Waterwild-tellingen langs het IJsselmeer Er ligt langs de kust een kokmeeuw met voetring een COMMISSIE-RAND ALL NIET Mmderheid zal nog met tegen voorstellen komen WESTDUITSE REDERS VRAGEN BELASTINGONTHEFFING HET LECTUUR-PROBLEEM VOOR KATHOLIEKEN Gloeilampjes Torenvalken op proöi Buitenlandse economische politiek der V.S. Grotere investeringen dienen mogelijk te worden Lezingen in boekhandel na sluitingstijd Belangrijke herdrukken ÏNA 6 )EN In de avond, toen de regen tegen de ruiten vlaagde, kletterend voort gejaagd door een tumultueus aanwakkerende wind, keek ik, terwijl liet aanspoelselhout, dat ik langs de kust had verzameld, in mijn kachel knetterde en een deugddoende warmte mij omving, naar een reepje "aluminium, licht als een veertje. En ik las opnieuw de daarin gegrifte letters en cijfers: Riksmuseum Stockholm U 5i948. Dat was op 13 Jan. 1954. Op onderzoek Bekend terrein Effect van de wind Nut der cijfers Niet veel rust voor Kerstkaart fabrikanten Nieuw soort rubber Cijfers, die tot nadenken noden Cijfe Naar beneden Verlaging invoerrechten Tegen landbouwsteun PAGÏTVA 7 v. Kokmeeuwen op de broedplaats Van deze vogelsoort vonden wij bii Nijkerk 'n Zweedsgeringd exemplaar WEEKEND OP GEERLINGS- HOF TE VALKENBURG Minderheid zint op tegen voorstellen Reactie van congresleden Record activiteit in 1953 EGYPTE VERSCHERPT BLOKKADE VAN ISRAëL WOENSDAG 27 JANUARI 1954 erneuzen ORDEN te. REN- irt. DOR- :ass. AM- Zegen, Deo Ju- VLBLAS- n Wijk. XI, Van M: Jadi, Mara, 3, END AM: irn. Ichelde 3, umeister. Janssen; ipreussen Van der fcslagers armorera, ia, Meeu- Meeusen; Luctor, Van der ti; Elisa- Stoop ia; Res Schuur; 3, Halm; Maria press 24, ack; Nel- i, Brink; ja, Theu- Slokkers; eser 18, n Geest; Margot, Kiefer; na, Hoo- Dussen; aal; Rio, Versluis; adt; Obi, Blieck; :hie, Ver- senaar. ra naar ïada ver- n naar •26 Kaap ïaar Dja- rim. n naar thampton am naar Dakar, irta naar nijl N.W. lam naar ira. t'on naar 1 mijl z. rn. F veg. Kaap de tal, met Oost van met bok. eerde 27 et „Her- Portland met zui- ^al naar igo naar rdam te nolen en Water mijl O. ar New- /endyk". 9R4MS RI (4-0.01); Straats- xau 3.66 r (—0.23» ïgen 1.66 (—0.29); lenz 2.11 (—0.46); Lobilh ;en 8.79 (—0.17); (—0.14); Monsin I (-0.54) 0); Bel- ive (be- (—0.02); it, 2e tij E ir, 2e tij Januari, rse Zee: .ies. De ien ge- gen ge- vis uit Maar zo begón de dag boven het ter rein van „Trein 8.28" en het belendende bouwland, de Soester Eng, wierpen de houtduiven zich in de lucht, klapten met veel gerucht de vleugels tegen elkaar en errasten voortdurend door haar gracieuze heffingen en dalingen. Dat had ongetwij feld iets te maken met ontwakende lierae En in Baarn koerde zelfs in het kale hout voor het station zo'n „blauwe een dikke doffer. Ook een koolmees trad op ais minstreel. Beide vogels hoorde ik dit jaar trouwens al eerder musiceren, evenals de pimpel. Zelfs in de December-maand van het pas verstreken jaar, waren zij als lied jeszangers reeds van de partij. Zo herinner ik mij nog, dat op Oude jaarsdag het kleine klantje met de zwarte stropdas in het Vondelpark al een deuntje t beste gaf, tferwijl de koperwieken en t erende spreeuwen fourageerden op de graspartijen van de fijne oase in de me tropolis. Op die grijze dag dan, reden wij met de bus van Baarn naar Bunschoten en ver der naar Nijkerk-stad. Tussen beide laatstgenoemde plaatsen zagen wij, dat boven het polderland de spreeuwen a s uitdrijvende en inkrimpende wolken in d lucht hingen. In open winters plegen zy ons tróuw te blijven. Er floepten ook blauwe reigers op uit de oevers van sloot en wetering. Deze forse vogels hadden, al zijn zij op het stuk van de voedsel voorziening grotendeels afhankelijk van open water, dus nog niet de wijk geno men er waren voldoende ijsvrije jacht- eebieden overgebleven. In de verte zagen wij als kleine donkere figuurtjes de ganzenvangers rondlopen bij hun hut, in het wijde steppeland langs de kust. De laatste jaren maken zij niet b1»3" ter veel dieren meer buit. Toch vond er in de eerste decade van Januari, boven Soest, geregeld passage plaats van gan" zen, die het Zuidwesten tegemoet steven den. Soms zakten zij overdag boven de zandverstuivingen, maar ook meer dan eens hoorde ik hun stemmen, wanneer zij in de avonduren dat was meestentijds tussen half zeven en half acht voorbij de ijle aigrette van de zeer jonge maan, de luchtgolven kliefden. Intussen waren op 13 Januari in het UtrechtsGelders grensgebied de kieviten volkomen uit het landschap verdwenen; de laatste nam ik, van de trein uit. op het traject AmersfoortAmsterdam waar in de weilanden langs het Merwedekanaal- Dat was op Oudejaarsdag. Vermoedelijk zijn tijdens het kwakkelwintertje, dat, ongeveer van de jaarwisseling af, maar een dag of tien duurde, in het Westen van ons land hier en daar wel wat kieviten blijven hangen. Voor de zoveelste keer van ons leven slenterden wij weer van Nijkerk-stad langs het havenkanaal naar de sluisinstallaties aan de kust. Dat is altijd opnieuw een prettige wandeling, waarmee ongeveer een uur heengaat. Fris stond het loof van het gevleugeld helmkruid er bij. Merels betwistten elkaar een kronkelende pier en in de ruige rietvegetatie, die de water hoentjes een goede schuilgelegenheid biedt en die in voorjaar en zomer het broedterrein vormt van rietzanger, kleine en grote karekiet, scharrelde een rood- borst zijn kostje op. Oudergewoonte namen wij de hekposten op de korrel; onze kijkers onthulden prompt wat wij verwachtten te zullen waarnemen: op de palen hadden zich bui- zerden geinstalleerd, dikke, logge vogels, die vermaard zijn geworden als muizen- verdelgers. Buizerden kunnen, wat de kleur betreft, zeer variëren; de „Nijkerkse" exemplaren waren echter overwegend heel donkere dieren; wij zagen hen ook wel laag boven de weiden voortvliegen. In totaal namen wij een viertal waar en bovendien stond in de lucht een andere, maar ditmaal ranke, roofvogel, die even eens de muizen naar het leven staat met strak uitgewaaierde staart te „bidden". Enkele tientallen kramsvogels waren, met spreeuwen, kok- en stormmeeuwen, op zoek naar lekkernijen in de groene weilanden; er waren er ook, die plaats hadden genomen in de knotpeppels, die aan onze linkerhand de weg flankeerden. Met tjakkende geluiden vlogen zij bij onze nadering op en voegden zich bij de fou- ragerende kramsvogels: een lijstersoort uit Noord-Europese gebieden, die evenals de kopervink wederom een Noord- Europeaan, die de Zweden „rödvingetrast" noemen hier soms massaal uverwintert. Er verschenen ook weer blauwe reigers ten tonele en zo nu en dan klonk tevens het geluid van een veldleeuwerik of een graspieper, twee vagebonden, die zo tegen medio Januari ons altijd voor een raadsel plaatsen: zijn het vroeg gerepatrieerde exemplaren, zijn zij in deze gewesten blij ven hangen of zijn zij door het jongste vleugje vorst van het Noorden of Oosten uit naar deze contreien opgestuwd? Tenslotte blies de vrij straffe bries, die T'Vu r rug hadden, ons naar de sluis installaties en naar de Buitenhaven, waar de bonte kraaien marodeerden tussen de bazalten en een hengelaar de zilveren voorns succesrijk belaagde, Hoe zou de situatie op zee zijn als gevolg van de jongste vorst? Wij troffen het: vijf dagen tevoren werd er op het IJsselmeer langs de oever nog geschaatst en op de dag voor onze excursie lag er langs de kust nog een massa ijs, maar dit was nu door de pittige aflandige wind vrijwel volkomen wegge- stuwd. Zover 'het oog reikte, was het IJsselmeer één groot open watervlak ge worden en dit betekende tevens, dat de voormalige Zuiderzee weer het aasterrein was geworden van waterwild Aanvankelijk wilde ik eraan toevoegen: „van velerlei veer" en inderdaad waren de vogels niet door één soort vertegen woordigd, maar het soorten-aantal was niettemin zeer beperkt. Afgezien van zo'n tiental brilduikers "ti een zaagbek waarvan wij, als gevolg van de afstand en het slechte zicht, niet met honderd pro cent zekerheid de soort konden bepalen zeer vermoedelijk was het een wijfje van de grote zaagbek waren alleen smienten aanwezig, die voortdurend pieuwpieuw riepen en hun grote witte vleugelvlekken lieten zien, als zij hun rondjes vlogen, na een tijdlang op het water te hebben rondgedobberd, èn ge wone wilde eenden, waarmee wij ook al eerder in de morgen kennis hadden gemaakt, toen er uit het verbindings kanaal een vijftal opvloog. Wij noteerden hun afgeronde aantallen: smienten 700, wilde eenden 600 stuks. Het waarnemingsterrein strekte zich uit van Nijkerk-Buitenhaven tot Spakenburg-ha- ven. Dat de aantallen, die men tijdens de verschillende tochten langs het IJsselmeer op zee waarneemt, ten zeerste uiteen kunnen lopen, blijkt b.v. hieruit, dat ik op 12 Dec. 1953 met een andere „vogelaar" de volgende cijfers kon optekenen: wilde eenden 1600, smienten 1550, brilduikers 600 en toppers (toppereenden) 450 stuks. Deze gegevens hebben betrekking op hetzelfde kustgedeelte, dat wij op 13 Jan. 1954 aan een onderzoek onderwierpen Het kan n.l. gebeuren, dat een en hetzeltde onderdeel van het IJsselmeer de ene dag „steriel" is of slechts een beperkte be volking heeft, terwijl de vogels op een andere dag er zich massaal hebben ge concentreerd. Het herhaaldelijk wisselen van de populatiedichtheid op een en de zelfde plaats kan zich zelfs in de loop van één dag voltrekken, zodat bij aan komst de zee soms „zwart" ziet van de vogels, terwijl er een uur later geen en kele meer valt te bekennen. De Engelse fabrikanten van Kerstkaar ten krijgen niet veel tijd om uit te rusten. Alleen al in Engeland worden immers jaar lijks zo'n vierhonderd millioen kaarten verkocht Deze maand reeds worden de eerste zendingen kaarten zeese afnemers verscheept I hplan2_ heeft zijn eigen smaak en die kan rijk verschillen van die van een land. De bewoners van de peewaar eilandjes in de warme Caraïbische 4,ee ou voorbeeld, kopen alleen kaarten, W®:K® hutjes uitbeelden met rieten daken. Ook ouderwetse tuinen vallen zoer in de smaak In deze warme gebieden zijn de gebruike lijke prentjes met sneeuw ondenkbaar, omdat de bewoners eenvoudig nimmer een witte Kerst hebben meegemaakt. De Euro peanen in de Tropen, die heimwee heb ben, vragen er echter zoveel te meer om Hoe groter massa's sneeuwvlakten en ijs pegels, hoe beter Een zwarte klant uit West-Afrika, die zijn order richtte aan het „Kersthuis, Londen", schreef: „Ik niet wil len vogeltjes of klokken, doch juffrouw met geurige bloemen in lieve hand. Zorgt u er astubUeft voor. Onze dank zal gren zeloos zijn". In Engeland wordt op het ogenblik e-n nieuw soort synthetische rubber vervaar digd. silastomer genaamd. Het ts zowel be stand tegen hitte als tegen k°ude> een zeldzaamheid bij syntetische rubber. Daar om is het vooral van waarde voor vliegtuigindustrie. Silastomer kan even eens gebruikt worden voor electrische iso latie, in het bijzonder in electro-motoren. die heet worden, wanneer ze in werking zijn. De Economische Commissie van 't Britse Gemenebest heeft enkele belangwekkende cijfers gepubliceerd aangaande de hoeveel heden vlees- en zuivelproducten, welke in verschillende landen worden verbruikt. De Commissie heeft berekend, dat de Neder landers gemiddeld 101. de Italianen 116, de Denen 132, de Zweden 175 en de Engelsen 186 eieren oer jaar en per hoofd nuttigen. Gok bij de consumptie van boter staat Ne derland bij de meeste landen ten achter. De doorsnee landgenoot eet ruim 2kg. boter per jaar, tegen de Engelsman 5, de Fransman 7 en de Zweed bijna la Kilo gram. De Europeanen worden ?chter ver ln de schaduw gesteld door de Nieuw- Z'-danders. Daar verorbert men gemiddeld 12 kilogram roomboter per jaar. In de Scandinavische landen en in Ne derland wordt de meeste margarine ge geten. Deze waterwildtellingen z ijn, naar ik wel eens eerder heb opgemerkt, van grote betekenis, omdat zij sinds enige tijd in in ternationaal verband geschieden, zodat men een overzicht kan krijgen van de nu merigke sterkte der vogels in ons wereld deel. Het nauwkeurig verzamelen van deze gegevens stelt ons in staat gevolg trekkingen te maken omtrent de positie der verschillende soorten: worden zij in bescheiden of bedenkelijke mate zeldza mer, nemen zij, wat getalsterkte aangaat, toe. of weten zij zich behoorlijk te hand haven? Wanneer het feitenmateriaal er op mocht wijzen, dat een bepaalde soort het op de duur niét lapger zal kunnen bol werken, dan vloeit daaruit de noodzaak voort de bedreigdesoort langs wettelijke weg internationale bescherming te ver lenen. Wat ons op 13 Januari 1954 nauwelijks verbaasde was al was de zee weer open de volkomen afwezigheid van de kleine zwanen, die anders op het traject NijkerkSpakenburg dikwijls veeltallig samendrommen, vooral ter hoogte van laatstgenoemde vissersplaats. Dat zij, al had het wintertje in de eerste decade van Januari niet al te veel om het lijf, niettemin terstond de wijk namen, is ge makkelijk te verklaren. Zij verwerven hun leeftocht in zeer ondiepe wateren, in het IJsselmeer in die gedeelten, waar de diepte niet veel meer dan een halve meter en meermalen zelfs minder bedraagt. Dit zijn de plaatsen, waar de voedselplanten groeien, met de wortels, waarvan zij zich voeden, vooral fonteinkruid-soorten. Dergelijke plaatsen bevriezen echter in een ommezien en al was de vorst, me teorologisch gesproken, niet streng, noch tans zakte het kwik zover onder het nul punt, dat hun aasdomein in een ijsvlakte veranderde: wij deelden reeds mede, dat er geschaatst werd. Betekent dit, dat de kans om met de zwanen in dit seizoen opnieuw kennis te maken, nu voorgoed is verkeken? Geenszins: de kleine zwa nen plegen, wanneer zij in ons land door vorst worden overrompeld, naar West- Ierland te vliegen, maar uit jarenlange ervaring weet. ik, dat, zodra de weersom standigheden hier te lande opnieuw gun stig voor hen worden, zij althans weer voor een gedeelte naar hun vroegere voedselplaatsen terugkeren. Wij liepen een tijdlang over de kruin van de dijk, waarop, zowaar, hier en daar nog een paardebloem bloeide en vanwaar wij de polders konden overschouwen, waarboven een torenvalk „bad", maar de wind nam ons van terzij in zijn voortdu rend forser wordende greep. Daar kwam nog bij, dat wij werden blootgesteld aan een fijne doordringende regen. Dus daal den wij via de gevaarlijk gladde bazal ten, die hier en daar kleurig waren ver sierd met rode bitterzoetbessen, af naar de niet minder glibberige granieten en het verdere oevergesteente en.... trok ken de zee in. Dat klinkt erg manmoedig, maar het had met heldhaftigheid niets te maken. Dezelfde aflandige wind toch, die het ijs naar het Noorden had gedreven, had tevens het water langs de kust wegge- stuwd, zodat soms tientallen meters ver de zeebodem „droog" was gevallen. Zo doende was een vrij goed beloopbare, meestentijds nogal zandige vlakte ont staan, die bedekt was met duizendfen een denmossels en vele millioenen, vaak uiterst kleine, driehoeksmossels, waaraan stellig menigten duikeenden zich te goed doen. De vlakte was tevens het verzamel oord van talrijke bonte kraaien, die even eens haar aandacht aan de mossels wijd den en bovendien als aasopruimers op traden: zo werd o.a. een ratteboutje met ijver afgekloven. Wij liepen verrukkelijk in de luwte, daar de dijk een perfecte windbreker was en voor mij persoonlijk was het een wonderlijke gewaarwording, dat ik nu droogvoets wandelde op dezelfde plaats, waar bij andere gelegenheden de palin gen en windvoorns gulzig het aas aan mijn hengelsim naar binnen schrokten. Tussen de ruige, verwaaide en gedeel telijk verweerde vegetatie van de stevige dijkhelling zwierven voedselzoekend een paar rietgorzen rond en de vlieren en wilgen langs de kust dienden enkele keren een roodborst tot rustplaats, maar deze vogel streek ook wel neer op de grond om" er te fourageren. Bovendien inspecteerden een paar koolmezen het oevergeboomte, terwijl zo nu en dan ook veldleeuweriken zich opnieuw door een gezellig joedelkreetje verrieden. Wij naderden, nadat de regen een deel van de morgen en de hele middag ons ononderbroken had belaagd, zodat de kleren ons op deze dag van grauwe luch ten en grauwe wateren bijna aan het li chaam kleefden, tenslotte Spakenburg. Wij moesten het daar, zoals wij reeds vertelden, zonder onze geliefde zwanen stellen. Hun plaats op slik en achterge bleven oeverijs werd ingenomen door menigten kokmeeuwen, wier gelederen nog werden verstrekt door enkele tien tallen mantel- en zilvermeeuwen; de laatste soort vloog bovendien massaal in gezelschap van talrijke stormmeeuwen, tierend boven een vuilnisbelt, die blijk baar overvloeide van „melk en honing" Opmerkelijk was, dat beide soorten na genoeg uitsluitend werden vertegenwoor digd door prachtig uitgekleurde smette loze dieren. Vooral in sommige inhammen lag nog tot een pappige sneeuwsubstantie ver smolten ijs, dat zich ook hier en daar, maar minder compact, had gehandhaafd langs rechte gedeelten van de kust. Op die excursiedag dan en deze me- De commissie-Randall, welke rapport moest uitbrengen over de Ameri- aanse economische politiek tegenover het buitenland, heeft omtrent de voorges e c e liberalisatie van de Amerikaanse handel met de vrije wereld sterk ui een opende meerderheids- en minderheidsrapporten uitgebrachi aan presi ent Eisenhower. In het door 15 van de 17 leden der commissie ouderte ent e meerderheidsrapport worden ruim 50 aanbevelingen gedaan voor de libera isatie van de Amerikaanse handel en tariefpolitiek en verla ging van de tarie muien in de wereld, o.a. ook beperkte Amerikaanse toe stemming voor een vergroting van de handel tussen Europa en de commu nistische landen. De commissie Randall werd in Septem ber 1953 door president Eisenhower sa mengesteld en stond onder leiding van Sarfnce Randall, president-comrmssar s der Inland Steel Company. De commissie omvatte vijf senatoren, vijf leden va Huis van Afgevaardigden en zeven benoemd door de president. Zowel verte- genwoordigers van vrijhandel als protec tionnisten zijn in de commissie vertegen woordigd. Het ln krachtige bewoordingen opgestel de minderheidsrapport van de voorzitter van de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden, Reed, en Richard Simpson uit Pennsylvania, beiden reeds lang voorstanders van hoge tarieven, zegt, dat het meerderheidsrapport vaag is, niet scherp omlijnd, te snel voorbereid en niet representatief voor de Amerikaanse in dustrie. In het meerderheidsrapport., dat zich achter vele reeds welbekende voorstellen tot liberalisatie van de handel plaatst, wordt tevens aanbevolen, dat de Ver. Sta ten grotere handel in niet-strategische producten tussen Oost en West zullen goedkeuren, mits rekening wordt gehou den met de vereisten voor militaire veilig heid en het bestaande verbod van handel met communistisch China. Verder woidt voortzetting aanbevolen van het volledige Amerikaanse verbod van handel met com munistisch China en van de pogingen der Ver. Staten alle handel tussen Oost en West in strategische goederen tegen te gaan. In het meerderheidsrapport word» een j aantal wijzigingen in de wetgeving betref- 1 fende de internationale handel aanbevo- i len. Er wordt bij het congres aangedron- op wijziging, doch geen intrekking van uTwi "u00p in Amerika", welke gericht j bet kopen van buitenlandse goe- burranv n .Amerikaanse regenngs „ret j. ?p uivoering van een nieuwe eio van handelsovereenkomsten op ba- navrfhlirt ^erigheid' waarbij de be- an nvóral t President tot het sluiten T met andere landen tot wederkerige- verlaging van tarieven met 3 jaren verlengd moet wordem Ver- der wordt nog aanbevolen te overwegen om later deze bevoegdheden voor een lan gere periode te verlengen. De president zou gemachtigd worden om binnen deze periode van 3 jaren de tarieven weder kerig met maximaal 5 pet per jaar le verlagen; vereenvoudiging van de wet op de Amerikaanse douaneprocedures; wijzi ging van de wetgeving, welke subsiciPe- verlening aan de Amerikaanse koopvaardij mogelijk maakt en intrekking van de wet- geving, welke het gebruikmaken van Amerikaanse schepen verplicht stelt voor verschepingen voor de hulpverlenings programma's voor het buitenland. De merderheid van de commissie be veelt aan, dat de Amerikaanse regering zo spoedig mogelijk een einde maakt aan haar programma's voor economische hulp verlening in de vorm van schenkingen, maar de mogelijkheid open zal laten voor verlening van economische steun aan be vriende landen door de Wereldbank en de Amerikaanse Export-Importbank; de programma's voor militaire hulpverlening als lie voor off-sbore-aankopen zal be perken tot militaire doeleinden; er voor zal waken, dat het zogenaamde punt-4- programma voor technische steun Han economisch ten achter gebleven landen, een programma wordt, waar te veel geld in gestoken wordt of dat Investering van kapitaal vereist; grotere investering van particuliere gelden in het buitenland zal aanmoedigen door belastingverlichting en diplomatieke steun, in het bijzonder in die gevallen, waar de invoer door de Ver. Staten van strategische grondstoffen er door verbeterd kan worden. Voorts wordt aanbevolen, dat de rege ring prijsvaststelling zal tegengaan voor landbouwproducten in bet algemeen, het zij deze geschiedt door binnenlandse prijs steunprogramma's of door internationale goederenovereenkomsten en in het bijzon der beëindiging zal overwegen van de internationale tarwe-overeenkomst in 1956: de onstabiliteit van grondstoffen- prijzen in de wereld zal beperken door andere middelen dan voorraadvorming of internationale goederenovereenkomsten tariefconcessies zal weigeren voor produc ten, die vervaardigd zijn door buiten landse arbeiders, aan wie lonen worden betaald, die lager zijn dan de normaal te achten Innen. Ook bevat het meerderheidsrapport de aanbeveling, dat de regering het geleide lijk en gecontroleerd bereiken zal bevor deren van volledige inwisselbaarheid van het pond sterling en andere valuta met steun van het Internationale Monetaire Fonds en van het Federal Reserve System het toerisme zal bevorderen door het ver krijgen van passen te vergemakkelijken en door toe te staan, dat touristen bij terugkeer naar de V. S. voor een bedrag van S 1000 aan buitenlandse goederen vrij van rechten mogen invoeren, inplaats van, zoals tot nu toe, voor S 500; steun voor geallieerde militaire strijdkrachten zal verlenen ln de vorm van schenkingen in plaats van leningen. Met betrekking tot dit laatste wordt in het rapport gezegd: „De commissie be veelt aan, dat, wanneer steun nodig is voor de handhaving van militaire strijd krachten of voor het uitvoeren van mili taire operaties, die verband houden met onze eigen veiligheid, maar de economi sche mogelijkheden van een land te bo ven gaan, dit zal geschieden in de vorm van schenkingen en niet leningen". Ter bevordering van de investering van particulier Amerikaans kapitaal ln het buitenland wordt in het meerderheids rapport een aantal wijzigingen in de Ame rikaanse belastingwetgeving voorgesteld, welke tot een gunstiger behandeling der Inkomsten uit deze investeringen zal moe ten leiden. Voorts wort een herziening van de Amerikaanse anti-trust-wet voorgesteld en voortzetting door de V. S. van de gevolgde politiek, gebruik te maken van overeen- *«¥»:- V:, dedeling heb ik met opzet voor het laatst bewaard daalde ik, al geruime tijd, voordat wij definitief de luwte zochten, op zeker ogenblik even naar de oever af en kondigde aan was het een inge ving? dat ik eens wilde gaan kijken of er ook een geringde vogel was te vin den. Uit een richel versneeuwd ijs stak een lichte vleugel; ik trok er aan, de sneeuw gaf mee en er kwam een jonge, broodmagere kokmeeuw te voorschijn, die, geconserveerd in het ijs, nog volko men fris rook. En het was deze meenw, die de ring droeg, waarvan ik in de aan hef repte. Waar in Zweden werd de vo gel geringd? Met spanning wacht ik het antwoord uit Stockholm af Ik vond ook nog een verse vleugel van een wulp en ook ontdekte ik nog het kadaver van een jonge stormmeeuw; de poten van deze vogel droegen echter geen ring. Dat was redelijk: men trekt niet twee keer achter elkaar de honderdduizend. RINKE TOLMAN. De Westduitse reders hebben een he-1 van de mate waarin de overheid bereid Is roep op de regering in Bonn gedaan om financiële steun te geven, de ontwikkeling van de Duitse koopvaar - dij door belastingonthefftng te ondersteu nen. De reders menen, dat het belasting- i stelsel, dat in Bonn op de helling staat, zodanig dient te worden herzien, dat gro tere investeringen mogelijk worden ge maakt. De Duitse vloot ts door de nieuwbouw van een millioen b.r.t. en door de aan koop van 0,6 millioen b.r.t. van het bui tenland in aanzienlijke mate hersteld doch de verdere ontwikkeling hangt vol gens een verklaring van de president van het verbond der reders, prof. Stoecker, af Door de Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening is in samenwer king met de Volkshogeschool Zaterdag middag en Zondag op Geerlingshof te Val- lcenburg-Houthem een lectuur-weekend gehouden, dat zich in een zeer grote be langstelling heeft kunnen verheugen. Met het uitspreken van de wens, dat er een katholieke lectuur-voorziening kwam, omvattende schrijvers, handel, uitlener en drukpers, opende Drs S. Janssen, voor zitter van de bovengenoemde Kath. Cen trale Vereniging, dit tweede weekend, ge wijd aan de lectuur. Zegt me wat gij leest en ik zeg U wie gij zijt. Deze stelregel, aldus prof. Devol- der, Leuven, die „de invloed van de lec tuur" als eerste spreker behandelde Is een eenzijdige opvatting. Men kan niet alle invloed toedenken aan drukwerken en alle middelen voortgebracht door lectuur- Is de drukpers de alleen schuldige, of is zij een passieve weerspiegeling van de maatschappij. Zeker is het dat beide in vloed op elkaar hebben, als oorzaak en gevolg van elkander. Teneinde klaarheid te krijgen, is het het beste elke factor af- komsten met het buitenland tot het op stellen van gemeenschappelijke voorschrif ten, welke en billijke behandeling van investeringen in het buitenland waarbor gen. Tenslotte wordt in dit verband voor gesteld het proefprogramma tot het ver strekken van regeringsgaranties tegen onteigening enz. van Amerikaanse inves teringen in bepaalde landen, te verlengen In het korte minderheidsrapport wordt verklaard, dat de oppositie slechts een week de tijd heeft gekregen haar bezwa ren te ontwikkelen, terwijl geen algehele studie van feiten, toestanden en proble men was gemaakt. De minderheid wijst er op, dat de door de meerderheid aan bevolen opofferingen door de V. S. werk loosheid tengevolge zullen hebben en een nadelige invloed zullen uitoefenen op het Amerikaanse bedrijfsleven. Het enige te genwicht dat door de meerderheid woidt geboden is subsidie of sympathie De hulp aan het buitenland door middel van ver laging van Amerikaanse invoerrechten zou volgens de minderheid gaan ten koste van de eigen industrie, eigen arbeiders en eigen landbouw. Beide opponenten verklaarden, dat zij andere aanbevelingen aan de commissie zouden voorleggen vóór 7 Maart, de da tum, waarop volgens de oorspronkelijke opdracht, de commissie haar rapport ge- reed moest hebben. Het Amerikaanse Congres heeft de voor stellen van de commissie-Randall ontvan gen met algemene voorspellingen, dat de aanbevelingen welke ln het rapport voor komen voor lagere invoerrechten dit jaar niet zouden worden goedgekeurd. Het wordt vooral opmerkelijk genoemd dat twee van de congresleden ir, de com missie, die over zeer veel invloed beschik ken wat de tariefwetgeving betreft, zich hebben verzet tegen de aanbevelingen in zake nieuwe tariefsverlagingen. In dit verband verdient nog de opmerking in het meerderheidsrappart de aandacht, waarin wordt tegengesproken dat de y S. onrede lijk hoge invoerrechten zouden hebben en het is volgens het meerderheidsrapport duidelijk dat de V. S. niet langer behoren tot de landen met de hoogste invoerrech ten in de wereld. De meeste waarnemers ln het Ameri kaanse Congres zijn van mening, dat de protectionnisten in staat zullen zijn zeer krachtige argumenten te berde te brengen tegen eventuele liberalisatie van de han del in dit verkiezingsjaar voor 't Congres President Eisenhower heeft Zater;g het rapport van de commissie-Randall oe- treffende de buitenlandse economische politiek van de V S. ontvangen en on middellijk zijn departementen opdracht ge geven het intensief te bestuderen, als eerste stap tot de vaststelling van een regeringsprogramma, dat in de lopende zitting aan het Congres zal moeten wor den aangeboden. Eisenhower verklaarde, te vertrouwen dat op basis van het rapport een program ma zal kunnen worden opgesteld, dat zo wel de belangen van de V. S. als die van de vrije wereld zal bevorderen. zonderHjk te beschouwen. Spreker ging dan na de invloed van het lezend publiek op de lectuur en de invloed van de lezers op de -courant. Het is duidelijk, dat de courant niet gemaakt wordt door de uit gever of de journalisten, maar dat het pu bliek zijn wil opdringt aan de courant. De inhoud hangt niet af van de voor keur van de uitgever, maar van de lezers en ieder land heeft dienaangaande zijn verschil in beantwoording van de belang stelling van de lezers. Dezelfde verhouding, maar niet zo sterk valt waar te nemen in de literatuur. De kunstenaar zoekt naar de volksgunst. Hij wü gelezen worden en beschouwt het schrijven niet meer als een sociale daad. Vandaar dat elke kunstenaar zoekt naar nieuwe krachten, die antwoord geven op problemen. Het is de moderne verafgoding van het absurde, waaruit levensonzeker heid spreekt en de walging tegenover de zelfgenoegzaamheid der probleemlozen- Bij de moderne mens is immers alles zinloos en raadselachtig. Naast deze bewuste aan passing aan het volk, komt zeer sterk naar voren de onbewuste aanpassing. En het is juist het scherp vermogen van de kunstenSar deze ondergrondse stromingen te vergroten. Uit alles blijkt, dat het publiek een ac tieve kracht is, die alle druk- en kunst werken beïnvloeden. Prof. Devolder trekt dan tenslotte deze analyse, dat de litera tuur werkelijk verstrekkende invloed heeft op de mens en daarom zal afhangen van de oplossing die de auteur brengt in zijn werken of artikelen, of de schrijvers en de lectuur de werkelijke oorzaken zijn van de richting van de tijdgeest en de pu blieke opinie. Welke invloed een bepaald boek of een bepaald dagblad op de lezer hiervan heeft is onmogelijk te zeggen. Dit zal veel af hangen van de wijze en de persoon, die het leest; hoe het gelezen wordt, als ont spanning, kritisch of studie-opgave. Het is uiterst ingewikkeld. In de meeste ge vallen kan als maatstaf dienen, de kerke lijke wetgeving omtrent de lectuur- Na een zeer vruchtdragende discussie over deze inleiding, waarin de universali teit van de courant nog ter sprake kwam sprak Piet Oomes, Hilversum, over „de moderne roman". Zondagmorgen heeft Frater Marti nu. Fritschy uit Tilburg de jeugdlectuur on der de loupe genomen, uitgaande van de punten: wat is jeugdlectuur en aan welke eisen moet de jeugdlectuur voldoen. Bij het eerste punt, dient men voor ogen te houden wat het kind verlangt, want de jeugd spaart critiek niet, al is het ook on volwassen critiek- De lectuur voor de jeugd moet dus zo zijn, dat het lectuur wordt voor de nog ongevormde mens. Hij prees Nederland, dat over veel en uitste kende jeugdtijdschriften beschikt, die met de buitenlandse kunnen wedijveren. Over de jeugd zelf, zeide spreker, dat deze meer en meer werkelijkheidszin eist Zij wil alles verantwoord hebben en leeft niet meer zoals vroeger op traditie. Om dit alles juist te zien, is een enquete in gesteld voor de jeugd van 16 tot 18 jaar Deze enquete is nog niet beëindigd, maar 'ongetwijfeld zal deze van grote waarde worden om de tegenwoordige gesteltenis van de jeugd te peilen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad nam gisteren conclusie in een zaak van de Utrechtse boekhandelaar C- L., die na sluitingstijd lezingen laat houden in zijn boekhandel. Na geverbaliseerd te zijn we gens overtreding der Winkelsluitingswet heeft de economische politierechter ont slag van rechtsvervolging gegeven. In ho ger beroep heeft het gerechtshof te Am sterdam de heer L. echter veroordeeld tot 1 boete De procureur-generaal heeft thans ge concludeerd tot verwerping van het tegen 's hofs arrest ingestelde beroep. Hij meen de, dat de hoge raad reeds eerder, nl. in een arrest van 24 Februari 1953, heeft uit gemaakt, dat de omstandigheid, dat het publiek de winkelruimte kan betreden >p zichzelve reeds het geopend hebben van de winkel ln de zin van artikel 2 der Winkelsluitingswet medebrengt, ongeacht het doel, waarmee het publiek de winkel ruimte zou zijn binnengegaan. In een win kel kan nu eenmaal na sluitingstijd ge.m publiek worden toegelaten, met welk doel de winkelruimte ook zou worden gebruikt. De hoge raad zal 23 Februari arrest wij zen. De reders zijn erkentelijk voor de be lastingregeling. die hen in de afgelopen jaren 0,75 milliard mark voor de bouw van nieuwe schepen heeft gelaten een aanzienlijk deel dus van te totale investe ring, die 2,2 milliard heeft bedragen. De reders menen van staatswege op 'n nieuw opbouwcrediet van ongeveer honderd mil lioen mark aanspraak te mogen maken Zij betogen nog altijd op deze ondersteu ning te zijn aangewezen, aangezien de ka pitaalmarkt nog niet voldoende hersteld is Alleen op Duitse werven is in het afge lopen jaar voor Duitse rekening 417.000 b.r.t. gebouwd. Men gelooft evenwel niet dat deze bedrijvigheid in volle omvang gehandhaafd zal kunnen worden. Welis waar heeft de Duitse vloot zich nog niet tot het peil van 1939 kunnen opwerken, doch de geldmiddelen schijnen te ontbre ken om het tempo van het herstel te handhaven. In de lijnvaart is het herstel het minste gevorderd. Hier staat men al tijd nog slechts op 40 pet. van het peil van 1939. Daarentegen bezit men weer meer dan 85 pet van de vooroorlogse tonnage voor de wilde vaart en de tankvaart Meer dan de helft der Duitse zeeschepen is nu jonger dan vijf jaren. De gemiddelde ouderdom van de gehele vloot is vijftien jaren. De Duitse scheepswerven langs de kust van Noordzee tot Oostzee hebben in het afgelopen jaar recordcijfers geboekt Zjj bouwden meet dan 600.000 b.r.t., dat is meer dan ooit tevoren. Reeds de 500.000 b.r t., die in 1952 werden gebouwd, vorm den een record. Men verwacht evenwel niet, dat het nu begonnen jaar even hoge bouwcijfers zal brengen, aangezien de verhoging van de ijzerprijs. de lagere vrachttarieven en de moeilijke financie ring van de bouw voor binnenlandse re kening tot een aanzienlijke vermindering van het aantal opdrachten hebben geleid. Het eerst zijn hierdoor de k eine en de middelgrote werven getroffen, waarvan véle reeds thans niet veel werk meet hebben Onder deze omstandigheden zijn de mogelijkheden van de vervulling van een oude Hamburgse wens, de heropbouw van de werf van Blohm en Voss er niet beter op geworden. Deze eens grootste Duitse werf, is door de Britten voor het grootste deel ontmanteld doch de toe stemming voor de herbouw is inmiddels gegeven. Dit grote werk zal echter wel overheidssteun vragen en 't schijnt moei lijk deze te krijgen op een ogenblik, waar op de werf-capaciteit minstens toereikend geachl wordt. Reeds is een ander groot werfproject in Hamburg, ten bedrage van tachtig millioen mark, voorlopig terzijde gelegd Voor Hamburg blijft het deson danks een hartewens, dat Blohm en Voss met zijn wereldreputatie, voor de stad be houden zal blijven. In de Prisma-reeks (Uitgeverij Het Spec trum, Utrecht) zijn enige belangrijke bcr drukken verschenen, waarvan wij in d eerste plaats noemen een boekte dat reet' lang was uitverkocht en waar ■ne-i r. reikhalzend naar hepft uit Anton van Duinkerken'* oru u „s mensen hebben hun gebreken". Op meesterlijke wijze, knap en lij onderhoudend, vertelt ds- sehrijw i - lichamelijke gebreken van enige dt ste figuren uit de wereldlitei-stuui blinde Homerus, de dove Ronsard, de lijke Andersen) van zekere invloed op het ontstaan (inhoud of vorm) var. werk. Een verrijkend boek, dat niet noeg kan worden aanbevolen. Twee andere bekende Nederlands ken, geheel verschillend van aard beide van betekenis, zijn „Philips lem", de boeiende historische roman Johan Brouwer over het bewcpon.lev van de oudste zoon van Willem de 7,w ger, en de „Camera Obscura" van sy laas Beets (Hildebrand). Voor de hedrv van dit laatste werk. in de volledi.ee ui' gave. heeft de redactie ^an de binvc reeks Karei Thole nieuwe, zeer geslaagde illustraties laten maken. Welkom Is voorts het deeltje „Over mu ziek", waarin Hendrik Andriessen eer. aantal essayes heeft gebundeld Een groti verscheidenheid aan onderwerpen wordt hier op deskundige en indringende manier behandeld. Tenslotte wijzen we nog op de herdruk van Chestertons beroemde boek ..Ortho doxie", een even geestig als geestrijk en origineel werk. <d we; uw Wil- Twee Egyptische fregatten zijn aan de ingang van de Golf van Akaba gestation- neerd met de bedoeling, de maritieme blokkade van Israël waarmee Egypte strikt gesproken nog steeds in oorlog is te verscherpen. Verder zijn meer vér- dragende kustbatterijen op de meest Zui delijke punt van het schiereiland Sinai, aan de ingang van de golf. opgesteld. (Te genover de Jordaanse haven Akaba ligt het Israëlische haventje Alath). Egypte zegt, dat de ingang van de golf van Akaba tot zijn territoriale wateren behoort. Groot-Brittannië, de V. S. en andere grote zeevarende mogendheden be twisten dit echter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7