Delta-commissie zal wel adviseren afsluiting der zeegaten tot Derde rapport begin Maart verwacht Eduard van Beinum terug Amerika Historische Prijsvraag Maasbodepers i Interview met ir Maris Wenselijkheid om stuw in Nieuwe Waterweg te bouwen wordt niet onderzocht Luchtvaartmijen dringen aan op handhaving concurrentie Bevaald geen uitstapje Anti-Britse demonstraties WAT WAS 'T NV EIGENLIJK? 'I N.S. kunnen maximum snelheid voorschrijven gezonken ertsschepen BIJ NARVIK Zwaarste militaire stoot in Indo-China Philadelphia -Orchestra speelde nooit Bruckner lilt Kou.Griep? DAM PO Alastrim blijft station nair Djilas en Dedijer niet naar Scandinavië EVEN AANDACHT VOOR PAGINA 9 ZATERDAG 23 JANUARI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) Dat wij de wenselijkheid zouden onderzoeken om-een stuw te bouwen in de Nieuwe Waterweg is volkomen uit de lucht gegrepen. Ik weet niet hoe men aan dat bericht gekomen is, maar U kunt zelf wel begrijpen, dat dit onjuist is, als U zich herinnert, hoe de opdracht luidde, die wij na de watersnoodramp van het vorig jaar van de minister van Waterstaat kregen: namelijk de situatie na te gaan in de drie zeegaten, de Oosterschelde, het Brouwershavense Gat en het Haringvliet. Daaromtrent moet de Deltacommissie aan de minister van Verkeer en Waterstaat advies uitbrengen. De Nieuwe Waterweg werd hierbij geheel buiten beschouwing gelaten en daarmee heeft de z.g. Deltacommissie zich dan ook niet eens bezig gehouden. Twee mogelijkheden D Afsluiting heeft grote voor delen boven verhoging der dijken Over vier eeuiven één meter lager Niet tot laatste ogenblik wachten Asser rechtbank: Bij passeren van onbewaakte overwegen Nederlandse Mij koopt lading na lichting Zoetwatermeer Een derde voordeel is. dat er binnen Op grond van dat rapport zal de minister zijn beslissing moeten ne men en verwacht mag worden, dat dit een besluit zal zijn dat na hetgeen wij nu gehoord hebben waarschijnlijk in de richting van de sluiting van de zeegaten zal gaan. Maar dat zal een zaak van de minister zijn. Hij zal dat besluit dan wel onderbrengen in een een voudige wet, zoals b.v. het wets ontwerp tot afsluiting van de Zuiderzee. OPSTANDELINGEN HADDEN DOKTER NODIG De ontvoering van dr V an de Wetering en dr Wahl GEEN HOGE AUTORITEIT VOOR EUROPEES VERVOER In verschillende Spaanse steden Verpleegster in observatie IN GIERKELDER GEVALLEN Bejaarde man levenloos gevonden jr ERSCHE1DE1SE VERZAMELAARS hebben naast hun gewone liefhebberij soms een speciale hobby om zich toe te leggen op het bijeen brengen van postzegels in blokstukken en paren. Ue financiële consequenties hiervan buiten beschouwing latend, willen wij hier de vraag stellen: Is het wel van veel nut om inplaats van een zegel afzonderlijk dit ook nog in blokvorm van vier of als paartjete verzamelen? DEUTSCHE' Nieuwe uitgiften Ir Maris Wij hadden dezer dagen dit gesprek I zou men dus nu als basis moeten nemen, met ir Maris, directeur-generaal van de Daarover heeft de Deltacommissie zich Rijkswaterstaat en voorzitter van de te beraden. Begin Maart zal nu het derde rapport van de commissie worden uitgebracht, vertelde ir Maris Dat rapport zal ten doel hebben duidelijk te maken of er iets moet worden gedaan aan onze dijken of dat men genoegen zal kunnen nemen met de bestaande toestand. Het werd ons in aan de minister wel zal luiden, dat met de bestaande toestand geen genoegen zal kunnen worden genomen Maar dan is onmiddellijk de volgende vraag: wat dan? Dan zijn er twee mogelijkheden, zegt ir Marls: le. óf de bestaande dijken op hogen en deze bestand maken tegen su- perstormen als die welke ons verleden jaar hebben geteisterd, óf de zeegaten af sluiten. De kosten van beide objecten lopen niet zover uiteen, vertrouwde ir Maris ons toe en het was ons al heel spoedig duidelijk, dat het advies van de Deltacommissie aan de minister zal gaan in de richting van het sluiten der zeegaten. Ir Maris zette ons dan uiteen, dat het afsluiten van de zeegaten bijzondere voor delen heeft, vooral in verband met de voortdurende bodemdaling waarmee men te maken heeft. Deze daling bedraagt ongeveer 25 cm per eeuw. Men heeft mid delen om dat na te gaan. Over vier eeuwen zouden w(j dus weei 1 meter lager komen te liggen en daarmee groeien de gevaren van een hoge waterstand. Besluit men tot een ophoging van de dijken, dan betekent dat een werk over een afstand van ruim zevenhonderd kilo meter, terwijl een afsluiting van de zee gaten een werk betekent over een lengte van 28 kilometer. Dat is nogal een verschil. En dan vragen wij hoe het met de diepte staat bij net afsluiten der zee gaten, want daarmee heeft men toch ook naar onze simpele lekenbegrippen te rekenen. Men zoekt daarvoor, zegt ir Maris, een diepte op van ongeveer twintig meter, maar dat mag niet te ver naar buiten en ook niet te ver naar binnen zijn. Maakt men de afsluiting te ver naar buiten, dan Deltacommissie, welke direct na de wa tersnoodramp door de minister van Ver keer en Waterstaat werd ingesteld. Het is nu bijna een jaar geleden dat deze ramp laats had Oorspronkelijk hadden wij het plan gehad om met ir Mans te praten over de prachtige resultaten, die binnen een jaar waren bereikt, daar voor het einde van hetzelfde jaar alle dijken weer waren gedicht. Wij hadden hem willen vragen hoe dit resultaat bereikt was geworden en welke inspanningen daarvoor vereist waren geweest. In plaats daarvan begon het gesprek over het werk van de Deltacommissie en de afsluiting van de zeegaten en daar er publicaties waren gedaan over een stuw in de Nieuwe Waterweg, vroegen wij daarnaar. En eigenlijk is het toch ook wel zo. dat de toekomst belangrijker is ?esprekwel duidelijk, dat het advies dan het verleden. Het is belangrijker te mtniGfar waI m\ luiden dal m» overwegen: Wat zullen wij gaan doen? dan: Wat hebben wij gedaan? En ir Maris vertelt, dat er in dat jaar (op 26 Mei) reeds twee interim-rapporten zijn verschenen, die ook zijn gepubli ceerd. Het eerste rapport ging over de Scbouwse Dijk. die dwars over Schou wen loopt van Zierikzee naai Brouwers haven. Dat was een zeer zwakke kering en er moest een tweede worden gemaakt door versterking van een binnendijk, waardoor alle gebied ten Oosten van ae Schouwse Dijk veilig zou worden ge steld. Het tegelijkertijd uitgebrachte tweede interimrappórt ging over de afsluiting van de Hollandsche IJssel. De dijken langs deze IJssel hadden het eigenlijk net niet gehouden Er waren gelukkig geen cala miteiten geschied, maar men was toch nel door het oog van een naald gekropen. De toestano was daar echter hoogst on- bevredigend Een volgende keer zou het misschien niet zr gunstig aflopen, dus moesten er nu maatregelen worden ge nomen om de zaak veilig te stellen door afsluiting van de mond v d Hollandsche IJssel Daar werd dus geprojecteerd een stormstuw met dubbele kering met daar naast een schutsluis van 24 m bieedte met de bedoeling om bij een eventuele storm het scheepvaartverkeer gaande te houden. „Men moet natuurlijk niet. zo zeioe ir Maris, „tot het laatste ogenblik wach ten Als er een schutsluis is. kan men b« dreigende hoge waterstand de schutslui zen sluiten en dan kan het scheepvaart verkeer. dat nog buitengaats is toch bin nenkomen. De vraag was nu. welke hoogte van het water men bij een stormvloed als basis moest nemen. Tot nu toe had men zich gebaseerd op de stormvloed van 1894. toen het water bij Hoek van Holland een hoogte bereikte van 3 28 m Ook bij de bouw van de Afsluitdijk heeft men deze hoogte als basis genomen De vraag is dus of men zich nu zou moeten baseren op de stormramp van 1 Februari, toen de hoogte van 1894 met bijna 60 cm werd overtroffen en de waterstand een hoogte van 3.85 m bereikte. Welke waterstand De Asser rechtbank heeft gisteren be slist, dat de Ned Spoorwegen het recht hebben bjj het passeren van onbewaakte overwegen een maximumsnelheid voor te schrijven. De Coevorder koopman J. e. passeerde °P 2 Maart 1953 op de weg Meppel-Steen- wtjk een onbewaakte overweg met een snelheid van ongeveer 60 km, terwijl een bord voor de spoorwegovergang aangaf dat hier maar een snelheid van ten hoog ste 20 km mocht worden gereden Ver. dachte verklaarde, dat hij bet 'bewuste bord niet had gezien. Zijn raadsman deelde K N.A.C. gaarne een prin* cipiele uitspraak wenst. Hij wss de mening toegedaan dat de spoorwegen niet het. recht hebben een maximumsnelheid vo >r te schrijven. Volgens hem kan alleen de Kroon maximumsnelheden decreteren en dan via het Wegenverkeersreglement. De Spoorwegen beroepen zich voor het plaat sen van deze borden echter op het alge meen reglement dienst en daarom achtte de verdediger dit voorschrift „iet bin dend. Daarentegen haalde de officier van Justitie een arrest van de Hoge Raad van 9 Januari 1928 aan, waarna J. E. werd veroordeeld tot 6 of 2 dagen. Te 's-Gravenhsge gevestigde Verenigde Ertshandelmij. N.V. zal een lading van 20.000 ton erts, die - in April van dit jaar uit drie in April 1940 bij Narvik gezon ken schepen zal worden gelicht, aanko pen. De geschatte waarde van de erts is een millioen kronen (ongeveer 500.000). Een Noorse bergingsmaatschappij heeft een contract gesloten met de havenauto riteiten van Narvik om de erts te lich- De gezonken schepen zijn het. Zweedse •chip „Torne", het Britse „Riverton en het Duitse „Neuenfels". wordt het werk van de afsluiting zelf riskant. Projecteert men de afsluiting te ver naar binnen, dan olijven te grote gebieden in de gevaarlijke zóne liggen. Het voordeel van een afsluiting van de zeegaten is ook, dat men een dubbele kering van het water krijgt. Men heeft dan eerst de dam, die het water keert en daarna nog de bestaande dijken, wat dus een grotere veiligheid geeft. de afsluiting een zoetwatermeer komt te liggen, daar binnen de afsluiting het water van Rijn en Maas wordt vastge houden, wat voor de landbouw binnen deze afsluiting bevloeiing van het land van het grootste belang is. Deze gebieden werden tot nu toe omspoeld door zout water, maar zullen dan een vruchtbare irrigatie krijgen van zoet water. En ten vierde zal er door die dammen een betere verbinding komen tussen de eilanden onderling, daar men over de te maken dammen of afsluitingen een directe ver binding zal krijgen tussen de eilanden onderling van Voorne naar Noord-Bcve- land en Walcheren. Men zal dan, zegt ir Maris verder, in het Haringvliet een grote spuisluis moeten maken, daar bij zeer grote aanvoer van water van de Rijn de gebieden, die nu geïnundeerd worden door zeewater, dén onder zouden lopen door Rijnwater. Maar daar staat weer tegenover, dat de stromin gen komen te vervallen en de geulen voor de scheepvaart, die tot nu toe door de stromingen steeds veranderen, stabiel worden. Ir Maris verwacht, zoals gezegd, dat het rapport in Maart aan de minister zal worden aangeboden. Daarin zullen na tuurlijk niet alleen deze grote voordelen, maar ook de nadelen vermeld staan Een raming van de kosten zal gegeven worden en ook de schade, die er uit zal voort vloeien, zoals voor de oester- en mossel teelt. Van de zijde van de Stichting Culturele Samenwerking (Sticusa) te Djakarta heeft Aneta vernomen, dat het vermoeden be staat, dat de ontvoering van de Duitse arts, dr Wahl en de vertegenwoordiger van de Sticusa in Maka'ssar, dr Van de Wetering, niet uit kwaadwilligheid is ge schied. Van welingelichte zijde heeft men namelijk uit Makassar vernomen, dat vóór hun ontvoering andere auto's op dezelfde plaats door onbekende personen zijn aan gehouden. De betrokkenen verklaren, dat hun werd gevraagd, of zij medicijnen had den- Toen dit niet het geval bleek te zijn, mochten zij doorrijden. Men vermoedt nu, dat de Duitse arts is ontvoerd, omdat men medische hulp nodig had en acht het niet uitgesloten, dat men de vertegenwoordi ger van de Sticusa door zijn doctorstitel ook voor arts heeft aangezien. De Franse troepen, die Donderdag te Tuyhoa aan de kust van Annam zijn ge land, troffen de plaats verlaten door de Vietminh aan, die klaarblijkelijk van de aanval op de hoogte was, aldus is in mi litaire berichten gezegd, die in Parijs ont vangen zijn. De Vietminh had de stad drie dagen ge leden verlaten en de Franse geheime dienst tracht er thans achter te komen, hoe de Vietminh op de hoogte is geko men van een en ander. Militaire kringen noemen de operatie één van de belangrijkste van de gehele Indochinese oorlog. Het doel ervan is, 400 km. kust, die sinds 1946 in handen der communisten is geweest, aan hun macht te onttrekken. Vietnamese bestuursambtenaren verge zellen de oprukkende Franse-Unietroepen. Zij hebben tot taak onmiddellijk orde en gezag in de gezuiverde gebieden te schep pen. „embarkation and disembarkation cards" Met het lijntoestcl uit New York is gis teren om half elf de eerste dirigent van het Concertgebouworkest, Eduard van Beinum, na een reis van enige weken naar Amerika, in Nederland teruggekeerd. De heer Van Beinum, die in gezelschap was van zijn echtgenote, die de reis heeft mee gemaakt, vertelde in het passagiersrcstati- rant op Schiphol het een en ander over zjjn ervaringen in de Ver. Staten. Hij was daar ais gastdirigent van het Philadelphia Orchestra, waarmede hü concerten heeft gegeven in Philadelphia en New York. Het orkest doet hem, wat het esprit be treft. aan het Concertgebouworkest den ken. Het zijn hartelijke, prettige mensen om mee te werken. Vooral hun werklust was enorm. Werk van Bruckner hadden van ongeveer twee maanden door de Ver Staten maken. Ruim 40 concerten zullen dan worden gegeven Het zal hard werken worden, maar de neer Van Beinum heeft wei het idee, dat de leden van het orkest er tegen zullen zijn opgewassen. Er is in Amerika veel belangstelling voor deze trip. De directeuren van de Decca-gramofoon- maatschappij, bij weike maatschappij de meeste opnamen /an het Concertgebouw orkest worden gemaakt, waren zo enthou siast over het sufcees van Eduard van Beinum, dat zij hem een cheque van 2000 dollars hebben aangeboden voor de aan staande reis van net Amsterdamse orkest. Ook de belangstelling van officiële Ne derlandse zijde in Amerika is groot. Er bestaal in Amerika een soortgelijk zij totdat Van Beinum een symphome van bureau a]s <je Buma in Nederland, dal een deze componist rrlèt hen uitvoerde, nog j paar -aar g0]e(jen go dollars voor auteurs rechten aan Nederlandse componisten be taalde. Dit jaar zal zo vertelde de heer Van Beinum. een bedrag van 15.000 dol lars aan auteursrechten worden betaald; (ook de lichte muziek valt hieronder). De heer Van Beinum merkte nog op, dat deze reis niet bepaald een uitstapje voor hem is geweest. Het was hard werken. Direct na aankomst in Amerika moest hij reeds een persconferentie houden Ieder een was zeer hartelijk en wilde hem en zijn echtgenote rondleiden. nooit gespeeld. Van Bruckner wordt in het algemeen in Amerika heel weinig op het repertoire genomen Slechts één Ne derlands werk, namelijk van Hendrik An- driessen, heeft Eduard van Beinum met het orkest gespeeld, het had een groot succes. Het Philadelphia Orchestra beschikt over prachtige instrumenten met name de violen. Om een vergelijking te geven tus sen het Concertgebouw en het Amerikaan se ensemble haalde Eduard van Beinum de woorden van Raphael Kubclik aan, die ons orkest de kleur van oud-goud toe dacht en het Amerikaanse die van platina. In October van dit jaar zal het Concert gebouworkest, zoals bekend, een tournee Advertf In een vergadering van de luchtvaart commissie van de Internationale Kamer van Koophandel, die onlangs onder voor zitterschap van mr L. H. Slotemaker is gehouden en waaraan 40 gedelegeerden Uit 13 landen, alsmede vertegenwoordigers van 6 internationale organisaties hebben deelgenomen, hebben de vertegenwoor digers van de luchtvaartmaatschappijen en van die bedrijven die van de door deze maatregelen belemmeren. Een krachtig gebruik plegen te maken, gezamenlijk vastgesteld dat het ongewenst is dat de regeringen uit protectionistische over wegingen de ontwikkeling van de inter nationale burgerluchtvaart door allerlei maatregelen te belemmeren. Een krachtig pleidooi werd gevoerd voor het aanvaar den door de regeringen van de vijf „vrij heden van de lucht", zoals deze vermeld staan in de conventie van Chicago. In deze vergadering werden eveneens een aantal besluiten genomen met het oog op de conferentie over de coördi natie van het Europese luchtverkeer, die tegen 21 April op aanbeveling van de Raad van Europa door de I.C.A.O. in Straatsburg is bijeengeroepen. Onder de aanbevelingen, die in' een ontwerp resolutie zijn neergelegd die nog door de „conseil" van de Internationale Kamer moet worden goedgekeurd, bevindt er zich een, waarin op handhaving van de onderlinge concurrentie wordt aange drongen. In een andere aanbeveling wordt ge vraagd, dat geen besluit zal worden geno men over routes met geringe verkeers dichtheid, zonderdat handel en industrie van te voren geraadpleegd zijn over de economische toekomst der geïnteresseerde gebieden. Voorts acht men het ontoelaat baar dat het luchtvervoer onderworpen wordt aan zwaardere formaliteiten dan het andere vervoer, met name wordt ver- zocht om volledige afschaffing van de Verscheidene honderden personen heb ben Vrijdagmiddag betoogd voor de Britse ambassade. Zij droegen Spaanse vlaggen mee er. riepen leuzen als „Wij willen Gibraltar". In Granada gooiden betogers twintig ruiten in van de woning van de Britse vice-consul en hesen zij de Spaanse vlag op het huis. De politie greep hier in. In Sevilla werd het ge bouw van het Britse consulaat geduren de 25 minuten met sinaasappelen beko geld door een menigte, die schreeuwde: „Franco, Franco, Franco, wij willen Gi braltar". Ook In Malaga en Cordova deden zich anti-Britse betogingen voor. Later op de dag werden te Madrid door betogende studenten een ruit van de Britse ambassade en twee van de pers afdeling van de ambassade ingegooid. De politie deed geen poging om de met ste nen en steenkolen gooiende betogers te arresteren. Zij verzocht hun alleen door te lopen. De Britse regering heeft te Madrid ge protesteerd tegen de bij de demonstraties uitgevoerde aanvallen op gebouwen, waarin officiële Britse diensten zijn on dergebracht. Gewezen wordt op de scha de, die door de demonstranten is toege bracht aan Britse gebouwen. Sinds Donderdag is in 's-Gravenhage geen nieuw geval van alastrim geconstateerd. Wel zijn opnieuw enige personen geïso leerd, zodat het aantal van hen, die in observatie worden gehouden, nu 12 be draagt. De hoofdinspectie van de volksge zondheid heeft de indruk, dat de toestand met betrekking tot de alastrim thans sta- tionnair is. Alle 27 zieken maken het goed. Weer is een alastrim-patiënte als ge nezen uit het ziekenhuis ontslagen, zodat er nog 26 zieken zijn. Het aantal ob- servatiegevallen is met één vermeerderd en bedraagt thans 13, Het betreft hier een verpleegster in het ziekenhuis. Het is echter twijfelachtig of dit een alas- trim-geval is. Men heeft echter het zekere voor het onzekere willen nemen en deze verpleegster voorlopig geïsoleerd. Tenslotte sprak de luchtvaart-commissie er haar grote voldoening over uit, dat er geen sprake meer is van de instelling van een Hoge Autoriteit voor het Europese vervoer. De commissie is n.l. van oordeel dat een jong bedrijf als de luchtvaart niet verstrikt mag worden in een systeem van drukkende en ingewikkelde regelingen en dat hier de methode gevolgd dient te wor den van vrij overleg tussen de luchtvaart ondernemingen, met inachtneming van een open overleg met de bedrijven die van haar diensten gebruik maken. De president van de I.C-A.O., de heer Edward Warner, verklaarde in de verga dering, dat de regeringen met grote be langstelling de adviezen van de Internatio nale Kamer van Koophandel tegemoet zien, daar deze Kamer het enige inter nationale lichaam is, dat uit naam van de klanten der luchtvaart kan spreken. De afgezette communistische leider in Joego-Slavië, Djilas, zal zijn tegen vol gende maand voorgenomen bezoek aan Noorwegen en Zweden niet brengen, aldus heeft een woordvoerder van <le Joegoslavische regering meegedeeld Wla- dimir Dedijer, die Djilas heeft verdedied toen deze werd ontslagen, zal zijn bezoek aan genoemde landen waarschijn lijk eveneens niet kunnen laten doorgaan Hedenmorgen is de 75-jarige H. S. uit Overloon levenloos uit de gierkelder bij zijn woning opgehaald. Vermoed wordt, dat hij door de duisternis is mis leid en in de kelder is gevallen. De keien" in de geschiedkunde zijn hard aan het werk; de reken machines bedreigt het gevaar van warmlopen; en toch is de uitslag van de wedstrijd nog niet zo ver gevorderd, dat tot publicatie kan worden overgegaan, dat de namen der prijswinnaars kunnen worden bekend gemaakt. Nog even geduld. Eer het zo ver is zal het laat eens zien Zaterdag 30 Januari zijn geworden. Op die dag ver wachte men dus het volledige jury rapport. Inmiddels valt aan de (begrijpe lijke) nieuwsgierigheid der lezers toch wel enigszins te voldoen. Om tot een zuivere puntentelling voor iedere individuele deelnemer te ge raken, moesten n.l. de geheime dos siers worden opengelegd, waarin het juiste antwoord op elk der 17 gestelde problemen stond opgete kend. Nu de termijn van inzending toch ook reeds lang gesloten is, staat niets de toegang tot de his torische schatkamer meer in de weg. Trekken wij dus van leer. 15 September a.s. te Fulda zal plaats vin den. (West-Berlijn). De conferentie van di ministers van bui tenlandse zaken dei Grote Vier, welke op 25 Januari a.s aanvangt, vormt d- aanleiding tot de uitgifte van een speciaal zege: van 20 Pf. in West- Berlijn. Het ge bouw van de voor malige geallieerdc controle-commissie te Berlijn zal er op voorkomen waar afwisselend met het gebouw der Russische Am bassade in Oost- Berlijn, Maandag a.s. I 20 L. (bruin) gewijd; de 25 L. (grijsblauw) laat een berglandschap bij Cortina d'Am- I pezzo zien; de havenstad Taormina komt j voor op de 35 L. (geelbruin) en het eiland Capri op de groenblauwe 60 I. niuiimi BONDSPRESI DENT PROF. HEUSZ op de Sle Januari a.s. in omloop komende zegels van Wesf- Duitsland. de besprekingen zullen beginnen. Vit de nieuwe bloemenserie van San Marino Het is algemeen bekend dat talrijke van de oudste en oudere uitgiften in paren, strippen en blokken zeer zeldzaam zijn. Dat de postzegelhandel hiermede terdege rekening houdt, is dan ook volkomen te begrijpen. Dit verklaart ook waarom b.v. in de speciale catalogus van de Ned. Ver- eeniging van Postzegelhandelaren bij di verse oude uitgiften ook de prijs van blokstukken e. d. is vermeld. Het bijeen brengen van deze curiositei- ten is dan ook een dure liefhebberij. Het lijkt ons alleen een terrein voor de spe cialist, die dergelijke stukken beschouwt als een onmisbaar onderdeel van zijn spe- ciaalcollectic. Een normale verzamelaar doet o.i. verstandig daar niet mee te be- Wenst hij echter toch van de goedkope uitgiften of van de nieuwere zegels paren of blokken bijeen te brengen, dan zal bet goed zijn wanneer hu zich de vraag eens stelt, wat hij daarmede eigenlijk hoopt te bereiken. Ais met een blok of een strip een bepaalde afwijking kan worden aan getoond of wanneer een interessante al- stempeling juist daardoor tot haar recht zal komen, dan kan de aanwezigheid van het blok of het paartje gerechtvaardigd zijn. Maar ontbreekt deze bijzondere reden, dan zou iemand die een dergelijke col lectie nuchter bekijkt, de opmerking kunnen maken, waarom deze verzame laar niet verder gaat dan b.v. blokken van vier, waarom hij geen grotere blok stukken, gedeelten van vellen of zelfs gehele veilen aan zijn verzameling toe voegt. Spoedig wordt de indruk gewekt, dat het bij dergelijke collecties alleen gaat om een hogere geldswaarde. Wanneer deze opzet er achter zit, be kijkt men de zaak niet meer van de philatelistisclie kant. Juist dan dient een blok, strip of paar ons wat anders te zeg gen dan alleen een hogere geldswaarde. Duitsland (Bondsrepubliek). Even als in ons land zal dit jaar ook in West- Duitsland een postzegel worden uitgege ven ter herinnering aan het feit, dat de H. Bonifacius twaalf eeuwen geleden de marteldood stierf. Het zegel zal in Augus tus verschijnen, tegelijk met een briefkaari die gedrukt - zal worden ter gelegenheid van de 76e verjaardag van de Duitse Ka tholiekendag, welke van 30 Augustus tot Griekenland. Op 15 Januari ver scheen een reeks van twaalf zegels met afbeeldingen ontleend aan de oude Griek se kunst. De 100 dr. (oplage 8 millioen) toont de kop van Pericles, 200 dr. (14 mil lioen) een Myceense vaas in de vorm van een ossekop, 300 dr. (10 mill.) Homerus, 500 dr. (15 mill.) Jupiter. 600 dr. (6 mill.) een jongenskop, 1000 dr. (8 mill.) Alexan der de Grote, 1200 dr. (6 mill.) Wagenmen ner van Delphi, 2000 dr. (5 mill.) een Di- pylon-vaas, 2400 dr. (4 mill.) jacht met honden op een wild zwijn, 2500 dr. (4 mill.) een herder, een kalfdragend van de Acropolis, 4000 dr. (5 mill.) de reis van Dionysos en 20.000 dr. (1 mill.) waterdraag sters. H o n g a r ij e. Het Hongaarse Departe ment van P.T.T. zou op 21 Januari ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van het overlijden van Lenin een spe ciale serie zegels uitgeven in de waarden van 40 en 60 filler en 1 florin. «r»UB*t.lCA inUSKA MM Italië. Dezer dagen verscheen een serie van zes zegels, gewijd aan het toe risme. De 10 L. (bruin) toont een panorama van Siena; een gezicht op Rapallo ziet men op de 12 L. (blauw); aan Cardone is de Nederland. De nieuwe serie met Koningin Juliana werd wederom uitge breid met een aantal waarden. Tot op he den zijn verschenen: 10 ct. rood, 15 et blauwachtig-rood, 20 ct. paarsachtig-grijs. 25 ct, blauw, 30 ct. donkeroranje, 40 ct grijsachtig-blauw, 45 ct. helderrood. 50 ct mosgroen en 75 ct. roodachtig violet. San Marino. Voor verzamelaars van zegels met bloemen kwam een fraaie serie in omloop van negen waarden. Naast het wapen van de republiek San Marino komt op elk zegel een bloem in sprekende kleuren voor; op de 1 Lire een narcis. 2 L. tulp, 3 L. geel roosje, 4 L. korenbloem. 5 L. anjer, 10 L. iris, 25 L. cyclaam, 80 L geranium en 100 L. een roos. V a t i c a a n. De reeds aangekondigde emissie bij het acht ste eeuwfeest van de publicatie van dt „Sententiae" van Pierre Lombard blijkt een zegel van 100 Lire te zijn in karmijn en olijfgroe ne kleur, waarup hei bisschoppelijk groot zegel van de beroem de theoloog is afge- V e r. Naties. Op 11 Febr. a.s, zal de organisatie der Verenig de Naties twee zegels uitgeven welke be trekking hebben op de F.A O., de organi satie voor voedsel en landbouw der Ver. Naties. De Zegelt zijn ontworpen door de Nederlander Dirk van Gelder. In November 1952 is door de Ver Na ties een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van postzegels, welke door deze organisatie zouden kunnen worden ge bruikt. Er kwamen 194 inzendingen binnen van 67 mededingers uit 32 verschillende staten. De prijsvraag was verdeeld in drie groepen, In de derde groep voor een ontwerp, dat betrekking heeft op de werk zaamheden of de doelstellingen van een der bijzondere lichamen der V. N. won onze landgenoot de eerste prijs, een be drag van duizend dollars. In de eerste en tweede groep gingen de prijzen resp. naar Struski uit Israel en Leonard Mitchell uit N. Zeeland. Op deze nieuwe uitgifte komen voor een tarwe-aar en het gebruikelijke opschrift in vijf talen. Er zullen 1.250.000 exemplaren worden gedrukt in de waarden van 3 en 8 ct. Zweden. Naar gemeld wordt zullen hier speciale zegels worden uitgegeven bij gelegenheid van de in Februari en Maart a.s. te houden wereld-ski-kampioenschap pen. Probleem I 5 punten Probleem II 10 punten Probleem III 5 punten Probleem IV 5 punten Probleem V 5 punten Probleem VI 5 punten Probleem \TI 10 punten Probleem >'111 7 punten Probleem IX 7 punten Probleem X 8 punten Probleem XI 8 punten Probleem XII 5 punten Probleem XIÏI Niet goed opge lost. vijf straf- punten 1 Probleem XIV 5 punten Probleem XV 5 punten Probleem XVI 5 punten Wat stelt deze plaat voor t Jan van Schaffelaar springt van de toren te Barneveld. Wat stelt het voor en tvaar bevindt het zichT Pater Johannes Brugman. Museum Amstelkring, Am sterdam; Ons' Lieve Heer op Solder, Amstèrdam. Beide plaatsaanduidingen goed. Welk fragment uit onze geschiedenis is hier afgebeeld f Prins Willem VI, de latere Koning Willem I, landt te Scheveningen (30 November 1813). Waar bevindt zich deze trap en welke belangrijke ge beurtenis in onze geschiedenis vond hier plaats f Prins Willem I te Delft vermoord. De trap met de kogelgaten in „Het Prinsenhof" te Delft. Wat stelt dit voort Marteldood van de H.H. Martelaren van Gorcum te Brielle. „Terechtstelling" ofschoon verkeerd wordt niet voor fout gerekend. Waf gebeurt hier, en waarom t Palingoproer te Amsterdam, naar aanleiding van het verbod van „palingtrekken". Ook de loutere vermel ding „palingtrekken" is goed. Waar bevindt zich deze gedenksteen T Te Muiden. Waf stelt het voor en waar gebeurde liet* Afstand van Karei V te Brussel. De eerste woorden van een zinsnede uit een der brieven van Jan Pieterszoon Coen aan Bewindhebbers der Oost Indische Compagnie, welke nog vaak (meestal onjuist) geciteerd worden. Dispereert niet. Alle antwoorden, welke van bekendheid met deze zinsnede (al dan niet verbasterd) blijkgeven, worden goed gerekend. Een godin van 2000 kg., rustend op de tenen van de linkervoet, op een praalgraf in een van de oude kerken van ons land. Welk praalgraf t Praalgraf van prins Willem de Eerste in de Nieuwe Kerk te Delft. Waf stelt dit voor f Laatste gesprek tussen Filips II en Willem van Oranje. No los estados - ma vos, vos, vos. Niet de Staten, maar gij, gij, gij. Alle antwoorden, welke het zelfde feit aanduiden, goed. Waf stelt dit standbeeld voor en waar bevindt het zicht De gebroeders De Witt, Dordrecht. Wie is deze man eh waarom mag men zijn pose karak t.enstiek noemen t Mossadecq, die zich (om het medelijden op te wekken vaak als patiënt in pyama vertoonde. Alle overeen komstigheden, goed. Ter herdenking van welke gebeurtenis werd dit monu ment opgericht en waar bevindt het zicht Prins Willem VI uitgeroepen tot souverein vorst. Be vrijding van het Franse juk. Plein 1813, Den Haag. Alle soortgelijke oplossingen goed. Waf stelt dit voort Aanbieding van het verzoekschrift der Edelen. Waf gebeurt hier en wie was de held van deze gebeur tenis t. Verovering van Breda, met behulp van in een turfschip verborgen soldaten. Maurits. Probleem XVII 5 punten Dit zijn de uitkomsten der ge schiedvorsers, zwart op wit. Aan velen zullen zjj vreugd bezorgen, anderen teleurstelling berokkenen. Maar vrijwel allen hebben toch, naar eigen getuigenis, aangenaam gezocht en gepuzzeld. Zoals de scherpzinnige lezer uit de formulering der bovenstaande ont- tullingen hier en daar bereids wel zal nebben afgeleid, wacht de jury een lang niet gemakkelijke taak. Soms doen zich bjj de bewoordingen der gegeven antwoorden ten opzichte van de feitelijkheden kleine nuances voor, welke nauwkeurig afgewogen moeten worden en getoetst aan de werkelijkheid. Wat geldt voor vol- Waf gebeurt hier en waart Dansen om de Vrijheidsboom te Amsterdam. strekt fout Wat kan er nog juist mee door? Wat is niet meer dan een Schönheitsfehler? Met deze en dergelijke vragen is de worsteling volop aan de gang. De prijzen gaan naar de houders van de hoogste puntenaantallen, de hoofdprijzen naar degenen onder hen, die een fraaie of originele vorm voor hun inzendingen bedach ten. Terwijl men 't oordeel wachte, houde men voor ogen, dat op de beslissingen der jury geen beroep mogelijk is en dat over de uit slag (en) niet kan worden gecorres pondeerd. Sisyphusarbeici bij zoveel subtiele beoordelingsstof.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9