, nietwaar? vroeg Daan. toenAndei>!°",?"" willekeurig zijn enkel wreef. - GeluKKig voor mij, dat ik opzij stapte en u onmid dellijk kon raken. Dat is een truc, die i op de club heb geleerd, waarvan ik ua ben Ik zal u ook voordragen als wij weer in Londen zijn, Anderson. Hst is er een gezellige, gemoedelijke boel, waar u zien zeker zal amuseren. Anderson zat nog steeds met zn hootd op z'n borst, die nog onrustig op en neer, eerlijk spel. ging en z'n ogen waren op de grond ge-j wat bedoel je daarmee? snauwde richt Eindelijk sloeg hij ze op en keek Anderson. Oneerlijk ben ik nooit in m n Daan strak aan. j leven geweest. Ik mag een dronkaard zijn. Je mag hem vroeg ze zacht. Een ogenblik aarzelde Daan en zei aan. Neen, niet bijzonder. Waarom niet? Och, ik weet niet, klonk het kort vreugdeloos lachje. Ik heb g .1- zondere reden. Graaf Andrea is een groot vriend van vader. Ik weet. dat hij hem helpt me een plan dat vader heeft ontworpen. Vader „i„looon hiina rfdhonl unn zijn oren geklonken; zijn hart sloeg vlug en zwaar. De gedachte, dat hij haar ging verliezen, al was het dan voor twee jaar. was bijna meer dan hij kon dragen; mo gelijk vertrok zij zonder te weten, dat hij haar beminde en hoe vurig! Hij wist,, dat het gevaarlijk was naar haar te kijken, doch onwillekeurig werden zijn ogen tot haar getrokken; haar bleke gelaatskleur cn droevig mondje schokten hem- zoals iemand wordt getroffen door een aangrij- zegt' dat het welslagen bijna geheel van melodie graaf Andrea afhangt jn^at h«_hem^ten Hj. w|gt zelf'niet dat hij haal- had aan- volle vertrouwt. Vader heeft het voort-, - togn zi(,h op zl]n schor durend over de toewijding en de 'rol™ j ^SteHa" naar hem toekeerde, zag zij. dat ,,or. Andrea, voegde zn er mei een B ont- zich op zijn schor eesoeeïd heeft mij op de grond te krij- Heb ik dat dan niet gezegd? zei Daan len Zijn stem klonk hees, doch was veel, glimlachend. Maar je moe mij geen woor- minder woest dan enige minuten te voren, i den verwijten, die ik met heb gezegd, minder woest darken jk wgl trots Jk ben een dronkaard, jjm Andersoir zijn. antwoordde Daan met een glimlachje Maar het was niets dan geluk. Ik verzeker u als u mij had geraakt - nu. «k weet niet. wat er dan zou gebeurd zijn, in geval zou er een langwerpige kist en een kuil van zes voet nodig geweest zijn; daar aan behoeft niet getwijfeld te worden. Hier drinkt u eensl Hij schoof het glas niet naar de over wonnen man toe, doch gaf het hem in z n hand Anderson nam een teug. haalde daarna diep adem en stond enigszins moeilijk op. Met z'n ene hand XX. Langzaam gingen de weken voorbij, maar voor Daan vlogen ze om, want z'n lichaam, geest en hart stonden op hoog spanning Het grote werk was bijna ge reed en de dag van de opening was reeds vastgesteld, een dag, die in de annalen van Gradovitch met rode letters zou aan getekend worden. Het werk vorderde nu vlug en vlot, want Anderson had woord gehouden en kweet zich van zijn belang rijke plichten- niet alleen met z'n oude ijver, doch met een steeds aangroeiende energie en welwillendheid. De werklieden waren in zo hoge mate verwonderd, dat zij elkaar nieuwsgierig afvroegen, wat er toch met de „oude" gebeurd zou zijn. Het behoeft geen betoog, dat Anderson de ellendige periode doormaakte van hen, die plotseling de drank afzweren en ge heelonthouders worden en naar alle waar schijnlijkheid zou hij bezweken zijn, in dien Daan hem niet had bijgestaan. Hij wist, dat eenzaamheid voor een man in Andersons toestand zeer slecht was -n daarom ging Daan elke dag na afloop van de werkzaamheden met hem wandelen en elke avond liep hij even bij hem aan, om een praatje te maken. Niet zelden vond hij Anderson dan op en neer m z n hut lopend, worstelend met de drankduivel Ook gingen zij dikwijls samen naai de hut van Grey om de avond door te brengen I Grey had nooit met Daan een woord ovei de verandering in Anderson gesproken *p einsde niet te bemerken, wat er gaan.te - Alweer mis, zei Daan vriendelijk. Je had moeten zeggen, dat je een dronkaard was. Maar dat is voorbij, he. Kom, getf mij je hand er op, Andel"solr' twp_„tr«j Ten prooi aan schaamte en tweestr .A vertoonde Anderson een af"d°®n'iJ schouwspel, dal Daan tot diep in z n ziel ontroerde. Langzaam stak Anderson hand uit, die Daan onmiddellijk vatte zich aan de tafel vast en stak Daan de an^.Cjee 'hebt me overtroeft, Norton, ze hij met gebroken stem en trillende lippen. Ik heb je toen gezegd, dat ik wilde zien wie de beste man voor 't werk was en dat heb ie me getoond. Kr rest mij slechts een 'ding: Morgen pak ik mijn boeltje en ver trek Ik zal heus niet gemist worden. Jij kan het best afmaken en de leiding op je nemen. Ik heb dat reeds lang geleden ge constateerd En misschien was het dat in de zijne omsloten hield. Goed zo, sprak Daan. Als je nu nog Tj u--'een paar minuten voor mij beschikbaar hield hiji bt zQU ik graag een paar aanwijzingen van je willen hebben, om die laatste pij ler te versterken. Je had groot gelijk zoal^trouwens altijd - toen je zei, dat dat metselwerk niet zwaar genoeg was. Ik heb hier de détailtekening. Hij ging naar de tafel, spreidde de blauwdruk uit en na een ogenblik van be sluiteloosheid kwam Anderson naderbij. Hij beefde, maar Daan hield z'n blik strak op de tekening gericht en veinsde mets te bemerken van Anderson s gemoeds- juist wat mij woedender maakte dan het ',andl^™£g:e soms. dat ik „iet wegga' t&ftó Ante*» k-1 I Daan a.n MM aan trouwd. Ik ga naar bed. werd hij gewekt door een hevig kloppen aan zijn deur. Hij deed haar open en zag Anderson staan met de whiskyfles, waar van de capsule nog ongeschonden was, tn Z-hpak dat ding aan! riep bij Daan be keek de fles en de sluiting aandachtig en gaf hem aan Anderson terug. 7aakie 6 Neen, beste kerel, zei hij. Dit zaakje moet .ie zelf uitvechten tot le Jlar1e ?,!s een fles whisky kunt kijken en haar je rug Anderson hief de fles omhoog met het doei 'm tegen de rotsen aan giuzelemen- ten te gooien; doch hij scbeen van „edach- ten te veranderen, want hij knikte begrij pend en wandeldie met het ding in z n zak naar z'n hut terug. Een week later zag Daan de fles op de schoorsteenmantel btj Anderson staan de capsule was nog ongeschonden. Nu wist Daan, dat de man de strijd had gewonnen en inderdaad was Anderson reeds twee of driemaal naar het havenplaatsje geweest en nuchter terug gekomen. Telkens was hij bij z'n terug keer met iets als trots op z'n gelaat, onmiddellijk naar Daan gegaan, alsof hij hem wilde tonen dat hij z'n voornemen trouw gebleven was Bijna elke avond ontmoette Daan Stella en dit samenzijn zou voor Daan een bron van ongestoord geluk geweest zijn, ware het niet, dat hij bemerkte, hoe Stella bij elke gelegenheid, dat zij elkaar spraken ernstiger was en meer in gedachten ver- zonken. Ook zag hij zeer goed, dat een vage droefheid in haar ogen doorschemer de en zij magerder en bleker werd. Op zekere avond, toen Daan op weg was naar het geliefde plekje van hun samenkomst, ontmoette hij in de nabijheid van het dorp graaf Adrea. Daan knikte bij wijze van groet, doch Adrea deed alsof hij hem niet herkende en nam z'n hoed af. Daan voelde zich hierdoor niet bele digd. doch het wekte, zoal niet een gevoel van vrees, dan toch ongetwijfeld 'n zekere mate van nieuwsgierigheid bij hem op. Ofschoon hij besloot over deze tweede ont moeting niet met Stella te spreken gaf hij aan dat*- voornemen geen gevolg en na enige ogenblikken van stilzwijgen - en van Andrea, voegde zij er ii«» v» hij b]eek was en toen zy zijn ogen ont- van verlegenheid bij. vauei j waar. zweempje zegt, dat wij zijn opofferingen en cle dien sten, welke hij ons heeft bewezen nooit kunnen vergelden. Ik zal nog van hem gaan houden, als u nog meer moois van hem zegt. zei Daan, die het onderwerp luchtig trachtte te be handelen. Maar men kan een vrouw niet misleiden, vooral niet wanneer men ver liefd op haar is. Wat flauw zei ze lachend. Ik kan zien. dat u een hekel aan hem heeft. Dat is ook zo, bekende Daan nu eer lijk. Misschien ben ik jaloers. Ik zou er heel wat voor over hebben, om in zijn schoenen te staan. Ik bedoel, dat hij een gelukkig mens is, omdat hij in staat ts u te helpen en uw dgnkbagrheid te onder vinden. Ze herinnerde er hem niet aan, noe niet te vergelden dienst Daan haar v had de^ezenu lijk ben ik dankbaar, zei ze, alsof zij zichzelf van dat feit moest over tuigen maar soms maakt nu mij banj,. He? woord ontsnapte haar. maar Daan ging er direct op in- Maakt hij je bang? zei hij, verbaasd z'n voorhoofd fronsend. Och, u vat alles zo letterlijk op, pro testeerde zij met een glimlachje. Ik bedoel niet, dat hij onvriendelijk of onbeleefd 's, of iets zegt of doet, dat mij bang maakt; mar heeft u wel eens op zijn ogen gelet? Niet in het bijzonder, bekende Daam Wat is er dan voor opmerkelijks aan zijn -" Ze zijn hard en koud als staal, ver klaarde Stella met neergeslagen og'en en strak gelaat Wanneer hij naar mij kijkt voel ik mij als een wild dier- dat in de val zit en op de jager wacht om er uit gehaald te worden. Maar laten wij liever over iets anders praten en van onderwerp verande rend zei ze: En zal het werk nu spoedig klaar zijn? Ja, zei Daan, maar niet enthousiast of tevreden. En als het gereed is gaat u.... wat moette, ontdekte zij de uitdrukking, waar in zich geen enkele vrouw vergist. Haar ogen beantwoordden zijn duk, terwijl haar adem nauwelijks uit haar half geopend mondje kwam. t bcnet-u. alsof zij door een of andere nn^get?ok- bare kracht naar hem werd ken. Haar bevende handen schoot ze schuchter een weinig naar hem toe. Hij latte ze in ziin grote sterke knuisten en hield ze daarin, o zo voorzichtig omslo- te^l stella. zei hij heel kalm, maar met die klank in z'n stem, die alleen de liefde aan geven kan. „Ik hou van je. wat jammer .wat jammer. het was mijn be^ doeling niet het je te bekennen.ik heb er het recht niet toe. Maar toen je van onzé scheiding sprak.. Ach toen taakte ik mijn verstand kwijt! Maar t is er nu eenmaal uit en ik neem er geen woord van terug. Want. Stella, ik hou van je met hart en ziel. Je bent alles voor mij do enige vrouw in dc weield! Zij sprak geen woord, doch staarde hem met haar ondoorgrondelijke ogen aan. ja, nu weet je de waarheid, Stella. Ik voelde het vanaf 't eerste ogenblik clat ik je hier ontmoette. Je was dezelfde Stella. het kleine meisje, waar ik steeds als een oudere broer dol op was, omdat je zo'n schat van een kind was. Maar toen ik je zag.opgegroeid tot een mooie lieve vrouwToen werd ik verliefd op je; en toen ik die avond afscheid van je nam, toen wist ik. wat het voor mij be tekende - dat ik je als mijn vrouw be geerde en dat niets voor mij van enige waarde zou zijn, indien ik jou de mijne niet zou kunnen noemen. Ach, geloof niet dat ik niet aan 't verschil in stand tussen ons dacht! Ik, maar een gewoon werkman. Er zweefde iets van een glimlachje om de lippen, die zo dicht bij de zijne waren; het was maar een zweempje en duurde slechts een ogenblik; het vermocht nau welijks de tedere ernst van haar gelaat te verdrijt en, teiwijl zij met gespannen aandacht naar hem zat te luisteren. Je staat in alle opzichten zo ver boven mij, vervolgde hij, maar mis schien en hij zei het op z.'n oude een voudige manier, is het juist daarom, dat ik zo van je houd. Je bent er toch niet door beledigd hè, Stella? Tracht te' geloven, dat ik het voor mij zelf wilde houden en nooit de bedoeling heb gehad het je te bekennen. Hè, dat vind ik helemaal niet aar dig, fluisterde zij bijna onhoorbaar. Zou je zo maar weggegaan zijn, zonder het mij te zeggen? Hè, Daan, dat is niets voor jou. Lieve jongen, heb je dan nooit gezien, nooit vermoed. Haar handen trilden in de zijne, zij sloeg haar ogen een jiaar maal op en schoof iets dichter bij hem. Dan ver borg zij plotseling haar gelaat tegen zijn borst en sloeg een arm om zijn hals. Ge durende enkele seconden was Daan ver bluft; overweldigd door zijn vreugde; dan trok hij haar naar zich toe, kuste haar op haar voorhoofd, hief haar gelaat op, dat nu niet langer bleek, doch blo zend was en blikte in haar ogen. En zo zo bleven zij in welsprekend stilzwijgen zitten. Hoe lang? Het was Daan, die het eerst sprak. Is het mogelijk? Zou het werkelijk mogelijk zijn? kij als bij zichzelf. Houd je werkelijk een beetje van me? Niet alleen houd ik van je, maar ik bemin je vurig, lieveling, antwoordde ze fluisterend. Dat moet je toch geweten hebben, Daan. O! zij bloosde nog dieper ik heb, zo lang ik je ken, al met je gecoquetteerd; ondeugende meid, die ik was! Zij lachte enigszins zenuw- achtig Soms vroeg ik mij wel eens nieuwsgierig af. of je het nooit zou mer ken- of je altijd blind zou blijven; soms zij huiverde en schudde hem, met nog een lachje, bij z'n arm. terwijl ze op nieuw haar hoofd tegen z'n borst liet rus ten soms benauwde het mij wel eens, of je alleen maar als een zuster van me zou houdenMaar 't is nu liefde, echte liefde, niet waar, Daan? Zeg het mij nog eens! Ik zal het je gedurende het overige van mijn leven telkens herhalen, zei Daan, terwijl hij haar mooie kopje tegen zich aandrukte. Maar die verzekering heb je niet nodig en verlang je ook niet.. Als ik straks afscheid van je neem. zal ik niet in staat zijn te geloven, dat 't geen droom is; 't is te heerlijk om waar te zijn, Stella. Ik heb je gezegd, wanneer ik me voor 't eerst bewust werd, dat ik van je hield; wanneer wist jij 't? O. jij malle Daan, zei ze glimlachend terwijl' ze zijn wang streelde. Wel, ik moet al op je verliefd geweest zijn, toen ik een klein meisje was; zelfs toen vond ik al, dat je de beste, moedigste en lief ste man van de wereld was. Maar ik was toen natuurlijk te jong, om echt van je te houden, niet waar? Maar toen ik je voor 't eerst terug zag in de bazar jij zag me toen niet toen wist ik. dat de verering van een kind in mijn hart was uitgegroeid tot wat het nuu is. O, ik kan je niet zeggen, wat ik toen voelde; toen je mij passeerde was het, alsof je je hand had uitgestoken en mn hart ge roofd. Geloof me. als je op dat ogenblik was teruggekomen, zou ik je in t pu bliek omhelsd hebben - evenals ik 't nu heb gedaan. (wordt vervolgd) hem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4