Z1J n P.S.V. schakelde naar hoogste toerental Verdiende Philips-revanche op koploper Emma RBC en PSV vervulden de stunt-rol van winterse dag Lichtvaardige penalty R.B.C. ééns per jaar Beroepsvoetbalbond heeft geen vertrouwen in zichzelf K.N.V.B. niet ongerust, maar wèl gewaarschuwd MVV versloeg DHC na de rust REIMS KOMT NIET Kraak als midvoor t Duo Frmissen—Dillen scoorde de goals Dordtenaren gaven middenveld prijs e vonden aanvalscentrum geblokkeerd F.C. Köln misschien wel Wageningen hield Ajax in bedwang bracht BVV's gelijkmaker tegen SVV WILLEM II slachtoffer van de traditionele Roosendaalse stunt Paleis-revolutie veet haar eigen kinderen op" Moderne stromingen zullen toch, zonder dissidenten-actie, eens baan breken Ook de oppositie bleef de K.N.Y.B. trouw MAANDAG 25 JANUARI 1954 PAGINA VOETBAL IN BELGIë OM WERELDTITEL VOETBAL Sein voor de K.N.V.B. Mfc jéprW et*- (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, Zondag P.S.V. had eindelijk en op slag zijn hoogste toerental gevonden. En daar mee draaide het de sterke leiders-ploeg van Emma naar een verdiende nederlaag. Eindelijk vonden „jong" en „oud" in de voorhoede elkaar in de juiste cadans, presenteerden Vergouwen en Waterman aan de gereputeerde kampioens-schutters Dillen en Fransen de kansen voor hun gevreesde kogels. En in de verdediging waren het de stoere reuzen-figuur van Wouters en de kleine halfspeler Van de Molengraft, die in een merkwaardige maar doelmatige samenwerking de weg door het centrum voor de geraffineerde Cor van der Gijp afgrendelden. Emma's aanvoerder Freek van der Gijp had op het moeilijk 'bespeelbare veld niet de vereiste gang 0111 zijn normale schakelwerk tussen middenveld en aanvalslinie uit te voeren en aan de flanken kregen de zwakke Hardenbol en de traag wordende Janus van der Gijp tegen de zich goéd opstellende Rensen en Scholten ook al geen ruimte. Het zwaartepunt van deze strijd lag dus op de stormlopen, welke P.S.V.''s goed lopende aanval op de numeriek sterke Emma-defensie ondernam. En j trapte, kreeg Middendorp de kans van dat wonnen de Philips-lui. Zij wonnen dat duidelijker dan de 21 zege zou doen vermoeden. Maar door die bescheiden score bleef ook het gevaar van een Dordtse gelijkmaker voortdurend aanwezig. En zo kwam het einde onder hoogspanning. Maar de P.S.V.-revanche op leider Emma was er niet minder verdiend om. Het was niet verwarmend, het spel dat in deze ontmoeting vertoond is. Zon der enige bezieling ging het in kalm tempo op en neer, waarbij reeds in de 5e minuut De Wit een doelrijpe kans kreeg, doch het doel grandioos miste. In de 9e minuut wist M.V.V. een corner te forceren, waarbij v. Schayk niet klem ving en Bisschops nam deze kans waar om M.V.V. de leiding te geven, 10. De bezoekers geraakten dan in een domi nerend spel, doch al hun geploeter zette geen zoden aan de dijk, daar de voor hoede weinig tekenen van doortastend heid vertoonde. Zo kon de zwak spelen de M.V.V.-achterhoede telkens toch op ruimen, waaruit nu en dan een M.V.V.- aanval ontstond, die niet altijd van ge vaar ontbloot was. Als bij een D.H.C.- aanval back Stevens een gat in de lucht zijn leven, maar zijn schot belandde pal tegen de uitgelopen M.V.V.-keeper. Zo verliep het eerste half uur zonder groot se dingen, maar uiteindelijk kwam dan toch in de 35e minuut de gelijkmaker i door de snelle v. Willigen als sluitstuk van een excellente ren, 1—1. In de res terende tijd van deze eerste helft kwa men beide doelen nog_wel in gevaarlijke situaties te verkeren, doch een voltref fer bleef uit, zodat rust met 11 inging. De tweede helft trapte M.V.V. af en stormde direct op het vijandelijke doel af, waar even getreuzeld werd met in grijpen cn v. Wissem profiteerde hier van om een kogel te lossen, waarop v. Schayk geen kijk had, 21. Van toen af was het M.V.V. wat de klok sjoeg. In de 20e minuut kreeg Ummels even wel zijn kans bij een verre pass van Verdonschot. Zijn kogel 'wist v. Schayk nog weg te stompen, doch het leder be landde juist op het hoofd van dezelfde Ummels, die nu correct het leder in het D.H.C.-doel liet verdwijnen. 31. Hierna pakten de bezoekers wat stevi ger aan. Oostrum kon tot 32 reduceren, maar Verdonschot bracht tenslotte de stand op 42, waarmede alle kruit ver schoten was in deze beneden peil staan de ontmoeting. De uitslagen van de in de Belgische eerste divisie gespeelde wedstrijden luiden: Beerschot A.C.Antwerp F.C. 1-1. Daring C.B.Standard C.L. 1-1, Berchem SportF.C. Luik 2-0, Olym pic CharleroiUnion St. Gilloise 2-1, Lyra CharleroiUnion St. Gilloise 2-1, LyraChar leroi S.C. 3-0. F.C. MechelenLierse S.K. 0-2. La CantoiseS.C. Anderlecht 2-4, Tilleur F.C. Racing Mechelen 3-0. La Gantoise staat met 28 punten bovenaan, op 3 punten gevolgd door Anderlecht. De derde plaats is thans voor Olympic Charleroi met 23 pnt. Lyra is onderaan de ranglijst Union St. Gilloise dicht genaderd. Lyra won vandaag en heeft nu 12 punten tegen Union St. Gilloise, dat verloor 13. Naar wij vernemen, is de K.N.V.B. met dc Franse beroepsvoetbalclub Reims (waarin Bram Appel speelt) niet tot een accoord kunnen komen betreffende de financiële condities van een wedstrijd van Reims tegen het voorlopig Neder lands Elftal. Nu is contact opgenomen met de Duitse scmiprofclub FC Köln (doelman: Frans de Munck) voor een medio Februari in Rotterdam ofwel in Den Bosch te spelen oefenwedstrijd voor de Oranje-ploeg. De speciale F.I.F.A.»commissie heeft thans het definitieve wedstrijdrooster voor de achtste finales van het tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal, dat van 16 Juni tot en met 4 Juli in Zwitserland wordt gehouden, bekend gemaakt. Het rooster ziet er als volgt uit: 16 Juni (openingsdag», Bern: Uruguay tegen Tsj. Zurich: Oostenrijk tegen nummer twee van groep 3 (Engeland, Schotland of Wales). Lausanne: Frankrijk tegen winnaar van groep 10 (Griekenland, Israel of Zuid Slaviël. Geneve: Winnaar van groep 12 (Brazilië, Chili of Para- guay) tegen Mexico. 17 Juni: Bern:Winnaar van groep 6 (Spanje of Turkije) tegen winnaar van groep 1 'Duits land of Saarland). Bazel: Winnaar van de ont moeting EngelandSchotland tegen België. Zu rich: Hongarije tegen winnaar van groep 13 (Japan of Korea). Lausanne: Italië tegen Zwit serland. 19 Juni: Bazel: Uruguay tegen nummer twee van groep 3 iEngeland, Schotland of Wales). Zurich: Oostenrijk tegen Tsj. Slowakije. Lau sanne: Winnaar van groep 12 (Brazilië, Chili of Paraguay) tegen winnaar van groep 10 (Griekenland, Israel of Zuid Slavië). Geneve: Frankrijk tegen Mexico. 20 Juni: Bern: Winnaar van groep 3 (Enge land of Schotland) tegen Zwitserland. Bazel: Hongarije tegen winnaar van groep 1 (Duits land of Saarland) Geneve: winnaar van groep 6 i Spanje of Turkije) tegen winnaar van groep 13 (Japan of Korea). Lugano: Italië tegen Bel gië. Doelman Van den Berg heeft zijn han den kunnen warmen! Dillen en Franssen kogelden er ouder wets op los en reeds na 6 minuten oogstte Franssen met een enorm hard schot een voltref fer. Emma's slin gerback Van der Starre, die door de sterke druk welke P.S.V. in het cen trum van de aan val uitoefende, steeds in de positie van stopper werd gedwongen, greep op een verre pass van Rensen mis; en Franssen knal de in volle storm- draf meteen in. P.S.V. bleef ge vaarlijker, nam het middenveld in be zit en manoeu- weerde zijn schutters-duo steeds m yuur- positie. Emma's aanvallende SPU Veld huis kon in zijn eentje niet het gat tussen zijn vergeefs naar openingen tas tende voorhoede en zijn te honkvast rond het eigen strafschopgebied hangen de vijfmans-verdediging overbruggen; en EERSTE KLASSE A: Stormvogels—Heracles 2—0 AjaxWageningen 0(1 EERSTE KLASSE B: Vitesse—Blauw Wit 1—4 Go Ahead—'t Gooi 2—2 EERSTE KLASSE C: P.S.V.Emma 21 SittardiaLonga 52 SpartaBleijcrheide 10 Strop voor Vitesse DILLEN winnende goal (Van onze sportcorrespondent) IJMUIDEN, Zondag. Sedert Angcnent naar Sportclub Emma in Limburg is verhuisd, tobt men bjj Stormvogels met een middenvoors-pro bleem, waarin de laatste tijd Snoeks voor ziet. Deze Snoeks was echter voor de wedstrijd Stormvogels—Heracles niet be schikbaar en toen nam de k.e. een experi ment metPiet Kraak, jawel, de oud-keeper van het Oranje-elftal. Kraak is de laatste tijd nogal door bles- res geplaagd en sedert zijn schouder verwonding in October tegen Ajax had hij niet meer gespeeld. Wellicht is hij van mening, dat hij zijn roem ruchte carrière tóch nooit meer in vroegere grootheid kan herstellen, wellicht ook wil men de jonge Venus niet meer uit het elftal zetten Hoe dan ook: Kraak speelt nu in de .voorhoede. En nog wel als middenvoor. Met succes ook. Er lopen in de huidige eerste klassen slech tere rond! daar maakte P.S.V. gebruik van. Enig onfortuin met schieten èn een serie fraaie saves van doelman Van den Berg stonden echter méér P.S.V.-doel- punten in de weg. En 10 minuten voor de rust maakte Emma gelijk! Cor van der Gijp joeg een vrije trap botweg midden in het „muurtje", waar bij de bal tegen de arm van Rensen vloog. De Dordtse smeekbeden om een penalty werden beloond, scheidsreehter Martens wees naar de witte stip. En Freek van der Gijp benutte de kans onberispelijk als altijd. Even was P.S.V. aangeslagen en Hardenbol kreeg de ruimte om met een een tweede goal te scoren, maar hij talmde net zo lang tot Rensen hem de bal nog kon ontnemen. Emma ging na de rust onmiddellijk door, maar Wouters en Van de Molengraft bleven het centrum secuur afgrendelen en eigenlijk heeft Steiger niet eens zo veel werk te doen gekregen. Geleide lijk wist P.S.V. zich aan de druk tc ontworstelen, opnieuw het middenveld te veroveren en wederom zijn zware geschut in stelling te brengen. Na 20 minuten glipte Vergouwen weer een door de numeriek wel sterke doch overi gens vele zwakheden vertonende Dordtse defensie, zijn voorzet trok precies op maat dwars door de ontredderde rood blauwe gelederen heen en de naar binnen gekomen Dillen zette er met een resolute dreun het hoofd onder. On houdbaar vloog het leer achter Van den Berg in de touwen. En toen kwam in het laatste kwar-1 tier natuurlijk Emma's slot-offensief, waarin heel de Dordtse ploeg sterk op drong en de aanval met een enorme vaart tegen de Philips-defensie opjoeg Maar daèr vielen gèen bressen meer in. P.S.V. hield zijn revanche vast: 21. N.A.C.—V.V.V0—2 V.V.H. '16Xerxes 00 BrabantiaH.B.S11 S.V.V.—B.V-V1—1 EERSTE KLASSE D: M.V.V.—D.H.C4—2 ExcelsiorLimburgia 32 NOADEindhoven 01 JulianaFeijenoord 00 R.B.C.—Willem II 3—1 Terwijl alle hockey- korfbal- en handbal-wedstrijden wegens de vorst «aren afgelast, oogstte men in de eerste klassen van de voetbal-competitie nog een aanzienlijke buit. Op harde en deels zelfs gladde velden (bevroren gras kan inderdaad verraderlijk glad zijn) en onder een barre oostenwind gingen lfi van de 28 wedstrijden in typische winter-sfeer door. Onder deze omstandigheden (men ging in de meeste gevallen nogal „behoedzaam" te werk) was niet overal goed voetbal mogelijk. Wèl kwam men tot enige op merkelijke uitslagen, waarvan de nederlagen, welke Emma en Willem II tegen resp. P.S.V. en R.B.C. leden, wel de belangrijkste waren. waardoor zij de tweede plaats moes ten overdoen aan V.V-V., dat staart- club N.A.C. bedwong, terwijl Sparta op gelijke hoogte met S.V.V. kwam door in een onder deze omstandig heden bijzonder vinnige wedstrijd Blijerheide (onverdiend) in de mid denmoot terug te drukken. Deze afd C was de enige, waar alle wedstrijden doörgang vonden. Hek kensluiter H.B.S. haalde weer een puntje, maartegen Brabantia, zo dat de afstand nog gelijk bleef. Van de staartclubs bleef, naast N.A.C., ook Longa zonder winst: Sittardia maak te met de Tilburgers korte metten Mèt H.B.S. oogstte ook V.V.H. '16 een puntje door een draw tegen Xerxes. Jaarlijkse R.B.C.-stunt De sensatie van de dag was natuur lijk de duidelijke nederlaag, die Wil- lm II, verleden week nog in de hel denrol van de grote titel-pretendent in afd. D (7—0 tegen E.B.O.H thans in Roosendaal te slikken kreeg van R.B-C., dat daarmee zijn vaste „stunt van het jaar" pleegde. Het was met 31 de stunt wèl! Eindhoven nam nu de eerste plaats over na een overigens zeer benauwde zege op NOAD en ook al dank zij het feit dat E.B.O.H. en Hermes niet speelden. In de staart zette R.B.C. nu een flinke portie zorgen overboord, temeer daar D.H.C. en Limburgia van M.V.V. resp. Excelsior verloren- Kost bare winst ook voor Juliana, dat te gen Feijenoord een punt thuis hield. Overigens deed men in het Noorden en Oosten aan dit winter-voetbal niet mee, in het Westen slechts op enkeje plaatsen en alleen in het Zuiden op volle toeren. Zo werden in de afde lingen A en B elk slechts twee wed strijden gespeeld. Titel-candidaat Ajax zag geen kans om de opmerke lijk zware 51 nederlaag die de Am sterdammers destijds aan Wagenin gen op eigenBerg hadden toege bracht, thuis nog eens dun over te doen-, met 00 namen de Veluwe- naren een halve revanche mee. In de onderste helft van de staartgroep bleven de Stormvogels in de meerder heid over Heracles, dat nog niet veilig is. Een zwarte dag werd het voor Vitesse; de Arnhemse hekken sluiters werden thuis met zware cij fers verslagen door Blauw Wit, dat weer een goede dag had En Vitesse's positie werd nog somberder, doordat 't Gooi kans zag om van het bezoek aan Go Ahead een zeer kostbaar gelijk spel mee te nemen. S.V.V. raakt achter P.S.V.'s revanche op C-koploper Emma is niet uitgebleven! Met 21 bleven de Philips-lui in de meerder heid. Maar Emma gaat nog steeds aan de kop. Van dc concurrenten kwam ook P.S.V. zélf dus weer sterk in de running maar moest S.V.V. weer een punt laten schieten. De Schiedam mers kwamen, niet onverwacht, te gen B.V.V. slechts tot een gelijk spel, KRAAK, middenvoor SCHIEDAM, Zondag. (Van onzo verslaggever) In de 39ste minuut na de rust verwekte een lichtvaardige beslissing van scheids rechter Verkerk heftige deining bij al wat voor S.V.V. voelde, in de boeiende strijd, die de in 't kanariegeel gestoken Schiedammers voerden tegen de rood-zwarte Bos schenaren. De eerste hoekschop op 't S.V.V. doel werd de thuisclub noodlottig.Terwijl de door Van Overbeek genomen voorzet op weg naar doel was, trachtte Kouwen, gehinderd door Quaadvliet, zich los te werken, duwde daarbij deze wellicht in de rug, waarop dhr. Verkerk gedecideerd, ondanks alle protest van de S.V.V.-ers, naar de witte stip wees. Na enig geharrewar kwam Van Overbeek kalm naar de bal lopen; en terwijl Kouwen nog trachtte te vragen, wie de schop zou nemen, lepelde de kleine Bosschenaar, met 'n achteloosheid, alsof hij eigenlijk eerst nog wilde kijken of de bal wel goed lag, snel en verrassend en zeer handig ineens in de touwen. In de 2—0 zege van Storm-Daarmee was de stand weer gelijk en dit trof de S.V.V.-ers te meer. daar de S.V.V. en B.V.V. speelden in Schiedam een wedstrijd op aantrekkelijk niveau. Maar de twee doelpunten kwamen vreemd tot stand. B.V.V. scoorde op bedrieglijk argeloze wijze uit een penalty en hieronder de scène na de voltreffer van S.V.V.: midvoor Köneman heeft zijn Bossche tegenstander met bal cn al in het net gewerkt en ligt op zijn gemak uit te blazen, voor lopig nog niet zó enthousiast als de juichende Geel en Van Pelt EERSTE KLASSE A: Haarlem15 22 Ajax 15 22 N.E.C14 21 D.W.S15 18 Stormvogels 16 17 Wageningen 15 16 Elinkwijk 15 16 Leeuwarden 15 15 Ensched. Boys ..15 14 Heracles 15 12 Zwolse Boys 15 11 Be Quick 15 11 Oosterparkers15 8 R.C.H15 7 EERSTE KLASSE B: V.S.V- 15 24 D.O.S 15 19 E.D. 015 19 Blauw Wit 16 18 Volewijckers 15 17 Go Ahead 15 17 Rigtersbleek 14 14 Heerenveen 15 13 A.G.O.V.V14 12 G.V.A.V14 11 Sneek 14 11 Enschede 15 11 't Gooi 16 11 Vitesse 13 9 EERSTE KLASSE C: 33—11 36—16 32—14 29—20 24^21 31—22 20—22 28—21 25—18 19—25 14—34 22—50 12—31 10—30 34—11 39—21 23—20 35—27 36—35 26—26 32—34 34—4!) 25—23 16—22 21—31 22—28 20—31 15—30 Emma 16 V-V.V. S.V.V. Sparta P.S.V. 15 16 16 15 Bleijerheide 15 Sittardia 15 Xerxes 16 B.V.V. 16 Longa r 14 Brabantia 15 V.V.H. '16 14 N.A.C15 H.B.S- 16 23 21 21 21 19 16 15 15 15 11 11 10 9 7 EERSTE KLASSE D: Eindhoven Willem II E.B.O.H. 15 15 15 Hermes Dvs14 Excelsior M.V.V. 15 16 Feijenoord 16 NOAD A.D.O. R.B.C. Juliana 16 15 15 15 Limburgia15 D.H.C. 16 Maurits 14 23 22 22 21 19 17 16 15 13 11 11 8 8 6 42—31 32—20 36—23 32—21 32—25 19—21 36—32 24—26 32—28 22—29 19—27 22—38 25—31 22—43 39—20 58—22 26—23 27—16 30—20 38—26 20—i 19—27 19—23 21—29 20—23 22—40 24—49 10—32 vogels op Heracles legde hij met een afgemeten voorzet aan Luppens de basis voor het eerste en scoorde hij zélf in de laatste minuut het tweede doelpunt. Om nog eens op het Oranje-elftal terug te komen: laat Van Melis maar oppassen scheidsrechter vóór de rust een veel duidelijker overtreding van Krijgh tegen Köneman, toen deze een vrije scoringskans had, over 't hoofd had gezien. De 10 voorsprong, die SVV een half) kwam ditmaal met'Van Beurden als mid- uur na de rust verkregen had, kwam de Schiedammers toe, daar zij over een be tere ploeg beschikten. BW sukkelt ken nelijk met een voorhoede-vraagstuk en (Van onze speciale verslaggever) DE LUITEN, Zondag Het is een vaste traditie, dat R.B.C. tegen de grote Zuidelijke kanspaar- dan ééns per jaar de grote stunt uithaalt. Daarvan hebben in jaren dat zij kampioens-aspiraties hadden, ploegen als B.V.V., Eindhoven, 1 .S.V en Willem II kunnen meepraten. En R.B.C. heeft deze „traditie vooitgezet. Ditmaal was weer Willem II het slachtoffer. Het sportpark De Luiten te Roosendaal barstte uit zijn omheiningen van enthousiasme, toen de thuis club na liet eindsignaal met een overwinning op de grote Tilburgse kam pioenspretendenten naar de kleedkamers trok. Een verdiende overwinning bovendien. Eéns per jaar slaat R.B.C. zijn grote slag. En de Zuidelijke troefploegen zijn daar al op geprepareerd. Ook Willem II wist, dat dit reisje naar Roosendaal niet zonder de gebruikelijke risico's was. En tot de tanden gewapend, niet het minst behept met noncha lance na de 70 monster-zege over E.B.O.H., traden de Tilburgers aan. Maar R.B.C. stak nu eenmaal in de „stunt-stemming". En van meet af aan wierpen d§- oranje-hemden zich als leeuwen in de strijd. De kleine Cools regeerde on middellijk de ver dediging in een vorm zoals hij in een Nederlands B- elftal nog nooit heeft gehaald. En In de vervaarlijk switchende voorhoede buitenspelers al ras de COOLS, wedstrijd van leven zijn bleken de beide de opmerkelijkste figuren: Vermunt met een partij die^ hem nog stééds als candidaat voor een „ènder Oranje-shirt" stempelde (bovendien bui tenspeler van formaat op links zowel als rechts), Schellekens met een vaart waar aan men nóóit zou afzien dat deze „oude- liefde-roest-niet-veteraan" met zijn bijna veertig jaren onderdehand een van de oudste eerste-klassers in den lande rrmet zijn. In het centrum van deze viermans- linie liepen dan om beurten Bruijninckx en Bindels storm op het hart van de Til burgse defensie, waarin men al gauw last van „kloppingen" kreeg. En in de 32e mi nuut waS het dan zover, dat Bruijninckx na een snelle aanval, die de gehele ver dediging van de tricolores oprolde, een voltreffer kon plaatsen. Maar zö gemak kelijk zou R.B.C. deze stunt niet volvoe ren, want nauwelijks 1 minuut later had rechtsbuiten De Jong reeds de gelijkma ker gereed. Willem II barstte na de hervatting los met een offensief, waar heel Roosendaal van verschrok. Toen echter groeide de kleine Cools naar een zelden gezien hoogtepunt. Als de centrale figuur in de K.B.C.-verdediging vormde h(j niet alleen voor de twee koppen grotere Van Roessel een onoverkomelijk struikelblok, maar sneed h(j ook iedere andere Tilburgse aan valler in kritieke positie resoluut dc pas af. Zo speelde Cools de „wedstrijd van zijn leven", tegen de niet aflatende aan- valsdruk van Willem II in. Maar 't bleef kritiek voor de R.B.C.-ers Tot de oranje voorhoede de kans kreeg zich in gevaarlijke uitvallen los te wer ken. Door hun verrassende karakter en snelheid droeg elk van die uitvallen de kiem van een doelpunt in zich en gelei delijk moest Willem II méér voorzorg ne men en zijn eigen aanvalsgreep laten vie ren. Minder in aantal bleken de Roosen daalse stormlopen inderdaad gevaarlijker en Bindels nam na 26 minuten met een fraaie goal uit een algemene switch-aanval reeds een voorproefje op de „stunt". En 4 minuten voor het einde werd hei feest compleet, toen Vermunt in een zigzag gende solo-rush door de Tilburgse verde diging schoof en zijn actie met een be heerst schot knap afwerkte: 3—1. Toen kon men in De Luiten weer de „één-per jaar-stunt" gaan befuiven. voor en rechtshalf Remmers als rechts buiten. Kort na 't begin werd deze linie nog extra gehandicapt door 't uitvallen van Heymans, die na een botsing met Corveleyn geblesseerd raakte. Vos, een „stijf" rechtse speler, kwam toen de aan val op links completeren. Deze linie had tegen de uitstekend sluitende SVV-ver- dediging, waarin vooral Wink uitblonk, niets in te brengen. En daar Van Schijn- del als meester van 't middenveld fun geerde, was 't alleszins verklaarbaar, da: SVV met het windvoordeel een groot over wicht demonstreerde. De Schiedamse aanval had echter, on danks vaak goed combineren, bij de af werking veel moeite met de grillige ba! op 't harde veld. Daardoor zal 't wel ge komen zijn, dat 't vizier bij talrijke scho ten van Van Pelt en Geel zo slecht gesteld was. Na een kwartier werd het tempo door de Schiedammers nog wat opge voerd. Het trio Huybregts-Krijgh-Schro- ver bood echter uitstekend tegenstand, terwijl doelman Van der Burgt, een zeer waardig vervanger van Saris, eenmaal een machtig schot van Van Pelt fraai stopte In de 29e minuut kopte Gosens een hoek schop net hard naast het doel. Talrijk bleven de Schiedamse aanvallen, maar 't verdiende doelpunt bleef uit, hoe wel Krijgh kort voor de rust minder oir- bare middelen te baat moest nemen om de fraai spelende Köneman te stuiten, het geen de heer Verkerk, die te ver afstond, ontging. Meteen daarop kreeg Van Over beek de eerste serieuze BVV-scoringskans uit een voorzet van Remmens, maar op het laatste moment wist Corveleyn hem deze nog te ontnemen. Ondanks het windnadcel bleef SVV ook in de tweede helft de toon aangeven, hoe wel dc uitvallen van BW nu alle aan dacht vroegen, ook al doordat Van Beur den weer naar rechts verhuisd was en Remmers als midvoor vooral door zijn scherp opstellen, veel gevaarlijker was. Maltha en Van Pelt misten een kans voor SVV Vooral de Schiedamse linkerwing met de hardwerkende Geel was uiterst actief en eenmaal beging Krijgh wederom een overtreding tegen Geel. De schoten uit de SVV-aanval bleven echter slecht gericht. Nadat Van Beurden naast had geschoten na een aanval van Quaadvliet, kreeg Kö neman *in de 30ste minuut uit een pass van Geel gelegenheid om terrier Krijgh te ontlopen. Vrij stormde hij op Van der Burgt af, die de bal na zijn schot nog wist te stoppen, maar de SVV-midvoor liep meteen door en kwam met bal èn keeper over de doellijn (10). SVV bleef doorgaan en toen ieder een score-verhoging verwachtte, had BW s eerste hoekschop het reeds bóven beschre ven verloop (11). SVV zette er in or laatste minuten nog eens alles op, maar doelman Van der Burgt bleef pal staan terwijl Gosens pech had door uit een fraaie aanval tegen de staander te ko gelen. I_aE PALEIS-REVOLUTIE is niet uitgebleven. E11 men moet maar af wachten, of de van zichzélf al zo revolutionnaire Nederlandse Beroeps Voetbalbond dat wel kan overleven. Schoof men enkele weken geleden bij de bestuursverkiezing reeds de beide initiatief-nemers, de heren Van Lent en Bruinvelds, terzijde, waarna de nieuwkomer Swart op de voorzitters zetel werd gebracht, thans beeft men de heer Van Lent helemaal uit het bestuur gezet. Hij had de functie van pers-commissaris en blijkt als zodanig zijn mond voorbij gepraat t<$ hebben met mededelingen die niet rijp voor publicatie waren. Hij is daarvoor nu „in de ban" gedaan. Tezelfdertijd nam ook Jan de Natris zijn ontslag; de oud-internationaal van Ajax behoorde ook bij de mannen van bet eerste uur, bad dc functie van organisator en technisch leider, is thans ook weg-geintrigeerd. Naar zijn zeggen, wenst hij geen enkele bemoeienis meer met dc N.B.V.B. te hebben. En men mag nu gaan wachten op de volgende „coup". Want is cr niet de historie om tc be wijzen, dat „dc revolutie haar eigen kinderen opeet"Voorlopig staat men in de Nederlandse voetbalwereld nog sceptischer tegenover deze N.B.V.B. dan men bij de geboorte-aankondiging direct al bleek te zijn. BET moet voor de Kon. Ned. Voet, bal Bond een zekere geruststelling zijn te weten dat men altijd nog het gezag van de Verlengde Tolweg erkent. De K.N.V.B. had dat wellicht zélf niet verwacht. Want er was de laatste tijd nogal wat gerucht ontstaan rond de, heus niet te bagatelliseren meningsverschillen, die tussen de K.N.V.B.-bestuurders en de Neder landse sportpers als spreekbuis van de publieke opinie aan het licht waren getreden. Vurige kolen had die sport pers op de hoofden der diverse heren gestapeld; en de reacties, waartoe auto riteiten als Kruyver en Hoolboom zich vervolgens hadden laten verleiden, waren niet alleen een tikje lachwek kend. maar ook bar onhoffelijk ge weest. Men had dc sportpers zonder meer voor de voeten geworpen, dat zij „uit eigenbelang" de gemoederen ophitste in de richting van beroepsvoetbal en dat zij daarom het nog altijd ach zo ama teuristische spelletje van haar eigen landgenoten doelbewust en aan alle kanten afkamde en kleineerde. En nu komt er dan een groep per sonen. die beroepsvoetbal in ons land willen invoeren. En wat doet de sport pers? Zij kan en móg het nieuws daar- 1 omtrent niet uit haar kolommen weren. Maar zij toont, de onvermijdelijke uit zonderingen van „zo de wind waait, I waait mijn rokje" daargelaten, voor die beroepsvoetbal-promotors niet de minste sympathie. En zij' schaart zich.... achter de K.N.V.B.! Want zij is altijd nog niet vergeten, dat de K.N.V.B. het voetbal in ons land groot heeft ge maakt. dat deze Bond zich aldus enige niet weg te cijferen verdiensten heeft verworven en.... dat zónder de in en door de K.N.V.B. betoonde energie en idealisme en geestdrift nooit het sport leven in het algemeen en daarmee de volksgezondheid in ons land èn onze internationale reputatie het peil zou den hebben bereikt waarop zij nu staan. Het is daarom, dat deze sportpers uit oprecht respect de publieke opinie be ïnvloedt tot trouw aan die K.N.V.B. Men ingsversch il blijft HOEWEL: de meningsverschillen blijven. Want het is en blijft waar, dat de starre politiek, welke de K.N.V.B. in de laatste jaren heeft ge voerd, dc oorzaak is van het tot vér beneden internationaal peil afzakken van ons voetbal (en zou het alleen maar toevallig zijn, dat in talrijke andere takken van sport deze baisse zo opmerkelijk parallel loopt?) En het blijft waar, dat de K.N.V.B. zijn regle menten èn zijn bestuursbeleid op méér dan één punt dient te moderniseren, om de verontrustende teruggang van ons voetbal (op zowel nationaals als inter nationaal niveau) tot staan te brengen. Maar.de K.N.V.B. is ook het enige lichaam, dat deze modernisering zou kunnen doorvoeren. En dat zou stellig niet in de richting gaan van vol ledig beroepsspel, zoals de N.B.V.B. dat voorstaat. Vermoedelijk zullen wij bovendien nog lang moeten wachten, alvorens de moderne groeperingen in de K.N.V.B. de overhand krijgen. Die groeperingen zijn er. Men legge zijn oor maar te luisteren bij verenigingen als Feijenoord en RCH, Vitesse en NAC, Be Quick en Sparta, om van de Brabantse en Limburgse clubs, die men weieens een tè groot enthousiasme in bepaalde moderne richtingen verwijt, maar te zwijgen Eéns zullen die groeperingen, welke bun moderne opvattingen paren aan een in het oude amateurisme wortelen de gematigdheid en zelfbeperking, in derdaad in de K.N.V.B. de overhand krijgen. En aan een N.B.V.B. heeft men dan ook bepaald géén behoefte. Ster ker: men ziet in de N.B.V.B. alleen maar een groep afvalligen, die de nog in dc K.N.V.B. aanwezige krachten wil len ondermijnen en wier werkmethode men kwalificeert als roofbouw En afgezien daarvan, geeft men de Ned. Beroeps Voetbal Bond ook nog geen schijn van kans. De erkenning door de F.I.F.A. is, zoals te voorzien, was, prompt geweigerd; de voetbal sport is anno 1954, dank zij een vijftig jaar geleden door de K.N.V.B.-official Hir.schmann genomen initiatief, wel zó goed georganiseerd, dat een bond van „afvalligen" eenvoudig genegeerd kan worden. Het gevolg daarvan is, dat van de thans in Frankrijk en Duitsland spe lende Nederlandse beroepsvoetballers gcén vertrouwen naar de N.B.V.B. uit gaat; een speler die zijn sport zakelijk bedrijft, kan zich niet storten in de risico's welke een dissidente en inter nationaal als illegaal beschouwde bond hem biedt. En ook-de zeer vele Neder landse amateurs, die aan hun voetbal wel iets méér dan alleen maar een meer of minder plezierige wedstrijd middag te danken hebben!, zullen wel nalaten zich in een wild 'en onover zichtelijk avontuur te storten. Loze geruchten Dc andere handicaps, waarop de N.B.V.B. zal stranden (wjj noemden ze reeds in ons commentaar bij het be richt, dat deze Beroeps Voetbal Bond was opgericht), zjjn evenmin overwon nen. Geen velden, geen tegenstanders, geen leiding. Want al doen daarover wel enige wilde geruchten de ronde (en die zijn dan door de heer Van Lent iets tè klakkeloos en tè voorbarig uit gestrooid), in feite heeft de N.B.V.B. nog niets bereikt. MEN lanceert het gerucht, als zou het Goffert-stadion beschikbaar zijn. Prompt volgt van de gemeen te Nijmegen een officiële tegenspraak. Men noemt een datum en een terrein voor een wedstrijd tegen de, eveneens dissidente Westduitse beroepsvoetbal bond, maar het blijkt, dat men het adres van die Duitse bond-in-oprich- ting niet eens kent, zodat men een telegram als „onbestelbaar" terug krijgt. Men noemt de namen van pro minente Nederlandse profs in den vreemde die tot de N.B.V.B. zouden willen toetreden, maar een enquete wijst uit, dat die bepaalde profs er integendeel helemaal niets voor voelen. Men tekent op de landkaart steeds nieuwe plaatsen aan, waar prof-clubs zouden zijn opgericht, maar er is in die plaatsen in feite niets gaande. Men garandeert vaste salarissen van aan zienlijke bedragen, maar plaatst te zelfdertijd advertenties waarin de steun van donateurs en donatrices wordt gevraagd en even later veront schuldigt men zich met de mededeling, dat de aspirant-profs voorlopig toch maar hun betrekking moeten zien aan te houden. Men is in onderhandeling met stadions en sportparken, maar be schikt in feite slechts over één particu lier veldje in Scheveningen en één voorheen door een eerste-klasser be speeld fabrieks-sportterrein in Roosen daal. En men schermt met de getallen van honderden „goede voetballers", die zich al hebben aangemeld: en dan blijkt, dat in een stad in het Oosten des lands van een vierde-klasser inderdaad dertig overmoedige knapen zich heb ben gemeld en dat daarvan zegge en schrijve één jongen geschikt is bevon den. En men zegt, dat in de tien of elf of twaalf plaatsen, waar een prof-club in oprichting is, het gonst van de acti viteit, maar in de grote steden met haar top-amateurs halen de insiders hun schouders op en is die gonzende activiteit in velden noch wegen te bekennen. En tenslotte: men noemt „natuurlijk" nog geen namen, want het kan altjjd nog mislopen en men wil niemand duperen. Men noemt geen namen van spelers ofscheidersrechters. Men noemt ook geen namen van bedrijven, die de zaak financieel steunen (men noemt alleen de Nederlandsche Crediet- bank te Amsterdam, die ais bankier op treedt, om. de donaties te innen). Neen, men noemt géén namen. Want En daarom is die N.B.V.B. ten dode opgeschreven. Omdat men zichzelf én zijn eigen capaciteiten niet vertrouwt. TOCH heeft deze „revolutie" haar verdiensten. Omdat nu wellicht de Kon. Ned. Voetbal Bond de ogen eindelijk eens open gaan. Want het is niet zo vreemd, dat een Beroepsbond hier kan ageren. De wrevel over de fouten en feiten van het K.N.V.B.- beleid moeten ergens een uitlaatklep vinden. Laat die stoom maar rustig even afblazen. Het grote legioen blijft tóch de K.N.V.B. trouw. En de aspirant afvalligen onder de spelers zullen terugkeren nog vóór zij als „verloren zonen" hebben kunnen weggaan. Maar dat de K.N.V.B. begrijpe, dat er wel iets gaande is. Dat de moderne stromingen tóch baan breken. En dat men aan de Verlengde Tolweg zélf deze modernisering, in welke gematigde banen ook, moet leiden. Omdat de K.N.V.B., die het voetbal in ons land groot maakte, nu ook de plicht heeft om deze gedevalueerde grootheid te herstellen. En omdat ook een instituut als de K.N.y.B. niet blind en doof maf blijven voor de eisen des t(jds. G. PTN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4