Beursgebouw als concertzaal: Twee nieuwe erepenning-dragers j KATHOLIEKE FILM-ACTIE TE SCHIEDAM K.V.P.-Oost en haar jongeren organisatie Achter de POLDERVAART De Kantonrechter houdt zitting aargangen I Toneel in Vacantie- week UIT 75 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nogmaals de Film-cursus Mr A. H. v. d. Laarschot gaat heen Luisterden naar ir W. H. v. d. Toorn Mijmeringen rond een koperen bruiloft (4) I VLAARDINGEN DONDERDAG 28 JANUARI 1954 PAGINA 2 CAUSERIE Z. EXC. DR P. C. VISSER Huldiging van nieuwe penningdragers De muziek A. S. H. A. Blaisse aan de vleugel St. Caecilia zingt JVBILé „De tijd van de massa Het verschijnsel Film IJSPRET LOOS ALARM ZAKKEN STANIOOL VERDWENEN AGENDA IN ROTTERDAM Politieke eenheid ERNSTIGE STROOM STORING IJSWEDSTRIJDEN NIET ALLEDAAGSE ZAKEN GESLAAGD Te Wageningen slaagde voor ingenieurs- ex. tropische bosbouw de heer A. Bakker, alhier. WANDELSPORT BURGERLIJKE STAND BEBOUWING KORTE HOOGSTRAAT De voormalige Beurs-hall bood een ongedacht fraaie aanblik: bescheiden en smaakvol versierd, bleek bet een ruimte te zijn, waardig om er twee zeer verdienstelijke burgers van Schiedam in te ontvangen en te huldigen. Na de opening door de heer Hol, voor zitter der S. G., zong „St Caecilia", waar over hieronder nog wordt-gesproken. Bui tengewoon interessant was het praatje het stijve „causerie" is niet op zijn plaats voor dit plezante halfuurtje van Z.Exc. dr P. C. Visser, oud-gezant der Nederlan den en Schiedammer van geboorte. Aar- dige herinneringen aan oud-Schiedam uit de jeugd- en jongelingsjaren van spreker, waarin vooral de stoomtram een grote plaats bleek in te nemen. Herinneringen aan de Brandweer, Schutterij, en Schie- damse beurswereld, de branderij-crisis en het harde leven der brandersknechts, over de Moker" 'het socialistisch blad uit de tijd van Troelstra, het blad dat lelijke maar dikwijls zeer rake dingen zei, over de burgerwacht: dit alles vond een plaatsje in de herinneringen van dr Visser, die zich uitstrekken over de periode van een men senleven. Over zijn politieke loopbaan sprak Z.Exc. dr Visser eveneens en het verband met Schiedam ligt in de omstan digheid, dat de Schiedamse samenleving van die dagen hem enkele begrippen bij bracht, die opgeld doen over de gehele wereld: dat slechts met een warm hart, zin voor recht en billijkheid en de wil tot hechte samenwerking iets goeds op deze wereld kan worden bereikt. In zijn peroratie zeide spreker, dat hij totaal niets voelde voor „de goeie ouwe tijd", die in feite een bar slechte tijd was. Hij wekte op er voor te zorgen dat het nageslacht later kan terugzien op onze goeie oude tijd, een werkelijke goede tijd. De Schiedamse Gemeenschap had nau welijks een spreker kunnen uitnodigen, wiens persoonlijke gedachtengang en idealen nauwkeuriger overeenstemden met die der S. G. iets, waarvan de heer Hol dan ook in zijn dankwoord met blijd schap gewaagde. De heren J. K. C. Karsseboom en drs A. v. d. Poest Clement werd na een korte inleiding van de burgemeester over de geschiedenis van het Beursgebouw de ere penning der S. G. aangeboden. De heer Karsseboom was 44 jaar van Gusto's muziekvereniging en 32 jaar van Harpe Davids lid. Alleen zij die zeli me dergelijke ambten bekleed zijn weten wat dit van een mens vraagt aan volharding, geduld, liefde voor het vak en genegen heid tot de menemens. Nu hij 70 jaar is noodzaakt zijn gezondheid hem heen te gaan uit het publiek leven en plaats te maken voor jongeren. Het tekent de gr0°l" heid van een man, dat hij na afstand ge daan te hebben van een bepaalde functie, vrijwillig blijft medewerken in de scha duw om jongere krachten te vormen en op te leiden. De hulde der S. G. is daar om dan ook een verdiende geste en wij brengen dirigent Karsseboom ook hier gaarne een woord van dank en hulde. De heer drs v. d. Poest Clement heeft zich zij het op een geheel ander terrein, niet minder grote verdiensten verworven. Als stadsarchivaris is hij in 1938 begonnen orde te scheppen die de chaos, die men destijds als „archief" betitelde. Nu na ruim 15 jaar is zijn werk voltooid: een archief dat omgevormd is tot een bruik baar apparaat,- dat een prentenkabinet heeft opgeleverd (Stedelijk Museum) dat tal van belangrijke en interessante gege vens aan het licht bracht. Aan vele en verscheidene onderwerpen heeft de heer v. d. Poest Clement een studie gewijd en om zijn erkende en beproefde talenten ziet de burgemeester hem ongaarne gaan. An derzijds moge de benoeming tot Rijks archivaris in Den Haag een compliment betekenen voor Schiedam en een vreugde volle bekroning van het werk in deze stad voor de heer v. d. Poest Clement. Beide gehuldigden spraken een woord van dank. Een belangrijk onderdeel van de avond was de muzikale opluistering en dit niet alleen wegens de gerenommeerde mede werkers als de heer Blaisse en het R. K. Schiedams Mannenkoor St Caecilia. De*e bijdragen tot het programma dienden na melijk niet alleen als opluistering maar gaven vooral ook gelegenheid tot het toet sen van de Beurs-ruimte op haar accousti- sche kwaliteiten. Deze uitzonderlijk hoge, rechthoekige stenen zaal mag een aanwinst genoemd worden. Sprekers kunnen zonder moeite worden verstaan, de ruimte „zingt' lijke geluidsgolvingen, zelfs niet nu de aankleding zeer sober was gehouden. Als de gehele stenen vloer een kleedje krijgt, ook bij de entrée over de gehele breedte gordijnen worden gespannen tusen de pila ren, zal dat zeker nog bijdragen tot de klankschoonheid, hoewel we de indruk kregen dat men voorzichtig moet zijn met deze „afdempingsmethoden". De beurs galmt lang zo veel niet als destijds de aula. zij mist dan ook de ronde koepel en is bo vendien groter en veel hoger, zodat de ruimte heel wat geluid kan verwerken. De lage en snelle piano-passages bleven dui delijk hoorbaar en smolten niet samen in een ondefinieerbare modder. Blaisse is toch een fameus pianist {al of niet met muziek op de standaard!) hij slaagde er ook ditmaal volkomen in zijn auditorium te boeien. Een Mazurka en een tweetal Nocturnes van Chopin werden uitstekend vertolkt, gevolgd door de 2e Rhapsodie van Brahms die werkelijk zeer knap werd gespeeld: zonder enige depre ciatie ten aanzien van de overige stukken gaven wij zonder aarzeling de voorkeur aan dit prachtig gekleurde werk, dat ro mantiek geeft in de beste zin van dat mu zikale begrip. Wat Blaisse gisteren als Toonkunst-voorzitter met het woord deed, herhaalde hij thans aan de piano: propa ganda van de zuiverste soort voor het zelf ■beoefenen van muziek. Het woord: „lief hebben" klinkt in dit verband lichtelijk profanerend, maar het liefhebben der mu ziek, kan voor een mens veel betekenen, Blaise is in dit opzicht een begenadigd Ook de zang klonk voortreffelijk: in de ragfijne pianissimo, die een prachtig zin gend Caecilia liet horen én in de klank massa die een fortissimo zingend mannen koor kan produceren. Het waren oude re pertoire-nummers die men ten gehore bracht, maar het gebeurde op een manier die nooit verveelt. „Nun fanget an" van Hassler klonk helder en licht, juist zoals het hoort te klinken en vooral in Debus sy's Fleur des Blés voerde Wim de Rooy zijn mannen aan tot een zeer schone pres tatie van beheersing en klankkleur. De „Lof Der Jenever" van v. d. Sigten- horst Meyer werd met enig enthousiasme ontvangen; dit niet veel betekenende stuk (al is het niet zo eenvoudig te zingen) is toch wel een grappig muziekje waaraan men plezier kan hebben. Bijzondere lof voor de tekstzetting. In het tweede optreden werd Tibur van Diepenbrock gezongen, een gevoelig stuk muziek dat door de beide belangrijke man nenkoren van Schiedam de laatste jaren herhaaldelijk is uitgevoerd. Caecilia zong het met een zeer zuivér afgestemde ex pressie en heel mooi van klank. „In Dew of Roses" en „Sterrekens" resp. van Mor- ley' en di Lasso voltooiden dit programma gedeelte. Na de pauze het werd wel erg laat! bracht Feike Boschma een cabaret Varié met zijn marionettentheater, dat de over gebleven gasten terecht in verrukking bracht. Vooral hgt Kikkersprookje van Godfried Bomans was subliem van tech niek en uitbeelding. De heer Hol dankte vooral het gemeen tebestuur en de Dienst van Gemeentewer ken voor de restauratie der zaal en de voortvarende medewerking, die deze avond mogelijk maakte. Deze gemeente lijke medewerking zal vrucht dragen, want ongetwijfeld zal van de Beurs een dank baar gebruik gemaakt kunnen worden door tal van gezelschappen en verenigin gen. Op de 13 Januari j.l. gehou>en jaarver gadering van de toneelsectie. S.G. is aan genomen, dat dit jaar in de Vacantieweek geen revue en ook geen Wagenspel zullen worden georganiseerd, doch dat 4 uit voeringen gegeven zullen worden van de ,Midzomernachtsdroom" van Shakespeare en wel onder leiding van de bekende regisseur Richard Flink. Teneinde een ieder vertrouwd te maken met de inhoud van dit werk, zal de heer Flink op Maandag, 15 Februari a.s. een lezing houden in zaal 6 van de R.K. Volksbond, Lange Haven 71 alhier en tevens enige fragmenten uit de „Mid- zomernachtsdroom" voorlezen. De wijze, waarop de heer Flink de medewerkers wil kiezen, zal afwijken van die der vorige jaren en op bovengenoemde 15e Februari worden uiteengezet. De keuze van de spelers zal op een nader te be palen datum plaats vinden. gemakkelijk en veroorzaakt geen hinder-1 mens van grote artistieke verdienste;. Zondag 25 dezer is het 55 jaren geleden, dat de heer N. Bijlo bij de firma Slr"°" Rijnbende Zonen in dienst trad. ais jongste bediende daar ten kantore geko men werd de heer Bijlo in 1853 benoemd tot boekhouder, later tevens tot procura tiehouder. Steeds heeft hij zijne verschil lende functiën tot tevredenheid van zijn patroons, vroeger de heeren Rijnbende, nu de heer S. A. Maas, vervuld, waarvan hem bij verschillende gelegenheden de meest overtuigende blijken werden gege- ven. (Nwe Schiedamsche Courant. van 25 Februari 1894). N B De familie Bijlo (ook wel Bijloo, m.i. dezelfde familie) behoort tot de oud ste geslachten van onze stad. In de eerste helft van de zeventiende eeuw vestigden zich de eerste leden van deze familie in onze stad, of beter gezegd „buiten" de stad, want zij waren schippers en woon den op het Hoofd. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN 76ste Jaargang No. 22367 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand, C.50 per week. AdvertenUeprtjs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte. BIJ contract gelden lagere tarieven, welke bi) de administratie ot bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar zijn. Kamnioenen (kleifte ad verten tiën) tot 20 woor den 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum «0 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruit- betaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en •eplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. De aangekondigde filmcursus, die wegens omstandigheden moest worden uitgesteld, is nu definitief vastgesteld. Wel spijt het ons dat, gezien het grote belang daaraan verbonden, de deelname aan de cursus niet groter is. De huidige positie van de christelijke beschaving stelt geheel andere eisen aan de Christenen dan de voorbije tijd. Konden wij vroeger volstaan met maatregelen, die een bescherming beoogden van het onderpand des geioofs, ons door een vorig geslacht nagelaten, nu zijn wij als het ware gedwongen tot een weerbaarmaking van het komend geslacht. In het filmvraagstuk is nodig: een ge degen kennis over het verschijnsel Film. Anders wordt onze strijd er een a la Don Quichotte en veroordelen wij, wat in we zen goed en waar blijkt te zijn en zien wij van de andere kant het waarachtig kwaad over het hoofd. Het zijn de onkundige beoordelaars ge weest, die de meeste schade aan de goede zaak hebben toegebracht. W-aarachtige strijd eist gedegen kennis van de vijandelijke positie. Het is dan ook bedroevend, dat in een tijd, waarin de toestand van het Christendom in Europa zorgwekkend moet genoemd worden en waarin van de andere kant zulke enorme mogelijkheden opgesloten liggen, wij in het algemeen gesproken niet de minste in teresse tonen voor deze zaak, die meer dan ooit een res publics geworden is. Deelachtig aan de vruchten van geloofs vrijheid en van vele maatschappelijke in stellingen, door onsterfelijke moed en op offering van de voormannen uit de voor bije tijd voor ons verworven, rusten wij op onze lauweren en vergeten dat wij meer dan ooit bedreigd worden. Het heeft er de schijn van alsof wij met een zekere zorgeloosheid medehelpen aan de uitver koop van het Christendom. Wij dromen weg in onze adoratie voor onze grote voor gangers, voor een Schaepman en een No- lens, maar hun geest is verre van ops. Wij zijn geabsorbeerd door onze stoffelijke be langen; daarin alleen voelen we ons be dreigd en wij zien niet dat wij geestelijk vergaan. Integendeel! Wij ggloven, dat wij zulke verschrikkelijk goede Christenen zijn. Onze naastenliefde en zoveel meer zijn zo prachtig op een zakelijke leest ge schoeid. Juist datgene, waardoor het Chris tendom eens de wereld veroverde, ont breekt ons. Dat daverend enthousiasme; die waarachtige liefde. Dit zijn gedachten, die je zo krijgt wan neer men b.v. de mislukking ziet van de j 1 gehouden vergadering van het Comité katholiek Schiedam. Daar ontvangt men een keurige convocatie, waarin verschil lende belangwekkende punten aan de orde worden gesteld en men denkt „op die ver gadering moet ik .tegenwoordig zijn" als men er komt, blijken er achter de be stuurstafel nog meer mensen te zitten dan er vóór. Zelfs de aankondiging van een buitenkerkelijk Mariale viering van het Mariajaar spreekt ons niet meer aan. De nieuwe tijd is de tijd van de massa. Gold vroeger de massa als achtergrond van het individu, wij zijn allen nu deel van de massa. De problemen, hoe wij als mas samens het Christendom kunnen behouden en verspreiden zijn de allergewichtigste van de moderne tijd. Het zal de grootste dwaasheid blijken van ons Christelijk ge slacht, niet te willen zien, dat wij leven in een totalitaire nieuwe periode van de wereldgeschiedenis. R. Guardini heeft dit in zijn „Gestalte der Toekomst" wel zo frequent betoogd, dat niemand zich aan de invloed van dit werkje kan onttrekken. Het verschijnsel Film en de geweldige invloed daarvan op de massa is een deel 1 van de bovengeschetste problematiek. De In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal Gemeente werken op 1 Februari a.s. een verdienste lijk technisch-hoofdambtenaar gaan mis sen. De heer V. d. Laarschot kwam in Maart 1915 in Schiedamse gemeentedienst aan Gemeentewerken. De grote stadsuitbrei dingen die Schiedam vanaf 1927 de huidieo vorm gaven in het Oosten en Westen en die in ongeveer tien jaar voltooid waren, zijn wat het gedeelte van de landmeet kunde betreft, het werk van de heer V. d. Laarschot. Waar in die dagen gemeten en gepast moest worden om al die straten, pleinen en huizenblokken uit te zetten, kon men de heer V. d. Laarschot met zijn helpers aantreffen. Naast dit soort werk, is de scheidende hoofdambtenaar 25 jaar secre taris geweest van de Bouw- en Stede- bouwkundige beoordelingscommissie, meer bekend als „Schoonheidscommissie". Dinsdagochtend werd de heer V. d. Laarschot namens het gemeentebestuur gehuldigd door wethouder Th. v. d. Berg. Van zijn collega's ambtenaren bij Ge meentewerken ontving hij als souvenir een prachtige Parkerset. De Schoonheids commissieleden gaven als herinnering het boekwerk „Gewelven", geschreven door de voorzitter dezer commissie, ir H. J. W Thunnisse. Ook mevr. V. d. Laarschot mocht van de collega's een bloemstuk in ontvangst nemen. Hedenavond wordt er een lampioen- optocht gehouden op de sproei-ijSbaan van tennispark „Spieringshoek". De deel nemers kunnen zich om half negen mel den. Aan het buffet in het clubgebouw zijn lampioens verkrijgbaar. Gisteren heeft de brandweer enkele ver geefse tochten gemaakt. Nadat eerst was gebleken, dat een binnenbrandje, dat waarschijnlijk door oververhitting van de kachel was ontstaan bij P. B. de J. aan de Noordvestlaan, reeds was geblust toen de brandweer arriveerde, rukte de brand- weer andermaal voor loos alarm uit naar de Coca-Colafabriek aan de Van Deven- terstraat. Daar stonden vijf vuurpotten te branden in de garage om deze vorstvrij te houden. In beide gevallen heeft de brandweer dus geen dienst behoeven te doen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat bij de glasindustrie Pieterman drie zakken met elk 25 kg. staniool zijn ontvreemd. In de benedenzaal van „De Amstelbron" belegde de K. V. P. van Schiedain-Oost gisteravond een bijeenkomst in samenwerking met de Jongeren-Organisatie van die wijk, waarop, behalve bewoners van bet Singelkwartier, verschillende bestuursleden van andere Jongeren-Organi saties tiit de Kieskring Dordrecht aanwezig waren. De aanwezigen werden verwelkomd door de heer F. J- Schuurmans, voorzit ter van Schiedam-Oost, die tevens de aanwezigen met nadruk tot groter activi teit aanspoorde, daarbij wijzende op de recente aanvallen van de P.v.d.A. op de K.V.P. J T Ook de voorzitter van de Jongeren- Organisatie voerde het woord en legde de nadruk op de grote verantwoordelijk heid van de jongeren als dragers van de politiek van morgen. De jongeren krijgen in het algemeen van huis uit weinig po litiek inzicht mee, meende de heer H. Metaal, en daarom is het uitermate be langrijk, dat een jongere, wanneer hy voor het eerst zijn stem gaat uitbrengen, zich bezint op de verantwoordelijkheid van die daad. Er heerst m de politieke, culturele en sociale verenigingen een pas siviteit, een gebrek aan belangstelling. filmcursus wil hierin een inzicht geven Het project is door pater J. P. Dirkse S.C.J. met zeer veel zorg samengesteld. De vijf lessen omvatten het volgende: 1. De Geschiedenis van de film, toege licht met lantaarnplaatjes, door .P. van der Ham. 2. Filmhandel en filmkunst, toegelichl met enkele korte films, door Pater J Dirkse S.C.J. 3. Analyse van enkele filmfragmenten, toegelicht mét enkele fragmenten uit mo derne films, vermoedelijk door drs Briels. 4. Psychologische en morele aspecten van het filmprobleem, door dr J. Peters. 5. Filmvorming in theorie en practijk door Pater J. Dirkse S.C.J. Door omstandigheden kan het mogelijk blijken, dat een onderwerp door een an dere spreker behandeld zal worden. De cursus wordt gehouden op Woensdag 3 Febr., 10 Febr., 17 Febr., 24 Febr. en 3 Maart. Aanmeldingen kunnen steeds geschieden bij de voorzitter van de Kath. Film Actie te Schiedam, de heer J. Schaeffer, Francois Haverschmidtlaan 68 en bij het secreta riaat Lorentzlaan 58 A. Heden: Monopole: „Jungle in Verboden Land" (14 jaar. Passage Theater: „Because you're mine" (alle leeft.) TONEEL EN MUZIEK Schouwburg 8 uur: Boris Godounov in cen- certv'orm, ultgevoard door de Kon. cbr. Or. Ver. ..Excelsior", m.m.v. Lidla fa"ban, Mina Bolo- tine, Stan Bojakowski, Chris Scneffer e.a. Diri gent Phons DuSch. Begeleiding R.Ph.O. BIOSCOPEN Programma's van 29 Jan. t/m 4 Febr. Arena: De verovering van de Mount Everest (a.1.1; Capitol: Een seconde beslist (18 j.)Cen traal: De Zoon van Niemand (14 jCineac: Gaslicht (18 j.); Colosseum: Moulin Rouge (volw.); Harmonie: De Sheriff zonder angst (18 j.); Lutusca: Zij. die van de zonde leven fonbekend); Luxor: Slaven der Hartstocht 1B Passage (Schiedam): Met Meisje in Kamer 17 (18 Prinses: Anna (volw.); Rex: De Rode Havik (14 j.); 't Venster: Tien in éen (a.l.)Victoria: Abbot en Costello in het Spookhuis (14 j.J. welke hoognodig doorbroken moet wor den en hierbij dienen de jongeren voor aan te gaan. Als spreker van de avond trad op ir W. H. v. d. Toorn, fractieleider van de K.V.P. in de Schiedamse gemeenteraad, die sprak over „Politieke Eenheid". Ir v. d. Toorn's inleiding was buitenge woon interessant, hoewel een weinig moeilijk te verteren voor de luisteraars, omdat spr. de theologische gronden tot eenheid uiteenzette en voorts zijn onder werp van de abstracte zijde benaderde. De causerie van de heer v. d. Toorn gaf dan ook aanleiding tot verschillende vra gen, welke echter alle beantwoord wer den. Na de pauze werd een serie documen taire films gedraaid, o.a. over de Euro pese eenwording, de Staten-Generaal, Walcheren voor, tijdens en na de oorlog, de moeilijkheden rond de woningbouw en de Surinaamse oerwouden. Het was een interessante en drukbe zochte bijeenkomst, waarop de Jongeren- Organisatie, als initiatiefnemer, met te vredenheid kan terugzien. Jéugd die tijdens haar vrije middag profiteerde van het mooie ijs op de baan aan de Spieringhoek. Het besluit van de Secretaris Ge neraal, dato 24 Juli 1941, dat, met ingang van 1 Augustus 1941 de ge meente Kethel opgeheven werd, liet voor de vroede vaderen hier maar weinig tijd over om orde op zaken té stellen. Wij hebben de geschiedenis gevon den in het Gemeente-archief van Schiedam. Op 31 Juli 1941 's namiddags om 7 uur begon mr v. d. Lip, met een hamerslag, de laatste zitting van Ke- thel's gemeenteraad. Eers-t werden enige lopende zaken afgehandeld en daarna begon de burgemeester, als stond hij bij een dierbare overledene, zijn afscheidsrede. Deze manier van voorstellen kan men humoristisch noemen, maar wij verzekeren u, dat de oude getrouwen een gevoel hadden, als waren zij in een sterfhuis. Een volledig verslag van de rede geven wij u niet; het voornaamste er uit was het volgende: De burgemeester zei o.a., dat men in Den Haag met de wensen van Kethel's gemeentebestuur rekening gehouden had. Oorspronkelijk zou de spoorlijn SchiedamDelft de nieuwe grens tussen Rotterdam en Schiedam geworden zijn. Broekkade en Polder weg waren dan Rotterdams gebied geworden. Nu komt Kethel bijna in zijn geheel bij Schiedam, op 'n 160.tal inwoners na, die, door de definitieve wijziging bij Rotterdam of Vlaardin- gen kwamen. Het oude Kethelse Raadhuis zou voorlopig hulpbureau blijven onder leiding van de heer C. Brunt, tot nu toe gemeentesecretaris van Kethel. Waarschijnlijk doelende op de be zetting zei mr v- d. Lip: „Het bur gemeestersambt is tegenwoordig niet meer zo aantrekkelijk; ik hoop te zijner tijd dit ambt nog eens te mo gen bekleden". Hij waagde zich ook nog aan een voorspelling: „Mijne heren, al wijzigt men gemeentegrenzen, Kethel blijft Kethel en de Kethelaars worden geen Schiedammers of Rotterdammers, maar blijven Kethelaars". Wethouder J. de Jong, de leider van de Katholieke fractie, kreeg van de burgervader nog een extra woord van dank en hulde. Dank voor de prettige samenwerking, hulde voor zijn helder inzicht, brede opvatting en grote belangstelling. J. de Jong was 44 jaar raadslid, waarvan 22 jaar wethouder. Ook wethouder Jac. Poot kreeg 'n speciaal dankwoord. De burgemeester dankte hem voor zijn persoonlijke vriendschap en prees zijn liefde voor de gemeente alsmede zijn practisch inzicht. Wethouder J. Poot was al 40 jaar lid van de raad. Hij vertegen woordigde de Christelijke fractie. Ook oud-wethouder F. Bijl kreeg een apart woordje mee. Dan dankte de heer C. Brunt de burgemeester voor de samenwerking. Hij bood hem als persoonlijk aanden ken een vaas van Delfts-Blauw aan. Tevens dankte de heer Brunt de heer G. Meijers, klerk van het secretarie, J. de Jong, geboren 19 Sept. 1865 te Zoeterwoude. Gestorven 14 Jan. 1948 te Kethel. voor de manier waarop zij samen steeds de gemeenteadministratie ge voerd hadden. Natuurlijk willen we niet vergeten, dat de burgemeester enige hartelijke woorden sprak tot mijnheer Brunt en dat ook enige raadsleden spraken- Maar nadat elke heilige zijn lichtje had gekregen, was het dan ook finaal gedaan; was de levensdraad afge sneden van een oer-oude gemeente. Al het voorgaande was historie. We kunnen het geen mijmeringen roe men. Toch kunnen we enige gedach ten om dit afscheid weven. Wethouder De Jong is waarlijk een uitzonderlijk figuur in de Kethelse dorpspolitiek geweest. Burgemeester v. d Lip's woorden hebben hem gety peerd, zoals hij was: aan steun voor de gemeente. Hij bekleedde nog ver schillende andere besuursfuncties: in het parochieel Armbestuur, Boeren leenbank, Coöp. Brandwaarborgmij, Polderbestuur enz. Het was een goedlachse vriendelijke boer, 'n prettig mens in de omgang. Wethouder Poot leek voor die hem niet kenden, een stuurs iemand. Deze indruk is niet juist. Weloverwogen, serieus leidde hij Kethel's zaken. Naar ons weten is de wens van mr v. d- Lip, nog eens het burgemeesters ambt te bekleden, niet meer in ver vulling gegaan. Zijn voorspelling: „Kethel blijft Kethel" geven wij één generatie le vensduur Waren de bewoners van Polderweg en Broekkade achteraf toch maar liever Rotterdammers ge worden? We hopen nog een stukje te schrij ven over de veranderingen en verbe teringen ten gevolge van de an nexatie en te besluiten met, voor zo ver te peilen, de meningen van de oud-Kethelaars over Schiedam. P. E. RIFERIO. Gistermiddag is de binnenstad van Schiedam, voor wat betreft de Hoogstraat en omliggende straten die op dezelfde stroomkabel zijn aangesloten, vanaf drie uur 's middags tot ongeveer half vijf van licht en kracht verstoken geweest. Te zelfdertijd ontstond brand in het trans formatorhuisje aan dé Bredemarktsteeg, ■waarbij de brandweer moest optreden. Een door gemeente technische bedrijven inge steld onderzoek wees uit, dat niet de brand in dit huisje de oorzaak van de storing was, maar dat een kabel aan de Lange Haven, waar heiwerkzaamheden aan de gang zijn voor de vernieuwing van de kademuur, beschadiging zou hebben opgelopen. Daar deze fout niet snel te herstellen was, werd op het laagspannings net overgeschakeld om als noodoplossing de zaak over te nemen. Doordat iedereen meende, dat de storing hersteld was, werd door electriciteitsgebruikers normaal in geschakeld. Gisteravond is het goed ge gaan, doch toen hedenochtend ook machi nes werden ingeschakeld, ging het weer mis. inkels en woningen, die gisteren in het donker zaten, hadden vandaag licht, terwijl de daarnaast gelegen panden in het duister gehuld bleven. Van de zijde van technische bedrijven wordt alles in het werk gesteld, dit ongerief zo snel mogelijk op te heffen. Op de banen van de S.IJ.V. is het aasa Zaterdagmiddag hardrijden voor jongens van 12—15 jaar en voor jongens van 16 jaar en ouder. Ringsteken voor meisjes van 1215 jaar en voor meisjes van 16 jaar en ouder. Verder een wedstrijd met hindernissen voor jongens en meisjes van 1215 jaar. Zaterdagavond gecostumeerd ijsfeest met lampionoptocht. S.IJ.V. stelt prijzen beschikbaar voor de mooiste costuums. De Schiedamse kantonrechter, mr P. B. Cos, heeft gisteren een aantal niet alle daagse zaken te behandelen gehad. Een motorboot, die een roeiboot op de Vlaar- dingse Vliet heeft overvaren; een auto, waarvan de stuurinrichting ondeugdelijk was en een overtreding van een Ioterjjwet. in welke laatste zaak de kantonrechter schriftelijk vonnis heeft gewezen. De 53-jarige Vlaardingse koopman L. P V. had op Zondag 17 Mei op wel enigszins vreemde wijze met zijn motorboot „Willy" de Vlaardingse Vliet bevaren. Zoals hij ter zitting vertelde, stak plotseling een roeiboot bemand met vijf jongens de vaart over. Een aanvaring was onvermijdelijk, mede doordat zijn roerketting brak en het bootje stuurloos werd. De vijf jongens wisten aan wal te springen. Ondanks het A**. defect aan het roer is de motorboot toch weer gedraaid en heeft toen voor de tweede maal de nu onbemande roeiboot getroffen. Daarbij is dit bootje gezonken. Tegenover de kantonrechter verklaarde V., dat hij die dag bij verschillende café's had aangelegd en daar enkele glazen bier had gedronken. Hij overlegde nu mr Cos een kwitantie, waaruit bleek, dat hij voor de eigenaar van de roeiboot een nieuw vaartuigje heeft gekocht. Conform de eis van de ambtenaar van het O M. veroor deelde de kantonrechter de verdachte tot 40 boete subs. 16 dagen. De 39-jarige D- W. de W., directeur van een wasserij in Rotterdam verscheen voor de kantonrechter, omdat hij een chauffeur in een bestelauto van- zijn bedrijf had laten rijden, waarvan de stuur-inrichting niet deugde. Dit was uitgekomen, toen de Schiedamse verkeers-politie de auto op Zaterdag 12 September 1953 had gecontro leerd. 300 boete of drie maanden", zei de ambtenaar. Mr Cos was milder ge stemd en maakte er 150 of 30 dagen vin plus een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Schriftelijk wees mr Cos vonnis in een proces waarin de eigenaar van een verf- fabriek in Schiedam ten laste was gelegd de loterijwet te hebben overtreden, door op elke 48 pakken plastic-muurverf een pak met een voor het publiek onzicht bare verpakte bon te voorzien, die recht geeft op een gratis pak synthetische lak- verf. De kantonrechter achtte hier, omdat deze reclame-stunt niet tevoren publieke lijk was bekend gemaakt, overtreding niet aanwezig. Hij sprak de verffabrikant vrij. De W.S.V. Wandelvrienden gaat Zater dag naar Rijswijk alwaar zij mee lopen met de Prinses Beatrix Tocht. Het aan tal km voor de Juniors is 10; voor de se niors 15 km. De „Wandelvrienden" ver trekt vanaf de Tuinlaan bij het Postkan toor om 1-30 uur. GEHUWD: J M de Graaf en A S v d Graaf. OVERLEDEN: H J Greeven 60 j. T H Hofman 78 j. GEBOREN: Wilhelmina F d v L M Weeda en F Vos. Marrigje, d v A de Goede en J A W Noordzij. Dirk z v F A Suurbeek en L Plaisier. Marinus C z v A Jense cn F Jongste. Carolina d v N W v d Vlies en J H v Dijk. Elzelina en Lambert J d en z v J J Dro- lenga en A v Plateringen. Theresia A dvG Elderkanjp en J H Groenewegen. Binnen enkele weken zal bekend wor den op welk bouwcontingent Vlaardingen de eerstkomende drie jaar zal kunnen re kenen, Vermoedelijk zal van alle particu liere bouwplannen die voor de nieuwe bin nenstad zijn geprojecteerd, het eerst aan de beurt komen het plan van Den Outers Bouw- en Handelmaatschappij. Drie we ken geleden heeft deze maatschappij de bestekklare plannen bij de gemeente in gediend voor de bouw van 19 winkels en 57 bovenwoningen aan de Korte Hoog straat (de voormalige verbindingsweg). Het ontwerp is van de Rotterdamse archi tecten R. D. van Andel en ir S. J. v. Emb- den. Mocht dit plan tot uitvoering worden gebracht, dan zal onze gemeente met één slag het aanzien krijgen, dat het hart van de stad vereist. De winkels zullen verrijzen aan de zuidelijke kant van de Korte Hoog straat, de zijde dus van het Veerplein, dat straks het winkelcentrum in de binnen stad gaat uitmaken, in dit plan zitten nog alle mogelijkheden, die door de zakenmen sen zeker zullen worden bekeken. Zo kan men de beschikking krijgen over één, doch ook over 2 of 4 en zelfs acht winkels, wel ke dan tezamen een klein of groot waren huis zullen vormen. Op de hoek van de Korte Hoogstraat en de Gedempte Bier- sloot is een pand geprojecteerd, groter dan de andere panden en zeer geschikt voor een zaak, die zich niet tot één bepaalde branche zal bepalen. Achter de winkels komen 12 bedrijfsruimten, die te bereiken zijn vanuit een expeditiestraat. Het complex beslaat een totale opper vlakte van pl.m. 2800 m2, terwijl de drie woonlagen totaal 57 woningen zullen be vatten, verdeeld in 3- of 4-kamerfl<ats. Drie trappenhuizen voeren naar boven en via galerijen aan de achterzijde worden de woningen bereikt. Toegepast wordt de tra ditionele bouw, d.w.z. betonnen pijlers met stenen muren en puien. Onder het gebouw komen bergruimten voor fietsen, kinder wagens etc. Zodra de vergunningen afkomen, wordt met de bouw begonnen. Nu reeds zijn de makelaars C. de Witte en Co en W. van Heyst met de afwikkeling belast. WIJZIGING IN VDV'S EERSTE 10-TAL OP KOMST De Vlaardingense Damvereniging zette de onderlinge wedstrijden voort, waarbij opmerkelijk is het grote aantal verliespar- tijen van de dammers, die zich normaal on der de eerste tien plaatsen; zo versloeg G, Pinck o.a. A. Biel, terwijl W. Achterberg won van J. van Leeuwen. Het eerste tien tal wordt sedert enige jaren door dezelfde spelers bezet, het ziet er naar uit dat er nu wel enige verandering zal plaats vin den. De persoonlijke resultaten waren: B. van der Harst—C. F. Heykoop 1—1, J. van DeventerA. Bijl afgebr., D. van der Velden—J. van den Berg 2—0, j. van VlietA. Lansbergen 02, J. van Leeuwen W. Achterberg 02, J. DijkshoornJ. Spijker afgebr., J. Voerman—A. Boogaard 2—0, K. van Oudheusden—D. v. d Kerk- hoff 1—1, J. Lucassen—J. de Winter 1—1, J. VermeulenC. v. Veelen 20, H. Lans bergenJ. Bakker 02, A, van in 't Veld J. Kisch 1—1, G. Pinck—C. Biel 2—0, H. Kwakkelstein—N. Schouten 1—1, S. Kor- ver—P. Haddeman 0—2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2