Ned. Elftal Club trainde in de kou D ARIE VAN VLIET beste sportman van z.7i,n «p* w»s» as r^ssws.'a irstsra 't jaar 1953 Jeugdige Jenny Sclieefstra titel- winnares van Drenthe Onze dagelijkse PUZZLE RADIO- De ingesneeuwde slaapwagen Sport<*<S patten Zwitsers president, hampioen der hoeren Schaatsen ov de korte haan loodsknëcht bij RANGEREN GEDOOD Cor v. d. Gijp en Micliels nieuwe candidaten voor de midvoor-plaats Roozendaal kampioen van Noord-Holland Tour-karavaan '54 moet 4.855 km. verwerken Data Nsderland-België ontmoetingen in '54-'55 Egbert van der Ploeg weer in vorm Schaatsers rijden in liet komende weekend om de nationale titels Telefoontruc-dieven krijgen drie jaar Om de lange baantitel Niet naar de Rivier a Last van zenuwen? RIDDERSLOT VAN MAAR- TEN VAN ROSSUM Als gemeentehuis geopend - - HOLLANDERS OP MEER FRONTEN VERSLAGEN Zege van Van der Ploeg WIM SNOEK SLOEG ALEX BUXTON OP PUNTEN VETERAAN BROMWICH BOEKHOUDER VERDUIS TERDE TWINTIG MILLE Twaalf maanden NEDERLANDSE EMIGRANT VERONGELUKT Ruwe handen?PUROL HERKENNEN VAN VLIEG TUIGEN Prijs voor Nederlands team GEEN A.V.R.O.-AVOND IN HELDEN Burgemeester trok vergun ning in Oplossing van gisteren gemaakt RIJDENDE SCHOOL VOOR KERMISKINDEREN B. M. R. S. Door AGATHA CHRISTIE V» VJAjitUOxXO X. i JiUtOAiti WoA OLYMPISCH STADION, Dinsdagavond. Ofschoon de snijdende koude oosten wind bepaald niet tot een verblijf in de kille ruimte van het Olympisch Stadion te Amsterdam noodde, waren daar Dins dagavond toch de leden van de Neder landse Eltalclub bijeen voor de hervat ting van de centrale training. Er zijn nogal wat nieuwe gezichten onder de uitverkorenen van het Neder lands voetbal, t.w. Mouw (Rapiditas), Kuys (Haarlem), Klaas Smit (Volendam), Van Rooy (Eindhoven), Cor van der Gijp (Emma), Brooymans (R.A.C.), Louer (N.O.A.D.)terwijl de Ajacied Michels de uitnodiging te laat had ontvangen en wegens werkzaamheden niet kon komen. Aanwezig waren voorts Odenthal (Haarlem), Tebak (Eindhoven), Klaas- sens (V.V.V.), Biesbrouck (Haarlem), Gruyzen (Sittardia), Bennaars (Dosko), Van Overbeeke (Dosko), Van Schijndel (S.V.V.), Van Ede (Sparta), Van der Hoek (Feijenoord), Bleijenberg (Rigtersbleek). Wegens werkzaamheden, blessures, of ziekte moesten verstek laten gaan Stei ger (P.S.V.), Terlouw (Sparta), Van Melis (Eindhoven) en Van Beurden (B.V.V.). In dikke trainingspakken gestoken werkten de voetballers onder leiding van oefenmeester Jaap van der 'Leek het ge wone programma af, bestaande uit loop oefeningen, sprints, oefeningen met de bal, terwijl tot slot op het keiharde veld een partijtje voetbal werd gespeeld, waar bij de voetbalschoenen aan de kant ble ven liggen. Het hele programma werd volbracht op gymnastiekschoenen. Na de training kwamen de spelers bij een in de „Kuil" van het Olympisch Sta dion waar zij werden toegesproken door de heer H. P. Hoolboom, voorzitter van de Keuze-Commissie en lid van de Tech nische Commissie. Hier waren ook aan wezig de heer C. van Es, lid van de Tech nische- en van de Keuze-Commissie en dr J. Thomee. Het voorlopige programma luidt: Ne derland B tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander in het stadion De Vliert te Den Bosch, waarschijnlijk op 10 Februari; voorlopig Nederlands Elftal tegen een nog nader aan te wijzen tegen stander in het Feijenoord-Stadion te Rot terdam op 17 Februari en dan de eerste interlandwedstrijd van dit seizoen tegen de Engelse Amateurs op 7 Maart weder om in het Feijenoord-Stadion te Rotter dam. Te St Pancras werden Dinsdag de langebaan schaatskampioenschappen van Noord-Holland verreden. Het ijs was, zo als overal elders, glashard. De wind was echter voor de rijders een geduchte han dicap, vooral voor de wind rijdend. De snelheid werd daardoor zo hoog, dat ver scheidene rijders, mede door het harde ijs, uit de bocht vlogen. De publieke belang stelling was door het koude weer zeer ge ring. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. T. Rozendaal (Warmenhui- zen) 54,1 sec; 2. J. Roozendaal (Warmenhui- zen) 54.7 sec.; 3. De Goede (Amsterdam) 55,1 sec. 1500 m.: 1. J. Roozendaal (Warmenhui- zen) 3 min 2,2 sec.; 2. Hopman (Egmond) 3 min. 9,3 sec.; 3. Bandt (Purmerend) 3 min. 9,7 sec. 3000 meter: 1. Hopman (Egmond) 6 mm. 18 8 sec.; 2. T. Roozendaal (Warmenhuizen) 6'min. 21,2 sec.; 3. Bandt (Purmerend) 6 min. 30,6 sec. Totaal klassement: 1. Tinus Roozendaal (diè met de N-V.B.H.S.-ploeg in Noor wegen trainde) 178.383 punten (Kampioen van Noord-Holland); 2. Bandt 183,633 pun ten; 3. Koorn 187.433 punten. TO LR DC FRANCE De Kon. Belgische Voetbalbond heeft de data aanvaard welke door de K.N.V.B. waren voorgesteld voor de ontmoetingen tussen beide landen in het seizoen 1954 1955. BelgiëNederland wordt 24 October 1954 gespeeld. Voor Nederland—België en België B—Nederland B is 3 April 1955 aan gewezen. Na de tiende ronde van het interna tionaal schaaktournooi te Tarragona in Spanje heeft onze landgenoot Prins sa men met de Spanjaard, Toran de leiding met 8% punt} De uitslagen van de in deze ronde gespeelde partij luiden Prins (Ned.)Grau dip.) 10, Puig (Sp.)Vidal (Sp.) 1—0, Perez (Sp.)— Comas (Sp.) 1—0, Mora (Sp.)Toran (Sp.) V"Va, Dinao (Sp.)Bertran (Sp.) Va. Mijn bard i*« 7-enuwta bietten belpen U et overheen. De uitslagen van de voor de Konink lijke Nederlandse Schaakbond gespeelde wedstrijden luiden: Delftsche Schaak club—Utrecht IV2—8V2, De Pion Am sterdamHilversums S. G. 3%5Vi, Haarlems S. G.Unit as 7%—2Vs, De DomStaunton 46. V.V.G.A.B.S.G. 5144y2SpangenDe Pion (Delft) 4—6, N.R.S.V.— Eindhoven 2—6 (VOOr- te De Belgen Bruneel-Acou hebben Za terdagavond in het sportpaleis te Ant- toerpen een koppelwedstrijd gewonnen over 100 kilometer in 2 uur 1 min. 16,4 sec., een nieuw plaatselijk record. Hun landgenoten Rijckacrt-Decorte bezetten de tweede plaats. Met een ronde ach terstand eindigden de Nederlandse koppels Van Est-Wagtmans, Schulte-Pe- ters en Van Vliet-Plantas resp. op de vijfde, zesde en achtste plaats. De Ronde van Egypte voor amateurs over 13 etappes met een totaal afstand van 1569 kilometer, is gewonnen door de Belg Van Meenen. Het eindklasse ment van de eerste vijf luidt: 1 Van Meenen (Belg) 4 5 uur 14 min. 17 sec., 2 Van Canter Belg1,5.23.02, 3 Gerard (Engel.) 1,5.23,20, 1, Haskell (Engel.) 1,5.28,18, 5 Ravn Denem.) 45.29,11. In tegenwoordigheid van enige leden van Ged. Staten van Gelderland, de grif fier der Staten en talrijke genodigden heeft de Commissaris der Koningin in Gelderland jhr Quarles van Ufford, gis termiddag het nieuwe gemeentehuis van Rossum officieel geopend. Het gemeentehuis is ondergebracht in een oud ridderslot, gelegen langs de oever van de Waal, dat eeuwen geleden de vesting was van de „roofridder" Maarten van Rossum. „Het kan verkeren", aldus de Commis saris der Koningin, in zijn toespraak, „want vanwaar de furie van plundering en roof uitging over de landen van het hertogdom Gelre zal thans op vreed zame wijze het bestuur van het mooie dorp Rossum werken tot geluk en wel vaart* van de burgerij". advocaat. En een actief politicus, behorend tot de radicale partij. Zijn boerenafkomst verloochent hij niet en als hij niet in Bern behoeft te zijn, vertoeft hij op een boerderij, waar een majordomus de dagelijkse leiding heeft. Rudolphe Rubattel heeft niet alleen zijn vergeten, doch is feitelijk nog op en top boer en tevens jaar president van de Zwitserse Confede- toonsteninpn^behaald.^ ratie wordt, moet er eerst vice-president van zijn geweest. AT MOETEN WE toch heus even doen. Hem even voorstellen: Rudolphe Rubattel, Zwitserlands nieuwe president. U zult' zeer vermoedelijk slechts heel weinis over hem horen. Immers de Zwit serse presidenten hebben niet de positie nuaoipne nu van b.v dè president van Frankrijk of die boerenafkomst met van de Verenigde Staten Hij voelt zich de kampioen der Zwit serse boeren, die steeds meer in het nauw Zijn verkiezing kan nooit de moeilijk^ ge^0 stee<3s meer bebouwbaar heden opleveren, welke zich hu j beslag wordt genomen voor het president der Franse republiek kun aan)eggenees;a/n wnieuw* wegen> vliegVel- HILVERSUM, Dinsdagavond. Sportlievend Nederland, vertegenwoor digd door de 35.553 deelnemers aan de door de A.V.R.O. Sportrevue georganiseer de enquête naar de beste Nederlandse sportman of -vrouw 1953. heeft zich op ondubbelzinnige wijze uitgesproken. En wö mogen wel zeggen, dat wij bewonde ring hebben voor het juiste inzicht van de publieke opinie, bij deze enquête betoond. De lour omvat 23 etappes Totale lengte 4855km. I Start SJuli öenHaa E NL EL AND 233tan 250krspww^HA£T •BrWse Tijdrit I Okn._ „.R'JSSED 3 224 urn. (n ROUAAN j 33 IPAR'JS Finish 1 Aug. 'ANNES V." 2l7keA,,i10l ANGERS 183l<n\0— MlllllH '7 >"r, StBR!EUC\ 334km l'SANCCA h? Juli Rushdaqj (25Juli rustj BORDEAUX LY0N iKobu 242km. p'jY MILLAU l~L225 197 k 225krn „(OMr. 196216km BR'AnCCM rouicusE 242 k,ri" l63krn~tii(^N i PANIC QFül MIDDELLANDSE ZEE Route O Etappeplaats (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, Dinsdag. De Tour de France 1954 komt niet aan de Rivièra; en dat is dan wel de interes santste aanvulling welke wij bij ons be richt van gisteren nog kunnen geven. Daarmee blijkt ook, hoe ver L'Equipe's concurrent France-Soir er inderdaad naast was, toen dit blad meende, vóór de organisatoren L'Equipe en Le Parisien Li- béré' de „primeur" van de Tour-route te kunnen lanceren. ..Primeur zonder waar de", noemden wij destijds deze niet van sensatie gespeende onthulling. Natuurlijk hadden Leuillot's spionnen wel een paar „geheimen" ontdekt en inderdaad bleek men een goede feeling gehad te hebben voor de lange omweg door Bretange en de route welke na de Pyreneeën zou worden gevolgd. Maar op het stuk van de RlvleYa en van de Franse Alpen vergiste France- Soir zich even zwaar als bij de prognose van een étappe-finish op Italiaans ër0™T~ gebied en met het aangeven van de laatsie étappes naar de finish in Parijs; de Ne derlandse en Belgische bladen, die ae „primeur" van France-Soir overnamen, vergisten zich in commissie. Géén étappes Bordeaux—Pau en Pau— Tarbes dus in de Pyreneeën, maar Bor deaux—Bayonne en Bayonne—Pau, van waar naar Luchon en dan pas naar Tou louse; en is men via Millau in Le Buy aangeland (een nieuwe étappe dwars door de Franse Sahara!), dan buigt de Tour route niet via Avignon af naar Monaco, doch koerst zij via Lyon en Grenoble rechtstreeks op de Alpen aan naar Brian- con en Aix-les-Bains, zodat ook van de étappe-finish in het Italiaanse grensstadje Cuneo niets komt. En voorts gaat het van Besancon niet in twee rukken over Dijon rechtstreeks naar Parijs doch men maakt een omweg over de noord en rijdt pas via Nancy en Troyes op het Pare des Princes a3De Tour 1954 krijgt een der langste rou tes van de moderne edities, circa 400 km meer dan verleden jaar en thans 4-8oo kilometers in totaal. Ook het aantal etap pes is groter; 23 i.p.v. 22. De in de oorlog gesneuvelde halve étappes zijn in ere her steld, er komen twee tijdritten gepaard aan een normale étappe op dezelfde dag, er zijn weer twee rustdagen en tenslotte gaat de route in dezelfde richting als ver leden jaar dus tegen de klok in (ofschoon de oorspronkelijke opzet was: afwisselend met de klok mee en er tegen in). Nederland en België zijn dus de enige landen die buiten Frankrijk worden aan gedaan. Italië en Zwitserland zijn met in de route opgenomen. En dat voor de eer ste maal in de verleden jaar gevierde „gouden historie" van de Tour de start in het buitenland wordt gegeven en dat de Fransen daarvoor de Nederlandse hoofdstad hebben uitverkoren, is voor de Nederlandse wielersport inderdaad een zeer hoge en bijzondere eer. (Van onze Noordelijke sport- correspondent) De Drentse Bond heeft als een van de eerste gevolg geven aan de oproep van de KNSB om de provinciale kampioen schappen zo spoedig mogelijk te organi seren, omdat men via de strijd om de nationale titel de ware krachtsverhou dingen pas goed kan beoordelen, en aan de andere kant de rederijen 0p de korte baan om de provinciale kam pioenschappen de deelname aan de kamp om de gouden medaille bepalen. Roden was de startplaats voor de snel ste Drentse vrouwen, en bracht een grote verrassing, omdat niet de oud-kampioene Ike Voorma-Nienhuis door haar hui dige woonplaats Roden gegadigde voor de Drentse i.p.v. de Friese titel de eerste plaats bezette, maar de nog jeug dige, doch voortreffelijk rijdende Janny Scheepstra, een andere plaatselijke ster. Deze nieuweling onder de vrouwelijke cracks behaalde de hoofdprijs met gropt vertoon van overmacht, gevolgd door J. Tienkamp, Donderen, Ike Voorma-Nien- huis en J. Bathoorn, Donderen. Ook in Friesland kwamen de vrouwen aan de start op de 140 m baan. Het grote succes was weggelegd voor de bekende Martha Wieringa (Baard), doch men zag te voren enkele grote sterren wegge vaagd, op zeer sensationele wijze. In de eerste omoop al moest Rina Kooi, Wie- ringen de vlag strijken voor de Friezin Annie v. d. Meer, doch deze had maar kort plezier van haar zege, want in de volgende ronde ging zij zelf in drie ritten ten onder tegen Jantje Bosscha, Heeren veen, die later de tweede plaats achter de prijswinnares zou bezetten. Dé verwachting van de in Groningen studerende Friese crack Egbert v. d. Ploeg, dat hij zich in dit tweede winter tje wellicht beter zou kunnen laten gel- den, is aanvankelijk bewaarheid in het Drentse Surhuisterveen, waar hij uit een veld van een dozijn rijders het eerste geld veroverde. Het ging er fel toe, daar op het Drentse ijs, en het was voor het enthousiaste publiek een grote verras sing, dat de grote ster van de laatste jaren Theo Janmaat, Nederhorst den Berg, naar de derde plaats werd ver wezen. De Zwammerdammer v. d. Nagel bracht het tot de eindstrijd, doch toen nam de Fries revanche voor zijn neder laag in Joure, en ging Egbert v. d. Ploeg itS I—- - .V' .'Ij JENNY SCHEEPSTRA, Dren-ts schaats-kampioene korte baart tinga, de Groninger uit Harkstede, zijn hakkebanden liet zien. Een rijderij, in Peize gehouden, bracht tenslotte een succes voor de Drentenaar Fidder, An. nen. Al met al was de animo tot het organi seren van wedstrijden zo groot, dat ver schillende aangekondigde rijderijen van wege gebrek aan voldoende rijders (rijd sters) geen doorgang konden vinden. laag in Joure, en ging Egbert v. d. Ploeg zaterdag en Zondag, 30 en 31 Januari met de f 100 strijken. Derde werd Jan-lzal fn Zwolie het nationale kampioenschap maat, vierde Dijkstra, Nyebeets. In Wedde bevestigde de jonge Bakker, Finsterwolde, zijn momentele topvorm. Op zijn zege'in Noordlaten liet hij thans een tweede overwinning volgen, en dat ondanks het feit, dat ook hier het veld uitstekend bezet was. Hier beleefde men de enerverendste rit in de tweede om loop, die een nederlaag van Jan Trom petter (Wieringen) tegen de nationale kampioen Jan Rotgans opleverde. Bak ker leverde later de voortreffelijke pres tatie, Rotgans uit te schakelen, terwijl hij eveneens zijn neef Bakker Sr en Hut- in het hardrijden op de schaats gehouden worden. De wedstrijden, georganiseerd door de IJsclub Zwolle, zullen des mor gens om 11 uur aanvangen. Er zal gere den worden over 500, 1500, 5000 en 10.000 meter. Het stond voor ons wel vast, dat het tus sen Arie van Vliet en Wout Wagtmans, twee wielrenners, zou gaan. En het is in derdaad Arie van Vliet geworden: de 38- jarige Woerdenaar, die aan zijn acht Ne derlandse en één Olympische titel in het afgelopen jaar zijn vierde Wereldkam pioenschap sprint toevoegde. Arie van Vliet dus, welverdiend, gekozen tot de beste Nederlandse sportman van het jaar 1953. En met overtuigende voorsprong. Niet minder dan 12.744 stemmen waren op hem uitgebracht; in totaal bedroeg het aantal stemmen zoals gezegd 35.553 (vgl. 30.243 in 1952 en 29.921 in 1951). Wout Wagtmans, de beste van onze Tour-de-Franse-ren- ners in het afgelopen jaar, kreeg ruim 5.000 stemmen minder, maar verwierf toch een uiterst eervolle tweede plaats met 7.606 stemmen. En voor een dames was de derde plaats: de „zilveren" Olympische athlete Puck van Duyne—Brouwer met 3.147 stemmen. De Friese voetbal-tovenaar Abe Len stra, die in 1951 en '52 beide malen de wisselbeker won, maar sindsdien uit het Nederlands Elftal is verdwenen, kwam nu met 3.101 stemmen op de vierde plaats. En onze Europese schaatskampioen Kees Broekman werd met 3.003 stemmen vijfde. Daarna volgden als zesde de drievoudige Nederlandse zwem-kampioene Geertje Wielema, als zevende onze tweede top- schaatser Wim van der Voort, als achtste de athleet en lange-afstand-specialist Ja nus van der Zande, als negende de Tour- de-France-reus Wim van Est en als tiende de Europese judo-kampioen Anton Gee- sink. Tijdens de uitzending van het Dinsdag avond-programma werd in de A.V.R.O.- studio te Hilversum deze uitslag bekend gemaakt en werden de prijzen overhan digd, waarbij Abe Lenstra persoonlijk de in zijn bezit zijnde wisselbeker aan Arie van Vliet overdroeg. Behalve de beide schaatsers, die zich te Davos voorbereiden op 't Europees kampioenschap, waren alle eerste tien" aanwezig, alsmede de com plete Tour-de-Franse-ploeg 1953 onder leiding van Kees Pellenaars en vele an dere bekende sportfiguren. Arie van Vliet onderstreepte zijn pas verworven eretitel nog even door in een race over 1 kilometer op fietsrollen op het podium de beide andere geplaatste wiel renners Wagtmans en Van Est gedecideerd te verslaan. Van Vliet, proficiat! De Dinsdagavond in de Royal Albert Hall te Londen gehouden wedstrijd tus sen Alex Buxton, kampioen van Groot Brittannië halfzwaargewicht en de Neder landse kampioen Wim Snoek, is door Snoek in 10 ronden op punten gewonnen De Brit en de Nederlander leverden el kaar een vinnig en afmattend, dikwijls eentonig en over het algemeen weinig aan trekkelijk gevecht. Maar Snoek had de beste finish, haalde de meeste punten bin nen in de laatste ronde en kon een krappe puntenzege op zijn naam brengen. Beide boksers waren toen zwaar gehavend.... Internationaal wordt deze overwinning op de hoog genoteerde Buxton op zeer grote waarde geschat. De vroegere Australische Davis Cup speler Bromwich is als veteraan de grote verrassing van de Australische tennis kampioenschappen te Sydney (waaraan Hoad wegens militaire dienst niet kan meedoen). In de halve finales herendubbel sloeg hij met zijn partner Quist (ook al een Davis Cup-veteraan) 't Amerikaanse paar TalbertRosewall. En in het herenenkel spel schakelde hij de twaalf jaar jongere Tony Trabert (nummer één van de Ame rikaanse ranglijst) uit in 16 16 6—2 6—3 61, waardoor hij zich in de kwart finales plaatste. De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren de 30-jar:ge boekhouder W. A. van R. uit Amsterdam wegens verduistering, meermalen gepleegd, conform de eis ver oordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het me disch consultatiebureau voor alcoholisme. De boekhouder was ten laste gelegd ten nadele van een steenfabriek in Kerkdriel het kantoor van deze fabriek was in Amsterdam gevestigd in totaal ongeveer 20.000 te hebben verduisterd. De 26-jarige Nederlandse emigrant Ge rard Anton is Zaterdagavond j.l. nabij New Plymouth in Nieuw Zeeland, toen hij met zijn motor in botsing kwam met een personenauto, zó ernstig gewond, dat hij aan zijn verwondingen is bezweken. De heer Anton was keukenmeester en afkomstig van Leidschendam. nen voordoen. Ook ditmaal is er te Bern geen sprake geweest van dertien stemmingen zoals in Parijs. En de verkiezing geschiedde binnen recordtijd. Het gebeurde reeds de vorige maand en tal van andere interessante ge beurtenissen verhinderden ons echter Rudolphe Rubattel even aan u voor te stellen. Toch mogen wij, die zulke nauwe rela ties met Zwitserland onderhouden, hem niet zonder meer vergeten. En wie weet, hoe gauw zijn naam in het nieuws zal komen, al kent Zwitserland dan geen kost bare regeringscrissen- Rudolphe Rubattel is een landbouwer uit het kanton Vaud. Hij heeft een model boerderij bij Villarzel. Maar hij is tevens den en sportvelden. Elk jaar moeten hiervoor twee duizend ha. opgeofferd worden, terwijl Zwitser land met zijn oppervlakte van 41.296 vier kante kilometer toch reeds ongeveer 10.000 vierkante kilometer grond heeft, die voor de landbouw totaal waardeloos is. Terwijl tegen het einde van de vorige eeuw de boeren nog 45 pet van de bevol king van Zwitserland uitmaakten, vormen ze momenteel nog maar 18 pet. De steeds voortschrijdende industriali satie drijft de Zwitserse boeren allengs van hun velden en naar de steden. Hiertegen bond Rudolphe Rubattel bij zijn debuut als politicus hij begon als lid van de regering van zijn kanton de strijd aan. Met niet al te groot succes. Maar met de vasthoudendheid van de boer blijft de politicus en advocaat Rudolphe Rubattel vechten voor de Zwit serse boer en zijn land, waarbij hij de wijnboer niet vergeet. ARIE VAN VLIET, beste sportman 1953 liet gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige koopman C. v. d. H. en de 58- jarige werkman P. de J„ beiden uit Am sterdam, terzake van diefstal door middel van de z.g. fèlefoontruc, meermalen ge pleegd, elk veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank te Alkmaar had het twee tal, dat diefstallen in zeven plaatsen van ons land ten laste was gelegd, vrijgespro ken, doch de officier was in appèl gegaan. Tot het einde toe bleven de mannen, die op 11 November 1952 In Dordrecht waren gearresteerd, ontkennen. Verschillende getuigen hadden echter een der mannen pertinent herkend. De J. was in 1951 door het Amsterdamse hof voor diefstal door middel van de telefoon truc tot èèn jaar veroordeeld. De procureur-generaal, die drie geval len bewezen achtte, had veertien dagen geleden tegen beiden vier jaar zonder al- trek geëist. Een team van het herkennings-oplïi- dingscentrum van de luchtmachtinlichtin- genschool der Kon. Luchtmacht is gisteren als beste niet-Engelse team geëindigd in de zevende jaarlijkse algemene vliegtuig-, herkenningswedst'rijd van de Engelse „Air craft Recognition Society". Het team, be staande uit de luitenants A- de Jong en M. Bizot en sergeant eerste kl. J. Musters, kreeg daarvoor de prijs „Best Overseas Team". Aan de wedstrijd namen 65 teams uit -Engeland en andere Nato-landen dee„ derricht; 26. boom; 28. muntstuk; 30. vuile, 31. beschadiging; 33. meisjesnaam; 35. voet balvereniging; 37. in orde; 38. getij. Horizontaal: 1 grate; 5. kaars; 9. Kore- aan; 10. loket; 12. arena; 14. ave; 15. sap*. 17. tor; 18. Gert; 20. part; 21. ad; 22. do, 23. rest; 26. pias; 29. iet; 30. sar; 32. rap; 33. anode; 35. adele; 37. peloton; 38. tetra; 39. speer. Verticaal: 1. gelag; 2. akker; 3. trie; 4 erts; 5. kaap; 6. aar; 7. Aneta; 8. start; 11. overeen; 13. normaal; 16. al; 19. tat; 20. pop; 23. riant; 24. stopt; 25. ka; 27. Irene; 28. speer; 30. Sola 31 rats; 34. der; 36. dop. Horizontaal: 1. werelddeel; 8. jongens naam; 9. deel van een fototoestel; 11. net van pas (Eng.); 12. groet; 14. hij ruste in vrede (Lat.); 15. eenh. van kracht; 16- vloerbedekking; 18. bevel; 19. stuk hout; 20. elasticiteit; 22. metaal; 23. hefwerktuig; 24. klein ogenblik; 26. bijwoord: 27. in houdsmaat; 29. weersgesteldheid; 31. vogel; 32. klein plantje; 34. zeepwater; 35. vogel; 36. in het jaar; 38. plaats in Noord-Hol land; 39. bundel brandhout. Verticaal: 1. rijstbrandewijn; 2. voorzet sel; 3. selenium (afk.); 4. verstand; 5. laatst leden; 6. Europeaan; 7. uniek; 8. plaats in Groningen; 10. zuinig; 12. zangstem; 13. roem; 16. lijst; 17. vliegveld bij Arnhem; 19. loterijbriefje; 21. kolenemmer; 25. on- De Italianen Sclüebmeyer en Zambelli, die samen het tweede Italiaanse team vormden, hebben te Cortina d'Ampezzo in Italië beslag gelegd op de wereldtitel 2 mans-bob. De tweede plaats was voor de eerste Italiaanse combinatie met op de derde plaats de Verenigde Staten (2). IN STA»lWA«tNf»»RIEKEH IE ZIVENEEPIOÉN NAZEI- «EOOEN De burgemeester van Helden heeft drie weken geleden aan een plaatselijke bioscoophouder een vergunning afge geven, nadat deze om toestemming had gevraagd voor het doen geven van een revue in zijn zaal. De burgemeester was evenwel verbaasd, aldus heeft hij ver klaard, toen hij op reclamebiljetten moest lezen, dat op de avond, waarvoor de vergunning voor de revue was aan gevraagd, een gezelschap van een der grote radioverenigingen (de A.V.R.O., red.) zou optreden. Noch de omroepvereniging zelve, noch de caféhouder, die om de vergunning verzocht, had hierover met hem gespro ken. De burgemeester heeft toen de vergunning ingetrokken, omdat hij, zo als hij verklaarde, „niet misleid wenste te worden en ook inzake de aanvragen voor vergunning behoorlijk wil worden ingelicht". Novum voor ons land In het komende seizoen zal de eerste schoolwagen van de stichting „Rijdende School" in gebruik worden genomen ten behoeve van kinderen van houders van kermisinrichtingen. De school zal een bijzondere neutrale school zijn. De eerste schoolwagen, die wordt getrokken door de gemotori seerde woonwagen van het hoofd der school en zijn gezin, zal de grote kermissen bezoeken en 's winters in be drijf zijn in een der centra, waar de ex ploitanten zich concentreren. Deze on derwijsvorm is volgens de stichting een novum, niet alleen voor Nederland, maar ook voor het buitenland. Gisteren is een loodsknëcht van Van Gend en Loos toen hij ter plaatse werkzaamheden verrichtte bij hst ran- geren van goederenwagons op het empla cement te Arnhem tussen de bumpers en een stootblok geraakt. De man liep zodanige verwondingen op, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Het slachtoffer is de 49-jarige G. W-, uit Arnhem. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. t'itzendinr vanuit Enï. Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflenirte 2J meter. Woensdag 37 januari 22.00 uur Martin Block. 22 30 uur Jo Stafford zingt. 22 45 uur Dansmuziek. 23*00 uur Muziekland. 23^30 uur Verzoekprogramma. 00.30 uur Sluiting. DONDERDAG 28 JANUARI HILVERSUM I <402 M.>. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. S.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Morgenwijding- 9.1o Gram. 9.25 Voor dc huisvrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzzte- parade. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spion netje". 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het Bedrijfslven". 13.00 Nws. 13.1o Meded. 13.30 Licht muz. 14.00 Hoorsp. 14.--0 Counter-tenor en clavecimbel. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Tussen vier en vljt 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Grain. 17.45 Rege ringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muz. 18.40 Report, of gram. 13„45"°?,Lor,den Voor de kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Dansork. 19.45 Caus. 2<L00 Nws. 20.0e Ka- 20.45 Hoorsp. 21.45 Orgel. 22.10 De mermuz. 22. Ik weet het niet. Het kan zijn. Ik deed de deur van zijn coupé bij vergissing open. Ik geneerde me zo. Het was een heel pijnlijke vergissing. Zag u hem inderdaad? ja. Hij las een boek. Ik excuseerde me vlug en trok me terug. Zei hij iets tegen u? Hij lachte en zei een paar woorden. Ikik heb ze niet goed verstaan. En wat deed u daarna, mademoiselle, vroeg Poirot. Ik ging naar de Amerikaanse mrs Hubbard. Ik vroeg haar om aspirine en ze gaf het mij. Vroeg ze u of de deur tussen haar coupé en die van Ratchett gegrendeld was Ja. En was dat zo? Ja. En daarna? Daarna ging ik naar mijn coupe terug, ik nam de aspirine en ging liggen. Hoe laat was dat? Toen ik in bed ging, was het vijf mi nuten vóór elf, omdat ik op mijn horloge kijk voor ik het opwind. - Viel u vlug in slaap? - Niet erg vlug. Mijn hoofd werd beter, maar ik lag een poos wakker. Stond de trein al stil, voordat u in siaap-viel?oof We st ten geloof ik, bij een station, net toen ik slaperig wérd. - Dat moet Vinkovci zijn geweest, is dit uw coupé, mademoiselle? Hij wees op de plattegrond. Dat is 'm, ja. Had u het boven- of het beneden- bed? Het benedembed. No. 10. En had u gezelschap? Ja, een Engelse jongedame. Heel aardig, heel. beminnelijk. Ze had van Bagdad gereisd. Heeft ze de coupe verlaten, nadat de trein Vinkovci verliet? Neen ik weet zeker van met. Waarom weet u het zeker, als u sliep? Ik slaap erg licht. Ik word wakker bij het minste geluid. Ik weet zeker, dat, als ze van het boven-bed gekomen zou zijn, ik wakker zou zijn geworden Hebt u zelf de coupe verlaten? Niet voor vanmorgen. Hebt u een vuurrode zijde kimono, mademoiselle? O neen Ik heb een stevige, makke lijke peignoir van wolien stof. En de dame bij u miss Debenham.' Welke kleur heeft haar peignoir? Een licht mauve abba, zoals je ze in het Oosten koopt. Poirot knikte. Toen zei hij op vriende lijke toon: Waarom maakt u deze reis? Een va- cantiereisje? Ja, ik ga naar huis met vacantie. Maar eerst ga ik naar Lausanne, een paar weken bij mijn zuster doorbrengen Misschien wilt u zo vriendelijk zijn, de naam en het adres van uw zuster op te schrijven? Met genoegen. Ze nam het papier en potlood, dat hij haar gaf en schreef naam en adres op. Is u wel eens in Amerika geweest, mademoiselle? Neen. Het had niet veel gescheeld, (k zou met een zieke dame gaan, maar het sprong af op het laatste ogenblik. Het speet me erg. Ze zijn heel goed, de Ame rikanen. Ze geven veel geld om scholen en hospitalen te stichten. Ze zijn'erg prac- tisch. Herinnert u zich gehoord te hebben van het Armstrong ontvoeringsgeval? Neen. Wat was dat? Poirot legde het haar uit. Greta Ohlsson was verontwaardigd. Haar gele haarknot trilde van emotie. Dat er zulke slechte mensen op de wereld zijn! Het is haast niet te geloven! De arme moeder! Mijn hart voelt met haar mede. De beminnelijke Zweedse vertrok haar vriendelijk gezicht, hoog gekleurd, haar ogen zwemmend in tranen- Poirot schreef druk op een vel papier. Wat schrijf je daar, mijn vriend? vroeg monsieur Bouc. Mon cher, het is mijn gewoonte om netjes en ordelijk te zijn. Ik maak hier een chronologische tabel van de gebeur tenissen. Hij hield op met schrijven en gaf het papier aan monsieur Bouc. 9.15 Trein verlaat Belgrado. Omstreeks 9.40 Kamerdienaar verlaat Ratchett, die slaapdrank naast zich heeft staan. Omstreeks 10.00 MacQueen verlaat Rat chett. Omstreeks 10.40 Greta Ohlsson ziet Rat chett het laatst levend gezien, N.B.: Hij was wakker, las een boek. 010 Trein verlaat Vinkovci te laat. 0.30 Trein loopt vast in een sneeuwberg. 0.37 Ratchett's bel gaat. Con ducteur komt. Ratchett zegt in het Frans; ,-Het is niets. Ik heb me vergist''. Omstreeks 1.17 Mrs Hubbard denkt, dat man in haar coupé is. Belt conducteur. Monsieur Bouc knikte goedkeurend. Dat is heel duidelijk, zei hij. Is er niets in, dat je vreemd vindt? Neen, het schijnt allemaal heel dui delijk en helder. Het lijkt heel duidelijk dat de misdaad begaan is om 1.15. Het getuigenis van het horloge toont ons dat, en het relaas van mrs Hubbard komt daar mee overeen. Voor mezelf zal ik eens raden naar de moordenaar. Ik zeg. mon ami, dat het die grote Italiaan is. Hij komt uit Amerika uit Chicago en denk er om, het wapen van een Italiaan is net mes en hij steekt niet eens, maar ver scheidene malen. Dat is waar. Zonder twijfel, dat is de oplossing van het mysterie. Ongetwijfeld zaten hij en Ratchett samen in die ontvoeringszaak. Cassetti is een Italiaanse naam. Op de een of andere manier heeft Ratchett hem be drogen De Italiaan spoort hem op, stuurt hem eerst waarschuwjnde brieven en wreekt zich ten slotte op een brute manier Het is alles heel eenvoudig. Poirot schudde vol twijfel zijn hoofd. Het is, vrees ik, niet zó eenvoudig, mompelde hij. Ik ben overtuigd, dat-het de waar heid is, zei monsieur Bouc meer en meer ingenomen met .zijn opinie. En de knecht met de kiespijn, die zweert dat de Italiaan de coupé niet is uit geweest? Dat is een moeilijkheid. Poirot's ogen tintelden. .Ta, dat is vervelend. Ongelukkig voor jouw theorie en buitengewoon ge lukkig voor onze Italiaanse vriend, dat Ratchett's knecht kiespijn had. Het zal tot klaarheid komen, zei mon sieur Bouc met triomfantelijke zekerheid. Poirot schudde weer zijn hoofd. Neen, zó eenvoudig is het niet- mom pelde hij weer. (Wordt vervolgd). Viermoeendheden Conferentie. 22.15 Sport. 22.39 Gevor. muz. 23.00 Nws. 23.15 Jazz. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.l. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 3.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.03 Land- en tuinb.meded. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Piano. 13.45 Gram. 14.00 Me- tropole-ork. en koor. 14.30 Gram. 14.45 Voor dc vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Tenor, cembalo en gambo. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 16.40 So praan, tenor, piano en voordr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 1810 Gevar. muz. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Amus.muz 22.20 Orgel. 22.45 Avond- overd. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 13.00 Orgel 13.25 V. d. arb. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14 10 Meded. 14.20 Gevar. muz. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Gram. 16.30 Hoorspel. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.25 Sprt. 19.30 Dansmuz. 20.00 Hoorspel. 20.30 Ork.- conc. 21.15 Am. nws.brief. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Operamuz. 22.55 Discussie. 23.30 Wetenschappelijk overz. 23.45 Pari. overz. 24.00 —0.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Mrs Dale's Dagb. 12.15 Ork.conc. 12.45 Voordr. 13.00 Pari. overz. 13.15 Dansmuz. 13.45 Ork.conc. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 1600 Gevar. muz. 16.45 Idem. 17.15 Mrs Dale's Dagb. 17.30 Caus. 17.45 Mil. ork. 18.30 Ork.conc. 19.15 V. d. jeugd. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws en journ. 20.25 Sport. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Vragenbeantw. 21.30 Klankb. 22.00 Hoorspel m. muz. 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Act. 23.20 Dansmuz. 0.05 Voordr. 0.20 Dansmuz. 0.56 —1.00 Nws. N. W. D. R., 309 M. 12.00 Or.conc. 13.00 Nws. 13.15 Or.conc. 16.00 Filmmuz. 16.25 Kamermuz, 17.00- Nwst 17.05 Hoorspel. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 20.05 Symph.- ork. 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 23.15 Symph.- ork.. koor en solist. 24.00 Nws. 0.30—1.00 Dans muziek. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 M. 12.30 Omr.ork. en sol. 13.00 Nws. 13.20 Omr.- ork. en sol. 14.05 Harp. 14.25 Hoorspel. 15.55 Gram. 16.45 Idem. 17.10 Orgel. 17.55 Gram. 18.30 Am. uitz. 19.00 Gram. 20.00 Ork.conc. 23.00 Gram. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 8:!4 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.00 Omr.-ork. 12.30 Weer. 12.31 Gram. 13.00 ws. 13.15 Belgische muz. 14.00 En gelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Muz. caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Caus. 19.4* Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.10 KJanktw 20.40 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Piano. 22.55-» 23.00 Nws. 484 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Grai% 14.30 Omr.koren en sol. 15.00 Symph.ork. et soliste. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15, 18.3# en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 22.00—22.30 Nws. Engelse literatuurgeschiede nis (op 224 m.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4