Nieuws uit STAD en OMTREK Toonkunst maakte propaganda Wijkraad voor voorm. Kethel? Informatieve besprekingen De laatste levensjaren van de Latijnse school j mmen Het boterde niet met de boter Minder dansen, meer cnltuur Reclame JERSEY COSTUMES VEEL LANGER WALD0-RIJSCH00L UIT 75 aargangen Maakt Met zeer gevarieerd lerarenconcert J. P. Hofman overleden Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden Komt, Singelbewoners! Flitsen uit het Paleis van Justitie „Ik ben een eerlijk man", zei de aartsknoeier R'damse Schaakbond voor Uw zaak WOENSDAG 27 JANUARI 1954 S PAGINA 2 HET IDEAAL Het concert Zwaar verlies voor S.V.V. Balletgroep WALES ROKOCENT SEVEN SISTERS WALES N.V. ROTTERDAMSCHE KOLENCENTRALE VOORHAVEN 60 OPDRACHT VAN WERK 69915 ADVISEREND LICHAAM TELEURGESTELDE EMIGRANT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Opening H.B.S. Een commissie van toezicht Overbrenging van de Latijnse school Benoeming van Rector Veranderingen bij Middelbaar Onderwijs Wijzigingen in de commissie Onder Rector Montijn Omvorming tot Gymnasium POLITIE SCHAATS WEDSTRIJDEN BRANDJES BURGERLIJKE STAND Bijzondere vaagheid lokt tot filosofische bespiegeling AGENDA )N ROTTERDAM GESLAAGD VERARMING VAN CARNA VAL-PROGRAMMA ned. vrachtenmarkt Bach, en hij kon het weten, zei het al: „Wie de kunst het leven is, diens leven is een* kunst". Voorzitter Blaisse van Toonkunst herhaalde iets moderner: „Kunst is geen lucratieve zaak". Vandaar dat Toonkunst met dit concert Schiedams culturele sfeer wat meer muziek-gedisponeerd wilde helpen maken. Niet alleen en op de eerste plaats om zieltjes te winnen voor het Concertbezoek (hoewel 200 a 250 Toonkunstleden a raison van vijf hele guldens per jaar toch wel wat erg weinig is in een stad van 75.000 inwoners!) maar vooral om op te wekken tot zelfwerkzaamheid in de muziek. Het ideaal van Toonkunst, van alle goede muziekscholen is uitermate sympa thiek. Het is meer dan dat: het is brood- noodzakelijk dat er mensen zijn die inzien, dat juist de moderne mens met zijn zaken, beslommeringen en struggle for life, al leen dan in zich zelf vrede en harmonie, geestesevenwicht kan bewaren, wanneer er een tegenwicht is voor de materie. Dit onstoffelijke dat alleen kleur en schoon heid aan het leven kan geven kan zich onder verschillende facetten aan ons voor doen: na de religie zijn de schone kunsten bij uitstek geëigend om het menselijk le ven, vooral in het gezin, vorm en inhoud te geven. Het huidige Toonkunstbestuur ziet dat niet alleen in maar deze mensen willen zich eerlijk en belangeloos geven om hun ideaal waar te maken. Men realiseert zich dat niet zo, maar voor een mens uit onze dagen is het tenslotte een heel ding om zich warm te maken en in te spannen voor iets, waarvan hij zelf geen direct nut heeft. Er zijn er maar zeer weinig die be seffen dat zij verantwoordelijk zijn voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de gemeenschap. En het mag wel eens gezegd zijn, dat zij die, zelden op de voorgrond tredend, in stilte en in betrekkelijke een zaamheid ploeteren tegen onbegrip, tegen waanwijsheid en egoïsme de waardevolste elementen van de maatschappij zijn. Oru- geacht het al of niet welslagen van hun pogen brengen wij gaarie en van harte een eresaluut aan deze werkers: als de ge meenschap als Schiedam weer ooit eens muziekminnend en daardoor rijker en ge lukkiger zal worden zal het te danken zijn aan hen die ervoor zwoegden zonder de kans op erkenning van die gemeenschap. Want zelf zullen zij het bereiken van het ideaal nooit meemaken. De Volksbondzaal was bijna geheel ge vuld toen het programma werd ingeleid door de heer Blaisse. Het was een curieus concert: een concert als een tentoonstel ling wat het tenslotte ook was, zonder in nerlijke samenhang, maar daarom niet minder interessant. Het was hier en daar zelfs zeer schoon: om te beginnen bij voorbeeld met het eerste nummer; Scherzo van Saint Saëns voor 2 piano's, gespeeld door Alex van Amerongen en Bram Boelee. Deze vertolking was ongetwijfeld het artistieke hoogtepunt van het pro gramma. Het stuk zelf is vrij onbekend. De bezetting: 2 piano's is doorgaans niet practisch, zodat we dit Scherzo zelden ho ren. Al te zelden, want het geeft een kijkje op een Saint Saens die te weinig gekend is: Saint Saens is immers de man van het Carnaval des Animaux, van de Dance Gisteravond om ongeveer 8 uur is te zijnen huize plotseling overleden tenge volge van een hartaanval onze alom be kende stadgenoot, de heer J. P. Hofman. Hfl bereikte de leeftijd van zestig jaar. De heer Hofman was ruim veertig jaar penningmeester van SVV en sedert 1923 ook secretaris-penningmeester. In deze dubbelfunctie besteedde hij al zijn kunde en tijd aan S.V.V., waarvan hij op 15- jarige leeftijd lid werd. Als voetballer bracht hij het tot in een derde elftal. Als de ijverige secretaris-penningmeester van S.V.V. heeft hij wel en wee van zijn club tot in de finesses meebeleefd. Toen gisteravond zijn clubgenoot, do heer v. d. Burg hem na een bespreking wilde verlaten werd de heer Hofman on wel en overleed vrijwel terstond. Het tra gische is, dat de oudste broer van de over ledene, de heer T. Hofman, woonachtig in de Nieuwlandflat op dezelfde dag, gister ochtend, op 79-jarige leeftijd ook is over leden. De begrafenis vindt plaats Zaterdag middag te 3 uur op de Algemene Begraaf plaats. Vertrek van de Willem Brouwer- straat om 2.30 uur. Macabre en van een paar vrij vervelende pianoconcerten, niet waar? Het Scherzo is echter een ongemeen boeiend, modernge- tint stuk, een aaneenschakeling van bur- feske spitsvondigheidjes vol gratie en élé- gance, maar hoe grenzenloos knap is er vorm gegeven aan deze muziek, die alleen maar muziek en geen philosophie wil zijn! Alle lof voor de uitvoerenden die volmaakt speelden. Om te bewijzen dat ook de gewoon lijk in de verdrukking zijnde groep der blaasinstrumenten dankbare studieobjec ten oplevert speelden Henk v. d. Velde, Piet Schenkels en Herman Wester, resp. fluit, hobo en klarinet en zij wisten het publiek, dat met gul applaus beloonde, er wel degelijk van te overtuigen, dat Toon kunst, ook wat de blazers-opleiding be treft, een up-to-date en vertrouwd insti tuut is. Aart Aekema begeleidde voor treffelijk. Bijzonder aantrekkelijk was het optre den van enkele balletgroepjes voorafge gaan door een korte causerie van Netty v. d. Valk, die over deze afdeling de scepter zwaait.Dat Schiedam hiervoor niet naar Rotterdam of Den Haag behoeft te gaan bewees o.a. een alleraardigst dansje „De Vriendinnetjes" op muziek van Schubert, uitgevoerd door twee meis jes die nog in het beginstadium waren. Het was werkelijk indrukwekkend, wat met een vrij korte opleiding bereikt kan worden. Een Czardas, een mazurka en een dans op muziek van Delibes, uitgevoerd door leden van het Rotterdams ballet wer den zeer gewaardeerd en demonstreerden eens te meer hoeveel schoonheid er schuilt in de dans, „het feest van het bewegen". Samuel Brill gaf een gloedvolle en stijl zuivere vertolking van de prachtige D-so- nate van.Handel voor viool en piano, Jo Rammers met Joop v. d. Andel in een duet uit de Schöpfung, het accordeon-ensemble o.l.v. Ph. van Loon completeerden het concert, dat duidelijk bewezen heeft dat de opleiding voor de verschillende in strumenten bij Toonkunst in handen is van artisten, die hun vak verstaan en aan doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES anthraciet stookt. Neemt 'n proef met: (Super kwal.) Afm. 20/30 9.15 p. HL. (le kwal.) Afm. 20/30 8.75 p. H.L UM voorraad lovarbaarl ALL81SN Tel.35555-51106 wie men zich veilig kan toevertrouwen als men de verrukkelijke, hartverkwik kende weg van het zelf-musiceren wil opgaan. Het schilderwerk van de in aanbouw zijnde vleugel van het R. K. Ziekenhuis de Dr Noletstiehting is opgedragen aan schil dersbedrijf Joh. Duymel alhier. Het bestuur van bovengenoemde bond brengt de leden in herinnering de zeer belangrijke vergadering, die morgen, Don derdag 28 Januari, des middags om 3 uur in de Grote Zaal van de R.K. Volksbond zal worden gehouden. Na de bestuursver kiezing wegens het bedanken van de heer Mooren, volgt een beknopt verslag van de werkzaamheden over het eerste halfjaar Het hoofdpunt van deze vergadering iï de spreker, de zeereerw pater Edm. van der Velden S.C.J. Dit behoeft geen nadere toelichting! Toont allen door een massale opkomst dat u belang in deze bond stelt Om alles goed te kunnen verstaan is er een geluidsversterker aanwezig. Advertentie. Hedenavond organiseert de KVP Schie- dam-Oost speciaal voor jongeren uit het Singelkwartier een lezing, te houden door ir W. H. v. d. Toorn over „Politieke Een heid"- De ouderen, ook piet-leden, van de KVP heben vrije toegang tot deze interessante bijeenkomst. De vergadering begint om kwart voor acht in de benedenzaal van café de Amstelbron. In het R. K. Ver. Gebouw werden informatieve besprekingen gehouden om te komen tot de oprichting van een Wijkraad voor Kethel. De volgende heren hadden aan de uitnodiging van het bestuur van de K. V. P. afd. Kethel gehoor gegeven: C. Dubbeld, vertegenwoordigend de A.R.- partij; P. en W. Poot, vertegenwoordigend de C.H.U. en bijna het vol ledige K.V .P.-bestuur. De P. v. d. A. zond bericht van verhindering. De heer P. J. Beekman opende de be sprekingen met gebed en heette vervol gens alle heren welkom. Bij zijn inleidend woord wees hij er op, dat het zo belang rijk was gebleken en nog was, dat er in v.m. Kethel een adviserend lichaam kwam om te voorkomen dat, door onbekendheid van de stadsbestuurders met de tradities en gewoonten enz. van v.m. Kethel goed gemeende veranderingen nadelig zouden werken. Hij wees hierbij o.a. op de stede lijke plannen wat betreffende de stadsuit breiding, gemeentelijke grondpolitiek, ver schil in belastingheffing; culturele belan gen (kerken, scholen, verenigingsgebou wen), kleuteronderwijs enz. enz. Hij no digde vervolgens een der heren uit hier over zijn mening te zeggen. De heer P. Poot ging hierop in. Hij is zeer erkentelijk voor de uitnodiging tot deze bespreking, maar het bestuur van de CHU vindt de wijkraad niet zo noodzake lijk. Hij doelde hier op de mening van zijn bestuur tijdens de vorige poging om tot een Wijkraad te komen. Het zou, volgens de spraker, van wantrouwen getuigen te genover. hun vertegenwoordiging in de ge meenteraad en de leden van de CHU wa ren over deze vertegenwoordiging heel te vreden. Overigens, er was over deze nieu we poging nog geen bestuursvergadering geweest en de leden zouden in deze kwes tie toch ook gekend moeten worden. De heer Beekman bestreed het idee „wantrouwen" en was van menin-g, dat de heer Poot de werking van een Wijkraad niet voldoende begreep. Volgens hem kweekte dit instituut het tegendeel: ver trouwen. De Interesse van de bevolking in de gemeentepolitiek zou sterker worden. Vervolgens werkte hij nog een théorie uit over de ondergeschiktheid van de verte genwoordigers in de gemeenteraad aan de bevolking (kiezers). Hij was van me ning dat een gemeenteraadslid onmogelijk alle problemen in een gemeente kon be heersen. De heer P. Poot gaf toe, dat er mis schien ruim voldoende werk zou zijn voor een wijkraad, maar hij heeft nu eenmaal veel vertrouwen in onze vertegenwoordi ging in de gemeenteraad. De heer P. Poot uitte als zijn mening, dat de suggestie om tot een wijkraad te komen toch van de ge meenteraad had moeten uitgaan. De heer Beekman zou het toegejuicht hebben als dat het geval was geweest, maar tot zijn spijt moest hij toegeven dat de KVP- raadsfractie afwijzend stond tegenover de Wijkraadsgedachte. Intussen gaf hij de verzekering, dat zeker 70 pet van Kethels kiezers achter dit streven stond. De heer Dubbeld zei: „Zijn de partijen het niet eens, dan moeten we maar een enquête uitschrijven onder de bevolking, buiten de partijen om". Hij herinnerde te vens aan het advies van de burgemeester in deze, in zijn Nieuwjaarsrede van 1953. Volgens een gezamenlijk gevonden for mule kwam het werk van de wijkraad hierop neer: De gemeente geeft de stuk ken betreffende v.m. Kethel aan de wijk raad ter inzage, en zal dan met dit advies eventueel rekening houden. De heer C. Olsthoorn vond het jammer, dat juist de oude Kethelse vertegenwoor digers in de gemeenteraad tegen de wijk raad waren. Hij hoopte de KVP-vertegen- woordiger wel te kunnen bekeren en ver zocht de heren Poot dit ook te proberen bij hun raadslid. Voorzitter Beekman on dersteunde deze wens. Dan zouden de ge zamenlijke partijen desnoods rechtstreeks een verzoek aan Den Haag kunnen doen. Ook de heer Dubbeld was van mening, dat de tegenstanders deze zaak breder moesten zien. Was de Wijkraad er maar 4 jaar eerder geweest! Op de vraag van de heer Olsthoorn, wie de kosten zou moeten dragen en hoe dat geregeld zou worden, antwoordde de heer Dubbeld, dat men bij de vorige po ging afgesproken had dat iedere partij, zitting hebbend in dit orgaan 10 per jaar zou bijdragen. De heer Poot bracht dan de samenstel ling van de wijkraad ter sprake. Het ant woord hierop gaf de heer Dubbeld. Na on derzoek van de kiezerslijst was in 1950 eerst besloten: de CHU 2, de AR 1, de PvdA 1 en de KVP 3 zetels in de wijk raad. Maar omdat men 7 leden een te klei ne vertegenwoordiging vond was men be sloten de CHU 3, de AR 2, de PvdA 2 en de KVP 4 zetels toe te wijzen. Dus een commissie van 11 heren. Na de bestudering van de laatste kie zerslijst bleek, dat deze verdeling ongeveer overeenkwam met de tegenwoordige situa tie. Alleen, men meende dat de AR wel wat royaal aan zijn trek kwam. Met de 18 St. Ger. kiezers komt de AR op 170 stemmen. Op een totaal van 1687 kiezers is dat plm. 10 pet. 10 pet van de 11 be schikbare plaatsen is 1,1 zetel. De heer Dubbeld verdedigde dat met de zetel die zij in de nieuwbouw wilden plaatsen en met de opmerking dat de AR dan ook de 18 St. Ger. P.-ers kon vertegenwoordigen. De heer P Poot repliceerde: „Als alle partijen een vertegenwoordiger in Tuin dorp zetten, dan mogen ze daar niet mop peren. Deze kwestie is verder niet afgehandeld. Men vond dat blijkbaar een zaak van later zorg. Na nog enige losse gedachten gewisseld Was door het College van Curatoren op 29 April 1859 bij de Gemeenteraad een voorstel ingediend tot omvorming van de Latijnse school in een Gymnasium, bij nader inzien werd dit voorstel door heren Curatoren teruggenomen: er was nitieve overbrenging van de Latijse school naar een van de lokaliteiten van de Hogere Burgerschool, met de Commissie van Toe zicht op laatstgenoemde school tot Cuda- toren; vervolgens over te gaan tot de be noeming van een Rector op een jaarwedde gebrek aan afdoende lokaliteit. Nog een van 1800, en het schoolgeld of minerva] De heer G. A. Odé, die eenige jaren ge leden zijn geboortestad Schiedam verliet om zich te Pretoria (Zuid-Afrika) te ves tigen, verwierf daar spoedig de betrekking van secretaris van onderwijs, en werd la ter door samenloop van bijzondere om standigheden door de regeering der Zuid- Afrikaansche Republiek benoemd tot ge schiedschrijver, waarbij hij zich verbond een „Geschiedenis van den Transvaal" te schrijven. In den loop van dit jaar evenwel werd hem onverwacht ontslag verleend. Thans bevat een te Johannesburg verschijnend blad over deze zaak het volgend bericht. Pretoria, 8 Oct. „In November a.s. zal de zaak-Odé behandeld worden. Hij heeft de regeering gedagvaard voor 5.000 p. st. 60.000) als schadevergoeding voor het verbreken van een contract, volgens wel ke hij de verplichting op zich genomen had. tegen een maandelijksch salaris, de „Geschiedenis van den Transvaal" te schrijven. De regeering beweert, dat zij gerechtigd was haar contract te verbre ken, op grond dat de inkleeding des hee- ren Odé haar niet de zekerheid gaf een historisch werk te verkrijgen, zooals oor spronkelijk verwacht werd". (Nwe Schiedamsche Courant, van 23 November 1895). DAGBLAD VOOR SCMIfOAM IN OMSTRiKfN 76ste Jaargang No. 22366 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2.15 per maard, 6.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0,30 per millimeter hoogte. BU contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie ot bij de erkende advertentie bureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlënl tot 20 woor den 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 00 woorden. Plaatsing uitsluitend bt) vooruit betaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor hel Advertentiewezen. andere aangelegenheid, de oprichting van een school voor Middelbaar Onderwijs, bleek later niet bevorderlijk te zjjn voor de groei en bloei van de Latijnse school. Het aantal leerlingen van deze inrich ting van voorbereidend Hoger Onderwijs schommelde in die jaren tussen 7 en 9, bedroeg zelfs in 1865 slechts vijf. De staat van het onderwijs wordt echter steeds als zeer voldoende geprezen. Op 3 Mei 1869 werd de Hogere Burger school te Schiedam in tegenwoordigheid van het Gemeentebestuur op plechtige wijze geopend. Als directeur van deze nieuwe inrichting van onderwijs trad op de heer G. Steynis Gz., de leraar in de wiskunde aan de Latijnse school. Zijn plaats aldaar werd ingenomen door de heer dr N. M. Kam, die tevens leraar was aan de Hogere Burgerschool. Hier hebben we het eerste contact tussen beide ge noemde inrichtingen van onnderwijs. Eu als tien jaren later de Latijnse school in een Gymnasium wordt herschapen, zullen leraren van de Hogere Burgerschool te vens leraar zijn aan het Gymnasium. Het overlijden van de Reotor der La tijnse school, de heer mr G. C. Brillenburg op 28 November 1869, werd een gerede aan leiding tot een nadere regeling voor de Latijnse school te treffen. Het tijdelijk be stuur van deze school, in afwachting van de benoeming van een nieuwe Rector, werd opgedragen aan de heer A. E. J. Holwerda, leraar aan de Hogere Burger school en wel voorlopig voor de tijd van zes maanden. Het aantal leerlingen be droeg toen vijf. Welke was nu die nadere regeling, welke men voor de Latijnse school wenste te treffen? Allereerst zij dan opgemerkt, dat in ver band met de te openen Hogere Burger school een Commissie van Toezicht op net Middelbaar Onderwijs moest worden be noemd, bedoeld in artikel 46 van de wet van 2 Mei 1863 (Stbl. no. 50). In de verga dering van de Raad van 23 Maart 1869 werden vijf dubbeltallen opgemaakt ter benoeming van vijf leden voor deze Com missie. Bij Raadsbesluit van 2 April 1869 werden als zodanig benoemd de heren: P. J. van Dijk van Matenesse, J. A. Nolet Wz„ C. J. Loncq, P. C. A. Prins en H. F. Kramers Deze laatste bedankte echter voor de 'benoeming, en tot een herbenoe ming overgegaan zijnde, werd bij Raads besluit van 11 Juni 1869 in zijn plaats be noemd de heer H. M. Bremmer. Aan deze vijf heren werden de belangen van de Ho gere Burgerschool opgedragen. Doch zij zouden spoedig nog tot de vervulling van een andere functie worden geroepen. In de Raadsvergadering van 29 Maart 1870 werden door B. en W. de volgende schriftelijke voorstellen gedaan: een defi- van de leerlingen op 60 per jaar te brengen; tenslotte eervol ontslag te ver lenen aan de Curatoren van de Latijnse school onder dankzegging voor hun be langrijke diensten in deze betrekking aan de Gemeente bewezen. Deze voorstellen van B. en W. werden in de Raadszitting van 12 April 1870 in omvraag gebracht, en alle aangenomen. Aldus kregen de heren mr K. A. Poortman en dr C. J. Vaillant als Curatoren van de Latijnse school hun eer vol ontslag. Nu kwam aan de orde de benoeming van een Rector voor de Latijnse school. Solli- citatiën voor deze betrekking waren inge komen van de volgende heren: dr E. O Houtsma, dr K. W. M. Montijn, dr J. A van Gennip, dr B. ten Brink, J. W. H Frankamp (zonder doctorstitel), dr D. W. Hoffman en dr H. J. Helderman. Uit deze candidaten werden door B. en W. de vol gende heren als Rector aanbevolen: dr K. W. M. Montijn en dr E. O. Houtsma. Intus sen was de termijn van de tijdelijke ver vulling als Rector door de heer A. E. J. Holwerda verstreken en werd In de Raads zitting van 3 Juni 1870 besloten deze ter mijn te verlengen tot aan de vacantie en de nieuw te benoemen Rector bij de aan vang van de cursus na de vacantie in functie te doen treden. In de Raadsvergadering van 20 Juni 1870 werd de benoeming van een Rector voor de Latijnse school aan de orde gesteld- Na stemming werd als zodanig benoemd de heer dr Katharinus Willem Middeland Montijn, doctor in de Letteren en leraar aan de Hogere Burgerschool te Hoorn. Tevens werd besloten de nieuwbenoemde Rector na de zomervacantie in functie te doen treden. Het verslag van de Gemeente Schiedam over het jaar 1870 vermeldt van de Latijnse school, dat zij vijf leerlingen telde en de staat van het onderwijs zeer voldoende was. gen ten behoeve van de Hogere Burger school verkregen. In de Commissie van Toezicht, hierbo ven genoemd, kwam in October 1871 een vacature door de benoeming van mr A. J. Hazenberg tot Kantonrechter te Rotter dam, die in verband met deze benoeming zijn eervol ontslag vroeg als lid van ge noemde Commissie en als Curator van de Latijnse school. Bij Raadsbesluit van 7 November 1871 werd in zijn plaats be noemd de heer dr A. J. M. Los. Doch ook deze Curator van de Latijnse school was het niet gegeven aan deze inrichting van voorbereidend Hoger Onderwijs zijn volle krachten te kunnen wijden. Want reeds op 24 Mei 1872 verkreeg de heer dr Los op zijn verzoek wegens vertrek naar 's-Gravenhage, zijn ontslag »op de meest eervolle wijze". In zijn plaats werd bij Raadsbesluit van 20 September 1872 be noemd de heer mr J. de Clercq van Weel. Reeds in de vergadering van de Raad van 17 Sept. 1874 kwam een missive aan de orde van mr J. de Clercq van Weel, we gens vertrek naar Haarlem, om ontslag uit de Commissie van Toezicht- Zijn plaats1 in genoemde Commissie en in het college van Curatoren van de Latijnse School, werd in April 1875 ingenomen door de heer mr H. J. Schuurman. Hoe was nu de toestand van de Latijn se School onder het bestuur van Rector Montijn? Telde deze school in 1870 bij de aanvang van zijn bestuur vijf leerlingen, over het jaar 1871 wordt dit aantal zes, over het jaar 1872 vèör de zomervacantie zes, en daarna zeven leerlingen. In 1873 telt de Latijnse School negen leerlingen, en in 1874 zelfs elf. Daarna komt er weer daling in dit aantal leerlingen: vóór de zomervacantie 10, daarna zeven leerlin gen, welk aantal in 1876 tot 12 oploopt, om in 1877 te dalen tot acht, en in 1878 tot ze ven leerlingen. Over deze jaren wordt het onderwijs zeer goed genoemd. Ook de lo kaliteit van de Hogere Burgerschool, waar de Latijnse school was onderge bracht, beantwoordde weliswaar aan hel doel, maar belemmerde de bloei van dit onderwijs. Op 28 April 1876 (Stbl. no. 102) ver scheen de Wet op het Hoger Onderwijs, die een einde maakte aan de „inwoning" van de Latijnse school niet alleen, maar tevens haar omvormde tot Gymnasium. _Paa<^sGesluit van 13 Februari 1879 In genoemd jaar 1870 werd ook ten aan- ^erd besloten de Latijnse school op te zien van het Middelbaar Onderwijs iets veranderd, en wel in het bestuur van de Hogere Burgerschool, en vervolgens in de inrichting van de school zelf. Ten eerste werd in de plaats van de heer P. C. A. Prins, die wegens vertrek naar elders eer vol ontslag had bekomen als lid van de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs (en tevens als Curator van de Latijnse School), in de Raadszit ting van 20 Juni 1870 benoemd de heer mr A- J. Hazenberg. Vervolgens werd in de zelfde Raadsvergadering besloten de Ho gere Burgerschool tot een school met vijf jarige cursus in te richten, en daartoe bij de Regering een aanvraag in te dienen. Tevens zou ook in verband met deze uit breiding verzocht worden de Rijkssubsidie tot 7000 te verhogen. Bij K.B. van 23 Juli 1870, no. 15, werden deze vergunnin- heffen, en haar te vervangen door een Gymnasium met zes-jarige cursus- en wel met ingang van 31 Augustus 1879. De vol gende dag- 1 September, werd de nieuwe inrichting van Onderwijs geopend in het gebouw van de opgeheven Bank van Le ning (thans Archiefgebouw), en telde 18 leerlingen. Het college van Curatoren be stond uit de vijf heren, die de Commissie van Toezicht over het Middelbaar Onder wijs vormden. De leerlingen waren voor lopig verdeeld over de eerste, de vierde en vijfde klas. Leraren van de Hogere Burgerschool waren tevens leraar aan het Gymnasium. Ziedaar het einde van de Latijnse school, die sinds 1589 zoveel beroemde mannen aan stad en land had voortge bracht. L. A. ABMA- te hebben over de verdere gang van za ken, waarbij de heer Beekman de stel lige verzekering uitspraak, dat de wijk raad er nog in de loop van dit jaar zou tkomen en tevens aan de afgevaardige van de CHU vroeg zo spoedig mogelijk bericht te mogen ontvangen over de be slissing van hun bestuurs- en ledenver gadering, sloot de heer P. Poot, op ver zoek, deze bijeenkomst met gebed. Daar de ledenvergadering van de CHU half Februari plaats heeft, kan daarna pas een beslissing genomen worden over de verdere gang van zaken. S. K. De Schiedamse Politie Sport Vereniging heeft gistermorgen voor haar leden schaatswedstrijden georganiseerd op de sproeiijsbaan van het tennispark „Spie- ringshoek". De uitslagen hiervan zijn: Kortebaan juniores: 2. D. v. d. Voorde; 2. J. Nijmeyer en 3. K. Edens. Lange afstand juniores: 1. D. v. d. Voorde; 2. K. Edens en 3. J Nijmeyer. Korte baan senioren: 1. G. Groos; 2, M. Fransen en 3. J! H. v. Duyl. Lange baan senioren: 1. M. Fransen; 2. J. H. v. Duyl en 3. J. v. Raay. Schoonrijden heren: 1. J. A. v. d. Loo en 2. P. Groot. Schoonrijden voor paren: 1. mevrouw Mes en de heer v. d. Loo; 2. de heer en mevrouw Groot. gecombineerd met blouse of pull- ove"r, geschikt voor elke gele genheid. Juist nu heerlijk warm. Nieuwe modellen en kleuren. Aantrekkelijke prijzen. HUOGSTR. 155-157 - SCHIEDAM - ,r Hoe de brand in het Seinhuis bij Van Nelle zich hedennacht omstreeks half een liet aanzien. De brandweer heeft gisteren twee schoorsteenbrandjes geblust, 's Morgens om kwart voor tien ten huize van de heer J. E. de H aan de Vriendschapstraat en 's middags om 1 uur in het café van B. de J. aan de Havendijk. Met de ramoneur werd in beide gevallen het vuur be dwongen. GEBOREN: Johannes z. v. J. van Wag- tendonk en A. de Groot; Antonius z. v W. H. Donge en C. van der Ven- OVERLEDEN: P. Zwaan, 66 j.; J. A Rissema, 59 j.; H. van Veen 64 j.; M. Kooij 63 jaar. De adjunct-directeur van een melkfa briek in Vlaardingen kon het niet vinden met zjjn directeur; daarom liet hij buiten diens medeweten en tegen diens wil des Zondags overwerken en de melkhuizen met waterstofperoxyde schoonmaken. De kos ten van deze transacties dekte hij bij met de opbrengst van partijen boter die hij onder de tafel door al gaat dit wat moeilijk met een aantal kisten aan een cliënt van de fabriek verkocht. De man was dientengevolge beschuldigd van diefstal, welke aanklacht hedenmor gen door de Rotterdamse rechtbank werd behandeld. De melkfabriek in het Viaardingse stond er indertijd niet zo gunstig voor. Plannen werden gesmeed om de fabriek weer tot bloei te brengen. J. H- de beklaagde zou de leiding krijgen wat de technische zijde betreft en zou directeur worden wanneer de zaak „weer op poten stond" Voorlopig werd echter door de raad van commissarissen tot directeur benoemd een oud-commissaris van de N.V. En toen deze verdween kwam in zijn plaats niet H„ maar een familielid van een andere commissaris H-, die de facto de scepter had ge zwaaid in het bedrijf, was met de uit oefening van gezag en het doen doorvoe ren van wat hij had besloten, vertrouwd geraakt. Het boterde dus niet zo erg tus sen de directeur en de adjunct-directeur van de melkcentrale. De directeur vond het bijvoorbeeld niet nodig dat er op Zondag werd doorgewerkt, al was het maar door één man; de adjunct-directeur orga niseerde dit toen zelf. Zo ging het °°k me' het schoonmaken van melkleidingen door waterstofperoxyde. Dit alles kostte geld. In de loop van ongeveer een half jaar deed hij „zwart", althans zonder aanteke ning in de boeken, een drieduizend kilo boter overbrengen naar de Viaardingse koopman A. v- d. P., voor de prijs van 3.30 per kilc. Volgens de verdediger van de van heling beschuldigde P. een normale prijs, doch daarover aanstonds. De kwestie is nu of H. veroordeeld moet worden tot vier maanden hechtenis vol gens de officier, voor het zonder mede weten van zijn directeur uitvoeren van transacties; want van' diefstal is, volgens de advocaat, geen sprake, daar hij geen cent ten eigen bate heeft aangewend. Te voren was echter al betoogd dat de adjunct-directeur de macht en bevoegd heid bezat boter te doen afleveren. Een interessant probleem alzo. Onmiddellijk na zijn leverancier buiten sluitingstijd kwam voor de balie de 53- jarige Vlaardlnger A. v. d. P. De aan- Heden: Monopole: „Jungle Jim in Verboden aar. Xou're „Because (Afscheid Land" (14 jaar. Passage Theater: mine" (alle leeft.) TONEEL EN MUZIEK Donderdag 28 Januari Schouwburg 8 uur: Ar. astasia" Kika Hoppen, („Theater"). BIOSCOPEN Programma's van 22 t/m 28 Januari Arena: De romantische leeftijd (14 1.1; Capi tol: Barbarossa, de zeeschuimer (14 J.i; Cen traal: De zoon van niemand (14 J.I: Cineac: Gaslicht (18 j.J; Colosseum: Meisjes van de grote stad |18 i.J: Harmonie: Konvooi naar MaJta (14 J.I; Lutusca: lm welssen Ross'l (a. 1.)Luxor: Het mysterie van het leven (14 j.J: Passage (Schiedam»: Because you're mine (a. I.Prinses: Woesttlnratten (14 Rex: De Cobra-afgod (14 J.i; 't Venster: Ailes Is vergeven en vergeten (ontoelaatbaar): Vic toria: De zoon van niemand (14 1.). Heden slaagde voor het doctoraal exa men in de medicijnen aan de rijksuni versiteit te Leiden onze stadgenoot de heer Herman M. van Praag. Men meldt ons uit Delft: Bjj het terugkomen op de culturele carnaval van de L.T.J., welke gisteren in Stads Doelen werd gehouden onder aus piciën van de kringen Delft en Delfland van de L.T.B., moeten we het woord van de districtsvoorzitter onderschrijven, dat het programma een heel stuk verarmd was. Zoals deze districts voorzitter, de heer Aad van Niel uit Vlaardingen, afd. Ke thel. memoreerde, was dit de vierde culturele carnavalsdag, welke eens per jaar wordt gehouden en waarop de jongeren van de Land en Tuinbouw kringen van alle mogelijke plaatsen gelegen in een straal rondom Delft, naar onze stad komen, om de dag ge zamenlijk te vieren, enthousiast te vie ren, hetgeen kan omdat allen nog jong zijn. Maar de verarming zit in het pro gramma zelf. Had men vorige jaren in de morgenuren een goede inleider, die iets van waarde te vertellen had, dit jaar had men er noodgedwongen wel van af moeten zien. Het was gebleken dat te velen alleen maar voor het dan sen kwamen. En hoewel hij kon begrij pen, dat men graag danst, achtte spre ker terecht, dat dit alleen al een verlies betekende van de eigen waarde, en een vervlakking betekent. Een vervlakking welke men ook naarneemt bij het zin gen van liedjes. De schlagers kent men allemaal en hoort men overal zingen, een goed vaderlands liedje niet of bijna niet meer. Hij wees er voorts op dat in tie verenigingen. Spreker hoopte, dat velen zich zullen opgeven, wanneer ook iets dergelijks in hun eigen plaats wordt opgericht. Ook heeft spreker de jeugd voorgehouden critisch te zijn op hun lectuur en liever iets goeds te ne men, dan alles maar te slikken, wat aangeboden wordt. Vooral de lezing van het eigen blad heeft spreker warm aan bevolen. Men hoeft niet afkerig te zijn van het moderne, maar men moet de goede zijde ervan weten te vinden. Na dit woord van de districtsvoorzit ter, heeft de toneelvereniging De Burcht uit Kethel het niemendalletje: „Een zee man ging passagieren" opgevoerd, een spel vol vergissingen, met enkele wel wat erg gezochte verwikkelingen en situaties, waardoor de spelers zich ech ter niet lieten afschrikken. Zij hebben dit stuk, waarom hartelijk werd gelachen en dat allen ongetwijfeld vermaakt heeft, met veel geestdrift gebracht. Bij het slot waren er dan ook bloemen voor de hoofdpersoon. De pauze na het stuk werd gebruikt, om de veelal meegebrachte lunch te verorberen. De meeste aanwezigen ble ven dan ook in Stads Doelen en slechts een klein gedeelte zocht zijn heil in de stad om de inwendige mens te versterken. Daarna volgde het deel, waarvoor zo- velen waren gekomen, zoals de dis trictsvoorzitter had gezegd, het non-stop danspogramma, waarbij de „Bulldozers" voor het nodige rhytme zorgden. De heer Lou Wesseling leidde het dansen in goede banen en heeft voorts de dansliefhebbers ook nog menig spelle- klacht luidde: heling. Zoiets komt meer voor. De comedie die volgde maakt men ook wel eens meer mee, doch niet zó ver makelijk. Voor de politie had de man alles toege geven. Braaf zo! Nu zeide hij zijn handen in blanke onschuld te wassen: „hij had echt niet geweten" dat de boter langs niet legale weg tot hem kwam. De president brengt hem in 't nauw. „Hij had het dan niet geweten, maar wel begrepen, na afloop." ',U wordt in de stukken aange duid als een aartsknoeier", sprak daarop niet zonder ironie een van de rechters- Dat begreep de koopman weer niet, „hij had alleen lager onderwijs genoten". „Ook hoe hij de politie-verklaring had kunnen tekenen begreep hij niet". „Hij had daar blijkbaar zijn gedachten niet bijgehad". Nooit is ons het verschil tussen weten, be grijpen na afloop, begrijpen direct en den ken zo duister geweest als vanmor gen. „Ik ben een eerlijke man", riep de beklaagde tenslotte uit. Met goede moed begonnen daarop de rechters gezamenlijk het slachtoffer nogmaals te bequestionne- ren. Maar hij wilde nergens antwoord op geven, tenminste niet rechtstreeks. „Ja of nee?" werd beantwoord met „Laat ik U nu zeggen, dat ik het toén niet snapte, maarDe officier van Justi tie vroeg hem tenslotte openhartig „Bent U nu zo stom of doet U maar alsof?" Een gecombineerde straf van 600 boete of, naar keuze, zes maanden hechtenis, ais- mede een voorwaardelijke straf van drie maanden werd tenslotte geëist. De voor de competitie van de Rotter damse Schaakbond gespeelde wedstrijden tot 24 Januari 1954 hadden de volgende resultaten: Promotie-klasse: Vlaardingen 1—Char- lois 1 4 /a5%, N.R.S.V. 2—Spangen 2 7%, Charlois 1Hillegersberg 1 212714, Messemaker 1E.S.S. 1 2—2 Wilh. Steinitz 2—Vlaardingen 1 514—314. Klasse 1 A: Ivoren Toren 1—Dordrecht 3 4%5ll>, Het Zuiden 1—Maassluis 1 614—314, Stokvis 1—Het Westen 1 2—8, Maassluis 1—R.S.R. 1 -514414, Dordrecht 3Het Zuiden 714, Ivoren Toren 1 H.V.O. I 3—5. Klasse 1 B: Spangen 3—Unilever 1 4—6, Onesimus 1—Het Zuiden 2 414—514, Dor drecht 2—Unilever 1 114—114, Regina 1— Spangen 3 55, R.S.G. 1Onesimus 'l 4—5, Het Zuiden 2Charlois 2 614214. Klasse 2 A: Rotterdam 6—Wester Toren 1 314614, S.C.S. 2Kral.veer 1 53, Karl.-veer 1—Rotterdam 6 4—3, Wester Toren 1—Tediro 2 8'4—114, Rotterdam 7- S.C.S. 2 4—3, Pion 3Eeuwig Schaak I 3—7. Klasse 2 B: S.R.A. 1—G.E.B. 1 714—214 f'0" 2-S.i.O. 1 5-5, G.E.B. I-Rotterdam' 5 314-614, S.I.O. 7S.C.S. 1 6-4, Pion 2- Waddinxveen 1 5—2, Charlois 3-S.R.A. 3 /2 —4 73 Klasse 2 C: Barendrecht 1—E.S.S. 2 7—3. Hillegersberg 2—Sliedrecht 1 414—544, Dordrecht 4R.S.R. 2 514414, E.S.S. 2— Spangen 5 3—1, Hillegersberg 2—P.T.T. 1 414414, Sliedrecht 1Dordrecht 4 37 R.S.R. 2—Barendrecht 1 3—7. x *yassf. 2 D: Zwarte Dame 1—Berkel 1 5 5, Spangen 4—Zwarte Dame 1 6—». Overschie 1—Berkel 1 7—3, Het Zuiden 3 S.B.O. 1 4145%, Tediro 1Regina 2 314, S.B.O. 1Tediro 1 46, Zwart» Dame 1Het Zuiden 3 63, Overschie 1 - Regina^ 2 414—414, Berkel 1—Spangen 4 Klasse 3 A: Sliedrecht 2—Dordrecht 5 ll7~5,7' Rotterdam Zd 1—Sliedrecht 2 6/4—3,e, P.T.T. 2—Onesimus 2 3—5, Roek 1—Barendrecht 2 7—3. Klasse 3 B: Heijplaat 1Charlois 5 64, Charlois 5Gusto 1 4*25*^, Hillcgsrs- berg 4—Spangen 6 314—614, Zwarte Paard 1—Heijplaat 1 3—7. Klasse 3 C: Zwarte Dame 3—Unilever 2 61-'314, Rotterdam 9Oldi 1 114814, Unilever 2—Messemaker 3 8—2, Zwarte Dame 3—Rotterdam 8 7—1. Klasse 3 D: Regina 3—S.I.O. 2 5—5, Wes ten 2—Het Zuiden 4 75, Stokvis 2Het Westen 2 214—714, S.I.O. 2—Charlois 4 614—314, Het Zuiden 4—Regina 3 5—5 Klasse 3 E: Onesimus 4_pion 4 5!5 Messemaker 2—Rock 2 614—314 Het Wes-! ten 3—S.D.K. 2 73, S.D.K. 2Onesimus 3 314—6 2, Wilh. Seinitz 3—Westen 3 6—4. Klasse 3 F: E.S.S. 3—H.V.O. 2 5—5, 5—B.O. 2—-S.C.S. 3 414514, Shell l-E.S.S. 3 7,4214, S.B.O. 2Maassluis 2 40 H.V.O. 2—Vlaardingen 2 2—8, S.C.S. 1— Wilton-Fijenoord 1 28, Vlaardingen 2— Shell 1 24, Wilton-Fijenoord 1—H V O 2 7—3, E.S.S. 3—S.B.O. 2 314—61,4. Klasse 3 G: E.B.S.V.Zwarte Dame 4 54, Ivoren Toren 2Dordrecht 6 4—6. Overschie 2—G.E.B. 2 614—314, Hillegers berg 3—E.B.S.V. 1 314—6%, Zwarte Dame 4—Ivoren Toren 2 3%—414. Klasse 3 H: Spangen 7—Eeuwig Schaak 4 0—5, Mullerco 2—N.R.S.V. 3 214—7%, Zwarte Dame 2Wester Toren 2 5%4%, N.R.S.V. 3—Zwarte Dame 2 4—6, Eeuwig Schaak 2—Mullerco 1 314—6%, Kral.veer 2Spangen 7 73. verschillende kringen reeds volksdan-1 tje laten doen, wat er mede toe leidde sen worden georganiseerd en declama-1 dat er een uitgezochte stemming heerste. ROTTERDAM, 26 Januari 1954. 25 Jan. n.m.: 130 ton blik Krommenie; 105 ton meel Zaanstreek- 100 ton mals Deventer; 100 tón lijnmeel Delft; 200 ton petr.cokes Lathum- 212 ton copra Zaanstreek; 80 ton oud ijzer IJmuiden; 144 ton kunstmest Tholen; 78 ton kunstmest Nieuw Vossemeer; 123 en 100 ton kunstmest Steenbergen; 185 ton tarwe Aarle-Rixtel; 125 ton tarwe Doesburg; 150 ton stukgoed Amster dam; 255 ton cellulose Maastricht. Totaal 41 reizen, 13 vjetreizen. 20 Jan. v.m.: 300 ton blik Deventer; 500 ton petr.. cokes Bergen op Zoom; 100 ton diermeel Leeuwarden; 1050 ton sojabonen 1/varen; 85 ton katoenzaad Veghel; 250 ton schilfers Veghel; 150 ton erwten Schiedam; 115 ton diversen Box meer; 420 en 320 ton sojabonen 1/v. Utrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2