De Rij ksser urn inri el iting halve eeuw oud een 1 Italië weer voor zware dagen Overdadige gastvrijheid in Oost-Berlijn Kunstfluiterfloot o zo moot Chefarine ,4' Minister Beel wil B-lijsten laten vervallen Liever aan de dijk dan moderne Zweedse woning Wereld Scheepsbouw in vierde kwartaal Ontstaan uit liet huis laboratorium van Jan Poels m Aken toerisme en carnaval H. Vader moet rust nemen Aanhoudende vorst 4 beroemde genees middelen tegen griep RAGliNA a -#■> i- Kalveren en varkens Nieuwe tvegen NS „Geen heester Bezwaren tegen uittocht op Vastenavond Fanfani's kabinet koel ontvangen Uitspraak sociaal program en ratificatie E.D.G. aangekondigd Weer drie Nederlanders gearresteerd Churchill gaat niet heen CHAUFFEUR ZAG NADERENDE AUTO NIET Gegrepen en op slag gedood RUSSISCHE GOUDLENING AAN FINLAND? Journalisten met luxe omringd Verbouwing viaduct Oosteinde te Voorburg Op 1 Juli begin der werkzaamheden En domme dame leende 145 gulden Ruwe lippen ?P(JR0L NIEUW KANAAL IJSSEL— ZW ARTEWATER? Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. 'n 4oe doet wonderen Wieg met zuigeling in brand Bij raadsverkiezingen in de steden: Nu mogelijkheid van veertig candidaten op lijst een Onveilig Java Veertig man vielen Nederlander aan. Autobusbestuurder zag meisje door ijs zakken staan nog huizen leeg HET WdS gevaarlijk In Lage Zwaluwe Moerdijk gaat coasters bouwen Nederland op vierde plaats Bevolking sterk gehecht aan oude plekje Zwakke plek Overleden candidaat Stemmen bij volmacht Na Oranjefeest KONINKLIJK PAAR BELEDIGD Bekeuring van zijn meisje maakte chauffeur driftig Bus reed smederij binnen Passagiers practiscli ongedeerd DE HEER GERRETSON WAS TEVREDEN Geen interpellatie over E.D.G.-verdrag oiii^bjuACr 2i jüi\L)Aiti i.9o4 7 7*77 I t<L. De eerste Februari van liet jaar I 1904 werd voor een pionier van de diergeneeskunde, de lieer Jan Poels, een feestdag. Toen immers werd zijn liefste wens vervuld door het oprich ten van de rijksseruminrichting te Rotterdam: een instituut, dat van grote invloed is geweest op de kwa liteit en op de gezondheid van de ÏNe- derlandse veestapel. Tegenwoordig is de bestrijding van dier ziekten en het voorkomen daarvan iets vanzelfsprekends, doch een halve geleden wist men daarvan vri.l Millioenen guldens gingen Ja?rl^SJ"w. ren door veeziekten als mond- en klauw- zeer varkensziekte en miltvuur. De kwak zllvérif vierde hoogtij De toen met kennis en hulpmiddelen slecht uitgeruste dieren artsen bepaalden hun aandacht voorname lijk tot runderen en paarden. Ziekten an varkens en pluimvee werden doorgaans als ongeneeslijk beschouwd De jonge dierenarts Jan Poels, die zich in de jaren negentig van de vorige eeuw- te Delfshaven vestigde, voelde de onmacht tot doelmatig ingrijpen bji ziek vee zo zeer, dat hü zich op de toen nog \rij jon- Re wetenschap van de bacteriologie wierp. Hij richtte in zijn huis een primitief labo ratorium in. Hier, in een schamele omge ving, ontsluierde hü met gebrekkige hulp i middelen vele bacteriologische raadselen met betrekking tot veeziekten. Collega's gaven hem steun en vroegen raad- Het ge meentebestuur van Rotterdam zag het nut van dit werk in- benoemde hem.t.0'. later tot voorzitter van de stedelijke g zondheidscommissie en zorgde 1 ietwat beter onderdak voor het laborato rium in een schoolgebouw. Zo- heelt Jan Poels- samen met zpn assistent rens, zijn werk kunnen uitbreiden. Over rln: reed hij met paard en rijtuig in de «rif» on zoek naar materiaal, dat hy spoot. j in 1897 werd hem °ndee™ek de ^verziekte opgedrag ^aag grote zekerhei d van gunstig resultaat worden aangepakt. In 1900 werd hem steun verleend voor onderzoekingen naar varkensziekten, welke tot goede grondsla gen voor de bestrijding ervan leidden Vooral tegen de vlekziekte werd met gun- stig resultaat geënt. In die tijd werden te gen ziekten ook enige peperdure buiten landse sera gebruikt. Poels slaagde erin met behulp van één paard serum te berei den. Later kreeg hij voor serumbereiding vijftien paarden van de Rotteidamse paardentram ter beschikking. v mnj toen de regering over rens, in vervuiling: de gemeente Rotter dam zorgde voor 1,5 hectare grond en een noodzakelijke lening om in 1931 een nieuw tehuis voor de rijksseruminrichting tot stand te brengen. De rijksfinanciën waren in die crisistijd ontoereikend om de plannen van Poels en diens opvolger te verwezenlijken. Na de tweede wereldoorlog bleken de verhoudingen in de diergeneeskundige wereld zeer gewijzigd te zijn, terwijl hulp middelen en wetenschappelijke staf on toereikend waren om de rijksseruminrich ting nog werkelijk doelmatig te drijven Nieuwe wegen werden gezocht en gevon den. De vindingen van zwavelhoudende ge neesmiddelen en anti-biotica (schimmel producten) voerden de diergeneeskunde in nieuwe banen- Het accent van deze ge neeskunde is nu voornamelijk op het voorkómen en niet zo zeer meer op de b es t r ij d i n g van dierziekten komen te liggen. Voeding, verpleging en afstam- van het dier spelen thans voorname Nieuwe methoden en arbeidsver delingen, alsook nieuw geschoolde mede werkers en nieuw materieel werden nood zakelijk. De rijksseruminrichting heeft op de nieuwe eisen gereageerd, nieuwe weten schappelijke medewerkers voor b.v. che mie, bioiogie, microbiologie en veeteelt zijn aangesteld. Intensief internationaal contact begint vruchten af te werpen. Se ra entstoffen en onderkennmgsstoffen wórden thans eerst geproduceerd, wan neer blijkt, dat zij nog niet kunnen wor den ontbeerd. De collectieve bestrijding van dierziekten wordt door middel van provinciale gezondheidsdiensten en labo ratoria gestimuleerd. De research is thans het voornaamste werk van de rijksserum inrichting- omdat hiermede enorme belan gen, ook ten behoeve van de uitvoer, wor den' gediend. Vandaar, dat de plannen om een nieuw instituut (te Bilthoven) te bouwen, waarin duurzaamheid en voor uitstrevendheid van de research veran kerd zullen liggen, steeds vaster vorm aannemen. Doelmatige ziektebestrijding en doelbewuste research in gecoördineer de wisselwerking zijn voor de diergenees kunde en de veehouderij thans een le vensbehoefte geworden. IJet onderzoek van bebroede kippeneieren die. met smetstof van gestorven kippen geënt zijn tijdens de strijd van de Rijksseruminrichting ie Rotterdam tegen de vogelpest •nf toThet"SenAan de Rijksserum- fnrfchhng mefdeheer Poels als directeur. Maar om te beginnen kreeg hij met meer dan twee medewerkers. Tijdens de eerste 25 jaar van het be- gtaan echter breidde het laboratorium zich snel uit. Stallen voor proefdieren en nieu we ruimten verrezen. Een door de toen malige veeartsenykundige hogeschool ge daan aanbod om naar Utrecht te komen werd door Poels e™"wel geweigerd »m dat hjj „geen heester onder de hoge do Te^ÏvêSte Rotterdam werd voor brekklgerU1Nbiemand beter"dan Poels kende de waardevan^een 8°ehafve outilleerd laboratoriu de sera. diagnostiek van dierziekte ikkejing en vaccinatietherapie to streven konden worden gebraoht. Z«n d Lou. ging eerst onder zijn opvolger, u (Van onze correspondent) Een grote groep Nederlandse Belgtsche en Luxemburgse leiders van reisbureaux en publiciteitsmensen heeft in Aken onder leiding van dr Velz, leider van het Kur- und Werbeamt van Aken, ver gaderd. Tijdens een bijeenkomst in de Quellenhof werden verschillende vraag stukken omtrent besproken. Vooral Belgische zlld® voren gebracht Rijntocht willen tra-trein naar A«.~- verder kon waar zij dan„ Pir geerd Ook werd de den worden gedingeera tochten mogelijkheid besprokeni o verblijf in door Duitsland een langer Aken mogelijk te maken. Dr Velz sprak zijn vreugde ero UJ! dat Nederlandse en Belgische ren je van plan zijn in de Carnavalstijd sp tochten naar Aken te organiseren. Limburg echter zal deze vreugde zee zeker niet worden gedeeld, daar men terecht van mening is, dat Carnaval in eigen plaats dient te worden gevierd. Be halve financiële zal Limburg tegen een dergelijke uittocht vooral ook morele bezwaren hebben. Dr Schroder van de Akense Kamer van Koophandel bepleitte een driemaal daag se directe treinverbinding tussen Aken en Maastricht, waarbij de plaatsen tus sen beide steden, o.a. Valkenburg, ook zouden zijn verbonden met Aken. Hij betreurde het, dat de Belgische spoor wegen hebben besloten tot opheffing van de treinverbinding Maastricht ■Haccelt hetgeen ook voor de verbinding van Aken met België een grote klap heeft betekend. Prof. Amintore Fanfani, de nieuwe Ita liaanse premier, heeft Dinsdag het parle ment zijn nieuwe regering voorgesteld. Zijn verzoek om de christen-democrati sche minderheids-regering een vertrou wensvotum te geven werd door de meeste andere partyen koel en door de commu nistische afgevaardigden met luide kreten van afkeuring ontvangen. Men verwacht dat begin volgende week, na een debat over Fanfani's rege- "ngsprogram, het parlement tot stemming zal overgaan De eerste indruk was, dat Fanfani, wiens partij slechts 264 van de 590 stemmen beheerst, de stemming zal overleven dank zij een groot aantal ont houdingen. het toeristenverkeer van Nederlandse en werd het plan naar om toeristen, die een maken, met een èx- Aken te brengen, van- In zijn regeringsverklaring" deelde de nieuwe premier mee- dat het land een kri tiek punt heeft bereikt, waar moed en vastberadenheid van essentieel belang zijn. De ernstige sociale toestand ver klaarde volgens hem de „aanhoudende vooruitgang van het communisme" in het land. Hij kondigde een aantal maatregelen aan om het sluiten van industrieën te voorkomen, de landbouw nieuw leven in te blazen en ter bestrijding van de werk loosheid. Ondanks zijn precaire positie in het parlement is Fanfani, naar hij meedeel de, van plan „in de nabije toekomst" een wetsontwerp, voor goedkeuring van het E.D.G.-verdrag in te dienen. Met betrekking tot Triest beloofde de nieuwe premier, dat alles in het werk zal worden gesteld om de Italiaanse rechten te verdedigen Vólgens hem dienen de geallieerden zich ei* rekenschap van te ge ven, dat oplossing van dit vraagstuk niet mag worden uitgesteld. In Tasikmalaja (op Java) zijn Zater dag op last van de procureur-generaal drie Nederlanders gearresteerd, zy zou den volgens 't dagblad „Bintang Rimur" de „geestelijke vaders" zijn van de Darul Islam en aan deze organisatie medewer king verlenen. De gearresteerden zqn: dr Schmutzer, directeur van de rubberonderneming Bandjanegara in Gunung Tjupi, de heer E. J. I. Versteeg, administrateur, en de heer J. Katton, alias Muhamad employe dier onderneming. (Telefonisch von- onze Romeinse corresp.) ROME, Dinsdagavond Naar in welingelichte Vaticaanse krin gen wordt vernomen, is de H. Vader lij dende aan een hardnekkige hik. Met na druk wordt er op gewezen, dat deze ongesteldheid op zich zelf geen aanleiding geeft tot ongerustheid. Zij belemmert de H. Vader echter in het nemen van de rust, welke Hij zich toch reeds al te spaarzaam gunt De afgelopen nacht heeft Hij, naar verluidt, slapeloos doorgebracht. De be handelende geneesheren hebben de H. Vader geadviseerd enkele dagen rust te nemen. Ondanks Zijn vermoeidheid heeft Z.ri echter hedenmorgen nog enkele inspan nende audiënties verleend, o.a. aan de pro staatssecretaris mgr Tardini en aan kard. Aloisi Masella, de onderprefect van de Congregatie d%r Sacramenten. De massa audiëntie van morgen, Woensdagochtend, is intussen reeds afgelast. Het K.N.M.I. deelt mede Krachtige Oostelijke winden 'nebben de afgelopen 24 uur zeer koude, uit Rusland afkomstige lucht naar ons land aange voerd. Vannacht daalde de temperatuur hierdoor in het Oosten van het land tot 12 graden onder nul, in het Westen vroor het ongeveer 10 graden. De Oostelijke win den worden in stand gehouden door een kachtig hogedrukgebied boven Scandina vië en een lagedrukgebied boven Frank rijk en het Westelijk gedeelte van de Mid- delandse Zee. Boven Noord-Duitsland be vonden zich vannacht wolkenvelden, waar uit lichte sneeuw viel. Enkele van deze wolkenbanken dreven het Noord-Oosten •an het land binnen. De vorst nam Noord-Duitsland iets af, maar in Tsjecho- Slowakije en Polen vroor het omstreeks 25 graden. In Moskou vroor het 26 Berlijn „slechts" 14 graden. Op de oceaan ontwkkèlde zich vannacht een actieve ae- nressie die naar Europa opdringt en zich vooral in de richting van de Golf van Biscaye uitbreidt. Deze depressie zal er de oorzaak van zijn, dat de wind na een tij delijke afneming weer zal gaan toenemen De vorst zal daarbij aanhouden. Sir Winston Churchill heeft gisteravond glimlachend gereageerd op toespelingen op zijn toekomstplannen, met name op de vraag, of hij weldra zal aftreden als hoofd' der regering, of zal aanblijven. Het is een waandenkbeeld riposteer de' Churchill. Ten overvloede werd gis teravond aangekondigd, dat de premier op 27 Mei a.s. de jaarvergadering van 7000 conservatieve vrouwen zal toespre ken, welke in Albert Hall te Londen zal gehouden worden. De 23-jarige arbeider G. V. uit Kerk- driel is gisterenmiddag op de Rijksweg nabij Waardenburg door een passerende auto uit Eindhoven gegrepen en op slag gedood. De heer V., die werkzaam was bij de steenfabriek Terwindt uit Kerkdriel, had de vrachtwagen, waarmee hij op de Rijks weg reed tot stilstand gebracht. Hij stapte aan de bermkant uit de cabine en liep daarna om de wagen heen. V- wilde ver volgens de weg oversteken en werd ge grepen door de auto. Hij heeft deze waar schijnlijk niet gezien. De Finse minister van handel voert te Moskou onderhandelingen, welke ver moedelijk zullen leiden tot de verstiek- king door de Sovjet-Unie van een goud lening aan Finland. De minister zal voorts onderhandelen over een Fins voorstel dat inhoudt, dat de Sovjet-Unie de Finse uitvoer gedeeltelijk in geld van Westelijke landen betaalt. In het door de Oostduitse rege ring gloednieuw ingerichte hoofd kwartier voor de pers gaf Dinsdag avond een woordvoéröer der Rus sische delegatie voor een met Wes telijke verslaggevers en fotografen gevulde zaal zijn eerste persconfe rentie. Hij gaf een overzicht van de eerste twee zittingen en sprak daar bij over „de klaarblijkelijke onwil van de Westelijke Drie om bereid te zijn tot een compromis inzake de problemen, die spanning in de we reld veroorzaken, te komen De ver- klaring werd in het Russisch af ge- legd, en daarna in het Engels en het Duits vertaald. Dat duurde bijna twee uur. De meeste journalisten hadden niet zoveel geduld en liepen ondertussen weg. Degenen, die ge bleven waren kregen tenslotte ae tekst van een officieel communique in het Russisch. In dit Oostelijke perscentrum vindt de internationale pers intussen een gastvrij onthaal. Het is onderge bracht in het gebouw van de „na tionale raad van het nationale front", de organisatie waarin alle Oost duitse partijen zijn samengevat. Het ligt aan de Ernst Thaelmannplatz in het hart van de regeringswijk der vroegere Duitse hoofdstad. Aan de inrichting van dit vroeger door Goebbels als propagandaministerie gebruikte gebouw heeft men de laat ste weken kosten noch moeiten gespaard. Alles is er zo vriendelijk en luxueus mogelijk ingericht, zodat het perscentrum een volmaakte te genstelling vormt tot zijn pendant in het Westelijke stadsdeel. Heerst daar volstrekte zakelijkheid en is de stoffering zo beperkt mogelijk ge houden, aan de Oostelijke kant heeft men niets nagelaten om de concur rent te overtreffen. De wandelgangen zijn met dikke lopers belegd en met seringen en tulpen getooid, die spotten met de in de avonduren tot twintig graden onder nul gedaalde koude. De werk kamers der journalisten zijn geheel nieuw uitgerust met voortreffelijke kantoormeubelen, schrijfmachines en splinternieuwe tapijten. Tweehonderd journalisten uit de Oosteuropese landen hebben reeds hun tenten in het gebouw opgesla gen. Men kan er voortreffelijk eten en het is een trefpunt geworden voor de journalisten uit Oost en West, van wie er velen zijn, die elkaar in vroegere dagen reeds hebben ont moet op de toen nog niet zo warme Berlijnse grond, en die sedert dien geen contact met elkaar meer heb ben kunnen houden. Voor de honderden Westelijke journalisten, die naar Berlijn zijn gekomen, is het nieuwe perscentrum een der grootste aantrekkingspunten. Vandaag waren de brede gangen er vol met Amerikaanse en Britse foto grafen, die de weelde van de inrich tingen tot in alle hoeken wilden fotograferen. Eén der voornaamste mikpunten voor hun lenzen was de vijfdelige electrische klok in het postkantoor, waar men niet alleen de Berlijnse tijd, doch ook die van New York, Londen, Parijs, Moskou en Tokio kan aflezen. De service van de Oostduitse post ging zover, dat zij de journalisten terstond een bureau met typiste ter beschikking stelde om de berichten te tikken. De telexverbinding met Den Haag moest echter worden ge leid over Praag, waarvoor menings verschillen tussen de Oost- en West- duitse posterijen als reden werden genoemd. Bij besluit van 16 November 1.1. stelde de raad van Voorburg een bedrag van 317.000 beschikbaar voor het treffen van voorzieningen aan het viaduct Oost einde. Zoals bekend, maakt dit viaduct deel uit van de spoorlijn Den Haag Rotterdam (de z.g. Hofpleinspoorlijn). In verband hiermede is het uiteraard be grijpelijk, dat verbouwing van het via duct niet zonder medewerking van de Ned. Spoorwegen tot stand kan worden gebracht. B. en W. van Voorburg hebben zich dan ook tot de Spoorwegen gewend met het verzoek de voorbereidende werkzaamheden ter hand te willen nemen. De directie heeft bericht gaarne aan dit verzoek te voldoen. Als uitgangspunt voor het plan wordt genomen een door de dienst van Open bare Werken gemaakte schetstekcning, waarmede de commissie voor Openbare Werken zich heeft kunnen verenigen. Dit schetsplan omvat een hoofdtunnel en twee kleinere tunnels. Eén van deze laatsten zal dienen ais tramtunnel, doch zodra de tram verdwqnt, wordt de tun nel bestemd voor voetgangers- en rq- wielverkeer. Dan zal ook de hoofdtunnel, die nu nog gedeeltelijk wordt gereserveerd voor rijwielverkeer, geheel voor het snelver keer kunnen worden gebruikt en alsdan een breedte krijgen van 10 meter. De K.N.A.C. en de contactcommissie voor Veilig Verkeer in de provincie Zd- Holland juichen dit plan toe. De A.N.W.B. heeft geen overwegende bezwaren, doch zag liever een oplossing, waarbij de hoofdtunnel gereserveerd wordt voor het snel- en tramverkeer en de twee kleinere tunnels voor voetgangers- en rijwielver keer. Deze gedachte echter zal, zoals uit het bovenstaande blijkt, worden ver wezenlijkt zodra de tram wordt opge heven. De Spoorwegen stellen zich voor ongeveer 1 Juli a.s. met het werk aan te vangen, terwijl de uitvoering ongeveer zes maanden in beslag zal nemen, zodat het werk omstreeks 1 Januari 1955 ge reed zal komen. Een 27-jarige Amsterdamse colporteur, die sedert 1946 al niet meer op normale wijze heeft gewerkt, en die reeds acht veroordelingen achter de rug heeft in ver band met oplichterij is door de recherche van het bureau Leidseplein gearresteerd, omdat de man het niet bij deze acht ver oordelingen wilde laten. Op 27 December i 1 maakte hij n.l. met een dame, die hij op het Damrak in het Engels aansprak, een afspraak voor 30 December. Op die avond vertelde hij haar, dat hij de bekende En gelse kunstfluiter Ronalde was. Hij be weerde in het Victoria Hotel te logeren en een engagement bij Heek op het Rem- brandtplein te hebben dat binnenkort in zou gaan. Omdat de hotelkamers en de maaltijden hem op .1 250 per maand kwa men, hetgeen hem te duur was, beweerde hij voor f 40 per week een kamer in de Raadhuisstraat te hebben gehuurd. De BBC stuurde hem wel 400 per week, maar de laatste overboeking was nog niet binnen, zodat hij nu wat krap in zijn geld zat. Hij vroeg de dame dan ook om j 14d ter leen. Zij vond dit wel wat vreemd maar ging ér toch op in. Op 10 Januari zouden zij elkaar weer ontmoeten, hoewel de man beweerde dan misschien verhin derd te zijn wegens optreden voor de BBC. Hij kwam op de afgesproken datum dan ook niet opdagen en was sedertdien spoor loos verdwenen. De dame onderzocht toen het adres in de Raadhuisstraat maar kwam tot de ontdekking dat het opgegeven num mer niet bleek te bestaan. Ook bij Heek was niets bekend van een eventueel en gagement met de kunstfluiter Ronalde. Op 23 Januari zag zij de man weer in een tearoom in de Leidsestraat met twee dames zitten, die hij zoals later bleek ook het kunstfluiterverhaal had opgedist. De politie arresteerde hem en al spoedig be kende de man oplichterij te hebben ge pleegd. De Willemsvaart te Zwolle, de verbin ding tussen IJssel en Zwartewater, moet als groot scheepvaart-vaarwater worden verlaten. Aldus luidt de voornaamste con clusie in het rapport van de commissie- Langemeijer, die tot taak had de mogelijk heid van een nieuwe verbinding tussen IJssel en Zwartewater te onderzoeken. De commissie is destijds ingesteld door de mi nister van Verkeer: voorzitter is ir F. Lan- gemeijer te Zwolle. Het rapport is onlangs aan de minister aangeboden. De commissie beveelt aan een nieuw kanaal te graven, dat de IJssel en het Zwartewater zal verbinden. Dit zou dan moeten lopen ten Westen van de Willems vaart, aan de Westelijke zijde van de rondweg, die de verbinding vormt tussen Katerveer en Berkum. De aanleg van het nieuwe kanaal zou drie jaar duren. De kosten van het gehele werk zou naar schatting tussen de zeven en acht millioen gulden bedragen. (Van onze correspondent.) Gisteravond brak brand uit in de woning van de familie N. in de Iluizer- poorstraat te Naarden, doordat wat lin nengoed, dat bij de kachel Heelde i *uua..,B it «v hing, vlam had gevat. Het vuur deelde breidin? van het aantai candidaten wordt Minister Beel heeft aan de suggesties van Verscheidene Tweede-Kamerleden ge volg gegeven en bij nota voorgesteld de Kieswet zodanig te wijzigen, dat bij nit- zich mede aan een wieg, waarin een baby van drie maanden lag. Met hevige brandwonden is de kleine naar het Diaconessenziekenhuis te Naarden ver voerd, alwaar het kind vannacht is over leden. Deheer Derksen, bedrijfsleider van de N.V. Aardenbuizen- en dakpannenfabriek „Oedjoengbroeng" nabjj Bandoeng is Vrij dag door 40 leden van het Nationale Re serve-corps aangevallen, aldus een ver laat bericht. De heer Derksen is thans ter behandeling in het ziekenhuis; zijn toe stand is bevredigend. De aanvallers zijn gearresteerd. Het zevenjarige dochtertje van de fa milie K. te Sittard is gisterenavond door het ijs van de roeivijver gezakt. De heer A. M. van S. uit Tilburg, die uit zijn auto het ongeval zag gebeuren, snelde direct te hulp. Hij sprong gekleed te water slaagde erin het kind kingsdood te redden. en van de verdrin- ne heer J. V., technisch hoofd- van de provinciale wa- terstaat o.a. belast met het onder af „aar de verkeers^vare» op een kruispunt nabij Wormerveer op dat punt door een auto aan gereden- Met een gebroken been is hij in het gemeentelyk ziekenhuis opgenomen. x (Van onze Utrechtse redacteur) „Met de hulp van Utrecht waren we erg blij. Het serviesgoed en het naai" gerei is ons uitstekend te pas gekomen. Ik zou zo graag nog eens willen bedanken_T1 TT „Dat komt wel in orde", zegt burgemeester mr C. Mak van Hooge er I<age Zwaluwe tegen de bewoonster, als wij ons in een der noodwoningen van zijn gemeente bevinden, waar wij een jaar geleden, kort na de waters nood de modder nog tot aan het plafond zagen zitten. Zoals men weet, heeft de stad Utrecht°zich over deze gemeente, waartoe ook een deel van bet dorp Moerdijk behoort, ontfermd en is zij in de eerste behoeften tegemoet gekomen, toen de mensen van de evacuatie terugkeerden. Men begrijpt, dat er toen aan alles gebrek was, aan kleren en huisraad, die bij de burgerij van Utrecht zijn ingezameld en toen het zover was, dat aan herstel kon worden gedacht, zijn er technische ambtenaren en straatmakers naar deze drie Brabantse dorpen gezonden om de wegen weer begaanbaar te maken. tnnmrrri in 1-, 4 Blijkens door Lloyds Register of Ship ping gepubliceerde gegevens is de in Nederland op stapel staande scheeps- ruimte in het vierde kwartaal van dit jaar met 51.032 ton toegenomen tot 49 Nederland kwam in het vierde kwar taal van 1953 als vierde onder de scheepsbouwende landen na Engeland en Noord-lerland <313 schepen van in totaal 9 173 709 ton), Duitsland (140 sche- pfna van fn totaal 633.904 ton) en de Ver. Staten (49 schepen ^an in totaal 5'Yn78dezendrie landen gaf de in aanbouw ende tonnage een achterui gang te zien en wel in Engeland van 16.62° ton, ,n Duitsland van 17.623 ton en Staten van 9.040 ton. De grootste vooruitgang voor in Japan. Hier steeg deed zich de in aan- bouwzijnde tonnage in het 4e kwartaal lïiet 147.252 tot 381.807 ton. Voorts deden zich stijgingen voor in Frankrijk (met 40 052 tot 423.081 ton), Zweden (met 77.088 ton 408.748 ton), Noorwegen (met 9.535 tot 175 935 ton), Spanje (met 13.174 tot 144523'ton) en Denemarken (met 10.535 tot 143.880 ton). De in aanbouw zijnde scheepsruimie verminderde behalve in Engelarid Duits land en Amerika ook !n..?taJié tot 352.404 ton), in Belgie (met14-^ tot 142.459 ton) en in Canada (met 8680 tot denin Engeland in aanbo,uvyitzt1^ke scheepsruimte bestond 53 procent uit tank schepen. Voor de rest van de wereld was dit percentage 58,2. Over de scteepsbouw in de Sovjet-unie China en Polen zijn geen gegevens schikbaar. Wat als noodhulp door Utrecht werd verleend is volledig buiten de officiële schaderegeling gebleven - burgemees ter Vlak een „jongen van Utrecht', zegt het met grote voldoening en door de ongeveer 5500 vierkante meter bestrating die" een ploeg straatmake*i mt de Dom- stad, voornamelijk m H h heeft gelegd, kon het herstel van de hui zen in een snel tempo verlopen. Meer dan 90 procent van de woningen 63 zijn er verwoest, doch slechts als zodanig door de Schade-enquetecom- missie erkend, terwijl de overige als „zwaar beschadigd" werden aangemerkt is reeds hersteld. Met de nieuwbouw gaat het niet zo vlot en slechts een drie tal eigenaren van volledig vernielde hui zen, is tot herbouw overgegaan, omdat het bouwen hier in het algemeen duur is en men niet in staat is drie tot vijf duizend gulden bij te passen. De ge meente heeft hiervoor een oplossing ge- be- vonden door hetverstrekken van een I hypotheek tegen een lage rentevoet, maar de animo om te bouwen blijft, ook al door de sterke gehechtheid van ae bevolking aan een bepaald plekje grond, zeer gering. Ongeveer dezelfde moeilijk heden doen zich voor met de 16 prach tige Zweedse houten woningen ter waarde van een 15 a 18.000 gulden, die door het Zweedse Rode Kruis cadeau zijn gedaan en buiten het gewone bouw volume blijven. Deze Zweedse huizen zijn allereerst bedoeld om in eigendom te worden over gedragen aan mensen, wier huis, dat zij in eigendom hadden, totaal verloren is gegaan, zy behoeven slechts duizend gul den te betalen en de grondkosten, die 1500 tot 2000 gulden bedragen. Dit blijkt voor hen niet altyd mogelijk, maar het vreemde is bovendien er is zo'n ge val dat men soms de voorkeur geeft aan het wonen in een oud vervallen huisje by een ander, omdat...... dit huis je aan de dyk staat. Wanneer er onder huiseigenaren niet voldoende liefhebberij is, komen mensen in aanmerking, die vroeger een huurhuis hadden. Zij waren echter gewend aan een huur van ongeveer 1,75 per week en kunnen het voor deze ruime en moderne Zweedse woning toch nog lut tele bedrag van ongeveer ƒ6.50 niet op- brengen Met dit al zijn van de 16 huizen, die aan de Koning Gustaaf Adolfstraat over eenkomstig de gestelde conditie in een complex zijn gebouwd, er nog slechts U toegewezen en moet voor 4 nog een bestemming worden gevonden. Er moeten dit jaar nog krotten worden opgeruimd, waarvoor woningwetwonin gen in de plaats komen, zodat er toch wel een andere verdeling zal moeten worden gemaakt en bij het ontwerpen van het uitbreidingsplan heeft het ge meentebestuur dit door beplanting en aanleg zo aantrekkelijk mogelijk ge maakt om de mensen van de dijk af te krijgen. In Hooge-Zwaluwe komen Noor se woningen. Op de Nieuwlandsedijk bij de haven wijst burgemeester Vlak ons op een zwak punt, dat er hier in de strijd tegen het water nog is. De bandijk is 6.25 meter hoog en de niet van een kleilaag voor ziene, maar wel bestrate Nieuwlandse dijk slechts 3.50 meter, terwijl de dijk daar nog niet is gesloten. Men hoopt dit van het jaar te bereiken, waarbij het nog niet zeker is of er een schutsluis of een buitenhaven komt. In de Moerdijk, waar de dijk 1 meter is opgehoogd, zijn bij de haven voor lopig kistdammen aangebracht met een opening, die bij groot alarm direct kan worden gesloten. Bij het stormachtige weer van de vorige week kwam net water een heel eind opzetten, wat heel wat mensen op de been bracht om te gaan kijken, hoe de dijk het „deed We hebben in de school van het H. Hart de keurige inrichting van de in Mei weer begonnen fröbelschool bewon derd, eveneens een geschenk van Zwe den. waarmee zusters en peuters erg in haar schik zijn. Als we met de burgemeester in het fraaie gemeentehuis te Hooge-Zwaluwe zijn, ontvouwt hij ons zijn industrialisa- tie-plannen. Moerdijk is mede met het oog op het toekomstige Moerdijk kanaal, dat toch eens zal moeten komen zeer gunstig voor een scheepsbouw- industrie. Er is een helling ontworpen voor schepen tot twaalfduizend ton, maar aanvankelijk zal men zich tot de bouw van coasters moeten beperken. Over de vestiging van een dergelijke industrie zijn onderhandelingen gaande, die echter nog niet tot resultaat hebben geleid. In Hooge-Zwaluwe, waar reeds een metaalindustrie is, komt binnen enkele maanden een conservenfabriek in ver band met de belangrijke teelt van fram bozen en aardbeien, die hier bestaat. toegestaan voor die lusten, waarvoor onder het bestaande stelsel nevenlijsten kunnen worden ingediend. Het voorstel houdt in, dat in een ge meente met meer dan 20.000 zielen, welke niet in kieskringen is verdeeld, op een lijst welke door ten minste tien leden van de raad voor een voorkeurnummer wordt aanbevolen, de namen van ten hoogste veertig candidaten mogen worden go- plaatst, zodat dus de B.-lijsten vervallen. Aangezien de aanbeveling voor het voor keurnummer normaliter eerst na de vast stelling van de geldigheid der lijsten door het hoofdstembureau bij het centraal stembureau wordt ingediend, wordt te vens voorgesteld, dat in het onderhavige geval deze aanbeveling tegelijk met de candidatenlijst moet worden ingeleverd. Voorts lijkt het juist, ook in het artikel, dat het herstel van verzuimen ten aan zien van de candidatenlijsten regelt, een bepaling op te nemen, waarbij aan de in- leveraar van een lijst met meer dan 20 namen, de mogelijkheid wordt geboden, een niet tijdig ingeleverde aanbeveling voor een voorkeurnummer alsnog in te dienen. Vindt herstel van dit verzuim niet tijdig plaats, dan schrapt het hoofd stembureau alle namen, welke boven het aantal van twintig op de lijst voor komen. verschillen. Daar het nagaan van de vierde graad in bepaalde gevallen con trole in het bevolkingsregister van een andere gemeente nodig maakt, hetgeen bij de korte tijdsduur, waarbinnen dit dient te geschieden, moeilijkheden op levert. meent de minister bij nader in zien te moeten voorstellen, de kring der bloed- en aanverwanten te beperken tot de derde graad. Een desbetreffende wij ziging van het onwerp wordt in de nota van wijzigingen voorgesteld. Volgens de thans geldende bepalingen der Kieswet is het niet mogelijk, de naam van een candidaat op verzoek van hem zelf of van een ander van een ingelever de candidatenlijst af te voeren. Ten aan zien van een overleden candidaat ver dient het, ook naar de mening van minis ter Beel, aanbeveling op deze regeling inbreuk te maken Evenwel zal dit slechts kunnen geschieden tot op het ogenblik, waarop de candidatenlijsten definitief door het hoofdstembureau zijn vastge steld, aangezien het centraal stembureau onmiddellijk daarna tot publicatie over gaat. Bij nota van wijziging wordt mits dien voorgesteld de naam van een can didaat te schrappen, indien te zijnen aan zien door de ambtenaar van de burger lijke stand afgegeven verklaring van overlijden is overgelegd. Over de omvang en aard der familie betrekkingen, welke tussen de volmacht gever en de gemachtigde bij het stem men bij volmacht kunnen worden toege laten, zal men steeds van oordeel kunnen Tegen de 21-jarige chauffeur G. G. uit Benschop, van geboorte Duitser, heeft de procureur-generaal bij het hof te Amster dam, terzake van belediging van de Ko ningin en Prins Bernhard, gisteren drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De Utrechtse politierechter had G. tot drie maanden voorwaardelijk veroordeeld- De officier van Justitie had vier maanden on voorwaardelijk geëist. Verdachte verklaarde, dat hij in be schonken toestand had verkeerd, toen hij de beledigende woorden zou hebben geuit Toen hij met zijn meisje van een Oranje feest in IJsselstein per fiets terugkeerde, was het tweetal aangehouden, omdat het meisje geen voorlamp op haar fiets had. Zij werd bekeurd en G. had toen in een driftige bui enkele sarcastische uitlatin gen gedaan over de Koningin en de Prins. De verdachte zeide, dat hij er zich niets meer van kon herinneren, maar aannam dat de politie het juist in het proces verbaal had weergegeven. „Ik kijk altijd naar de foto's van het koninklijk huis in de kranten en bij het koninklijk bezoek aan de Alblasserwaard ben ik gaan kij ken", aldus de verdachte, die zeide niet opzettelijk de woorden te hebben geuit. De procureur-generaal, mr J. F. Hoeffel. man, merkte in zijn requsitoir op, dat de verdachte, die genaturaliseerd wil worden, als Duitser zulke uitlatingen niet had moe ten doen. Hy nam in aanmerking, dat G. begrijpt te ver te zijn gegaan met zijn woorden, doch vond het anderzijds ernstig feit. Gisterochtend omstreeks negen uur kwam een autobus van de WATO, welke de dienst tussen Almelo en Ommen on derhoudt, in de omgeving van het sanato rium te Hellendoorn in grote moeilijkhe den doordat bij het afrijden van een ster ke helling plotseling de remmen weiger den. De chauffeur waarschuwde de pas sagiers zich naar het achterste gedeelte van de bus te begeven en intussen poogde hij de autobus op de weg te hemden. Het bleek niet mogelijk. In steeds snellere vaart stoof de bus de helling af en kwam tenslotte met grote vaart tegen de muren van de smederij van het sanatorium tot stilstand. De buitenmuur van de smederij werd geheel vernield en de binnenmuur ten dele. Als door een wonder liep geen van de passagiers noemenswaardig letsel op mede dank zij het feit, dat de ramen van splintervrij glas waren. De Eerste Kamer heeft gistermidda voordat zij in de afdelingen ging, nog eei. korte openbare vergadering gehouden Daarin is ter sprake gekomen het verzoet- van de heer Gerretson (C.H.) hem op een nader tijdstip, bij voorkeur na de alge mene beschouwingen over de Rijksbegr-, ting 1954, doch vóór de indiening van te nieuwe defensie-nota, in de gelegenheid t stellen, de voorzitter van de raad van m nisters, de minister van Buitenlands- Zaken en de minister van Oorlog en var- Marine inlichtingen te verzoeken over he document getiteld: „Accord entre les gou vernements des états membres de la com munaute", Paris, le 27 mai 1952, en wel in zijn betrekking tot artikel 62d junet- laatste alinea en artikel 63 der Grondwet Een stemming over dit verzoek ble-ri echter niet nodig want de heer Gerritson deelde mede. dat de regering hem inmid- een dels voldoende inlichtingen had gegeven, waardoor het hem mogelijk was het ver- Het hof zal op 9 Februari arrest wijzen, zoek in te trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5